kwin - en to ja translation catalogue (8 entries)

en: Some legacy X11 apps require the ability to read keystrokes typed in other apps for certain features, such as handling global keyboard shortcuts. This is allowed by default. However other features may require the ability to read all keys, and this is disabled by default for security reasons. If you need to use such apps, you can choose your preferred balance of security and functionality here.
ja: 一部のレガシー X11 アプリでは、グローバルキーボードショートカットの処理など、特定の機能のために他のアプリで入力されたキーストロークを読み取る機能が必要です。これはデフォルトで許可されています。しかし、他の機能ではすべてのキーを読み取る機能が必要な場合があり、セキュリティ上の理由から、これはデフォルトでは無効になっています。このようなアプリを使用する必要がある場合は、ここでセキュリティと機能のバランスを選択できます。

en: Allow legacy X11 apps to read keystrokes typed in all apps:
ja: レガシー X11 アプリがすべてのアプリで入力されたキーストロークを読み取ることを許可:

en: Never
ja: しない

en: Only Meta, Control, Alt and Shift keys
ja: Meta, Control, Alt, Shift キーのみ

en: As above, plus any key typed while the Control, Alt, or Meta keys are pressed
ja: 上記に加えて、Control, Alt, Meta キーを押しながら入力したキー

en: Always
ja: 常に

en: Additionally include mouse buttons
ja: マウスボタンも追加で含める

en: Note that using this setting will reduce system security to that of the X11 session by permitting malicious software to steal passwords and spy on the text that you type. Make sure you understand and accept this risk.
ja: この設定を使用すると、悪意のあるソフトウェアがパスワードを盗み、入力したテキストを覗き見ることができるようになるため、システムのセキュリティが X11 セッションのセキュリティにまで低下することに注意してください。このリスクを理解し、受け入れてください。
