libksysguard - en to nl translation catalogue (51 entries)

en: Load Preset
nl: Voorinstellingen laden

en: Delete this preset
nl: Deze voorinstelling verwijderen

en: Presets:
nl: Voorinstellingen:

en: Load Preset...
nl: Voorinstellingen laden...

en: Get new presets...
nl: Nieuwe voorinstellingen ophalen...

en: Save Settings As Preset
nl: Instellingen als voorinstellingen opslaan

en: Title:
nl: Titel:

en: Show Title
nl: Titel tonen

en: Display Style:
nl: Weergavestijl:

en: Get New Display Styles...
nl: Nieuwe weergavestijlen ophalen...

en: Minimum Time Between Updates:
nl: Minimum tijd tussen bijwerken:

en: No Limit
nl: Geen limiet

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
nl: 1 seconde

en: %1 seconds
nl: %1 seconden

en: Total Sensor | Total Sensors
nl[0]: Totaal van sensor
nl[1]: Totaal van sensoren

en: Sensors
nl: Sensoren

en: Text-Only Sensors
nl: Alleen-tekst sensoren

[ctx: @title:group General options]
en: General:
nl: Algemeen:

[ctx: @option:check]
en: Show legend
nl: Legenda tonen

[ctx: @option:check]
en: Stacked bars
nl: Gestapelde balken

[ctx: @label for radiobutton group, Orientation of bar chart]
en: Bar orientation:
nl: Oriëntatie van balk:

[ctx: @option:radio Vertical option for the bar chart]
en: Vertical
nl: Verticaal

[ctx: @option:radio Horizontal option for the bar chart]
en: Horizontal
nl: Horizontaal

[ctx: @label Options about axis and label of bar chart]
en: Axis:
nl: As:

[ctx: @option:check]
en: Show Y axis labels
nl: Y-aslabels tonen

[ctx: @option:check]
en: Show grid lines
nl: Rasterlijnen tonen

[ctx: @option:check]
en: Automatic data range
nl: Automatische gegevensreeks

[ctx: @label:spinbox data range]
en: From:
nl: Vanaf:

[ctx: @label:spinbox data range]
en: To:
nl: Tot:

[ctx: @option:check]
en: Use sensor color:
nl: Sensorkleur gebruiken:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of columns:
nl: Aantal kolommen:

[ctx: @label automatic number of columns]
en: Automatic
nl: Automatisch

[ctx: @label:listbox items are sensor face names]
en: Display style:
nl: Weergavestijl:

[ctx: @title:group]
en: Appearance
nl: Uiterlijk

[ctx: @option:check]
en: Stacked charts
nl: Gestapelde grafieken

[ctx: @option:check]
en: Smooth lines
nl: Gladde Lijnen

[ctx: @label:spinbox]
en: Opacity of area below line:
nl: Dekking van gebied onder de lijn:

[ctx: title:group]
en: Data Ranges
nl: Gegevensreeksen

[ctx: @option:check]
en: Automatic Y data range
nl: Automatische Y gegevensreeks

[ctx: @label:spinbox]
en: From (Y):
nl: Van (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: To (Y):
nl: Tot (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: Show last:
nl: Laatste tonen:

[ctx: @item:valuesuffix %1 is seconds of history]
en: %1 second | %1 seconds
nl[0]: %1 seconde
nl[1]: %1 seconden

[ctx: @label:spinbox]
en: Starting angle:
nl: Beginhoek:

[ctx: @label:spinbox]
en: Total pie angle:
nl: Totale taarthoek:

[ctx: @option:check]
en: Rounded lines
nl: Afgeronde lijnen

[ctx: @option:check]
en: Group sensors based on the value of the total sensors.
nl: Sensors groeperen gebaseerd op de waarde van het totaal aantal sensors.

[ctx: @label]
en: Click to select a sensor…
nl: Klik om een sensor te selecteren…

en: Search...
nl: Zoeken...

[ctx: @action:button]
en: Back
nl: Terug

en: System Monitor Sensor
nl: Systeemmonitorsensor
