kwin - en to ast translation catalogue (68 entries)

[ctx: A mouse button]
en: Task
ast: Xera

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
ast: Botón adicional 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
ast: Botón adicional 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
ast: Botón adicional 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
ast: Botón adicional 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
ast: Botón adicional 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
ast: Botón adicional 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
ast: Botón adicional 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
ast: Botón adicional 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
ast: Botón adicional 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
ast: Botón adicional 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
ast: Botón adicional 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
ast: Botón adicional 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
ast: Botón adicional 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
ast: Botón adicional 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
ast: Botón adicional 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
ast: Botón adicional 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
ast: Botón adicional 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
ast: Botón adicional 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
ast: Botón adicional 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
ast: Botón adicional 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
ast: Botón adicional 24

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
ast: Posición global

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
ast: Botón

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
ast: Orientación

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
ast: Símbolu de XKB

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
ast: Posición global

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
ast: Númberu de deos

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
ast: Númberu de deos

en: Position
ast: Posición

en: Pressure
ast: Presión

en: Buttons
ast: Botones

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
ast: Modificadores

en: Button
ast: Botón

en: Tablet
ast: Tableta

en: Number
ast: Númberu

en: X11 Windows
ast: Ventanes de X11

en: Wayland Windows
ast: Ventanes de Wayland

en: Internal Windows
ast: Ventanes internes

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
ast: Ventanes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Version:
ast: Versión:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Driver:
ast: Controlador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
ast: Versión de GLSL:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
ast: Tecláu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
ast: Distribución actual:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
ast: Cartafueyu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
ast: Seleición primaria

en: Window Manager
ast: Xestor de ventanes

en: Touchpad
ast: Panel táctil

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
ast: © 1999-2019, Los desendolcadores de KDE

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
ast: KWin ye inestable.
    Paez que cascó delles vegaes darréu.
    Pues seleicionar otru xestor de ventanes pa executar:

en: kwin: another window manager is running (try using --replace)
ast: kwin: hai otru xestor de ventanes n'execución (prueba a usar la opción --replace)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
ast: Escritoriu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
ast: Tamañu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
ast: Configuración básica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
ast: &Opacidá:

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity
ast: Actividá

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
ast: Atayu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, clearButton)
en: ...
ast: …

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
ast: El conmutador de ventanes ta estropiáu, fálten-y recursos.
    Ponte en contautu colos desendolcadores de la distribución pa informalos d'esti problema.

en: &More Actions
ast: &Más aiciones

en: &Close
ast: &Zarrar

en: &Extensions
ast: &Estensiones

en: &Desktops
ast: &Escritorios

en: &All Desktops
ast: &Tolos escritorios

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en: &New Desktop
ast: Escritoriu &nuevu

en: &All Activities
ast: &Toles actividaes

en: Xwayland has crashed
ast: Xwayland cascó
