kwin - en to mk translation catalogue (95 entries)

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
mk: Потребниде екстензии за X (XComposite и XDamage) не се достапни.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
mk: Прозорци

en: PID of the application to terminate
mk: PID на апликацијата што треба да биде прекината

en: Hostname on which the application is running
mk: Компјутер на кој работи апликацијата

en: Caption of the window to be terminated
mk: Наслов на прозорецот што треба да биде прекинат

en: Name of the application to be terminated
mk: Име на апликацијата што треба да биде прекината

en: ID of resource belonging to the application
mk: Ид. на ресурсот што ѝ припаѓа на апликацијата

en: KWin helper utility
mk: Помошна алатка на KWin

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
mk: Оваа помошна алатка не би требало да се повикува директно.

en: KDE window manager
mk: Менаџер на прозорци од KDE

en: Disable configuration options
mk: Оневозможи опции за конфигурација

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
mk: Укажува дека KWin неодамна паднал n пати

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
mk: KWin не е стабилен.
    Изгледа дека паднал неколку пати по ред.
    Може да изберете друг менаџер за прозорци:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
mk: kwin: неможам да присвојам избор на менаџер, работи ли некој друг менаџер на прозорци? (обидете се со опцијата --replace)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
mk: Замени го веќе пуштениот ICCCM2.0-согласниот менаџер на прозорци

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
mk: Горе

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
mk: Долу

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
mk: Дијалог за конфигурација

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
mk: Порамнување на н&аслов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
mk: Средина

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
mk: Изберете ја оваа опција ако рабовите на прозореците треба да се цртаат со боите на насловната лента. Инаку се цртаат користејќи ја бојата за подлога.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
mk: Изберете ја оваа опција ако сакате копчињата да се појавуваат кога покажувачот на глушецот ќе лебди над нив и пак да исчезнуваат кога покажувачот ќе се тргне.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
mk: Анимирај копчиња

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
mk: Траење на анимација:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
mk: Стандардно

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
mk: Големина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
mk: &Ширина:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
mk: Текст

en: Clear All Mouse Marks
mk: Исчисти ги сите траги од глушецот

en: Clear Last Mouse Mark
mk: Исчисти последна трага од глушецот

en: Clear Mouse Marks
mk: Исчисти траги од глушецот

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
mk: Изглед

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
mk: &Боја:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
mk: Максимална &ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
mk: Ра&стојание:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
mk: Непровидно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
mk: Дијалози:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
mk: Провидно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
mk: Паѓачки менија:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
mk: Скокачки менија:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
mk: Овозможи н&апреден режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
mk: Помалку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
mk: Повеќе

en: Walk Through Windows
mk: Движи се низ прозорци

en: Walk Through Windows (Reverse)
mk: Движи се низ прозорци (обратно)

en: Walk Through Windows Alternative
mk: Движи се низ прозорци алтернативно

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
mk: Движи се низ прозорци алтернативно (обратно)

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
mk: Избравте да покажете прозорец без неговиот раб.
    Без работ, нема да можете повторно да го овозможите работ користејќи гоглушецот: наместо тоа искористете го менито со операции за прозорците, кое се активира со кратенката на тастатурата %1.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
mk: Избравте да покажете прозорец преку целиот екран.
    Ако самата апликација нема опција да го исклучи режимот преку цел екран нема да можете да го исклучите режимот користејќи го глушецот: наместо тоа искористете го менито со операции за прозорците, кое се активира со кратенката на тастатурата %1.

en: &Move
mk: &Премести

en: Keep &Above Others
mk: Задржи &над другите

en: Keep &Below Others
mk: Задржи &под другите

en: &Fullscreen
mk: Преку цел &екран

en: Ma&ximize
mk: &Рашири

en: Mi&nimize
mk: &Спушти

en: &Close
mk: &Затвори

en: &All Desktops
mk: &Сите површини

en: Window Operations Menu
mk: Мени со операции за прозорците

en: Close Window
mk: Затвори прозорец

en: Maximize Window
mk: Рашири прозорец

en: Maximize Window Vertically
mk: Рашири прозорец вертикално

en: Maximize Window Horizontally
mk: Рашири прозорец хоризонтално

en: Minimize Window
mk: Спушти прозорец

en: Shade Window
mk: Засенчи прозорец

en: Move Window
mk: Премести прозорец

en: Resize Window
mk: Смени големина на прозорец

en: Raise Window
mk: Подигни прозорец

en: Lower Window
mk: Снижи прозорец

en: Toggle Window Raise/Lower
mk: Смени подигање/снижување на прозорец

en: Make Window Fullscreen
mk: Рашири прозорец преку цел екран

en: Keep Window Above Others
mk: Задржи го прозорецот над другите

en: Keep Window Below Others
mk: Задржи го прозорецот под другите

en: Activate Window Demanding Attention
mk: Активирај го прозорецот кој бара внимание

en: Setup Window Shortcut
mk: Постави кратенка за прозорец

en: Switch to Window Above
mk: Префрли се на прозорецот над

en: Switch to Window Below
mk: Префрли се на прозорецот под

en: Switch to Window to the Right
mk: Префрли се на прозорецот оддесно

en: Switch to Window to the Left
mk: Префрли се на прозорецот одлево

en: Keep Window on All Desktops
mk: Задржи го прозорецот на сите површини

en: Window to Next Desktop
mk: Прозорец кон следната површина

en: Window to Previous Desktop
mk: Прозорец кон претходната површина

en: Window One Desktop to the Right
mk: Прозорец една површина надесно

en: Window One Desktop to the Left
mk: Прозорец една површина налево

en: Window One Desktop Up
mk: Прозорец една површина нагоре

en: Window One Desktop Down
mk: Прозорец една површина надолу

en: Switch to Next Screen
mk: Префрли се на следниот екран

en: Kill Window
mk: Уништи прозорец

en: Activate Window (%1)
mk: Активирање прозорец (%1)

en: Desktop %1
mk: Површина %1

en: Switch to Next Desktop
mk: Префрли се на следната површина

en: Switch to Previous Desktop
mk: Префрли се на претходната површина

en: Switch One Desktop to the Right
mk: Префрли се една површина надесно

en: Switch One Desktop to the Left
mk: Префрли се една површина налево

en: Switch One Desktop Up
mk: Префрли се една површина нагоре

en: Switch One Desktop Down
mk: Префрли се една површина надолу
