kwin - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (314 entries)

en: Suspend Compositing
sr@ijekavianlatin: Suspenduj slaganje

en: Timestamp
sr@ijekavianlatin: vremenska oznaka

en: Timestamp (µsec)
sr@ijekavianlatin: vremenska oznaka (µs)

[ctx: A mouse button]
en: Left
sr@ijekavianlatin: levo

[ctx: A mouse button]
en: Right
sr@ijekavianlatin: desno

[ctx: A mouse button]
en: Middle
sr@ijekavianlatin: srednje

[ctx: A mouse button]
en: Back
sr@ijekavianlatin: nazad

[ctx: A mouse button]
en: Forward
sr@ijekavianlatin: napred

[ctx: A mouse button]
en: Task
sr@ijekavianlatin: zadatak

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
sr@ijekavianlatin: dodatno dugme 24

en: Input Device
sr@ijekavianlatin: Ulazni uređaj

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
sr@ijekavianlatin: pokret pokazivača

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta
sr@ijekavianlatin: promena

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
sr@ijekavianlatin: promena (bez ubrzanja)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
sr@ijekavianlatin: globalni položaj

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
sr@ijekavianlatin: pritisak dugmeta pokazivača

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
sr@ijekavianlatin: dugme

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
sr@ijekavianlatin: samosvojni kôd dugmeta

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
sr@ijekavianlatin: pritisnuta dugmad

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
sr@ijekavianlatin: pušteno dugme pokazivača

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
sr@ijekavianlatin: osa pokazivača

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
sr@ijekavianlatin: usmerenje

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
sr@ijekavianlatin: vodoravno

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
sr@ijekavianlatin: uspravno

[ctx: A key press event]
en: Key Press
sr@ijekavianlatin: pritisak tastera

[ctx: A key release event]
en: Key Release
sr@ijekavianlatin: puštanje tastera

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
sr@ijekavianlatin: numerička

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
sr@ijekavianlatin: promena grupe

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
sr@ijekavianlatin: ponavljanje

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
sr@ijekavianlatin: XKB‑ov simbol

[ctx: The translated code interpreted as text]
en: Utf8
sr@ijekavianlatin: UTF‑8

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
sr@ijekavianlatin: modifikatori

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
sr@ijekavianlatin: dodir

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
sr@ijekavianlatin: identifikator tačke

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
sr@ijekavianlatin: globalni položaj

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
sr@ijekavianlatin: pokret dodira

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
sr@ijekavianlatin: dodir uklonjen

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
sr@ijekavianlatin: uštip započet

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
sr@ijekavianlatin: broj prstiju

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
sr@ijekavianlatin: uštip ažuriran

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
sr@ijekavianlatin: razmera

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
sr@ijekavianlatin: promena ugla

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta x
sr@ijekavianlatin: promena po x

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta y
sr@ijekavianlatin: promena po y

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
sr@ijekavianlatin: uštip završen

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
sr@ijekavianlatin: uštip otkazan

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
sr@ijekavianlatin: zamah započet

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
sr@ijekavianlatin: broj prstiju

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
sr@ijekavianlatin: zamah ažuriran

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta x
sr@ijekavianlatin: promena po x

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta y
sr@ijekavianlatin: promena po y

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
sr@ijekavianlatin: zamah završen

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
sr@ijekavianlatin: zamah otkazan

en: No Mouse Buttons
sr@ijekavianlatin: nema dugmadi miša

[ctx: Mouse Button]
en: left
sr@ijekavianlatin: levo

[ctx: Mouse Button]
en: right
sr@ijekavianlatin: desno

[ctx: Mouse Button]
en: middle
sr@ijekavianlatin: srednje

[ctx: Mouse Button]
en: back
sr@ijekavianlatin: nazad

[ctx: Mouse Button]
en: forward
sr@ijekavianlatin: napred

[ctx: Mouse Button]
en: extra 1
sr@ijekavianlatin: dodatno 1

[ctx: Mouse Button]
en: extra 2
sr@ijekavianlatin: dodatno 2

[ctx: Mouse Button]
en: extra 3
sr@ijekavianlatin: dodatno 3

[ctx: Mouse Button]
en: extra 4
sr@ijekavianlatin: dodatno 4

[ctx: Mouse Button]
en: extra 5
sr@ijekavianlatin: dodatno 5

[ctx: Mouse Button]
en: extra 6
sr@ijekavianlatin: dodatno 6

[ctx: Mouse Button]
en: extra 7
sr@ijekavianlatin: dodatno 7

[ctx: Mouse Button]
en: extra 8
sr@ijekavianlatin: dodatno 8

[ctx: Mouse Button]
en: extra 9
sr@ijekavianlatin: dodatno 9

[ctx: Mouse Button]
en: extra 10
sr@ijekavianlatin: dodatno 10

[ctx: Mouse Button]
en: extra 11
sr@ijekavianlatin: dodatno 11

[ctx: Mouse Button]
en: extra 12
sr@ijekavianlatin: dodatno 12

[ctx: Mouse Button]
en: extra 13
sr@ijekavianlatin: dodatno 13

[ctx: Mouse Button]
en: extra 14
sr@ijekavianlatin: dodatno 14

[ctx: Mouse Button]
en: extra 15
sr@ijekavianlatin: dodatno 15

[ctx: Mouse Button]
en: extra 16
sr@ijekavianlatin: dodatno 16

[ctx: Mouse Button]
en: extra 17
sr@ijekavianlatin: dodatno 17

[ctx: Mouse Button]
en: extra 18
sr@ijekavianlatin: dodatno 18

[ctx: Mouse Button]
en: extra 19
sr@ijekavianlatin: dodatno 19

[ctx: Mouse Button]
en: extra 20
sr@ijekavianlatin: dodatno 20

[ctx: Mouse Button]
en: extra 21
sr@ijekavianlatin: dodatno 21

[ctx: Mouse Button]
en: extra 22
sr@ijekavianlatin: dodatno 22

[ctx: Mouse Button]
en: extra 23
sr@ijekavianlatin: dodatno 23

[ctx: Mouse Button]
en: extra 24
sr@ijekavianlatin: dodatno 24

[ctx: Mouse Button]
en: task
sr@ijekavianlatin: zadatak

en: X11 Unmanaged Windows
sr@ijekavianlatin: neupravljani X11 prozori

en: Wayland Windows
sr@ijekavianlatin: Wayland prozori

en: Internal Windows
sr@ijekavianlatin: unutrašnji prozori

en: Window Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer prozora

en: PID of the application to terminate
sr@ijekavianlatin: PID programa koji treba obustaviti

en: pid
sr@ijekavianlatin: PID

en: Hostname on which the application is running
sr@ijekavianlatin: Ime domaćina na kome program radi

en: hostname
sr@ijekavianlatin: ime domaćina

en: Caption of the window to be terminated
sr@ijekavianlatin: Naslov prozora koji treba obustaviti

en: caption
sr@ijekavianlatin: naslov

en: Name of the application to be terminated
sr@ijekavianlatin: Ime programa koji treba obustaviti

en: name
sr@ijekavianlatin: ime

en: ID of resource belonging to the application
sr@ijekavianlatin: ID resursa koji pripada programu

en: id
sr@ijekavianlatin: ID

en: Time of user action causing termination
sr@ijekavianlatin: Vrijeme radnje koja je dovela do obustavljanja

en: time
sr@ijekavianlatin: vreme

en: KWin helper utility
sr@ijekavianlatin: KWinova pomoćna alatka

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
sr@ijekavianlatin: Ova pomoćna alatka nije namijenjena direktnom pozivanju.

en: Select window to force close with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
sr@ijekavianlatin: Izaberite prozor za prinudno zatvaranje levim klikom ili Enterom.
    Escape ili desni klik da odustanete.

en: KDE window manager
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov menadžer prozora

en: Matthias Ettrich
sr@ijekavianlatin: Matijas Etrih

en: Cristian Tibirna
sr@ijekavianlatin: Kristijan Tibirna

en: Daniel M. Duley
sr@ijekavianlatin: Denijel M. Djuli

en: Luboš Luňák
sr@ijekavianlatin: Luboš Lunjak

en: Disable configuration options
sr@ijekavianlatin: Isključi opcije postave

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
sr@ijekavianlatin: Upozori da se KWin nedavno srušio n puta

en: Start a rootless Xwayland server.
sr@ijekavianlatin: Pokreni beskoreni XWayland server.

en: Name of the Wayland socket to listen on. If not set "wayland-0" is used.
sr@ijekavianlatin: Ime Wayland soketa na kome se sluša. Ako se ne zada, koristi se „wayland-0“.

en: The X11 Display to use in windowed mode on platform X11.
sr@ijekavianlatin: X11 prikaz za prozorski režim na platformi X11.

en: The Wayland Display to use in windowed mode on platform Wayland.
sr@ijekavianlatin: Wayland prikaz za prozorski režim na platformi Wayland.

en: Render to a virtual framebuffer.
sr@ijekavianlatin: Renderuj u virtuelni kadrobafer.

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
sr@ijekavianlatin: Širina prozorskog režima. Podrazumevana je 1024.

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
sr@ijekavianlatin: Visina prozorskog režima. Podrazumevana je 768.

en: The scale for windowed mode. Default value is 1.
sr@ijekavianlatin: Razmera prozorskog režima. Podrazumevana je 1.

en: The number of windows to open as outputs in windowed mode. Default value is 1
sr@ijekavianlatin: Broj prozora koji se otvaraju kao izlazi u prozorskom režimu. Podrazumevano je 1.

en: Render through drm node.
sr@ijekavianlatin: Renderuj kroz DRM čvor.

en: Input method that KWin starts.
sr@ijekavianlatin: Metod unosa koji KWin pokreće.

en: Starts the session in locked mode.
sr@ijekavianlatin: Pokreće sesiju u zaključanom režimu.

en: Disable KActivities integration.
sr@ijekavianlatin: Isključi uklapanje sa aktivnostima.

en: Exit after the session application, which is started by KWin, closed.
sr@ijekavianlatin: Izlazak pošto se program sesije, koji pokrene KWin, zatvori.

en: Applications to start once Wayland and Xwayland server are started
sr@ijekavianlatin: Programi koje treba pokrenuti po pokretanju Waylanda i servera XWaylanda.

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
sr@ijekavianlatin: KWin se ponaša nestabilno.
    Izgleda da je došlo do rušenja nekoliko puta za redom.
    Možete izabrati neki drugi menadžer prozora:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
sr@ijekavianlatin: kwin: na mogu da potvrdim izbor menadžera, da nije već pokrenut neki drugi? (pokušajte sa --replace)

en: kwin: another window manager is running (try using --replace)
sr@ijekavianlatin: kwin: u pogonu je drugi menadžer prozora (pokušajte sa --replace)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
sr@ijekavianlatin: Zamijeni već pokrenuti ICCCM‑u 2.0 saglasni menadžer prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
sr@ijekavianlatin: jak

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
sr@ijekavianlatin:  milisekundi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
sr@ijekavianlatin: gore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
sr@ijekavianlatin: dolje

en: Toggle Invert Effect
sr@ijekavianlatin: Efekat izvrtanja

en: Toggle Invert Effect on Window
sr@ijekavianlatin: Efekat izvrtanja na prozoru

en: Invert Screen Colors
sr@ijekavianlatin: Izvrni boje ekrana

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
sr@ijekavianlatin: sićušna

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalna

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
sr@ijekavianlatin: velika

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
sr@ijekavianlatin: vrlo velika

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
sr@ijekavianlatin: ogromna

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
sr@ijekavianlatin: vrlo ogromna

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
sr@ijekavianlatin: Dijalog za podešavanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
sr@ijekavianlatin: &Poravnanje naslova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
sr@ijekavianlatin: sredina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
sr@ijekavianlatin: Uključite za ivicu prozora u boji naslovne trake. Inače će biti u boji pozadine.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
sr@ijekavianlatin: Uključite da bi se dugmad pretapala kako pokazivač miša prolazi preko njih.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
sr@ijekavianlatin: Animirana dugmad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
sr@ijekavianlatin: Utapanje do crnog (samo uvodni ekrani preko celog ekrana)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
sr@ijekavianlatin: Trajanje animacije:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
sr@ijekavianlatin: Veličina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
sr@ijekavianlatin: &Širina:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
sr@ijekavianlatin: Osnovne postavke

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
sr@ijekavianlatin: Napredne postavke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
sr@ijekavianlatin: Prstenovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
sr@ijekavianlatin: Debljina linije:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
sr@ijekavianlatin:  ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
sr@ijekavianlatin: Trajanje prstena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
sr@ijekavianlatin: Poluprečnik prstena:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
sr@ijekavianlatin: Tekst

en: Clear All Mouse Marks
sr@ijekavianlatin: Očisti sve tragove miša

en: Clear Last Mouse Mark
sr@ijekavianlatin: Očisti posljednji trag miša

en: Clear Mouse Marks
sr@ijekavianlatin: Očisti tragove miša

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
sr@ijekavianlatin: &Širina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
sr@ijekavianlatin: &Boja:

en: Toggle Thumbnail for Current Window
sr@ijekavianlatin: Sličica za tekući prozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
sr@ijekavianlatin: Najveća &širina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
sr@ijekavianlatin: &Razmak:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
sr@ijekavianlatin:  piksela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
sr@ijekavianlatin: &Neprozirnost:

en: Track mouse
sr@ijekavianlatin: Prati miš

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
sr@ijekavianlatin: Providnost

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
sr@ijekavianlatin: Opšte postavke prozirnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
sr@ijekavianlatin: Iskačući spiskovi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
sr@ijekavianlatin: neprozirno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
sr@ijekavianlatin: Dijalozi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
sr@ijekavianlatin: prozirno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
sr@ijekavianlatin: Meniji:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
sr@ijekavianlatin: Zasebna neprozirnost za menije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
sr@ijekavianlatin: Padajući meniji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
sr@ijekavianlatin: Iskačući meniji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
sr@ijekavianlatin: Otcepljeni meniji:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
sr@ijekavianlatin: Video zid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
sr@ijekavianlatin: Primeni na

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
sr@ijekavianlatin: Zapetama razdvojen spisak klasa prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
sr@ijekavianlatin: Ignoriši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en: None
sr@ijekavianlatin: ništa

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
sr@ijekavianlatin: Prisutni prozori (tekuća površ)

en: Toggle Present Windows (Window class)
sr@ijekavianlatin: Prisutni prozori (klasa prozora)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
sr@ijekavianlatin: &Krutost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
sr@ijekavianlatin: &Otpor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
sr@ijekavianlatin: Lelujanje pri &pomijeranju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
sr@ijekavianlatin: Lelujanje pri promjeni &veličine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
sr@ijekavianlatin: &Napredni režim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
sr@ijekavianlatin: &Lelujavost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
sr@ijekavianlatin: manja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
sr@ijekavianlatin: veća

en: Move Zoomed Area Upwards
sr@ijekavianlatin: Pomjeri zonu uveličanja nagore

en: Move Zoomed Area Downwards
sr@ijekavianlatin: Pomjeri zonu uveličanja nadolje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
sr@ijekavianlatin: Za uveličanje i umanjenje koristi se ovdje zadat faktor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
sr@ijekavianlatin: Faktor uveličanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
sr@ijekavianlatin: Praćenje fokusa aktivno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
sr@ijekavianlatin: Pokazivač miša:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
sr@ijekavianlatin: Vidljivost pokazivača miša.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
sr@ijekavianlatin: zadrži

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
sr@ijekavianlatin: sakrij

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
sr@ijekavianlatin: Prati se pomijeranje miša.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
sr@ijekavianlatin: centrirano

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
sr@ijekavianlatin: gurano

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
sr@ijekavianlatin: isključeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
sr@ijekavianlatin: Praćenje miša:

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
sr@ijekavianlatin: Prikaži površ

en: Walk Through Windows
sr@ijekavianlatin: Mijenjaj prozore

en: Walk Through Windows (Reverse)
sr@ijekavianlatin: Mijenjaj prozore (obratno)

en: Walk Through Windows Alternative
sr@ijekavianlatin: Mijenjaj prozore alternativno

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
sr@ijekavianlatin: Mijenjaj prozore alternativno (obratno)

en: Walk Through Windows of Current Application
sr@ijekavianlatin: Mijenjaj prozore tekućeg programa

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
sr@ijekavianlatin: Mijenjaj prozore tekućeg programa (obratno)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
sr@ijekavianlatin: Mijenjaj prozore tekućeg programa alternativno

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
sr@ijekavianlatin: Mijenjaj prozore tekućeg programa alternativno (obratno)

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
sr@ijekavianlatin: Instalacija menjača površi nije ispravna, nedostaju neki resursi.
    Obratite se svojoj distribuciji.

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
sr@ijekavianlatin: Izabrali ste da prozor nema ivice.
    Bez ivice, nećete moći ponovo da uključite ivicu mišem. Umjesto toga upotrijebite meni radnji sa prozorom, koji se aktivira prečicom %1.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
sr@ijekavianlatin: Izabrali da prozor bude preko cijelog ekrana.
    Ako sâm program nema opciju da se režim preko cijelog ekrana isključi, nećete moći da ga isključite mišem. Umjesto toga upotrijebite meni radnji sa prozorom, koji se aktivira prečicom %1.

en: &Move
sr@ijekavianlatin: Po&mjeri

en: &Resize
sr@ijekavianlatin: &Promijeni veličinu

en: Keep &Above Others
sr@ijekavianlatin: Drži iz&nad ostalih

en: Keep &Below Others
sr@ijekavianlatin: Drži is&pod ostalih

en: &Fullscreen
sr@ijekavianlatin: Preko &cijelog ekrana

en: &Shade
sr@ijekavianlatin: &Namotaj

en: Ma&ximize
sr@ijekavianlatin: M&aksimizuj

en: Mi&nimize
sr@ijekavianlatin: M&inimizuj

en: &More Actions
sr@ijekavianlatin: &Više radnji

en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

en: &Extensions
sr@ijekavianlatin: &Proširenja

en: &All Desktops
sr@ijekavianlatin: &Sve površi

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
sr@ijekavianlatin: ekran &%1 (%2)

en: &All Activities
sr@ijekavianlatin: S&ve aktivnosti

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> se već koristi

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
sr@ijekavianlatin: <b>%1</b> se već koristi za „%2“ u %3|/|<b>%1</b> se već koristi za „%2“ u $[lok %3]

en: Window Operations Menu
sr@ijekavianlatin: Meni sa operacijama nad prozorima

en: Close Window
sr@ijekavianlatin: Zatvori prozor

en: Maximize Window
sr@ijekavianlatin: Maksimizuj prozor

en: Maximize Window Vertically
sr@ijekavianlatin: Uspravno maksimizuj prozor

en: Maximize Window Horizontally
sr@ijekavianlatin: Vodoravno maksimizuj prozor

en: Minimize Window
sr@ijekavianlatin: Minimizuj prozor

en: Shade Window
sr@ijekavianlatin: Namotaj prozor

en: Move Window
sr@ijekavianlatin: Pomjeri prozor

en: Resize Window
sr@ijekavianlatin: Promijeni veličinu prozora

en: Raise Window
sr@ijekavianlatin: Podigni prozor

en: Lower Window
sr@ijekavianlatin: Spusti prozor

en: Toggle Window Raise/Lower
sr@ijekavianlatin: Podigni/spusti prozor

en: Make Window Fullscreen
sr@ijekavianlatin: Prozor preko cijelog ekrana

en: Keep Window Above Others
sr@ijekavianlatin: Drži prozor iznad ostalih

en: Keep Window Below Others
sr@ijekavianlatin: Drži prozor ispod ostalih

en: Activate Window Demanding Attention
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj prozor koji zahtijeva pažnju

en: Setup Window Shortcut
sr@ijekavianlatin: Postavi prečicu prozora

en: Quick Tile Window to the Left
sr@ijekavianlatin: Brzo popločaj prozor lijevo

en: Quick Tile Window to the Right
sr@ijekavianlatin: Brzo popločaj prozor desno

en: Quick Tile Window to the Top
sr@ijekavianlatin: Brzo popločaj prozor gore

en: Quick Tile Window to the Bottom
sr@ijekavianlatin: Brzo popločaj prozor dolje

en: Quick Tile Window to the Top Left
sr@ijekavianlatin: Brzo popločaj prozor gore lijevo

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
sr@ijekavianlatin: Brzo popločaj prozor dolje lijevo

en: Quick Tile Window to the Top Right
sr@ijekavianlatin: Brzo popločaj prozor gore desno

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
sr@ijekavianlatin: Brzo popločaj prozor dolje desno

en: Switch to Window Above
sr@ijekavianlatin: Na prozor iznad

en: Switch to Window Below
sr@ijekavianlatin: Na prozor ispod

en: Switch to Window to the Right
sr@ijekavianlatin: Na prozor prozor desno

en: Switch to Window to the Left
sr@ijekavianlatin: Na prozor lijevo

en: Keep Window on All Desktops
sr@ijekavianlatin: Drži prozor na svim površima

en: Window to Desktop %1
sr@ijekavianlatin: Prozor na površ %1

en: Window to Next Desktop
sr@ijekavianlatin: Prozor na narednu površ

en: Window to Previous Desktop
sr@ijekavianlatin: Prozor na prethodnu površ

en: Window One Desktop to the Right
sr@ijekavianlatin: Prozor jednu površ udesno

en: Window One Desktop to the Left
sr@ijekavianlatin: Prozor jednu površ ulijevo

en: Window One Desktop Up
sr@ijekavianlatin: Prozor jednu površ nagore

en: Window One Desktop Down
sr@ijekavianlatin: Prozor jednu površ nadolje

en: Switch to Screen %1
sr@ijekavianlatin: Na ekran %1

en: Switch to Next Screen
sr@ijekavianlatin: Na naredni ekran

en: Switch to Previous Screen
sr@ijekavianlatin: Na prethodni ekran

en: Kill Window
sr@ijekavianlatin: Ubij prozor

en: Activate Window (%1)
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj prozor (%1)

en: Desktop %1
sr@ijekavianlatin: Površ %1

en: Switch to Next Desktop
sr@ijekavianlatin: Na narednu površ

en: Switch to Previous Desktop
sr@ijekavianlatin: Na prethodnu površ

en: Switch One Desktop to the Right
sr@ijekavianlatin: Na prvu površ desno

en: Switch One Desktop to the Left
sr@ijekavianlatin: Na prvu površ lijevo

en: Switch One Desktop Up
sr@ijekavianlatin: Na prvu površ iznad

en: Switch One Desktop Down
sr@ijekavianlatin: Na prvu površ ispod

en: Switch to Desktop %1
sr@ijekavianlatin: Na površ %1

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
sr@ijekavianlatin: (ne odaziva se)
