kwin - en to sv translation catalogue (8 entries)

en: Some legacy X11 apps require the ability to read keystrokes typed in other apps for certain features, such as handling global keyboard shortcuts. This is allowed by default. However other features may require the ability to read all keys, and this is disabled by default for security reasons. If you need to use such apps, you can choose your preferred balance of security and functionality here.
sv: Vissa äldre X11-program kräver möjligheten att läsa tangentnedtryckningar som skrivs i andra program för vissa funktioner, till exempel hantering av globala snabbtangenter. Det är normalt tillåtet. Andra funktioner kan dock kräva möjlighet att läsa alla tangenter, och det är normalt inaktiverat av säkerhetsskäl. Om du behöver använda sådana program kan du välja föredragen balans mellan säkerhet och funktionalitet här.

en: Allow legacy X11 apps to read keystrokes typed in all apps:
sv: Tillåt äldre X11-program att läsa tangentnedtryckningar från alla program:

en: Never
sv: Aldrig

en: Only Meta, Control, Alt and Shift keys
sv: Bara Meta-, Ctrl-, Alt- och Skift-tangenter

en: As above, plus any key typed while the Control, Alt, or Meta keys are pressed
sv: Som ovan, men också alla tangenter som används medan Ctrl-, Alt- och Meta-tangenter hålls nere

en: Always
sv: Alltid

en: Additionally include mouse buttons
sv: Inkludera dessutom musknappar

en: Note that using this setting will reduce system security to that of the X11 session by permitting malicious software to steal passwords and spy on the text that you type. Make sure you understand and accept this risk.
sv: Observera att användning av inställningen reducerar systemets säkerhet till X11-sessionens genom att tillåta skadlig programvara att stjäla lösenord och spionera på text som du skriver in. Se till att du förstår och accepterar denna risk.
