kcmkwinrules - en to sv translation catalogue (149 entries)

en: Copy of %1
sv: Kopia av %1

en: Application settings for %1
sv: Programinställningar för %1

en: Window settings for %1
sv: Fönsterinställningar för %1

en: Unimportant
sv: Oviktig

en: Exact match
sv: Matcha exakt

en: Substring match
sv: Matcha delsträng

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Apply initially
sv: Tillämpa från början

en: The window property will be only set to the given value after the window is created.
    No further changes will be affected.
sv: Fönsteregenskapen ställs bara in till angivet värde efter fönstret har skapats.
    Inga ytterligare ändringar påverkas.

en: Apply now
sv: Tillämpa nu

en: The window property will be set to the given value immediately and will not be affected later
    (this action will be deleted afterwards).
sv: Fönsteregenskapen tilldelas angivet värde omedelbart och påverkas inte senare
    (åtgärden tas därefter bort).

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: The value of the window property will be remembered and, every time the window is created, the last remembered value will be applied.
sv: Fönsteregenskapens värde blir ihågkommet, och varje gång fönstret skapas, används det senaste ihågkomna värdet.

en: Do not affect
sv: Påverka inte

en: The window property will not be affected and therefore the default handling for it will be used.
    Specifying this will block more generic window settings from taking effect.
sv: Fönsteregenskapen påverkas inte och därför kommer standardhanteringen användas för den.
    Att ange det blockerar mer generella fönsterinställningar från att få effekt.

en: Force
sv: Tvinga

en: The window property will be always forced to the given value.
sv: Fönsteregenskapen tvingas alltid till det angivna värdet.

en: Force temporarily
sv: Tvinga tillfälligt

en: The window property will be forced to the given value until it is hidden
    (this action will be deleted after the window is hidden).
sv: Fönsteregenskapen tvingas till den angivna värdet tills det döljs
    (åtgärden tas bort efter att fönstret har dolts).

en: Settings for %1
sv: Inställningar för %1

en: New window settings
sv: Nya fönsterinställningar

en: You have specified the window class as unimportant.
    This means the settings will possibly apply to windows from all applications. If you really want to create a generic setting, it is recommended you at least limit the window types to avoid special window types.
sv: Du har angivit fönsterklassen som oviktig.
    Det betyder att inställningarna möjligen gäller fönster i alla program. Om du verkligen vill skapa en generell inställning rekommenderas du att åtminstone begränsa fönstertyper för att undvika specialtyper.

en: Some applications set their own geometry after starting, overriding your initial settings for size and position. To enforce these settings, also force the property "%1" to "Yes".
sv: Vissa program ställer in sin egen storlek och position efter start, och överskrider de ursprungliga inställningarna. För att tvinga att inställningarna används, sätt också egenskapen "%1" till "Yes".

en: Readability may be impaired with extremely low opacity values. At 0%, the window becomes invisible.
sv: Läsbarheten kan försämras med extrem låg ogenomskinlighet. Vid 0 % blir fönstret osynligt.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Window matching
sv: Fönstermatchning

en: Window class (application)
sv: Fönsterklass (program)

en: Match whole window class
sv: Matcha hel fönsterklass

en: Whole window class
sv: Hel fönsterklass

en: Window types
sv: Fönstertyper

en: Window role
sv: Fönsterroll

en: Window title
sv: Fönsterrubrik

en: Machine (hostname)
sv: Dator (värddatornamn)

en: Size & Position
sv: Storlek och position

en: Size
sv: Storlek

en: Maximized horizontally
sv: Horisontellt maximerat

en: Maximized vertically
sv: Vertikalt maximerat

en: Virtual desktop
sv: Virtuellt skrivbord

en: Virtual desktops
sv: Virtuella skrivbord

en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Screen
sv: Skärm

en: Fullscreen
sv: Fullskärm

en: Minimized
sv: Minimerat

en: Shaded
sv: Upprullat

en: Initial placement
sv: Ursprunglig placering

en: Ignore requested geometry
sv: Ignorera begärd geometri

[ctx: @info:tooltip]
en: Some applications can set their own geometry, overriding the window manager preferences. Setting this property overrides their placement requests.<nl/><nl/>This affects <interface>Size</interface> and <interface>Position</interface> but not <interface>Maximized</interface> or <interface>Fullscreen</interface> states.<nl/><nl/>Note that the position can also be used to map to a different <interface>Screen</interface>
sv: Vissa program kan ställa in sin egen geometri och överskrider fönsterhanterarens inställningar. Att ange den här egenskapen överskrider deras begäran om placering.<nl/><nl/>Det påverkar <interface>Storlek</interface> och <interface>Position</interface> men inte <interface>Maximera</interface> eller <interface>Fullskärm</interface>.<nl/><nl/>Observera att positionen även kan användas för att avbilda på en annan <interface>Skärm</interface>.

en: Minimum Size
sv: Minimal storlek

en: Maximum Size
sv: Maximal storlek

en: Obey geometry restrictions
sv: Lyd geometribegränsningar

[ctx: @info:tooltip]
en: Some apps like video players or terminals can ask KWin to constrain them to certain aspect ratios or only grow by values larger than the dimensions of one character. Use this property to ignore such restrictions and allow those windows to be resized to arbitrary sizes.<nl/><nl/>This can be helpful for windows that can't quite fit the full screen area when maximized.
sv: Vissa program som videospelare eller terminaler kan be Kwin att begränsa dem till vissa proportioner eller bara växa med värden större än dimensionerna för ett tecken. Använd egenskapen för att ignorera sådana begränsningar och tillåta att dessa fönster ändras till godtyckliga storlekar.<nl/><nl/>Det kan vara användbart för fönster som inte riktigt kan passa in i fullskärmsområdet när de är maximerade.

en: Keep above other windows
sv: Behåll över andra fönster

en: Arrangement & Access
sv: Arrangemang och åtkomst

en: Keep below other windows
sv: Behåll under andra fönster

en: Skip taskbar
sv: Hoppa över aktivitetsfält

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Task Manager.
sv: Bestämmer om fönstret visas i Aktivitetshanteraren eller inte.

en: Skip pager
sv: Hoppa över skrivbordsvisning

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the Virtual Desktop manager.
sv: Bestämmer om fönstret visas i den virtuella skrivbordshanteraren.

en: Skip switcher
sv: Hoppa över programbyte

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls whether or not the window appears in the <shortcut>Alt+Tab</shortcut> window list.
sv: Bestämmer om fönstret visas i <shortcut>Alt+Tab</shortcut>-fönsterlistan.

en: Shortcut
sv: Genväg

en: No titlebar and frame
sv: Ingen namnlist och ram

en: Appearance & Fixes
sv: Utseende och korrigeringar

en: Titlebar color scheme
sv: Namnlistens färgschema

en: Active opacity
sv: Aktiv ogenomskinlighet

en: Inactive opacity
sv: Inaktiv ogenomskinlighet

en: Focus stealing prevention
sv: Förhindra att fokus stjäls

[ctx: @info:tooltip]
en: KWin tries to prevent windows that were opened without direct user action from raising themselves and taking focus while you're currently interacting with another window. This property can be used to change the level of focus stealing prevention applied to individual windows and apps.<nl/><nl/>Here's what will happen to a window opened without your direct action at each level of focus stealing prevention:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None:</emphasis> The window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied, but  in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> The window will only be raised and focused if it belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> The window will never be raised and focused.</item></list>
sv: KWin försöker förhindra att fönster som öppnades utan direkta användarkommandon höjs och fokuseras medan du för närvarande använder med ett annat fönster. Den här egenskapen kan användas för att ändra nivån på förebyggande av fokusstöld som tillämpas på enskilda fönster och program.<nl/><nl/>Här är vad som händer med ett fönster som öppnas utan ett direkt kommando på varje nivå av förebyggande av fokusstöld:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Inget:</emphasis> Fönstret höjs och fokuseras.</item><item><emphasis strong='true'>Lågt:</emphasis> Förebyggande av fokusstöld tillämpas, men i fallet med en situation som Kwin anser vara tvetydig, höjs och fokuseras fönstret.</item><item><emphasis strong='true'>Normalt:</emphasis> Förebyggande av fokusstöld tillämpas, och i fallet med en situation som KWin anser vara tvetydig, höjs och fokuseras fönstret <emphasis>inte</emphasis>.</item><item><emphasis strong='true'>Högt:</emphasis> Fönstret höjs och fokuseras bara om det tillhör samma program som det för närvarande fokuserade fönstret.</item><item><emphasis strong='true'>Extremt:</emphasis> Fönstret höjs och fokuseras aldrig.</item></list>

en: Focus protection
sv: Fokusskydd

[ctx: @info:tooltip]
en: This property controls the focus protection level of the currently active window. It is used to override the focus stealing prevention applied to new windows that are opened without your direct action.<nl/><nl/>Here's what happens to new windows that are opened without your direct action at each level of focus protection while the window with this property applied to it has focus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: Newly-opened windows always raise themselves and take focus.</item><item><emphasis strong='true'>Low:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>Normal:</emphasis> Focus stealing prevention will be applied to the newly-opened window, but in the case of a situation KWin considers ambiguous, the window will <emphasis>not</emphasis> be raised and focused.</item><item><emphasis strong='true'>High:</emphasis> Newly-opened windows will only raise themselves and take focus if they belongs to the same app as the currently-focused window.</item><item><emphasis strong='true'>Extreme:</emphasis> Newly-opened windows never raise themselves and take focus.</item></list>
sv: Den här egenskapen styr nivån på fokusskydd för fönstret som för närvarande är aktivt. Den används för att åsidosätta skyddet mot fokusstöld som gäller för nya fönster som öppnas utan ett direkt kommando.<nl/><nl/>Här är vad som händer med nya fönster som öppnas utan ett direkt kommando för varje nivå av fokusskydd medan fönster med egenskapen har fokus:<nl/><list><item><emphasis strong='true'>Inget</emphasis>: Nyöppnade fönster höjs alltid och fokuseras.</item><item><emphasis strong='true'>Lågt:</emphasis> Förebyggande av fokusstöld tillämpas för det nyöppnade fönstret, men i fallet med en situation som Kwin anser vara tvetydig, höjs och fokuseras fönstret.</item><item><emphasis strong='true'>Normalt:</emphasis> Förhindrande av fokusstöld tillämpas för det nyöppnade fönstret, och i fallet med en situation som Kwin anser vara tvetydig, höjs och fokuseras fönstret <emphasis>inte</emphasis>.</item><item><emphasis strong='true'>Högt:</emphasis> Nyöppnade fönster höjs bara och fokuseras om de tillhör samma program som det för närvarande fokuserade fönstret.</item><item><emphasis strong='true'>Extremt:</emphasis> Nyöppnade fönster höjs och fokuseras aldrig.</item></list>

en: Accept focus
sv: Acceptera fokus

en: Controls whether or not the window becomes focused when clicked.
sv: Bestämmer om fönstret fokuseras eller inte när det klickas.

en: Ignore global shortcuts
sv: Ignorera globala genvägar

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this property to prevent global keyboard shortcuts from working while the window is focused. This can be useful for apps like emulators or virtual machines that handle some of the same shortcuts themselves.<nl/><nl/>Note that you won't be able to <shortcut>Alt+Tab</shortcut> out of the window or use any other global shortcuts such as <shortcut>Alt+Space</shortcut> to activate KRunner.
sv: Använd den här egenskapen för att förhindra att globala snabbtangenter fungerar medan fönstret är fokuserat. Det kan vara användbart för program som emulatorer eller virtuella maskiner som själva hanterar några av samma genvägar.<nl/><nl/>Observera att du inte kommer att kunna använda <shortcut>Alt+Tabulator</shortcut> från fönster eller använda andra globala genvägar som <shortcut>Alt+Mellanslag</shortcut> för att aktivera Kör program.

en: Closeable
sv: Stängningsbart

en: Desktop file name
sv: Skrivbordsfilnamn

en: Block compositing
sv: Blockera skrivbordseffekter

en: Layer
sv: Lager

en: Adaptive sync
sv: Adaptiv synkronisering

en: Allow tearing
sv: Tillåt rivning

en: Window class not available
sv: Fönsterklass inte tillgänglig

[ctx: @info]
en: This application is not providing a class for the window, so KWin cannot use it to match and apply any rules. If you still want to apply some rules to it, try to match other properties like the window title instead.<nl/><nl/>Please consider reporting this bug to the application's developers.
sv: Programmet tillhandahåller inte en klass för fönster, så Kwin kan inte använda den för att matcha och tillämpa några regler. Om du ändå vill tillämpa regler för det, försök att matcha andra egenskaper som fönsterrubriken istället.<nl/><nl/>Överväg gärna att rapportera felet till programmets utvecklare.

en: All window types
sv: Alla fönstertyper

en: Normal window
sv: Normalt fönster

en: Dialog window
sv: Dialogruta

en: Utility window
sv: Verktygsfönster

en: Dock (panel)
sv: Dockat (panel)

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Torn-off menu
sv: Avriven meny

en: Splash screen
sv: Startskärm

en: Desktop
sv: Skrivbord

note: i18n("Unmanaged Window")},  deprecated
en: Standalone menubar
sv: Fristående menyrad

en: On-screen display
sv: Skärmvisning

en: All desktops
sv: Alla skrivbord

[ctx: @info:tooltip in the virtual desktop list]
en: Make the window available on all desktops
sv: Gör fönstret tillgängligt på alla skrivbord

en: All activities
sv: Alla aktiviteter

[ctx: @info:tooltip in the activity list]
en: Make the window available on all activities
sv: Gör fönstret tillgängligt i alla aktiviteter

en: Default
sv: Förval

en: No placement
sv: Ingen placering

en: Minimal overlapping
sv: Minimal överlappning

en: Maximized
sv: Maximerad

en: Centered
sv: Centrerad

en: Random
sv: Slumpmässig

en: In top-left corner
sv: I övre vänstra hörnet

en: Under mouse
sv: Under musen

en: On main window
sv: På huvudfönster

en: None
sv: Ingen

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Extreme
sv: Extrem

en: Below
sv: Under

en: Above
sv: Ovanför

en: Notification
sv: Underrättelse

en: Popup
sv: Meddelanderuta

en: Critical notification
sv: Kritisk underrättelse

en: Overlay
sv: Överlagring

en: Unmanaged window
sv: Ohanterat fönster

en: Could not detect window properties. The window is not managed by KWin.
sv: Kunde inte detektera fönsteregenskaper. Fönstret hanteras inte av Kwin.

en: Select File
sv: Välj fil

en: KWin Rules (*.kwinrule)
sv: Kwin-regler (*.kwinrule)

en: Add New…
sv: Lägg till ny…

en: Import…
sv: Importera…

en: Cancel Export
sv: Avbryt export

en: Export…
sv: Exportera...

en: No rules for specific windows are currently set
sv: Inga regler för specifika fönster är för närvarande inställda

[ctx: @info]
en: Click <interface>Add New…</interface> to add some
sv: Klicka på <interface>Lägg till ny...</interface> för att lägga till några

en: Select the rules to export
sv: Markera reglerna att exportera

en: Unselect All
sv: Avmarkera alla

en: Select All
sv: Markera alla

en: Save Rules
sv: Spara regler

en: Edit
sv: Redigera

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Delete
sv: Ta bort

en: Import Rules
sv: Importera regler

en: Export Rules
sv: Exportera regler

en: None selected
sv: Ingen vald

en: All selected
sv: Alla valda

en: %1 selected | %1 selected
sv[0]: %1 vald
sv[1]: %1 valda

en: No window properties changed
sv: Inga fönsteregenskaper ändrade

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Property...</interface> button below to add some window properties that will be affected by the rule
sv: Klicka på knappen <interface>Lägg till egenskap...</interface> nedan för att lägga till några fönsteregenskaper som ska påverkas av regeln

en: Add Property...
sv: Lägg till egenskap...

en: Detect Window Properties
sv: Identifiera fönsteregenskaper

en: Instantly
sv: Omedelbart

en: After %1 second | After %1 seconds
sv[0]: Efter %1 sekund
sv[1]: Efter %1 sekunder

en: Add property to the rule
sv: Lägg till egenskap i regeln

[ctx: @info:placeholder]
en: No properties left to add
sv: Inga egenskaper kvar att lägga till

[ctx: @info:placeholder %1 is a filter text introduced by the user]
en: No properties match "%1"
sv: Inga egenskaper motsvarar "%1"

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej
