kcmcomponentchooser - en to cs translation catalogue (37 entries)

en: Other…
cs: Jiné…

en: Select default archive manager
cs: Vyberte výchozí správce archivů

en: Select default browser
cs: Vyberte výchozí prohlížeč

en: Select default e-mail client
cs: Vyberte výchozí poštovní klient

en: Select default file manager
cs: Vyberte výchozí správce souborů

en: Select default map
cs: Vyberte výchozí mapu

en: Select default image viewer
cs: Vyberte prosím výchozí prohlížeč obrázků

en: Select default music player
cs: Vyberte výchozí přehrávač hudby

en: Select default PDF viewer
cs: Vyberte výchozí prohlížeč PDF

en: Select default dialer application
cs: Vyberte výchozí aplikaci pro číselník telefonu

en: Select default terminal emulator
cs: Vyberte výchozí emulátor terminálu

en: Select default text editor
cs: Vyberte prosím výchozí editor textu

en: Select default video player
cs: Vyberte výchozí přehrávač videa

en: Details
cs: Podrobnosti

en: This application can also open these file types:
cs: Tato aplikace může otevřít následující typy souborů:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 (Currently opens in %2)
cs: %1 (Momentálně otevírá v %2)

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Open All in %1
cs: Otevřít vše v %1

en: This application does not advertise support for the following file types, but may be able to open them anyway:
cs: Tato aplikace nehlásí podporu následujících typů souborů, ale možná je bude i tak schopná otevřít:

[ctx: @action:button]
en: Force All to Open in %1
cs: Vynutit otevření všeho v %1

en: Configure Manually…
cs: Nastavit ručně...

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
cs: ’%1’ nejspíše nepodporuje následující typy MIME přiřazené tomuto druhu aplikace: %2

[ctx: @action:button]
en: View Details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: Web browser:
cs: Webový prohlížeč:

en: Email client:
cs: Poštovní klient:

[ctx: Default phone app]
en: Phone Numbers:
cs: Telefonní čísla:

[ctx: Multimedia related application’s category’s name]
en: Multimedia
cs: Multimédia

en: Image viewer:
cs: Prohlížeč obrázků:

en: Music player:
cs: Přehrávač hudby:

en: Video player:
cs: Video přehrávač:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
cs: Dokumenty

en: Text editor:
cs: Textový editor:

en: PDF viewer:
cs: Prohlížeč PDF:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
cs: Nástroje

en: File manager:
cs: Správce souborů:

en: Terminal emulator:
cs: Emulátor terminálu:

en: Archive manager:
cs: Správce archivů:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
cs: Mapa:
