kwalletd - en to mk translation catalogue (46 entries)

en: Already open.
mk: Веќе отворена.

en: Error opening file.
mk: Грешка при отворање на датотека.

en: Not a wallet file.
mk: Не е датотека-паричник.

en: Unsupported file format revision.
mk: Неподдржана ревизија на датотечен формат.

en: Unknown encryption scheme.
mk: Непозната шема на криптирање.

en: Corrupt file?
mk: Датотеката не е добра?

en: Error validating wallet integrity. Possibly corrupted.
mk: Грешка при валидација на интегритетот на паричникот. Можно е да е расипан.

en: Read error - possibly incorrect password.
mk: Грешка при читање - веројатно грешна лозинка.

en: Decryption error.
mk: Грешка при декриптирање.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowOnce)
en: Allow &Once
mk: Дозволи &еднаш

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowAlways)
en: Allow &Always
mk: Дозволи &секогаш

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _deny)
en: &Deny
mk: &Одбиј

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _denyForever)
en: Deny &Forever
mk: Одбиј за&секогаш

en: <qt>KDE has requested to open the wallet '<b>%1</b>'. Please enter the password for this wallet below.</qt>
mk: <qt>KDE побара да се отвори паричникот „<b>%1</b>“. Внесете ја долу лозинката за овој паричник.</qt>

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested to open the wallet '<b>%2</b>'. Please enter the password for this wallet below.</qt>
mk: <qt>Апликацијата „<b>%1</b>“ побара да се отвори паричникот „<b>%2</b>“. Внесете ја долу лозинката за овој паричник.</qt>

note: i18n( "&Open" ), "wallet-open"));
en: KDE Wallet Service
mk: Сервис за паричници во KDE

[ctx: Text of a button for switching to the (unnamed) application requesting a password]
en: Switch there
mk: Префрли се таму

en: <b>%1</b> has requested to open a wallet (%2).
mk: Апликацијата <b>%1</b>“ побара да отвори паричник (%2).

[ctx: Text of a button for switching to the application requesting a password]
en: Switch to %1
mk: Префрли се на %1

en: <qt>Error opening the wallet '<b>%1</b>'. Please try again.<br />(Error code %2: %3)</qt>
mk: <qt>Грешка при отворањето на паричникот „<b>%1</b>“. Обидете се повторно.<br />(Код на грешка %2: %3)</qt>

en: KDE has requested to open the wallet. This is used to store sensitive data in a secure fashion. Please enter a password to use with this wallet or click cancel to deny the application's request.
mk: KDE побара да се отвори паричникот. Ова се користи за да се чуваат чувствителни податоци на сигурен начин. Ве молиме внесете лозинка која ќе се користи со овој паричник или кликнете на Откажи за да го откажете барањето на апликацијата.

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested to open the KDE wallet. This is used to store sensitive data in a secure fashion. Please enter a password to use with this wallet or click cancel to deny the application's request.</qt>
mk: <qt>Апликацијата „<b>%1</b>“ побара да се отвори паричникот од KDE. Ова се користи за да се чуваат чувствителни податоци на безбеден начин. Внесете лозинка што ќе се користи со овој паричник или кликнете на „Откажи“ за да го забраните барањето на апликацијата.</qt>

en: <qt>KDE has requested to create a new wallet named '<b>%1</b>'. Please choose a password for this wallet, or cancel to deny the application's request.</qt>
mk: <qt>KDE побара да создаде нов паричник именуван „<b>%1</b>“. Изберете лозинка за овој паричник или откажете за да го забраните барањето на апликацијата.</qt>

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested to create a new wallet named '<b>%2</b>'. Please choose a password for this wallet, or cancel to deny the application's request.</qt>
mk: <qt>Апликацијата „<b>%1</b>“ побара да создаде нов паричник именуван „<b>%2</b>“. Изберете лозинка за овој паричник или откажете за да го забраните барањето на апликацијата.</qt>

en: <qt>KDE has requested access to the open wallet '<b>%1</b>'.</qt>
mk: <qt>KDE побара пристап до отворениот паричник „<b>%1</b>“.</qt>

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested access to the open wallet '<b>%2</b>'.</qt>
mk: <qt>Апликацијата „<b>%1</b>“ побара пристап до отворениот паричник „<b>%2</b>“.</qt>

en: Unable to open wallet. The wallet must be opened in order to change the password.
mk: Не можам да го отворам паричникот. Паричникот мора да биде отворен за да се смени лозинката.

en: <qt>Please choose a new password for the wallet '<b>%1</b>'.</qt>
mk: <qt>Изберете нова лозинка за паричникот „<b>%1</b>“.</qt>

en: Error re-encrypting the wallet. Password was not changed.
mk: Грешка при повторното криптирање на паричникот. Лозинката не беше сменета.

en: Error reopening the wallet. Data may be lost.
mk: Грешка при повторното отворање на паричникот. Можно е да се загубени податоци.

en: There have been repeated failed attempts to gain access to a wallet. An application may be misbehaving.
mk: Имаше повеќе неуспешни обиди да се пристапи до паричникот. Можно е некоја апликација да не се однесува коректно.

en: <qt>Password is empty.  <b>(WARNING: Insecure)</b></qt>
mk: <qt>Лозинката е празна.  <b>(ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Не е безбедно)</b></qt>

en: Passwords match.
mk: Лозинките се совпаѓаат.

en: Passwords do not match.
mk: Лозинките не се совпаѓаат.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Welcome to KWallet, the KDE Wallet System.  KWallet allows you to store your passwords and other personal information on disk in an encrypted file, preventing others from viewing the information.  This wizard will tell you about KWallet and help you configure it for the first time.
mk: Добредојдовте во KWallet, системот Паричник во KDE. KWallet ви овозможува да ги чувате вашите лозинки и останатите лични информации на диск, во криптирана датотека, спречувајќи ги другите да ги гледаат истите. Овој волшебник ќе ве воведе во KWallet и ќе ви помогне да го конфигурирате по прв пат.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _basic)
en: &Basic setup (recommended)
mk: &Основен начин (препорачано)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _advanced)
en: &Advanced setup
mk: &Напреден начин

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: The KDE Wallet system allows you to control the level of security of your personal data.  Some of these settings do impact usability.  While the default settings are generally acceptable for most users, you may wish to change some of them.  You may further tune these settings from the KWallet control module.
mk: Системот Паричник во KDE ви дозволува да го контролирате нивото на безбедност на вашите лични податоци. Некои од овие поставувања имаат влијание врз употребливоста. Додека почетните поставувања се општоприфатливи за повеќето корисници, можеби ќе сакате да смените некои од нив. Овие поставувања може понатаму да ги менувате од контролниот модул на KWallet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: Automatically close idle wallets
mk: Затвори ги некористените паричници автоматски

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _networkWallet)
en: Store network passwords and local passwords in separate wallet files
mk: Чувај ги мрежните и локалните лозинки во посебни паричници

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Various applications may attempt to use the KDE wallet to store passwords or other information such as web form data and cookies.  If you would like these applications to use the wallet, you must enable it now and choose a password.  The password you choose <i>cannot</i> be recovered if it is lost, and will allow anyone who knows it to obtain all the information contained in the wallet.
mk: Разни апликации може да се обидат да го користат паричникот на KDE за да зачуваат лозинки или други информации како што се податоци од вебформуларите и од колачињата. Ако сакате да имаат пристап тие апликации до паричникот, тоа мора да го овозможите сега и да изберете лозинка. Лозинката што ќе ја изберете <i>не може</i> да се врати ако е изгубена и таа ќе му дозволи на секој што ја знае да ги добие сите информации содржани во паричникот.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useWallet)
en: Yes, I wish to use the KDE wallet to store my personal information.
mk: Да, сакам да го користам паричникот на KDE за да ги чувам моите лични информации.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Enter a new password:
mk: Внесете нова лозинка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Verify password:
mk: Потврдете ја лозинката:

en: Former maintainer
mk: Поранешен одржувач

en: D-Bus Interface
mk: D-Bus-интерфејс
