kwin - en to pa translation catalogue (367 entries)

en: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
pa: ਗਰਾਫਿਕਸ ਬਦਲਣ ਦੇ ਕਰਕੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਪ੍ਰਭਾਵ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕੀਤੇ ਗਏ ਸਨ

en: Suspend Compositing
pa: ਸਸਪੈਂਡ ਕੰਪੋਜ਼ਿਸ਼ਨ

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
pa: ਲੋੜੀਦੀ X ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ (XComposite ਤੇ XDamage) ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: GLX/OpenGL is not available.
pa: GLX/OpenGL ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Timestamp
pa: ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

en: Timestamp (µsec)
pa: ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ (µsec)

[ctx: A mouse button]
en: Left
pa: ਖੱਬੇ

[ctx: A mouse button]
en: Right
pa: ਸੱਜੇ

[ctx: A mouse button]
en: Middle
pa: ਮੱਧ

[ctx: A mouse button]
en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: A mouse button]
en: Forward
pa: ਅੱਗੇ

[ctx: A mouse button]
en: Task
pa: ਕੰਮ

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ 24

en: Input Device
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਡਿਵਾਈਸ

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਚਾਲ

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta
pa: ਡੈਲਟਾ

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
pa: ਡੈਲਟਾ (ਬਿਨਾਂ ਐਕਸਰਲੇਟ)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
pa: ਗਲੋਬਲ ਸਥਿਤੀ

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਬਟਨ ਦਬਾਓ

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
pa: ਬਟਨ

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
pa: ਦਬਾਏ ਗਏ ਬਟਨ

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਬਟਨ ਛੱਡੋ

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਧੁਰਾ

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
pa: ਲੇਟਵਾਂ

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
pa: ਖੜ੍ਹਵਾਂ

[ctx: The angle delta of a pointer axis event]
en: Delta
pa: ਡੈਲਟਾ

[ctx: A key press event]
en: Key Press
pa: ਸਵਿੱਚ ਦਬਾਓ

[ctx: A key release event]
en: Key Release
pa: ਸਵਿੱਚ ਛੱਡੋ

[ctx: A keyboard modifier]
en: Control
pa: ਕੰਟਰੋਲ

[ctx: A keyboard modifier]
en: Meta
pa: ਮੇਟਾ

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
pa: ਕੀਪੈਡ

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
pa: ਗਰੁੱਪ-ਸਵਿੱਚ

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਓ

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
pa: Xkb ਚਿੰਨ੍ਹ

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
pa: ਸੋਧਕ

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
pa: ਛੂਹੋ

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
pa: ਪੁਆਇੰਟ ਪਛਾਣਕਰਤਾ

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
pa: ਗਲੋਬਲ ਸਥਿਤੀ

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
pa: ਉਂਗਲ ਗਿਣਤੀ

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
pa: ਸਕੇਲ

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
pa: ਕੋਣ ਡੈਲਟਾ

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
pa: ਉਂਗਲ ਗਿਣਤੀ

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
pa: ਸਵੈਪ ਅੱਪਡੇਟ

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
pa: ਸਵੈਪ ਐਂਡ

[ctx: A hardware switch (e.g. notebook lid) got toggled]
en: Switch toggled
pa: ਸਵਿੱਚ ਬਦਲੀ

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
pa: ਨੋਟਬੁੱਕ ਕਵਰ

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
pa: ਟੇਬਲੇਟ ਮੋਡ

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
pa: ਸਵਿੱਚ

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
pa: ਬੰਦ

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
pa: ਚਾਲੂ

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Tablet Tool
pa: ਟੇਬਲੇਟ ਟੂਲ

en: EventType
pa: ਘਟਨਾ-ਕਿਸਮ

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Rotation
pa: ਘੁੰਮਾਓ

en: Pressure
pa: ਦਬਾਓ

en: Buttons
pa: ਬਟਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
pa: ਸੋਧਕ

en: Tablet Tool Button
pa: ਟੇਬਲੇਟ ਟੂਲ ਬਟਨ

en: Button
pa: ਬਟਨ

en: Pressed
pa: ਦਬਾਇਆ

en: Tablet
pa: ਟੇਬਲੇਟ

en: Tablet Pad Button
pa: ਟੇਬਲੇਟ ਪੈਡ ਬਟਨ

en: Number
pa: ਨੰਬਰ

en: No Mouse Buttons
pa: ਕੋਈ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

[ctx: Mouse Button]
en: left
pa: ਖੱਬੇ

[ctx: Mouse Button]
en: right
pa: ਸੱਜੇ

[ctx: Mouse Button]
en: middle
pa: ਮੱਧ

[ctx: Mouse Button]
en: back
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: Mouse Button]
en: forward
pa: ਅੱਗੇ

[ctx: Mouse Button]
en: extra 1
pa: ਵਾਧੂ 1

[ctx: Mouse Button]
en: extra 2
pa: ਵਾਧੂ 2

[ctx: Mouse Button]
en: extra 3
pa: ਵਾਧੂ 3

[ctx: Mouse Button]
en: extra 4
pa: ਵਾਧੂ 4

[ctx: Mouse Button]
en: extra 5
pa: ਵਾਧੂ 5

[ctx: Mouse Button]
en: extra 6
pa: ਵਾਧੂ 6

[ctx: Mouse Button]
en: extra 7
pa: ਵਾਧੂ 7

[ctx: Mouse Button]
en: extra 8
pa: ਵਾਧੂ 8

[ctx: Mouse Button]
en: extra 9
pa: ਵਾਧੂ 9

[ctx: Mouse Button]
en: extra 10
pa: ਵਾਧੂ 10

[ctx: Mouse Button]
en: extra 11
pa: ਵਾਧੂ 11

[ctx: Mouse Button]
en: extra 12
pa: ਵਾਧੂ 12

[ctx: Mouse Button]
en: extra 13
pa: ਵਾਧੂ 13

[ctx: Mouse Button]
en: extra 14
pa: ਵਾਧੂ 14

[ctx: Mouse Button]
en: extra 15
pa: ਵਾਧੂ 15

[ctx: Mouse Button]
en: extra 16
pa: ਵਾਧੂ 16

[ctx: Mouse Button]
en: extra 17
pa: ਵਾਧੂ 17

[ctx: Mouse Button]
en: extra 18
pa: ਵਾਧੂ 18

[ctx: Mouse Button]
en: extra 19
pa: ਵਾਧੂ 19

[ctx: Mouse Button]
en: extra 20
pa: ਵਾਧੂ 20

[ctx: Mouse Button]
en: extra 21
pa: ਵਾਧੂ 21

[ctx: Mouse Button]
en: extra 22
pa: ਵਾਧੂ 22

[ctx: Mouse Button]
en: extra 23
pa: ਵਾਧੂ 23

[ctx: Mouse Button]
en: extra 24
pa: ਵਾਧੂ 24

[ctx: Mouse Button]
en: task
pa: ਕੰਮ

en: X11 Windows
pa: X11 ਵਿੰਡੋਜ਼

en: Wayland Windows
pa: ਵੇਲੈਂਡ ਵਿੰਡੋ

en: Internal Windows
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
pa: ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਈਵੈਂਟ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਡਿਵਾਈਸ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
pa: OpenGL (ES) ਡਰਾਇਵਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
pa: ਵੇਂਡਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
pa: ਰੈਂਡਰਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Version:
pa: ਵਰਜ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Driver:
pa: ਡਰਾਇਵਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
pa: GPU ਕਲਾਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
pa: OpenGL ਵਰਜ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
pa: GLSL ਵਰਜ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
pa: ਪਲੇਟਫਾਰਮ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
pa: OpenGL (ES) ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
pa: ਕੀਮੈਪ ਲੇਆਉਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲੇਆਉਟ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en: LEDs
pa: LED

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
pa: ਸਰਗਰਮ LED

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
pa: ਮੁੱਢਲੀ ਚੋਣ

en: Window Manager
pa: ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ

en: PID of the application to terminate
pa: ਖਤਮ ਕਰਨ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦਾ PID ਹੈ।

en: Hostname on which the application is running
pa: ਹੋਸਟ-ਨਾਂ, ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: hostname
pa: ਹੋਸਟ-ਨਾਂ

en: Caption of the window to be terminated
pa: ਖਤਮ ਹੋਣ ਵਾਲੇ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਸੁਰਖੀ ਹੈ।

en: caption
pa: ਸੁਰਖੀ

en: Name of the application to be terminated
pa: ਖਤਮ ਕਰਨ ਵਾਲੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦਾ ਨਾਂ ਹੈ।

en: name
pa: ਨਾਂ

en: ID of resource belonging to the application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾਲ ਸਬੰਧਤ ਸਰੋਤ ਦਾ ID ਹੈ।

en: Time of user action causing termination
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਐਕਸ਼ਨ ਦੇ ਟਾਈਮ ਨੇ ਟਰਮੀਨੇਸ਼ਨ ਕੀਤਾ

en: time
pa: ਸਮਾਂ

en: KWin helper utility
pa: KWin ਸਹਾਇਕ ਸਹੂਲਤ

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
pa: ਇਹ ਸਹਾਇਕ ਸਹੂਲਤ ਸਿੱਧੀ ਕਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: Touchpad
pa: ਟੱਚਪੈਡ

en: Keyboard Layout Switcher
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਸਵਿੱਚਰ

en: KDE window manager
pa: KDE ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
pa: (c) 1999-2019, ਕੇਡੀਈ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Matthias Ettrich
pa: ਮੈਥੂਸ ਇੱਟਰਿਚ

en: Cristian Tibirna
pa: ਕਰਿਸਟੀਨ ਤਿਬੀਰਨਾ

en: Daniel M. Duley
pa: ਡੇਨੀਅਲ ਐਮ. ਡੁਲਿਏ

en: Luboš Luňák
pa: ਲੁਉਸ ਲੁਕਨਿਕ

en: Disable configuration options
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਚੋਣ ਅਯੋਗ

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
pa: ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ ਕਿ KWin ਹੁਣੇ ਹੁਣੇ n ਵਾਰ ਕਰੈਸ਼ ਹੋ ਚੁੱਕਿਆ ਹੈ।

en: Starts the session in locked mode.
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਾਕ ਕੀਤੇ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ।

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
pa: ਕੇਵਿਨ ਅਸਥਿਰ ਹੈ।
    ਇੰਜ ਜਾਪਦਾ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਲਗਾਤਾਰ ਕਈ ਵਾਰ ਕਰੈਸ਼ ਹੋ ਗਈ ਹੈ।
    ਤੁਹਾਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਹੋਰ ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ ਚੁਣਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
pa: kwin: ਕਲੇਮ ਮੈਨੇਜਰ ਚੁਣਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ, ਇੱਕ ਹੋਰ wm (ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ) ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ? (ਇਹ ਵਰਤ ਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ --replace)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚੱਲ ਰਹੇ ICCCM2.0-compliant ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ ਨਾਲ ਬਦਲਿਆ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
pa: ਜ਼ੋਰਦਾਰ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
pa:  ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
pa: ਉੱਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
pa: ਤਲ

en: Toggle Invert Effect
pa: ਉਲਟ ਪਰਭਾਵ ਬਦਲੋ

en: Toggle Invert Effect on Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਉੱਤੇ ਉਲਟ ਪਰਭਾਵ ਬਦਲੋ

en: Invert Screen Colors
pa: ਉਲਟ ਸਕਰੀਨ ਰੰਗ

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
pa: ਵੱਡਾ

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
pa: ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
pa: ਵਿਰਾਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
pa: ਟਾਈਟਲ ਇਕਸਾਰ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
pa: ਬਟਨ ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: activate
pa: ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: min
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: minimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: max
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: maximize
pa: ਵੱਧੋ ਤੋਂ ਵੱਧ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: shade
pa: ਸ਼ੇਡ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep above
pa: ਹੋਰਾਂ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep below
pa: ਹੋਰਾਂ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਰੱਖੋ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: window
pa: ਵਿੰਡੋ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: name
pa: ਨਾਂ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: appname
pa: ਐਪ-ਨਾਂ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

en: Switch to desktop %1
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ %1 ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Close running window on %1
pa: %1 ਉੱਤੇ ਚੱਲਦੀ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Activate running window on %1
pa: %1 ਉੱਤੇ ਚੱਲਦੀ ਵਿੰਡੋ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
pa: ਕਾਲੇ ਲਈ ਫੇਡ ਕਰੋ (ਪੂਰੀ ਸਵਾਗਤੀ ਸਕਰੀਨ ਲਈ ਹੀ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਅੰਤਰਾਲ:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
pa: ਚੌੜਾਈ(&W):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
pa: ਬੇਸਿਕ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
pa: ਰਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
pa: ਲਾਈਨ ਚੌੜਾਈ:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
pa:  ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
pa: ਰਿੰਗ ਅੰਤਰਾਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
pa: ਰਿੰਗ ਰੇਡੀਅਸ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
pa: ਫੋਂਟ:

en: Clear All Mouse Marks
pa: ਸਭ ਮਾਊਸ ਮਾਰਕ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear Last Mouse Mark
pa: ਆਖਰੀ ਮਾਊਸ ਮਾਰਕ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear Mouse Marks
pa: ਮਾਊਸ ਮਾਰਕ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
pa: ਰੰਗ(&C):

en: Color Temperature Preview
pa: ਰੰਗ ਤਾਪਮਾਨ ਝਲਕ

en: Toggle Thumbnail for Current Window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਥੰਮਨੇਲ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਚੌੜਾਈ(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
pa: ਸਪੇਸਿੰਗ(&S):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
pa:  ਪਿਕਸਲ

en: Track mouse
pa: ਮਾਊਸ ਟਰੈਕ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
pa: ਟਰੈਨਜ਼ਲੂਸਨਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
pa: ਆਮ ਟਰੈਨਜ਼ਲੂਸਨਟ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
pa: ਕੰਬੋਬਾਕਸ ਪੋਪਅੱਪ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
pa: ਬਲੌਰੀਪਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
pa: ਲਟਕਦੇ ਮੇਨੂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਮੇਨੂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
pa: ਵੱਖ ਹੋਣ ਯੋਗ ਮੇਨੂ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੰਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist)
en: vlc, xv, vdpau, smplayer, dragon, xine, ffplay
pa: ਵੀਐਲਸੀ,ਐਕਸਵੀ,ਵੀਡੀਪੀਆਯੂ,ਐਮਐਮਪਲੇਅਰ,ਡਰੈਗਨ,ਜ਼ਾਈਨ,ਐਫਐਫਪਲੇਅ

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
pa: ਵਿੰਡੋ ਕਲਾਸਾਂ ਦੀ ਕੌਮਿਆਂ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੀ ਸੂਚੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਬਦਲੋ (ਮੌਜੂਦਾ ਡੈਸਕਟਾਪ)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਬਦਲੋ (ਸਭ ਡੈਸਕਟਾਪ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
pa: ਡਰੈਗ(&g):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
pa: ਏਧਰ-ਓਧਰ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਥਰਥਰਾਉ(&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
pa: ਜਦੋਂ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਥਰਥਰਾਉ(&r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
pa: ਮਾਹਰ ਮੋਡ ਚਾਲੂ(&a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
pa: ਥਰਥਰਾਉਣਾ(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
pa: ਘੱਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
pa: ਵੱਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
pa: ਜ਼ੂਮ ਫੈਕਟਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
pa: ਫੋਕਸ ਟਰੈਕਿੰਗ ਚਾਲੂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
pa: ਮਾਊਸ ਪੁਆਇੰਟਰ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
pa: ਮਾਊਸ-ਪੁਆਇੰਟ ਦੀ ਦਿੱਖ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
pa: ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
pa: ਓਹਲੇ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
pa: ਚੱਲਦੇ ਮਾਊਂਸ ਨੂੰ ਟਰੈਕ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
pa: ਪੁਸ਼

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
pa: ਮਾਊਸ ਟਰੈਕਿੰਗ:

note: i18n: ectx: label, entry (windowrole), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role
pa: ਵਿੰਡੋ ਰੋਲ

note: i18n: ectx: label, entry (title), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachine), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine (hostname)
pa: ਮਸ਼ੀਨ (ਹੋਸਟ-ਨਾਂ)

note: i18n: ectx: label, entry (position), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position
pa: ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

note: i18n: ectx: label, entry (positionrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position rule type
pa: ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਰੂਲ ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਆਕਾਰ

note: i18n: ectx: label, entry (screen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number
pa: ਸਕਰੀਨ ਦਾ ਨੰਬਰ

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity
pa: ਸਰਗਰਮੀ

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevert), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically
pa: ਖੜ੍ਹਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehoriz), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally
pa: ਲੇਟਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

note: i18n: ectx: label, entry (shade), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded
pa: ਸ਼ੇਡ

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcher), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher
pa: ਸਵਿੱਚਰ ਛੱਡੋ

note: i18n: ectx: label, entry (above), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above
pa: ਹੋਰਾਂ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry (below), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below
pa: ਹੇਠਾਂ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen rule type
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਰੂਲ ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocus), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus
pa: ਫੋਕਸ ਲਵੋ

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfile), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfilerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name rule type
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਰੂਲ ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShortcutDialog)
en: Dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਵੇਖੋ

en: Walk Through Windows
pa: ਵਿੰਡੋਆਂ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Walk Through Windows (Reverse)
pa: ਵਿੰਡੋਆਂ ਵਿੱਚ ਜਾਓ (ਉਲਟ)

en: Walk Through Windows Alternative
pa: ਵਿੰਡੋ ਬਦਲ ਰਾਹੀਂ ਵੇਖੋ

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
pa: ਵਿੰਡੋ ਬਦਲ ਰਾਹੀਂ ਵੇਖੋ (ਉਲਟ)

en: Walk Through Windows of Current Application
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦੀਆਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦੀਆਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ (ਉਲਟ)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦੀਆਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵਿੱਚ ਬਦਲਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦੀਆਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵਿੱਚ ਬਦਲਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ (ਉਲਟ)

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਚੁਣਿਆ ਹੈ
    ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਤੁਸੀਂ ਮਾਊਸ ਨਾਲ ਮੁੜ ਹਾਸ਼ੀਆ ਨਹੀਂ ਲਿਆ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਕੀ-ਬੋਰਡ %1 ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵਰਤ ਕੇ ਵਿੰਡੋ ਕਾਰਵਾਈ ਮੇਨੂ ਵਰਤੋਂ।

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਲਈ ਚੁਣਿਆ ਹੈ।
    ਜੇਕਰ ਕਾਰਜ ਵਿੱਚ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਤੋਂ ਵਾਪਿਸ ਆਉਣ ਲਈ ਕੋਈ ਸਹੂਲਤ ਨਾ ਹੋਈ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਮਾਊਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਵਾਪਿਸ ਨਹੀਂ ਆ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਇਸ ਕਰਕੇ ਵਿੰਡੋ ਕਾਰਵਾਈ ਮੇਨੂ, ਕੀ-ਬੋਰਡ %1 ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵਰਤੋਂ।

en: &Move
pa: ਏਧਰ-ਓਧਰ ਕਰੋ(&M)

en: &Resize
pa: ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਕਰੋ(&R)

en: Keep &Above Others
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ(&A)

en: Keep &Below Others
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ ਰੱਖੋ(&B)

en: &Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ(&F)

en: &Shade
pa: ਸ਼ੇਡ(&S)

en: Ma&ximize
pa: ਵੱਧੋ ਤੋਂ ਵੱਧ(&x)

en: Mi&nimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ(&n)

en: &More Actions
pa: ਹੋਰ ਕਾਰਵਾਈਆਂ(&M)

en: &Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&C)

en: &Extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ(&E)

en: &Desktops
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ(&D)

en: Move to &Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ(&D)

en: Move to &Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇੇ ਭੇਜੋ(&S)

en: Show in &Activities
pa: ਸਰਗਰਮੀ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ(&A)

en: Move &To Current Desktop
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ(&T)

en: &All Desktops
pa: ਸਭ ਡੈਸਕਟਾਪ(&A)

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en: &New Desktop
pa: ਨਵਾਂ ਡੈਸਕਟਾਪ(&N)

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
pa: ਨਵੇਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਜੋੜੋ(&N)

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
pa: ਨਵੇਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
pa: ਸਕਰੀਨ &%1 (%2)

en: &All Activities
pa: ਸਭ ਸਰਗਰਮੀਆਂ(&A)

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
pa: <b>%1</b> ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
pa: <b>%1</b> ਨੂੰ %2 ਵਲੋਂ %3 ਵਿੱਚ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Window Operations Menu
pa: ਵਿੰਡੋ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਮੇਨੂ

en: Close Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Maximize Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕਰੋ

en: Maximize Window Vertically
pa: ਵਿੰਡੋ ਖੜ੍ਹਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਣਾਓ

en: Maximize Window Horizontally
pa: ਵਿੰਡੋ ਲੰਬਕਾਰੀ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਣਾਓ

en: Minimize Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਬਣਾਓ

en: Shade Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਛਾਂ

en: Move Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਏਧਰ-ਓਧਰ ਕਰੋ

en: Resize Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਬਦਲੋ

en: Raise Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਉਭਾਰੋ

en: Lower Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

en: Toggle Window Raise/Lower
pa: ਵਿੰਡੋ ਉਭਾਰੋ/ਹੇਠਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Make Window Fullscreen
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Keep Window Above Others
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਹੋਰਾਂ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

en: Keep Window Below Others
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਹੋਰਾਂ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ ਰੱਖੋ

en: Activate Window Demanding Attention
pa: ਸਰਗਰਮ ਵਿੰਡੋ ਧਿਆਨ ਦਿਵਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Setup Window Shortcut
pa: ਵਿੰਡੋ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੈੱਟਅੱਪ

en: Move Window to the Center
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਕੇਂਦਰ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move Window Right
pa: ਵਿੰਡੋ ਸੱਜੇ ਭੇਜੋ

en: Move Window Left
pa: ਵਿੰਡੋ ਖੱਬੇ ਭੇਜੋ

en: Move Window Up
pa: ਵਿੰਡੋ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Move Window Down
pa: ਵਿੰਡੋ ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

en: Quick Tile Window to the Left
pa: ਵਿੰਡੋ ਤੁਰੰਤ ਖੱਬੇ ਝੁਕਾਓ

en: Quick Tile Window to the Right
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਤੁਰੰਤ ਖੱਬੇ ਝੁਕਾਓ

en: Quick Tile Window to the Top Left
pa: ਵਿੰਡੋ ਤੁਰੰਤ ਉੱਤੇ ਖੱਬੇ ਝੁਕਾਓ

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
pa: ਵਿੰਡੋ ਤੁਰੰਤ ਹੇਠਾਂ ਖੱਬੇ ਝੁਕਾਓ

en: Quick Tile Window to the Top Right
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਤੁਰੰਤ ਉੱਤੇ ਸੱਜੇ ਝੁਕਾਓ

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਤੁਰੰਤ ਹੇਠਾਂ ਸੱਜੇ ਝੁਕਾਓ

en: Switch to Window Above
pa: ਉਤਲੀ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to Window Below
pa: ਹੇਠਲੀ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to Window to the Right
pa: ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਵਾਲੀ ਵਿੰਡੋ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Switch to Window to the Left
pa: ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਵਾਲੀ ਵਿੰਡੋ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Keep Window on All Desktops
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਭ ਡੈਸਕਟਾਪਾਂ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Window to Desktop %1
pa: ਵਿੰਡੋ ਡੈਸਕਟਾਪ %1 ਵਿੱਚ

en: Window to Next Desktop
pa: ਵਿੰਡੋ ਅਗਲੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ

en: Window to Previous Desktop
pa: ਵਿੰਡੋ ਪਿਛਲੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ

en: Window One Desktop to the Right
pa: ਵਿੰਡੋ ਇੱਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸੱਜੇ ਕਰੋ

en: Window One Desktop to the Left
pa: ਵਿੰਡੋ ਇੱਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਖੱਬੇ ਕਰੋ

en: Window One Desktop Up
pa: ਵਿੰਡੋ ਇੱਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਕਰੋ

en: Window One Desktop Down
pa: ਵਿੰਡੋ ਇੱਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਹੇਠਾਂ ਕਰੋ

en: Switch to Screen %1
pa: ਸਕਰੀਨ %1 ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Switch to Next Screen
pa: ਅਗਲੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to Previous Screen
pa: ਪਿਛਲੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Kill Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਖਤਮ ਕਰੋ

en: Activate Window (%1)
pa: ਵਿੰਡੋ (%1) ਸਰਗਰਮ

en: unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

en: Desktop %1
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ %1

en: Switch to Next Desktop
pa: ਅਗਲੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to Previous Desktop
pa: ਪਿਛਲੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch One Desktop to the Right
pa: ਇੱਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸੱਜੇ ਜਾਓ

en: Switch One Desktop to the Left
pa: ਇੱਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਖੱਬੇ ਜਾਓ

en: Switch One Desktop Up
pa: ਇੱਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Switch One Desktop Down
pa: ਇੱਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਹੇਠਾਂ ਜਾਓ

en: Switch to Desktop %1
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ %1 ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
pa: (ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਦੇ ਰਹੇ)
