kcmkonq - en to ar translation catalogue (17 entries)

[ctx: @label:textbox]
en: Desktop folder:
ar: مجلّد سطح المكتب:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder contains all the files you see on your desktop.
ar: هذا المجلد يحوي كل الملفات التي تراها على سطح مكتبك

[ctx: @label:textbox]
en: Documents folder:
ar: مجلد المستندات:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save documents.
ar: سيُستخدم هذا المجلد مبدئيًا لتحميل المستندات منه أو حفظها فيه.

[ctx: @label:textbox]
en: Downloads folder:
ar: مجلد التنزيلات:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
ar: سيُستخدم هذا المجلد افتراضياً لحفظ العناصر التي تنزلها من الإنترنت.

[ctx: @label:textbox]
en: Videos folder:
ar: مجلد الفيديوهات:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save video files.
ar: سيُستخدم هذا المجلد مبدئيًا لتحميل الفيديوهات منه أو حفظها فيه.

[ctx: @label:textbox]
en: Pictures folder:
ar: مجلد الصور:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save image files.
ar: سيُستخدم هذا المجلد مبدئيًا لتحميل الصور منه أو حفظها فيه.

[ctx: @label:textbox]
en: Music folder:
ar: مجلد الموسيقى:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save music files.
ar: سيُستخدم هذا المجلد مبدئيًا لتحميل الملفات الصوتية منه أو حفظها فيه.

[ctx: @label:textbox]
en: Public folder:
ar: المجلد العام:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default for publicly-shared files when network sharing is enabled.
ar: سيُستخدم  هذا المجلد بشكل افتراضي للملفات المشتركة بشكل عام عند تمكين مشاركة الشبكة.

[ctx: @label:textbox]
en: Templates folder:
ar: مجلّد القوالب:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save file templates.
ar: سيُستخدم هذا المجلد مبدئيًا لتحميل القوالب منه أو حفظها فيه.

[ctx: @action:button]
en: Choose new location
ar: اختر موقع جديداً
