kcm_phonon - en to ro translation catalogue (36 entries)

[ctx: BackendSelection|]
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
ro: O listă cu platforme Phonon găsite în sistem. Aceasta este ordinea în care le va folosi Phonon.

[ctx: BackendSelection|]
en: Prefer
ro: Preferă

[ctx: BackendSelection|]
en: Defer
ro: Amână

[ctx: QObject|]
en: Audio Playback
ro: Redare audio

[ctx: QObject|]
en: Audio Recording
ro: Înregistrare audio

[ctx: QObject|]
en: Video Recording
ro: Înregistrare video

[ctx: QObject|]
en: Invalid
ro: Nevalid

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Test the selected device
ro: Testează dispozitivul ales

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
ro: Definește ordinea implicită a dispozitivelor, ce poate fi înlocuită de categorii individuale.

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Default Audio Playback Device Preference
ro: Preferința dispozitivului implicit de redare audio

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Default Audio Recording Device Preference
ro: Preferința dispozitivului implicit de înregistrare audio

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Default Video Recording Device Preference
ro: Preferința dispozitivului implicit de înregistrare video

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
ro: Preferința dispozitivului de redare audio pentru categoria „%1”

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
ro: Preferința dispozitivului de înregistrare audio pentru categoria „%1”

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
ro: Preferința dispozitivului de înregistrare video pentru categoria „%1”

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
ro: Aplică lista cu preferințe de dispozitive arătată acum la următoarele categorii de redare audio:

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Default/Unspecified Category
ro: Categorie implicită/nespecificată

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Failed to set the selected audio output device
ro: Stabilirea dispozitivului de ieșire audio ales a eșuat

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Your backend may not support audio recording
ro: Platforma dumneavoastră poate să nu susțină înregistrarea audio

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Your backend may not support video recording
ro: Platforma dumneavoastră poate să nu susțină înregistrarea video

[ctx: Phonon::DevicePreference|]
en: Testing %1
ro: Se testează %1

[ctx: DevicePreference|]
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
ro: Diverse categorii de utilizare multimedia. Pentru fiecare categorie, puteți alege ce dispozitiv preferați să fie utilizat de către aplicațiile Phonon.

[ctx: DevicePreference|]
en: Show advanced devices
ro: Arată dispozitive avansate

[ctx: DevicePreference|]
en: Use the currently shown device list for more categories.
ro: Folosește lista de dispozitive arătată acum pentru mai multe categorii.

[ctx: DevicePreference|]
en: Apply Device List To...
ro: Aplică lista dispozitivelor la...

[ctx: DevicePreference|]
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
ro: Dispozitive găsite în sistem, potrivite pentru categoria aleasă. Alegeți dispozitivul care doriți să fie utilizat de către aplicații.

[ctx: DevicePreference|]
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
ro: Ordinea determină preferința pentru dispozitive. Dacă cumva primul dispozitiv nu poate fi folosit, Phonon îl va încerca pe al doilea și așa mai departe.

[ctx: DevicePreference|]
en: Test
ro: Testează

[ctx: DevicePreference|]
en: prefer the selected device
ro: preferă dispozitivul ales

[ctx: DevicePreference|]
en: Prefer
ro: Preferă

[ctx: DevicePreference|]
en: no preference for the selected device
ro: nicio preferință pentru dispozitivul ales

[ctx: DevicePreference|]
en: Defer
ro: Amână

[ctx: QObject|]
en: Phonon Settings
ro: Configurări Phonon

[ctx: Settings|]
en: Multimedia Settings
ro: Configurări multimedia

[ctx: Settings|]
en: De&vice Priority
ro: Prioritate dispoziti&ve

[ctx: Settings|]
en: Backend
ro: Platformă
