libksysguard - en to ru translation catalogue (104 entries)

[ctx: Bytes unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 B
ru: %1 Б

[ctx: Kilobytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ki​B
ru: %1 КиБ

[ctx: Megabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Mi​B
ru: %1 МиБ

[ctx: Gigabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Gi​B
ru: %1 ГиБ

[ctx: Terabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ti​B
ru: %1 ТиБ

[ctx: Petabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Pi​B
ru: %1 ПиБ

[ctx: Bytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 B/s
ru: %1 Б/с

[ctx: Kilobytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ki​B/s
ru: %1 КиБ/с

[ctx: Megabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Mi​B/s
ru: %1 МиБ/с

[ctx: Gigabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Gi​B/s
ru: %1 ГиБ/с

[ctx: Terabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ti​B/s
ru: %1 ТиБ/с

[ctx: Petabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Pi​B/s
ru: %1 ПиБ/с

[ctx: Bits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 bps
ru: %1 бит/с

[ctx: Kilobits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​bps
ru: %1 кбит/с

[ctx: Megabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​bps
ru: %1 Мбит/с

[ctx: Gigabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​bps
ru: %1 Гбит/с

[ctx: Terabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​bps
ru: %1 Тбит/с

[ctx: Petabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​bps
ru: %1 Пбит/с

[ctx: Hertz unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 Hz
ru: %1 Гц

[ctx: Kilohertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​Hz
ru: %1 кГц

[ctx: Megahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​Hz
ru: %1 МГц

[ctx: Gigahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​Hz
ru: %1 ГГц

[ctx: Terahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​Hz
ru: %1 ТГц

[ctx: Petahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​Hz
ru: %1 ПГц

[ctx: Volts unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 V
ru: %1 В

[ctx: Kilovolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​V
ru: %1 кВ

[ctx: Megavolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​V
ru: %1 МВ

[ctx: Gigavolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​V
ru: %1 ГВ

[ctx: Teravolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​V
ru: %1 ТВ

[ctx: Petavolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​V
ru: %1 ПВ

[ctx: Watts unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 W
ru: %1 Вт

[ctx: Kilowatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​W
ru: %1 кВт

[ctx: Megawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​W
ru: %1 МВт

[ctx: Gigawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​W
ru: %1 ГВт

[ctx: Terawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​W
ru: %1 ТВт

[ctx: Petawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​W
ru: %1 ПВт

[ctx: Watt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 Wh
ru: %1 Вт⋅ч

[ctx: Kilowatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​Wh
ru: %1 кВт⋅ч

[ctx: Megawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​Wh
ru: %1 МВт⋅ч

[ctx: Gigawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​Wh
ru: %1 ГВт⋅ч

[ctx: Terawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​Wh
ru: %1 ТВт⋅ч

[ctx: Petawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​Wh
ru: %1 ПВт⋅ч

[ctx: Ampere unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 A
ru: %1 А

[ctx: Kiloamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​A
ru: %1 кА

[ctx: Megaamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​A
ru: %1 МА

[ctx: Gigaamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​A
ru: %1 ГА

[ctx: Teraamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​A
ru: %1 ТА

[ctx: Petaamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​A
ru: %1 ПА

[ctx: Revolutions per minute unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 RPM
ru: %1 об/мин

[ctx: Decibels unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 dBm
ru: %1 дБм

[ctx: Seconds unit symbol]
note: i18n: Use \u200B (zero width space) to separate value and unit
en: %1​s
ru: %1 c

[ctx: Rate unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 s⁻¹
ru: %1 с⁻¹

[ctx: Bytes unit symbol]
en: B
ru: Б

[ctx: Kilobytes unit symbol]
en: KiB
ru: КиБ

[ctx: Megabytes unit symbol]
en: MiB
ru: МиБ

[ctx: Gigabytes unit symbol]
en: GiB
ru: ГиБ

[ctx: Terabytes unit symbol]
en: TiB
ru: ТиБ

[ctx: Petabytes unit symbol]
en: PiB
ru: ПиБ

[ctx: Bytes per second unit symbol]
en: B/s
ru: Б/с

[ctx: Kilobytes per second unit symbol]
en: KiB/s
ru: КиБ/с

[ctx: Megabytes per second unit symbol]
en: MiB/s
ru: МиБ/с

[ctx: Gigabytes per second unit symbol]
en: GiB/s
ru: ГиБ/с

[ctx: Terabytes per second unit symbol]
en: TiB/s
ru: ТиБ/с

[ctx: Petabytes per second unit symbol]
en: PiB/s
ru: ПиБ/с

[ctx: Bits per second unit symbol]
en: bps
ru: бит/с

[ctx: Kilobits per second unit symbol]
en: Kbps
ru: Кбит/с

[ctx: Megabits per second unit symbol]
en: Mbps
ru: Мбит/с

[ctx: Gigabits per second unit symbol]
en: Gbps
ru: Гбит/с

[ctx: Terabits per second unit symbol]
en: Tbps
ru: Тбит/с

[ctx: Petabits per second unit symbol]
en: Pbps
ru: Пбит/с

[ctx: Hertz unit symbol]
en: Hz
ru: Гц

[ctx: Kilohertz unit symbol]
en: kHz
ru: кГц

[ctx: Megahertz unit symbol]
en: MHz
ru: МГц

[ctx: Gigahertz unit symbol]
en: GHz
ru: ГГц

[ctx: Terahertz unit symbol]
en: THz
ru: ТГц

[ctx: Petahertz unit symbol]
en: PHz
ru: ПГц

[ctx: Volts unit symbol]
en: V
ru: В

[ctx: Kilovolts unit symbol]
en: kV
ru: кВ

[ctx: Megavolts unit symbol]
en: MV
ru: МВ

[ctx: Gigavolts unit symbol]
en: GV
ru: ГВ

[ctx: Teravolts unit symbol]
en: TV
ru: ТВ

[ctx: Petavolts unit symbol]
en: PV
ru: ПВ

[ctx: Watts unit symbol]
en: W
ru: Вт

[ctx: Kilowatts unit symbol]
en: kW
ru: кВт

[ctx: Megawatts unit symbol]
en: MW
ru: МВт

[ctx: Gigawatts unit symbol]
en: GW
ru: ГВт

[ctx: Terawatts unit symbol]
en: TW
ru: ТВт

[ctx: Petawatts unit symbol]
en: PW
ru: ПВт

[ctx: Watt-hours unit symbol]
en: Wh
ru: Вт⋅ч

[ctx: Kilo-watthours unit symbol]
en: kWh
ru: кВт⋅ч

[ctx: Mega-watthours unit symbol]
en: MWh
ru: МВт⋅ч

[ctx: Giga-watthours unit symbol]
en: GWh
ru: ГВт⋅ч

[ctx: Tera-watthours unit symbol]
en: TWh
ru: ТВт⋅ч

[ctx: Peta-watthours unit symbol]
en: PWh
ru: ПВт⋅ч

[ctx: Ampere unit symbol]
en: A
ru: А

[ctx: Kiloamperes unit symbol]
en: kA
ru: кА

[ctx: Megaamperes unit symbol]
en: MA
ru: МА

[ctx: Gigaamperes unit symbol]
en: GA
ru: ГА

[ctx: Teraamperes unit symbol]
en: TA
ru: ТА

[ctx: Petaamperes unit symbol]
en: PA
ru: ПА

[ctx: Revolutions per minute unit symbol]
en: RPM
ru: об/мин

[ctx: Decibels unit symbol]
en: dBm
ru: дБм

[ctx: Seconds unit symbol]
en: s
ru: с

[ctx: Rate unit symbol]
en: s⁻¹
ru: с⁻¹
