kcmkwinscreenedges - en to ja translation catalogue (43 entries)

en: No Action
ja: アクションなし

en: Peek at Desktop
ja: ウィンドウを隠す

en: Lock Screen
ja: スクリーンをロック

en: Show KRunner
ja: KRunner を表示

en: Activity Manager
ja: アクティビティマネージャ

en: Application Launcher
ja: アプリケーションランチャー

en: Present Windows
ja: ウィンドウを表示

en: %1 - All Desktops
ja: %1 - すべてのデスクトップ

en: %1 - Current Desktop
ja: %1 - 現在のデスクトップ

en: %1 - Current Application
ja: %1 - 現在のアプリケーション

en: Overview
ja: オーバービュー

en: Grid
ja: グリッド

en: Toggle window switching
ja: ウィンドウスイッチャー

en: Toggle alternative window switching
ja: ウィンドウスイッチャー (代替)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: You can trigger an action by pushing the mouse cursor against the corresponding screen edge or corner.
ja: マウスカーソルを対応する画面のエッジまたは角に当てることで、アクションを実行できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickMaximizeLabel)
en: &Maximize:
ja: 最大化(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderMaximize)
en: Windows dragged to top edge
ja: 上端にドラッグされたウィンドウ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickTileLabel)
en: &Tile:
ja: タイル化(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ElectricBorderTiling)
en: Windows dragged to left or right edge
ja: 左端または右端にドラッグされたウィンドウ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Behavior:
ja: 挙動:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, remainActiveOnFullscreen)
en: Remain active when windows are fullscreen
ja: ウィンドウがフルスクリーン表示のときも有効

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, electricBorderCornerRatioLabel)
en: Trigger &quarter tiling in:
ja: 4分割のタイル化を有効にする範囲(&Q):

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, electricBorderCornerRatioSpin)
en: Outer
ja: 外側

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: of the screen
ja: (画面の)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: Change desktop when the mouse cursor is pushed against the edge of the screen
ja: マウスカーソルが画面の端に当てられたときにデスクトップを切り替える

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, desktopSwitchLabel)
en: &Switch desktop on edge:
ja: エッジでのデスクトップの切り替え(&S):

[ctx: Switch desktop on edge]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Disabled
ja: 無効

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Only when moving windows
ja: ウィンドウの移動時のみ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ElectricBorders)
en: Always enabled
ja: 常に有効

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Amount of time required for the mouse cursor to be pushed against the edge of the screen before the action is triggered
ja: アクションを起動するために必要な、マウスカーソルをスクリーンエッジに当てておく時間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, activationDelayLabel)
en: Activation &delay:
ja: 起動の遅延(&D):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ElectricBorderDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ElectricBorderCooldown)
en:  ms
ja:  ミリ秒

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: Amount of time required after triggering an action until the next trigger can occur
ja: アクションを起動してから次に起動するまでに必要な時間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, triggerCooldownLabel)
en: &Reactivation delay:
ja: 次の起動までの時間(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CornerBarrierLabel)
en: &Corner barrier:
ja: コーナーバリア(&C):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Here you can enable or disable the virtual corner barrier between screens. The barrier prevents the cursor from moving to another screen when it is already touching a screen corner. This makes it easier to trigger user interface elements like maximized windows' close buttons when using multiple screens.
ja: ここでは画面間の仮想コーナーバリアを有効または無効にすることができます。バリアは、カーソルが画面の角に触れているときに、カーソルが別の画面に移動するのを防ぎます。これにより、複数の画面を使用しているときに、最大化したウィンドウの「閉じる」ボタンなどのユーザーインターフェース要素を使用しやすくします。

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CornerBarrier)
en: Prevents cursors from crossing at screen corners.
ja: カーソルが画面の角を横切るのを防ぎます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EdgeBarrierLabel)
en: &Edge barrier:
ja: エッジバリア(&E):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Here you can set size of the edge barrier between different screens. The barrier adds additional distance you have to move your pointer before it crosses the edge onto the other screen. This makes it easier to access user interface elements like Plasma Panels that are located on an edge between screens.
ja: ここでは、異なる画面間のエッジバリアのサイズを設定できます。バリアにより、ポインタがエッジを越えて他の画面に移動する際に、追加の距離が必要になります。これにより、画面間のエッジにあるプラズマパネルなどのユーザーインターフェース要素にアクセスしやすくなります。

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: Additional distance cursor needs to travel to cross screen edges.
ja: 画面のエッジを越えるときに、カーソルをさらに移動する必要があります。

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_EdgeBarrier)
en:  px
ja:  ピクセル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: You can trigger an action by swiping from the screen edge towards the center of the screen.
ja: 画面の端から中心までスワイプすることでアクションを起動できます。
