kwin - en to uk translation catalogue (703 entries)

en: Press right control to ungrab pointer
uk: Натисніть праву клавішу Ctrl для скасування захоплення вказівника

en: Press right control key to grab pointer
uk: Натисніть праву клавішу Ctrl для захоплення вказівника

[ctx: Title of nested KWin Wayland with Wayland socket identifier as argument]
en: KDE Wayland Compositor %1
uk: Засіб композиції KDE для %1

en: - Output disabled
uk: - Виведення вимкнено

en: - Output dimmed
uk: - Виведення притлумлено

en: Press right control to ungrab input
uk: Натисніть праву клавішу Ctrl для скасування захоплення введення

en: Press right control key to grab input
uk: Натисніть праву клавішу Ctrl для захоплення введення

en: KDE Wayland Compositor
uk: Засіб композиції KDE для Wayland

en: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
uk: Ефекти стільниці було перезапущено через відновлення початкового стану графіки

en: Suspend Compositing
uk: Призупинити композитний режим

en: <b>OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.</b><br>This was most likely due to a driver bug.<p>If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,<br>you can reset this protection but <b>be aware that this might result in an immediate crash!</b></p>
uk: <b>Композитний показ за допомогою OpenGL (типовий режим) призводив до аварій KWin.</b><br>Найімовірнішою причиною аварій є вада у драйвері.<p>Якщо ви вважаєте, що у вашому драйвері немає цієї вади,<br>ви можете скасувати цей захист, але <b>зважайте на те, що це може призвести до негайного аварійного завершення роботи!</b></p>

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
uk: Немає потрібних розширень X (XComposite і XDamage).

en: GLX/OpenGL is not available.
uk: GLX/OpenGL є недоступним.

en: Timestamp
uk: Часова позначка

en: Timestamp (µsec)
uk: Часова позначка (мкс)

[ctx: A mouse button]
en: Left
uk: Ліва

[ctx: A mouse button]
en: Right
uk: Права

[ctx: A mouse button]
en: Middle
uk: Середня

[ctx: A mouse button]
en: Back
uk: Назад

[ctx: A mouse button]
en: Forward
uk: Вперед

[ctx: A mouse button]
en: Task
uk: Завдання

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
uk: Додаткова кнопка 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
uk: Додаткова кнопка 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
uk: Додаткова кнопка 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
uk: Додаткова кнопка 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
uk: Додаткова кнопка 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
uk: Додаткова кнопка 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
uk: Додаткова кнопка 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
uk: Додаткова кнопка 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
uk: Додаткова кнопка 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
uk: Додаткова кнопка 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
uk: Додаткова кнопка 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
uk: Додаткова кнопка 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
uk: Додаткова кнопка 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
uk: Додаткова кнопка 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
uk: Додаткова кнопка 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
uk: Додаткова кнопка 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
uk: Додаткова кнопка 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
uk: Додаткова кнопка 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
uk: Додаткова кнопка 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
uk: Додаткова кнопка 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
uk: Додаткова кнопка 24

en: Input Device
uk: Пристрій введення

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
uk: невідомий

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
uk: Пересування вказівника

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta
uk: Зміна

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
uk: Зміна (без прискорення)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
uk: Загальне розташування

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
uk: Натискання кнопки вказівника

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
uk: Кнопка

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
uk: Природний код клавіші

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
uk: Натиснуті кнопки

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
uk: Відпускання кнопки вказівника

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
uk: Вісь вказівника

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
uk: Орієнтація

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
uk: Горизонтально

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
uk: Вертикально

[ctx: The angle delta of a pointer axis event]
en: Delta
uk: Зміна

[ctx: A key press event]
en: Key Press
uk: Натискання клавіші

[ctx: A key release event]
en: Key Release
uk: Відпускання клавіші

[ctx: A keyboard modifier]
en: Control
uk: Ctrl

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
uk: Цифрова клавіатура

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
uk: Перемикач груп

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
uk: Повторення

[ctx: The code reported by the kernel]
en: Keycode
uk: Код клавіші

[ctx: Key according to Qt]
en: Qt::Key code
uk: Qt::Код клавіші

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
uk: Символ Xkb

[ctx: The translated code interpreted as text]
en: Utf8
uk: UTF-8

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
uk: Модифікатори

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
uk: Торкання вниз

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
uk: Ідентифікатор точки

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
uk: Загальне розташування

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
uk: Рух при торканні

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
uk: Торкання вгору

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
uk: Початок ущіпка

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
uk: Кількість пальців

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
uk: Оновлення ущіпка

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
uk: Масштаб

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
uk: Зміна кута

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta x
uk: Зміна x

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta y
uk: Зміна y

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
uk: Кінець ущіпка

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
uk: Ущіпок скасовано

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
uk: Початок проведення

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
uk: Кількість пальців

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
uk: Оновлення проведення

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta x
uk: Зміна x

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta y
uk: Зміна y

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
uk: Кінець проведення

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
uk: Проведення скасовано

[ctx: A hardware switch (e.g. notebook lid) got toggled]
en: Switch toggled
uk: Перемкнено перемикач

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
uk: Кришка ноутбука

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
uk: Режим планшета

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
uk: Перемикач

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
uk: Вимкнено

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
uk: Увімкнено

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
uk: Стан

en: Tablet Tool
uk: Інструмент планшета

en: EventType
uk: Тип події

en: Position
uk: Позиція

en: Tilt
uk: Нахил

en: Rotation
uk: Обертання

en: Pressure
uk: Тиск

en: Buttons
uk: Кнопки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
uk: Модифікатори

en: Tablet Tool Button
uk: Кнопка інструмента планшета

en: Button
uk: Кнопка

en: Pressed
uk: Натиснуто

en: Tablet
uk: Планшет

en: Tablet Pad Button
uk: Кнопка панелі планшета

en: Tablet Pad Strip
uk: Смужка панелі планшета

en: Number
uk: Номер

en: isFinger
uk: Чи є пальцем

en: Tablet Pad Ring
uk: Кільце панелі планшета

[ctx: @label]
en: Effects
uk: Ефекти

en: No Mouse Buttons
uk: Немає кнопок миші

[ctx: Mouse Button]
en: left
uk: ліва

[ctx: Mouse Button]
en: right
uk: права

[ctx: Mouse Button]
en: middle
uk: середня

[ctx: Mouse Button]
en: back
uk: назад

[ctx: Mouse Button]
en: forward
uk: вперед

[ctx: Mouse Button]
en: extra 1
uk: додаткова 1

[ctx: Mouse Button]
en: extra 2
uk: додаткова 2

[ctx: Mouse Button]
en: extra 3
uk: додаткова 3

[ctx: Mouse Button]
en: extra 4
uk: додаткова 4

[ctx: Mouse Button]
en: extra 5
uk: додаткова 5

[ctx: Mouse Button]
en: extra 6
uk: додаткова 6

[ctx: Mouse Button]
en: extra 7
uk: додаткова 7

[ctx: Mouse Button]
en: extra 8
uk: додаткова 8

[ctx: Mouse Button]
en: extra 9
uk: додаткова 9

[ctx: Mouse Button]
en: extra 10
uk: додаткова 10

[ctx: Mouse Button]
en: extra 11
uk: додаткова 11

[ctx: Mouse Button]
en: extra 12
uk: додаткова 12

[ctx: Mouse Button]
en: extra 13
uk: додаткова 13

[ctx: Mouse Button]
en: extra 14
uk: додаткова 14

[ctx: Mouse Button]
en: extra 15
uk: додаткова 15

[ctx: Mouse Button]
en: extra 16
uk: додаткова 16

[ctx: Mouse Button]
en: extra 17
uk: додаткова 17

[ctx: Mouse Button]
en: extra 18
uk: додаткова 18

[ctx: Mouse Button]
en: extra 19
uk: додаткова 19

[ctx: Mouse Button]
en: extra 20
uk: додаткова 20

[ctx: Mouse Button]
en: extra 21
uk: додаткова 21

[ctx: Mouse Button]
en: extra 22
uk: додаткова 22

[ctx: Mouse Button]
en: extra 23
uk: додаткова 23

[ctx: Mouse Button]
en: extra 24
uk: додаткова 24

[ctx: Mouse Button]
en: task
uk: завдання

en: X11 Windows
uk: Вікна X11

en: X11 Unmanaged Windows
uk: Некеровані вікна X11

en: Wayland Windows
uk: Вікна Wayland

en: Internal Windows
uk: Внутрішні вікна

[ctx: @action:button unload an effect]
en: Unload
uk: Вивантажити

[ctx: @action:button load an effect]
en: Load
uk: Завантажити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, quitButton)
en: Quit Debug Console
uk: Вийти із діагностичної консолі

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
uk: Вікна

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
uk: Події введення

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
uk: Пристрої введення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en: No OpenGL compositor running
uk: Засіб композиції OpenGL не запущено

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
uk: Дані щодо драйвера OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
uk: Виробник:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
uk: Засіб показу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Version:
uk: Версія:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Shading Language Version:
uk: Версія мови шейдерів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Driver:
uk: Драйвер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
uk: Клас GPU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
uk: Версія OpenGL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
uk: Версія GLSL:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
uk: Розширення платформи

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
uk: Розширення OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
uk: Клавіатура

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
uk: Розкладки клавіатури

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
uk: Поточна розкладка:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en: Active Modifiers
uk: Активні модифікатори

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en: LEDs
uk: Світлові індикатори

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
uk: Активні світлові індикатори

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
uk: Буфер обміну

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
uk: Основне позначення

en: Window Manager
uk: Керування вікнами

en: PID of the application to terminate
uk: PID програми, яку слід завершити

en: Hostname on which the application is running
uk: Назва вузла, на якому виконується програма

en: hostname
uk: назва вузла

en: Caption of the window to be terminated
uk: Підпис вікна, яке слід завершити

en: caption
uk: підпис

en: Name of the application to be terminated
uk: Назва програми, яку слід завершити

en: name
uk: назва

en: ID of resource belonging to the application
uk: ІД ресурсу, який належить цій програмі

en: id
uk: ідентифікатор

en: Time of user action causing termination
uk: Час, за який дія призводить до завершення

en: time
uk: час

en: KWin helper utility
uk: Допоміжна утиліта KWin

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
uk: Цю допоміжну утиліту не можна викликати напряму.

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
uk: <para>Програма <application>%1</application> не відповідає на запити. Хочете перервати роботу цієї програми?</para>

[ctx: @info "window title" of application name is not responding.]
en: <para>"%1" of <application>%2</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
uk: <para>«%1» програми <application>%2</application> не відповідає на запити. Хочете перервати роботу цієї програми?</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>Terminating this application will close all of its windows. Any unsaved data will be lost.</emphasis></para>
uk: <para><emphasis strong='true'>Переривання роботи програми призведе до закриття усіх її вікон. Усі незбережені дані буде втрачено.</emphasis></para>

[ctx: @action:button Terminate app]
en: &Terminate %1
uk: П&ерервати %1

[ctx: @action:button Wait for frozen app to maybe respond again]
en: &Wait Longer
uk: По&чекати ще

[ctx: @title:window]
en: Not Responding
uk: Не відповідає

[ctx: @info]
en: Process ID: %1
uk: Ід. процесу: %1

[ctx: @info]
en: Host name: %1
uk: Назва вузла: %1

en: Touchpad
uk: Сенсорна панель

en: Keyboard Layout Switcher
uk: Програма перемикання розкладки клавіатури

en: Select window to force close with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
uk: Виберіть вікно для примусового закриття клацанням лівої кнопки миші або натисканням Enter.
    Натисніть Esc або клацніть правою кнопкою, щоб скасувати.

en: KDE window manager
uk: Менеджер вікон KDE

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
uk: © Розробники KDE, 1999–2019

en: Vlad Zahorodnii
uk: Влад Загородній

en: Disable configuration options
uk: Вимкнути параметри налаштування

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
uk: Повідомляє, що KWin нещодавно аварійно завершився n разів

en: Start a rootless Xwayland server.
uk: Запустити сервер Xwayland без root.

en: Name of the Wayland socket to listen on. If not set "wayland-0" is used.
uk: Назва сокета Wayland, на якому слід очікувати на події. Якщо не встановлено, буде використано «wayland-0».

en: The X11 Display to use in windowed mode on platform X11.
uk: Дисплей X11, яким слід користуватися у режимі вікна на платформі X11.

en: The Wayland Display to use in windowed mode on platform Wayland.
uk: Дисплей Wayland, яким слід користуватися у режимі вікна на платформі Wayland.

en: Render to a virtual framebuffer.
uk: Обробляти до віртуального буфера кадрів.

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
uk: Ширина для режиму вікна. Типовою шириною є 1024.

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
uk: Висота для режиму вікна. Типовою висотою є 768.

en: The scale for windowed mode. Default value is 1.
uk: Масштаб для режиму вікна. Типовим значенням є 1.

en: The number of windows to open as outputs in windowed mode. Default value is 1
uk: Кількість вікон для виведення зображень у віконному режимі. Типова кількість — 1.

en: Wayland socket to use for incoming connections. This can be combined with --socket to name the socket
uk: Сокет Wayland, який слід використовувати для вхідних з'єднань. Можна поєднувати із параметром --socket для визначення назви сокета

en: XWayland socket to use for Xwayland's incoming connections. This can be set multiple times
uk: Сокет XWayland, який слід використовувати для вхідних з'єднань XWayland. Можна вказати декілька разів

en: Name of the xwayland display that has been pre-set up
uk: Назва дисплея xwayland, який попередньо налаштовано

en: Name of the xauthority file
uk: Назва файла xauthority

en: Exits this instance so it can be restarted by kwin_wayland_wrapper.
uk: Вийти з цього екземпляра, щоб його можна було перезапустити за допомогою kwin_wayland_wrapper.

en: Render through drm node.
uk: Обробляти через вузол DRM.

en: Extract locale information from locale1 rather than the user's configuration
uk: Видобути дані щодо локалі з locale1, а не з налаштувань користувача

en: Input method that KWin starts.
uk: Спосіб введення, який запускає KWin.

en: Starts the session in locked mode.
uk: Розпочинає сеанс у заблокованому режимі.

en: Starts the session without lock screen support.
uk: Розпочинає сеанс без підтримки блокування екрана.

en: Starts the session without global shortcuts support.
uk: Розпочинає сеанс без підтримки загальних клавіатурних скорочень.

en: Disable KActivities integration.
uk: Вимкнути інтеграцію із KActivities.

en: Exit after the session application, which is started by KWin, closed.
uk: Завершити роботу, щойно завершить роботу програма сеансу, запущена KWin.

en: Applications to start once Wayland and Xwayland server are started
uk: Програми, які слід запускати разом із сервером Wayland та Xwayland

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
uk: KWin працює нестабільно.
    Його роботу було аварійно завершено декілька раз поспіль.
    Ви можете вибрати іншу програму керування вікнами:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
uk: kwin: неможливо отримати вибір менеджера, можливо запущено інший менеджер вікон? (спробуйте параметр --replace)

en: kwin: another window manager is running (try using --replace)
uk: kwin: працює інша програма для керування вікнами (спробуйте параметр --replace)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
uk: Замістити вже завантажений менеджер вікон, сумісний з ICCCM2.0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
uk: Потужність розмивання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
uk: Слабке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
uk: Сильне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
uk: Потужність шуму:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
uk: Виберіть точку для взяття кольору клацанням лівої кнопки миші або натисканням Enter.
    Натисніть Esc або клацніть правою кнопкою, щоб скасувати.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
uk: Потужність:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
uk: Затемнення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
uk: Бічні і звичайні панелі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
uk: Стільниця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
uk: Утримувати над вікнами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
uk: За групами вікон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
uk: Вікна не увесь екран

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
uk: Тривалість:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
uk: Типова

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
uk:  мілісекунд

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
uk: Анімація відкриття вікна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
uk: Край обертання:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
uk: Вгорі

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
uk: Праворуч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
uk: Внизу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
uk: Ліворуч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
uk: Кут обертання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
uk: Відстань:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
uk: Анімація закриття вікна

[ctx: @item:inmenu never hide cursor on inactivity]
en: Never
uk: Ніколи

en: %1 second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунда
uk[1]: %1 секунди
uk[2]: %1 секунд
uk[3]: %1 секунда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InactivityDuration)
en: Hide cursor on inactivity:
uk: Приховувати вказівник, якщо немає дій:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnTyping)
en: Hide cursor on typing
uk: Приховувати вказівник при введенні

en: Toggle Invert Effect
uk: Перемкнути ефект інвертування

en: Toggle Invert Effect on Window
uk: Перемкнути ефект інвертування для вікна

en: Invert Screen Colors
uk: Інвертувати кольори екрана

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
uk: Крихітний

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
uk: Звичайний

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
uk: Великий

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
uk: Дуже великий

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
uk: Величезний

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
uk: Гігантський

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
uk: Найбільший

en: Button size:
uk: Розмір кнопок:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
uk: Вікно налаштувань

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
uk: Ви&рівнювання заголовка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
uk: За центром

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
uk: Якщо вибрано, обрамлення вікон будуть малюватися з використанням кольорів смужки заголовка. Інакше, будуть вжиті кольори звичайних меж вікна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
uk: Кольорове обрамлення вікна

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
uk: Позначте цей пункт, якщо ви хочете, щоб при наведенні курсора мишки кнопки підсвічувались, а при відведенні — згасали.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
uk: Анімація кнопок

en: The Caps Lock key has been activated
uk: Клавішу Caps Lock було активовано

en: The Caps Lock key is now inactive
uk: Клавіша Caps Lock тепер неактивна

en: The Num Lock key has been activated
uk: Клавішу Num Lock було активовано

en: The Num Lock key is now inactive
uk: Клавіша Num Lock тепер неактивна

en: The Scroll Lock key has been activated
uk: Клавішу Scroll Lock було активовано

en: The Scroll Lock key is now inactive
uk: Клавіша Scroll Lock тепер неактивна

en: The Shift key is now active.
uk: Клавіша Shift тепер активна.

en: The Shift key is now inactive.
uk: Клавіша Shift тепер неактивна.

en: The Control key is now active.
uk: Клавіша Ctrl тепер активна.

en: The Control key is now inactive.
uk: Клавіша Ctrl тепер неактивна.

en: The Alt key is now active.
uk: Клавіша Alt тепер активна.

en: The Alt key is now inactive.
uk: Клавіша Alt тепер неактивна.

en: The Meta key is now active.
uk: Клавіша Meta тепер активна.

en: The Meta key is now inactive.
uk: Клавіша Meta тепер неактивна.

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: activate
uk: задіяти

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: close
uk: закрити

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: min
uk: мін

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: minimize
uk: згорнути

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: max
uk: макс.

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: maximize
uk: розгорнути

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: fullscreen
uk: повноекранний режим

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: shade
uk: додати тінь

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep above
uk: утримувати над іншими

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep below
uk: утримувати під іншими

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: window
uk: вікно

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: name
uk: назва

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: appname
uk: програма

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: desktop
uk: стільниця

en: Switch to desktop %1
uk: Перемкнутися до стільниці %1

en: Close running window on %1
uk: Закрити відкрите вікно на %1

en: (Un)minimize running window on %1
uk: Мінімізувати/Максимізувати відкрите вікно на %1

en: Maximize/restore running window on %1
uk: Максимізувати/Відновити відкрите вікно на %1

en: Toggle fullscreen for running window on %1
uk: Перемкнутися у повноекранний режим у відкритому вікні на %1

en: (Un)shade running window on %1
uk: Згорнути/Розгорнути відкрите вікно на %1

en: Toggle keep above for running window on %1
uk: Перемкнути стан «Утримувати над іншими» для відкритого вікна на %1

en: Toggle keep below running window on %1
uk: Перемкнути стан «Утримувати під іншими» для відкритого вікна на %1

en: Activate running window on %1
uk: Активувати відкрите вікно на %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
uk: Згасання до чорного (лише повноекранне вікно вітання)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
uk: Тривалість анімації:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
uk: Типова

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
uk: Розмір

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
uk: &Ширина:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Height)
en:  px
uk:  пк

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
uk: &Висота:

en: Toggle Mouse Click Animation
uk: Увімкнути або вимкнути анімації клацання кнопкою миші

[ctx: Left mouse button]
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
uk: Посередині

[ctx: Right mouse button]
en: Right
uk: Праворуч

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
uk: Основні параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
uk: Колір лівої кнопки миші:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
uk: Колір середньої кнопки миші:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
uk: Колір правої кнопки миші:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
uk: Додаткові параметри

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
uk: Кільця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
uk: Товщина ліній:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingSize)
en:  pixel
uk:  піксель

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
uk:  мс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
uk: Тривалість кільця:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
uk: Радіус кільця:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
uk: Кількість кілець:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
uk: Текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
uk: Шрифт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
uk: Показати текст:

en: Clear All Mouse Marks
uk: Очистити всі позначки мишки

en: Clear Last Mouse Mark
uk: Очистити останню позначку мишки

en: Clear Mouse Marks
uk: Очистити позначки мишки

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
uk[0]:  піксель
uk[1]:  пікселі
uk[2]:  пікселів
uk[3]:  піксель

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
uk: Вигляд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
uk: &Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
uk: &Колір:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Draw with the mouse by holding modifier keys and moving the mouse
uk: Малюйте мишкою натиснувши клавіші-модифікатори і пересуваючи мишку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FreedrawModifierKeys)
en: Free draw modifier keys:
uk: Клавіші-модифікатори довільного малювання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ArrowdrawModifierKeys)
en: Arrow draw modifier keys:
uk: Клавіші-модифікатори малювання стрілки:

[ctx: Night Light was temporarily disabled]
en: Night Light Suspended
uk: Нічні кольори призупинено

[ctx: Night Light was reenabled from temporary suspension]
en: Night Light Resumed
uk: Нічні кольори відновлено

[ctx: Temporarily disable/reenable Night Light]
en: Suspend/Resume Night Light
uk: Призупинити/Поновити нічні кольори

en: Color Temperature Preview
uk: Перегляд температури кольорів

[ctx: @label]
en: Unknown
uk: Невідомо

[ctx: @action Overview and Grid View are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
uk: Циклічний перехід оглядом і таблицею

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Grid View and Overview
uk: Циклічний перехід таблицею та оглядом

[ctx: @action Overview is the name of a KWin effect]
en: Toggle Overview
uk: Увімкнути/Вимкнути огляд

[ctx: @action Grid View is the name of a KWin effect]
en: Toggle Grid View
uk: Перемикання табличного перегляду

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
uk: Ігнорувати мінімізовані вікна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Organize windows in the Grid View:
uk: Упорядкування вікон у таблиці:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FilterWindows)
en: Search results include filtered windows:
uk: Результати пошуку, включно з фільтрованими вікнами:

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
uk: Циклічний перехід оглядом і таблицею

[ctx: @action Overview is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Overview
uk: Увімкнути/Вимкнути огляд

[ctx: @action Grid view is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Grid View
uk: Перемикання табличного перегляду

en: Delete Virtual Desktop
uk: Вилучити віртуальну стільницю

en: Add Virtual Desktop
uk: Додати віртуальну стільницю

[ctx: @info:placeholder]
en: No other Virtual Desktops to show
uk: Немає інших віртуальних стільниць для показу

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
uk: Додати віртуальну стільницю

[ctx: @action:button]
en: Configure Virtual Desktops…
uk: Налаштувати віртуальні стільниці…

[ctx: @info:placeholder]
en: No matching windows
uk: Немає відповідних вікон

en: Drag Down To Close
uk: Перетягування вниз для закриття

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
uk: Закрити вікно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
uk: Масштаб відкриття вікна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
uk: Масштаб закриття вікна:

en: Failed to start main PipeWire loop
uk: Не вдалося запустити основний цикл PipeWire

en: Failed to create PipeWire context
uk: Не вдалося створити контекст PipeWire

en: Failed to connect PipeWire context
uk: Не вдалося встановити з'єднання із контекстом PipeWire

en: Could not find window id %1
uk: Не вдалося знайти ідентифікатор вікна %1

en: Could not find output
uk: Не вдалося виявити виведення

en: Invalid region
uk: Некоректна область

en: OpenGL compositing is required for screencasting
uk: Для трансляцій з екрана потрібне композитне відтворення з OpenGL

en: Failed to create PipeWire stream
uk: Не вдалося створити потік даних PipeWire

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
uk: Виберіть вікно для створення знімка клацанням лівої кнопки миші або натисканням Enter.
    Натисніть Esc або клацніть правою кнопкою, щоб скасувати.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
uk: Клацніть лівою кнопкою миші або натисніть Enter для створення знімка.
    Натисніть Esc або клацніть правою кнопкою, щоб скасувати.

[ctx: @label]
en: Compositing
uk: Композиція

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
uk: Цей ефект не є тестом

[ctx: @label]
en: Paint Duration
uk: Малювати тривалість

[ctx: @label]
en: Paint Amount
uk: Малювати значення

[ctx: @label]
en: Current FPS
uk: Поточна частота кадрів

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
uk: Максимальна частота

en: Toggle Show Paint
uk: Увімкнути або вимкнути показ малювання

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
uk: Проміжок між стільницями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
uk: Горизонтально:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
uk: Вертикально:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
uk: Ковзне тло стільниці

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Shift було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Ctrl було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Alt було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Meta було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The AltGr key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу AltGr було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: Toggle Thumbnail for Current Window
uk: Перемкнути мініатюри для поточного вікна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
uk: Макс. &ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
uk: &Проміжки:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
uk:  пікселів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
uk: &Непрозорість:

en: Toggle Tiles Editor
uk: Перемкнути редактор плиток

en: Padding:
uk: Фаска:

en: Load Layout…
uk: Завантажити компонування…

en: Close
uk: Закрити

en: Split Left/Right
uk: Розділити вертикально

en: Split Top/Bottom
uk: Розділити горизонтально

en: Add Floating Tile
uk: Додати рухому плитку

en: Delete
uk: Вилучити

en: Track mouse
uk: Сліди мишки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
uk: Перемикач ефекту:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
uk: Клавіатурне скорочення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
uk: Клавіші-модифікатори:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
uk: Прозорість

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
uk: Загальні параметри прозорості:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
uk: Виринання спадних списків:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
uk: Непрозорий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
uk: Діалогові вікна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
uk: Прозорий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
uk: Меню:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
uk: Пересування вікон:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
uk: Неактивні вікна:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
uk: Встановити незалежну прозорість меню

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
uk: Спадні меню:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
uk: Контекстні меню:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
uk: Меню вимикання:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
uk: Відеостіна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
uk: Застосувати до

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
uk: Список відокремлених комами класів вікон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applyLabel)
en: All
uk: Усі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
uk: Ігнорувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en: None
uk: Немає

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
uk: Увімкнути або вимкнути «Показ вікон» (поточна стільниця)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
uk: Увімкнути або вимкнути «Показ вікон» (всі стільниці)

en: Toggle Present Windows (Window class)
uk: Увімкнути або вимкнути «Показ вікон» (клас вікон)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
uk: Увімкнути або вимкнути «Показ вікон» (клас Window на поточній стільниці)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
uk: Ігнорувати &мінімізовані вікна

en: No Matches
uk: Немає відповідників

en: No Windows
uk: Немає вікон

en: Filter windows…
uk: Фільтрувати вікна…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
uk: Додатково

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
uk: &Жорсткість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
uk: Перет&ягування:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
uk: Коефіцієнт &руху:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
uk: Гойдання під час &пересування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
uk: Гойдання під час &зміни розмірів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
uk: Увімкнути &розширений режим

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
uk: &Желейність

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
uk: Менше

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
uk: Більше

en: Move Zoomed Area to Left
uk: Пересунути збільшену область ліворуч

en: Move Zoomed Area to Right
uk: Пересунути збільшену область праворуч

en: Move Zoomed Area Upwards
uk: Пересунути збільшену область вгору

en: Move Zoomed Area Downwards
uk: Пересунути збільшену область вниз

en: Move Mouse to Focus
uk: Пересунути мишу для фокусування

en: Move Mouse to Center
uk: Пересунути мишу у центр

en: Move Left
uk: Пересунути ліворуч

en: Move Right
uk: Пересунути праворуч

en: Move Up
uk: Пересунути вище

en: Move Down
uk: Пересунути нижче

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
uk: Під час виконання дій зі збільшення або зменшення змінювати масштаб з вказаним коефіцієнтом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
uk: Коефіцієнт масштабування:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
uk: Увімкнути стеження за розташуванням фокуса. У програмі має бути увімкнено QAccessible ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
uk: Увімкнути стеження за фокусом

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
uk: Увімкнути стеження за текстовим курсором. У програмі має бути увімкнено QAccessible ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
uk: Увімкнути стеження за текстовим курсором

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
uk: Вказівник миші:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
uk: Видимість вказівника миші.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
uk: Масштаб

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
uk: Залишити

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
uk: Приховати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
uk: Стеження за пересуванням вказівника миші.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
uk: Пропорційно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
uk: За центром

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
uk: Висунути

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
uk: Вимкнено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
uk: Стеження за вказівником:

note: i18n: ectx: label, entry (count), group (General)
en: Total rules count (legacy)
uk: Загальна кількість правил (застаріла)

note: i18n: ectx: label, entry (ruleGroupList), group (General)
en: Ordered list of rules groups
uk: Упорядкований список груп правил

note: i18n: ectx: label, entry (description), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description
uk: Опис правила

note: i18n: ectx: label, entry (descriptionLegacy), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description (legacy)
uk: Опис правила (застарілий)

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteRule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Delete this rule (for use in imports)
uk: Вилучити це правило (для використання при імпортуванні)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclass), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class (application)
uk: Клас вікна (програма)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclassmatch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class string match type
uk: Тип відповідності рядка класу вікон

note: i18n: ectx: label, entry (wmclasscomplete), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Match whole window class
uk: Відповідність усьому класу вікон

note: i18n: ectx: label, entry (windowrole), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role
uk: Роль вікна

note: i18n: ectx: label, entry (windowrolematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role string match type
uk: Тип відповідності рядка ролі вікна

note: i18n: ectx: label, entry (title), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title
uk: Заголовок вікна

note: i18n: ectx: label, entry (titlematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title string match type
uk: Тип відповідності рядка заголовка вікна

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachine), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine (hostname)
uk: Комп'ютер (назва вузла)

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachinematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine string match type
uk: Тип відповідності рядка комп'ютера

note: i18n: ectx: label, entry (types), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window types that match
uk: Типи вікон, які є відповідними

note: i18n: ectx: label, entry (placement), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement
uk: Початкове розташування

note: i18n: ectx: label, entry (placementrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement rule type
uk: Тип правила початкового розташування

note: i18n: ectx: label, entry (position), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position
uk: Розташування вікна

note: i18n: ectx: label, entry (positionrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position rule type
uk: Тип правила розташування вікна

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size
uk: Розмір вікна

note: i18n: ectx: label, entry (sizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size rule type
uk: Тип правила розмірів вікна

note: i18n: ectx: label, entry (minsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size
uk: Мінімальний розмір вікна

note: i18n: ectx: label, entry (minsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size rule type
uk: Тип правила мінімального розміру вікна

note: i18n: ectx: label, entry (maxsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size
uk: Максимальний розмір вікна

note: i18n: ectx: label, entry (maxsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size rule type
uk: Тип правила максимального розміру вікна

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity
uk: Непрозорість активного

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity rule type
uk: Тип правила непрозорості активного вікна

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity
uk: Непрозорість неактивного

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity rule type
uk: Тип правила непрозорості неактивного вікна

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry
uk: Ігнорувати запитану позицію

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry rule type
uk: Тип правила ігнорування запитаної позиції

note: i18n: ectx: label, entry (desktops), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: List of Desktop Ids
uk: Список ідентифікаторів стільниць

note: i18n: ectx: label, entry (desktopsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop Ids rule type
uk: Тип правила ідентифікатора стільниці

note: i18n: ectx: label, entry (screen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number
uk: Номер екрана

note: i18n: ectx: label, entry (screenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number rule type
uk: Тип правила номера екрана

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity
uk: Простір дій

note: i18n: ectx: label, entry (activityrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity rule type
uk: Тип правила простору дій

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevert), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically
uk: Максимізація вертикально

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevertrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically rule type
uk: Тип правила вертикальної максимізації

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehoriz), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally
uk: Максимізація горизонтально

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehorizrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally rule type
uk: Тип правила горизонтальної максимізації

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized
uk: Мінімізовано

note: i18n: ectx: label, entry (minimizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized rule type
uk: Тип правила мінімізації

note: i18n: ectx: label, entry (shade), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded
uk: Згорнуто

note: i18n: ectx: label, entry (shaderule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded rule type
uk: Тип правила згортання

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbar), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar
uk: Пропустити панель задач

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbarrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar rule type
uk: Тип правила пропускання панелі задач

note: i18n: ectx: label, entry (skippager), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager
uk: Пропустити пейджер

note: i18n: ectx: label, entry (skippagerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager rule type
uk: Тип правила пропускання пейджера

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcher), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher
uk: Пропустити перемикач

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcherrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher rule type
uk: Тип правила пропускання перемикача

note: i18n: ectx: label, entry (above), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above
uk: Завжди згори

note: i18n: ectx: label, entry (aboverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above rule type
uk: Тип правила утримання над іншими вікнами

note: i18n: ectx: label, entry (below), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below
uk: Утримувати під іншими

note: i18n: ectx: label, entry (belowrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below rule type
uk: Тип правила утримання під іншими вікнами

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen
uk: На весь екран

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen rule type
uk: Тип правила розгортання на увесь екран

note: i18n: ectx: label, entry (noborder), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar and frame
uk: Без смужки заголовка і рамки

note: i18n: ectx: label, entry (noborderrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar rule type
uk: Тип правила вимикання смужки заголовка

note: i18n: ectx: label, entry (decocolor), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color and scheme
uk: Схема кольорів смужки заголовка

note: i18n: ectx: label, entry (decocolorrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color rule type
uk: Тип правила кольору смужки заголовка

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing
uk: Блокування композитного режиму

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing rule type
uk: Тип правила блокування композитного відтворення

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention
uk: Запобігання викраденню фокуса

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention rule type
uk: Тип правила запобігання викраденню фокуса

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection
uk: Захист фокусування

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection rule type
uk: Тип правила захисту фокусування

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocus), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus
uk: Допускає фокус

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocusrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus rule type
uk: Тип правила прийняття фокусування

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable
uk: Можна закрити

note: i18n: ectx: label, entry (closeablerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable rule type
uk: Тип правила можливості закриття

note: i18n: ectx: label, entry (autogroup), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical
uk: Автоматично групувати з тотожними

note: i18n: ectx: label, entry (autogrouprule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical rule type
uk: Тип правила автоматичного групування з тотожними

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfg), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground
uk: Автоматичне групування на передньому плані

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfgrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground rule type
uk: Тип правила автоматичного групування на передньому плані

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupid), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID
uk: Автоматично групувати за ідентифікатором

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupidrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID rule type
uk: Тип правила автоматичного групування за ідентифікатором

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions
uk: Зважати на обмеження розмірів

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions rule type
uk: Тип правила врахування обмеження розмірів

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
uk: Скорочення

note: i18n: ectx: label, entry (shortcutrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut rule type
uk: Тип правила скорочення

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcuts), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts
uk: Ігнорувати загальні скорочення

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcutsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts rule type
uk: Тип правила ігнорування загальних скорочень

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfile), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name
uk: Назва стільничного файла

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfilerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name rule type
uk: Тип правила назви стільничного файла

note: i18n: ectx: label, entry (layer), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer
uk: Шар

note: i18n: ectx: label, entry (layerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer rule type
uk: Тип правила шарів

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesync), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync
uk: Адаптивна синхронізація

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesyncrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync rule type
uk: Тип правила адаптивної синхронізації

note: i18n: ectx: label, entry (tearing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Allow Tearing
uk: Дозволити розриви

note: i18n: ectx: label, entry (tearingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Tearing rule type
uk: Тип правила розриву

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShortcutDialog)
en: Dialog
uk: Вікно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, clearButton)
en: ...
uk: …

en: The following applications did not close:
    %1
uk: Не завершено роботу таких програм:
    %1

[ctx: @action:button]
en: Cancel Logout
uk: Скасувати вихід

[ctx: @action::button]
en: Log Out Anyway
uk: Вийти попри це

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
uk: Показати стільницю

[ctx: @info:placeholder no entries in the task switcher]
en: No open windows
uk: Немає відкритих вікон

en: Walk Through Windows
uk: Пройтись по вікнах

en: Walk Through Windows (Reverse)
uk: Пройтись по вікнах (назад)

en: Walk Through Windows Alternative
uk: Альтернативна прогулянка вікнами

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
uk: Альтернативна прогулянка вікнами (зв. порядок)

en: Walk Through Windows of Current Application
uk: Прогулянка вікнами поточної програми

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
uk: Прогулянка вікнами поточної програми (зв. порядок)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
uk: Альтернативна прогулянка вікнами поточної програми

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
uk: Альтернативна прогулянка вікнами поточної програми (зв. порядок)

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
uk: Засіб перемикання вікон встановлено з помилками, якісь частини не було встановлено.
    Повідомте про це авторів вашого дистрибутива.

en: Move the tablet to the next output
uk: Пересунути планшет на наступне виведення

en: Tablet moved to %1
uk: Виконано перемикання планшета на %1

en: Tablets switched outputs
uk: Виконано перемикання виведення планшетів

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
uk: Ви вибрали відображення вікна без рамки.
    Коли рамка не відображається, неможливо ввімкнути її за допомогою мишки. Натомість використовуйте меню дій над вікнами, яке активується скороченням клавіатури %1.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
uk: Ви вибрали повноекранний режим для вікна.
    Якщо програма не має можливості вимкнути повноекранний режим, буде неможливо перейти в звичайний режим за допомогою мишки. Натомість використовуйте меню дій над вікнами, яке активується скороченням клавіатури %1.

en: &Move
uk: &Пересунути

en: &Resize
uk: Змінити &розмір

en: Keep &Above Others
uk: Утримувати &понад іншими

en: Keep &Below Others
uk: Утримувати п&ід іншими

en: &Fullscreen
uk: &На весь екран

en: &Shade
uk: З&горнути

en: &No Titlebar and Frame
uk: &Без смужки заголовка і рамки

en: Set Window Short&cut…
uk: Вс&тановити скорочення до вікна…

en: Configure Special &Window Settings…
uk: Налаштувати с&пеціальні параметри вікна…

en: Configure S&pecial Application Settings…
uk: Налаштувати сп&еціальні параметри програми…

en: Ma&ximize
uk: &Максимізувати

en: Mi&nimize
uk: Мін&імізувати

en: &More Actions
uk: &Додаткові дії

en: &Close
uk: &Закрити

en: &Extensions
uk: &Розширення

en: &Desktops
uk: С&тільниці

en: Move to &Desktop
uk: Пересунути на с&тільницю

en: Move to &Screen
uk: Пересунути на &екран

en: Show in &Activities
uk: Показати у п&росторах дій

en: Move &To Current Desktop
uk: Пересунути &на поточну стільницю

en: &All Desktops
uk: &Всі стільниці

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en: &New Desktop
uk: С&творити стільницю

en: Move to %1
uk: Пересунути до %1

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
uk: Додати на &нову стільницю

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
uk: Пересунути на нову стільницю

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
uk: Екран &%1 (%2)

en: &All Activities
uk: &Всі простори дій

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
uk: <b>%1</b> вже використовується

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
uk: <b>%1</b> використовується для дії %2 у %3

en: Window Operations Menu
uk: Меню дій над вікнами

en: Close Window
uk: Закрити вікно

en: Maximize Window
uk: Максимізувати вікно

en: Maximize Window Vertically
uk: Максимізувати вікно вертикально

en: Maximize Window Horizontally
uk: Максимізувати вікно горизонтально

en: Minimize Window
uk: Мінімізувати вікно

en: Shade Window
uk: Згорнути вікно

en: Move Window
uk: Пересунути вікно

en: Resize Window
uk: Змінити розмір вікна

en: Raise Window
uk: Підняти вікно

en: Lower Window
uk: Опустити вікно

en: Toggle Window Raise/Lower
uk: Перемикач підняти/опустити вікно

en: Make Window Fullscreen
uk: Помістити вікно на весь екран

en: Toggle Window Titlebar and Frame
uk: Перемкнути показ смужки заголовка і рамки

en: Keep Window Above Others
uk: Утримувати вікно понад іншими

en: Keep Window Below Others
uk: Утримувати вікно під іншими

en: Activate Window Demanding Attention
uk: Активізувати вікно, що потребує уваги

en: Setup Window Shortcut
uk: Скорочення до вікна налаштування

en: Move Window to the Center
uk: Пересунути вікно у центр

en: Move Window Right
uk: Пересунути вікно праворуч

en: Move Window Left
uk: Пересунути вікно ліворуч

en: Move Window Up
uk: Пересунути вікно вище

en: Move Window Down
uk: Пересунути вікно нижче

en: Expand Window Horizontally
uk: Розгорнути вікно горизонтально

en: Expand Window Vertically
uk: Розгорнути вікно вертикально

en: Shrink Window Horizontally
uk: Зменшити вікно горизонтально

en: Shrink Window Vertically
uk: Зменшити вікно вертикально

en: Quick Tile Window to the Left
uk: Вкласти вікно ліворуч

en: Quick Tile Window to the Right
uk: Вкласти вікно праворуч

en: Quick Tile Window to the Top
uk: Вкласти вікно вгору

en: Quick Tile Window to the Bottom
uk: Вкласти вікно вниз

en: Quick Tile Window to the Top Left
uk: Вкласти вікно ліворуч вгору

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
uk: Вкласти вікно ліворуч вниз

en: Quick Tile Window to the Top Right
uk: Вкласти вікно праворуч вгору

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
uk: Вкласти вікно праворуч вниз

en: Switch to Window Above
uk: Перемкнутися на верхнє вікно

en: Switch to Window Below
uk: Перемкнутися на вікно внизу

en: Switch to Window to the Right
uk: Перемкнутися на вікно праворуч

en: Switch to Window to the Left
uk: Перемкнутися на вікно ліворуч

en: Increase Opacity of Active Window by 5%
uk: Зменшити прозорість активного вікна на 5%

en: Decrease Opacity of Active Window by 5%
uk: Збільшити прозорість активного вікна на 5%

en: Keep Window on All Desktops
uk: Утримувати вікно на всіх стільницях

en: Window to Desktop %1
uk: Вікно на стільницю %1

en: Window to Next Desktop
uk: Вікно на наступну стільницю

en: Window to Previous Desktop
uk: Вікно на попередню стільницю

en: Window One Desktop to the Right
uk: Вікно на одну стільницю праворуч

en: Window One Desktop to the Left
uk: Вікно на одну стільницю ліворуч

en: Window One Desktop Up
uk: Вікно на одну стільницю вгору

en: Window One Desktop Down
uk: Вікно на одну стільницю вниз

en: Move Window to Screen %1
uk: Пересунути вікно на екран %1

en: Move Window to Next Screen
uk: Пересунути вікно на наступний екран

en: Move Window to Previous Screen
uk: Пересунути вікно на попередній екран

en: Move Window One Screen to the Right
uk: Пересунути вікно на один екран праворуч

en: Move Window One Screen to the Left
uk: Пересунути вікно на один екран ліворуч

en: Move Window One Screen Up
uk: Пересунути вікно на один екран вище

en: Move Window One Screen Down
uk: Пересунути вікно на один екран нижче

en: Switch to Screen %1
uk: Перемкнути на екран %1

en: Switch to Next Screen
uk: Перемкнути на наступний екран

en: Switch to Previous Screen
uk: Перемкнутися до попереднього екрана

en: Switch to Screen to the Right
uk: Перемкнутися на екран праворуч

en: Switch to Screen to the Left
uk: Перемкнутися на екран ліворуч

en: Switch to Screen Above
uk: Перемкнути на екран вище

en: Switch to Screen Below
uk: Перемкнути на екран нижче

en: Peek at Desktop
uk: Показати стільницю

en: Kill Window
uk: Вбити вікно

en: Activate Window (%1)
uk: Активувати вікно (%1)

en: unknown
uk: невідомий

en: Desktop %1
uk: Стільниця %1

en: Switch to Next Desktop
uk: До наступної стільниці

en: Switch to Previous Desktop
uk: До попередньої стільниці

en: Switch One Desktop to the Right
uk: Однією стільницею праворуч

en: Switch One Desktop to the Left
uk: Однією стільницею ліворуч

en: Switch One Desktop Up
uk: Однією стільницею вгору

en: Switch One Desktop Down
uk: Однією стільницею вниз

en: Switch to Desktop %1
uk: Перемкнутися до стільниці %1

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
uk: (Не відповідає)

[ctx: Introductory text shown in the support information.]
en: KWin Support Information:
    The following information should be used when requesting support on e.g. https://discuss.kde.org.
    It provides information about the currently running instance, which options are used,
    what OpenGL driver and which effects are running.
    Please post the information provided underneath this introductory text to a paste bin service
    like https://paste.kde.org instead of pasting into support threads.
uk: Дані щодо KWin:
    Наведеними нижче даними слід скористатися, якщо ви просите про допомогу, наприклад, на https://discuss.kde.org.
    Серед цих даних характеристики запущеного екземпляра програми, список використаних параметрів,
    назва драйвера OpenGL та список задіяних ефектів.
    Будь ласка, додайте до вашого запиту наведені під цим вступним текстом з використанням служби зберігання
    текстових фрагментів, подібної до https://paste.kde.org, замість додавання безпосередньо до тексту повідомлення.

en: Xwayland has crashed
uk: Xwayland завершив роботу в аварійному режимі
