kaccess - en to el translation catalogue (72 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
el: Το πλήκτρο Shift έχει κλειδώσει και τώρα είναι ενεργό για όλα τα επόμενα πατήματα πλήκτρων.

en: The Shift key is now active.
el: Το πλήκτρο Shift είναι τώρα ενεργό.

en: The Shift key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Shift είναι τώρα ανενεργό.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
el: Το πλήκτρο Control έχει κλειδώσει και τώρα είναι ενεργό για όλα τα επόμενα πατήματα πλήκτρων.

en: The Control key is now active.
el: Το πλήκτρο Control είναι τώρα ενεργό.

en: The Control key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Control είναι τώρα ανενεργό.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
el: Το πλήκτρο Alt έχει κλειδώσει και τώρα είναι ενεργό για όλα τα επόμενα πατήματα πλήκτρων.

en: The Alt key is now active.
el: Το πλήκτρο Alt είναι τώρα ενεργό.

en: The Alt key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Alt είναι τώρα ανενεργό.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
el: Το πλήκτρο Win έχει κλειδώσει και τώρα είναι ενεργό για όλα τα επόμενα πατήματα πλήκτρων.

en: The Win key is now active.
el: Το πλήκτρο Win είναι τώρα ενεργό.

en: The Win key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Win είναι τώρα ανενεργό.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
el: Το πλήκτρο Meta έχει κλειδώσει και τώρα είναι ενεργό για όλα τα επόμενα πατήματα πλήκτρων.

en: The Meta key is now active.
el: Το πλήκτρο Meta είναι τώρα ενεργό.

en: The Meta key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Meta είναι τώρα ανενεργό.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
el: Το πλήκτρο Super έχει κλειδώσει και τώρα είναι ενεργό για όλα τα επόμενα πατήματα πλήκτρων.

en: The Super key is now active.
el: Το πλήκτρο Super είναι τώρα ενεργό.

en: The Super key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Super είναι τώρα ανενεργό.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
el: Το πλήκτρο Hyper έχει κλειδώσει και τώρα είναι ενεργό για όλα τα επόμενα πατήματα πλήκτρων.

en: The Hyper key is now active.
el: Το πλήκτρο Hyper είναι τώρα ενεργό.

en: The Hyper key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Hyper είναι τώρα ανενεργό.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
el: Το πλήκτρο Alt Graph έχει κλειδώσει και τώρα είναι ενεργό για όλα τα επόμενα πατήματα πλήκτρων.

en: The Alt Graph key is now active.
el: Το πλήκτρο Alt Graph είναι τώρα ενεργό.

en: The Alt Graph key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Alt Graph είναι τώρα ανενεργό.

en: The Num Lock key has been activated.
el: Το πλήκτρο Num Lock ενεργοποιήθηκε.

en: The Num Lock key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Num Lock είναι τώρα ανενεργό.

en: The Caps Lock key has been activated.
el: Το πλήκτρο Caps Lock ενεργοποιήθηκε.

en: The Caps Lock key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Caps Lock είναι τώρα ανενεργό.

en: The Scroll Lock key has been activated.
el: Το πλήκτρο Scroll Lock ενεργοποιήθηκε.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Scroll Lock είναι τώρα ανενεργό.

en: Toggle Screen Reader On and Off
el: Εναλλαγή του αναγνώστη οθόνης σε ενεργό/ανενεργό

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: &When a gesture was used:
el: Όταν χρησιμο&ποιηθεί μια χειρονομία:

en: Change Settings Without Asking
el: Αλλαγή ρυθμίσεων χωρίς ερώτηση

en: Show This Confirmation Dialog
el: Εμφάνισε αυτό το διάλογο επιβεβαίωσης

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
el: Απενεργοποίηση όλων των AccessX χαρακτηριστικών και χειρονομιών

en: Slow keys
el: Αργά πλήκτρα

en: Bounce keys
el: Πλήκτρα αναπήδησης

en: Sticky keys
el: Κολλημένα πλήκτρα

en: Mouse keys
el: Πλήκτρα ποντικιού

en: Do you really want to deactivate "%1"?
el: Θέλετε πραγματικά να απενεργοποιήσετε το «%1»;

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
el: Θέλετε πραγματικά να απενεργοποιήσετε τα «%1» και «%2»;

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
el: Θέλετε πραγματικά να απενεργοποιήσετε τα «%1», «%2» και «%3»;

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
el: Θέλετε πραγματικά να απενεργοποιήσετε τα «%1», «%2», «%3» και «%4»;

en: Do you really want to activate "%1"?
el: Θέλετε πραγματικά να ενεργοποιήσετε το «%1»;

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
el: Θέλετε πραγματικά να ενεργοποιήσετε το «%1» και να απενεργοποιήσετε το «%2»;

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
el: Θέλετε πραγματικά να ενεργοποιήσετε το «%1» και να απενεργοποιήσετε τα «%2» και «%3»;

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
el: Θέλετε πραγματικά να ενεργοποιήσετε το «%1» και να απενεργοποιήσετε τα «%2», «%3» και «%4»;

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
el: Θέλετε πραγματικά να ενεργοποιήσετε τα «%1» και «%2»;

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
el: Θέλετε πραγματικά να ενεργοποιήσετε τα «%1» και «%2» και να απενεργοποιήσετε το «%3»;

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
el: Θέλετε πραγματικά να ενεργοποιήσετε τα «%1» και «%2» και να απενεργοποιήσετε τα «%3» και «%4»;

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
el: Θέλετε πραγματικά να ενεργοποιήσετε τα «%1», «%2» και «%3»;

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
el: Θέλετε πραγματικά να ενεργοποιήσετε τα «%1», «%2» και «%3» και να απενεργοποιήσετε το «%4»;

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
el: Θέλετε πραγματικά να ενεργοποιήσετε τα «%1», «%2», «%3» και «%4»;

en: An application has requested to change this setting.
el: Ένα πρόγραμμα ζήτησε την αλλαγή αυτής της ρύθμισης.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
el: Κρατήσατε πατημένο το πλήκτρο Shift για 8 δευτερόλεπτα ή ένα πρόγραμμα ζήτησε την αλλαγή αυτής της ρύθμισης.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
el: Πατήσατε το πλήκτρο Shift 5 φορές ή ένα πρόγραμμα ζήτησε την αλλαγή αυτής της ρύθμισης.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
el: Πατήσατε το πλήκτρο %1 ή ένα πρόγραμμα ζήτησε την αλλαγή αυτής της ρύθμισης.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
el: Μια εφαρμογή ζήτησε να αλλάξει αυτές τις ρυθμίσεις, ή χρησιμοποιήσατε έναν συνδυασμό πολλών χειρονομιών με το πληκτρολόγιο.

en: An application has requested to change these settings.
el: Ένα πρόγραμμα ζήτησε την αλλαγή αυτών των ρυθμίσεων.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
el: Οι ρυθμίσεις AccessX χρειάζονται από χρήστες με κινητικά προβλήματα και μπορούν να ρυθμιστούν από τις ρυθμίσεις συστήματος του KDE. Μπορείτε να τα (απ)ενεργοποιήσετε με τυποποιημένες χειρονομίες πλήκτρων.
    
    Αν δεν τα χρειάζεστε, μπορείτε να επιλέξετε "Απενεργοποίηση όλων των AccessX χαρακτηριστικών και χειρονομιών.".

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
el: Τα αργά πλήκτρα ενεργοποιήθηκαν. Από δω και στο εξής, πρέπει να πιέσετε κάθε πλήκτρο για κάποιο χρονικό διάστημα πριν αυτό γίνει αποδεκτό.

en: Slow keys has been disabled.
el: Τα αργά πλήκτρα απενεργοποιήθηκαν.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
el: Τα πλήκτρα αναπήδησης ενεργοποιήθηκαν. Από εδώ και πέρα, κάθε πλήκτρο θα μπλοκάρεται για ένα καθορισμένο χρονικό διάστημα μετά τη χρήση τους.

en: Bounce keys has been disabled.
el: Τα πλήκτρα αναπήδησης απενεργοποιήθηκαν.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
el: Τα κολλημένα πλήκτρα ενεργοποιήθηκαν. Από δω και στο εξής, τα πλήκτρα τροποποίησης θα παραμένουν ενεργοποιημένα μετά την απελευθέρωσή τους.

en: Sticky keys has been disabled.
el: Τα κολλημένα πλήκτρα απενεργοποιήθηκαν.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
el: Τα πλήκτρα ποντικιού ενεργοποιήθηκαν. Από δω και στο εξής, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το αριθμητικό πληκτρολόγιο για να ελέγξετε το ποντίκι.

en: Mouse keys has been disabled.
el: Τα πλήκτρα ποντικιού απενεργοποιήθηκαν.

en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

en: Author
el: Συγγραφέας
