kwin - en to pt translation catalogue (505 entries)

en: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
pt: Os efeitos do ambiente de trabalho foram reiniciados devido a um reinício da infra-estrutura gráfica

en: Suspend Compositing
pt: Suspender a Composição

en: <b>OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.</b><br>This was most likely due to a driver bug.<p>If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,<br>you can reset this protection but <b>be aware that this might result in an immediate crash!</b></p>
pt: <b>A composição em OpenGL (a predefinida) fez estoirar o KWin no passado.</b><br>Isto provavelmente devido a um erro no controlador.<p>Se pensa que entretanto actualizou para um controlador mais estável,<br>poderá repor essa protecção mas <b>tenha atenção que isto poderá resultar num estoiro imediato!</b></p>

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
pt: As extensões do X necessárias (XComposite e XDamage) não estão disponíveis.

en: GLX/OpenGL is not available.
pt: O GLX/OpenGL não está disponível.

en: Timestamp
pt: Hora

en: Timestamp (µsec)
pt: Hora (µs)

[ctx: A mouse button]
en: Left
pt: Esquerdo

[ctx: A mouse button]
en: Right
pt: Direito

[ctx: A mouse button]
en: Middle
pt: Meio

[ctx: A mouse button]
en: Back
pt: Recuar

[ctx: A mouse button]
en: Forward
pt: Avançar

[ctx: A mouse button]
en: Task
pt: Tarefa

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
pt: Botão Extra 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
pt: Botão Extra 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
pt: Botão Extra 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
pt: Botão Extra 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
pt: Botão Extra 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
pt: Botão Extra 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
pt: Botão Extra 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
pt: Botão Extra 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
pt: Botão Extra 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
pt: Botão Extra 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
pt: Botão Extra 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
pt: Botão Extra 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
pt: Botão Extra 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
pt: Botão Extra 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
pt: Botão Extra 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
pt: Botão Extra 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
pt: Botão Extra 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
pt: Botão Extra 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
pt: Botão Extra 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
pt: Botão Extra 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
pt: Botão Extra 24

en: Input Device
pt: Dispositivo de Entrada

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
pt: Movimento do Cursor

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
pt: Delta (não acelerado)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
pt: Posição Global

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
pt: Pressão do Botão do Cursor

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
pt: Botão

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
pt: Código do Botão Nativo

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
pt: Botões Pressionados

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
pt: Libertação do Botão do Cursor

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
pt: Eixo do Cursor

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
pt: Orientação

[ctx: A key press event]
en: Key Press
pt: Pressão de Tecla

[ctx: A key release event]
en: Key Release
pt: Libertação de Tecla

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
pt: Teclado Numérico

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
pt: Mudança de grupo

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
pt: Repetição

[ctx: Key according to Qt]
en: Qt::Key code
pt: Código do Qt::Key

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
pt: Símbolo do Xkb

[ctx: The translated code interpreted as text]
en: Utf8
pt: UTF-8

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
pt: Modificadores

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
pt: Toque para baixo

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
pt: Identificador do ponto

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
pt: Posição global

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
pt: Movimento do Toque

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
pt: Toque para Cima

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
pt: Início do toque

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
pt: Número de dedos

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
pt: Actualização do toque

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
pt: Escala

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
pt: Delta do ângulo

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
pt: Fim do toque

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
pt: Toque cancelado

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
pt: Início do deslize

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
pt: Número de dedos

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
pt: Actualização do deslize

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
pt: Fim do deslize

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
pt: Deslize cancelado

[ctx: A hardware switch (e.g. notebook lid) got toggled]
en: Switch toggled
pt: Interruptor comutado

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
pt: Tampo do portátil

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
pt: Modo de 'tablet'

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
pt: Interruptor

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
pt: Desligado

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
pt: Ligado

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
pt: Estado

en: Tablet Tool
pt: Ferramenta de Tabletes

en: EventType
pt: Tipo de Evento

en: Position
pt: Posição

en: Tilt
pt: Desvio

en: Rotation
pt: Rotação

en: Pressure
pt: Pressão

en: Buttons
pt: Botões

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
pt: Modificadores

en: Tablet Tool Button
pt: Botão de Ferramentas da Tablete

en: Button
pt: Botão

en: Pressed
pt: Pressionado

en: Tablet
pt: Tablete

en: Tablet Pad Button
pt: Botão do Painel da Tablete

en: Tablet Pad Strip
pt: Barra do Painel da Tablete

en: Number
pt: Número

en: isFinger
pt: eUmDedo

en: Tablet Pad Ring
pt: Anel do Painel da Tablete

en: No Mouse Buttons
pt: Sem Botões do Rato

[ctx: Mouse Button]
en: left
pt: esquerdo

[ctx: Mouse Button]
en: right
pt: direito

[ctx: Mouse Button]
en: middle
pt: meio

[ctx: Mouse Button]
en: back
pt: recuar

[ctx: Mouse Button]
en: forward
pt: avançar

[ctx: Mouse Button]
en: task
pt: tarefa

en: X11 Windows
pt: Janelas do X11

en: X11 Unmanaged Windows
pt: Janelas Não-Geridas pelo X11

en: Wayland Windows
pt: Janelas de Wayland

en: Internal Windows
pt: Janelas Internas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, quitButton)
en: Quit Debug Console
pt: Sair da Consola de Depuração

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
pt: Janelas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
pt: Eventos de Entrada

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
pt: Dispositivos de Entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en: No OpenGL compositor running
pt: Sem compositor de OpenGL em execução

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
pt: Informação do controlador de OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
pt: Fornecedor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
pt: Sistema de Desenho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Version:
pt: Versão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Shading Language Version:
pt: Versão da Linguagem de Desenho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Driver:
pt: Controlador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
pt: Classe do GPU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
pt: Versão do OpenGL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
pt: Versão do GLSL:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
pt: Extensões da Plataforma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
pt: Extensões do OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
pt: Teclado

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
pt: Disposições das Teclas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
pt: Disposição Actual:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en: Active Modifiers
pt: Modificadores Activos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en: LEDs
pt: LED's

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
pt: LED's Activos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
pt: Área de Transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
pt: Selecção Principal

en: Window Manager
pt: Gestor de Janelas

en: PID of the application to terminate
pt: O PID da aplicação a terminar

en: Hostname on which the application is running
pt: O nome da máquina onde a aplicação está a correr

en: Caption of the window to be terminated
pt: O título da janela a terminar

en: Name of the application to be terminated
pt: O nome da aplicação a terminar

en: ID of resource belonging to the application
pt: O ID do recurso que pertence à aplicação

en: Time of user action causing termination
pt: A hora da acção do utilizador que provocou o encerramento

en: KWin helper utility
pt: Utilitário do KWin

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
pt: Este utilitário auxiliar não foi concebido para ser chamado directamente.

en: Touchpad
pt: Rato por toque

en: Keyboard Layout Switcher
pt: Selector de Disposições do Teclado

en: Select window to force close with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
pt: Seleccione a janela onde forçar o fecho com o botão esquerdo ou o Enter.
    Carregue em Escape ou no botão direito para cancelar.

en: KDE window manager
pt: O gestor de janelas do KDE

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
pt: (c) 1999-2019, A Equipa de Desenvolvimento do KDE

en: Disable configuration options
pt: Desactivar as opções de configuração

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
pt: Indica que o KWin estoirou recentemente 'n' vezes

en: Start a rootless Xwayland server.
pt: Iniciar um servidor de Xwayland sem 'root'.

en: Name of the Wayland socket to listen on. If not set "wayland-0" is used.
pt: Nome do 'socket' do Wayland onde atender pedidos. Se não for definido, será usado o "wayland-0".

en: The X11 Display to use in windowed mode on platform X11.
pt: O ecrã de X11 a usar no modo em janelas da plataforma X11.

en: The Wayland Display to use in windowed mode on platform Wayland.
pt: O ecrã de Wayland a usar no modo em janelas da plataforma Wayland.

en: Render to a virtual framebuffer.
pt: Desenhar num 'framebuffer' virtual.

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
pt: A largura do modo em janelas. A largura por omissão é 1024.

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
pt: A altura do modo em janelas. A altura por omissão é 768.

en: The scale for windowed mode. Default value is 1.
pt: A escala do modo em janelas. A altura por omissão é 1.

en: The number of windows to open as outputs in windowed mode. Default value is 1
pt: O número de janelas a abrir como saídas no modo por janelas. O valor por omissão é 1

en: Wayland socket to use for incoming connections. This can be combined with --socket to name the socket
pt: O 'socket' de Wayland a usar para as ligações recebidas. Isto pode ser combinado com o '--socket' para dar um nome ao 'socket'

en: XWayland socket to use for Xwayland's incoming connections. This can be set multiple times
pt: O 'socket' do XWayland a usar para as ligações recebidas. Isto pode ser definido várias vezes

en: Name of the xwayland display that has been pre-set up
pt: Nome do ecrã do 'xwayland' que foi pré-configurado

en: Name of the xauthority file
pt: Nome do ficheiro 'xauthority'

en: Exits this instance so it can be restarted by kwin_wayland_wrapper.
pt: Sai desta instância para que possa ser reiniciada pelo 'kwin_wayland_wrapper'.

en: Render through drm node.
pt: Desenhar pelo nó de DRM.

en: Extract locale information from locale1 rather than the user's configuration
pt: Extrair a informação regional do local1 em vez da configuração do utilizador

en: Input method that KWin starts.
pt: O método de entrada com que o KWin é iniciado.

en: Starts the session in locked mode.
pt: Inicia a sessão no modo bloqueado.

en: Starts the session without lock screen support.
pt: Inicia a sessão sem o suporte para o bloqueio do ecrã.

en: Starts the session without global shortcuts support.
pt: Inicia a sessão sem o suporte para os atalhos globais.

en: Disable KActivities integration.
pt: Desactivar a integração com o KActivities.

en: Exit after the session application, which is started by KWin, closed.
pt: Sair após a aplicação de sessões, iniciada pelo KWin, sair.

en: Applications to start once Wayland and Xwayland server are started
pt: As aplicações a iniciar assim que os servidores Wayland e Xwayland sejam iniciados

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
pt: O KWin está instável.
    Parece ter estoirado várias vezes seguidas.
    Poderá seleccionar outro gestor de janelas a executar:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
pt: kwin: não foi possível obter a gestão, está outro gestor de janela a correr? (tente utilizar --replace)

en: kwin: another window manager is running (try using --replace)
pt: kwin: está outro gestor de janela a correr (tente utilizar o --replace)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
pt: Substituir gestor de janelas (compatível ICCCM2.0) em execução

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
pt: Potência do borrão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
pt: Forte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
pt: Potência do ruído:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
pt: Força:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
pt: Desvanecimento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
pt: Áreas acopláveis e painéis

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
pt: Predefinição

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
pt:  milisegundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
pt: Topo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
pt: Fundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
pt: Distância:

en: Toggle Invert Effect
pt: Comutar o Efeito de Inversão

en: Toggle Invert Effect on Window
pt: Comutar o Efeito de Inversão na Janela

en: Invert Screen Colors
pt: Inverter as Cores do Ecrã

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
pt: Minúsculo

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
pt: Grande

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
pt: Muito Grande

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
pt: Enorme

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
pt: Mais do que Enorme

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
pt: &Alinhamento do Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
pt: Centro

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
pt: Assinale esta opção se desejar que o contorno das janelas passe a ser desenhado com as cores da barra de título. Caso contrário, é desenhado com a cor de fundo.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
pt: Assinale esta opção se quiser que os botões apareçam gradualmente quando o cursor do rato passar por cima deles e se desvanesçam quando se afastar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
pt: Animar os botões

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: activate
pt: activar

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: close
pt: fechar

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: minimize
pt: minimizar

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: maximize
pt: maximizar

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: fullscreen
pt: ecrã-completo

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: shade
pt: enrolar

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep above
pt: manter acima

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep below
pt: manter abaixo

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: window
pt: janela

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: name
pt: nome

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: appname
pt: nome-aplicação

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: desktop
pt: ecrã

en: Switch to desktop %1
pt: Mudar para o ecrã %1

en: Close running window on %1
pt: Fechar a janela activa em %1

en: (Un)minimize running window on %1
pt: Repor/Minimizar a janela activa em %1

en: Maximize/restore running window on %1
pt: Maximizar/repor a janela activa em %1

en: Toggle fullscreen for running window on %1
pt: Activar o ecrã completo para a janela activa em %1

en: (Un)shade running window on %1
pt: (Des)enrolar a janela activa em %1

en: Toggle keep above for running window on %1
pt: Manter a janela activa acima em %1

en: Toggle keep below running window on %1
pt: Manter a janela activa abaixo em %1

en: Activate running window on %1
pt: Activar a janela em execução em %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
pt: Mudar para preto (apenas nos ecrãs iniciais para todo o ecrã)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
pt: Duração da animação:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
pt: Predefinida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
pt: Tamanho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
pt: &Largura:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Height)
en:  px
pt:  pontos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
pt: Configuração Básica

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
pt: Configuração Avançada

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
pt: Anéis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
pt: Espessura da Linha:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
pt:  ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
pt: Duração dos Anéis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
pt: Raio do Anel:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
pt: Texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
pt: Tipo de letra:

en: Clear All Mouse Marks
pt: Limpar Todas as Marcas do Rato

en: Clear Last Mouse Mark
pt: Limpar as Últimas Marcas do Rato

en: Clear Mouse Marks
pt: Limpar as Marcas do Rato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
pt: Aparência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
pt: &Largura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
pt: &Cor:

en: Color Temperature Preview
pt: Antevisão da Temperatura de Cor

en: Drag Down To Close
pt: Arrastar para Baixo para Fechar

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
pt: Este efeito não é um teste de performance

[ctx: @label]
en: Paint Amount
pt: Quantidade de Pinturas

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
pt: IPS Máximos

en: Toggle Show Paint
pt: Comutar a Apresentação da Pintura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
pt: Intervalo entre ecrãs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
pt: Deslizar o fundo do ecrã

en: Toggle Thumbnail for Current Window
pt: Comutar a Miniatura da Janela Actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
pt: &Largura máxima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
pt: E&spaço:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
pt:  pontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
pt: &Opacidade:

en: Toggle Tiles Editor
pt: Comutar o Editor de Padrões

en: Padding:
pt: Preenchimento:

en: Add Floating Tile
pt: Adicionar um Padrão Flutuante

en: Delete
pt: Apagar

en: Track mouse
pt: Seguir o rato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
pt: Activar o efeito com:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
pt: Translucidez

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
pt: Configuração Geral da Translucidez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
pt: Listas de selecção:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
pt: Opaca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
pt: Transparente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
pt: Definir a translucidez do menu de forma independente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
pt: Menus comuns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
pt: Menus de contexto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
pt: Menus destacados:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
pt: Painel de Vídeo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
pt: Aplicar a

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
pt: Lista, separada por vírgulas, das classes de janelas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
pt: Ignorar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en: None
pt: Nada

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
pt: Comutar as Janelas Presentes (Ecrã actual)

en: Toggle Present Windows (Window class)
pt: Comutar as Janelas Presentes (Classe de janelas)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
pt: Comutar as Janelas Presentes (Classe da janela no ecrã actual)

en: No Matches
pt: Sem Ocorrências

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
pt: Avançado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
pt: &Rigidez:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
pt: &Arrasto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
pt: Tremer ao mo&ver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
pt: T&remer ao dimensionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
pt: &Activar o modo avançado

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
pt: &Tremura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
pt: Menos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
pt: Mais

en: Move Zoomed Area Upwards
pt: Mover a Área Ampliada para Cima

en: Move Zoomed Area Downwards
pt: Mover a Área Ampliada para Baixo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
pt: Na ampliação e redução, mudar o nível para o factor definido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
pt: Factor de Ampliação:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
pt: Activar o seguimento da localização em foco. Isto necessita que o QAccessible esteja activado por cada aplicação ("export QT_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
pt: Activar o Seguimento do Foco

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
pt: Activar o seguimento do cursor de texto. Isto necessita que o QAccessible esteja activado por cada aplicação ("export QT_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
pt: Activar o Seguimento do Cursor de Texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
pt: Cursor do Rato:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
pt: Visibilidade do cursor do rato.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
pt: Manter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
pt: Esconder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
pt: Seguir o movimento do rato.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
pt: Centrado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
pt: Empurrar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
pt: Desactivado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
pt: Seguimento do Rato:

note: i18n: ectx: label, entry (count), group (General)
en: Total rules count (legacy)
pt: Número total de regras (antigo)

note: i18n: ectx: label, entry (ruleGroupList), group (General)
en: Ordered list of rules groups
pt: Lista ordenada dos grupos de papéis

note: i18n: ectx: label, entry (description), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description
pt: Descrição da regra

note: i18n: ectx: label, entry (descriptionLegacy), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description (legacy)
pt: Descrição da regra (antiga)

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteRule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Delete this rule (for use in imports)
pt: Apagar esta regra (para usar nas importações)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclass), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class (application)
pt: Classe da janela (aplicação)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclassmatch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class string match type
pt: Tipo de correspondência do texto da classe da janela

note: i18n: ectx: label, entry (wmclasscomplete), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Match whole window class
pt: Corresponder à classe da janela inteira

note: i18n: ectx: label, entry (windowrole), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role
pt: Papel da janela

note: i18n: ectx: label, entry (windowrolematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role string match type
pt: Tipo de correspondência do texto do papel da janela

note: i18n: ectx: label, entry (title), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title
pt: Título da janela

note: i18n: ectx: label, entry (titlematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title string match type
pt: Tipo de correspondência do texto do título da janela

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachine), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine (hostname)
pt: (Nome da) Máquina

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachinematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine string match type
pt: Tipo de correspondência do texto da máquina

note: i18n: ectx: label, entry (types), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window types that match
pt: Tipos de janela correspondentes

note: i18n: ectx: label, entry (placement), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement
pt: Colocação inicial

note: i18n: ectx: label, entry (placementrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement rule type
pt: Tipo de regra da colocação inicial

note: i18n: ectx: label, entry (position), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position
pt: Posição da janela

note: i18n: ectx: label, entry (positionrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position rule type
pt: Tipo de regra da posição da janela

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size
pt: Tamanho da janela

note: i18n: ectx: label, entry (sizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size rule type
pt: Tipo de regra do tamanho da janela

note: i18n: ectx: label, entry (minsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size
pt: Tamanho mínimo da janela

note: i18n: ectx: label, entry (minsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size rule type
pt: Tipo de regra do tamanho mínimo da janela

note: i18n: ectx: label, entry (maxsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size
pt: Tamanho máximo da janela

note: i18n: ectx: label, entry (maxsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size rule type
pt: Tipo de regra do tamanho máximo da janela

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity
pt: Opacidade activa

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity rule type
pt: Tipo de regra da opacidade activa

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity
pt: Opacidade inactiva

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity rule type
pt: Tipo de regra da opacidade inactiva

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry
pt: Ignorar a geometria pedida

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry rule type
pt: Ignorar o tipo de regra da geometria pedido

note: i18n: ectx: label, entry (desktops), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: List of Desktop Ids
pt: Lista de ID's dos Ecrãs

note: i18n: ectx: label, entry (desktopsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop Ids rule type
pt: Tipo de regra dos ID's dos ecrãs

note: i18n: ectx: label, entry (screen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number
pt: Número do ecrã

note: i18n: ectx: label, entry (screenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number rule type
pt: Tipo de regra do número do ecrã físico

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity
pt: Actividade

note: i18n: ectx: label, entry (activityrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity rule type
pt: Tipo de regra da actividade

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevert), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically
pt: Maximizada verticalmente

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevertrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically rule type
pt: Tipo de regra para maximizar verticalmente

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehoriz), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally
pt: Maximizada horizontalmente

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehorizrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally rule type
pt: Tipo de regra para maximizar horizontalmente

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized
pt: Minimizada

note: i18n: ectx: label, entry (minimizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized rule type
pt: Tipo de regra para minimizar

note: i18n: ectx: label, entry (shade), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded
pt: Enrolada

note: i18n: ectx: label, entry (shaderule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded rule type
pt: Tipo de regra para enrolar

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbar), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar
pt: Ignorar a barra de tarefas

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbarrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar rule type
pt: Tipo de regra para ignorar a barra de tarefas

note: i18n: ectx: label, entry (skippager), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager
pt: Ignorar o paginador

note: i18n: ectx: label, entry (skippagerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager rule type
pt: Tipo de regra para ignorar o paginador

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcher), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher
pt: Ignorar a mudança de janelas

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcherrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher rule type
pt: Tipo de regra para ignorar a mudança de janelas

note: i18n: ectx: label, entry (above), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above
pt: Manter acima

note: i18n: ectx: label, entry (aboverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above rule type
pt: Tipo de regra para manter por cima

note: i18n: ectx: label, entry (below), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below
pt: Manter abaixo

note: i18n: ectx: label, entry (belowrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below rule type
pt: Tipo de regra para manter por baixo

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen
pt: Ecrã Completo

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen rule type
pt: Tipo de regra para ecrã completo

note: i18n: ectx: label, entry (noborder), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar and frame
pt: Sem barra de título nem contorno

note: i18n: ectx: label, entry (noborderrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar rule type
pt: Tipo de regra sem barra de título

note: i18n: ectx: label, entry (decocolor), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color and scheme
pt: Cor e esquema da barra de título

note: i18n: ectx: label, entry (decocolorrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color rule type
pt: Tipo de regra da cor da barra de título

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing
pt: Suspender a Composição

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing rule type
pt: Tipo de regra para suspender a composição

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention
pt: Prevenção de captura do foco

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention rule type
pt: Tipo de regra de prevenção da captura do foco

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection
pt: Protecção do foco

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection rule type
pt: Tipo de regra de protecção do foco

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocus), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus
pt: Aceitar o Foco

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocusrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus rule type
pt: Tipo de regra para aceitar o foco

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable
pt: Pode Ser Fechada

note: i18n: ectx: label, entry (closeablerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable rule type
pt: Tipo de regra para poder fechar

note: i18n: ectx: label, entry (autogroup), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical
pt: Auto-agrupar com as idênticas

note: i18n: ectx: label, entry (autogrouprule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical rule type
pt: Tipo de regra para agrupar automaticamente com as idênticas

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfg), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground
pt: Auto-agrupar em primeiro plano

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfgrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground rule type
pt: Tipo de regra para auto-agrupar em primeiro plano

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupid), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID
pt: Auto-agrupar pelo ID

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupidrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID rule type
pt: Tipo de regra para auto-agrupar pelo ID

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions
pt: Obedecer às restrições de geometria

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions rule type
pt: Tipo de regra para obedecer às restrições de geometria

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
pt: Atalho

note: i18n: ectx: label, entry (shortcutrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut rule type
pt: Tipo de regra do atalho

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcuts), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts
pt: Ignorar os atalhos globais

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcutsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts rule type
pt: Tipo de regra para ignorar os atalhos globais

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfile), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name
pt: Nome do ficheiro 'desktop'

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfilerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name rule type
pt: Tipo de regra do nome do ficheiro 'desktop'

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShortcutDialog)
en: Dialog
pt: Janela

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
pt: Mostrar o Ecrã

en: Walk Through Windows
pt: Percorrer as Janelas

en: Walk Through Windows (Reverse)
pt: Percorrer as Janelas (Sentido Inverso)

en: Walk Through Windows Alternative
pt: Percorrer as Janelas em Alternativa

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
pt: Percorrer as Janelas em Alternativa (Sentido Inverso)

en: Walk Through Windows of Current Application
pt: Percorrer as Janelas da Aplicação Actual

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
pt: Percorrer as Janelas da Aplicação Actual (Sentido Inverso)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
pt: Percorrer as Janelas da Aplicação Actual em Alternativa

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
pt: Percorrer as Janelas da Aplicação Actual em Alternativa (Sentido Inverso)

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
pt: A instalação do Selector de Janelas está com problemas; faltam os recursos.
    Contacte a sua distribuição acerca disto.

en: Move the tablet to the next output
pt: Mover a tablete para a saída seguinte

en: Tablet moved to %1
pt: Tablete movida para %1

en: Tablets switched outputs
pt: As tabletes mudaram de saídas

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
pt: Você optou por mostrar uma janela sem o seu contorno.
    Sem o contorno, você não será capaz de activar de novo o contorno usando o rato. Utilize o menu de operações da janela em alternativa, activado através do atalho de teclado '%1'.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
pt: Você optou por mostrar uma janela no modo de ecrã completo.
    Se a aplicação em si não tiver uma opção para desactivar este modo, você não será capaz de o desactivar de novo, usando o rato. Utilize o menu de operações da janela em alternativa, activado através do atalho de teclado '%1'.

en: &Move
pt: &Mover

en: &Resize
pt: Dimensiona&r

en: Keep &Above Others
pt: Manter por Cim&a das Outras

en: Keep &Below Others
pt: Manter por &Baixo das Outras

en: &Fullscreen
pt: &Ecrã Completo

en: &Shade
pt: Enro&lar

en: &No Titlebar and Frame
pt: Sem &Barra de Título nem Contorno

en: Ma&ximize
pt: Ma&ximizar

en: Mi&nimize
pt: Mi&nimizar

en: &More Actions
pt: &Mais Acções

en: &Close
pt: Fe&char

en: &Extensions
pt: &Extensões

en: &Desktops
pt: &Ecrãs

en: Move to &Desktop
pt: Mover Para o &Ecrã

en: Move to &Screen
pt: Mover Para o &Ecrã

en: Show in &Activities
pt: Mostrar nas &Actividades

en: Move &To Current Desktop
pt: Mover para o Ecrã Ac&tual

en: &All Desktops
pt: To&dos os Ecrãs

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en: &New Desktop
pt: &Novo Ecrã

en: Move to %1
pt: Mover para o %1

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
pt: Adicionar a um &Novo Ecrã

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
pt: Mover Para um Novo Ecrã

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
pt: Ecrã &%1 (%2)

en: &All Activities
pt: Tod&as as Actividades

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
pt: O <b>%1</b> já está em uso

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
pt: O <b>%1</b> está em uso por %2 em %3

en: Window Operations Menu
pt: Menu de Operações da Janela

en: Close Window
pt: Fechar a Janela

en: Maximize Window
pt: Maximizar a Janela

en: Maximize Window Vertically
pt: Maximizar Verticalmente a Janela

en: Maximize Window Horizontally
pt: Maximizar Horizontalmente a Janela

en: Minimize Window
pt: Minimizar a Janela

en: Shade Window
pt: Enrolar a Janela

en: Move Window
pt: Mover a Janela

en: Resize Window
pt: Redimensionar a Janela

en: Raise Window
pt: Elevar a Janela

en: Lower Window
pt: Baixar a Janela

en: Toggle Window Raise/Lower
pt: Elevar/Baixar a Janela

en: Make Window Fullscreen
pt: Janela a Ocupar Todo o Ecrã

en: Toggle Window Titlebar and Frame
pt: Comutar a Barra de Título e o Contorno

en: Keep Window Above Others
pt: Manter a Janela Acima das Outras

en: Keep Window Below Others
pt: Manter a Janela Debaixo das Outras

en: Activate Window Demanding Attention
pt: Activar a Janela que Necessita de Atenção

en: Setup Window Shortcut
pt: Configurar o Atalho da Janela

en: Move Window to the Center
pt: Mover a Janela para o Centro

en: Move Window Right
pt: Mover a Janela para a Direita

en: Move Window Left
pt: Mover a Janela para a Esquerda

en: Move Window Up
pt: Mover a Janela para Cima

en: Move Window Down
pt: Mover a Janela para Baixo

en: Expand Window Horizontally
pt: Expandir Horizontalmente a Janela

en: Expand Window Vertically
pt: Expandir Verticalmente a Janela

en: Shrink Window Horizontally
pt: Diminuir Horizontalmente a Janela

en: Shrink Window Vertically
pt: Diminuir Verticalmente a Janela

en: Quick Tile Window to the Left
pt: Colocar a Janela Lado-a-Lado à Esquerda

en: Quick Tile Window to the Right
pt: Colocar a Janela Lado-a-Lado à Direita

en: Quick Tile Window to the Top
pt: Colocar Rapidamente a Janela Lado-a-Lado no Topo

en: Quick Tile Window to the Bottom
pt: Colocar Rapidamente a Janela Lado-a-Lado no Fundo

en: Quick Tile Window to the Top Left
pt: Colocar Rapidamente a Janela Lado-a-Lado em Cima-Esquerda

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
pt: Colocar Rapidamente a Janela Lado-a-Lado em Baixo-Esquerda

en: Quick Tile Window to the Top Right
pt: Colocar Rapidamente a Janela Lado-a-Lado em Cima-Direita

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
pt: Colocar Rapidamente a Janela Lado-a-Lado em Baixo-Direita

en: Switch to Window Above
pt: Mudar para a Janela Acima

en: Switch to Window Below
pt: Mudar para a Janela Abaixo

en: Switch to Window to the Right
pt: Mudar para a Janela à Direita

en: Switch to Window to the Left
pt: Mudar para a Janela à Esquerda

en: Increase Opacity of Active Window by 5%
pt: Aumentar a Opacidade da Janela Activa em 5%

en: Decrease Opacity of Active Window by 5%
pt: Diminuir a Opacidade da Janela Activa em 5%

en: Keep Window on All Desktops
pt: Manter a Janela em Todos os Ecrãs

en: Window to Desktop %1
pt: Janela para o Ecrã %1

en: Window to Next Desktop
pt: Janela para o Próximo Ecrã

en: Window to Previous Desktop
pt: Janela para o Ecrã Anterior

en: Window One Desktop to the Right
pt: Janela para um Ecrã à Direita

en: Window One Desktop to the Left
pt: Janela para um Ecrã à Esquerda

en: Window One Desktop Up
pt: Janela para Um Ecrã Acima

en: Window One Desktop Down
pt: Janela para um Ecrã Abaixo

en: Move Window to Screen %1
pt: Mover a Janela para o Ecrã %1

en: Move Window to Next Screen
pt: Mover a Janela para o Ecrã Seguinte

en: Move Window to Previous Screen
pt: Mover a Janela para o Ecrã Anterior

en: Move Window One Screen to the Right
pt: Mover a Janela para um Ecrã à Direita

en: Move Window One Screen to the Left
pt: Mover a Janela para um Ecrã à Esquerda

en: Move Window One Screen Up
pt: Mover a Janela para um Ecrã Acima

en: Move Window One Screen Down
pt: Mover a Janela para um Ecrã Abaixo

en: Switch to Screen %1
pt: Mudar para o Ecrã %1

en: Switch to Next Screen
pt: Mudar para o Ecrã Seguinte

en: Switch to Previous Screen
pt: Mudar para o Ecrã Anterior

en: Switch to Screen to the Right
pt: Mudar para o Ecrã à Direita

en: Switch to Screen to the Left
pt: Mudar para o Ecrã à Esquerda

en: Switch to Screen Above
pt: Mudar para o Ecrã Acima

en: Switch to Screen Below
pt: Mudar para o Ecrã Abaixo

en: Peek at Desktop
pt: Espreitar o Ecrã

en: Kill Window
pt: Matar a Janela

en: Activate Window (%1)
pt: Activar a Janela (%1)

en: Desktop %1
pt: Ecrã %1

en: Switch to Next Desktop
pt: Mudar para o Próximo Ecrã

en: Switch to Previous Desktop
pt: Mudar para o Ecrã Anterior

en: Switch One Desktop to the Right
pt: Mudar para um Ecrã à Direita

en: Switch One Desktop to the Left
pt: Mudar para um Ecrã à Esquerda

en: Switch One Desktop Up
pt: Mudar para um Ecrã Acima

en: Switch One Desktop Down
pt: Mudar para um Ecrã Abaixo

en: Switch to Desktop %1
pt: Mudar para o Ecrã %1

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
pt: (Não Responde)
