plasma-desktop - en to cs translation catalogue (70 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
cs: Spustit

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
cs: Při ukládání klávesové zkratky %1 došlo k chybě: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
cs: Chyba při přidávání %1. Zdá se, že nemá žádné činnosti.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
cs: Při komunikaci s globální službou klávesových zkratek došlo k chybě

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
cs: Komunikace s globálním démon klávesových zkratek se nezdařila

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
cs: Zkratka <shortcut>%1</shortcut> je již přiřazena běžné činnosti %2 <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Přeřadit ji %4?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
cs: Zkratka <shortcut>%1</shortcut> je již přiřazena činnosti <interface>%2</interface> z <application>%3</application>.<nl/><nl/>Přeřadit ji činnosti <interface>%4</interface> z <application>%5</application>?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
cs: Vyřešit konflikt zkratek

[ctx: @action:button]
en: Reassign
cs: Přeřadit

en: File
cs: Soubor

en: Edit
cs: Upravit

en: Navigation
cs: Navigace

en: View
cs: Pohled

en: Settings
cs: Nastavení

en: Help
cs: Nápověda

en: Applications
cs: Aplikace

en: Commands
cs: Příkazy

en: System Services
cs: Systémové služby

en: Common Actions
cs: Obvyklé činnosti

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
cs: Importovat…

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
cs: Zrušit export

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
cs: Exportovat…

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
cs: Schéma nelze exportovat dokud existují neuložené změny

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
cs: Níže vyberte komponenty, které chcete zahrnout do exportovaného schématu

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
cs: Exportovat

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
cs: Přidat nové

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
cs: Aplikace…

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
cs: Příkaz nebo skript...

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
cs: Exportovat %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
cs: Upravit příkaz pro %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
cs: Upravit příkaz pro %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
cs: Odstranit všechny klávesové zkratky pro %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
cs: Odstranit všechny klávesové zkratky pro %1

[ctx: @action:button accessible]
en: Undo deletion
cs: Vrátit zpět smazání

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo deletion
cs: Vrátit zpět smazání

en: No items matched the search terms
cs: Vyhledávacím kritériím neodpovídá žádná položka

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
cs: Výběrem položky v seznamu zobrazíte s ní spojené klávesové zkratky

en: Export Shortcut Scheme
cs: Exportovat schéma klávesových zkratek

en: Import Shortcut Scheme
cs: Importovat schéma klávesových zkratek

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
cs: Schéma klávesových zkratek (*.kksrc)

en: Edit Command
cs: Příkaz pro úpravu

en: Add Command
cs: Přidat příkaz

en: Save
cs: Uložit

en: Add
cs: Přidat

en: Enter a command or choose a script file:
cs: Zadejte příkaz nebo vyberte soubor skriptu:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
cs: Příkaz:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
cs: Příkaz

[ctx: @action:button]
en: Choose…
cs: Vybrat…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
cs: Vyberte soubor skriptu

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
cs: Název:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
cs: Zde vložte jméno

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
cs: Vyberte soubor skriptu

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
cs: Soubory skriptu (.sh, .bash, .zsh, atd.) (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
cs: Vyberte schéma k importu:

en: Custom Scheme
cs: Vlastní schéma

en: Select File…
cs: Vybrat soubor…

en: Import
cs: Importovat

en: Editing shortcut: %1
cs: Upravujete zkratku: %1

en: No active shortcuts
cs: Žádné aktivní klávesové zkratky

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
cs[0]: Výchozí klávesová zkratka
cs[1]: Výchozí klávesové zkratky
cs[2]: Výchozí klávesové zkratky

en: No default shortcuts
cs: Žádné výchozí klávesové zkratky

en: Default shortcut %1 is enabled.
cs: Výchozí klávesová zkratka %1 je povolena.

en: Default shortcut %1 is disabled.
cs: Výchozí klávesová zkratka %1 je zakázána.

en: Custom shortcuts
cs: Vlastní zkratky

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
cs: Smazat zkratku

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this shortcut
cs: Odstranit tuto klávesovou zkratku

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
cs: Přidat…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
cs: Přidat vlastní klávesovou zkratku

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
cs: Zrušit zadání klávesové zkratky

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel capturing of new shortcut
cs: Zrušit zadání nové klávesové zkratky
