kweather - en to uk translation catalogue (66 entries)

en: %1 km/h
uk: %1 км/год

en: %1 mph
uk: %1 миль/год

en: %1 m/s
uk: %1 м/с

en: %1 hPa
uk: %1 гПа

en: %1 mmHg
uk: %1 мм рт.ст.

[ctx: in as inches]
en: %1 in
uk: %1 дюймів

[ctx: mm as millimeters]
en: %1 mm
uk: %1 мм

en: Weather
uk: Погода

en: A convergent weather application for Plasma
uk: Зручна програма для показу прогнозів погоди для Плазми

en: © 2020-2024 Plasma Development Team
uk: © Команда розробників Плазми, 2020–2024

en: No location found on system, please add some in kweather
uk: У системі не виявлено даних щодо місця перебування — будь ласка, додайте ці дані у kweather

en: Please select the location
uk: Будь ласка, виберіть місце перебування

en: %1mm
uk: %1мм

en: Select Location
uk: Вибір місця перебування

en: Open KWeather
uk: Відкрити KWeather

en: Forecast
uk: Прогноз

en: Network error when obtaining current location
uk: Помилка мережі під час спроби отримання даних щодо поточного місця

en: Add Location
uk: Додати місце

en: Weather refreshed for %1
uk: Прогноз погоди для %1 оновлено

en: Updated at %1
uk: Оновлено о %1

en: Locations
uk: Місця

en: Choose location
uk: Виберіть місце

en: Settings
uk: Параметри

en: Refresh
uk: Освіжити

en: Hourly
uk: Щогодини

en: Daily
uk: Щодня

en: Precipitation
uk: Опади

en: Humidity
uk: Вологість

en: Pressure
uk: Тиск

en: UV Index
uk: УФ-індекс

en: Search for a location…
uk: Шукати місцевість…

en: Unable to connect
uk: Не вдалося з'єднатись

en: Search for a location
uk: Пошук місцевості

en: No results
uk: Немає результатів

en: Add location
uk: Додати місце

en: Unable to fetch timezone information
uk: Не вдалося отримати дані щодо часового поясу

en: Add a location
uk: Додати місце

en: Delete
uk: Вилучити

en: General
uk: Загальне

en: Forecast Style
uk: Стиль прогнозу

en: Flat
uk: Нейтральний

en: Dynamic
uk: Динамічний

en: About
uk: Про програму

en: Units
uk: Одиниці виміру

en: Speed Units
uk: Одиниці швидкості

[ctx: kilometers per hour]
en: kph
uk: км/год

[ctx: miles per hour]
en: mph
uk: милі/год

[ctx: meters per second]
en: m/s
uk: м/с

en: Pressure Units
uk: Одиниці тиску

[ctx: Hectopascal Pressure]
en: hPa
uk: гПа

[ctx: Millimetre of mercury]
en: mmHg
uk: мм рт.ст.

en: Precipitation Units
uk: Одиниця виміру опадів

[ctx: Millimeters]
en: mm
uk: мм

[ctx: Inches]
en: in
uk: дюйм

en: Temperature Units
uk: Одиниці температури

en: Use System Default
uk: Типовий системний

en: Celsius
uk: градуси Цельсія

en: Fahrenheit
uk: градуси Фаренгейта

en: Get Started
uk: Розпочати

en: Back
uk: Назад

en: Next
uk: Далі

en: The style can be changed later in the settings.
uk: Стиль можна пізніше змінити у параметрах програми.

en: Sunrise
uk: Схід

en: Sunset
uk: Захід

en: Moon Phase
uk: Фаза місяця

en: temperature
uk: температура
