plasma-desktop - en to ar translation catalogue (68 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
ar: معطّل

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
ar: زر الفأرة الأيسر

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
ar: زر الفأرة الأيمن

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
ar: زر الفأرة الأوسط

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
ar: حسب ما يعرفه التطبيق

en: Default
ar: المبدئيّ

en: Portrait
ar: بالطّول

en: Landscape
ar: بالعرض

en: Inverted Portrait
ar: طولي معكوس

en: Inverted Landscape
ar: عرضي معكوس

en: Follow the Current Screen
ar: اتبع الشاشة الحالية

en: All Screens
ar: كل الشاشات

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
ar: ‏%1 - (‏%2،‏%3 ‏%4×%5)

en: Fit to Screen
ar: لائم الشاشة

en: Keep Aspect Ratio and Fit Within Screen
ar: أبقِ النّسبة الباعيّة ولائم في الشاشة

en: Map to Portion of Screen
ar: عيّنها في جزء من الشاشة

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
ar: اختر إجراء الزّرّ

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
ar: اختر الإجراء الذي سيأخذ عند الضغط على %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
ar: يوجه إلى تطبيق

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
ar: أرسل مفتاح لوحة المفاتيح

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
ar: أرسل نقرة زر الفأرة

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
ar: لا تفعل شيئًا

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
ar: يوجه زر الجهاز اللوحي هذا إلى التطبيق المحدد، والذي يمكنه تحديد كيفية التعامل معه.

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
ar: النقر باليسرى

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
ar: النّقر بالوسط

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
ar: النقر باليمين

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
ar: هذا الزر معطل ولن يفعل أي شيء.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
ar: معايرة القلم

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
ar: انتهت المعايرة وحفظت.<nl/><nl/>حسن المعايرة بشكل أكبر أو أغلق النافذة.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.<nl/><nl/>Aim for the point where the stylus tip lands, and ignore the cursor position on the screen.
ar: اضغط على مركز كل هدف.<nl/><nl/>استهدف النقطة التي يهبط عليها طرف القلم، وتجاهل موضع المؤشر على الشاشة.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
ar: حسّن المعايرة الحالية

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
ar: أعد المعايرة من الصفر

[ctx: @action:button]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغِ

en: No drawing tablets found
ar: لم يعثر على أي لوح رسم

en: Connect a drawing tablet
ar: صِل لوح رسم

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
ar: اختبر اللوحي…

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ar: الجهاز:

en: Map to screen:
ar: عيين إلى شاشة:

en: Orientation:
ar: الاتّجاه:

en: Not Supported
ar: ليس مدعومًا

en: Left-handed mode:
ar: وضع الأعسر:

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
ar: يخبر الجهاز لاستيعاب مستخدمي اليد اليسرى. ستختلف التأثيرات حسب الجهاز، ولكنها غالبًا ما تؤدي إلى عكس وظيفة أزرار اللوحة بحيث يمكن استخدام الجهاز اللوحي رأسًا على عقب.

en: Mapped Area:
ar: المنطقة المعينة:

en: Resize the tablet area
ar: غير الحجم مساحة اللوحي

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ar: اقفل النّسبة الباعيّة

[ctx: tablet area position - size]
en: %1,%2 - %3×%4
ar: ‏%1،%2 - %3×%4

en: Pen button 1:
ar: زر القلم 1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 1']
en: pen button 1
ar: زر القلم 1

en: Pen button 2:
ar: زر القلم 2:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 2']
en: pen button 2
ar: زر القلم 2

en: Pen button 3:
ar: زر القلم 3:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 3']
en: pen button 3
ar: زر القلم 3

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
ar: معايرة قيد التقدم

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
ar: عاير

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
ar: المعايرة غير مدعومة

[ctx: @info:tooltip]
en: Calibration across multiple screens is not supported.
ar: المعايرة عبر شاشات متعددة غير مدعومة.

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
ar: اللوح:

en: None
ar: لا شيء

en: Pad button %1:
ar: زر اللوحي %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
ar: زر اللوحي %1

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
ar: مختبر اللوحي

en: Stylus press X=%1 Y=%2
ar: ضغطة قلم التأشير س=%1 ص=%2

en: Stylus release X=%1 Y=%2
ar: إفلات قلم التأشير س=%1 ص=%2

en: Stylus move X=%1 Y=%2
ar: حركة قلم التأشير س=%1 ص=%2

en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
ar: ## وسيلة الإيضاح:
    # س، ص - إحداثيات الحدث

[ctx: Clear the event log]
en: Clear
ar: امسح
