libksysguard - en to sv translation catalogue (51 entries)

en: Load Preset
sv: Läs in förinställning

en: Delete this preset
sv: Ta bort förinställningen

en: Presets:
sv: Förinställningar:

en: Load Preset...
sv: Läs in förinställning...

en: Get new presets...
sv: Hämta nya förinställningar...

en: Save Settings As Preset
sv: Spara inställningar som förinställning

en: Title:
sv: Rubrik:

en: Show Title
sv: Visa rubrik

en: Display Style:
sv: Visningsstil:

en: Get New Display Styles...
sv: Hämta nya visningsstilar...

en: Minimum Time Between Updates:
sv: Minimal tid mellan uppdateringar:

en: No Limit
sv: Ingen begränsning

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
sv: 1 sekund

en: %1 seconds
sv: %1 sekunder

en: Total Sensor | Total Sensors
sv[0]: Totalsensor
sv[1]: Totalsensorer

en: Sensors
sv: Sensorer

en: Text-Only Sensors
sv: Textsensorer

[ctx: @title:group General options]
en: General:
sv: Allmänt:

[ctx: @option:check]
en: Show legend
sv: Visa beskrivning

[ctx: @option:check]
en: Stacked bars
sv: Överlappande staplar

[ctx: @label for radiobutton group, Orientation of bar chart]
en: Bar orientation:
sv: Stapelorientering:

[ctx: @option:radio Vertical option for the bar chart]
en: Vertical
sv: Vertikal

[ctx: @option:radio Horizontal option for the bar chart]
en: Horizontal
sv: Horisontell

[ctx: @label Options about axis and label of bar chart]
en: Axis:
sv: Axel:

[ctx: @option:check]
en: Show Y axis labels
sv: Visa Y-axelbeteckningar

[ctx: @option:check]
en: Show grid lines
sv: Visa rutnät

[ctx: @option:check]
en: Automatic data range
sv: Automatiskt dataintervall

[ctx: @label:spinbox data range]
en: From:
sv: Från:

[ctx: @label:spinbox data range]
en: To:
sv: Till:

[ctx: @option:check]
en: Use sensor color:
sv: Använd sensorfärg:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of columns:
sv: Antal kolumner:

[ctx: @label automatic number of columns]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: @label:listbox items are sensor face names]
en: Display style:
sv: Visningsstil:

[ctx: @title:group]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: @option:check]
en: Stacked charts
sv: Staplade diagram

[ctx: @option:check]
en: Smooth lines
sv: Jämna linjer

[ctx: @label:spinbox]
en: Opacity of area below line:
sv: Ogenomskinlighet för området under linjen:

[ctx: title:group]
en: Data Ranges
sv: Dataintervall

[ctx: @option:check]
en: Automatic Y data range
sv: Automatiskt Y-dataintervall

[ctx: @label:spinbox]
en: From (Y):
sv: Från (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: To (Y):
sv: Till (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: Show last:
sv: Visa senaste:

[ctx: @item:valuesuffix %1 is seconds of history]
en: %1 second | %1 seconds
sv[0]: %1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

[ctx: @label:spinbox]
en: Starting angle:
sv: Börja från vinkel:

[ctx: @label:spinbox]
en: Total pie angle:
sv: Total cirkelvinkel:

[ctx: @option:check]
en: Rounded lines
sv: Rundade linjer

[ctx: @option:check]
en: Group sensors based on the value of the total sensors.
sv: Gruppera sensorer baserat på totalsensorernas värde.

[ctx: @label]
en: Click to select a sensor…
sv: Klicka för att välja en sensor…

en: Search...
sv: Sök...

[ctx: @action:button]
en: Back
sv: Bakåt

en: System Monitor Sensor
sv: Systemövervakningssensor
