kwin - en to mr translation catalogue (171 entries)

en: Suspend Compositing
mr: कंपोझिटींग अकार्यक्षम करा

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
mr: गरज असलेले X हे एक्सटेंशन्स (XComposite व XDamage) उपलब्ध नाहीत.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
mr: चौकटी

en: PID of the application to terminate
mr: बंद करावयाच्या अनुप्रयोगाचा PID

en: Hostname on which the application is running
mr: जेथे अनुप्रयोग चालू आहे ते यजमान नाव

en: Caption of the window to be terminated
mr: बंद करावयाच्या चौकटीचे शिर्षक

en: Name of the application to be terminated
mr: बंद करावयाच्या अनुप्रयोगाचे नाव

en: ID of resource belonging to the application
mr: अनुप्रयोगाच्या मालकीच्या संसाधनाचा ID

en: Time of user action causing termination
mr: वापरकर्त्याच्या ज्या कृतीमुळे बंद पडले त्याची वेळ

en: KWin helper utility
mr: के-विन सहाय्यकीय उपकार्यक्रम

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
mr: या सहाय्यक उपकार्यक्रमास प्रत्यक्षरित्या कॉल करणे अपेक्षित नाही.

en: KWin
mr: के-विन

en: KDE window manager
mr: केडीई चौकट व्यवस्थापक

en: Matthias Ettrich
mr: मात्थिआस एट्टरिच

en: Cristian Tibirna
mr: क्रिस्तिआन टिबिर्ना

en: Daniel M. Duley
mr: डेनियल एम. ड्युली

en: Luboš Luňák
mr: ल्युबोस ल्युनाक

en: Disable configuration options
mr: संयोजना पर्याय अकार्यान्वित करा

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
mr: के-विन नुकतेच किती वेळा क्रॅश झाले आहे ते दर्शवा

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
mr: के-विन अस्थिर आहे.
    असे वाटते कि ते लागोपाठ बरेच वेळा क्रॅश झाले आहे.
    चालविण्याकरिता तुम्ही वेगळा चौकट व्यवस्थापक निवडा :

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
mr: के-विन : चौकट व्यवस्थापक होऊ शकत नाही. वेगळा चौकट व्यवस्थापक चालू आहे का? (--replace वापरायचा प्रयत्न करा)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
mr: अगोदरच चालू असलेला ICCCM2.0 प्रमाणे चालणारा चौकट व्यवस्थापक बदला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
mr: हलके

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
mr: मजबूत

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
mr:  मिलीसेकंद

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
mr: वर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
mr: उजवीकडे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
mr: तळ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
mr: डावीकडे

en: Toggle Invert Effect
mr: उलट परिणाम चालू/बंद करा

en: Toggle Invert Effect on Window
mr: चौकटीवर उलट परिणाम चालू/बंद करा

en: Invert Screen Colors
mr: स्क्रीन रंग उलटे करा

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
mr: सामान्य

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
mr: मोठा

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
mr: खूप मोठा

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
mr: अवाढव्य

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
mr: संयोजना संवाद

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
mr: शिर्षक स्थान (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
mr: केंद्रबिन्दू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
mr:  बटन ऍनीमेट करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
mr: फिकट करून काळे करा (फक्त पूर्णस्क्रीन स्प्लॅश स्क्रीन करिता)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
mr: ऍनीमेशन कालावधी :

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
mr: मूलभूत

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
mr: आकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
mr: रूंदी (&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
mr: उंची (&H):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
mr: मूळ संयोजना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
mr: डावे माऊस बटन रंग :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
mr: मधले माऊस बटन रंग :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
mr: उजवे माऊस बटन रंग :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
mr: वलय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
mr: रेषेची रूंदी :

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
mr:  मि.सेकंद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
mr: वलय कालावधी :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
mr: वलय त्रिज्या :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
mr: वलय संख्या :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
mr: पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
mr: फॉन्ट :

en: Clear All Mouse Marks
mr: सर्व माऊस मार्क्स साफ करा

en: Clear Last Mouse Mark
mr: शेवटचा माऊस मार्क साफ करा

en: Clear Mouse Marks
mr: माऊस मार्क्स साफ करा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
mr: दर्शन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
mr: रंग (&C):

en: Toggle Thumbnail for Current Window
mr: वर्तमान चौकटीकरिता लघुप्रतिमा चालू/बंद करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
mr: कमाल रुंदी (&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
mr: अंतर (&S):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
mr:  पिक्सेल्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
mr: अपारदर्शकता (&O):

en: Track mouse
mr: माऊसचा मागोवा घ्या

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
mr: अर्द्ध - पारदर्शकता

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
mr: सामान्य अर्द्ध - पारदर्शकता संयोजना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
mr: कोम्बोबॉक्स पॉपअप्स :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
mr: अपारदर्शक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
mr: संवाद :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
mr: पारदर्शक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
mr: मेन्यू अर्द्ध - पारदर्शकता स्वतंत्ररित्या संयोजीत करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
mr: खाली आलेले मेन्यू :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
mr: पॉपअप मेन्यू :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
mr: तोडलेले मेन्यू :

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
mr: वर्तमान चौकटी चालू/बंद करा (वर्तमान डेस्कटॉप)

en: Toggle Present Windows (Window class)
mr: वर्तमान चौकटी चालू/बंद करा (चौकट वर्ग)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
mr: ताठरपणा (&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
mr: खेचा (&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
mr: हलविताना थरथरवा (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
mr: आकार बदलताना थरथरवा (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
mr: प्रगत पद्धत कार्यान्वित करा (&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
mr: थरथरीतपणा (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
mr: कमी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
mr: अधिक

en: Move Mouse to Focus
mr: माऊस लक्ष्यावर हलवा

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
mr: ठरविलेल्या झूम प्रमाणाने लहान व मोठे झूम बदलते.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
mr: झूम प्रमाण :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
mr: लक्ष्याचा मागोवा कार्यान्वित करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
mr: माऊसचे टोक :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
mr: माऊसच्या टोकाची दृश्यता.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
mr: प्रमाणात

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
mr: ठेवा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
mr: लपवा

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
mr: माऊस हलताना मागोवा ठेवा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
mr: प्रमाणबद्ध

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
mr: दाबा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
mr: माऊसचा मागोवा :

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
mr: शॉर्टकट

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
mr: डेस्कटॉप दर्शवा

en: Walk Through Windows
mr: चौकटीं द्वारे जा

en: Walk Through Windows (Reverse)
mr: चौकटीं द्वारे जा (उलट)

en: Walk Through Windows Alternative
mr: वैकल्पिक चौकटीं द्वारे जा

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
mr: वैकल्पिक चौकटीं द्वारे जा (उलट)

en: Walk Through Windows of Current Application
mr: वर्तमान अनुप्रयोगाच्या चौकटीं द्वारे जा

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
mr: वर्तमान अनुप्रयोगाच्या चौकटीं द्वारे जा (उलट)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
mr: वर्तमान अनुप्रयोगाच्या वैकल्पिक चौकटीं द्वारे जा

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
mr: वर्तमान अनुप्रयोगाच्या वैकल्पिक चौकटीं द्वारे जा (उलट)

en: &Move
mr: हलवा (&M)

en: Keep &Above Others
mr: इतरांच्या वर ठेवा (&A)

en: Keep &Below Others
mr: इतरांच्या खाली ठेवा (&B)

en: &Fullscreen
mr: पूर्णस्क्रीन (&F)

en: Ma&ximize
mr: मोठी करा (&X)

en: Mi&nimize
mr: लहान करा (&N)

en: &Close
mr: बंद करा (&C)

en: &Extensions
mr: विस्तारण (&E)

en: &All Desktops
mr: सर्व डेस्कटॉप्स (&A)

en: &All Activities
mr: सर्व कार्यपध्दती (&A)

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
mr: <b>%1</b> हे आधीपासूनच वापरात आहे

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
mr: <b>%1</b> हे %3 यामध्ये %2 याद्वारे वापरलेले आहे

en: Window Operations Menu
mr: चौकट कार्यपध्दती मेन्यू

en: Close Window
mr: चौकट बंद करा

en: Maximize Window
mr: चौकट पूर्ण मोठी करा

en: Maximize Window Vertically
mr: चौकट पूर्ण उभी मोठी करा

en: Maximize Window Horizontally
mr: चौकट पूर्ण आडवी मोठी करा

en: Minimize Window
mr: चौकट पूर्ण लहान करा

en: Shade Window
mr: चौकट सावली

en: Move Window
mr: चौकट हलवा

en: Resize Window
mr: चौकट आकार बदल

en: Raise Window
mr: चौकट वर आणा

en: Lower Window
mr: चौकट खाली पाठवा

en: Toggle Window Raise/Lower
mr: चौकट वर/खाली बदल करा

en: Make Window Fullscreen
mr: चौकट पूर्ण स्क्रीन करा

en: Keep Window Above Others
mr: चौकट इतरांच्या वर ठेवा

en: Keep Window Below Others
mr: चौकट इतरांच्या खाली ठेवा

en: Activate Window Demanding Attention
mr: लक्ष खेचणारी चौकट सक्रिय करा

en: Setup Window Shortcut
mr: चौकट शॉर्टकट संयोजीत करा

en: Quick Tile Window to the Left
mr: चौकट डावीकडे त्वरित फरसबंद करा

en: Quick Tile Window to the Right
mr: चौकट उजवीकडे त्वरित फरसबंद करा

en: Quick Tile Window to the Top Left
mr: चौकट वर डावीकडे त्वरित फरसबंद करा

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
mr: चौकट खाली डावीकडे त्वरित फरसबंद करा

en: Quick Tile Window to the Top Right
mr: चौकट वर उजवीकडे त्वरित फरसबंद करा

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
mr: चौकट खाली उजवीकडे त्वरित फरसबंद करा

en: Switch to Window Above
mr: वरच्या चौकट वर जा

en: Switch to Window Below
mr: खालच्या चौकट वर जा

en: Switch to Window to the Right
mr: उजव्या चौकट वर जा

en: Switch to Window to the Left
mr: डाव्या चौकट वर जा

en: Keep Window on All Desktops
mr: सर्व डेस्कटॉप वर चौकट ठेवा

en: Window to Desktop %1
mr: %1 या डेस्कटॉप वर चौकट ठेवा

en: Window to Next Desktop
mr: पुढील डेस्कटॉप वर चौकट ठेवा

en: Window to Previous Desktop
mr: मागील डेस्कटॉप वर चौकट ठेवा

en: Window One Desktop to the Right
mr: उजव्या डेस्कटॉप वर चौकट ठेवा

en: Window One Desktop to the Left
mr: डाव्या डेस्कटॉप वर चौकट ठेवा

en: Window One Desktop Up
mr: वरच्या डेस्कटॉप वर चौकट ठेवा

en: Window One Desktop Down
mr: खालच्या डेस्कटॉप वर चौकट ठेवा

en: Switch to Screen %1
mr: %1 या स्क्रीन वर जा

en: Switch to Next Screen
mr: पुढील स्क्रीन वर जा

en: Kill Window
mr: चौकट बंद करा

en: Activate Window (%1)
mr: (%1) ही चौकट सक्रिय करा

en: Desktop %1
mr: डेस्कटॉप %1

en: Switch to Next Desktop
mr: पुढीक डेस्कटॉप वर जा

en: Switch to Previous Desktop
mr: मागील डेस्कटॉप वर जा

en: Switch One Desktop to the Right
mr: उजव्या डेस्कटॉप वर जा

en: Switch One Desktop to the Left
mr: डाव्या डेस्कटॉप वर जा

en: Switch One Desktop Up
mr: वरच्या डेस्कटॉप वर जा

en: Switch One Desktop Down
mr: खालच्या डेस्कटॉप वर जा

en: Switch to Desktop %1
mr: %1 डेस्कटॉप वर जा
