kwin - en to he translation catalogue (8 entries)

en: Some legacy X11 apps require the ability to read keystrokes typed in other apps for certain features, such as handling global keyboard shortcuts. This is allowed by default. However other features may require the ability to read all keys, and this is disabled by default for security reasons. If you need to use such apps, you can choose your preferred balance of security and functionality here.
he: כל מיני יישומי X11 מיושנים דורשים את היכולת לקרוא לחיצות מקשים שהוקלו ביישומים אחרים לטובת מגוון מטרות, כגון טיפול בקיצור כלליים במקלדת. אפשרות זו מופעלת כברירת מחדל. עם זאת, יכולות אחרות יכולות לדרוש לקרוא את כל המקשים וזה מושבת כברירת מחדל מטעמי אבטחת מידע. אם כדי להשתמש ביישומים כאלה, האפשרות נחוצה לך, אפשר לבחור את האיזון המועדף עליך בין אבטחה לבין שימושיות.

en: Allow legacy X11 apps to read keystrokes typed in all apps:
he: לאפשר ליישומי X11 מיושנים לקרוא את הקשות המקלדת בכל היישומים:

en: Never
he: אף פעם לא

en: Only Meta, Control, Alt and Shift keys
he: רק את מקשי מטא, Ctrl,‏ Alt ו־Shift

en: As above, plus any key typed while the Control, Alt, or Meta keys are pressed
he: כמו לעיל, בתוספת המקשים שנלחצים יחד עם המקשים Ctrl,‏ Alt או מטא

en: Always
he: תמיד

en: Additionally include mouse buttons
he: לכלול כפתורי עכבר בנוסף

en: Note that using this setting will reduce system security to that of the X11 session by permitting malicious software to steal passwords and spy on the text that you type. Make sure you understand and accept this risk.
he: נא לשים לב ששימוש בהגדרה זו יערער את אבטחת המערכת של הפעלת ה־X11 על ידי מתן הרשאה לתוכנות זדוניות לגנוב את הסיסמאות שלך ולרגל אחרי הטקסט המוקלד. נא לוודא שהכשלים האלו ברורים לך ומוסכמים עליך.
