kwin - en to sv translation catalogue (668 entries)

en: Press right control to ungrab pointer
sv: Tryck på höger kontrolltangent för att släppa pekaren

en: Press right control key to grab pointer
sv: Tryck på höger kontrolltangent för att greppa pekaren

[ctx: Title of nested KWin Wayland with Wayland socket identifier as argument]
en: KDE Wayland Compositor %1
sv: KDE Wayland-sammansättning %1

en: - Output disabled
sv: - Utmatning inaktiverad

en: - Output dimmed
sv: - Utmatning dämpad

en: Press right control to ungrab input
sv: Tryck på höger kontrolltangent för att släppa inmatning

en: Press right control key to grab input
sv: Tryck på höger kontrolltangent för att greppa inmatning

en: KDE Wayland Compositor
sv: KDE Wayland-sammansättning

en: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
sv: Skrivbordseffekter startades om på grund av grafikåterställning

en: Suspend Compositing
sv: Stoppa sammansättning

en: <b>OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.</b><br>This was most likely due to a driver bug.<p>If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,<br>you can reset this protection but <b>be aware that this might result in an immediate crash!</b></p>
sv: <b>Sammansättning med OpenGL (normalvärdet) har tidigare kraschat Kwin.</b><br>Det orsakades troligen av ett fel i drivrutinen.<p>Om du tror att du har uppgraderat till en stabil drivrutin under tiden,<br>kan du återställa skyddet, men <b>var medveten om att det omedelbart kan orsaka en krasch.</b></p>

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
sv: Nödvändiga utökningar till X (XComposite och XDamage) är inte tillgängliga.

en: GLX/OpenGL is not available.
sv: GLX/OpenGL är inte tillgängliga.

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Timestamp (µsec)
sv: Tidsstämpel (µs)

[ctx: A mouse button]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: A mouse button]
en: Right
sv: Höger

[ctx: A mouse button]
en: Middle
sv: Mitt

[ctx: A mouse button]
en: Back
sv: Bakåt

[ctx: A mouse button]
en: Forward
sv: Framåt

[ctx: A mouse button]
en: Task
sv: Aktivitet

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
sv: Extraknapp 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
sv: Extraknapp 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
sv: Extraknapp 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
sv: Extraknapp 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
sv: Extraknapp 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
sv: Extraknapp 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
sv: Extraknapp 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
sv: Extraknapp 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
sv: Extraknapp 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
sv: Extraknapp 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
sv: Extraknapp 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
sv: Extraknapp 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
sv: Extraknapp 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
sv: Extraknapp 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
sv: Extraknapp 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
sv: Extraknapp 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
sv: Extraknapp 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
sv: Extraknapp 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
sv: Extraknapp 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
sv: Extraknapp 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
sv: Extraknapp 24

en: Input Device
sv: Inmatningsenhet

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
sv: Pekarrörelse

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
sv: Delta (inte accelererad)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
sv: Global position

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
sv: Pekarknapp-nedtryckning

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
sv: Knapp

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
sv: Inbyggd knappkod

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
sv: Nedtryckta knappar

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
sv: Pekarknapp-uppsläppning

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
sv: Pekaraxel

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
sv: Orientering

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
sv: Horisontell

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
sv: Vertikal

[ctx: A key press event]
en: Key Press
sv: Tangentnedtryckning

[ctx: A key release event]
en: Key Release
sv: Tangentuppsläppning

[ctx: A keyboard modifier]
en: Shift
sv: Skift

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
sv: Numeriskt tangentbord

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
sv: Gruppomställare

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
sv: Upprepa

[ctx: The code reported by the kernel]
en: Keycode
sv: Tangentkod

[ctx: Key according to Qt]
en: Qt::Key code
sv: Qt::Key-kod

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
sv: XKB-symbol

[ctx: The translated code interpreted as text]
en: Utf8
sv: UTF-8

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
sv: Väljartangenter

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
sv: Berör neråt

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
sv: Pekaridentifierare

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
sv: Beröringsrörelse

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
sv: Berör uppåt

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
sv: Klämstart

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
sv: Antal fingrar

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
sv: Klämuppdatering

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
sv: Skala

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
sv: Vinkeldelta

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta x
sv: Delta-x

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta y
sv: Delta-y

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
sv: Klämslut

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
sv: Kläm avbruten

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
sv: Svepstart

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
sv: Antal fingrar

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
sv: Svepuppdatering

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta x
sv: Delta-x

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta y
sv: Delta-y

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
sv: Svepslut

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
sv: Svep avbrutet

[ctx: A hardware switch (e.g. notebook lid) got toggled]
en: Switch toggled
sv: Strömbrytare omslagen

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
sv: Lock på bärbar dator

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
sv: Surfläge

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
sv: Strömbrytare

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
sv: Av

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
sv: På

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
sv: Tillstånd

en: Tablet Tool
sv: Ritplatteverktyg

en: EventType
sv: Händelsetyp

en: Tilt
sv: Lutning

en: Pressure
sv: Tryck

en: Buttons
sv: Knappar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
sv: Väljartangenter

en: Tablet Tool Button
sv: Knapp på ritplatteverktyg

en: Button
sv: Knapp

en: Pressed
sv: Nertryckt

en: Tablet
sv: Ritplatta

en: Tablet Pad Button
sv: Knapp på ritplatta

en: Tablet Pad Strip
sv: Rad på ritplatta

en: Number
sv: Nummer

en: isFinger
sv: Är finger

en: Tablet Pad Ring
sv: Ritplattering

[ctx: @label]
en: Effects
sv: Effekter

en: No Mouse Buttons
sv: Inga musknappar

[ctx: Mouse Button]
en: left
sv: vänster

[ctx: Mouse Button]
en: right
sv: höger

[ctx: Mouse Button]
en: middle
sv: mitt

[ctx: Mouse Button]
en: back
sv: bakåt

[ctx: Mouse Button]
en: forward
sv: framåt

[ctx: Mouse Button]
en: task
sv: uppgift

en: X11 Windows
sv: X11-fönster

en: X11 Unmanaged Windows
sv: X11-ohanterade fönster

en: Wayland Windows
sv: Wayland-fönster

en: Internal Windows
sv: Interna fönster

[ctx: @action:button unload an effect]
en: Unload
sv: Lossa

[ctx: @action:button load an effect]
en: Load
sv: Lasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, quitButton)
en: Quit Debug Console
sv: Avsluta felsökningsterminal

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
sv: Fönster

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
sv: Inmatningshändelser

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
sv: Inmatningsenheter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en: No OpenGL compositor running
sv: Ingen OpenGL sammansättning kör

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
sv: OpenGL (ES) drivrutininformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
sv: Tillverkare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
sv: Återgivning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Shading Language Version:
sv: Skuggningsspråkversion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Driver:
sv: Drivrutin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
sv: GPU-klass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
sv: OpenGL-version:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
sv: GLSL-version:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
sv: Plattformsutökningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
sv: OpenGL (ES) utökningar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
sv: Tangentbord

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
sv: Tangentavbildningslayouter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
sv: Nuvarande layout...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en: Active Modifiers
sv: Aktiva väljartangenter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en: LEDs
sv: Lysdioder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
sv: Aktiva lysdioder

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
sv: Klippbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
sv: Primär markering

en: Window Manager
sv: Fönsterhanterare

en: PID of the application to terminate
sv: Process-id för programmet att avsluta

en: Hostname on which the application is running
sv: Värddator som programmet kör på

en: hostname
sv: värddatornamn

en: Caption of the window to be terminated
sv: Rubrik för fönstret som ska avslutas

en: caption
sv: rubrik

en: Name of the application to be terminated
sv: Namn på programmet som ska avslutas

en: name
sv: namn

en: ID of resource belonging to the application
sv: Identifierare för resursen som hör till programmet

en: Time of user action causing termination
sv: Tid för användaråtgärden som orsakade terminering

en: time
sv: tid

en: KWin helper utility
sv: Kwin-hjälpverktyg

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
sv: Det är inte meningen att det här hjälpverktyget ska anropas direkt.

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
sv: <para><application>%1</application> svarar inte. Vill du avsluta programmet?</para>

[ctx: @info "window title" of application name is not responding.]
en: <para>"%1" of <application>%2</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
sv: <para>"%1" i <application>%2</application> svarar inte. Vill du avsluta programmet?</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>Terminating this application will close all of its windows. Any unsaved data will be lost.</emphasis></para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Att avsluta programmet stänger alla dess fönster. All osparad data kommer att gå förlorad.</emphasis></para>

[ctx: @action:button Terminate app]
en: &Terminate %1
sv: Avbry&t %1

[ctx: @action:button Wait for frozen app to maybe respond again]
en: &Wait Longer
sv: &Vänta längre

[ctx: @title:window]
en: Not Responding
sv: Svarar inte

[ctx: @info]
en: Process ID: %1
sv: Process-id: %1

[ctx: @info]
en: Host name: %1
sv: värddatornamn: %1

en: Touchpad
sv: Tryckplatta

en: Keyboard Layout Switcher
sv: Byte av tangentbordslayout

en: Select window to force close with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sv: Välj fönster som ska tvingas att stängas med vänsterklick
    eller returtangenten. Esc eller högerklick för att avbryta.

en: KWin
sv: Kwin

en: KDE window manager
sv: KDE:s fönsterhanterare

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
sv: © 1999-2019, KDE-utvecklarna

en: Disable configuration options
sv: Inaktivera inställningsalternativ

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
sv: Anger att Kwin nyligen har kraschat ett antal gånger

en: Start a rootless Xwayland server.
sv: Starta en Xwayland-server utan rot.

en: Name of the Wayland socket to listen on. If not set "wayland-0" is used.
sv: Namn på Wayland-uttaget att lyssna på. Om den inte är inställd används "wayland-0".

en: The X11 Display to use in windowed mode on platform X11.
sv: X11-skärm att använda i fönsterläge på X11-platform.

en: The Wayland Display to use in windowed mode on platform Wayland.
sv: Wayland-skärm att använda i fönsterläge på Wayland-platform.

en: Render to a virtual framebuffer.
sv: Återge i en virtuell rambuffer.

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
sv: Bredden för fönsterläge. Standardbredd är 1024.

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
sv: Höjden för fönsterläge. Standardhöjd är 768.

en: The scale for windowed mode. Default value is 1.
sv: Skalan för fönsterläge. Standardvärde är 1.

en: The number of windows to open as outputs in windowed mode. Default value is 1
sv: Antal fönster att öppna för utdata i fönsterläge. Standardvärdet är 1.

en: Wayland socket to use for incoming connections. This can be combined with --socket to name the socket
sv: Wayland-uttag att använda för inkommande anslutningar. Det kan kombineras med --socket för att namnge uttaget

en: XWayland socket to use for Xwayland's incoming connections. This can be set multiple times
sv: Wayland-uttag att använda för Xwaylands inkommande anslutningar. Det kan anges flera gånger

en: Name of the xwayland display that has been pre-set up
sv: Namn på xwayland-skärmen som har ställts in i förväg

en: Name of the xauthority file
sv: Namn på xauthority-filen

en: Exits this instance so it can be restarted by kwin_wayland_wrapper.
sv: Avsluta den här instansen så att den kan startas om av kwin_wayland_wrapper.

en: Render through drm node.
sv: Återge via DRM-nod.

en: Extract locale information from locale1 rather than the user's configuration
sv: Extrahera landsinformation från locale1 istället för användarens inställning

en: Input method that KWin starts.
sv: Inmatningsmetod som Kwin startar.

en: Starts the session in locked mode.
sv: Startar sessionen i låst läge.

en: Starts the session without lock screen support.
sv: Startar sessionen utan stöd för att låsa skärmen.

en: Starts the session without global shortcuts support.
sv: Startar sessionen utan stöd för globala genvägar.

en: Disable KActivities integration.
sv: Inaktivera integration med KActivities.

en: Exit after the session application, which is started by KWin, closed.
sv: Avsluta efter att sessionsprogrammet, som startas av Kwin, har stängts.

en: Applications to start once Wayland and Xwayland server are started
sv: Program att starta när väl Wayland och Xwayland-servern har startats

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
sv: Kwin är inte stabilt.
    Det verkar ha kraschat flera gånger i rad.
    Du kan välja att använda en annan fönsterhanterare:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
sv: Kwin: kunde inte erhålla hanterarens markering, kanske körs en annan fönsterhanterare? (försök använda --replace)

en: kwin: another window manager is running (try using --replace)
sv: Kwin: en annan fönsterhanterare kör (försök använda --replace)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
sv: Ersätt annan fönsterhanterare med stöd för ICCCM 2.0 som redan körs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
sv: Suddighetsstyrka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
sv: Ljus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
sv: Stark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
sv: Brusstyrka:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sv: Välj en position för färgval med vänsterklick eller returtangenten.
    Esc eller högerklick för att avbryta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
sv: Styrka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
sv: Dämpa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
sv: Dockningsfönster och paneler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
sv: Skrivbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
sv: Behåll över fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
sv: Enligt fönsterroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
sv: Fullskärmsfönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
sv: Längd:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
sv: Standard

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
sv:  millisekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
sv: Animering när fönster öppnas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
sv: Rotationskant:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
sv: Överst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
sv: Höger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
sv: Underst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
sv: Vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
sv: Rotationsvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
sv: Avstånd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
sv: Animering när fönster stängs

[ctx: @item:inmenu never hide cursor on inactivity]
en: Never
sv: Aldrig

en: %1 second | %1 seconds
sv[0]: %1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InactivityDuration)
en: Hide cursor on inactivity:
sv: Dölj markören vid inaktivitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnTyping)
en: Hide cursor on typing
sv: Dölj markören när du skriver

en: Toggle Invert Effect
sv: Sätt på eller stäng av inverteringseffekt

en: Toggle Invert Effect on Window
sv: Sätt på eller stäng av inverteringseffekt för fönster

en: Invert Screen Colors
sv: Invertera skärmfärger

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
sv: Mycket liten

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
sv: Stor

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
sv: Mycket stor

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
sv: Enorm

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
sv: Större än enorm

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
sv: Överdrivna

en: Button size:
sv: Knappstorlek:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
sv: Inställningsdialogruta

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
sv: Namnlist&justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
sv: Centrerad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
sv: Markera det här alternativet om fönsterkanterna ska ritas med namnlistens färger. Annars ritas de med bakgrundsfärgen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
sv: Färglagd fönsterkant

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
sv: Markera det här alternativet om du vill att knapparna ska tonas inåt när muspekaren stannar över dem, och tonas utåt igen när den flyttas bort.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
sv: Animering av knappar

en: The Caps Lock key has been activated
sv: Caps Lock-tangenten har aktiverats

en: The Caps Lock key is now inactive
sv: Caps Lock-tangenten är nu inaktiv

en: The Num Lock key has been activated
sv: Num Lock-tangenten har aktiverats

en: The Num Lock key is now inactive
sv: Num Lock-tangenten är nu inaktiv

en: The Scroll Lock key has been activated
sv: Scroll Lock-tangenten har aktiverats

en: The Scroll Lock key is now inactive
sv: Scroll Lock-tangenten är nu inaktiv

en: The Shift key is now active.
sv: Skift-tangenten är nu aktiv.

en: The Shift key is now inactive.
sv: Skift-tangenten är nu inaktiv.

en: The Control key is now active.
sv: Ctrl-tangenten är nu aktiv.

en: The Control key is now inactive.
sv: Ctrl-tangenten är nu inaktiv.

en: The Alt key is now active.
sv: Alt-tangenten är nu aktiv.

en: The Alt key is now inactive.
sv: Alt-tangenten är nu inaktiv.

en: The Meta key is now active.
sv: Meta-tangenten är nu aktiv.

en: The Meta key is now inactive.
sv: Meta-tangenten är nu inaktiv.

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: activate
sv: aktivera

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: close
sv: stäng

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: minimize
sv: minimera

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: maximize
sv: maximera

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: fullscreen
sv: fullskärm

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: shade
sv: rulla ner

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep above
sv: behåll över

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep below
sv: behåll under

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: window
sv: fönster

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: name
sv: namn

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: appname
sv: programnamn

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: desktop
sv: skrivbord

en: Switch to desktop %1
sv: Byt till skrivbord %1

en: Close running window on %1
sv: Stäng fönster som finns på %1

en: (Un)minimize running window on %1
sv: Minimera eller återställ fönster som finns på %1

en: Maximize/restore running window on %1
sv: Maximera eller återställ fönster som finns på %1

en: Toggle fullscreen for running window on %1
sv: Ändra fullskärmsläge för fönster som finns på %1

en: (Un)shade running window on %1
sv: Rulla upp eller återställ fönster som finns på %1

en: Toggle keep above for running window on %1
sv: Ändra behåll över för fönster som finns på %1

en: Toggle keep below running window on %1
sv: Ändra behåll under för fönster som finns på %1

en: Activate running window on %1
sv: Aktivera fönster som finns på %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
sv: Tona bort till svart (bara startskärmar i fullskärmsläge)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
sv: Tidslängd för animering:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
sv: Storlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
sv: &Bredd:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Height)
en:  px
sv:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
sv: &Höjd:

en: Toggle Mouse Click Animation
sv: Växla musklick-animering

[ctx: Left mouse button]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
sv: Mitten

[ctx: Right mouse button]
en: Right
sv: Höger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
sv: Grundinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
sv: Färg på vänster musknapp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
sv: Färg på mittenmusknapp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
sv: Färg på höger musknapp:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
sv: Ringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
sv: Linjebredd:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingSize)
en:  pixel
sv:  bildpunkt

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
sv:  msek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
sv: Ringvaraktighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
sv: Ringradie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
sv: Ringantal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
sv: Teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
sv: Visa text:

en: Clear All Mouse Marks
sv: Rensa alla musmarkeringar

en: Clear Last Mouse Mark
sv: Rensa senaste musmarkering

en: Clear Mouse Marks
sv: Rensa musmarkeringar

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
sv[0]:  bildpunkt
sv[1]:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
sv: Utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
sv: Bre&dd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
sv: &Färg:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Draw with the mouse by holding modifier keys and moving the mouse
sv: Rita med musen genom att hålla nere väljartangenter och flytta musen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FreedrawModifierKeys)
en: Free draw modifier keys:
sv: Väljartangenter för frihandsritning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Freedrawshift) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Arrowdrawshift) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Shift)
en: Shift
sv: Skift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ArrowdrawModifierKeys)
en: Arrow draw modifier keys:
sv: Väljartangenter för rita med pilar:

[ctx: Night Light was temporarily disabled]
en: Night Light Suspended
sv: Nattljus inaktiverat

[ctx: Night Light was reenabled from temporary suspension]
en: Night Light Resumed
sv: Nattljus återupptaget

[ctx: Temporarily disable/reenable Night Light]
en: Suspend/Resume Night Light
sv: Inaktivera eller återuppta nattljus

en: Color Temperature Preview
sv: Förhandsgranskning av färgtemperatur

[ctx: @label]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @action Overview and Grid View are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
sv: Gå igenom översikt och rutnätsvy

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Grid View and Overview
sv: Gå igenom rutnätsvy och översikt

[ctx: @action Overview is the name of a KWin effect]
en: Toggle Overview
sv: Visa eller dölj översikt

[ctx: @action Grid View is the name of a KWin effect]
en: Toggle Grid View
sv: Visa eller dölj rutnätsvy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
sv: Ignorera minimerade fönster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Organize windows in the Grid View:
sv: Organisera fönster i rutnätsvy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FilterWindows)
en: Search results include filtered windows:
sv: Sökresultat inkluderar filtrerade fönster:

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
sv: Gå igenom översikt och rutnätsvy

[ctx: @action Overview is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Overview
sv: Visa eller dölj översikt

[ctx: @action Grid view is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Grid View
sv: Visa eller dölj rutnätsvy

en: Delete Virtual Desktop
sv: Ta bort virtuellt skrivbord

en: Add Virtual Desktop
sv: Lägg till virtuellt skrivbord

[ctx: @info:placeholder]
en: No other Virtual Desktops to show
sv: Inga andra virtuella skrivbord att visa

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
sv: Lägg till virtuellt skrivbord

[ctx: @action:button]
en: Configure Virtual Desktops…
sv: Anpassa virtuella tangentbord...

[ctx: @info:placeholder]
en: No matching windows
sv: Inga motsvarande fönster

en: Drag Down To Close
sv: Dra ner för att stänga

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
sv: Stäng fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
sv: Skala när fönster öppnas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
sv: Skala när fönster stängs:

en: Failed to start main PipeWire loop
sv: Misslyckades starta PipeWire-huvudsnurra

en: Failed to create PipeWire context
sv: Misslyckades skapa PipeWire-sammanhang

en: Failed to connect PipeWire context
sv: Misslyckades ansluta PipeWire-sammanhang

en: Could not find window id %1
sv: Kunde inte hitta fönster-id %1

en: Could not find output
sv: Kunde inte hitta utmatning

en: Invalid region
sv: Ogiltigt område

en: OpenGL compositing is required for screencasting
sv: OpenGL sammansättning krävs för skärmsändning

en: Failed to create PipeWire stream
sv: Misslyckades skapa PipeWire-ström

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sv: Välj fönster för skärmbild med vänsterklick eller returtangenten.
    Esc eller högerklick för att avbryta.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sv: Ta skärmbild med vänsterklick eller returtangenten.
    Esc eller högerklick för att avbryta.

[ctx: @label]
en: Compositing
sv: Sammansättning

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
sv: Effekten är inte en prestandamätning

[ctx: @label]
en: Paint Duration
sv: Målningsvaraktighet

[ctx: @label]
en: Paint Amount
sv: Målningsmängd

[ctx: @label]
en: Current FPS
sv: Nuvarande bildrutor/s

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
sv: Maximalt antal bildrutor/s

en: Toggle Show Paint
sv: Visa eller dölj målningsvisning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
sv: Gap mellan skrivbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
sv: Horisontell:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
sv: Vertikal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
sv: Skjut skrivbordsbakgrund

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Skift-tangenten har låsts och är nu aktiv för alla följande tangentnedtryckningar.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Ctrl-tangenten har låsts och är nu aktiv för alla följande tangentnedtryckningar.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Alt-tangenten har låsts och är nu aktiv för alla följande tangentnedtryckningar.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Meta-tangenten har låsts och är nu aktiv för alla följande tangentnedtryckningar.

en: The AltGr key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Alt Gr-tangenten har låsts och är nu aktiv för alla följande tangentnedtryckningar.

en: Toggle Thumbnail for Current Window
sv: Sätt på eller stäng av miniatyrbild av aktuellt fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
sv: Maximal &bredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
sv: &Mellanrum:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
sv:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
sv: &Ogenomskinlighet:

en: Toggle Tiles Editor
sv: Visa eller dölj ruteditor

en: Padding:
sv: Utfyllnad:

en: Load Layout…
sv: Läs in layout…

en: Close
sv: Stäng

en: Split Left/Right
sv: Dela vänster-höger

en: Split Top/Bottom
sv: Dela topp-botten

en: Add Floating Tile
sv: Lägg till fri ruta

en: Delete
sv: Ta bort

en: Track mouse
sv: Följ musen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
sv: Utlös effekt med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
sv: Snabbtangent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
sv: Väljartangenter:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
sv: Genomlysning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
sv: Allmänna inställningar av genomlysning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
sv: Kombinationsrutor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
sv: Ogenomskinlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
sv: Dialogrutor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
sv: Genomskinlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
sv: Menyer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
sv: Flytta fönster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
sv: Inaktiva fönster:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
sv: Ställ oberoende in genomlysning av menyer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
sv: Menyer i kombinationsrutor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
sv: Sammanhangsberoende menyer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
sv: Avrivna menyer:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
sv: Videovägg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
sv: Verkställ för

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
sv: En lista med fönsterklasser åtskilda av kommatecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applyLabel)
en: All
sv: Alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
sv: Ignorera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en: None
sv: Ingen

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
sv: Ändra befintliga fönster (nuvarande skrivbord)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
sv: Visa eller dölj förinställda fönster (alla skrivbord)

en: Toggle Present Windows (Window class)
sv: Ändra befintliga fönster (fönsterklass)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
sv: Ändra förinställda fönster (fönsterklass på nuvarande skrivbord)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
sv: Ignorera &minimerade fönster

en: No Matches
sv: Inga träffar

en: No Windows
sv: Inga fönster

en: Filter windows…
sv: Filtrera fönster…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
sv: Avancerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
sv: &Styvhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
sv: &Motsånd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
sv: &Förflyttningsfaktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
sv: Skaka vid &förflyttning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
sv: Skaka vid &storleksändring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
sv: Aktivera &avancerat läge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
sv: &Ostadighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
sv: Mindre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
sv: Mer

en: Move Zoomed Area to Left
sv: Flytta zoomat område åt vänster

en: Move Zoomed Area to Right
sv: Flytta zoomat område åt höger

en: Move Zoomed Area Upwards
sv: Flytta zoomat område uppåt

en: Move Zoomed Area Downwards
sv: Flytta zoomat område neråt

en: Move Mouse to Focus
sv: Flytta musen till fokus

en: Move Mouse to Center
sv: Flytta musen till mitten

en: Move Left
sv: Flytta åt vänster

en: Move Right
sv: Flytta åt höger

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
sv: Vid in- och utzoomning ändra zoom med den definierade zoomningsfaktorn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
sv: Zoomningsfaktor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
sv: Aktivera följning av den fokuserade platsen. Det kräver att QAccessible är aktiverat för varje program  ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
sv: Aktivera fokusföljning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
sv: Aktivera följning av textmarkören. Det kräver att QAccessible är aktiverat för varje program  ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
sv: Aktivera textmarkörföljning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
sv: Muspekare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
sv: Muspekarens synlighet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
sv: Skala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
sv: Behåll

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
sv: Dölj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
sv: Följ musens rörelser.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
sv: Proportionell

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
sv: Centrerad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
sv: Skicka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
sv: Musföljning:

note: i18n: ectx: label, entry (count), group (General)
en: Total rules count (legacy)
sv: Totalt antal regler (föråldrat)

note: i18n: ectx: label, entry (ruleGroupList), group (General)
en: Ordered list of rules groups
sv: Ordnad lista över regelgrupper

note: i18n: ectx: label, entry (description), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description
sv: Regelbeskrivning

note: i18n: ectx: label, entry (descriptionLegacy), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description (legacy)
sv: Regelbeskrivning (föråldrad)

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteRule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Delete this rule (for use in imports)
sv: Ta bort regeln (för användning i importer)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclass), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class (application)
sv: Fönsterklass (program)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclassmatch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class string match type
sv: Fönsterklass strängmatchningstyp

note: i18n: ectx: label, entry (wmclasscomplete), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Match whole window class
sv: Matcha hel fönsterklass

note: i18n: ectx: label, entry (windowrole), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role
sv: Fönsterroll

note: i18n: ectx: label, entry (windowrolematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role string match type
sv: Fönsterroll strängmatchningstyp

note: i18n: ectx: label, entry (title), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title
sv: Fönstertitel

note: i18n: ectx: label, entry (titlematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title string match type
sv: Fönstertitel strängmatchningstyp

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachine), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine (hostname)
sv: Dator (värddatornamn)

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachinematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine string match type
sv: Dator strängmatchningstyp

note: i18n: ectx: label, entry (types), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window types that match
sv: Fönstertyper som matchar

note: i18n: ectx: label, entry (placement), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement
sv: Ursprunglig placering

note: i18n: ectx: label, entry (placementrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement rule type
sv: Ursprunglig placering regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (position), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position
sv: Fönsterposition

note: i18n: ectx: label, entry (positionrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position rule type
sv: Fönster position regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size
sv: Fönsterstorlek

note: i18n: ectx: label, entry (sizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size rule type
sv: Fönsterstorlek regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (minsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size
sv: Minimal fönsterstorlek

note: i18n: ectx: label, entry (minsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size rule type
sv: Minimal fönsterstorlek regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (maxsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size
sv: Maximal fönsterstorlek

note: i18n: ectx: label, entry (maxsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size rule type
sv: Maximal fönsterstorlek regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity
sv: Aktiv ogenomskinlighet

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity rule type
sv: Aktiv ogenomskinlighet regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity
sv: Inaktiv ogenomskinlighet

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity rule type
sv: Inaktiv ogenomskinlighet regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry
sv: Ignorera begärd geometri

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry rule type
sv: Ignorera begärd geometri regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (desktops), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: List of Desktop Ids
sv: Lista över skrivbordsidentifierare

note: i18n: ectx: label, entry (desktopsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop Ids rule type
sv: Skrivbordsidentifierare regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (screen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number
sv: Skärmnummer

note: i18n: ectx: label, entry (screenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number rule type
sv: Skärmnummer regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity
sv: Aktivitet

note: i18n: ectx: label, entry (activityrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity rule type
sv: Aktivitet regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevert), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically
sv: Maximerat vertikalt

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevertrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically rule type
sv: Maximerat vertikalt regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehoriz), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally
sv: Maximerat horisontellt

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehorizrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally rule type
sv: Maximerat horisontellt regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized
sv: Minimerat

note: i18n: ectx: label, entry (minimizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized rule type
sv: Minimerat regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (shade), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded
sv: Upprullat

note: i18n: ectx: label, entry (shaderule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded rule type
sv: Upprullat regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbar), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar
sv: Hoppa över aktivitetsrad

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbarrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar rule type
sv: Hoppa över aktivitetsrad regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (skippager), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager
sv: Hoppa över skrivbordsvisning

note: i18n: ectx: label, entry (skippagerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager rule type
sv: Hoppa över skrivbordsvisning regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcher), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher
sv: Hoppa över fönsterbytare

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcherrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher rule type
sv: Hoppa över fönsterbytare regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (above), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above
sv: Behåll över

note: i18n: ectx: label, entry (aboverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above rule type
sv: Behåll över regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (below), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below
sv: Behåll under

note: i18n: ectx: label, entry (belowrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below rule type
sv: Behåll under regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen
sv: Fullskärm

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen rule type
sv: Fullskärm regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (noborder), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar and frame
sv: Ingen namnlist och ram

note: i18n: ectx: label, entry (noborderrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar rule type
sv: Ingen namnlist regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (decocolor), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color and scheme
sv: Namnlistens färg och schema

note: i18n: ectx: label, entry (decocolorrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color rule type
sv: Namnlistens färgregeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing
sv: Blockera sammansättning

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing rule type
sv: Blockera sammansättning regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention
sv: Förhindra stöld av fokus

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention rule type
sv: Förhindra stöld av fokus regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection
sv: Fokusskydd

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection rule type
sv: Fokusskydd regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocus), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus
sv: Acceptera fokus

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocusrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus rule type
sv: Acceptera fokus regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable
sv: Stängningsbart

note: i18n: ectx: label, entry (closeablerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable rule type
sv: Stängningsbart regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (autogroup), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical
sv: Gruppera automatiskt med identiskt

note: i18n: ectx: label, entry (autogrouprule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical rule type
sv: Gruppera automatiskt med identiskt regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfg), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground
sv: Gruppera automatiskt i förgrunden

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfgrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground rule type
sv: Gruppera automatiskt i förgrunden regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupid), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID
sv: Gruppera automatiskt enligt id

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupidrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID rule type
sv: Gruppera automatiskt enligt id regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions
sv: Följ geometriska begränsningar

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions rule type
sv: Följ geometriska begränsningar regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
sv: Genväg

note: i18n: ectx: label, entry (shortcutrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut rule type
sv: Genväg regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcuts), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts
sv: Ignorera globala genvägar

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcutsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts rule type
sv: Ignorera globala genvägar regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfile), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name
sv: Skrivbordsfilnamn

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfilerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name rule type
sv: Skrivbordsfilnamn regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (layer), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer
sv: Lager

note: i18n: ectx: label, entry (layerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer rule type
sv: Regeltyp för lager

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesync), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync
sv: Adaptiv synkronisering

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesyncrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync rule type
sv: Adaptiv synkronisering regeltyp

note: i18n: ectx: label, entry (tearing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Allow Tearing
sv: Tillåt rivning

note: i18n: ectx: label, entry (tearingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Tearing rule type
sv: Regeltyp för rivning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShortcutDialog)
en: Dialog
sv: Dialogruta

en: The following applications did not close:
    %1
sv: Följande program avslutades inte:
    %1

[ctx: @action:button]
en: Cancel Logout
sv: Avbryt utloggning

[ctx: @action::button]
en: Log Out Anyway
sv: Logga ut ändå

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
sv: Visa skrivbord

[ctx: @info:placeholder no entries in the task switcher]
en: No open windows
sv: Inga öppna fönster

en: Walk Through Windows
sv: Stega genom fönster

en: Walk Through Windows (Reverse)
sv: Stega genom fönster (omvänd ordning)

en: Walk Through Windows Alternative
sv: Stega genom fönster alternativt

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
sv: Stega genom fönster alternativt (omvänd ordning)

en: Walk Through Windows of Current Application
sv: Stega genom det nuvarande programmets fönster

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
sv: Stega genom det nuvarande programmets fönster (omvänd ordning)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
sv: Stega genom det nuvarande programmets fönster alternativt

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
sv: Stega genom det nuvarande programmets fönster alternativt (omvänd ordning)

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
sv: Installation av fönsterbytaren är felaktig, resurser saknas.
    Kontakta din distribution angående detta.

en: Move the tablet to the next output
sv: Flytta ritplattan till nästa utgång

en: Tablet moved to %1
sv: Ritplatta flyttad till %1

en: Tablets switched outputs
sv: Ritplattor bytte utgångar

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
sv: Du har valt att visa ett fönster utan ram.
    Utan ramen kan du inte aktivera den igen med musen. Använd menyn med fönsteråtgärder istället, som aktiveras med snabbtangenten %1.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
sv: Du har valt att visa ett fönster med fullskärmsläge.
    Om programmet själv inte har ett alternativ för att stänga av fullskärmsläge, kommer du inte kunna stänga av det med musen. Använd menyn med fönsteråtgärder istället, som aktiveras med snabbtangenten %1.

en: &Move
sv: &Flytta

en: &Resize
sv: Ändra &storlek

en: Keep &Above Others
sv: Behåll över &andra

en: Keep &Below Others
sv: &Behåll under andra

en: &Fullscreen
sv: &Fullskärm

en: &Shade
sv: &Rulla upp

en: &No Titlebar and Frame
sv: Ingen &namnlist och ram

en: Set Window Short&cut…
sv: Ange fönster&genväg…

en: Configure Special &Window Settings…
sv: Anpassa särskilda &fönsterinställningar…

en: Configure S&pecial Application Settings…
sv: Anpassa särskilda &programinställningar…

en: Ma&ximize
sv: M&aximera

en: Mi&nimize
sv: M&inimera

en: &More Actions
sv: &Fler åtgärder

en: &Close
sv: Stän&g

en: &Extensions
sv: &Utökningar

en: &Desktops
sv: Skrivbor&d

en: Move to &Desktop
sv: Flytta till skrivbor&d

en: Move to &Screen
sv: Flytta till &skärm

en: Show in &Activities
sv: Visa i &aktiviteter

en: Move &To Current Desktop
sv: Flytta &till aktuellt skrivbord

en: &All Desktops
sv: &Alla skrivbord

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en: &New Desktop
sv: &Nytt skrivbord

en: Move to %1
sv: Flytta till %1

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
sv: Lägg till i &Nytt skrivbord

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
sv: Flytta till nytt skrivbord

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
sv: Skärm &%1 (%2)

en: &All Activities
sv: &Alla aktiviteter

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
sv: <b>%1</b> används redan

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
sv: <b>%1</b> används av %2 i %3

en: Window Operations Menu
sv: Fönsterhanteringsmeny

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Maximize Window
sv: Maximera fönster

en: Maximize Window Vertically
sv: Maximera fönster vertikalt

en: Maximize Window Horizontally
sv: Maximera fönster horisontellt

en: Minimize Window
sv: Minimera fönster

en: Shade Window
sv: Skugga fönster

en: Move Window
sv: Flytta fönster

en: Resize Window
sv: Ändra storlek på fönster

en: Raise Window
sv: Höj fönster

en: Lower Window
sv: Sänk fönster

en: Toggle Window Raise/Lower
sv: Sätt på eller stäng av höj och sänk för fönster

en: Make Window Fullscreen
sv: Gör fönster fullskärm

en: Toggle Window Titlebar and Frame
sv: Visa eller dölj fönstrens namnlist och ram

en: Keep Window Above Others
sv: Behåll fönster över andra

en: Keep Window Below Others
sv: Behåll fönster under andra

en: Activate Window Demanding Attention
sv: Aktivera fönster som kräver uppmärksamhet

en: Setup Window Shortcut
sv: Ställ in fönstersnabbtangent

en: Move Window to the Center
sv: Flytta fönster till mitten

en: Move Window Right
sv: Flytta fönster åt höger

en: Move Window Left
sv: Flytta fönster åt vänster

en: Move Window Up
sv: Flytta fönster uppåt

en: Move Window Down
sv: Flytta fönster neråt

en: Expand Window Horizontally
sv: Expandera fönster horisontellt

en: Expand Window Vertically
sv: Expandera fönster vertikalt

en: Shrink Window Horizontally
sv: Förminska fönster horisontellt

en: Shrink Window Vertically
sv: Förminska fönster vertikalt

en: Quick Tile Window to the Left
sv: Fönster snabbt sida vid sida till vänster

en: Quick Tile Window to the Right
sv: Fönster snabbt sida vid sida till höger

en: Quick Tile Window to the Top
sv: Fönster snabbt sida vid sida längst upp

en: Quick Tile Window to the Bottom
sv: Fönster snabbt sida vid sida längst ner

en: Quick Tile Window to the Top Left
sv: Fönster snabbt sida vid sida uppe till vänster

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
sv: Fönster snabbt sida vid sida nere till vänster

en: Quick Tile Window to the Top Right
sv: Fönster snabbt sida vid sida uppe till höger

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
sv: Fönster snabbt sida vid sida nere till höger

en: Switch to Window Above
sv: Byt till fönster ovanför

en: Switch to Window Below
sv: Byt till fönster under

en: Switch to Window to the Right
sv: Byt till fönster till höger

en: Switch to Window to the Left
sv: Byt till fönster till vänster

en: Increase Opacity of Active Window by 5%
sv: Öka ogenomskinlighet för aktivt fönster med 5 %

en: Decrease Opacity of Active Window by 5%
sv: Minska ogenomskinlighet för aktivt fönster med 5 %

en: Keep Window on All Desktops
sv: Behåll fönster på alla skrivbord

en: Window to Desktop %1
sv: Fönster till skrivbord %1

en: Window to Next Desktop
sv: Fönster till nästa skrivbord

en: Window to Previous Desktop
sv: Fönster till föregående skrivbord

en: Window One Desktop to the Right
sv: Fönster ett skrivbord åt höger

en: Window One Desktop to the Left
sv: Fönster ett skrivbord åt vänster

en: Window One Desktop Up
sv: Fönster ett skrivbord upp

en: Window One Desktop Down
sv: Fönster ett skrivbord ned

en: Move Window to Screen %1
sv: Flytta fönster till skärm %1

en: Move Window to Next Screen
sv: Flytta fönster till nästa skärm

en: Move Window to Previous Screen
sv: Flytta fönster till föregående skärm

en: Move Window One Screen to the Right
sv: Flytta fönster ett skrivbord åt höger

en: Move Window One Screen to the Left
sv: Flytta fönster ett skrivbord åt vänster

en: Move Window One Screen Up
sv: Flytta fönster en skärm upp

en: Move Window One Screen Down
sv: Flytta fönster en skärm ner

en: Switch to Screen %1
sv: Byt till skärm %1

en: Switch to Next Screen
sv: Byt till nästa skärm

en: Switch to Previous Screen
sv: Byt till föregående skärm

en: Switch to Screen to the Right
sv: Byt till skärm till höger

en: Switch to Screen to the Left
sv: Byt till skärm till vänster

en: Switch to Screen Above
sv: Byt till skärm ovanför

en: Switch to Screen Below
sv: Byt till skärm nedanför

en: Peek at Desktop
sv: Kika på skrivbord

en: Kill Window
sv: Terminera fönster

en: Activate Window (%1)
sv: Aktivera fönster (%1)

en: unknown
sv: okänd

en: Desktop %1
sv: Skrivbord %1

en: Switch to Next Desktop
sv: Byt till nästa skrivbord

en: Switch to Previous Desktop
sv: Byt till föregående skrivbord

en: Switch One Desktop to the Right
sv: Byt till skrivbordet närmast höger

en: Switch One Desktop to the Left
sv: Byt till skrivbordet närmast vänster

en: Switch One Desktop Up
sv: Byt till ett skrivbord upp

en: Switch One Desktop Down
sv: Byt till ett skrivbord ned

en: Switch to Desktop %1
sv: Byt till skrivbord %1

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
sv: (svarar inte)

[ctx: Introductory text shown in the support information.]
en: KWin Support Information:
    The following information should be used when requesting support on e.g. https://discuss.kde.org.
    It provides information about the currently running instance, which options are used,
    what OpenGL driver and which effects are running.
    Please post the information provided underneath this introductory text to a paste bin service
    like https://paste.kde.org instead of pasting into support threads.
sv: Kwin-supportinformation:
    Följande information ska användas när support efterfrågas på t.ex. https://discuss.kde.org
    Den ger information om instansen som för närvarande kör, vilka väljare som används,
    vilken OpenGL-drivrutin och vilka effekter som används.
    Klistra gärna in informationen som tillhandahålls under den här inledande texten på en inklistringstjänst
    som https://paste.kde.org istället för att klistra in den i supporttrådar.

en: Xwayland has crashed
sv: Xwayland har kraschat
