kwin - en to el translation catalogue (527 entries)

en: Press right control to ungrab pointer
el: Πιέστε το δεξί control για να απελευθέρωση δείκτη

en: Press right control key to grab pointer
el: Πατήστε το δεξί πλήκτρο control για να πιάσετε το δείκτη

[ctx: Title of nested KWin Wayland with Wayland socket identifier as argument]
en: KDE Wayland Compositor %1
el: Συνθέτης Wayland του KDE %1

en: - Output disabled
el: - έξοδος ανενεργή

en: - Output dimmed
el: - έξοδος χαμηλωμένη

en: Press right control to ungrab input
el: Πιέστε το δεξί control για ακύρωση εισόδου

en: Press right control key to grab input
el: Πατήστε το δεξί πλήκτρο control για να αρπάξετε την είσοδο

en: KDE Wayland Compositor
el: Συνθέτης Wayland του KDE

en: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
el: Τα εφέ επιφάνειας εργασίας επανεκκινήθηκαν λόγω της επαναφοράς γραφικών

en: Suspend Compositing
el: Αναστολή σύνθεσης

en: <b>OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.</b><br>This was most likely due to a driver bug.<p>If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,<br>you can reset this protection but <b>be aware that this might result in an immediate crash!</b></p>
el: <b>Η σύνθεση OpenGL (η προκαθορισμένη) προκάλεσε την κατάρρευση του KWin στο παρελθόν.</b><br>Αυτό πιθανότατα να οφείλεται σε ένα σφάλμα του οδηγού.<p>Αν πιστεύεται ότι έχετε αναβαθμίσει σε έναν σταθερό οδηγό,<br>μπορείτε να επαναφέρετε αυτήν την προστασία αλλά <b>θα πρέπει να γνωρίζετε ότι μπορεί να προκαλέσει άμεση κατάρρευση!</b></p>

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
el: Οι απαιτούμενες επεκτάσεις του Χ (τα XComposite και XDamage) δεν είναι διαθέσιμες.

en: GLX/OpenGL is not available.
el: Το GLX/OpenGL δεν είναι διαθέσιμο.

en: Timestamp
el: Χρονική σφραγίδα

en: Timestamp (µsec)
el: Χρονική σφραγίδα (µsec)

[ctx: A mouse button]
en: Left
el: Αριστερό

[ctx: A mouse button]
en: Right
el: Δεξί

[ctx: A mouse button]
en: Middle
el: Μεσαίο

[ctx: A mouse button]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: A mouse button]
en: Forward
el: Μπροστά

[ctx: A mouse button]
en: Task
el: Εργασία

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
el: Επιπλέον κουμπί 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
el: Επιπλέον κουμπί 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
el: Επιπλέον κουμπί 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
el: Επιπλέον κουμπί 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
el: Επιπλέον κουμπί 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
el: Επιπλέον κουμπί 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
el: Επιπλέον κουμπί 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
el: Επιπλέον κουμπί 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
el: Επιπλέον κουμπί 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
el: Επιπλέον κουμπί 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
el: Επιπλέον κουμπί 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
el: Επιπλέον κουμπί 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
el: Επιπλέον κουμπί 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
el: Επιπλέον κουμπί 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
el: Επιπλέον κουμπί 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
el: Επιπλέον κουμπί 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
el: Επιπλέον κουμπί 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
el: Επιπλέον κουμπί 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
el: Επιπλέον κουμπί 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
el: Επιπλέον κουμπί 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
el: Επιπλέον κουμπί 24

en: Input Device
el: Συσκευή εισόδου

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
el: Άγνωστη

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
el: Κίνηση δείκτη

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta
el: Διαφορά (δέλτα)

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
el: Διαφορά (χωρίς επιτάχυνση)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
el: Καθολική θέση

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
el: Πίεση κουμπιού δείκτη

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
el: Κουμπί

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
el: Κώδικας εγγενούς κουμπιού

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
el: Κουμπιά που έχουν πιεστεί

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
el: Αποδέσμευση κουμπιού δείκτη

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
el: Άξονας δείκτη

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
el: Προσανατολισμός

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
el: Οριζόντια

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
el: Κατακόρυφα

[ctx: The angle delta of a pointer axis event]
en: Delta
el: Διαφορά (δέλτα)

[ctx: A key press event]
en: Key Press
el: Πάτημα πλήκτρου

[ctx: A key release event]
en: Key Release
el: Αποδέσμευση πλήκτρου

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
el: Πληκτρολόγιο

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
el: Διακόπτης ομάδας

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
el: Επανάληψη

[ctx: Key according to Qt]
en: Qt::Key code
el: Κωδικός Qt::Key

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
el: Σύμβολο Xkb

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
el: Τροποποιητές

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
el: Επαφή προς τα κάτω

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
el: Αναγνωριστικό σημείου επαφής

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
el: Καθολική θέση

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
el: Κίνηση επαφής

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
el: Επαφή προς τα πάνω

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
el: Εκκίνηση τσιμπήματος

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
el: Καταμέτρηση δαχτύλων

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
el: Ενημέρωση τσιμπήματος

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
el: Κλίμακα

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
el: Διαφορά γωνίας

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta x
el: Διαφορά x

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta y
el: Διαφορά y

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
el: Τέλος τσιμπήματος

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
el: Τσίμπημα ακυρώθηκε

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
el: Εκκίνηση σάρωσης

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
el: Καταμέτρηση δαχτύλων

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
el: Ενημέρωση σάρωσης

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta x
el: Διαφορά x

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta y
el: Διαφορά y

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
el: Τέλος σάρωσης

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
el: Σάρωση ακυρώθηκε

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
el: Καπάκι λάπτοπ

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
el: Λειτουργία τάμπλετ

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
el: Διακόπτης

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
el: Ανενεργό

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
el: Ενεργό

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
el: Κατάσταση

en: Tablet Tool
el: Εργαλείο τάμπλετ

en: EventType
el: ΤύποςΓεγονός

en: Position
el: Θέση

en: Tilt
el: Κλίση

en: Rotation
el: Περιστροφή

en: Pressure
el: Πίεση

en: Buttons
el: Κουμπιά

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
el: Τροποποιητές

en: Tablet Tool Button
el: Κουμπί εργαλείων tablet

en: Button
el: Κουμπί

en: Pressed
el: Σε πίεση

en: Tablet Pad Button
el: Κουμπί pad tablet

en: Tablet Pad Strip
el: Λωρίδα pad tablet

en: Number
el: Αριθμός

en: isFinger
el: είναιΔάκτυλο

en: Tablet Pad Ring
el: Δαχτυλίδι pad tablet

[ctx: @label]
en: Effects
el: Εφέ

en: No Mouse Buttons
el: Χωρίς κουμπιά ποντικιού

[ctx: Mouse Button]
en: left
el: αριστερό

[ctx: Mouse Button]
en: right
el: δεξί

[ctx: Mouse Button]
en: middle
el: μεσαίο

[ctx: Mouse Button]
en: back
el: πίσω

[ctx: Mouse Button]
en: forward
el: εμπρός

[ctx: Mouse Button]
en: extra 1
el: επιπλέον 1

[ctx: Mouse Button]
en: extra 2
el: επιπλέον 2

[ctx: Mouse Button]
en: extra 3
el: επιπλέον 3

[ctx: Mouse Button]
en: extra 4
el: επιπλέον 4

[ctx: Mouse Button]
en: extra 5
el: επιπλέον 5

[ctx: Mouse Button]
en: extra 6
el: επιπλέον 6

[ctx: Mouse Button]
en: extra 7
el: επιπλέον 7

[ctx: Mouse Button]
en: extra 8
el: επιπλέον 8

[ctx: Mouse Button]
en: extra 9
el: επιπλέον 9

[ctx: Mouse Button]
en: extra 10
el: επιπλέον 10

[ctx: Mouse Button]
en: extra 11
el: επιπλέον 11

[ctx: Mouse Button]
en: extra 12
el: επιπλέον 12

[ctx: Mouse Button]
en: extra 13
el: επιπλέον 13

[ctx: Mouse Button]
en: extra 14
el: Επιπρόσθετα 14

[ctx: Mouse Button]
en: extra 15
el: επιπλέον 15

[ctx: Mouse Button]
en: extra 16
el: επιπλέον 16

[ctx: Mouse Button]
en: extra 17
el: επιπλέον 17

[ctx: Mouse Button]
en: extra 18
el: επιπλέον 18

[ctx: Mouse Button]
en: extra 19
el: επιπλέον 19

[ctx: Mouse Button]
en: extra 20
el: επιπλέον 20

[ctx: Mouse Button]
en: extra 21
el: επιπλέον 21

[ctx: Mouse Button]
en: extra 22
el: επιπλέον 22

[ctx: Mouse Button]
en: extra 23
el: επιπλέον 23

[ctx: Mouse Button]
en: extra 24
el: επιπλέον 24

[ctx: Mouse Button]
en: task
el: εργασία

en: X11 Windows
el: Παράθυρα X11

en: X11 Unmanaged Windows
el: Παράθυρα X11 χωρίς διαχείριση

en: Wayland Windows
el: Παράθυρα Wayland

en: Internal Windows
el: Εσωτερικά παράθυρα

[ctx: @action:button unload an effect]
en: Unload
el: Εκφόρτωση

[ctx: @action:button load an effect]
en: Load
el: Φόρτωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, quitButton)
en: Quit Debug Console
el: Έξοδος από την κονσόλα αποσφαλμάτωσης

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
el: Παράθυρα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
el: Γεγονότα εισόδου

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
el: Συσκευές εισόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en: No OpenGL compositor running
el: Δεν εκτελείται συνθέτης OpenGL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
el: Πληροφορίες προγράμματος οδήγησης OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
el: Προμηθευτής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
el: Απεικονιστής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Version:
el: Έκδοση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Shading Language Version:
el: Έκδοση γλώσσας σκίασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Driver:
el: Οδηγός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
el: Κατηγορία GPU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
el: Έκδοση OpenGL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
el: Έκδοση GLSL:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
el: &Επεκτάσεις πλατφόρμας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
el: Επεκτάσεις OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
el: Διατάξεις πληκτρολογίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
el: Τρέχουσα διάταξη:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en: Active Modifiers
el: Ενεργοί τροποποιητές

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
el: Ενεργά LED

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
el: Πρόχειρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
el: Πρωτογενής επιλογή

en: Window Manager
el: Διαχειριστής παραθύρων

en: PID of the application to terminate
el: Το PID της εφαρμογής που θα τερματιστεί

en: Hostname on which the application is running
el: Το όνομα του υπολογιστή στον οποίο εκτελείται η εφαρμογή

en: hostname
el: όνομα υπολογιστή

en: Caption of the window to be terminated
el: Ο τίτλος του παραθύρου που θα τερματιστεί

en: caption
el: τίτλος παραθύρου

en: Name of the application to be terminated
el: Το όνομα της εφαρμογής που θα τερματιστεί

en: name
el: όνομα

en: ID of resource belonging to the application
el: Το ID του πόρου που ανήκει στην εφαρμογή

en: Time of user action causing termination
el: Ο χρόνος της ενέργειας χρήστη που προκαλεί σκότωμα

en: time
el: χρόνος

en: KWin helper utility
el: Εργαλείο βοήθειας του KWin

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
el: Αυτή η βοηθητική εφαρμογή δεν μπορεί να εκτελεστεί απευθείας.

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
el: <para><application>%1</application> δεν ανταποκρίνεται. Θέλετε να τερματίσετε αυτή την εφαρμογή; </para>

[ctx: @info "window title" of application name is not responding.]
en: <para>"%1" of <application>%2</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
el: <para>"%1" της <application>%2</application> δεν ανταποκρίνεται. Θέλετε να τερματίσετε αυτή την εφαρμογή;</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>Terminating this application will close all of its windows. Any unsaved data will be lost.</emphasis></para>
el: <para><emphasis strong='true'>Ο τερματισμός της εφαρμογής θα κλείσει όλα τα θυγατρικά παράθυρα. Όλα τα μη αποθηκευμένα δεδομένα στην εφαρμογή θα χαθούν.</emphasis></para>

[ctx: @action:button Terminate app]
en: &Terminate %1
el: &Τερματισμός %1

[ctx: @action:button Wait for frozen app to maybe respond again]
en: &Wait Longer
el: &Αναμονή περισσότερο

[ctx: @title:window]
en: Not Responding
el: Δεν ανταποκρίνεται

[ctx: @info]
en: Process ID: %1
el: ID διεργασίας: %1

[ctx: @info]
en: Host name: %1
el: Όνομα υπολογιστή: %1

en: Touchpad
el: Επιφάνεια αφής

en: Keyboard Layout Switcher
el: Διακόπτης διάταξης πληκτρολογίου

en: Select window to force close with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
el: Επιλέξτε παράθυρο για εξαναγκασμένο κλείσιμο με αριστερό κλικ ή enter.
    Esc ή δεξί κλικ για ακύρωση.

en: KDE window manager
el: Ο διαχειριστής παραθύρων του KDE

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
el: (c) 1999-2019, οι προγραμματιστές του KDE

en: Martin Flöser
el: Martin flöser

en: Disable configuration options
el: Απενεργοποίηση επιλογών διαμόρφωσης

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
el: Υπόδειξη πρόσφατης κατάρρευσης του KWin n φορές στη σειρά

en: Start a rootless Xwayland server.
el: Εκκίνηση ενός rootless διακομιστή Xwayland.

en: Name of the Wayland socket to listen on. If not set "wayland-0" is used.
el: Όνομα της υποδοχής Wayland στην οποία θα ακούει. Αν δεν καθοριστεί, θα χρησιμοποιηθεί η "wayland-0".

en: The X11 Display to use in windowed mode on platform X11.
el: Η οθόνη X11 που θα χρησιμοποιηθεί σε παραθυρική λειτουργία σε πλατφόρμα X11.

en: The Wayland Display to use in windowed mode on platform Wayland.
el: Η οθόνη Wayland που θα χρησιμοποιηθεί σε παραθυρική λειτουργία σε πλατφόρμα Wayland.

en: Render to a virtual framebuffer.
el: Αποτύπωση σε εικονική ενδιάμεση μνήμη πλαισίων.

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
el: Το πλάτος για τη λειτουργία παραθύρου. Το προκαθορισμένο πλάτος είναι 1024.

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
el: Το ύψος για τη λειτουργία παραθύρου. Το προκαθορισμένο ύψος είναι 768.

en: The scale for windowed mode. Default value is 1.
el: Η κλιμάκωση για τη λειτουργία παραθύρου. Η προκαθορισμένη τιμή είναι το 1.

en: The number of windows to open as outputs in windowed mode. Default value is 1
el: Ο αριθμός των παραθύρων που θα ανοίξουν σαν έξοδοι σε παραθυρική λειτουργία. Η προκαθορισμένη τιμή είναι 1

en: Wayland socket to use for incoming connections. This can be combined with --socket to name the socket
el: Η υποδοχή Wayland που θα χρησιμοποιείται για τις εισερχόμενες συνδέσεις. Αυτό μπορεί να συνδυαστεί με -- υποδοχή για να ονομάσετε την υποδοχή

en: XWayland socket to use for Xwayland's incoming connections. This can be set multiple times
el: Η υποδοχή XWayland που θα χρησιμοποιείται για τις εισερχόμενες συνδέσεις της Xwayland. Αυτό μπορεί να οριστεί πολλές φορές

en: Render through drm node.
el: Αποτύπωση μέσω λειτουργίας drm.

en: Input method that KWin starts.
el: Μέθοδος εισαγωγής που εκκινεί ο KWin.

en: Starts the session in locked mode.
el: Εκκινεί τη συνεδρία σε κλειδωμένη λειτουργία.

en: Starts the session without lock screen support.
el: Εκκινεί τη συνεδρία χωρίς υποστήριξη του κλειδώματος οθόνης.

en: Starts the session without global shortcuts support.
el: Εκκινεί τη συνεδρία χωρίς υποστήριξη των καθολικών συντομεύσεων.

en: Disable KActivities integration.
el: Απενεργοποίηση της ενσωμάτωσης KActivities.

en: Exit after the session application, which is started by KWin, closed.
el: Έξοδος μετά από το κλείσιμο της εφαρμογής συνεδρίας, που εκκινείται από τον KWin.

en: Applications to start once Wayland and Xwayland server are started
el: Οι εφαρμογές που θα εκκινούν όταν οι διακομιστές Wayland και Xwayland ξεκινούν

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
el: Το KWin είναι ασταθές.
    Φαίνεται να έχει καταρρεύσει αρκετές φορές στη σειρά.
    Μπορείτε να επιλέξετε κάποιον άλλο διαχειριστή παραθύρων:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
el: kwin: Αδυναμία ορισμού επιλογής διαχειριστή, κάποιος άλλος διαχειριστής παραθύρων εκτελείται; (δοκιμάστε χρησιμοποιώντας το --replace)

en: kwin: another window manager is running (try using --replace)
el: kwin: κάποιος άλλος διαχειριστής παραθύρων εκτελείται (δοκιμάστε με το --replace)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
el: Αντικατάσταση ήδη εκτελούμενου συμβατού με ICCCM2.0 διαχειριστή παραθύρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
el: Ισχύς θολώματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
el: Δεξί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
el: Ισχυρό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
el: Ισχύς θορύβου:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
el: Επιλέξτε μία θέση για επιλογή χρώματος με αριστερό κλικ ή enter.
    Escape ή δεξί κλικ για ακύρωση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
el: Ισχύς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
el: Σκίαση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
el: Προσαρτήσεις και πίνακες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
el: Διατήρηση πάνω από παράθυρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
el: Ανά ομάδα παραθύρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
el: Παράθυρα πλήρης οθόνης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
el: Διάρκεια:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
el: Προεπιλεγμένο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
el: Κίνηση ανοίγματος παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
el: Άκρη περιστροφής:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
el: Πάνω

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
el: Δεξί

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
el: Κάτω

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
el: Αριστερό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
el: Γωνία περιστροφής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
el: Απόσταση:

[ctx: @item:inmenu never hide cursor on inactivity]
en: Never
el: Ποτέ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InactivityDuration)
en: Hide cursor on inactivity:
el: Απόκρυψη δρομέα κατά την αδράνεια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnTyping)
en: Hide cursor on typing
el: Απόκρυψη δρομέα κατά την πληκτρολόγηση

en: Toggle Invert Effect
el: Εναλλαγή εφέ αντιστροφής

en: Toggle Invert Effect on Window
el: Εναλλαγή εφέ αντιστροφής στο παράθυρο

en: Invert Screen Colors
el: Αντιστροφή χρωμάτων οθόνης

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
el: Μικροσκοπικό

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
el: Μεγάλο

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
el: Πολύ μεγάλο

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
el: Τεράστιο

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
el: Υπερ-τεράστιο

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
el: Υπερμέγεθες

en: Button size:
el: Μέγεθος κουμπιού:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
el: Διάλογος διαμόρφωσης

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
el: &Στοίχιση τίτλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
el: Κέντρο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
el: Όταν επιλεγεί, οι οριογραμμές του παραθύρου σχεδιάζονται χρησιμοποιώντας τα χρώματα της μπάρας τίτλου, ειδάλλως, σχεδιάζονται χρησιμοποιώντας κανονικά χρώματα περιθωρίων.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε τα κουμπιά να ανάβουν όταν το ποντίκι βρεθεί πάνω τους και να σβήνουν όταν απομακρύνεται από αυτά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
el: Εφέ κίνησης κουμπιών

en: The Caps Lock key has been activated
el: Το πλήκτρο Caps Lock έχει ενεργοποιηθεί

en: The Caps Lock key is now inactive
el: Το πλήκτρο Caps Lock είναι τώρα ανενεργό

en: The Num Lock key has been activated
el: Το πλήκτρο Num Lock έχει ενεργοποιηθεί

en: The Num Lock key is now inactive
el: Το πλήκτρο Num Lock είναι τώρα ανενεργό

en: The Scroll Lock key has been activated
el: Το πλήκτρο Scroll Lock έχει ενεργοποιηθεί

en: The Scroll Lock key is now inactive
el: Το πλήκτρο Scroll Lock είναι τώρα ανενεργό

en: The Shift key is now active.
el: Το πλήκτρο Shift είναι τώρα ενεργό

en: The Shift key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Shift είναι τώρα ανενεργό

en: The Control key is now active.
el: Το πλήκτρο Control είναι τώρα ενεργό

en: The Control key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Control είναι τώρα ανενεργό

en: The Alt key is now active.
el: Το πλήκτρο Alt είναι τώρα ενεργό

en: The Alt key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Alt είναι τώρα ανενεργό

en: The Meta key is now active.
el: Το πλήκτρο Meta είναι τώρα ενεργό

en: The Meta key is now inactive.
el: Το πλήκτρο Meta είναι τώρα ανενεργό

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: activate
el: ενεργό

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: close
el: κλείσε

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: min
el: ελαχ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: minimize
el: ελαχιστοποίηση

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: max
el: μεγ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: maximize
el: μεγιστοποίηση

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: fullscreen
el: πλήρης οθόνη

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: shade
el: σκίασε

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep above
el: διατήρηση πάνω

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep below
el: διατήρηση κάτω

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: window
el: παράθυρα

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: name
el: όνομα

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: appname
el: εφαρμογή

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: desktop
el: επιφάνεια εργασίας

en: Switch to desktop %1
el: Εναλλαγή στην επιφάνεια εργασίας %1

en: Close running window on %1
el: Κλείσιμο ενεργού παραθύρου στο %1

en: (Un)minimize running window on %1
el: (Απο)ελαχιστοποίηση ενεργού παραθύρου στο %1

en: Maximize/restore running window on %1
el: Μεγιστοποίηση/επαναφορά ενεργού παραθύρου στο %1

en: Toggle fullscreen for running window on %1
el: Εναλλαγή πλήρους οθόνης για ενεργό παράθυρο στο %1

en: (Un)shade running window on %1
el: (Απο)σκίαση ενεργού παραθύρου στο %1

en: Toggle keep above for running window on %1
el: Εναλλαγή κράτησης πάνω για ενεργό παράθυρο στο %1

en: Toggle keep below running window on %1
el: Εναλλαγή κράτησης κάτω για ενεργό παράθυρο στο %1

en: Activate running window on %1
el: Ενεργοποίηση ενεργού παραθύρου σε (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
el: Ομαλή μετάβαση σε μαύρο (μόνο αρχικές οθόνες πλήρους οθόνης)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
el: Διάρκεια κίνησης:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
el: Προκαθορισμένο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
el: Μέγεθος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
el: Π&λάτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
el: Ύ&ψος

[ctx: Left mouse button]
en: Left
el: Αριστερό

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
el: Μεσαίο

[ctx: Right mouse button]
en: Right
el: Δεξί

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
el: Βασικές ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
el: Χρώμα αριστερού κουμπιού ποντικιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
el: Χρώμα μεσαίου κουμπιού ποντικιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
el: Χρώμα δεξιού κουμπιού ποντικιού:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
el: Για προχωρημένους

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
el: Δαχτυλίδια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
el: Πλάτος γραμμής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
el: Διάρκεια δαχτυλιδιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
el: Ακτίνα δαχτυλιδιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
el: Καταμέτρηση δαχτυλιδιού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
el: Κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
el: Εμφάνιση κειμένου:

en: Clear All Mouse Marks
el: Καθαρισμός σημαδιών του ποντικιού

en: Clear Last Mouse Mark
el: Καθαρισμός τελευταίου σημαδιού του ποντικιού

en: Clear Mouse Marks
el: Καθαρισμός σημαδιών του ποντικιού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
el: Εμφάνιση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
el: Π&λάτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
el: &Χρώμα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Draw with the mouse by holding modifier keys and moving the mouse
el: Σχεδιάστε με το ποντίκι κρατώντας πατημένα τα πλήκτρα τροποποιητές και κουνώντας το.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FreedrawModifierKeys)
en: Free draw modifier keys:
el: Πλήκτρα τροποποιητές της ελεύθερης σχεδίασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ArrowdrawModifierKeys)
en: Arrow draw modifier keys:
el: Πλήκτρα τροποποιητές της σχεδίασης βέλων:

[ctx: Night Light was temporarily disabled]
en: Night Light Suspended
el: Ο νυχτερινός φωτισμός αναστάλθηκε

[ctx: Night Light was reenabled from temporary suspension]
en: Night Light Resumed
el: Ο νυχτερινός φωτισμός συνεχίστηκε

[ctx: Temporarily disable/reenable Night Light]
en: Suspend/Resume Night Light
el: Αναστολή/Συνέχιση νυχτερινού φωτισμού

en: Color Temperature Preview
el: Προεπισκόπηση θερμοκρασίας χρώματος

[ctx: @label]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: @action Overview and Grid View are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
el: Εναλλαγή μεταξύ Επισκόπησης και Πλέγματος

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Grid View and Overview
el: Εναλλαγή μεταξύ Πλέγματος και Επισκόπησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
el: Αγνόηση ελαχιστοποιημένου παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Organize windows in the Grid View:
el: Οργάνωση παραθύρων στην Προβολή πλέγματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FilterWindows)
en: Search results include filtered windows:
el: Τα αποτελέσματα αναζήτησης περιλαμβάνουν φιλτραρισμένα παράθυρα:

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
el: Εναλλαγή μεταξύ Επισκόπησης και Πλέγματος

en: Delete Virtual Desktop
el: Αφαίρεση επιφάνεια εργασίας

en: Add Virtual Desktop
el: Προσθήκη επιφάνειας εργασίας

[ctx: @info:placeholder]
en: No other Virtual Desktops to show
el: Δεν υπάρχει άλλη επιφάνεια εργασίας για εμφάνιση

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
el: Προσθήκη επιφάνειας εργασίας

[ctx: @action:button]
en: Configure Virtual Desktops…
el: Διαμόρφωση επιφανειών εργασίας…

en: Drag Down To Close
el: Σύρετε κάτω για κλείσιμο

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
el: Κλίμακα ανοίγματος παραθύρου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
el: Κλίμακα κλεισίματος παραθύρου:

[ctx: @label]
en: Compositing
el: Σύνθεση

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
el: Δεν είναι συγκριτική αξιολόγηση των επιδόσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
el: Οριζόντια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
el: Κατακόρυφα:

en: Toggle Thumbnail for Current Window
el: Εναλλαγή εικόνας επισκόπησης για το τρέχον παράθυρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
el: Μέγιστο &πλάτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
el: Α&πόσταση:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
el:  εικονοστοιχεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
el: &Αδιαφάνεια:

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Track mouse
el: Εντοπισμός ποντικιού

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
el: Διαφάνεια

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις διαφάνειας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
el: Αναδυόμενα πλαίσια συνδυασμών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
el: Αδιαφανές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
el: Διάλογοι:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
el: Διαφανές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
el: Μενού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
el: Μετακίνηση παραθύρων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
el: Ανενεργά παράθυρα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
el: Ορισμός διαφάνειας μενού ανεξάρτητα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
el: Κυλιόμενα μενού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
el: Αναδυόμενα μενού:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
el: Βίντεο γουόλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
el: Εφαρμογή σε

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
el: Λίστα τάξεων παραθύρου με το κόμμα ως διαχωριστικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applyLabel)
en: All
el: Alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
el: Αγνόηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en: None
el: Κανένα

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
el: Εναλλαγή παρουσίασης παραθύρων (τρέχουσα επιφάνεια)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
el: Εναλλαγή παρουσίασης παραθύρων (όλες οι επιφάνειες)

en: No Matches
el: Καμιά αντιστοιχία

en: No Windows
el: Χωρίς παράθυρα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
el: &Δυσκαμψία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
el: Βραδύ&τητα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
el: Ταλάντευση κατά την &κίνηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
el: Ταλάντευση κατά την α&λλαγή μεγέθους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
el: Ενεργοποίηση &προχωρημένης λειτουργίας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
el: &Ταλάντευση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
el: Λιγότερη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
el: Περισσότερη

en: Move Zoomed Area Upwards
el: Μετακίνηση εστιασμένης περιοχής προς τα επάνω

en: Move Zoomed Area Downwards
el: Μετακίνηση εστιασμένης περιοχής προς τα κάτω

en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
el: Στο πλησίασμα και στην απομάκρυνση να αλλάζει τη μεγέθυνση με βάση το καθορισμένο παράγοντα μεγέθυνσης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
el: Παράγοντας εστίασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
el: Ενεργοποίηση εντοπισμού εστίασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
el: Δείκτης ποντικιού:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
el: Ορατότητα του δείκτη ποντικιού.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
el: Κλίμακα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
el: Διατήρηση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
el: Απόκρυψη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
el: Εντοπισμός κίνησης ποντικιού.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
el: Στο κέντρο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
el: Ώθηση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
el: Ανενεργό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
el: Εντοπισμός ποντικιού:

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size
el: Μέγεθος παραθύρων

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized
el: Ελαχιστοποιημένο

note: i18n: ectx: label, entry (shade), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded
el: Σκιασμένο

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable
el: Μπορεί να κλειστεί

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
el: Συντόμευση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShortcutDialog)
en: Dialog
el: Διάλογος

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
el: Εμφάνιση επιφάνειας εργασίας

en: Walk Through Windows
el: Διάσχιση παραθύρων

en: Walk Through Windows (Reverse)
el: Διάσχιση παραθύρων (Αντίστροφη)

en: Walk Through Windows Alternative
el: Εναλλακτική για την διάσχιση παραθύρων

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
el: Εναλλακτική για την διάσχιση παραθύρων (Αντίστροφη)

en: Walk Through Windows of Current Application
el: Διάσχιση παραθύρων της τρέχουσας εφαρμογής

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
el: Διάσχιση παραθύρων της τρέχουσας εφαρμογής (Αντίστροφη)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
el: Εναλλακτική για την διάσχιση παραθύρων της τρέχουσας εφαρμογής

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
el: Εναλλακτική για την διάσχιση παραθύρων της τρέχουσας εφαρμογής (Αντίστροφη)

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
el: Η εγκατάσταση της εναλλαγής παραθύρων είναι σπασμένη, λόγω ελλειπόντων πηγών.
    Επικοινωνήστε με τη διανομή σας για αυτό.

en: Move the tablet to the next output
el: Μετακίνηση του tablet στην επόμενη έξοδο

en: Tablet moved to %1
el: Το tablet μετακινήθηκε στο %1

en: Tablets switched outputs
el: Tablets με αλλαγμένες εξόδους

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
el: Έχετε επιλέξει την εμφάνιση ενός παράθυρο χωρίς το περίγραμμά του.
    Χωρίς το περίγραμμά του, δε θα μπορείτε να ενεργοποιήσετε το περίγραμμα ξανά χρησιμοποιώντας το ποντίκι: Κάντε χρήση του μενού λειτουργιών παραθύρου αντί για αυτό, που αναδύεται χρησιμοποιώντας τη συντόμευση %1.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
el: Έχετε επιλέξει την εμφάνιση ενός παραθύρου σε λειτουργία πλήρους οθόνης.
    Αν η ίδια η εφαρμογή δεν έχει επιλογή για ακύρωση της λειτουργίας πλήρους οθόνης δε θα μπορέσετε να την απενεργοποιήσετε με τη χρήση ποντικιού: Κάντε χρήση του μενού λειτουργιών παραθύρου αντί για αυτό, που αναδύεται χρησιμοποιώντας τη συντόμευση %1.

en: &Move
el: &Μετακίνηση

en: &Resize
el: Αλλαγή μεγέ&θους

en: Keep &Above Others
el: Διατήρηση &πάνω από τα άλλα

en: Keep &Below Others
el: Διατήρηση &κάτω από τα άλλα

en: &Fullscreen
el: &Πλήρης οθόνη

en: &Shade
el: &Τύλιγμα

en: Set Window Short&cut…
el: Ορισμός &συντόμευσης παραθύρου…

en: Configure Special &Window Settings…
el: Διαμόρφωση ειδικών ρυθμίσεων &παραθύρου…

en: Configure S&pecial Application Settings…
el: Διαμόρφωση &ειδικών ρυθμίσεων εφαρμογής…

en: Ma&ximize
el: Με&γιστοποίηση

en: Mi&nimize
el: &Ελαχιστοποίηση

en: &More Actions
el: Π&ερισσότερες ενέργειες

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: &Extensions
el: &Επεκτάσεις

en: &Desktops
el: &Επιφάνειες εργασίας

en: Move to &Desktop
el: Μετακίνηση στην επι&φάνεια εργασίας

en: Move to &Screen
el: Μετακίνη&ση στην οθόνη

en: Show in &Activities
el: Εμφάνιση στις &δραστηριότητες

en: Move &To Current Desktop
el: Μετακίνηση στην τρέ&χουσα επιφάνεια εργασίας

en: &All Desktops
el: Ό&λες τις επιφάνειες εργασίας

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en: &New Desktop
el: &Νέα επιφάνεια εργασίας

en: Move to %1
el: Μετακίνη&ση σε %1

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
el: Προσθήκη σε &νέα επιφάνεια εργασίας

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
el: Μετακίνηση στην νέα επιφάνεια εργασίας

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
el: Οθόνη &%1 (%2)

en: &All Activities
el: Όλες οι δρασ&τηριότητες

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
el: <b>%1</b> χρησιμοποιείται ήδη

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
el: <b>%1</b> χρησιμοποιείται από την ενέργεια %2 του %3

en: Window Operations Menu
el: Μενού λειτουργιών παραθύρου

en: Close Window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Maximize Window
el: Μεγιστοποίηση παραθύρου

en: Maximize Window Vertically
el: Κατακόρυφη μεγιστοποίηση παραθύρου

en: Maximize Window Horizontally
el: Οριζόντια μεγιστοποίηση παραθύρου

en: Minimize Window
el: Ελαχιστοποίηση παραθύρου

en: Shade Window
el: Τύλιγμα παραθύρου

en: Move Window
el: Μετακίνηση παραθύρου

en: Resize Window
el: Αλλαγή μεγέθους παραθύρου

en: Raise Window
el: Ανύψωση παραθύρου

en: Lower Window
el: Χαμήλωμα παραθύρου

en: Toggle Window Raise/Lower
el: Ανύψωση/Χαμήλωμα παραθύρου

en: Make Window Fullscreen
el: Κάνε το παράθυρο πλήρους οθόνης

en: Keep Window Above Others
el: Διατήρηση παραθύρου πάνω από τα άλλα

en: Keep Window Below Others
el: Διατήρηση παραθύρου κάτω από τα άλλα

en: Activate Window Demanding Attention
el: Ενεργοποίηση παραθύρου που απαιτεί προσοχή

en: Setup Window Shortcut
el: Ορισμός συντόμευσης παραθύρου

en: Move Window to the Center
el: Μετακίνηση παραθύρου στο κέντρο

en: Move Window Right
el: Μετακίνηση παραθύρου στα δεξιά

en: Move Window Left
el: Μετακίνηση παραθύρου στα αριστερά

en: Move Window Up
el: Μετακίνηση παραθύρου πάνω

en: Move Window Down
el: Μετακίνηση παραθύρου κάτω

en: Shrink Window Horizontally
el: Σμίκρυνση παραθύρου οριζόντια

en: Shrink Window Vertically
el: Σμίκρυνση παραθύρου κατακόρυφα

en: Quick Tile Window to the Left
el: Γρήγορη στοίβαξη παραθύρου στα αριστερά

en: Quick Tile Window to the Right
el: Γρήγορη στοίβαξη παραθύρου στα δεξιά

en: Quick Tile Window to the Top
el: Γρήγορη στοίβαξη παραθύρου στην κορυφή

en: Quick Tile Window to the Bottom
el: Γρήγορη στοίβαξη παραθύρου κάτω

en: Quick Tile Window to the Top Left
el: Γρήγορη στοίβαξη παραθύρου πάνω αριστερά

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
el: Γρήγορη στοίβαξη παραθύρου κάτω αριστερά

en: Quick Tile Window to the Top Right
el: Γρήγορη στοίβαξη παραθύρου πάνω δεξιά

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
el: Γρήγορη στοίβαξη παραθύρου κάτω δεξιά

en: Switch to Window Above
el: Εναλλαγή στο πάνω παράθυρο

en: Switch to Window Below
el: Εναλλαγή στο κάτω παράθυρο

en: Switch to Window to the Right
el: Εναλλαγή στο παράθυρο δεξιά

en: Switch to Window to the Left
el: Εναλλαγή στο παράθυρο αριστερά

en: Increase Opacity of Active Window by 5%
el: Αύξηση της αδιαφάνειας του ενεργού παραθύρου κατά 5%

en: Decrease Opacity of Active Window by 5%
el: Μείωση της αδιαφάνειας του ενεργού παραθύρου κατά 5%

en: Keep Window on All Desktops
el: Διατήρηση παραθύρου σε όλες τις επιφάνειες εργασίας

en: Window to Desktop %1
el: Παράθυρο στην Επιφάνεια εργασίας %1

en: Window to Next Desktop
el: Παράθυρο στην επόμενη Επιφάνεια εργασίας

en: Window to Previous Desktop
el: Παράθυρο στην προηγούμενη Επιφάνεια εργασίας

en: Window One Desktop to the Right
el: Μετάβαση μία επιφάνεια εργασίας δεξιά

en: Window One Desktop to the Left
el: Μετάβαση μία επιφάνεια εργασίας αριστερά

en: Window One Desktop Up
el: Μετάβαση μία επιφάνεια εργασίας πάνω

en: Window One Desktop Down
el: Μετάβαση μία επιφάνεια εργασίας κάτω

en: Move Window to Screen %1
el: Μετακίνηση παραθύρου στην οθόνη %1

en: Move Window to Next Screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην επόμενη οθόνη

en: Move Window to Previous Screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην προηγούμενη οθόνη

en: Switch to Screen %1
el: Εναλλαγή στην οθόνη %1

en: Switch to Next Screen
el: Εναλλαγή στην επόμενη οθόνη

en: Switch to Previous Screen
el: Μετάβαση στην προηγούμενη οθόνη

en: Kill Window
el: Σκότωμα παραθύρου

en: Activate Window (%1)
el: Ενεργοποίηση παραθύρου (%1)

en: unknown
el: άγνωστη

en: Desktop %1
el: Επιφάνεια εργασίας %1

en: Switch to Next Desktop
el: Μετάβαση στην επόμενη Επιφάνεια εργασίας

en: Switch to Previous Desktop
el: Μετάβαση στην προηγούμενη Επιφάνεια εργασίας

en: Switch One Desktop to the Right
el: Μετάβαση μία επιφάνεια εργασίας δεξιά

en: Switch One Desktop to the Left
el: Μετάβαση μία επιφάνεια εργασίας αριστερά

en: Switch One Desktop Up
el: Μετάβαση μία επιφάνεια εργασίας πάνω

en: Switch One Desktop Down
el: Μετάβαση μία επιφάνεια εργασίας κάτω

en: Switch to Desktop %1
el: Εναλλαγή στην Επιφάνεια εργασίας %1

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
el: (Δεν ανταποκρίνεται)

[ctx: Introductory text shown in the support information.]
en: KWin Support Information:
    The following information should be used when requesting support on e.g. https://discuss.kde.org.
    It provides information about the currently running instance, which options are used,
    what OpenGL driver and which effects are running.
    Please post the information provided underneath this introductory text to a paste bin service
    like https://paste.kde.org instead of pasting into support threads.
el: Πληροφορίες υποστήριξης KWin:
    Οι ακόλουθες πληροφορίες θα πρέπει να χρησιμοποιούνται όταν ζητάτε υποστήριξη π.χ. στο http://discuss.kde.org.
    Παρέχει πληροφορίες σχετικά με την τρέχουσα διεργασία, ποιες επιλογές χρησιμοποιούνται,
    ποιος οδηγός OpenGL και ποια εφέ εκτελούνται.
    Παρακαλώ καταχωρήσετε τις πληροφορίες που παρέχονται κάτω από αυτό το εισαγωγικό κείμενο σε μια υπηρεσία τύπου paste bin
    όπως το http://paste.kde.org αντί να τις επικολλήσετε σε θέματα υποστήριξης.

en: Xwayland has crashed
el: Το Xwayland κατάρρευσε
