libksysguard - en to cs translation catalogue (50 entries)

en: Load Preset
cs: Načíst přednastavení

en: Delete this preset
cs: Smazat toto přednastavení.

en: Presets:
cs: Přednastavení:

en: Load Preset...
cs: Načíst přednastavení...

en: Get new presets...
cs: Získat nová přednastavení...

en: Save Settings As Preset
cs: Uložit nastavení jako přednastavení

en: Title:
cs: Název:

en: Show Title
cs: Zobrazit název

en: Display Style:
cs: Styl zobrazení:

en: Get New Display Styles...
cs: Získat nové styly zobrazení...

en: Minimum Time Between Updates:
cs: Minimální čas mezi aktualizacemi:

en: No Limit
cs: Bez omezení

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
cs: 1 sekunda

en: %1 seconds
cs: %1 s

en: Sensors
cs: Senzory

en: Text-Only Sensors
cs: Pouze textové senzory

[ctx: @title:group General options]
en: General:
cs: Obecné:

[ctx: @option:check]
en: Show legend
cs: Zobrazit vysvětlivky

[ctx: @option:check]
en: Stacked bars
cs: Skládané grafy

[ctx: @label for radiobutton group, Orientation of bar chart]
en: Bar orientation:
cs: Orientace pruhu:

[ctx: @option:radio Vertical option for the bar chart]
en: Vertical
cs: Svisle

[ctx: @option:radio Horizontal option for the bar chart]
en: Horizontal
cs: Vodorovně

[ctx: @label Options about axis and label of bar chart]
en: Axis:
cs: Osa:

[ctx: @option:check]
en: Show Y axis labels
cs: Zobrazit popisky osy Y

[ctx: @option:check]
en: Show grid lines
cs: Zobrazit linky mřížky

[ctx: @option:check]
en: Automatic data range
cs: Automatický rozsah dat

[ctx: @label:spinbox data range]
en: From:
cs: Od:

[ctx: @label:spinbox data range]
en: To:
cs: Do:

[ctx: @option:check]
en: Use sensor color:
cs: Použít barvu snímače:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of columns:
cs: Počet sloupců:

[ctx: @label automatic number of columns]
en: Automatic
cs: Automaticky

[ctx: @label:listbox items are sensor face names]
en: Display style:
cs: Styl zobrazení:

[ctx: @title:group]
en: Appearance
cs: Vzhled

[ctx: @option:check]
en: Stacked charts
cs: Skládané grafy

[ctx: @option:check]
en: Smooth lines
cs: Hladké linie

[ctx: @label:spinbox]
en: Opacity of area below line:
cs: Krytí oblasti pod čarou:

[ctx: title:group]
en: Data Ranges
cs: Rozsahy dat

[ctx: @option:check]
en: Automatic Y data range
cs: Automatický rozsah dat Y

[ctx: @label:spinbox]
en: From (Y):
cs: Od (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: To (Y):
cs: Do (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: Show last:
cs: Zobrazit poslední:

[ctx: @item:valuesuffix %1 is seconds of history]
en: %1 second | %1 seconds
cs[0]: %1 sekunda
cs[1]: %1 sekundy
cs[2]: %1 sekund

[ctx: @label:spinbox]
en: Starting angle:
cs: Počáteční úhel:

[ctx: @label:spinbox]
en: Total pie angle:
cs: Celkový úhel koláče:

[ctx: @option:check]
en: Rounded lines
cs: Zaoblené linie

[ctx: @option:check]
en: Group sensors based on the value of the total sensors.
cs: Seskupovat čidla podle hodnot celkových čidel.

[ctx: @label]
en: Click to select a sensor…
cs: Kliknutím vyberte senzor...

en: Search...
cs: Hledat...

[ctx: @action:button]
en: Back
cs: Zpět

en: System Monitor Sensor
cs: Senzor monitoru systému
