kwin - en to ar translation catalogue (8 entries)

en: Some legacy X11 apps require the ability to read keystrokes typed in other apps for certain features, such as handling global keyboard shortcuts. This is allowed by default. However other features may require the ability to read all keys, and this is disabled by default for security reasons. If you need to use such apps, you can choose your preferred balance of security and functionality here.
ar: تتطلب بعض تطبيقات اكس11 القديمة القدرة على قراءة ضغطات المفاتيح المكتوبة في تطبيقات أخرى للحصول على ميزات معينة، مثل التعامل مع اختصارات لوحة المفاتيح العامة. هذا مسموح به بشكل افتراضي. ومع ذلك، قد تتطلب الميزات الأخرى القدرة على قراءة جميع المفاتيح، هذا الخيار معطل افتراضيًا لأسباب أمنية. إذا كنت بحاجة إلى استخدام مثل هذه التطبيقات، فيمكنك اختيار توازن الأمان والوظائف المفضل لديك هنا.

en: Allow legacy X11 apps to read keystrokes typed in all apps:
ar: اسمح لتطبيقات اكس11 القديمة بقراءة المفاتيح المضغوطة في كل التطبيقات:

en: Never
ar: لا، مطلقاً

en: Only Meta, Control, Alt and Shift keys
ar: فقط مفاتيح Meta و Control و Alt و Shift

en: As above, plus any key typed while the Control, Alt, or Meta keys are pressed
ar: كما هو مذكور أعلاه، بالإضافة إلى أي مفتاح يتم كتابته أثناء الضغط على مفاتيح Control أو Alt أو Meta

en: Always
ar: دائما

en: Additionally include mouse buttons
ar: بالإضافة إلى تضمين أزرار الفأرة

en: Note that using this setting will reduce system security to that of the X11 session by permitting malicious software to steal passwords and spy on the text that you type. Make sure you understand and accept this risk.
ar: لاحظ أن استخدام هذا الإعداد سيقلل من أمان النظام إلى جلسة اكس11 من خلال السماح للبرامج الضارة بسرقة كلمات المرور والتجسس على النص الذي تكتبه. تأكد من فهمك وقبول هذا الخطر.
