kcmsmserver - en to da translation catalogue (24 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
da: Bekræft når der logges ud

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
da: Standardvalg for Forlad

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
da: Ved login

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
da: Programmer der skal udelukkes fra session

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
da: Systemet skal genstartes før manuel sessiongemning bliver aktiv.

en: Restart
da: Genstart

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
da: Kunne ikke anmode genstart af firmware-opsætning: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
da: Computeren vil gå ind i UEFI-opsætningsskærmen næste gang den genstartes.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
da: Computeren vil gå ind i firmware-opsætningsskærmen næste gang den genstartes.

en: Restart Now
da: Genstart nu

[ctx: @title:group]
en: General
da: Generelt

[ctx: @label beginning of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: Ask for confirmation:
da: Bed om bekræftelse:

[ctx: @option:check end of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: On shutdown, restart, and logout
da: Når der lukkes ned, genstartes og logges ud

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
da: Sessiongendannelse

en: On login, launch apps that were open:
da: Start apps, der var åbne, når der logges ind:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
da: Ved sidste udlogning

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
da: Når session var gemt manuelt

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
da: En <interface>Gem session</interface> knap vil vises i <interface>Programstarteren</interface>-menuen. Når du klikker dne, vil Plasma huske de apps, der var åbne og gendanne dem ved næste login. Klik på den igen for at erstatte sættet af huskede apps.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
da: Start med en tom session

en: Ignored applications:
da: Ignorerede applikationer:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
da: Skriv apps eksekvertbare navn her (adskilt med komma eller kolon, for eksempel 'xterm:konsole' eller 'xterm,konsole') for at forhindre dem i at starte automatisk med de andre sessiongendanelsesapps.

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
da: Efter næste genstart:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
da: Gå ind i UEFI-opsætningsskærmen

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
da: Gå ind i firmware-opsætningsskærmen
