kweather - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Weather
it: Meteo

en: A convergent weather application for Plasma
it: Un'applicazione meteo convergente per Plasma

en: © 2020-2024 Plasma Development Team
it: © 2020-2024 La squadra di sviluppo di Plasma

en: No location found on system, please add some in kweather
it: Nessuna posizione trovata nel sistema, aggiungine qualcuna in kweather

en: Please select the location
it: Seleziona la località

en: Select Location
it: Seleziona località

en: Open KWeather
it: Apri KWeather

en: Forecast
it: Previsione

en: Network error when obtaining current location
it: Errore di rete durante il recupero della località attuale

en: Add Location
it: Aggiungi località

en: Weather refreshed for %1
it: Meteo aggiornato per %1

en: Updated at %1
it: Aggiornato alle %1

en: Locations
it: Località

en: Choose location
it: Scegli la località

en: Settings
it: Impostazioni

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Hourly
it: Ogni ora

en: Daily
it: Giornalmente

en: Precipitation
it: Precipitazione

en: Humidity
it: Umidità

en: Pressure
it: Pressione

en: UV Index
it: Indice UV

en: Search for a location…
it: Cerca una località…

en: Unable to connect
it: Impossibile connettersi

en: Search for a location
it: Cerca una località

en: No results
it: Nessun risultato

en: Add location
it: Aggiungi località

en: Unable to fetch timezone information
it: Impossibile recuperare le informazioni sul fuso orario

en: Add a location
it: Aggiungi una località

en: Delete
it: Elimina

en: General
it: Generale

en: Forecast Style
it: Stile di previsione

en: Flat
it: Piatto

en: Dynamic
it: Dinamico

en: About
it: Informazioni

en: Units
it: Unità

en: Speed Units
it: Unità di velocità

[ctx: kilometers per hour]
en: kph
it: km/h

en: Pressure Units
it: Unità di pressione

en: Precipitation Units
it: Unità di precipitazione

en: Temperature Units
it: Unità di temperatura

en: Use System Default
it: Usare i valori predefiniti di sistema

en: Get Started
it: Iniziare

en: Back
it: Indietro

en: Next
it: Avanti

en: The style can be changed later in the settings.
it: Lo stile può essere modificato in seguito nelle impostazioni.

en: Sunrise
it: Alba

en: Sunset
it: Tramonto

en: Moon Phase
it: Fase lunare

en: temperature
it: temperatura
