kweather - en to is translation catalogue (53 entries)

en: %1 km/h
is: %1 km/klst

en: %1 mph
is: %1 mílur/klst

[ctx: in as inches]
en: %1 in
is: %1 tommur

en: Weather
is: Veður

en: A convergent weather application for Plasma
is: Þægilegt veðurforrit fyrir Plasma

en: © 2020-2024 Plasma Development Team
is: © 2020-2024 Plasma þróunarteymið

en: No location found on system, please add some in kweather
is: Engin staðsetning fannst í kerfinu, bættu einhverjum við í kweather

en: Please select the location
is: Veldu staðsetningu

en: Select Location
is: Velja staðsetningu

en: Open KWeather
is: Opna KWeather

en: Forecast
is: Veðurspá

en: Network error when obtaining current location
is: Villa í nettengingu þegar reynt var að sækja núverandi staðsetningu

en: Add Location
is: Bæta við staðsetningu

en: Weather refreshed for %1
is: Veður endurhlaðið fyrir %1

en: Updated at %1
is: Uppfært kl. %1

en: Locations
is: Staðsetningar

en: Choose location
is: Velja staðsetningu

en: Settings
is: Stillingar

en: Refresh
is: Endurhlaða

en: Hourly
is: Á klst. fresti

en: Daily
is: Daglega

en: Precipitation
is: Úrkoma

en: Humidity
is: Rakastig

en: Pressure
is: Loftþrýstingur

en: UV Index
is: UV-stuðull

en: Search for a location…
is: Leita að staðsetningu…

en: Unable to connect
is: Get ekki tengst

en: Search for a location
is: Leita að staðsetningu

en: No results
is: Engar niðurstöður

en: Add location
is: Bæta við staðsetningu

en: Unable to fetch timezone information
is: Gat ekki sótt upplýsingar um tímabelti

en: Add a location
is: Bæta við staðsetningu

en: Delete
is: Eyða

en: General
is: Almennt

en: Forecast Style
is: Stílsnið veðurspár

en: Flat
is: Flatt

en: Dynamic
is: Líflegt

en: About
is: Um hugbúnaðinn

en: Units
is: Einingar

en: Speed Units
is: Hraðamælieiningar

[ctx: kilometers per hour]
en: kph
is: km/klst

[ctx: miles per hour]
en: mph
is: mílur/klst

[ctx: meters per second]
en: m/s
is: m/sek

en: Pressure Units
is: Loftþrýstingseiningar

en: Precipitation Units
is: Úrkomueiningar

en: Temperature Units
is: Hitamælieiningar

en: Use System Default
is: Nota sjálfgefnar kerfisstillingar

en: Celsius
is: Celsíus

en: Back
is: Til baka

en: Sunrise
is: Sólarupprás

en: Sunset
is: Sólsetur

en: Moon Phase
is: Kvartil tungls

en: temperature
is: hitastig
