kwin - en to nl translation catalogue (8 entries)

en: Some legacy X11 apps require the ability to read keystrokes typed in other apps for certain features, such as handling global keyboard shortcuts. This is allowed by default. However other features may require the ability to read all keys, and this is disabled by default for security reasons. If you need to use such apps, you can choose your preferred balance of security and functionality here.
nl: Sommige verouderde X11 apps vereisen de mogelijkheid om toetsenbordaanslagen te lezen die zijn getypt in andere apps voor bepaalde functies zoals behandeling van globale sneltoetsen. Dit is standaard toegestaan. Andere functies kunnen vereisen om alle toetsen te lezen en dit is standaard uitgeschakeld vanwege beveiliging. Als u zulke apps nodig hebt, dan kunt u kunt u hier uw voorkeur afwegen tussen beveiliging en functionaliteit.

en: Allow legacy X11 apps to read keystrokes typed in all apps:
nl: Verouderde X11 apps toestaan om toetsaanslagen te lezen getypt in alle apps:

en: Never
nl: Nooit

en: Only Meta, Control, Alt and Shift keys
nl: Alleen toetsen Meta, Ctrl, Alt en Shift

en: As above, plus any key typed while the Control, Alt, or Meta keys are pressed
nl: Zoals bovenstaand, plus elke getypte toets terwijl de Ctrl, Alt of Meta-toets is ingedrukt

en: Always
nl: Altijd

en: Additionally include mouse buttons
nl: Neem ook muisknoppen mee

en: Note that using this setting will reduce system security to that of the X11 session by permitting malicious software to steal passwords and spy on the text that you type. Make sure you understand and accept this risk.
nl: Merk op dat deze instelling de systeembeveiliging zal verminderen tot die van de X11-sessie door toe te staan dat kwaadaardige software wachtwoorden steelt en spioneert op de tekst die u typt. Ga na dat u dit begrijpt en dit risico accepteert.
