libksysguard - en to hu translation catalogue (51 entries)

en: Load Preset
hu: Beállításkészlet betöltése

en: Delete this preset
hu: Beállításkészlet törlése

en: Presets:
hu: Beállításkészletek:

en: Load Preset...
hu: Beállításkészlet betöltése…

en: Get new presets...
hu: Új beállításkészletek letöltése…

en: Save Settings As Preset
hu: Beállítások mentése beállításkészletként

en: Title:
hu: Cím:

en: Show Title
hu: Cím megjelenítése

en: Display Style:
hu: Nézetstílus:

en: Get New Display Styles...
hu: Új nézetstílusok letöltése…

en: Minimum Time Between Updates:
hu: Minimális frissítési időköz:

en: No Limit
hu: Nincs korlát

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
hu: 1 másodperc

en: %1 seconds
hu: %1 másodperc

en: Total Sensor | Total Sensors
hu[0]: Minden érzékelő
hu[1]: Minden érzékelő

en: Sensors
hu: Érzékelők

en: Text-Only Sensors
hu: Csak szöveges érzékelők

[ctx: @title:group General options]
en: General:
hu: Általános:

[ctx: @option:check]
en: Show legend
hu: Jelmagyarázat megjelenítése

[ctx: @option:check]
en: Stacked bars
hu: Halmozott sávok

[ctx: @label for radiobutton group, Orientation of bar chart]
en: Bar orientation:
hu: Tájolás:

[ctx: @option:radio Vertical option for the bar chart]
en: Vertical
hu: Függőleges

[ctx: @option:radio Horizontal option for the bar chart]
en: Horizontal
hu: Vízszintes

[ctx: @label Options about axis and label of bar chart]
en: Axis:
hu: Tengely:

[ctx: @option:check]
en: Show Y axis labels
hu: Y-tengely címkéinek megjelenítése

[ctx: @option:check]
en: Show grid lines
hu: Rácsvonalak megjelenítése

[ctx: @option:check]
en: Automatic data range
hu: Automatikus adattartomány

[ctx: @label:spinbox data range]
en: From:
hu: Ettől:

[ctx: @label:spinbox data range]
en: To:
hu: Eddig:

[ctx: @option:check]
en: Use sensor color:
hu: Szenzorszín használata:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of columns:
hu: Oszlopok száma:

[ctx: @label automatic number of columns]
en: Automatic
hu: Automatikus

[ctx: @label:listbox items are sensor face names]
en: Display style:
hu: Nézetstílus:

[ctx: @title:group]
en: Appearance
hu: Megjelenés

[ctx: @option:check]
en: Stacked charts
hu: Halmozott diagramok

[ctx: @option:check]
en: Smooth lines
hu: Sima vonalak

[ctx: @label:spinbox]
en: Opacity of area below line:
hu: Vonal alatti terület átlátszatlansága:

[ctx: title:group]
en: Data Ranges
hu: Adattartományok

[ctx: @option:check]
en: Automatic Y data range
hu: Automatikus Y adattartomány

[ctx: @label:spinbox]
en: From (Y):
hu: Ettől (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: To (Y):
hu: Eddig (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: Show last:
hu: Utolsó megjelenítése:

[ctx: @item:valuesuffix %1 is seconds of history]
en: %1 second | %1 seconds
hu[0]: %1 másodperc
hu[1]: %1 másodperc

[ctx: @label:spinbox]
en: Starting angle:
hu: Kezdőszög:

[ctx: @label:spinbox]
en: Total pie angle:
hu: Teljes tortaszög:

[ctx: @option:check]
en: Rounded lines
hu: Lekerekített vonalak

[ctx: @option:check]
en: Group sensors based on the value of the total sensors.
hu: Érzékelők csoportosítása az összes szenzor értéke szerint.

[ctx: @label]
en: Click to select a sensor…
hu: Kattintson a szenzor kiválasztásához…

en: Search...
hu: Keresés…

[ctx: @action:button]
en: Back
hu: Vissza

en: System Monitor Sensor
hu: Rendszermonitor-érzékelő
