kwin - en to it translation catalogue (680 entries)

en: Press right control to ungrab pointer
it: Premi il tasto control destro per rilasciare il puntatore

en: Press right control key to grab pointer
it: Premere il tasto control destro per acquisire il puntatore

[ctx: Title of nested KWin Wayland with Wayland socket identifier as argument]
en: KDE Wayland Compositor %1
it: Compositore KDE Wayland %1

en: - Output disabled
it: - uscita disabilitata

en: - Output dimmed
it: - uscita oscurata

en: Press right control to ungrab input
it: Premi il tasto control destro per sbloccare l'inserimento

en: Press right control key to grab input
it: Premi il tasto control destro per acquisire l'inserimento

en: KDE Wayland Compositor
it: Compositore KDE Wayland

en: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
it: Gli effetti del desktop saranno riavviati a causa delle reimpostazioni della grafica

en: Suspend Compositing
it: Sospendi composizione

en: <b>OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.</b><br>This was most likely due to a driver bug.<p>If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,<br>you can reset this protection but <b>be aware that this might result in an immediate crash!</b></p>
it: <b>La composizione OpenGL (l'impostazione predefinita) ha causato un arresto anomalo di KWin in passato.</b><br>Ciò è stato probabilmente dovuto a un bug del driver.<p>Se pensi di aver nel frattempo eseguito l'aggiornamento a un driver stabile,< br>puoi ripristinare questa protezione, ma <b>tieni presente che ciò potrebbe causare un arresto anomalo immediato!</b></p>

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
it: Le estensioni necessarie di X (XComposite e XDamage) non sono presenti.

en: GLX/OpenGL is not available.
it: GLX/OpenGL non è disponibile.

en: Timestamp
it: Marca temporale

en: Timestamp (µsec)
it: Marca temporale (µsec)

[ctx: A mouse button]
en: Left
it: Sinistro

[ctx: A mouse button]
en: Right
it: Destro

[ctx: A mouse button]
en: Middle
it: Centrale

[ctx: A mouse button]
en: Back
it: Indietro

[ctx: A mouse button]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: A mouse button]
en: Task
it: Attività

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
it: Tasto supplementare 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
it: Tasto supplementare 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
it: Tasto supplementare 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
it: Tasto supplementare 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
it: Tasto supplementare 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
it: Tasto supplementare 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
it: Tasto supplementare 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
it: Tasto supplementare 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
it: Tasto supplementare 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
it: Tasto supplementare 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
it: Tasto supplementare 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
it: Tasto supplementare 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
it: Tasto supplementare 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
it: Tasto supplementare 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
it: Tasto supplementare 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
it: Tasto supplementare 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
it: Tasto supplementare 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
it: Tasto supplementare 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
it: Tasto supplementare 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
it: Tasto supplementare 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
it: Tasto supplementare 24

en: Input Device
it: Dispositivo di inserimento

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
it: Movimento del puntatore

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
it: Delta (non accelerato)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
it: Posizione globale

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
it: Pressione pulsante del puntatore

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
it: Pulsante

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
it: Codice pulsante nativo

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
it: Pulsanti premuti

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
it: Rilascio pulsante del puntatore

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
it: Assi del puntatore

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
it: Orientazione

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
it: Orizzontale

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
it: Verticale

[ctx: A key press event]
en: Key Press
it: Pressione del tasto

[ctx: A key release event]
en: Key Release
it: Rilascio del tasto

[ctx: A keyboard modifier]
en: Shift
it: Maiusc

[ctx: A keyboard modifier]
en: Control
it: Controllo

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
it: Tastierino

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
it: Interruttore di gruppo

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
it: Ripeti

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
it: Simbolo di xkb

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
it: Modificatori

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
it: Tocco in basso

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
it: Identificatore di punto

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
it: Posizione globale

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
it: Movimento del tocco

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
it: Tocco in alto

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
it: Avvio con pizzico

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
it: Numero di dita

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
it: Aggiornamento con pizzico

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
it: Scala

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
it: Delta di angolo

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
it: Pizzico terminato

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
it: Pizzico annullato

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
it: Inizio con scorrimento

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
it: Numero di dita

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
it: Aggiornamento con scorrimento

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
it: Scorrimento terminato

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
it: Scorrimento annullato

[ctx: A hardware switch (e.g. notebook lid) got toggled]
en: Switch toggled
it: Interruttore commutato

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
it: Coperchio del portatile

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
it: Modalità tablet

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
it: Interruttore

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
it: Acceso

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
it: Spento

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
it: Stato

en: Tablet Tool
it: Strumento tablet

en: EventType
it: TipoEvento

en: Position
it: Posizione

en: Tilt
it: Inclinazione

en: Rotation
it: Rotazione

en: Pressure
it: Pressione

en: Buttons
it: Pulsanti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
it: Modificatori

en: Tablet Tool Button
it: Pulsante strumento tablet

en: Button
it: Pulsante

en: Pressed
it: Premuto

en: Tablet
it: Tavoletta grafica

en: Tablet Pad Button
it: Pulsante tablet

en: Tablet Pad Strip
it: Barra tablet

en: Number
it: Numero

en: Tablet Pad Ring
it: Anello tablet

[ctx: @label]
en: Effects
it: Effetti

en: No Mouse Buttons
it: nessun pulsante del mouse

[ctx: Mouse Button]
en: left
it: sinistro

[ctx: Mouse Button]
en: right
it: destro

[ctx: Mouse Button]
en: middle
it: centrale

[ctx: Mouse Button]
en: back
it: indietro

[ctx: Mouse Button]
en: forward
it: avanti

[ctx: Mouse Button]
en: extra 1
it: tasto supplementare 1

[ctx: Mouse Button]
en: extra 2
it: tasto supplementare 2

[ctx: Mouse Button]
en: extra 3
it: tasto supplementare 3

[ctx: Mouse Button]
en: extra 4
it: tasto supplementare 4

[ctx: Mouse Button]
en: extra 5
it: tasto supplementare 5

[ctx: Mouse Button]
en: extra 6
it: tasto supplementare 6

[ctx: Mouse Button]
en: extra 7
it: tasto supplementare 7

[ctx: Mouse Button]
en: extra 8
it: tasto supplementare 8

[ctx: Mouse Button]
en: extra 9
it: tasto supplementare 9

[ctx: Mouse Button]
en: extra 10
it: tasto supplementare 10

[ctx: Mouse Button]
en: extra 11
it: tasto supplementare 11

[ctx: Mouse Button]
en: extra 12
it: tasto supplementare 12

[ctx: Mouse Button]
en: extra 13
it: tasto supplementare 13

[ctx: Mouse Button]
en: extra 14
it: tasto supplementare 14

[ctx: Mouse Button]
en: extra 15
it: tasto supplementare 15

[ctx: Mouse Button]
en: extra 16
it: tasto supplementare 16

[ctx: Mouse Button]
en: extra 17
it: tasto supplementare 17

[ctx: Mouse Button]
en: extra 18
it: tasto supplementare 18

[ctx: Mouse Button]
en: extra 19
it: tasto supplementare 19

[ctx: Mouse Button]
en: extra 20
it: tasto supplementare 20

[ctx: Mouse Button]
en: extra 21
it: tasto supplementare 21

[ctx: Mouse Button]
en: extra 22
it: tasto supplementare 22

[ctx: Mouse Button]
en: extra 23
it: tasto supplementare 23

[ctx: Mouse Button]
en: extra 24
it: tasto supplementare 24

[ctx: Mouse Button]
en: task
it: attività

en: X11 Windows
it: Finestre X11

en: X11 Unmanaged Windows
it: Finestre non gestite X11

en: Wayland Windows
it: Finestre Wayland

en: Internal Windows
it: Finestre interne

[ctx: @action:button unload an effect]
en: Unload
it: Scarica

[ctx: @action:button load an effect]
en: Load
it: Carica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, quitButton)
en: Quit Debug Console
it: Esci dalla console di debug

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
it: Finestre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
it: Eventi di inserimento

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
it: Dispositivi di inserimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en: No OpenGL compositor running
it: Nessun compositore OpenGL in esecuzione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
it: Informazioni driver OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
it: Produttore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
it: Render:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Version:
it: Versione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Shading Language Version:
it: Versione linguaggio di ombreggiatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
it: Classe GPU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
it: Versione OpenGL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
it: Versione GLSL:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
it: Estensioni di piattaforma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
it: Estensioni OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
it: Tastiera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
it: Mappature tastiera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
it: Mappatura attuale:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en: Active Modifiers
it: Modificatori attivi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en: LEDs
it: LED

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
it: LED attivi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
it: Appunti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
it: Selezione primaria

en: Window Manager
it: Gestore delle finestre

en: PID of the application to terminate
it: PID dell'applicazione da far terminare

en: Hostname on which the application is running
it: Nome host su cui l'applicazione è in esecuzione

en: hostname
it: nome host

en: Caption of the window to be terminated
it: Titolo della finestra da far terminare

en: caption
it: titolo

en: Name of the application to be terminated
it: Nome dell'applicazione da far terminare

en: name
it: nome

en: ID of resource belonging to the application
it: ID della risorsa appartenente all'applicazione

en: Time of user action causing termination
it: Ora dell'azione dell'utente che ha causato l'interruzione

en: time
it: ora

en: KWin helper utility
it: Accessorio di supporto di KWin

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
it: Questo accessorio di supporto non è fatto per essere chiamato direttamente.

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
it: <para><application>%1</application> non risponde. Vuoi terminare questa applicazione?</para>

[ctx: @info "window title" of application name is not responding.]
en: <para>"%1" of <application>%2</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
it: <para>«%1» di <application>%2</application> non risponde. Vuoi terminare questa applicazione?</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>Terminating this application will close all of its windows. Any unsaved data will be lost.</emphasis></para>
it: <para><emphasis strong='true'>Terminando questa applicazione saranno chiuse tutte le sue finestre. Tutti i dati non salvati saranno persi.</emphasis></para>

[ctx: @action:button Terminate app]
en: &Terminate %1
it: &Termina %1

[ctx: @action:button Wait for frozen app to maybe respond again]
en: &Wait Longer
it: &Aspetta più a lungo

[ctx: @title:window]
en: Not Responding
it: Non risponde

[ctx: @info]
en: Process ID: %1
it: ID del processo: %1

[ctx: @info]
en: Host name: %1
it: Nome host: %1

en: Keyboard Layout Switcher
it: Selettore di mappature della tastiera

en: Select window to force close with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
it: Seleziona la finestra da chiudere forzatamente con il clic del tasto sinistro o premendo Invio.
    Esc o il clic del tasto destro per annullare.

en: KDE window manager
it: Gestore delle finestre di KDE

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
it: © 1999–2019, gli sviluppatori di KDE

en: Disable configuration options
it: Disabilita le opzioni di configurazione

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
it: Indica che KWin si è schiantato recentemente per n volte

en: Start a rootless Xwayland server.
it: Avvia un server Xwayland senza radice.

en: Name of the Wayland socket to listen on. If not set "wayland-0" is used.
it: Nome del socket Wayland in ascolto. Se non impostato, è utilizzato «wayland-0».

en: The X11 Display to use in windowed mode on platform X11.
it: Il Display X11 da utilizzare nella modalità con finestre su piattaforma X11.

en: The Wayland Display to use in windowed mode on platform Wayland.
it: Il Display Wayland da utilizzare nella modalità con finestre su piattaforma Wayland.

en: Render to a virtual framebuffer.
it: Resa su un framebuffer virtuale.

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
it: La larghezza per la modalità con finestre. La larghezza predefinita è 1024.

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
it: L'altezza per la modalità con finestre. La larghezza predefinita è 768.

en: The scale for windowed mode. Default value is 1.
it: La scala per la modalità a finestra. Il valore predefinito è 1.

en: The number of windows to open as outputs in windowed mode. Default value is 1
it: Il numero di finestre da aprire come uscite nella modalità con finestre. Il valore predefinito è 1

en: Wayland socket to use for incoming connections. This can be combined with --socket to name the socket
it: Socket di Wayland da utilizzare per le connessioni in entrata. Può essere combinato con --socket per assegnare un nome al socket

en: XWayland socket to use for Xwayland's incoming connections. This can be set multiple times
it: Socket di XWayland da utilizzare per le connessioni in entrata di Xwayland. Può essere impostato più volte.

en: Name of the xwayland display that has been pre-set up
it: Nome del display XWayland che è stato pre-impostato

en: Name of the xauthority file
it: Nome del file xauthority

en: Exits this instance so it can be restarted by kwin_wayland_wrapper.
it: Esce da questa istanza in modo che possa essere riavviata da kwin_wayland_wrapper.

en: Render through drm node.
it: Resa tramite nodo drm.

en: Extract locale information from locale1 rather than the user's configuration
it: Estrai e informazioni sulle impostazioni locali da locale1 anziché dalla configurazione dell'utente

en: Input method that KWin starts.
it: Metodo di inserimento che KWin avvia.

en: Starts the session in locked mode.
it: Avvia la sessione in modalità bloccata.

en: Starts the session without lock screen support.
it: Avvia la sessione senza il supporto per il blocco dello schermo.

en: Starts the session without global shortcuts support.
it: Avvia la sessione senza il supporto per le scorciatoie globali.

en: Disable KActivities integration.
it: Disabilita l'integrazione di KActivities.

en: Exit after the session application, which is started by KWin, closed.
it: Esci dopo la chiusura dell'applicazione di sessione, che è avviata da KWin.

en: Applications to start once Wayland and Xwayland server are started
it: Le applicazioni da eseguire dopo l'avvio di Wayland e Xwayland

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
it: KWin è instabile.
    Sembra che si sia schiantato più volte di seguito.
    Puoi selezionare un altro gestore di finestre da avviare:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
it: kwin: impossibile ottenere la selezione del gestore, c'è un altro gestore attivo? (prova a usare --replace)

en: kwin: another window manager is running (try using --replace)
it: kwin: è in esecuzione un altro gestore di finestre (prova a utilizzare --replace)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
it: Sostituisci un gestore delle finestre ICCCM2.0 compatibile che è già in esecuzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
it: Intensità della sfocatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
it: Leggera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
it: Forte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
it: Intensità del rumore:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
it: Seleziona un posizione per la selezione del colore con il clic del tasto sinistro o premendo Invio.
    Esc o il clic del tasto destro per annullare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
it: Forza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
it: Oscura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
it: Aree di aggancio e pannelli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
it: Sempre in primo piano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
it: Per gruppo di finestre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
it: Finestre a schermo intero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
it: Durata:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
it: Predefinita

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
it:  millisecondi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
it: Animazione di apertura della finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
it: Bordo di rotazione:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
it: In alto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
it: Destra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
it: In basso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
it: Sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
it: Angolo di rotazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
it: Distanza:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
it: Animazione di chiusura della finestra

[ctx: @item:inmenu never hide cursor on inactivity]
en: Never
it: Mai

en: %1 second | %1 seconds
it[0]: %1 secondo
it[1]: %1 secondi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InactivityDuration)
en: Hide cursor on inactivity:
it: Nascondi il puntatore in caso di inattività:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnTyping)
en: Hide cursor on typing
it: Nascondi il puntatore durante la digitazione

en: Toggle Invert Effect
it: Attiva/disattiva effetto inversione

en: Toggle Invert Effect on Window
it: Attiva/disattiva effetto inversione sulla finestra

en: Invert Screen Colors
it: Inverti i colori dello schermo

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
it: Sottile

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
it: Normale

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
it: Grande

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
it: Molto grande

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
it: Enorme

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
it: Davvero enorme

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
it: Fuori misura

en: Button size:
it: Dimensione del pulsante:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
it: Finestra di configurazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
it: &Allineamento titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
it: Centro

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
it: Attiva questa opzione se vuoi che i bordi della finestra siano disegnati con i colori della barra del titolo, altrimenti verrà utilizzato il colore di sfondo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
it: Bordo della finestra colorato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
it: Marca questa opzione se vuoi che i pulsanti sfumino quando il puntatore del mouse vi si trova sopra e ritornino come erano quando il puntatore se ne allontana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
it: Pulsanti animati

en: The Caps Lock key has been activated
it: Il tasto Bloc Maiusc è stato attivato

en: The Caps Lock key is now inactive
it: Il tasto Bloc Maiusc è ora inattivo

en: The Num Lock key has been activated
it: Il tasto Bloc Num è stato attivato

en: The Num Lock key is now inactive
it: Il tasto Bloc Num è ora inattivo

en: The Scroll Lock key has been activated
it: Il tasto Bloc Scorr è stato attivato

en: The Scroll Lock key is now inactive
it: Il tasto Bloc Scorr è ora inattivo

en: The Shift key is now active.
it: Il tasto Shift è ora attivo.

en: The Shift key is now inactive.
it: Il tasto Shift è ora inattivo.

en: The Control key is now active.
it: Il tasto Ctrl è ora attivo.

en: The Control key is now inactive.
it: Il tasto Ctrl è ora inattivo.

en: The Alt key is now active.
it: Il tasto Alt è ora attivo.

en: The Alt key is now inactive.
it: Il tasto Alt è ora inattivo.

en: The Meta key is now active.
it: Il tasto Meta è ora attivo.

en: The Meta key is now inactive.
it: Il tasto Meta è ora inattivo.

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: activate
it: attiva

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: close
it: chiudi

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: minimize
it: minimizza

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: maximize
it: massimizza

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: fullscreen
it: schermo intero

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: shade
it: ombreggia

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep above
it: tieni sopra

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep below
it: tieni sotto

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: window
it: finestra

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: name
it: nome

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: appname
it: nome_applicazione

en: Switch to desktop %1
it: Passa al desktop %1

en: Close running window on %1
it: Chiudi la finestra in esecuzione su %1

en: (Un)minimize running window on %1
it: Minimizza o ripristina la finestra in esecuzione su %1

en: Maximize/restore running window on %1
it: Massimizza/ripristina la finestra in esecuzione su %1

en: Toggle fullscreen for running window on %1
it: Commuta la modalità a schermo intero per la finestra in esecuzione su %1

en: (Un)shade running window on %1
it: Arrotola/Srotola la finestra in esecuzione su %1

en: Toggle keep above for running window on %1
it: Commuta la permanenza in primo piano per la finestra in esecuzione su %1

en: Toggle keep below running window on %1
it: Commuta la permanenza sullo sfondo per la finestra in esecuzione su %1

en: Activate running window on %1
it: Attiva la finestra in esecuzione su %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
it: Sfuma sul nero (solo le schermate iniziali a pieno schermo)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
it: Durata dell'animazione:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
it: Predefinita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
it: Dimensione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
it: &Larghezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
it: &Altezza:

en: Toggle Mouse Click Animation
it: Attiva/Disattiva l'animazione del clic del mouse

[ctx: Left mouse button]
en: Left
it: Sinistro

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
it: Centrale

[ctx: Right mouse button]
en: Right
it: Destro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
it: Impostazioni di base

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
it: Colore del tasto sinistro del mouse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
it: Colore del tasto centrale del mouse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
it: Colore del tasto destro del mouse:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
it: Anelli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
it: Spessore delle linee:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
it: Durata degli anelli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
it: Raggio degli anelli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
it: Numero di anelli:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
it: Testo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
it: Carattere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
it: Mostra testo:

en: Clear All Mouse Marks
it: Pulisci tutte le tracce del mouse

en: Clear Last Mouse Mark
it: Pulisci l'ultima traccia del mouse

en: Clear Mouse Marks
it: Pulisci le tracce del mouse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
it: Aspetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
it: &Larghezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
it: &Colore:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Draw with the mouse by holding modifier keys and moving the mouse
it: Disegna con il mouse tenendo premuto i tasti modificatori e spostando il mouse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FreedrawModifierKeys)
en: Free draw modifier keys:
it: Tasti modificatori per il disegno libero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Freedrawshift) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Arrowdrawshift) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Shift)
en: Shift
it: Maiusc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ArrowdrawModifierKeys)
en: Arrow draw modifier keys:
it: Tasti modificatori per disegnare le frecce:

[ctx: Night Light was temporarily disabled]
en: Night Light Suspended
it: Luce notturna sospesa

[ctx: Night Light was reenabled from temporary suspension]
en: Night Light Resumed
it: Luce notturna ripristinata

[ctx: Temporarily disable/reenable Night Light]
en: Suspend/Resume Night Light
it: Sospendi/Ripristina Luce notturna

en: Color Temperature Preview
it: Anteprima della temperatura del colore

[ctx: @label]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @action Overview and Grid View are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
it: Passa dalla panoramica alla griglia

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Grid View and Overview
it: Passa dalla griglia alla panoramica

[ctx: @action Overview is the name of a KWin effect]
en: Toggle Overview
it: Attiva/disattiva la panoramica

[ctx: @action Grid View is the name of a KWin effect]
en: Toggle Grid View
it: Attiva/disattiva la griglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
it: Ignora le finestre minimizzate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Organize windows in the Grid View:
it: Organizza le finestre come nella griglia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FilterWindows)
en: Search results include filtered windows:
it: I risultati della ricerca includono le finestre filtrate:

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
it: Passa dalla panoramica alla griglia

[ctx: @action Overview is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Overview
it: Attiva/disattiva la panoramica

[ctx: @action Grid view is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Grid View
it: Attiva/disattiva la griglia

en: Delete Virtual Desktop
it: Elimina desktop virtuale

en: Add Virtual Desktop
it: Aggiungi desktop virtuale

[ctx: @info:placeholder]
en: No other Virtual Desktops to show
it: Nessun altro desktop virtuale da mostrare

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
it: Aggiungi desktop virtuale

[ctx: @action:button]
en: Configure Virtual Desktops…
it: Configura i desktop virtuali...

[ctx: @info:placeholder]
en: No matching windows
it: Nessuna finestra corrispondente

en: Drag Down To Close
it: Trascina verso il basso per chiudere

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
it: Chiudi la finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
it: Scala di apertura della finestra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
it: Scala di chiusura della finestra:

en: Failed to start main PipeWire loop
it: Avvio del ciclo principale di PipeWire non riuscito

en: Failed to create PipeWire context
it: Creazione del contesto PipeWire non riuscita

en: Failed to connect PipeWire context
it: Impossibile connettere il contesto PipeWire

en: Could not find window id %1
it: Impossibile trovare l'ID della finestra %1

en: Could not find output
it: Impossibile trovare l'uscita

en: Invalid region
it: Regione non valida

en: OpenGL compositing is required for screencasting
it: Per la trasmissione dello schermo è necessaria la composizione OpenGL

en: Failed to create PipeWire stream
it: Impossibile creare il flusso PipeWire

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
it: Seleziona la finestra da acquisire con il clic del tasto sinistro o premendo Invio.
    Esc o il clic del tasto destro per annullare.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
it: Crea una schermata  con il clic del tasto sinistro o premendo Invio.
    Esc o il clic del tasto destro per annullare.

[ctx: @label]
en: Compositing
it: Composizione

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
it: Questo effetto non è un benchmark

[ctx: @label]
en: Paint Duration
it: Durata del colore

[ctx: @label]
en: Paint Amount
it: Quantità di colore

[ctx: @label]
en: Current FPS
it: FPS attuali

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
it: FPS massimi

en: Toggle Show Paint
it: Commuta Mostra il ridisegno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
it: Divario tra i desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
it: Orizzontale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
it: Verticale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
it: Scorri lo sfondo del desktop

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Shift è stato bloccato ed è adesso attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Ctrl è stato bloccato ed è adesso attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Alt è stato bloccato ed è ora attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Meta è stato bloccato ed è adesso attivo per tutte le immissioni successive.

en: The AltGr key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto AltGr è stato bloccato ed è ora attivo per tutte le immissioni successive.

en: Toggle Thumbnail for Current Window
it: Attiva/disattiva miniatura per la finestra attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
it: Larghe&zza massima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
it: &Spaziatura:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
it:  pixel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
it: &Opacità:

en: Toggle Tiles Editor
it: Commuta l'editor dei riquadri

en: Padding:
it: Spaziatura:

en: Load Layout…
it: Carica disposizione…

en: Close
it: Chiudi

en: Split Left/Right
it: Dividi sinistra/destra

en: Split Top/Bottom
it: Dividi alto/basso

en: Add Floating Tile
it: Aggiungi riquadro mobile

en: Delete
it: Elimina

en: Track mouse
it: Traccia il mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
it: Attiva effetto con:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
it: Scorciatoia da tastiera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
it: Tasti modificatori:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
it: Trasparenza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
it: Impostazioni generali della trasparenza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
it: Menu dei pulsanti combinati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
it: Opaca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
it: Finestre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
it: Trasparente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
it: Menu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
it: Finestre in movimento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
it: Finestre inattive:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
it: Imposta indipendentemente la trasparenza dei menu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
it: Menu a tendina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
it: Menu a comparsa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
it: Menu staccati:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
it: Parete video

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
it: Applica a

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
it: Elenco separato da virgole di classi di finestre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applyLabel)
en: All
it: Tutto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
it: Ignora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en: None
it: Nessuno

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
it: Attiva/disattiva presentazione delle finestre (Desktop attuale)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
it: Attiva/disattiva presentazione delle finestre (Tutti i desktop)

en: Toggle Present Windows (Window class)
it: Attiva/disattiva presentazione delle finestre (Classe di finestre)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
it: Attiva/disattiva presentazione delle finestre (classe di finestre sul desktop attuale)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
it: Ignora finestre minimizzate

en: No Matches
it: Nessuna corrispondenza

en: No Windows
it: Nessuna finestra

en: Filter windows…
it: Filtra le finestre…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
it: Avanzate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
it: R&igidità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
it: Resistenza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
it: Fattore di &movimento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
it: Traballa durante &spostamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
it: Traballa durante &ridimensionamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
it: Abilita modalità &avanzata

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
it: &Traballamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
it: Di meno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
it: Di più

en: Move Zoomed Area to Left
it: Sposta l'area ingrandita a sinistra

en: Move Zoomed Area to Right
it: Sposta l'area ingrandita a destra

en: Move Zoomed Area Upwards
it: Sposta l'area ingrandita in alto

en: Move Zoomed Area Downwards
it: Sposta l'area ingrandita in basso

en: Move Mouse to Focus
it: Sposta il mouse sul fuoco

en: Move Mouse to Center
it: Sposta il mouse al centro

en: Move Left
it: Sposta a sinistra

en: Move Right
it: Sposta a destra

en: Move Up
it: Sposta in alto

en: Move Down
it: Sposta in basso

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
it: Durante l'ingrandimento e la riduzione, cambia lo zoom del fattore dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
it: Fattore di ingrandimento:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
it: Abilita l'inseguimento della posizione focalizzata. È necessario attivare QAccessible per ciascun'applicazione ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
it: Attiva l'inseguimento del punto focale

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
it: Abilita l'inseguimento della posizione focalizzata. È necessario attivare QAccessible per ciascun'applicazione ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
it: Attiva l'inseguimento del cursore del testo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
it: Puntatore del mouse:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
it: Visibilità del puntatore del mouse.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
it: Scala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
it: Mantieni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
it: Nascondi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
it: Segui gli spostamenti del mouse.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
it: Proporzionale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
it: Centrato

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
it: Pressione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
it: Disabilitato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
it: Inseguimento del mouse:

note: i18n: ectx: label, entry (count), group (General)
en: Total rules count (legacy)
it: Numero di regole totale (precedente)

note: i18n: ectx: label, entry (ruleGroupList), group (General)
en: Ordered list of rules groups
it: Elenco ordinato dei gruppi di regole

note: i18n: ectx: label, entry (description), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description
it: Descrizione della regola

note: i18n: ectx: label, entry (descriptionLegacy), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description (legacy)
it: Descrizione della regola (obsoleta)

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteRule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Delete this rule (for use in imports)
it: Elimina questa regola (da usare nelle importazioni)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclass), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class (application)
it: Classe della finestra (applicazione)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclassmatch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class string match type
it: Tipo di corrispondenza della stringa della classe della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (wmclasscomplete), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Match whole window class
it: Verifica l'intera classe della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (windowrole), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role
it: Ruolo della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (windowrolematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role string match type
it: Tipo di corrispondenza della stringa del ruolo della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (title), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title
it: Titolo della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (titlematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title string match type
it: Tipo di corrispondenza della stringa del titolo della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachine), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine (hostname)
it: Macchina (nome host)

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachinematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine string match type
it: I tipi di macchina che corrispondono

note: i18n: ectx: label, entry (types), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window types that match
it: I tipi di finestra che corrispondono

note: i18n: ectx: label, entry (placement), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement
it: Posizionamento iniziale

note: i18n: ectx: label, entry (placementrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement rule type
it: Tipo di regola Posizionamento iniziale

note: i18n: ectx: label, entry (position), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position
it: Posizione della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (positionrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position rule type
it: Tipo di regola Posizione della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size
it: Dimensione della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (sizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size rule type
it: Tipo di regola Dimensione della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (minsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size
it: Dimensione minima della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (minsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size rule type
it: Tipo di regola Dimensione minima della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (maxsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size
it: Dimensione massima della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (maxsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size rule type
it: Tipo di regola Dimensione massima della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity
it: Opacità attiva

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity rule type
it: Tipo di regola Opacità attiva

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity
it: Opacità inattiva

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity rule type
it: Tipo di regola Opacità inattiva

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry
it: Ignora la geometria richiesta

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry rule type
it: Tipo di regola Ignora la geometria richiesta

note: i18n: ectx: label, entry (desktops), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: List of Desktop Ids
it: Elenco ID desktop

note: i18n: ectx: label, entry (desktopsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop Ids rule type
it: Tipo di regola ID desktop

note: i18n: ectx: label, entry (screen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number
it: Numero dello schermo

note: i18n: ectx: label, entry (screenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number rule type
it: Tipo di regola Numero dello schermo

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity
it: Attività

note: i18n: ectx: label, entry (activityrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity rule type
it: Tipo di regola Attività

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevert), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically
it: Massimizzata in verticale

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevertrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically rule type
it: Tipo di regola Massimizzata in verticale

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehoriz), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally
it: Massimizzata in orizzontale

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehorizrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally rule type
it: Tipo di regola Massimizzata in orizzontale

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized
it: Minimizzata

note: i18n: ectx: label, entry (minimizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized rule type
it: Tipo di regola Minimizzata

note: i18n: ectx: label, entry (shade), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded
it: Arrotolata

note: i18n: ectx: label, entry (shaderule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded rule type
it: Tipo di regola Arrotolata

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbar), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar
it: Togli dalla barra delle applicazioni

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbarrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar rule type
it: Tipo di regola Togli dalla barra delle applicazioni

note: i18n: ectx: label, entry (skippager), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager
it: Togli dal cambiadesktop

note: i18n: ectx: label, entry (skippagerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager rule type
it: Tipo di regola Togli dal cambiadesktop

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcher), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher
it: Togli dal selettore delle finestre

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcherrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher rule type
it: Tipo di regola Togli dal selettore delle finestre

note: i18n: ectx: label, entry (above), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above
it: Tieni sopra

note: i18n: ectx: label, entry (aboverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above rule type
it: Tipo di regola Tieni sopra

note: i18n: ectx: label, entry (below), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below
it: Tieni sotto

note: i18n: ectx: label, entry (belowrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below rule type
it: Tipo di regola Tieni sotto

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen
it: Schermo intero

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen rule type
it: Tipo di regola Schermo intero

note: i18n: ectx: label, entry (noborder), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar and frame
it: Nessuna barra del titolo e cornice

note: i18n: ectx: label, entry (noborderrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar rule type
it: Tipo di regola Nessuna barra del titolo

note: i18n: ectx: label, entry (decocolor), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color and scheme
it: Colore della barra del titolo e schema

note: i18n: ectx: label, entry (decocolorrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color rule type
it: Tipo di regola Colore della barra del titolo

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing
it: Blocca la composizione

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing rule type
it: Tipo di regola Blocca la composizione

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention
it: Prevenzione della sottrazione del fuoco

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention rule type
it: Tipo di regola Prevenzione della sottrazione del fuoco

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection
it: Protezione del fuoco

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection rule type
it: Tipo di regola Protezione del fuoco

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocus), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus
it: Accetta fuoco

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocusrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus rule type
it: Tipo di regola Accetta fuoco

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable
it: Chiudibile

note: i18n: ectx: label, entry (closeablerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable rule type
it: Tipo di regola Chiudibile

note: i18n: ectx: label, entry (autogroup), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical
it: Raggruppa automaticamente con identiche

note: i18n: ectx: label, entry (autogrouprule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical rule type
it: Tipo di regola Raggruppa automaticamente con identiche

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfg), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground
it: Raggruppa in primo piano

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfgrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground rule type
it: Tipo di regola Raggruppa in primo piano

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupid), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID
it: Raggruppa automaticamente per ID

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupidrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID rule type
it: Tipo di regola Raggruppa automaticamente per ID

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions
it: Rispetta le restrizioni geometriche

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions rule type
it: Tipo di regola Rispetta le restrizioni geometriche

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
it: Scorciatoia

note: i18n: ectx: label, entry (shortcutrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut rule type
it: Tipo di regola Scorciatoia

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcuts), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts
it: Ignora le scorciatoie globali

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcutsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts rule type
it: Tipo di regola Ignora le scorciatoie globali

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfile), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name
it: Nome del file desktop

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfilerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name rule type
it: Tipo di regola Nome del file desktop

note: i18n: ectx: label, entry (layer), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer
it: Livello

note: i18n: ectx: label, entry (layerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer rule type
it: Tipo di regola Livello

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesyncrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync rule type
it: Tipo di regola AdaptiveSync

note: i18n: ectx: label, entry (tearing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Allow Tearing
it: Consenti tearing

note: i18n: ectx: label, entry (tearingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Tearing rule type
it: Tipo di regola di tearing

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShortcutDialog)
en: Dialog
it: Finestra

en: The following applications did not close:
    %1
it: Le seguenti applicazioni non si sono chiuse:
    %1

[ctx: @action:button]
en: Cancel Logout
it: Annulla la chiusura della sessione

[ctx: @action::button]
en: Log Out Anyway
it: Chiudi comunque la sessione

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
it: Mostra il desktop

[ctx: @info:placeholder no entries in the task switcher]
en: No open windows
it: Nessuna finestra aperta

en: Walk Through Windows
it: Percorri le finestre

en: Walk Through Windows (Reverse)
it: Percorri le finestre (all'indietro)

en: Walk Through Windows Alternative
it: Percorri le finestre alternativo

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
it: Percorri le finestre alternativo (all'indietro)

en: Walk Through Windows of Current Application
it: Percorri le finestre dell'applicazione

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
it: Percorri le finestre dell'applicazione attuale (all'indietro)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
it: Percorri le finestre dell'applicazione attuale alternativo

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
it: Percorri le finestre dell'applicazione attuale alternativo (all'indietro)

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
it: L'installazione del selettore delle finestre è danneggiata, mancano delle risorse.
    Contatta la tua distribuzione a proposito.

en: Move the tablet to the next output
it: Sposta la tavoletta all'uscita successiva

en: Tablet moved to %1
it: Tavoletta spostata in %1

en: Tablets switched outputs
it: Uscite commutate delle tavolette

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
it: Hai deciso di mostrare una finestra senza il suo bordo.
    Senza bordo non sarai in grado di riabilitare il bordo con il mouse. Puoi però utilizzare il menu delle operazioni della finestra che si attiva con la scorciatoia %1.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
it: Hai deciso di mostrare una finestra a tutto schermo.
    Se l'applicazione non ha un'opzione per disattivare il tutto schermo non potrai disabilitare il tutto schermo utilizzando il mouse: puoi però utilizzare il menu operazioni della finestra che si attiva con la scorciatoia della tastiera %1.

en: &Move
it: &Sposta

en: &Resize
it: &Ridimensiona

en: Keep &Above Others
it: Tieni &sopra alle altre

en: Keep &Below Others
it: Tieni s&otto alle altre

en: &Fullscreen
it: &A tutto schermo

en: &Shade
it: Arro&tola

en: &No Titlebar and Frame
it: &Nessuna barra del titolo e cornice

en: Set Window Short&cut…
it: Imposta s&corciatoia finestra...

en: Configure Special &Window Settings…
it: Configura imposta&zioni specifiche per la finestra...

en: Configure S&pecial Application Settings…
it: Configura im&postazioni specifiche per l'applicazione...

en: Ma&ximize
it: Mass&imizza

en: Mi&nimize
it: Mi&nimizza

en: &More Actions
it: &Altre azioni

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Extensions
it: &Estensioni

en: &Desktops
it: &Desktop

en: Move to &Desktop
it: Sposta al &desktop

en: Move to &Screen
it: Sposta allo &schermo

en: Show in &Activities
it: Mostra in &Attività

en: Move &To Current Desktop
it: Sposta al desk&top attuale

en: &All Desktops
it: &Tutti i desktop

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en: &New Desktop
it: &Nuovo desktop

en: Move to %1
it: Sposta in %1

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
it: Aggiungi a &nuovo desktop

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
it: Sposta su nuovo desktop

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
it: Schermo &%1 (%2)

en: &All Activities
it: Tutte le &attività

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
it: <b>%1</b> è già in uso

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
it: <b>%1</b> è usato da %2 in %3

en: Window Operations Menu
it: Menu operazioni della finestra

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Maximize Window
it: Massimizza finestra

en: Maximize Window Vertically
it: Massimizza in verticale la finestra

en: Maximize Window Horizontally
it: Massimizza in orizzontale la finestra

en: Minimize Window
it: Minimizza la finestra

en: Shade Window
it: Arrotola finestra

en: Move Window
it: Sposta la finestra

en: Resize Window
it: Ridimensiona la finestra

en: Raise Window
it: Alza la finestra

en: Lower Window
it: Abbassa la finestra

en: Toggle Window Raise/Lower
it: Alza/abbassa finestra

en: Make Window Fullscreen
it: Finestra a tutto schermo

en: Toggle Window Titlebar and Frame
it: Commuta la barra del titolo e la cornice della finestra

en: Keep Window Above Others
it: Tieni la finestra sopra le altre

en: Keep Window Below Others
it: Tieni la finestra sotto le altre

en: Activate Window Demanding Attention
it: Attiva la finestra che chiede attenzione

en: Setup Window Shortcut
it: Imposta scorciatoie finestra

en: Move Window to the Center
it: Sposta la finestra al centro

en: Move Window Right
it: Sposta la finestra a destra

en: Move Window Left
it: Sposta la finestra a sinistra

en: Move Window Up
it: Sposta la finestra in alto

en: Move Window Down
it: Sposta la finestra in basso

en: Expand Window Horizontally
it: Espandi la finestra in orizzontale

en: Expand Window Vertically
it: Espandi la finestra in verticale

en: Shrink Window Horizontally
it: Restringi la finestra in orizzontale

en: Shrink Window Vertically
it: Restringi la finestra in verticale

en: Quick Tile Window to the Left
it: Incastra la finestra a sinistra

en: Quick Tile Window to the Right
it: Incastra la finestra a destra

en: Quick Tile Window to the Top
it: Incastra la finestra in alto

en: Quick Tile Window to the Bottom
it: Incastra la finestra in basso

en: Quick Tile Window to the Top Left
it: Incastra la finestra a sinistra in alto

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
it: Incastra la finestra a sinistra in basso

en: Quick Tile Window to the Top Right
it: Incastra la finestra a destra in alto

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
it: Incastra la finestra a destra i basso

en: Switch to Window Above
it: Vai alla finestra sopra

en: Switch to Window Below
it: Vai alla finestra sotto

en: Switch to Window to the Right
it: Vai alla finestra a destra

en: Switch to Window to the Left
it: Vai alla finestra a sinistra

en: Increase Opacity of Active Window by 5%
it: Aumenta l'opacità della finestra attiva del 5%

en: Decrease Opacity of Active Window by 5%
it: Diminuisci l'opacità della finestra attiva del 5%

en: Keep Window on All Desktops
it: Tieni la finestra su tutti i desktop

en: Window to Desktop %1
it: Finestra al desktop %1

en: Window to Next Desktop
it: Finestra al desktop successivo

en: Window to Previous Desktop
it: Finestra al desktop precedente

en: Window One Desktop to the Right
it: Finestra a destra di un desktop

en: Window One Desktop to the Left
it: Finestra a sinistra di un desktop

en: Window One Desktop Up
it: Finestra in alto di un desktop

en: Window One Desktop Down
it: Finestra in basso di un desktop

en: Move Window to Screen %1
it: Sposta la finestra allo schermo %1

en: Move Window to Next Screen
it: Sposta la finestra allo schermo successivo

en: Move Window to Previous Screen
it: Sposta la finestra allo schermo precedente

en: Move Window One Screen to the Right
it: Sposta la finestra una schermata a destra

en: Move Window One Screen to the Left
it: Sposta la finestra una schermata a sinistra

en: Move Window One Screen Up
it: Sposta la finestra una schermata in alto

en: Move Window One Screen Down
it: Sposta la finestra una schermata in basso

en: Switch to Screen %1
it: Vai allo schermo %1

en: Switch to Next Screen
it: Vai allo schermo successivo

en: Switch to Previous Screen
it: Vai allo schermo precedente

en: Switch to Screen to the Right
it: Passa allo schermo a destra

en: Switch to Screen to the Left
it: Passa allo schermo a sinistra

en: Switch to Screen Above
it: Passa allo schermo in alto

en: Switch to Screen Below
it: Passa allo schermo in basso

en: Peek at Desktop
it: Dai un'occhiata al desktop

en: Kill Window
it: Termina la finestra

en: Activate Window (%1)
it: Attiva finestra (%1)

en: unknown
it: sconosciuto

en: Switch to Next Desktop
it: Vai al desktop successivo

en: Switch to Previous Desktop
it: Vai al desktop precedente

en: Switch One Desktop to the Right
it: Vai un desktop a destra

en: Switch One Desktop to the Left
it: Vai un desktop a sinistra

en: Switch One Desktop Up
it: Vai al desktop superiore

en: Switch One Desktop Down
it: Vai al desktop inferiore

en: Switch to Desktop %1
it: Vai al desktop %1

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
it: (Non risponde)

[ctx: Introductory text shown in the support information.]
en: KWin Support Information:
    The following information should be used when requesting support on e.g. https://discuss.kde.org.
    It provides information about the currently running instance, which options are used,
    what OpenGL driver and which effects are running.
    Please post the information provided underneath this introductory text to a paste bin service
    like https://paste.kde.org instead of pasting into support threads.
it: Informazioni per il supporto di KWin:
    Le seguenti informazioni dovrebbero essere usate quando si richiede supporto su ad es. https://discuss.kde.org.
    Forniscono i dettagli sull'istanza attualmente in esecuzione, le opzioni usate,
    quale driver OpenGL e quali effetti sono utilizzati.
    Pubblicare le informazioni indicate sotto questo testo introduttivo su un servizio paste bin
    come https://paste.kde.org invece di incollarlo nella conversazione di supporto.

en: Xwayland has crashed
it: Xwayland è stato terminato in modo inatteso
