kwin - en_US to cs translation catalogue (557 entries)

en_US: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
cs: Grafické efekty byly restartovány kvůli restartu grafiky

en_US: Suspend Compositing
cs: Zastavit kompozici

en_US: <b>OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.</b><br>This was most likely due to a driver bug.<p>If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,<br>you can reset this protection but <b>be aware that this might result in an immediate crash!</b></p>
cs: <b>Kompozice OpenGL (výchozí) vedla v minulosti k pádu KWinu.</b><br>K tomu nejspíš došlo kvůli chybě v ovladači.<p>Pokud si myslíte, že jste mezitím aktualizovali na stabilní verzi ovladače,<br>můžete resetovat ochranu, ale mějte na paměti, že to může vést k okamžitému pádu.</b></p>

en_US: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
cs: Požadovaná X rozšíření (XComposite a XDamage) nejsou dostupná.

en_US: GLX/OpenGL is not available.
cs: GLX/OpenGL není dostupné.

en_US: Timestamp
cs: Časové razítko

en_US: Timestamp (µsec)
cs: Časové razítko (µs)

[ctx: A mouse button]
en_US: Left
cs: Vlevo

[ctx: A mouse button]
en_US: Right
cs: Vpravo

[ctx: A mouse button]
en_US: Middle
cs: Uprostřed

[ctx: A mouse button]
en_US: Back
cs: Zpět

[ctx: A mouse button]
en_US: Forward
cs: Vpřed

[ctx: A mouse button]
en_US: Task
cs: Úloha

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 4
cs: Extra tlačítko 4

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 5
cs: Extra tlačítko 5

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 6
cs: Extra tlačítko 6

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 7
cs: Extra tlačítko 7

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 8
cs: Extra tlačítko 8

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 9
cs: Extra tlačítko 9

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 10
cs: Extra tlačítko 10

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 11
cs: Extra tlačítko 11

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 12
cs: Extra tlačítko 12

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 13
cs: Extra tlačítko 13

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 14
cs: Extra tlačítko 14

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 15
cs: Extra tlačítko 15

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 16
cs: Extra tlačítko 16

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 17
cs: Extra tlačítko 17

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 18
cs: Extra tlačítko 18

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 19
cs: Extra tlačítko 19

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 20
cs: Extra tlačítko 20

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 21
cs: Extra tlačítko 21

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 22
cs: Extra tlačítko 22

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 23
cs: Extra tlačítko 23

[ctx: A mouse button]
en_US: Extra Button 24
cs: Extra tlačítko 24

en_US: Input Device
cs: Vstupní zařízení

[ctx: The input device of the event is not known]
en_US: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: A mouse pointer motion event]
en_US: Pointer Motion
cs: Pohyb ukazatele

[ctx: The relative mouse movement]
en_US: Delta
cs: Rozdíl

[ctx: The global mouse pointer position]
en_US: Global Position
cs: Globální pozice

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en_US: Button
cs: Tlačítko

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en_US: Pressed Buttons
cs: Stisknutá tlačítka

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en_US: Orientation
cs: 7Natočení

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en_US: Horizontal
cs: Vodorovně

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en_US: Vertical
cs: Svisle

[ctx: The angle delta of a pointer axis event]
en_US: Delta
cs: Rozdíl

[ctx: A key press event]
en_US: Key Press
cs: Stisk klávesy

[ctx: A key release event]
en_US: Key Release
cs: Uvolnění klávesy

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en_US: Repeat
cs: Opakovat

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en_US: Xkb symbol
cs: Symbol Xkb

[ctx: The translated code interpreted as text]
en_US: Utf8
cs: UTF-8

[ctx: The currently active modifiers]
en_US: Modifiers
cs: Modifikátory

[ctx: The global position of the touch point]
en_US: Global position
cs: Globální pozice

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en_US: Finger count
cs: Počet prstů

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en_US: Scale
cs: Měřítko

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en_US: Angle delta
cs: Rozdíl úhlů

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en_US: Delta x
cs: Rozdíl x

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en_US: Delta y
cs: Rozdíl y

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en_US: Finger count
cs: Počet prstů

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en_US: Delta x
cs: Rozdíl x

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en_US: Delta y
cs: Rozdíl y

[ctx: Name of a hardware switch]
en_US: Notebook lid
cs: Víko notebooku

[ctx: Name of a hardware switch]
en_US: Tablet mode
cs: Režim tabletu

[ctx: A hardware switch]
en_US: Switch
cs: Přepnout

[ctx: The hardware switch got turned off]
en_US: Off
cs: Vypnuto

[ctx: The hardware switch got turned on]
en_US: On
cs: Zapnuto

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en_US: State
cs: Stav

en_US: Tablet Tool
cs: Nástroj pro tablet

en_US: EventType
cs: TypUdálosti

en_US: Position
cs: Pozice

en_US: Tilt
cs: Náklon

en_US: Rotation
cs: Rotace

en_US: Pressure
cs: Tlak

en_US: Buttons
cs: Tlačítka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en_US: Modifiers
cs: Modifikátory

en_US: Tablet Tool Button
cs: Tlačítko nástroje tabletu

en_US: Button
cs: Tlačítko

en_US: Pressed
cs: Stisknuto

en_US: Tablet Pad Button
cs: Tlačítko tabletu

en_US: Number
cs: Číslo

[ctx: @label]
en_US: Effects
cs: Efekty

en_US: No Mouse Buttons
cs: Žádná tlačítka myši

[ctx: Mouse Button]
en_US: left
cs: vlevo

[ctx: Mouse Button]
en_US: right
cs: vpravo

[ctx: Mouse Button]
en_US: middle
cs: prostřední

[ctx: Mouse Button]
en_US: back
cs: zpět

[ctx: Mouse Button]
en_US: forward
cs: vpřed

[ctx: Mouse Button]
en_US: task
cs: úloha

en_US: X11 Windows
cs: Okna X11

en_US: Wayland Windows
cs: Okna Waylandu

en_US: Internal Windows
cs: Vnitřní okna

[ctx: @action:button unload an effect]
en_US: Unload
cs: Zrušit načtení

[ctx: @action:button load an effect]
en_US: Load
cs: Načíst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, quitButton)
en_US: Quit Debug Console
cs: Ukončit ladicí konzoli

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en_US: Windows
cs: Okna

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en_US: Input Events
cs: Vstupní události

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en_US: Input Devices
cs: Vstupní zařízení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en_US: No OpenGL compositor running
cs: Běží kompozitor OpenGL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en_US: OpenGL (ES) driver information
cs: Informace o ovladači OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: Vendor:
cs: Dodavatel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en_US: Version:
cs: Verze:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en_US: Driver:
cs: Ovladač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en_US: GPU class:
cs: Třída GPU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en_US: OpenGL Version:
cs: Verze OpenGL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en_US: GLSL Version:
cs: Verze GLSL:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en_US: OpenGL (ES) Extensions
cs: Rozšíření OpenGL (ES)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en_US: Keyboard
cs: Klávesnice

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en_US: Keymap Layouts
cs: Rozvržení kláves

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en_US: Current Layout:
cs: Současné rozvržení:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en_US: Active Modifiers
cs: Aktivní modifikátory

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en_US: LEDs
cs: LEDky

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en_US: Active LEDs
cs: Aktivní LEDky

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en_US: Clipboard
cs: Schránka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en_US: Primary Selection
cs: Primární výběr

en_US: Window Manager
cs: Správce oken

en_US: PID of the application to terminate
cs: PID aplikace k ukončení

en_US: Hostname on which the application is running
cs: Název počítače, kde je aplikace spuštěna

en_US: hostname
cs: jméno hostitele

en_US: Caption of the window to be terminated
cs: Titulek okna k ukončení

en_US: caption
cs: titulek

en_US: Name of the application to be terminated
cs: Název aplikace k ukončení

en_US: name
cs: název

en_US: ID of resource belonging to the application
cs: ID zdroje patřícího k aplikaci

en_US: Time of user action causing termination
cs: Čas uživatelské činnosti způsobující ukončení

en_US: time
cs: čas

en_US: KWin helper utility
cs: Pomocný nástroj pro KWin

en_US: This helper utility is not supposed to be called directly.
cs: Tento pomocný nástroj není určen k samostatnému spouštění.

[ctx: @info]
en_US: <para><emphasis strong='true'>Terminating this application will close all of its windows. Any unsaved data will be lost.</emphasis></para>
cs: <para><emphasis strong='true'>Ukončení této aplikace uzavře všechny její okna. Veškerá neuložená data budou ztracena.</emphasis></para>

[ctx: @action:button Terminate app]
en_US: &Terminate %1
cs: Ukonči&t %1

[ctx: @action:button Wait for frozen app to maybe respond again]
en_US: &Wait Longer
cs: Čekat delší do&bu

[ctx: @title:window]
en_US: Not Responding
cs: Neodpovídá

[ctx: @info]
en_US: Process ID: %1
cs: ID procesu: %1

[ctx: @info]
en_US: Host name: %1
cs: Název hostitele: %1

en_US: Keyboard Layout Switcher
cs: Přepínač rozvržení klávesnice

en_US: KDE window manager
cs: Správce oken KDE

en_US: (c) 1999-2019, The KDE Developers
cs: (c) 1999-2019, Vývojáři KDE

en_US: Disable configuration options
cs: Zakázat možnosti nastavení

en_US: Indicate that KWin has recently crashed n times
cs: Naznačuje, že KWin nedávno n-krát zhavaroval

en_US: Start a rootless Xwayland server.
cs: Spustit rootless Xwayland server.

en_US: Render to a virtual framebuffer.
cs: Vykreslovat do virtuálního framebufferu.

en_US: Name of the xauthority file
cs: Název souboru xauthority

en_US: Render through drm node.
cs: Vykreslovat režimem drm.

en_US: Starts the session in locked mode.
cs: Spustí sezení v uzamčeném režimu.

en_US: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
cs: KWin je nestabilní.
    Zdá se, že havaroval několikrát po sobě.
    Můžete si zvolit ke spuštění jiného správce oken:

en_US: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
cs: kwin: nelze získat výběr správce oken, je spuštěn jiný správce? (zkuste použít --replace)

en_US: kwin: another window manager is running (try using --replace)
cs: kwin: je spuštěn jiný správce oken (zkuste použít --replace)

en_US: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
cs: Nahradit již běžící správce oken kompatibilní s ICCCM 2.0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en_US: Blur strength:
cs: Síla rozmazání:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en_US: Light
cs: Lehce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en_US: Strong
cs: Silné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en_US: Noise strength:
cs: Síla šumu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en_US: Strength:
cs: Síla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en_US: Dim:
cs: Ztmavit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en_US: Docks and panels
cs: Doky a panely

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en_US: Desktop
cs: Pracovní plocha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en_US: Keep above windows
cs: Podržet nad okny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en_US: By window group
cs: Podle skupiny oken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en_US: Fullscreen windows
cs: Okna přes celou obrazovku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en_US: Duration:
cs: Doba trvání:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en_US: Default
cs: Výchozí

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en_US:  milliseconds
cs:  milisekundy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en_US: Window Open Animation
cs: Animace otevření okna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en_US: Rotation edge:
cs: Okraj otáčení:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en_US: Top
cs: Nahoře

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en_US: Right
cs: Vpravo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en_US: Bottom
cs: Dole

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en_US: Left
cs: Vlevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en_US: Rotation angle:
cs: Úhel otáčení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en_US: Distance:
cs: Vzdálenost:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en_US: Window Close Animation
cs: Animace zavření okna

[ctx: @item:inmenu never hide cursor on inactivity]
en_US: Never
cs: Nikdy

en_US: %1 second | %1 seconds
cs[0]: %1 sekunda
cs[1]: %1 sekundy
cs[2]: %1 sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InactivityDuration)
en_US: Hide cursor on inactivity:
cs: Skrýt kurzor během neaktivity:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnTyping)
en_US: Hide cursor on typing
cs: Skrýt kurzor během psaní

en_US: Toggle Invert Effect
cs: Zapnout efekt inverze

en_US: Toggle Invert Effect on Window
cs: Přepnout inverzní efekt na okno

en_US: Invert Screen Colors
cs: Invertovat barvy na obrazovce

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en_US: Tiny
cs: Malá

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en_US: Normal
cs: Normální

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en_US: Large
cs: Velká

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en_US: Very Large
cs: Velmi velká

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en_US: Huge
cs: Obrovská

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en_US: Very Huge
cs: Velmi obrovská

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en_US: Oversized
cs: Nadměrná

en_US: Button size:
cs: Velikost tlačítka:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en_US: Config Dialog
cs: Nastavovací dialog

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en_US: Title &Alignment
cs: Z&arovnání titulku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en_US: Center
cs: Střed

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en_US: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
cs: Je-li vybráno, okraje oken budou kresleny pomocí barev panelu titulku; jinak budou použity normální barvy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en_US: Colored window border
cs: Barevný okraj okna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en_US: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
cs: Zaškrtněte tuto volbu, pokud si přejete, aby se tlačítka zesvětlovala/ztmavovala, když na ně myš vstoupí nebo z nich odejde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en_US: Animate buttons
cs: Animovat tlačítka

en_US: The Caps Lock key has been activated
cs: Klávesa CapsLock je nyní aktivní

en_US: The Caps Lock key is now inactive
cs: Klávesa CapsLock není aktivní

en_US: The Num Lock key has been activated
cs: Klávesa Num Lock byla aktivována

en_US: The Num Lock key is now inactive
cs: Klávesa Num Lock není aktivní

en_US: The Scroll Lock key has been activated
cs: Klávesa ScrollLock byla aktivována

en_US: The Scroll Lock key is now inactive
cs: ScrollLock není aktivní

en_US: The Shift key is now active.
cs: Klávesa Shift je nyní aktivní.

en_US: The Shift key is now inactive.
cs: Klávesa Shift není aktivní.

en_US: The Control key is now active.
cs: Klávesa Ctrl je nyní aktivní.

en_US: The Control key is now inactive.
cs: Klávesa Ctrl není aktivní.

en_US: The Alt key is now active.
cs: Klávesa Alt je nyní aktivní.

en_US: The Alt key is now inactive.
cs: Klávesa Alt není aktivní.

en_US: The Meta key is now active.
cs: Klávesa Meta je nyní aktivní.

en_US: The Meta key is now inactive.
cs: Klávesa Meta není aktivní.

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: activate
cs: aktivovat

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: close
cs: zavřít

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: minimize
cs: minimalizovat

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: maximize
cs: maximalizovat

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: fullscreen
cs: celá obrazovka

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: shade
cs: zasunout

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: keep above
cs: podržet nad

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: keep below
cs: podržet pod

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: window
cs: okno

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: name
cs: jméno

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en_US: desktop
cs: plocha

en_US: Switch to desktop %1
cs: Přepnout se na plochu %1

en_US: Close running window on %1
cs: Zavřít okno běžící na %1

en_US: (Un)minimize running window on %1
cs: Minimalizovat/obnovit okno běžící na %1

en_US: Maximize/restore running window on %1
cs: Maximalizovat/obnovit okno běžící na %1

en_US: Toggle fullscreen for running window on %1
cs: Přepnout okno běžící na %1 na celou obrazovku

en_US: (Un)shade running window on %1
cs: Zasunout/vysunout okno běžící na %1

en_US: Toggle keep above for running window on %1
cs: Držet okno běžící na %1 nad ostatními

en_US: Toggle keep below running window on %1
cs: Držet okno běžící na %1 pod ostatními

en_US: Activate running window on %1
cs: Aktivovat okno běžící na %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en_US: Fade to black (fullscreen splash screens only)
cs: Přechod do černé (pouze úvodní obrazovky)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en_US: Animation duration:
cs: Doba trvání animace:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en_US: Default
cs: Výchozí

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en_US: Size
cs: Velikost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: &Width:
cs: Šíř&ka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en_US: &Height:
cs: &Výška:

en_US: Toggle Mouse Click Animation
cs: Povolit animace kliknutí myši

[ctx: Left mouse button]
en_US: Left
cs: Vlevo

[ctx: Middle mouse button]
en_US: Middle
cs: Střední

[ctx: Right mouse button]
en_US: Right
cs: Vpravo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en_US: Basic Settings
cs: Základní nastavení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en_US: Left Mouse Button Color:
cs: Barva levého tlačítko myši:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en_US: Middle Mouse Button Color:
cs: Barva prostředního tlačítka myši:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en_US: Right Mouse Button Color:
cs: Barva pravého tlačítka myši:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en_US: Advanced Settings
cs: Pokročilá nastavení

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en_US: Rings
cs: Prstence

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en_US: Line Width:
cs: Šířka čáry:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en_US: Ring Duration:
cs: Doba trvání prstence:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en_US: Ring Radius:
cs: Poloměr prstence

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en_US: Ring Count:
cs: Počet prstenců:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en_US: Font:
cs: Písmo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en_US: Show Text:
cs: Zobrazit text:

en_US: Clear All Mouse Marks
cs: Vymazat všechny značky myší

en_US: Clear Last Mouse Mark
cs: Smazat poslední značku myší

en_US: Clear Mouse Marks
cs: Vymazat značky myší

[ctx: Suffix]
en_US:  pixel |  pixels
cs[0]:  pixel
cs[1]:  pixely
cs[2]:  pixelů

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en_US: Appearance
cs: Vzhled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: Wid&th:
cs: Šíř&ka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en_US: &Color:
cs: &Barva:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en_US: Draw with the mouse by holding modifier keys and moving the mouse
cs: Kreslit můžete myší podržením modifikátorových kláves a pohybem myši.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FreedrawModifierKeys)
en_US: Free draw modifier keys:
cs: Modifikátory klávesnice pro kresbu rukou:

[ctx: Night Light was temporarily disabled]
en_US: Night Light Suspended
cs: Noční světlo bylo pozastaveno

[ctx: Night Light was reenabled from temporary suspension]
en_US: Night Light Resumed
cs: Noční světlo bylo znovu zapnuto

en_US: Color Temperature Preview
cs: Náhled teploty barvy

[ctx: @label]
en_US: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @action Overview is the name of a KWin effect]
en_US: Toggle Overview
cs: Přepnout přehled

[ctx: @action Grid View is the name of a KWin effect]
en_US: Toggle Grid View
cs: Přepnout pohled na mřížku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: Ignore minimized windows:
cs: Ignorovat minimalizovaná okna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FilterWindows)
en_US: Search results include filtered windows:
cs: Výsledky hledání zahrnují filtrovaná okna:

[ctx: @action Overview is the name of a Kwin effect]
en_US: Toggle Overview
cs: Přepnout přehled

[ctx: @action Grid view is the name of a Kwin effect]
en_US: Toggle Grid View
cs: Přepnout pohled na mřížku

en_US: Delete Virtual Desktop
cs: Smazat virtuální plochu

en_US: Add Virtual Desktop
cs: Přidat virtuální plochu

[ctx: @info:placeholder]
en_US: No other Virtual Desktops to show
cs: Žádné další virtuální plochy k zobrazení

[ctx: @action:button]
en_US: Add Virtual Desktop
cs: Přidat virtuální plochu

[ctx: @action:button]
en_US: Configure Virtual Desktops…
cs: Nastavit virtuální plochy…

[ctx: @info:placeholder]
en_US: No matching windows
cs: Žádná odpovídající okna

en_US: Drag Down To Close
cs: Pro uzavření táhnout dolů

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en_US: Close window
cs: Zavřít okno

en_US: Failed to start main PipeWire loop
cs: Chyba při spouštění hlavní smyčky PipeWire

en_US: Failed to create PipeWire context
cs: Chyba při vytváření kontextu PipeWire

en_US: Invalid region
cs: Neplatná oblast

en_US: OpenGL compositing is required for screencasting
cs: Pro sdílení obrazovky je potřeba kompozitor OpenGL

[ctx: @label]
en_US: Compositing
cs: Kompozice

[ctx: @label]
en_US: This effect is not a benchmark
cs: Tento efekt není benchmark

[ctx: @label]
en_US: Paint Duration
cs: Délka malby

[ctx: @label]
en_US: Paint Amount
cs: Množství barvy

[ctx: @label]
en_US: Current FPS
cs: Současné FPS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en_US: Horizontal:
cs: Vodorovně:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en_US: Vertical:
cs: Svisle:

en_US: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Shift byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en_US: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Ctrl byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en_US: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Alt byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en_US: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa Meta byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en_US: The AltGr key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
cs: Klávesa AltGr byla uzamčena a je nyní aktivní pro všechna stisknutí kláves.

en_US: Toggle Thumbnail for Current Window
cs: Zapnout miniaturu současného okna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: Maximum &width:
cs: Maximá&lní šířka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en_US: &Spacing:
cs: Roze&stupy:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en_US:  pixels
cs:  pixelů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en_US: &Opacity:
cs: &Krytí:

en_US: Toggle Tiles Editor
cs: Přepnout editor dlaždic

en_US: Padding:
cs: Odstup:

en_US: Load Layout…
cs: Načíst rozvržení…

en_US: Close
cs: Zavřít

en_US: Split Left/Right
cs: Rozdělit levý/pravý

en_US: Split Top/Bottom
cs: Rozdělit horní/dolní

en_US: Add Floating Tile
cs: Přidat plovoucí dlaždici

en_US: Delete
cs: Smazat

en_US: Track mouse
cs: Sledovat kurzor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: Trigger effect with:
cs: Spustit efekt pomocí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en_US: Keyboard shortcut:
cs: Klávesová zkratka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en_US: Modifier keys:
cs: Modifikátory klávesnice:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en_US: Translucency
cs: Průhlednost

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en_US: General Translucency Settings
cs: Obecná nastavení průhlednosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en_US: Combobox popups:
cs: Rozbalovací seznamy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en_US: Opaque
cs: Neprůhledné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en_US: Dialogs:
cs: Dialogy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en_US: Transparent
cs: Průhledný

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en_US: Menus:
cs: Nabídky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en_US: Moving windows:
cs: Okna v pohybu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en_US: Inactive windows:
cs: Neaktivní okna:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en_US: Set menu translucency independently
cs: Nastavit průhlednost nabídky nezávisle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en_US: Dropdown menus:
cs: Rozbalovací nabídky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en_US: Popup menus:
cs: Vyskakovací nabídky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en_US: Torn-off menus:
cs: Vytržené nabídky:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en_US: Video Wall
cs: Video stěna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en_US: Apply to
cs: Použít na

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en_US: Comma separated list of window classes
cs: Čárkou oddělený seznam tříd okna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applyLabel)
en_US: All
cs: Vše

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en_US: Ignore
cs: Ignorovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en_US: None
cs: Nic

en_US: Toggle Present Windows (Current desktop)
cs: Zapnout současná okna (na aktivní ploše)

en_US: Toggle Present Windows (All desktops)
cs: Zapnout současná okna (na všech plochách)

en_US: Toggle Present Windows (Window class)
cs: Zapnout současná okna (třída okno)

en_US: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
cs: Zapnout současná okna (Třída okna na aktivní ploše)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en_US: Ignore &minimized windows
cs: Ignorovat &minimalizovaná okna

en_US: No Matches
cs: Žádný nevyhovuje

en_US: No Windows
cs: Žádná okna

en_US: Filter windows…
cs: Filtrovat okna...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en_US: Advanced
cs: Pokročilé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en_US: &Stiffness:
cs: Neohebno&st:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en_US: Dra&g:
cs: Přetá&hnutí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en_US: &Move factor:
cs: Faktor poh&ybu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en_US: Wo&bble when moving
cs: Chvět se při &přesunu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en_US: Wobble when &resizing
cs: Chvět se při z&měně velikosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en_US: Enable &advanced mode
cs: Povolit &pokročilý režim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en_US: &Wobbliness
cs: &Vlnivost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: Less
cs: Méně

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en_US: More
cs: Více

en_US: Move Zoomed Area to Left
cs: Přesunout přiblíženou oblast doleva

en_US: Move Zoomed Area to Right
cs: Přesunout přiblíženou oblast doprava

en_US: Move Zoomed Area Upwards
cs: Přesunout přiblíženou oblast nahoru

en_US: Move Zoomed Area Downwards
cs: Přesunout přiblíženou oblast dolů

en_US: Move Mouse to Focus
cs: Přesunout myš na zaměření

en_US: Move Mouse to Center
cs: Přesunout myš na střed

en_US: Move Left
cs: Přesunout doleva

en_US: Move Right
cs: Přesunout doprava

en_US: Move Up
cs: Přesunout nahoru

en_US: Move Down
cs: Přesunout dolů

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en_US: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
cs: Při přiblížení a oddálení změní měřítko podle zadaného faktoru zvětšení.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: Zoom Factor:
cs: Faktor zvětšení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en_US: Enable Focus Tracking
cs: Povolit sledování zaměření

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en_US: Mouse Pointer:
cs: Ukazatel myši:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en_US: Visibility of the mouse-pointer.
cs: Viditelnost ukazatele myši.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en_US: Scale
cs: Měřítko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en_US: Keep
cs: Ponechat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en_US: Hide
cs: Skrýt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en_US: Track moving of the mouse.
cs: Sledovat pohyb myši.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en_US: Proportional
cs: Proporcionální

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en_US: Centered
cs: Na střed

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en_US: Push
cs: Odeslat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en_US: Disabled
cs: Zakázáno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en_US: Mouse Tracking:
cs: Sledování myši:

note: i18n: ectx: label, entry (count), group (General)
en_US: Total rules count (legacy)
cs: Celkový počet pravidel (zastaralé)

note: i18n: ectx: label, entry (description), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Rule description
cs: Popis pravidla

note: i18n: ectx: label, entry (descriptionLegacy), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Rule description (legacy)
cs: Popis pravidla (zastaralé)

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteRule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Delete this rule (for use in imports)
cs: Smazat toto pravidlo (pro použití při importech)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclass), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Window class (application)
cs: Třída okna (aplikace)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclasscomplete), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Match whole window class
cs: Odpovídá celé třídě okna

note: i18n: ectx: label, entry (windowrole), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Window role
cs: Role okna

note: i18n: ectx: label, entry (title), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Window title
cs: Titulek okna

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachine), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Machine (hostname)
cs: Počítač (název)

note: i18n: ectx: label, entry (types), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Window types that match
cs: Typy oken, které odpovídají

note: i18n: ectx: label, entry (placement), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Initial placement
cs: Úvodní umístění

note: i18n: ectx: label, entry (placementrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Initial placement rule type
cs: Ty pravidla pro původní umístění

note: i18n: ectx: label, entry (position), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Window position
cs: Umístění okna

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Window size
cs: Velikost okna

note: i18n: ectx: label, entry (minsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Window minimum size
cs: Minimální velikost okna

note: i18n: ectx: label, entry (minsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Window minimum size rule type
cs: Typ pravidla Minimální velikost okna

note: i18n: ectx: label, entry (maxsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Window maximum size
cs: Maximální velikost okna

note: i18n: ectx: label, entry (maxsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Window maximum size rule type
cs: Typ pravidla Maximální velikost okna

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Active opacity
cs: Aktivní krytí

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Inactive opacity
cs: Neaktivní krytí

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Ignore requested geometry
cs: Ignorovat požadovanou geometrii

note: i18n: ectx: label, entry (desktops), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: List of Desktop Ids
cs: Seznam ID pracovních ploch

note: i18n: ectx: label, entry (desktopsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Desktop Ids rule type
cs: Typ pravidla ID pracovní plochy

note: i18n: ectx: label, entry (screen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Screen number
cs: Číslo obrazovky

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Activity
cs: Aktivita

note: i18n: ectx: label, entry (activityrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Activity rule type
cs: Typ pravidla aktivity

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevert), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Maximized vertically
cs: Maximalizované svisle

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevertrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Maximized vertically rule type
cs: Pravidlo pro maximalizované svisle

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehoriz), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Maximized horizontally
cs: Maximalizované vodorovně

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Minimized
cs: Minimalizované

note: i18n: ectx: label, entry (shade), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Shaded
cs: Sbalené

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbar), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Skip taskbar
cs: Přeskočit pruh úloh

note: i18n: ectx: label, entry (skippager), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Skip pager
cs: Přeskočit přepínač ploch

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcher), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Skip switcher
cs: Přeskočit přepínač

note: i18n: ectx: label, entry (above), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Keep above
cs: Ponechat nad

note: i18n: ectx: label, entry (below), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Keep below
cs: Ponechat pod

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

note: i18n: ectx: label, entry (noborder), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: No titlebar and frame
cs: Bez titulku a rámu

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Block Compositing
cs: Zablokovat kompozici

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Focus stealing prevention
cs: Prevence ztráty zaměření

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Focus protection
cs: Ochrana zaměření

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocus), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Accept Focus
cs: Přijmout zaměření

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocusrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Accept Focus rule type
cs: Typ pravidla pro přijetí zaměření

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Closeable
cs: Lze zavřít

note: i18n: ectx: label, entry (closeablerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Closeable rule type
cs: Typ pravidla -  Lze zavřít

note: i18n: ectx: label, entry (autogroup), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Autogroup with identical
cs: Automaticky seskupovat se stejnými

note: i18n: ectx: label, entry (autogrouprule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Autogroup with identical rule type
cs: Automaticky seskupovat se stejným typem

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfg), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Autogroup in foreground
cs: Automaticky seskupovat na popředí

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfgrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Autogroup in foreground rule type
cs: Automaticky seskupovat typ na popředí

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupid), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Autogroup by ID
cs: Automaticky seskupovat podle ID

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupidrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Autogroup by ID rule type
cs: Automaticky seskupovat typ podle ID

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Obey geometry restrictions
cs: Řídit se omezenou geometrií

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Obey geometry restrictions rule type
cs: Řídit se typem pravidla pro omezenou geometrii

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Shortcut
cs: Zkratka

note: i18n: ectx: label, entry (shortcutrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Shortcut rule type
cs: Typ pravidla pro zkratky:

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcuts), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Ignore global shortcuts
cs: Ignorovat globální zkratky

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcutsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Ignore global shortcuts rule type
cs: Ignorovat typ pravidla pro globální zkratky

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfile), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Desktop file name
cs: Název souboru plochy

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfilerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Desktop file name rule type
cs: Typ pravidla pro název souboru plochy

note: i18n: ectx: label, entry (layer), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Layer
cs: Vrstva

note: i18n: ectx: label, entry (layerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Layer rule type
cs: Typ pravidla vrstvy

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesync), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: AdaptiveSync
cs: Adaptivní synchronizace

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesyncrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: AdaptiveSync rule type
cs: Typ pravidla adaptivní synchronizace

note: i18n: ectx: label, entry (tearing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Allow Tearing
cs: Povolit trhání obrazovky

note: i18n: ectx: label, entry (tearingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en_US: Tearing rule type
cs: Typ pravidla trhání obrazovky

en_US: The following applications did not close:
    %1
cs: Následující aplikace nebyly zavřeny:
    %1

[ctx: @action:button]
en_US: Cancel Logout
cs: Zrušit odhlášení

[ctx: @action::button]
en_US: Log Out Anyway
cs: Přesto odhlásit

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en_US: Show Desktop
cs: Zobrazit plochu

[ctx: @info:placeholder no entries in the task switcher]
en_US: No open windows
cs: Žádná otevřená okna

en_US: Walk Through Windows
cs: Procházet okny

en_US: Walk Through Windows (Reverse)
cs: Procházet okny (opačně)

en_US: Walk Through Windows Alternative
cs: Alternativní procházení okny

en_US: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
cs: Alternativní procházení okny (Pozpátku)

en_US: Walk Through Windows of Current Application
cs: Procházení okny aktuální aplikace

en_US: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
cs: Procházení okny aktuální aplikace (Pozpátku)

en_US: Walk Through Windows of Current Application Alternative
cs: Alternativní procházení okny aktuální aplikace

en_US: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
cs: Alternativní procházení okny aktuální aplikace (Pozpátku)

en_US: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
cs: Instalace přepínače oken je poškozena. Chybějí zdroje.
    Kontaktujte kvůli tomu svoji distribuci.

en_US: Move the tablet to the next output
cs: Přesunout tablet na následující výstup

en_US: Tablet moved to %1
cs: Tablet přesunut na %1

en_US: Tablets switched outputs
cs: Tablety si prohodily výstupy

en_US: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
cs: Zvolili jste zobrazení okna bez okrajů.
    Okraj okna není možné znovu povolit jen pomocí myši. Použijte nabídku činností okna, kterou aktivujete klávesovou zkratkou '%1'.

en_US: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
cs: Zvolili jste zobrazení okna na celou obrazovku.
    Pokud samotná aplikace nemá možnost tento režim opustit, nebudete schopni jej ukončit pomocí myši. Použijte nabídku činností okna, kterou aktivujete pomocí zkratky '%1'.

en_US: &Move
cs: Pře&sunout

en_US: &Resize
cs: Změnit &velikost

en_US: Keep &Above Others
cs: Ponechat n&ad ostatními

en_US: Keep &Below Others
cs: Ponechat pod ostatní&mi

en_US: &Fullscreen
cs: Na celou o&brazovku

en_US: &Shade
cs: Z&asunout

en_US: &No Titlebar and Frame
cs: &Bez titulku a rámu

en_US: Set Window Short&cut…
cs: Nastavte z&kratku okna…

en_US: Configure Special &Window Settings…
cs: Nastavte s&peciální efekty okna…

en_US: Configure S&pecial Application Settings…
cs: Nastavte s&peciální volby aplikace…

en_US: Ma&ximize
cs: Ma&ximalizovat

en_US: Mi&nimize
cs: Mi&nimalizovat

en_US: &More Actions
cs: &Další činnosti

en_US: &Close
cs: &Zavřít

en_US: &Extensions
cs: Rozšíř&ení

en_US: &Desktops
cs: &Plochy

en_US: Move to &Desktop
cs: Přesunout na &plochu

en_US: Move to &Screen
cs: Přesunout na &obrazovku

en_US: Show in &Activities
cs: Zobrazit v &aktivitách

en_US: Move &To Current Desktop
cs: Přesunou&t na současnou plochu

en_US: &All Desktops
cs: &Všechny pracovní plochy

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en_US: &New Desktop
cs: &Nová pracovní plocha

en_US: Move to %1
cs: Přesunout na '%1'

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en_US: Add to &New Desktop
cs: Přidat na novou pracovní plochu

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en_US: Move to New Desktop
cs: Přesunout na novou pracovní plochu

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en_US: Screen &%1 (%2)
cs: Obrazovka &%1 (%2)

en_US: &All Activities
cs: Všechny &aktivity

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en_US: <b>%1</b> is already in use
cs: <b>%1</b> se již používá

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en_US: <b>%1</b> is used by %2 in %3
cs: <b>%1</b> je již používáno %2 v %3

en_US: Window Operations Menu
cs: Nabídka činností okna

en_US: Close Window
cs: Zavřít okno

en_US: Maximize Window
cs: Maximalizovat okno

en_US: Maximize Window Vertically
cs: Maximalizovat okno svisle

en_US: Maximize Window Horizontally
cs: Maximalizovat okno vodorovně

en_US: Minimize Window
cs: Minimalizovat okno

en_US: Shade Window
cs: Sbalit okno

en_US: Move Window
cs: Přesunout okno

en_US: Resize Window
cs: Změnit velikost okna

en_US: Raise Window
cs: Zdvihnout okno

en_US: Lower Window
cs: Dát okno do pozadí

en_US: Toggle Window Raise/Lower
cs: Přepnout okno: popředí/pozadí

en_US: Make Window Fullscreen
cs: Okno na celou obrazovku

en_US: Keep Window Above Others
cs: Ponechat okno nad ostatními

en_US: Keep Window Below Others
cs: Ponechat okno pod ostatními

en_US: Activate Window Demanding Attention
cs: Aktivovat okno vyžadující pozornost

en_US: Setup Window Shortcut
cs: Nastavit zkratku okna

en_US: Move Window to the Center
cs: Přesunout okno na střed

en_US: Move Window Right
cs: Přesunout okno doprava

en_US: Move Window Left
cs: Přesunout okno doleva

en_US: Move Window Up
cs: Přesunout okno nahoru

en_US: Move Window Down
cs: Přesunout okno dolů

en_US: Expand Window Horizontally
cs: Zvětšit okno vodorovně

en_US: Expand Window Vertically
cs: Zvětšit okno svisle

en_US: Shrink Window Horizontally
cs: Zmenšit okno vodorovně

en_US: Shrink Window Vertically
cs: Zmenšit okno svisle

en_US: Quick Tile Window to the Left
cs: Rychlá dlaždice okna doleva

en_US: Quick Tile Window to the Right
cs: Rychlá dlaždice okna doprava

en_US: Quick Tile Window to the Top
cs: Rychlá dlaždice okna nahoru

en_US: Quick Tile Window to the Bottom
cs: Rychlá dlaždice okna dolů

en_US: Quick Tile Window to the Top Left
cs: Rychlá dlaždice okna doleva nahoru

en_US: Quick Tile Window to the Bottom Left
cs: Rychlá dlaždice okna doleva dolů

en_US: Quick Tile Window to the Top Right
cs: Rychlá dlaždice okna doprava nahoru

en_US: Quick Tile Window to the Bottom Right
cs: Rychlá dlaždice okna doprava dolů

en_US: Switch to Window Above
cs: Přepnout se na okno výš

en_US: Switch to Window Below
cs: Přepnout se na okno níž

en_US: Switch to Window to the Right
cs: Přepnout se na okno doprava

en_US: Switch to Window to the Left
cs: Přepnout se na okno doleva

en_US: Increase Opacity of Active Window by 5%
cs: Zvýšit krytí aktivního okna o 5 %

en_US: Decrease Opacity of Active Window by 5%
cs: Snížit krytí aktivního okna o 5 %

en_US: Keep Window on All Desktops
cs: Podržet okno na všech plochách

en_US: Window to Desktop %1
cs: Okno na plochu %1

en_US: Window to Next Desktop
cs: Okno na následující plochu

en_US: Window to Previous Desktop
cs: Okno na předchozí plochu

en_US: Window One Desktop to the Right
cs: Okno o plochu doprava

en_US: Window One Desktop to the Left
cs: Okno o plochu doleva

en_US: Window One Desktop Up
cs: Okno o plochu nahoru

en_US: Window One Desktop Down
cs: Okno o plochu dolů

en_US: Move Window to Screen %1
cs: Přesunout okno na obrazovku %1

en_US: Move Window to Next Screen
cs: Přesunout okno na následující obrazovku

en_US: Move Window to Previous Screen
cs: Přesunout okno na předchozí obrazovku

en_US: Move Window One Screen to the Right
cs: Přesunout okno o obrazovku doprava

en_US: Move Window One Screen to the Left
cs: Přesunout okno o obrazovku doleva

en_US: Move Window One Screen Up
cs: Přesunout okno o obrazovku výš

en_US: Move Window One Screen Down
cs: Přesunout okno o obrazovku níž

en_US: Switch to Screen %1
cs: Přepnout se na obrazovku %1

en_US: Switch to Next Screen
cs: Přepnout se na následující obrazovku

en_US: Switch to Previous Screen
cs: Přepnout se na předchozí obrazovku

en_US: Switch to Screen to the Right
cs: Přepnout se na obrazovku vpravo

en_US: Switch to Screen to the Left
cs: Přepnout se na obrazovku vlevo

en_US: Switch to Screen Above
cs: Přepnout na obrazovku výše

en_US: Switch to Screen Below
cs: Přepnout na obrazovku níže

en_US: Peek at Desktop
cs: Nakouknout na pracovní plochu

en_US: Kill Window
cs: Zabít okno

en_US: Activate Window (%1)
cs: Aktivovat okno (%1)

en_US: unknown
cs: neznámý

en_US: Desktop %1
cs: Plocha %1

en_US: Switch to Next Desktop
cs: Přepnout se na následující plochu

en_US: Switch to Previous Desktop
cs: Přepnout se na předchozí plochu

en_US: Switch One Desktop to the Right
cs: Přepnout se na plochu vpravo

en_US: Switch One Desktop to the Left
cs: Přepnout se na plochu vlevo

en_US: Switch One Desktop Up
cs: Přepnout se na plochu nahoru

en_US: Switch One Desktop Down
cs: Přepnout se na plochu dolů

en_US: Switch to Desktop %1
cs: Přepnout se na plochu %1

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en_US: (Not Responding)
cs: (Neodpovídá)

en_US: Xwayland has crashed
cs: Xwayland spadnul
