kweather - en to nn translation catalogue (62 entries)

[ctx: A temperature]
en: %1°
nn: %1 °

en: %1 km/h
nn: %1 km/t

en: %1 mph
nn: %1 mile/t

en: %1 m/s
nn: %1 m/s

en: %1 hPa
nn: %1 hPa

en: %1 mmHg
nn: %1 mmHg

[ctx: %1 represents percent value, % is the percent sign]
en: %1%
nn: %1 %

[ctx: sunrise time not available]
en: -
nn: –

[ctx: in as inches]
en: %1 in
nn: %1 tommar

en: Weather
nn: Vêrmelding

en: A convergent weather application for Plasma
nn: Vêrmeldings­program for Plasma, tilpassa ulike typar brukarflater

en: © 2020-2024 Plasma Development Team
nn: © 2010–2024 Utviklingslaget for Plasma

en: No location found on system, please add some in kweather
nn: Fann ikkje noko plassering på systemet. Vel plassering i KWeather.

en: Please select the location
nn: Vel plasseringa

en: %1%
nn: %1 %

en: %1mm
nn: %1 mm

en: Select Location
nn: Vel plassering

en: Open KWeather
nn: Opna KWeather

en: Forecast
nn: Vêrmelding

en: Network error when obtaining current location
nn: Nettverksfeil ved forsøk på å henta gjeldande stad

en: Add Location
nn: Legg til stad

en: Weather refreshed for %1
nn: Vêrmelding oppdatert for %1

en: Updated at %1
nn: Oppdatert %1

en: Locations
nn: Stadar

en: Choose location
nn: Vel stad

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Refresh
nn: Oppdater

en: Hourly
nn: Kvar time

en: Daily
nn: Dagleg

en: Precipitation
nn: Nedbør

en: Humidity
nn: Luftfukt

en: Pressure
nn: Trykk

en: UV Index
nn: UV-indeks

en: Search for a location…
nn: Søk etter stad …

en: Unable to connect
nn: Klarte ikkje kopla til

en: Search for a location
nn: Søk etter stad

en: No results
nn: Ingen resultat

en: Add location
nn: Legg til stad

en: Unable to fetch timezone information
nn: Klarte ikkje henta informasjon om tidssone

en: Add a location
nn: Legg til stad

en: Delete
nn: Slett

en: General
nn: Generelt

en: Forecast Style
nn: Vêrmeldings­stil

en: Dynamic
nn: Dynamisk

en: About
nn: Om

en: Units
nn: Einingar

en: Speed Units
nn: Farts­eining

[ctx: kilometers per hour]
en: kph
nn: k/t

[ctx: miles per hour]
en: mph
nn: mile/t

en: Pressure Units
nn: Trykkeiningar

en: Precipitation Units
nn: Nedbørseining

[ctx: Inches]
en: in
nn: tommar

en: Temperature Units
nn: Temperatur­eining

en: Use System Default
nn: Bruk systemstandard

en: Get Started
nn: Kom i gang

en: Back
nn: Tilbake

en: Next
nn: Neste

en: The style can be changed later in the settings.
nn: Du kan seinare endra stilen i innstillingane.

en: Sunrise
nn: Soloppgang

en: Sunset
nn: Solnedgang

en: Moon Phase
nn: Månefase

en: temperature
nn: temperatur
