KDE 4.4 - en to hu translation catalogue (1807 entries)

en: Acceleration
hu: Gyorsulás

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
hu: méter per szekundumnégyzet

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
hu: méter per szekundumnégyzet;méter per szekundumnégyzet;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
hu: %1 méter per szekundumnégyzet

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
hu[0]: %1 méter per szekundumnégyzet
hu[1]: %1 méter per szekundumnégyzet

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
hu: láb per szekundumnégyzet

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
hu: láb per szekundumnégyzet;láb per szekundumnégyzet;ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
hu: %1 láb per szekundumnégyzet

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
hu[0]: %1 láb per szekundumnégyzet
hu[1]: %1 láb per szekundumnégyzet

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
hu: standard gravitáció

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
hu: standard gravitáció;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
hu: %1 x standard gravitáció

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
hu[0]: %1 x standard gravitáció
hu[1]: %1 x standard gravitáció

en: Angle
hu: Szög

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
hu: fok

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
hu: fok;°

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
hu: %1 fok

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
hu[0]: %1 fok
hu[1]: %1 fok

[ctx: unit description in lists]
en: radians
hu: radián

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
hu: rad;radián;radián

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
hu: %1 radián

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
hu[0]: %1 radián
hu[1]: %1 radián

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
hu: gradián

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
hu: grad;gradián;gradián

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
hu: %1 gradián

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
hu[0]: %1 gradián
hu[1]: %1 gradián

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
hu: szögperc

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
hu: szögperc;perc;'

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
hu: %1 szögperc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
hu[0]: %1 szögperc
hu[1]: %1 szögperc

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
hu: szögmásodperc

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
hu: szögmásodperc;másodperc;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
hu: %1 szögmásodperc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
hu[0]: %1 szögmásodperc
hu[1]: %1 szögmásodperc

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
hu: Terület

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
hu: négyzetjottaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
hu: négyzetjottaméter;négyzetjottaméterek;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
hu: %1 négyzetjottaméter

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
hu[0]: %1 négyzetjottaméter
hu[1]: %1 négyzetjottaméter

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
hu: négyzetzettaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
hu: négyzetzettaméter;négyzetzettaméterek;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
hu: %1 négyzetzettaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
hu[0]: %1 négyzetzettaméter
hu[1]: %1 négyzetzettaméter

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
hu: négyzetexaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
hu: négyzetexaméter;négyzetexaméterek;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
hu: %1 négyzetexaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
hu[0]: %1 négyzetexaméter
hu[1]: %1 négyzetexaméter

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
hu: négyzetpetaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
hu: négyzetpetaméter;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
hu: %1 négyzetpetaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
hu[0]: %1 négyzetpetaméter
hu[1]: %1 négyzetpetaméter

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
hu: négyzetteraméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
hu: négyzetteraméter;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
hu: %1 négyzetteraméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
hu[0]: %1 négyzetteraméter
hu[1]: %1 négyzetteraméter

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
hu: négyzetgigaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
hu: gigaméter négyzet;gigaméte négyzeteks;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
hu: %1 gigaméter négyzet

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
hu[0]: %1 gigaméter négyzet
hu[1]: %1 gigaméter négyzet

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
hu: négyzet megaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
hu: négyzetmegaméter;négyzetmegméterek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
hu: %1 négyzetmegaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
hu[0]: %1 négyzetmegaméter
hu[1]: %1 négyzetmegaméter

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
hu: kilométer négyzet

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
hu: négyzetkilométern;nkm;km²;km/-2;km^2;km2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
hu: %1 négyzetkilométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
hu[0]: %1 négyzetkilométer
hu[1]: %1 négyzetkilométer

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
hu: négyzethektométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
hu: négyzetthektométer;négyzethektométerek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
hu: %1 négyzethektométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
hu[0]: %1 négyzethektométer
hu[1]: %1 négyzethektométer

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
hu: négyzetdeciméterek

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
hu: négyzetdeciméter;négyzetdeciméterek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
hu: %1 négyzetdeciméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
hu[0]: %1 négyzetdeciméter
hu[1]: %1 négyzetdeciméter

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
hu: négyzetméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
hu: négyzetméter;nm;m²;m/-2;m^2;m2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
hu: %1 négyzetzetméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
hu[0]: %1 négyzetméter
hu[1]: %1 négyzetméter

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
hu: négyzetdeciméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
hu: négyzetdeciméter;négyzetdeciméterek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
hu: %1 négyzetdeciméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
hu[0]: %1 négyzet deciméter
hu[1]: %1 négyzet deciméter

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
hu: négyzetcentiméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
hu: négyzetcentiméter;ncm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
hu: %1 négyzetcentiméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
hu[0]: %1 négyzet centiméter
hu[1]: %1 négyzet centiméter

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
hu: négyzetmilliméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
hu: négyzetmilliméter;nmm;mm²;Mm/-2;mm^2;mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
hu: %1 négyzetmilliméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
hu[0]: %1 négyzetmilliméter
hu[1]: %1 négyzetmilliméter

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
hu: négyzet mikrométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
hu: négyzetmikrométer;négyzetmikrométerek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
hu: %1 négyzet mikrométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
hu[0]: %1 négyzet mikrométer
hu[1]: %1 négyzet mikrométer

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
hu: négyzet nanométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
hu: négyzetnanométer;négyzetnanométerek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
hu: %1 négyzet nanométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
hu[0]: %1 négyzet nanométer
hu[1]: %1 négyzet nanométer

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
hu: négyzet pikométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
hu: négyzetpikométer;négyzetpikométerek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
hu: %1 négyzet pikométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
hu[0]: %1 négyzet pikométer
hu[1]: %1 négyzet pikométer

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
hu: négyzet femtométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
hu: négyzetfemtométer;négyzetfemtométerek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
hu: %1 négyzet fentométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
hu[0]: %1 négyzet fentométer
hu[1]: %1 négyzet fentométer

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
hu: négyzet attométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
hu: négyzetattométer;négyzetattométerek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
hu: %1 négyzet attométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
hu[0]: %1 négyzet attométer
hu[1]: %1 négyzet attométer

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
hu: négyzet zeptométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
hu: négyzetzeptométer;négyzetzeptométerek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
hu: %1 négyzet zeptométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
hu[0]: %1 négyzet zeptométer
hu[1]: %1 négyzet zeptométer

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
hu: négyzet yoctométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
hu: négyzetyoctométer;négyzetyoctométerek;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
hu: %1 négyzet yoctométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
hu[0]: %1 négyzet yoctométer
hu[1]: %1 négyzet yoctométer

[ctx: area unit symbol]
en: acre
hu: hektár

[ctx: unit description in lists]
en: acres
hu: hektárok

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: acre;acres
hu: hektár;hektárok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 acres
hu: %1 hektár

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 acre | %1 acres
hu[0]: %1 hektár
hu[1]: %1 hektár

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
hu: negyzetláb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
hu: négyzetláb;négyzetláb;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
hu: %1 négyzetláb

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
hu[0]: %1 négyzetláb
hu[1]: %1 négyzetláb

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
hu: négyzethüvelyk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
hu: négyzethüvelyk;négyzethüvelykek;in²;négyzet hüvelyk;négyzet in;sq hüvelyk;sq hüvelyk;sq in;hüvelyk²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
hu: %1 négyzet hüvelyk

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
hu[0]: %1 négyzet hüvelyk
hu[1]: %1 négyzet hüvelyk

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
hu: négyzet mérföld

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
hu: négyzet mérföld;négyzet mérföldek;mi²;négyzet mi;sq mérföldek;sq mérföld;sq mi;mérföld²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
hu: %1 négyzet mérföld

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
hu[0]: %1 négyzet mérföld
hu[1]: %1 négyzet mérföld

en: Binary Data
hu: Bináris adatok

en: Binary Data Size
hu: Bináris adatmennyiségek

[ctx: unit description in lists]
en: yobibytes
hu: yobibájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YiB;yobibyte;yobibytes
hu: YiB;yobibájt;yobibájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibytes
hu: %1 yobibájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yobibyte | %1 yobibytes
hu[0]: %1 yobibájt
hu[1]: %1 yobibájt

[ctx: unit description in lists]
en: yobibits
hu: yobibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yib;yobibit;yobibits
hu: Yib;yobibit;yobibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibits
hu: %1 yobibit

[ctx: unit description in lists]
en: yottabytes
hu: yottabájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YB;yottabyte;yottabytes
hu: YB;yottabájt;yottabájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabytes
hu: %1 yottabájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottabyte | %1 yottabytes
hu[0]: %1 yottabájt
hu[1]: %1 yottabájt

[ctx: unit description in lists]
en: yottabits
hu: yottabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yb;yottabit;yottabits
hu: Yb;yottabit;yottabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabits
hu: %1 yottabit

[ctx: unit description in lists]
en: zebibytes
hu: zebibájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZiB;zebibyte;zebibytes
hu: ZiB;zebibájt;zebibájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibytes
hu: %1 zebibájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zebibyte | %1 zebibytes
hu[0]: %1 zebibájt
hu[1]: %1 zebibájt

[ctx: unit description in lists]
en: zebibits
hu: zebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zib;zebibit;zebibits
hu: Zib;zebibit;zebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibits
hu: %1 zebibit

[ctx: unit description in lists]
en: zettabytes
hu: zettabájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZB;zettabyte;zettabytes
hu: ZB;zettabájt;zettabájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabytes
hu: %1 zettabájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettabyte | %1 zettabytes
hu[0]: %1 zettabájt
hu[1]: %1 zettabájt

[ctx: unit description in lists]
en: zettabits
hu: zettabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zb;zettabit;zettabits
hu: Zb;zettabit;zettabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabits
hu: %1 zettabit

[ctx: unit description in lists]
en: exbibytes
hu: exbibájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EiB;exbibyte;exbibytes
hu: EiB;exbibájt;exbibájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibytes
hu: %1 exbibájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exbibyte | %1 exbibytes
hu[0]: %1 exbibájt
hu[1]: %1 exbibájt

[ctx: unit description in lists]
en: exbibits
hu: exbibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Eib;exbibit;exbibits
hu: Eib;exbibit;exbibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibits
hu: %1 exbibit

[ctx: unit description in lists]
en: exabytes
hu: exabájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EB;exabyte;exabytes
hu: EB;exabájt;exabájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabytes
hu: %1 exabájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exabyte | %1 exabytes
hu[0]: %1 exabájt
hu[1]: %1 exabájt

[ctx: unit description in lists]
en: exabits
hu: exabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Eb;exabit;exabits
hu: Eb;exabit;exabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabits
hu: %1 exabit

[ctx: unit description in lists]
en: pebibytes
hu: pebibájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PiB;pebibyte;pebibytes
hu: PiB;pebibájt;pebibájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibytes
hu: %1 pebibájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pebibyte | %1 pebibytes
hu[0]: %1 pebibájt
hu[1]: %1 pebibájt

[ctx: unit description in lists]
en: pebibits
hu: pebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pib;pebibit;pebibits
hu: Pib;pebibit;pebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibits
hu: %1 pebibit

[ctx: unit description in lists]
en: petabytes
hu: petabájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PB;petabyte;petabytes
hu: PB;petabájt;petabájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabytes
hu: %1 petabájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petabyte | %1 petabytes
hu[0]: %1 petabájt
hu[1]: %1 petabájt

[ctx: unit description in lists]
en: petabits
hu: petabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pb;petabit;petabits
hu: Pb;petabit;petabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabits
hu: %1 petabit

[ctx: unit description in lists]
en: tebibytes
hu: tebibájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TiB;tebibyte;tebibytes
hu: TiB;tebibájt;tebibájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibytes
hu: %1 tebibájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tebibyte | %1 tebibytes
hu[0]: %1 tebibájt
hu[1]: %1 tebibájt

[ctx: unit description in lists]
en: tebibits
hu: tebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tib;tebibit;tebibits
hu: Tib;tebibit;tebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibits
hu: %1 tebibit

[ctx: unit description in lists]
en: terabytes
hu: terabájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TB;terabyte;terabytes
hu: TB;terabájt;terabájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabytes
hu: %1 terabájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terabyte | %1 terabytes
hu[0]: %1 terabájt
hu[1]: %1 terabájt

[ctx: unit description in lists]
en: terabits
hu: terabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tb;terabit;terabits
hu: Tb;terabit;terabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabits
hu: %1 terabit

[ctx: unit description in lists]
en: gibibytes
hu: gibibájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GiB;gibibyte;gibibytes
hu: GiB;gibibájt;gibibájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibytes
hu: %1 gibibájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gibibyte | %1 gibibytes
hu[0]: %1 gibibájt
hu[1]: %1 gibibájt

[ctx: unit description in lists]
en: gibibits
hu: gibibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gib;gibibit;gibibits
hu: Gib;gibibit;gibibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibits
hu: %1 gibibit

[ctx: unit description in lists]
en: gigabytes
hu: gigabájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GB;gigabyte;gigabytes
hu: GB;gigabájt;gigabájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabytes
hu: %1 gigabájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigabyte | %1 gigabytes
hu[0]: %1 gigabájt
hu[1]: %1 gigabájt

[ctx: unit description in lists]
en: gigabits
hu: gigabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gb;gigabit;gigabits
hu: Gb;gigabit;gigabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabits
hu: %1 gigabit

[ctx: unit description in lists]
en: mebibytes
hu: mebibájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MiB;mebibyte;mebibytes
hu: MiB;mebibájt;mebibájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibytes
hu: %1 mebibájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mebibyte | %1 mebibytes
hu[0]: %1 mebibájt
hu[1]: %1 mebibájt

[ctx: unit description in lists]
en: mebibits
hu: mebibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mib;mebibit;mebibits
hu: Mib;mebibit;mebibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibits
hu: %1 mebibit

[ctx: unit description in lists]
en: megabytes
hu: megabájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MB;megabyte;megabytes
hu: MB;megabájt;megabájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabytes
hu: %1 megabájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megabyte | %1 megabytes
hu[0]: %1 megabájt
hu[1]: %1 megabájt

[ctx: unit description in lists]
en: megabits
hu: megabit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mb;megabit;megabits
hu: Mb;megabit;megabit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabits
hu: %1 megabit

[ctx: unit description in lists]
en: kibibytes
hu: kibibájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: KiB;kiB;kibibyte;kibibytes
hu: KiB;kiB;kibibájt;kibibájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibytes
hu: %1 kibibájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kibibyte | %1 kibibytes
hu[0]: %1 kibibájt
hu[1]: %1 kibibájt

[ctx: unit description in lists]
en: kibibits
hu: kibibit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Kib;kib;kibibit;kibibits
hu: Kib;kib;kibibit;kibibit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibits
hu: %1 kibibit

[ctx: unit description in lists]
en: kilobytes
hu: kilobájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kB;KB;kilobyte;kilobytes
hu: kB;KB;kilobájt;kilobájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobytes
hu: %1 kilobájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobyte | %1 kilobytes
hu[0]: %1 kilobájt
hu[1]: %1 kilobájt

[ctx: unit description in lists]
en: kilobits
hu: kilobit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kb;Kb;kilobit;kilobits
hu: kb;Kb;kilobit;kilobit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobits
hu: %1 kilobit

[ctx: unit description in lists]
en: bytes
hu: bájt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: B;byte;bytes
hu: B;bájt;bájt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bytes
hu: %1 bájt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 byte | %1 bytes
hu[0]: %1 bájt
hu[1]: %1 bájt

[ctx: unit description in lists]
en: bits
hu: bit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: b;bit;bits
hu: b;bit;bit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bits
hu: %1 bit

en: Currency
hu: Valuta

en: From ECB
hu: ECB-től

[ctx: currency name]
en: Euro
hu: Euró

[ctx: EUR Euro - unit synonyms for matching user input]
en: euro;euros
hu: euro;eurók

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 euros
hu: %1 euró

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 euro | %1 euros
hu[0]: %1 euró
hu[1]: %1 euró

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
hu: Osztrák schilling

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
hu: schilling;schillingek

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
hu: %1 schilling

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
hu: Belga frank

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
hu: frank;frankok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
hu: %1 belga frank

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
hu[0]: %1 belga frank
hu[1]: %1 belga frank

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
hu: Holland forint

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
hu: holland forint; holland forintok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
hu: %1 holland forint

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
hu[0]: %1 holland forint
hu[1]: %1 holland forint

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
hu: Finn márka

[ctx: FIM Finnish Markka - unit synonyms for matching user input]
en: markka;markkas;markkaa
hu: márka; márkák; márkák

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
hu: %1 márka

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
hu[0]: %1 márka
hu[1]: %1 márka

[ctx: currency name]
en: French Franc
hu: Francia frank

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
hu: frank; frankok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
hu: %1 francia frank

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
hu[0]: %1 francia frank
hu[1]: %1 francia frank

[ctx: currency name]
en: German Mark
hu: Német márka

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
hu: márka; márkák

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
hu: %1 márka

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
hu[0]: %1 márka
hu[1]: %1 márka

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
hu: Ír font

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
hu: Ír font; Ír fontok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
hu: %1 Ír font

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
hu[0]: %1 Ír font
hu[1]: %1 Ír font

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
hu: Olasz líra

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
hu: líra; lírák

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
hu: %1 olasz líra

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
hu[0]: %1 olasz líra
hu[1]: %1 olasz líra

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
hu: Luxemburgi frank

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
hu: frank; frankok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
hu: %1 luxemburgi frank

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
hu[0]: %1 luxemburgi frank
hu[1]: %1 luxemburgi frank

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
hu: Portugál escudo

[ctx: PTE Portuguese Escudo - unit synonyms for matching user input]
en: escudo;escudos
hu: escudo

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 escudos
hu: %1 escudo

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
hu: Spanyol peseta

[ctx: ESP Spanish Peseta - unit synonyms for matching user input]
en: peseta;pesetas
hu: peseta;peseta

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pesetas
hu: %1 peseta

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
hu: Görög drachma

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
hu: drachma

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
hu: %1 drachma

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
hu: Szlovén tolár

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
hu: tolár

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
hu: %1 tolár

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
hu[0]: %1 tolár
hu[1]: %1 tolár

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
hu: Ciprusi font

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
hu: Ciprusi font

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
hu: %1 ciprusi font

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
hu[0]: %1 ciprusi font
hu[1]: %1 ciprusi font

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
hu: Máltai líra

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
hu: Máltai líra

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
hu: %1 máltai líra

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
hu[0]: %1 máltai líra
hu[1]: %1 máltai líra

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
hu: Szlovák korona

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
hu: korona

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
hu: %1 szlovák korona

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
hu[0]: %1 szlovák korona
hu[1]: %1 szlovák korona

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
hu: Amerikai dollár

[ctx: USD United States Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: dollar;dollars
hu: dollár;dollár

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
hu: %1 amerikai dollár

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
hu[0]: %1 amerikai dollár
hu[1]: %1 amerikai dollár

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
hu: Japán jen

[ctx: JPY Japanese Yen - unit synonyms for matching user input]
en: yen
hu: jen

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yen
hu: %1 jen

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yen | %1 yen
hu[0]: %1 jen
hu[1]: %1 jen

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
hu: Bolgár leva

[ctx: BGN Bulgarian Lev - unit synonyms for matching user input]
en: lev;leva
hu: leva

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
hu: Cseh korona

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
hu: korona

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
hu: %1 cseh korona

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
hu[0]: %1 cseh korona
hu[1]: %1 cseh korona

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
hu: Dán korona

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
hu: Dán korona

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
hu: %1 dán korona

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
hu[0]: %1 dán korona
hu[1]: %1 dán korona

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
hu: Észt korona

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
hu: korona

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
hu: %1 korona

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
hu[0]: %1 korona
hu[1]: %1 korona

[ctx: currency name]
en: British Pound
hu: Angol font

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
hu: font;font sterling

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
hu: %1 font sterling

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
hu[0]: %1 font sterling
hu[1]: %1 font sterling

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
hu: Magyar forint

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
hu: Izraeli új sékel

[ctx: ILS Israeli New Shekel - unit synonyms for matching user input]
en: shekel;shekels;sheqel;sheqels;sheqalim
hu: sékel;sékel;sékel;sékel;sékel

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 shekels
hu: %1 sékel

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 shekel | %1 shekels
hu[0]: %1 sékel
hu[1]: %1 sékel

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
hu: Litván litas

[ctx: LTL Lithuanian Litas - unit synonyms for matching user input]
en: litas;litai;litu
hu: litas

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
hu: Lett lat

[ctx: LVL Latvian Lats - unit synonyms for matching user input]
en: lats;lati
hu: lat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lati
hu: %1 lat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lats | %1 lati
hu[0]: %1 lat
hu[1]: %1 lat

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
hu: Lengyel zloty

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
hu: zloty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
hu: %1 zloty

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
hu: Román lej

[ctx: RON Romanian Leu - unit synonyms for matching user input]
en: leu;lei
hu: lej;lej

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lei
hu: %1 lej

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leu | %1 lei
hu[0]: %1 lej
hu[1]: %1 lej

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
hu: Svéd korona

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
hu: korona

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
hu: %1 korona

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 krona | %1 kronor
hu[0]: %1 korona
hu[1]: %1 korona

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
hu: Svájci frank

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
hu: frank;frank

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
hu: %1 svájci frank

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
hu[0]: %1 svájci frank
hu[1]: %1 svájci frank

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
hu: Norvég korona

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
hu: Norvég korona

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
hu: %1 norvég korona

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
hu[0]: %1 norvég korona
hu[1]: %1 norvég korona

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
hu: Horvát kuna

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
hu: kuna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kune
hu: %1 kuna

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
hu: Orosz rubel

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
hu: rubel;rubel;rubel;rubel

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
hu: %1 rubel

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
hu[0]: %1 rubel
hu[1]: %1 rubel

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
hu: Török líra

[ctx: TRY Turkish Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira
hu: líra

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
hu: %1 török líra

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
hu[0]: %1 török líra
hu[1]: %1 török líra

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
hu: Ausztrál dollár

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
hu: Ausztrál dollár

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
hu: %1 ausztrál dollár

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
hu[0]: %1 ausztrál dollár
hu[1]: %1 ausztrál dollár

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
hu: Brazil real

[ctx: BRL Brazilian Real - unit synonyms for matching user input]
en: real;reais
hu: real;real

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 reais
hu: %1 real

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
hu: Kanadai dollár

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
hu: Kanadai dollár

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
hu: %1 kanadai dollár

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
hu[0]: %1 kanadai dollár
hu[1]: %1 kanadai dollár

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
hu: Kínai jüan

[ctx: Chinese Yuan - unit synonyms for matching user input]
en: yuan
hu: jüan

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yuan
hu: %1 jüan

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yuan | %1 yuan
hu[0]: %1 jüan
hu[1]: %1 jüan

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
hu: Hongkongi dollár

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
hu: Hongkongi dollár

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
hu: %1 hongkongi dollár

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
hu[0]: %1 hongkongi dollár
hu[1]: %1 hongkongi dollár

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
hu: Indonéz rúpia

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
hu: rúpia

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
hu: %1 rúpia

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
hu[0]: %1 rúpia
hu[1]: %1 rúpia

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
hu: Indiai rúpia

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
hu: rúpia

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
hu: %1 rúpia

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
hu[0]: %1 rúpia
hu[1]: %1 rúpia

[ctx: currency name]
en: Korean Won
hu: Koreai won

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
hu: Mexikói peso

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
hu: Mexikói peso

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
hu: %1 mexikói peso

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
hu[0]: %1 mexikói peso
hu[1]: %1 mexikói peso

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
hu: Maláj ringgit

[ctx: MYR Malaysian Ringgit - unit synonyms for matching user input]
en: ringgit;ringgits
hu: ringgit;ringgit

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
hu: Új-zélandi dollár

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
hu: Új-zélandi dollár

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
hu: %1 új-zélandi dollár

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
hu[0]: %1 új-zélandi dollár
hu[1]: %1 új-zélandi dollár

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
hu: Fülöp-szigeteki peso

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
hu: Fülöp-szigeteki peso

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
hu: %1 fülöp-szigeteki peso

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
hu[0]: %1 fülöp-szigeteki peso
hu[1]: %1 fülöp-szigeteki peso

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
hu: Szingapúri dollár

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
hu: Szingapúri dollár

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
hu: %1 szingapúri dollár

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
hu[0]: %1 szingapúri dollár
hu[1]: %1 szingapúri dollár

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
hu: Thai baht

[ctx: currency name]
en: South African Rand
hu: Dél-afrikai rand

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
hu: Izlandi korona

[ctx: Icelandic Krona - unit synonyms for matching user input]
en: Icelandic krona;Icelandic crown
hu: Izandi korona;Izlandi korona

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Icelandic kronar
hu: %1 izlandi korona

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronar
hu[0]: %1 izlandi korona
hu[1]: %1 izlandi korona

en: Density
hu: Sűrűség

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
hu: kilogramm per köbméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
hu: kilogramm per köbméter;kilogramm per köbméter;kg/m³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
hu: %1 kilogramm per köbméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
hu[0]: %1 kilogramm per köbméter
hu[1]: %1 kilogramm per köbméter

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
hu: kilogramm per liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
hu: kilogramm per liter;kilogramm per liter;kg/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
hu: %1 kilogramm per liter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
hu[0]: %1 kilogramm per liter
hu[1]: %1 kilogramm per liter

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
hu: gramm per liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
hu: gramm per liter;gramm per liter;g/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
hu: %1 gramm per liter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
hu[0]: %1 gramm per liter
hu[1]: %1 gramm per liter

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
hu: gramm per milliliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
hu: gramm per milliliter;gramm per milliliter;g/ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
hu: %1 gramm per milliliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
hu[0]: %1 gramm per milliliter
hu[1]: %1 gramm per milliliter

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
hu: uncia per köbhüvelyk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
hu: uncia per köbhüvelyk;uncia per köbhüvelyk;oz/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
hu: %1 uncia per köbhüvelyk

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
hu[0]: %1 uncia per köbhüvelyk
hu[1]: %1 uncia per köbhüvelyk

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
hu: uncia per köbláb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
hu: uncia per köbláb;uncia per köbláb;oz/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
hu: %1 uncia per köbláb

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
hu[0]: %1 uncia per köbláb
hu[1]: %1 uncia per köbláb

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
hu: font per köbhüvelyk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
hu: font per köbhüvelyk;font per köbhüvelyk;lb/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
hu: %1 font per köbhüvelyk

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
hu[0]: %1 font per köbhüvelyk
hu[1]: %1 font per köbhüvelyk

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
hu: font per köbláb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
hu: font per köbláb;font per köbláb;lb/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
hu: %1 font per köbláb

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
hu[0]: %1 font per köbláb
hu[1]: %1 font per köbláb

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
hu: font per köbyard

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
hu: font per köbyard;font per köbyard;lb/yd³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
hu: %1 font per köbyard

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
hu[0]: %1 font per köbyard
hu[1]: %1 font per köbyard

en: ElectricalCurrent
hu: Elektromos áram

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
hu: yottaamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
hu: yottaamper;yottaamper;YA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
hu: %1 yottaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaampere | %1 yottaamperes
hu[0]: %1 yottaamper
hu[1]: %1 yottaamper

[ctx: unit description in lists]
en: zettaamperes
hu: zettaamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaampere;zettaamperes;ZA
hu: zettaamper;zettaamper;ZA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
hu: %1 zettaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaampere | %1 zettaamperes
hu[0]: %1 zettaamper
hu[1]: %1 zettaamper

[ctx: unit description in lists]
en: exaamperes
hu: exaamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaampere;exaamperes;EA
hu: exaamper;exaamper;EA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaamperes
hu: %1 exaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaampere | %1 exaamperes
hu[0]: %1 exaamper
hu[1]: %1 exaamper

[ctx: unit description in lists]
en: petaamperes
hu: petaamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaampere;petaamperes;PA
hu: petaamper;petaamper;PA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaamperes
hu: %1 petaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaampere | %1 petaamperes
hu[0]: %1 petaamper
hu[1]: %1 petaamper

[ctx: unit description in lists]
en: teraamperes
hu: teraamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraampere;teraamperes;TA
hu: teraamper;teraamper;TA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraamperes
hu: %1 teraamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraampere | %1 teraamperes
hu[0]: %1 teraamper
hu[1]: %1 teraamper

[ctx: unit description in lists]
en: gigaamperes
hu: gigaamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaampere;gigaamperes;GA
hu: gigaamper;gigaamper;GA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaamperes
hu: %1 gigaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaampere | %1 gigaamperes
hu[0]: %1 gigaamper
hu[1]: %1 gigaamper

[ctx: unit description in lists]
en: megaamperes
hu: megaamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaampere;megaamperes;MA
hu: megaamper;megaamper;MA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaamperes
hu: %1 megaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaampere | %1 megaamperes
hu[0]: %1 megaamper
hu[1]: %1 megaamper

[ctx: unit description in lists]
en: kiloamperes
hu: kiloamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloampere;kiloamperes;kA
hu: kiloamper;kiloamper;kA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloamperes
hu: %1 kiloamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloampere | %1 kiloamperes
hu[0]: %1 kiloamper
hu[1]: %1 kiloamper

[ctx: unit description in lists]
en: hectoamperes
hu: hektoamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoampere;hectoamperes;hA
hu: hektoamper;hektoamper;hA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoamperes
hu: %1 hektoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoampere | %1 hectoamperes
hu[0]: %1 hektoamper
hu[1]: %1 hektoamper

[ctx: unit description in lists]
en: decaamperes
hu: dekaamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaampere;decaamperes;daA
hu: dekaamper;dekaamper;daA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaamperes
hu: %1 dekaamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaampere | %1 decaamperes
hu[0]: %1 dekaamper
hu[1]: %1 dekaamper

[ctx: unit description in lists]
en: amperes
hu: amper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: amp;amps;ampere;amperes;A
hu: amper;amper;A

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 amperes
hu: %1 amper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ampere | %1 amperes
hu[0]: %1 amper
hu[1]: %1 amper

[ctx: unit description in lists]
en: deciamperes
hu: deciamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciampere;deciamperes;dA
hu: deciamper;deciamper;dA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciamperes
hu: %1 deciamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciampere | %1 deciamperes
hu[0]: %1 deciamper
hu[1]: %1 deciamper

[ctx: unit description in lists]
en: centiamperes
hu: centiamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiampere;centiamperes;cA
hu: centiamper;centiamper;cA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiamperes
hu: %1 centiamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiampere | %1 centiamperes
hu[0]: %1 centiamper
hu[1]: %1 centiamper

[ctx: unit description in lists]
en: milliamperes
hu: milliamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliamp;milliamps;milliampere;milliamperes;mA
hu: milliamper;milliamper;milliamper;milliamper;m

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliamperes
hu: %1 milliamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliampere | %1 milliamperes
hu[0]: %1 milliamper
hu[1]: %1 milliamper

[ctx: unit description in lists]
en: microamperes
hu: mikroamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microamp;microamps;microampere;microamperes;µA;uA
hu: mikroamper;mikroamper;mikroamper;mikroamper;µA;uA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microamperes
hu: %1 mikroamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microampere | %1 microamperes
hu[0]: %1 mikroamper
hu[1]: %1 mikroamper

[ctx: unit description in lists]
en: nanoamperes
hu: nanoamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nanoamperes;nA
hu: nanoamper;nanoamper;nanoamper;nanoamper;nA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoamperes
hu: %1 nanoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoampere | %1 nanoamperes
hu[0]: %1 nanoamper
hu[1]: %1 nanoamper

[ctx: unit description in lists]
en: picoamperes
hu: pikoamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoamp;picoamps;picoampere;picoamperes;pA
hu: pikoamper;pikoamper;pikoamper;pikoamper;pA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoamperes
hu: %1 pikoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoampere | %1 picoamperes
hu[0]: %1 pikoamper
hu[1]: %1 pikoamper

[ctx: unit description in lists]
en: femtoamperes
hu: femtoamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoampere;femtoamperes;fA
hu: femtoamper;femtoamper;fA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoamperes
hu: %1 femtoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoampere | %1 femtoamperes
hu[0]: %1 femtoamper
hu[1]: %1 femtoamper

[ctx: unit description in lists]
en: attoamperes
hu: attoamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoampere;attoamperes;aA
hu: attoamper;attoamper;aA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoamperes
hu: %1 attoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoampere | %1 attoamperes
hu[0]: %1 attoamper
hu[1]: %1 attoamper

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoamperes
hu: zeptoamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoampere;zeptoamperes;zA
hu: zeptoamper;zeptoamper;zA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoamperes
hu: %1 zeptoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoampere | %1 zeptoamperes
hu[0]: %1 zeptoamper
hu[1]: %1 zeptoamper

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoamperes
hu: yoctoamper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoampere;yoctoamperes;yA
hu: yoctoamper;yoctoamper;yA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoamperes
hu: %1 yoctoamper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoampere | %1 yoctoamperes
hu[0]: %1 yoctoamper
hu[1]: %1 yoctoamper

en: Resistance
hu: Ellenálllás

[ctx: unit description in lists]
en: yottaohms
hu: yottaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaohm;yottaohms;YΩ
hu: yottaohm;yottaohm;YΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaohms
hu: %1 yottaohm

[ctx: unit description in lists]
en: zettaohms
hu: zettaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaohm;zettaohms;ZΩ
hu: zettaohm;zettaohm;ZΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaohms
hu: %1 zettaohm

[ctx: unit description in lists]
en: exaohms
hu: exaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaohm;exaohms;EΩ
hu: exaohm;exaohm;EΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaohms
hu: %1 exaohm

[ctx: unit description in lists]
en: petaohms
hu: petaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaohm;petaohms;PΩ
hu: petaohm;petaohm;PΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaohms
hu: %1 petaohm

[ctx: unit description in lists]
en: teraohms
hu: teraohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraohm;teraohms;TΩ
hu: teraohm;teraohm;TΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraohms
hu: %1 teraohm

[ctx: unit description in lists]
en: gigaohms
hu: gigaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaohm;gigaohms;GΩ
hu: gigaohm;gigaohm;GΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaohms
hu: %1 gigaohm

[ctx: unit description in lists]
en: megaohms
hu: megaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaohm;megaohms;MΩ
hu: megaohm;megaohm;MΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaohms
hu: %1 megaohm

[ctx: unit description in lists]
en: kiloohms
hu: kiloohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloohm;kiloohms;kΩ
hu: kiloohm;kiloohm;kΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloohms
hu: %1 kiloohm

[ctx: unit description in lists]
en: hectoohms
hu: hektoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoohm;hectoohms;hΩ
hu: hektoohm;hektoohm;hΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoohms
hu: %1 hektoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoohm | %1 hectoohms
hu[0]: %1 hektoohm
hu[1]: %1 hektoohm

[ctx: unit description in lists]
en: decaohms
hu: dekaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaohm;decaohms;daΩ
hu: dekaohm;dekaohm;daΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaohms
hu: %1 dekaohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaohm | %1 decaohms
hu[0]: %1 dekaohm
hu[1]: %1 dekaohm

[ctx: unit description in lists]
en: ohms
hu: ohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ohm;ohms;Ω
hu: ohm;ohm;Ω

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ohms
hu: %1 ohm

[ctx: unit description in lists]
en: deciohms
hu: deciohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciohm;deciohms;dΩ
hu: deciohm;deciohm;dΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciohms
hu: %1 deciohm

[ctx: unit description in lists]
en: centiohms
hu: centiohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiohm;centiohms;cΩ
hu: centiohm;centiohm;cΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiohms
hu: %1 centiohm

[ctx: unit description in lists]
en: milliohms
hu: milliohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliohm;milliohms;mΩ
hu: milliohm;milliohm;mΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliohms
hu: %1 milliohm

[ctx: unit description in lists]
en: microohms
hu: mikroohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microohm;microohms;µΩ;uΩ
hu: mikroohm;mikroohm;µΩ;uΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microohms
hu: %1 mikroohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microohm | %1 microohms
hu[0]: %1 mikroohm
hu[1]: %1 mikroohm

[ctx: unit description in lists]
en: nanoohms
hu: nanoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoohm;nanoohms;nΩ
hu: nanoohm;nanoohm;nΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoohms
hu: %1 nanoohm

[ctx: unit description in lists]
en: picoohms
hu: pikoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoohm;picoohms;pΩ
hu: pikoohm;pikoohm;pΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoohms
hu: %1 pikoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoohm | %1 picoohms
hu[0]: %1 pikoohm
hu[1]: %1 pikoohm

[ctx: unit description in lists]
en: femtoohms
hu: femtoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoohm;femtoohms;fΩ
hu: femtoohm;femtoohm;fΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoohms
hu: %1 femtoohm

[ctx: unit description in lists]
en: attoohms
hu: attoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoohm;attoohms;aΩ
hu: attoohm;attoohm;aΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoohms
hu: %1 attoohm

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoohms
hu: zeptoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoohm;zeptoohms;zΩ
hu: zeptoohm;zeptoohm;zΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoohms
hu: %1 zeptoohm

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoohms
hu: yoctoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoohm;yoctoohms;yΩ
hu: yoctoohm;yoctoohm;yΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoohms
hu: %1 yoctoohm

en: Energy
hu: Energia

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
hu: yottajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
hu: yottajoule;yottajoule;YJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
hu: %1 yottajoule

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
hu: zettajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
hu: zettajoule;zettajoule;ZJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
hu: %1 zettajoule

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
hu: exajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exajoule;exajoules;EJ
hu: exajoule;exajoule;EJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
hu: %1 exajoule

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
hu: petajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petajoule;petajoules;PJ
hu: petajoule;petajoule;PJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
hu: %1 petajoule

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
hu: terajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terajoule;terajoules;TJ
hu: terajoule;terajoule;TJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
hu: %1 terajoule

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
hu: gigajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
hu: gigajoule;gigajoule;GJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
hu: %1 gigajoule

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
hu: megajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megajoule;megajoules;MJ
hu: megajoule;megajoule;MJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
hu: %1 megajoule

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
hu: kilojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
hu: kilojoule;kilojoule;kJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
hu: %1 kilojoule

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
hu: hektojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
hu: hektojoule;hektojoule;hJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
hu: %1 hektojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
hu[0]: %1 hektojoule
hu[1]: %1 hektojoule

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
hu: dekajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
hu: dekajoule;dekajoule;daJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
hu: %1 dekajoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
hu[0]: %1 dekajoule
hu[1]: %1 dekajoule

[ctx: unit description in lists]
en: joules
hu: joule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule;joules;J
hu: joule;joule;J

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
hu: %1 joule

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
hu: decijoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decijoule;decijoules;dJ
hu: decijoule,decijoule;dJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
hu: %1 decijoule

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
hu: centijoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centijoule;centijoules;cJ
hu: centijoule;centijoule;cJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
hu: %1 centijoule

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
hu: millijoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
hu: millijoule;millijoule;mJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
hu: %1 millijoule

[ctx: unit description in lists]
en: microjoules
hu: mikrojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
hu: mikrojoule;mikrojoule;µJ;uJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microjoules
hu: %1 mikrojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microjoule | %1 microjoules
hu[0]: %1 mikrojoule
hu[1]: %1 mikrojoule

[ctx: unit description in lists]
en: nanojoules
hu: nanojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanojoule;nanojoules;nJ
hu: nanojoule;nanojoule;nJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanojoules
hu: %1 nanojoule

[ctx: unit description in lists]
en: picojoules
hu: pikojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
hu: pikojoule;pikojoule;pJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picojoules
hu: %1 pikojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picojoule | %1 picojoules
hu[0]: %1 pikojoule
hu[1]: %1 pikojoule

[ctx: unit description in lists]
en: femtojoules
hu: femtojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtojoule;femtojoules;fJ
hu: femtojoulefemtojoule;fJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtojoules
hu: %1 femtojoule

[ctx: unit description in lists]
en: attojoules
hu: attojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attojoule;attojoules;aJ
hu: attojoule;attojoule;aJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attojoules
hu: %1 attojoule

[ctx: unit description in lists]
en: zeptojoules
hu: zeptojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptojoule;zeptojoules;zJ
hu: zeptojoule;zeptojoule;zJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptojoules
hu: %1 zeptojoule

[ctx: unit description in lists]
en: yoctojoules
hu: yoctojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
hu: yoctojoule;yoctojoule;yJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctojoules
hu: %1 yoctojoule

[ctx: energy unit symbol]
en: GDA
hu: INBÉ

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
hu: irányadó napi értékbevitel

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
hu: irányadó napi értékbevitel;INBÉ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
hu: Irányadó napi értékbevitel: %1

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
hu[0]: Irányadó napi értékbevitel: %1
hu[1]: Irányadó napi értékbevitel: %1

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
hu: elektronvolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
hu: elektronvolt;elektronvolt;eV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
hu: %1 elektronvolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
hu[0]: %1 elektronvolt
hu[1]: %1 elektronvolt

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
hu: joule per mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
hu: joule per mol;jmol;j/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
hu: %1 joule per mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
hu[0]: %1 joule per mol
hu[1]: %1 joule per mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
hu: kilojoule per mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
hu: kilojoule per mol;kjmol;kj/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
hu: %1 kilojoule per mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
hu[0]: %1 kilojoule per mol
hu[1]: %1 kilojoule per mol

[ctx: unit description in lists]
en: rydbergs
hu: rydberg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rydberg;rydbergs;Ry
hu: rydberg;Ry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rydbergs
hu: %1 rydberg

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
hu: kilokalória

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
hu: kilokalória;kcal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
hu: %1 kilokalória

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
hu[0]: %1 kilokalória
hu[1]: %1 kilokalória

[ctx: unit description in lists]
en: British Thermal Unit
hu: Brit hőegység

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Btu;BTU;Btus;BTUs
hu: Btu;BTU;Btu;BTU

[ctx: unit description in lists]
en: ergs
hu: erg

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Erg;erg;Ergs;ergs
hu: Erg;erg;Erg;erg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ergs
hu: %1 erg

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
hu: foton hullámhossza nanométerben

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
hu: nm;foton hullámhossz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
hu: %1 nanométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
hu[0]: %1 nanométer
hu[1]: %1 nanométer

en: Force
hu: Erő

[ctx: unit description in lists]
en: yottanewtons
hu: yottanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottanewton;yottanewtons;YN
hu: yottanewton;yottanewton;YN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottanewtons
hu: %1 yottanewton

[ctx: unit description in lists]
en: zettanewtons
hu: zettanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettanewton;zettanewtons;ZN
hu: zettanewton;zettanewton;ZN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettanewtons
hu: %1 zettanetwon

[ctx: unit description in lists]
en: exanewtons
hu: exanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exanewton;exanewtons;EN
hu: exanewton;exanewton;EN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exanewtons
hu: %1 exanewton

[ctx: unit description in lists]
en: petanewtons
hu: petanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petanewton;petanewtons;PN
hu: petanewton;petanewton;PN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petanewtons
hu: %1 petanewton

[ctx: unit description in lists]
en: teranewtons
hu: teranewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teranewton;teranewtons;TN
hu: teranewton;teranewton;TN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teranewtons
hu: %1 teranewton

[ctx: unit description in lists]
en: giganewtons
hu: giganewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: giganewton;giganewtons;GN
hu: giganewton;giganewton;GN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 giganewtons
hu: %1 giganewton

[ctx: unit description in lists]
en: meganewtons
hu: meganewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meganewton;meganewtons;MN
hu: meganewton;meganewton;MN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meganewtons
hu: %1 meganewton

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewtons
hu: kilonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewtons;kN
hu: kilonewton;kilonewton;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewtons
hu: %1 kilonewton

[ctx: unit description in lists]
en: hectonewtons
hu: hektonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectonewton;hectonewtons;hN
hu: hektonewton;hektonewton;hN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectonewtons
hu: %1 hektonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectonewton | %1 hectonewtons
hu[0]: %1 hektonewton
hu[1]: %1 hektonewton

[ctx: unit description in lists]
en: decanewtons
hu: dekanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decanewton;decanewtons;daN
hu: dekanewton;dekanewton;daN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decanewtons
hu: %1 dekanewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decanewton | %1 decanewtons
hu[0]: %1 dekanewton
hu[1]: %1 dekanewton

[ctx: unit description in lists]
en: newtons
hu: newton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: newton;newtons;N
hu: newton;newton;N

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 newtons
hu: %1 newton

[ctx: unit description in lists]
en: decinewtons
hu: decinewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decinewton;decinewtons;dN
hu: decinewton;decinewton;dN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decinewtons
hu: %1 decinewton

[ctx: unit description in lists]
en: centinewtons
hu: centinewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centinewton;centinewtons;cN
hu: centinewton;centinewton;cN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centinewtons
hu: %1 centinewton

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
hu: millinewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millinewton;millinewtons;mN
hu: millinewton;millinewton;mN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
hu: %1 millinewton

[ctx: unit description in lists]
en: micronewtons
hu: mikronewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micronewton;micronewtons;µm;uN
hu: mikronewton;mikronewton;µm;uN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micronewtons
hu: %1 mikronewton

[ctx: unit description in lists]
en: nanonewtons
hu: nanonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanonewton;nanonewtons;nN
hu: nanonewton;nanonewton;nN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanonewtons
hu: %1 nanonewton

[ctx: unit description in lists]
en: piconewtons
hu: piconewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: piconewton;piconewtons;pN
hu: piconewton;piconewton;pN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 piconewtons
hu: %1 piconewton

[ctx: unit description in lists]
en: femtonewtons
hu: femtonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtonewton;femtonewtons;fN
hu: femtonewton;femtonewton;fN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtonewtons
hu: %1 femtonewton

[ctx: unit description in lists]
en: attonewtons
hu: attonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attonewton;attonewtons;aN
hu: attonewton;attonewton;aN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attonewtons
hu: %1 attonewton

[ctx: unit description in lists]
en: zeptonewtons
hu: zeptonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptonewton;zeptonewtons;zN
hu: zeptonewton;zeptonewton;zN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptonewtons
hu: %1 zeptonewton

[ctx: unit description in lists]
en: yoctonewtons
hu: yoctonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctonewton;yoctonewtons;yN
hu: yoctonewton;yoctonewton;yN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctonewtons
hu: %1 yoctonewton

[ctx: unit description in lists]
en: dynes
hu: dyn

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
hu: dyn

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 dynes
hu: %1 dyn

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
hu[0]: %1 dyn
hu[1]: %1 dyn

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
hu: kilopond

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
hu: kilopond;kp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
hu: %1 kilopond

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
hu: font-súly

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
hu: font-súly;lbf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
hu: %1 font-súly

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
hu[0]: %1 font-súly
hu[1]: %1 font-súly

[ctx: unit description in lists]
en: poundals
hu: font-erő

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: poundal;poundals;pdl
hu: font-erő;pdl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
hu: %1 font-erő

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 poundal | %1 poundals
hu[0]: %1 font-erő
hu[1]: %1 font-erő

en: Frequency
hu: Frekvencia

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
hu: yottahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottahertz;yottahertzs;YHz
hu: yottahertz;yottahertz;YHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
hu: %1 yottahertz

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
hu: zettahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
hu: zettahertz;zettahertz;ZHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
hu: %1 zettahertz

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
hu: exahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exahertz;exahertzs;EHz
hu: exahertz;exahertz;EHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
hu: %1 exahertz

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
hu: petahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petahertz;petahertzs;PHz
hu: petahertz;petahertz;PHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
hu: %1 petahertz

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
hu: terahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terahertz;terahertzs;THz
hu: terahertz;terahertz;THz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
hu: %1 terahertz

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
hu: gigahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
hu: gigahertz;gigahertz;GHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
hu: %1 gigahertz

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
hu: megahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megahertz;megahertzs;MHz
hu: megahertz;megahertz;MHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
hu: %1 megahertz

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
hu: kilohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
hu: kilohertz;kilohertz;kHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
hu: %1 kilohertz

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
hu: hektohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectohertz;hectohertzs;hHz
hu: hektohertz;hektohertz;hHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
hu: %1 hektohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectohertz | %1 hectohertzs
hu[0]: %1 hektohertz
hu[1]: %1 hektohertz

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
hu: dekahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
hu: dekahertz;dekahertz;daHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
hu: %1 dekahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decahertz | %1 decahertzs
hu[0]: %1 dekahertz
hu[1]: %1 dekahertz

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
hu: hertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hertz;hertzs;Hz
hu: hertz;hertz;Hz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
hu: %1 hertz

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
hu: decihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decihertz;decihertzs;dHz
hu: decihertz;decihertz;dHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
hu: %1 decihertz

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
hu: centihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centihertz;centihertzs;cHz
hu: centihertz;centihertz;cHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
hu: %1 centihertz

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
hu: millihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
hu: millihertz;millihertz;mHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
hu: %1 millihertz

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
hu: mikrohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microhertz;microhertzs;µHz;uHz
hu: mikrohertz;mikrohertz;µHz;uHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
hu: %1 mikrohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microhertz | %1 microhertzs
hu[0]: %1 mikrohertz
hu[1]: %1 mikrohertz

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
hu: nanohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanohertz;nanohertzs;nHz
hu: nanohertz;nanohertz;nHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
hu: %1 nanohertz

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
hu: picohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picohertz;picohertzs;pHz
hu: picohertz;picohertz;pHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
hu: %1 picohertz

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
hu: femtohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtohertz;femtohertzs;fHz
hu: femtohertz;femtohertz;fHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
hu: %1 femtohertz

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
hu: attohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attohertz;attohertzs;aHz
hu: attohertz;attohertz;aHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
hu: %1 attohertz

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
hu: zeptohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptohertz;zeptohertzs;zHz
hu: zeptohertz;zeptohertz;zHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
hu: %1 zeptohertz

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
hu: yoctohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctohertz;yoctohertzs;yHz
hu: yoctohertz;yoctohertz;yHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
hu: %1 yoctohertz

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
hu: fordulat per perc

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
hu: fordulat per perc;RPM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
hu: %1 fordulat per perc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
hu[0]: %1 fordulat per perc
hu[1]: %1 fordulat per perc

en: Fuel Efficiency
hu: Üzemanyagfelhasználás

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
hu: liter per 100 kilométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
hu: liter per 100 kilométer;l/100 km;L/100 km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
hu: %1 liter per 100 kilométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
hu[0]: %1 liter per 100 kilométer
hu[1]: %1 liter per 100 kilométer

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
hu: mérföld per amerikai gallon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
hu: mérföld per amerikai gallon;mpg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
hu: %1 mérföld per amerikai gallon

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
hu[0]: %1 mérföld per amerikai gallon
hu[1]: %1 mérföld per amerikai gallon

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: mpg (imperial)
hu: mpg (angolszász)

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
hu: mérföld per angolszász gallon

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per imperial gallon;miles per imperial gallon;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)
hu: mérföld per angolszász gallon;mpg (angolszász);mpg imp;mpg (imp)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
hu: %1 mérföld per angolszász gallon

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
hu[0]: %1 mérföld per angolszász gallon
hu[1]: %1 mérföld per angolszász gallon

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
hu: kilométer per liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
hu: kilométer per liter;kmpl;km/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
hu: %1 kilométer per liter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
hu[0]: %1 kilométer per liter
hu[1]: %1 kilométer per liter

en: Length
hu: Hosszúság

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
hu: yottaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
hu: yottaméter;yottaméter;Ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
hu: %1 yottaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
hu[0]: %1 yottaméter
hu[1]: %1 yottaméter

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
hu: zettaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
hu: zettaméter;zettaméter;Zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
hu: %1 zettaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
hu[0]: %1 zettaméter
hu[1]: %1 zettaméter

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
hu: examéter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
hu: examéter;examéter;Em

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
hu: %1 examéter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
hu[0]: %1 examéter
hu[1]: %1 examéter

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
hu: petaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
hu: petaméter;petaméter;Pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
hu: %1 petaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
hu[0]: %1 petaméter
hu[1]: %1 petaméter

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
hu: teraméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
hu: teraméter;teraméter;Tm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
hu: %1 teraméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
hu[0]: %1 teraméter
hu[1]: %1 teraméter

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
hu: gigaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
hu: gigaméter;gigaméter;Gm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
hu: %1 gigaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
hu[0]: %1 gigaméter
hu[1]: %1 gigaméter

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
hu: megaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
hu: megaméter;megaméter;Mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
hu: %1 megaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
hu[0]: %1 megaméter
hu[1]: %1 megaméter

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
hu: kilométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
hu: kilométer;kilométer;km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
hu: %1 kilométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
hu[0]: %1 kilométer
hu[1]: %1 kilométer

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
hu: hektométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
hu: hektométer;hektométer;hm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
hu: %1 hektométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
hu[0]: %1 hektométer
hu[1]: %1 hektométer

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
hu: dekaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
hu: dekaméter;dekaméter;dam

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
hu: %1 dekaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
hu[0]: %1 dekaméter
hu[1]: %1 dekaméter

[ctx: unit description in lists]
en: meters
hu: méter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
hu: méter;méter;m

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
hu: %1 méter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
hu[0]: %1 méter
hu[1]: %1 méter

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
hu: deciméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
hu: deciméter;deciméter;dm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
hu: %1 deciméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
hu[0]: %1 deciméter
hu[1]: %1 deciméter

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
hu: centiméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
hu: centiméter;centiméter;cm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
hu: %1 centiméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
hu[0]: %1 centiméter
hu[1]: %1 centiméter

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
hu: milliméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
hu: milliméter;milliméter;mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
hu: %1 milliméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
hu[0]: %1 milliméter
hu[1]: %1 milliméter

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
hu: mikrométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
hu: mikrométer;mikrométer;µm;um

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
hu: %1 mikrométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
hu[0]: %1 mikrométer
hu[1]: %1 mikrométer

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
hu: nanométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
hu: nanométer;nanométer;nm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
hu: %1 Ångström

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
hu: pikométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
hu: pikométer;pikométer;pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
hu: %1 pikométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
hu[0]: %1 pikométer
hu[1]: %1 pikométer

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
hu: femtométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
hu: femtométer;femtométer;fm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
hu: %1 femtométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
hu[0]: %1 femtométer
hu[1]: %1 femtométer

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
hu: attométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
hu: attométer;attométer;am

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
hu: %1 attométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
hu[0]: %1 attométer
hu[1]: %1 attométer

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
hu: zeptométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
hu: zeptométer;zeptométer;zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
hu: %1 zeptométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
hu[0]: %1 zeptométer
hu[1]: %1 zeptométer

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
hu: yoctométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
hu: yoctométer;yoctométer;ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
hu: %1 yoctométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
hu[0]: %1 yoctométer
hu[1]: %1 yoctométer

[ctx: unit description in lists]
en: inches
hu: hüvelyk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
hu: hüvelyk;in;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
hu: %1 hüvelyk

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
hu[0]: %1 hüvelyk
hu[1]: %1 hüvelyk

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
hu: ezredhüvelyk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: thou;mil;point;thousandth of an inch;thousandths of an inch
hu: thou;mil;ezredhüvelyk

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
hu: %1 ezredhüvelyk

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
hu[0]: %1 ezredhüvelyk
hu[1]: %1 ezredhüvelyk

[ctx: unit description in lists]
en: feet
hu: láb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
hu: láb;ft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
hu: %1 láb

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
hu[0]: %1 láb
hu[1]: %1 láb

[ctx: unit description in lists]
en: yards
hu: yard

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
hu: yard;yd

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
hu: %1 yard

[ctx: unit description in lists]
en: miles
hu: mérföld

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
hu: mérföld;mi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
hu: %1 mérföld

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
hu[0]: %1 mérföld
hu[1]: %1 mérföld

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
hu: tengeri mérföld

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
hu: tengeri mérföld;nmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
hu: %1 tengeri mérföld

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
hu[0]: %1 tengeri mérföld
hu[1]: %1 tengeri mérföld

[ctx: length unit symbol]
en: ly
hu: fényév

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
hu: fényév

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
hu: fényév

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
hu: %1 fényév

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
hu[0]: %1 fényév
hu[1]: %1 fényév

[ctx: unit description in lists]
en: parsecs
hu: parszek

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: parsec;parsecs;pc
hu: parszek;pc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 parsecs
hu: %1 parszek

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 parsec | %1 parsecs
hu[0]: %1 parszek
hu[1]: %1 parszek

[ctx: length unit symbol]
en: au
hu: CSE

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
hu: csillagászati egység

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
hu: csillagászati egység;CSE

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
hu: %1 csillagászati egység

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
hu[0]: %1 csillagászati egység
hu[1]: %1 csillagászati egység

en: Mass
hu: Tömeg

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
hu: yottagramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
hu: yottagramm;yottagramm;Yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
hu: %1 yottagramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
hu[0]: %1 yottagramm
hu[1]: %1 yottagramm

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
hu: zettagramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
hu: zettagramm;zettagramm;Zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
hu: %1 zettagramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
hu[0]: %1 zettagramm
hu[1]: %1 zettagramm

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
hu: exagramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
hu: exagramm;exagramm;Eg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
hu: %1 exagramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
hu[0]: %1 exagramm
hu[1]: %1 exagramm

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
hu: petagramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
hu: petagramm;petagramm;Pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
hu: %1 petagramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petagram | %1 petagrams
hu[0]: %1 petagramm
hu[1]: %1 petagramm

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
hu: teragramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
hu: teragramm;teragramm;Tg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
hu: %1 teragramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teragram | %1 teragrams
hu[0]: %1 teragramm
hu[1]: %1 teragramm

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
hu: gigagramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
hu: gigagramm;gigagramm;Gg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
hu: %1 gigagramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigagram | %1 gigagrams
hu[0]: %1 gigagramm
hu[1]: %1 gigagramm

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
hu: megagramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
hu: megagramm;megagramm;Mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
hu: %1 megagramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megagram | %1 megagrams
hu[0]: %1 megagramm
hu[1]: %1 megagramm

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
hu: kilogramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
hu: kilogramm;kilogramm;kg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
hu: %1 kilogramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram | %1 kilograms
hu[0]: %1 kilogramm
hu[1]: %1 kilogramm

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
hu: hektogramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
hu: hektogramm;hektogramm;hg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
hu: %1 hektogramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
hu[0]: %1 hektogramm
hu[1]: %1 hektogramm

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
hu: dekagramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
hu: dekagramm;dekagramm;dkg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
hu: %1 dekagramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
hu[0]: %1 dekagramm
hu[1]: %1 dekagramm

[ctx: unit description in lists]
en: grams
hu: gramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
hu: gramm;gramm;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
hu: %1 gramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram | %1 grams
hu[0]: %1 gramm
hu[1]: %1 gramm

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
hu: decigramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
hu: decigramm;decigramm,dg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
hu: %1 decigramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
hu[0]: %1 decigramm
hu[1]: %1 decigramm

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
hu: centigramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
hu: centigramm;centigramm;cg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
hu: %1 centigramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
hu[0]: %1 centigramm
hu[1]: %1 centigramm

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
hu: milligramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
hu: milligramm;milligramm;mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
hu: %1 milligramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
hu[0]: %1 milligramm
hu[1]: %1 milligramm

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
hu: mikrogramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
hu: mikrogramm;mikrogramm;µg;ug

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
hu: %1 mikrogramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
hu[0]: %1 mikrogramm
hu[1]: %1 mikrogramm

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
hu: nanogramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
hu: nanogramm;nanogramm;ng

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
hu: %1 nanogramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanogram | %1 nanograms
hu[0]: %1 nanogramm
hu[1]: %1 nanogramm

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
hu: pikogramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
hu: pikogramm;pikogramm;pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
hu: %1 pikogramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
hu[0]: %1 pikogramm
hu[1]: %1 pikogramm

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
hu: femtogramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
hu: femtogramm;femtogramm;fg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
hu: %1 femtogramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtogram | %1 femtograms
hu[0]: %1 femtogramm
hu[1]: %1 femtogramm

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
hu: attogramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
hu: attogramm;attogramm;ag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
hu: %1 attogramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attogram | %1 attograms
hu[0]: %1 attogramm
hu[1]: %1 attogramm

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
hu: zeptogramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
hu: zeptogramm;zeptogramm,zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
hu: %1 zeptogramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptogram | %1 zeptograms
hu[0]: %1 zeptogramm
hu[1]: %1 zeptogramm

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
hu: yoctogramm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
hu: yoctogramm;yoctogramm;yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
hu: %1 yoctogramm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
hu[0]: %1 yoctogramm
hu[1]: %1 yoctogramm

[ctx: unit description in lists]
en: tons
hu: tonna

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ton;tons;t;tonne;tonnes
hu: tonna;t

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
hu: %1 tonna

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
hu[0]: %1 tonna
hu[1]: %1 tonna

[ctx: mass unit symbol]
en: CD
hu: Kt

[ctx: unit description in lists]
en: carats
hu: karát

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: carat;carats;CD;ct
hu: karát;Kt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
hu: %1 karát

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
hu[0]: %1 karát
hu[1]: %1 karát

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
hu: font

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;lb;lbs
hu: font;lb

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
hu: %1 font

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
hu[0]: %1 font
hu[1]: %1 font

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
hu: uncia

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
hu: uncia;oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
hu: %1 uncia

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
hu[0]: %1 uncia
hu[1]: %1 uncia

[ctx: mass unit symbol]
en: t oz
hu: ozt

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
hu: uncia (angolszász)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
hu: uncia;ozt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
hu: %1 uncia

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
hu[0]: %1 uncia
hu[1]: %1 uncia

en: Permeability
hu: Permeabilitás

[ctx: volume unit symbol]
en: Darcy
hu: darcy

[ctx: unit description in lists]
en: Darcy
hu: darcy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Darcy;Darcys;Dar;Darc
hu: darcy;darcy;dar;darc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Darcy
hu: %1 darcy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Darcy | %1 Darcys
hu[0]: %1 darcy
hu[1]: %1 darcy

[ctx: volume unit symbol]
en: mDarcy
hu: md

[ctx: unit description in lists]
en: Milli-Darcy
hu: millidarcy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Milli-Darcy
hu: %1 millidarcy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Milli-Darcy | %1 Milli-Darcys
hu[0]: %1 millidarcy
hu[1]: %1 millidarcy

[ctx: unit description in lists]
en: squaremicrometers
hu: négyzet mikrométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Permeability;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2
hu: Permeabilitás;Pµm²;Pµmnégyzet;négyzetmikrométer;Pµm^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers²
hu: %1 mikrométer²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer² | %1 micrometers²
hu[0]: %1 mikrométer²
hu[1]: %1 mikrométer²

en: Power
hu: Teljesítmény

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
hu: yottawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
hu: yottawatt;yottawatt;YW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
hu: %1 yottawatt

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
hu: zettawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
hu: zettawatt;zettawatt;ZW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
hu: %1 zettawatt

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
hu: exawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
hu: exawatt;exawatt;EW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
hu: %1 exawatt

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
hu: petawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
hu: petawatt;petawatt,PW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
hu: %1 petawatt

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
hu: terawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terawatt;terawatts;TW
hu: terawatt;terawatt;TW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
hu: %1 terawatt

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
hu: gigawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
hu: gigawatt;gigawatt;GW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
hu: %1 gigawatt

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
hu: megawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
hu: megawatt;megawatt;MW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
hu: %1 megawatt

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
hu: kilowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
hu: kilowatt;kilowatt;kW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
hu: %1 kilowatt

[ctx: unit description in lists]
en: hectowatts
hu: hektowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
hu: hektowatt;hektowatt;hW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectowatts
hu: %1 hektowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectowatt | %1 hectowatts
hu[0]: %1 hektowatt
hu[1]: %1 hektowatts

[ctx: power unit symbol]
en: daW
hu: dkW

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
hu: dekawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
hu: dekawatt;dekawatt;dkW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
hu: %1 dekawatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
hu[0]: %1 dekawatt
hu[1]: %1 dekawatt

[ctx: unit description in lists]
en: watts
hu: watt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
hu: watt;watt;W

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
hu: %1 watt

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
hu: deciwatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
hu: deciwatt;deciwatt;dw

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
hu: %1 deciwatt

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
hu: centiwatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
hu: centiwatt;centiwatt;cW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
hu: %1 centiwatt

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
hu: milliwatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
hu: milliwatt;milliwatt;mW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
hu: %1 milliwatt

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
hu: mikrowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
hu: mikrowatt;mikrowatt;µW;uW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
hu: %1 mikrowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
hu[0]: %1 mikrowatt
hu[1]: %1 mikrowatt

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
hu: nanowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
hu: nanowatt;nanowatt;nW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
hu: %1 nanowatt

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
hu: pikowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
hu: pikowatt;pikowatt;pW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
hu: %1 pikowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
hu[0]: %1 pikowatt
hu[1]: %1 pikowatt

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
hu: femtowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
hu: femtowatt;femtowatt;fW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
hu: %1 femtowatt

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
hu: attowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
hu: attowatt;attowatt;aW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
hu: %1 attowatt

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
hu: zeptowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
hu: zeptowatt;zeptowatt;zW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
hu: %1 zeptowatt

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
hu: yoctowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
hu: yoctowatt;yoctowatt;yW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
hu: %1 yoctowatt

[ctx: power unit symbol]
en: hp
hu: LE

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
hu: lóerő

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
hu: lóerő;LE

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
hu: %1 lóerő

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
hu[0]: %1 lóerő
hu[1]: %1 lóerő

[ctx: unit description in lists]
en: decibel kilowatts
hu: decibel kilowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel kilowatts
hu: %1 decibel kilowatt

[ctx: unit description in lists]
en: decibel watts
hu: decibel watt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel watts
hu: %1 decibel watt

[ctx: unit description in lists]
en: decibel milliwatts
hu: decibel milliwatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel milliwatts
hu: %1 decibel milliwatt

[ctx: unit description in lists]
en: decibel microwatts
hu: decibel mikrowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel microwatts
hu: %1 decibel mikrowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel microwatt | %1 decibel microwatts
hu[0]: %1 decibel mikrowatt
hu[1]: %1 decibel mikrowatt

en: Pressure
hu: Nyomás

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
hu: yottapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
hu: yottapascal;yottapascal;YPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
hu: %1 yottapascal

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
hu: zettapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
hu: zettapascal;zettapascal;ZPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
hu: %1 zettapascal

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
hu: exapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
hu: exapascal;exapascal;EPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
hu: %1 exapascal

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
hu: petapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
hu: petapascal;petapascal;PPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
hu: %1 petapascal

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
hu: terapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
hu: terapascal;terapascal;TPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
hu: %1 terapascal

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
hu: gigapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
hu: gigapascal;gigapascal;GPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
hu: %1 gigapascal

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
hu: megapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
hu: megapascal;megapascal;MPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
hu: %1 megapascal

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
hu: kilopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
hu: kilopascal;kilopascal;kPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
hu: %1 kilopascal

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
hu: hektopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
hu: hektopascal;hektopascal;hPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
hu: %1 hektopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
hu[0]: %1 hektopascal
hu[1]: %1 hektopascal

[ctx: pressure unit symbol]
en: daPa
hu: dkPa

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
hu: dekapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
hu: dekapascal;dekapascal;dkPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
hu: %1 dekapascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
hu[0]: %1 dekapascal
hu[1]: %1 dekapascal

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
hu: pascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
hu: pascal;pascal;Pa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
hu: %1 pascal

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
hu: decipascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
hu: decipascal;decipascal;dPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
hu: %1 decipascal

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
hu: centipascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
hu: centipascal;centipascal;cPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
hu: %1 centipascal

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
hu: millipascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
hu: millipascal;millipascal;mPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
hu: %1 millipascal

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
hu: mikropascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
hu: mikropascal;mikropascal;µPa;uPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
hu: %1 mikropascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
hu[0]: %1 mikropascal
hu[1]: %1 mikropascal

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
hu: nanopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
hu: nanopascal;nanopascal;nPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
hu: %1 nanopascal

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
hu: pikopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
hu: pikopascal;pikopascal;pPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
hu: %1 pikopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
hu[0]: %1 pikopascal
hu[1]: %1 pikopascal

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
hu: femtopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
hu: femtopascal;femtopascal;fPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
hu: %1 femtopascal

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
hu: attopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
hu: attopascal;attopascal;aPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
hu: %1 attopascal

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
hu: zeptopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
hu: zeptopascal;zeptopascal;zPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
hu: %1 zeptopascal

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
hu: yoctopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
hu: yoctopascal;yoctopascal;yPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
hu: %1 yoctopascal

[ctx: unit description in lists]
en: bars
hu: bar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
hu: bar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
hu: %1 bar

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
hu: millibar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
hu: millibar;mbar;mb

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
hu: %1 millibar

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
hu: decibar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
hu: decibar;dbar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
hu: %1 decibar

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
hu: technikai atmoszféra

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
hu: technikai atmoszféra;at

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
hu: %1 technikai atmoszféra

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
hu[0]: %1 technikai atmoszféra
hu[1]: %1 technikai atmoszféra

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
hu: atmoszféra

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
hu: atmoszféra;atm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
hu: %1 atmoszféra

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
hu[0]: %1 atmoszféra
hu[1]: %1 atmoszféra

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
hu: font per négyzethüvelyk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
hu: font-súly per négyzethüvelyk;psi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
hu: %1 font-súly per négyzethüvelyk

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
hu[0]: %1 font per négyzethüvelyk
hu[1]: %1 font per négyzethüvelyk

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
hu: higanyhüvelyk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
hu: higanyhüvelyk;inHg;in"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
hu: %1 higanyhüvelyk

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
hu[0]: %1 higanyhüvelyk
hu[1]: %1 higanyhüvelyk

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
hu: higanymilliméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
hu: higanymilliméter;mmHg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
hu: %1 higanymilliméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
hu[0]: %1 higanymilliméter
hu[1]: %1 higanymilliméter

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

[ctx: unit description in lists]
en: kelvins
hu: kelvin

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kelvin;kelvins;K
hu: kelvin;K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kelvins
hu: %1 kelvin

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
hu: %1 Celsius-fok

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
hu[0]: %1 Celsius-fok
hu[1]: %1 Celsius-fok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
hu: %1 Fahrenheit-fok

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
hu[0]: %1 Fahrenheit-fok
hu[1]: %1 Fahrenheit-fok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Rankine
hu: %1 Rankine-fok

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Rankine | %1 Rankine
hu[0]: %1 Rankine-fok
hu[1]: %1 Rankine-fok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
hu: %1 Delisle-fok

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
hu[0]: %1 Delisle-fok
hu[1]: %1 Delisle-fok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
hu: %1 Newton-fok

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
hu[0]: %1 Newton-fok
hu[1]: %1 Newton-fok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
hu: %1 Réaumur-fok

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
hu[0]: %1 Réaumur-fok
hu[1]: %1 Réaumur-fok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
hu: %1 Rømer-fok

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
hu[0]: %1 Rømer-fok
hu[1]: %1 Rømer-fok

en: Thermal Conductivity
hu: Hővezetés

[ctx: unit description in lists]
en: watt per meter kelvin
hu: watt per méter kelvin

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per meter kelvin;watt per meter-kelvin;W/mK;W/m.K
hu: watt per méter kelvin;watt per méter-kelvin;W/mK;W/m.K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per meter kelvin
hu: %1 watt per méter kelvin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per meter kelvin | %1 watts per meter kelvin
hu[0]: %1 watt per méter kelvin
hu[1]: %1 watt per méter kelvin

[ctx: thermal conductivity unit symbol]
en: Btu/ft·hr·°F
hu: Btu/láb·óra·°F

[ctx: unit description in lists]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit
hu: btu per láb per óra Fahrenheit fok

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit;btu per foot hour Fahrenheit;btu per foot-hour-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F
hu: btu per láb óra Fahrenheit fok;btu per láb óra Fahrenheit;btu per láb-óra-Fahrenheit;Btu/láb-óra-F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
hu: %1 btu per láb óra Fahrenheit fok

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit | %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
hu[0]: %1 btu per láb óra Fahrenheit fok
hu[1]: %1 btu per láb óra Fahrenheit fok

[ctx: unit description in lists]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
hu: btu per négyzetláb óra Fahrenheit fok per inch

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch;btu per foot squared hour Fahrenheit per inch;btu per sq foot-hour-Fahrenheit per inch;Btu/ft^2-hr-F/in
hu: btu per négyzetláb óra Fahrenheit fok per inch;btu per négyzetláb óra Fahrenheit per inch;btu per négyzetláb-óra-Fahrenheit fok per inch;Btu/ft^2-hr-F/in

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
hu: %1 btu per négyzetláb óra Fahrenheit fok per inch

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch | %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
hu[0]: %1 btu per négyzetláb óra Fahrenheit fok per inch
hu[1]: %1 btu per négyzetláb óra Fahrenheit fok per inch

en: Thermal Flux Density
hu: Hőáramlás

[ctx: unit description in lists]
en: watt per square meter
hu: watt per négyzetméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per square meter;W/m2;W/m^2
hu: watt per négyzetméter;W/m2;W/m^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per square meter
hu: %1 watt per négyzetméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per square meter | %1 watts per square meter
hu[0]: %1 watt per négyzetméter
hu[1]: %1 watt per négyzetméter

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per square foot
hu: btu per óra per négyzetláb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per square foot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr
hu: btu per óra per négyzetláb;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per square foot
hu: %1 btu per óra per négyzetláb

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per square foot | %1 btu per hour per square foot
hu[0]: %1 btu per óra per négyzetláb
hu[1]: %1 btu per óra per négyzetláb

en: Thermal Generation
hu: Hőteljesítmény

[ctx: unit description in lists]
en: watt per cubic meter
hu: watt per köbméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per cubic meter;W/m3;W/m^3
hu: watt per köbméter;W/m3;W/m^3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per cubic meter
hu: %1 watt per köbméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per cubic meter | %1 watts per cubic meter
hu[0]: %1 watt per köbméter
hu[1]: %1 watt per köbméter

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per cubic foot
hu: btu per óra per köbláb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per cubic foot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr
hu: btu per óra per köbláb;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per cubic foot
hu: %1 btu per óra per köbláb

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per cubic foot | %1 btu per hour per cubic foot
hu[0]: %1 btu per óra per köbláb
hu[1]: %1 btu per óra per köbláb

en: Time
hu: Idő

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
hu: yottaszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
hu: yottaszekundum;Ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
hu: %1 yottaszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
hu[0]: %1 yottaszekundum
hu[1]: %1 yottaszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
hu: zettaszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
hu: zettaszekundum;Zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
hu: %1 zettaszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
hu[0]: %1 zettaszekundum
hu[1]: %1 zettaszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
hu: exaszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
hu: exaszekundum;Es

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
hu: %1 exaszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
hu[0]: %1 exaszekundum
hu[1]: %1 exaszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
hu: petaszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
hu: petaszekundum;Ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
hu: %1 petaszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
hu[0]: %1 petaszekundum
hu[1]: %1 petaszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
hu: teraszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
hu: teraszekundum;Ts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
hu: %1 teraszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
hu[0]: %1 teraszekundum
hu[1]: %1 teraszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
hu: gigaszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
hu: gigaszekundum;Gs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
hu: %1 gigaszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
hu[0]: %1 gigaszekundum
hu[1]: %1 gigaszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
hu: megaszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
hu: megaszekundum;Ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
hu: %1 megaszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
hu[0]: %1 megaszekundum
hu[1]: %1 megaszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
hu: kiloszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
hu: kiloszekundum;ks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
hu: %1 kiloszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
hu[0]: %1 kiloszekundum
hu[1]: %1 kiloszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
hu: hektoszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
hu: hektoszekundum;hs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
hu: %1 hektoszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
hu[0]: %1 hektoszekundum
hu[1]: %1 hektoszekundum

[ctx: time unit symbol]
en: das
hu: dks

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
hu: dekaszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
hu: dekaszekundum;dks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
hu: %1 dekaszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
hu[0]: %1 dekaszekundum
hu[1]: %1 dekaszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
hu: szekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
hu: szekundum;másodperc;s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
hu: %1 szekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
hu[0]: %1 szekundum
hu[1]: %1 szekundum

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
hu: deciszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
hu: deciszekundum;ds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
hu: %1 deciszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
hu[0]: %1 deciszekundum
hu[1]: %1 deciszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
hu: centiszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
hu: centiszekundum;cs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
hu: %1 centiszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
hu[0]: %1 centiszekundum
hu[1]: %1 centiszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
hu: milliszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
hu: milliszekundum;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
hu: %1 milliszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
hu[0]: %1 milliszekundum
hu[1]: %1 milliszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
hu: mikroszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
hu: mikroszekundum;µs;us

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
hu: %1 mikroszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
hu[0]: %1 mikroszekundum
hu[1]: %1 mikroszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
hu: nanoszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
hu: nanoszekundum;ns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
hu: %1 nanoszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
hu[0]: %1 nanoszekundum
hu[1]: %1 nanoszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
hu: pikoszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
hu: pikoszekundum;ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
hu: %1 pikoszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
hu[0]: %1 pikoszekundum
hu[1]: %1 pikoszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
hu: femtoszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
hu: femtoszekundum;fs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
hu: %1 femtoszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
hu[0]: %1 femtoszekundum
hu[1]: %1 femtoszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
hu: attoszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
hu: attoszekundum;as

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
hu: %1 attoszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
hu[0]: %1 attoszekundum
hu[1]: %1 attoszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
hu: zeptoszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
hu: zeptoszekundum;zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
hu: %1 zeptoszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
hu[0]: %1 zeptoszekundum
hu[1]: %1 zeptoszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
hu: yoctoszekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
hu: yoctoszekundum;ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
hu: %1 yoctoszekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
hu[0]: %1 yoctoszekundum
hu[1]: %1 yoctoszekundum

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
hu: perc

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
hu: perc;min

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
hu: %1 perc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

[ctx: unit description in lists]
en: hours
hu: óra

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
hu: óra;h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
hu: %1 óra

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
hu[0]: %1 óra
hu[1]: %1 óra

[ctx: unit description in lists]
en: days
hu: nap

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
hu: nap;d

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
hu: %1 nap

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
hu[0]: %1 nap
hu[1]: %1 nap

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
hu: hét

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
hu: hét

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
hu: %1 hét

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
hu[0]: %1 hét
hu[1]: %1 hét

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
hu: Julián-év

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
hu: Julián-év;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
hu: %1 Julián-év

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
hu[0]: %1 Julián-év
hu[1]: %1 Julián-év

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
hu: szökőév

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
hu: szökőév

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
hu: %1 szökőév

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
hu[0]: %1 szökőév
hu[1]: %1 szökőév

[ctx: unit description in lists]
en: year
hu: év

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
hu: év;y

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
hu: %1 év

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
hu[0]: %1 év
hu[1]: %1 év

en: Speed
hu: Sebesség

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
hu: méter per szekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
hu: méter per szekundum;m/s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
hu: %1 méter per szekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
hu[0]: %1 méter per szekundum
hu[1]: %1 méter per szekundum

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
hu: kilométer per óra

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;kph
hu: kilométer per óra;km/h;kph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
hu: %1 kilométer per óra

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
hu[0]: %1 kilométer per óra
hu[1]: %1 kilométer per óra

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
hu: mérföld per óra

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
hu: mérföld per óra;mph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
hu: %1 mérföld per óra

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
hu[0]: %1 mérföld per óra
hu[1]: %1 mérföld per óra

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
hu: láb per szekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
hu: láb per szekundum;ft/s;ft/sec;fps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
hu: %1 láb per szekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
hu[0]: %1 láb per szekundum
hu[1]: %1 láb per szekundum

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
hu: hüvelyk per szekundum

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
hu: hüvelyk per szekundum;in/s;in/sec;ips

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
hu: %1 hüvelyk per szekundum

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
hu[0]: %1 hüvelyk per szekundum
hu[1]: %1 hüvelyk per szekundum

[ctx: unit description in lists]
en: knots
hu: csomó

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
hu: csomó;csomó;kt;nautical miles per hour

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
hu: %1 csomó

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
hu[0]: %1 csomó
hu[1]: %1 csomó

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
hu: mach;mach;Ma;speed of sound

[ctx: amount in units (real)]
en: Mach %1
hu: %1 Mach

[ctx: amount in units (integer)]
en: Mach %1 | Mach %1
hu[0]: %1 Mach
hu[1]: %1 Mach

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
hu: fénysebesség

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
hu: fénysebesség;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
hu: %1 x fénysebesség

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
hu[0]: %1 x fénysebesség
hu[1]: %1 x fénysebesség

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
hu: %1 a Beaufort-skálán

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
hu[0]: %1 a Beaufort-skálán
hu[1]: %1 a Beaufort-skálán

en: Voltage
hu: Feszültség

[ctx: unit description in lists]
en: yottavolts
hu: yottavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottavolt;yottavolts;YV
hu: yottavolt;yottavolt;YV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottavolts
hu: %1 yottavolt

[ctx: unit description in lists]
en: zettavolts
hu: zettavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettavolt;zettavolts;ZV
hu: zettavolt;zettavolt;ZV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettavolts
hu: %1 zettavolt

[ctx: unit description in lists]
en: exavolts
hu: exavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exavolt;exavolts;EV
hu: exavolt;exavolt;EV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exavolts
hu: %1 exavolt

[ctx: unit description in lists]
en: petavolts
hu: petavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petavolt;petavolts;PV
hu: petavolt;petavolt;PV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petavolts
hu: %1 petavolt

[ctx: unit description in lists]
en: teravolts
hu: teravolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teravolt;teravolts;TV
hu: teravolt;teravolt;TV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teravolts
hu: %1 teravolt

[ctx: unit description in lists]
en: gigavolts
hu: gigavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigavolt;gigavolts;GV
hu: gigavolt;gigavolt;GV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigavolts
hu: %1 gigavolt

[ctx: unit description in lists]
en: megavolts
hu: megavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megavolt;megavolts;MV
hu: megavolt;megavolt;MV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megavolts
hu: %1 megavolt

[ctx: unit description in lists]
en: kilovolts
hu: kilovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilovolt;kilovolts;kV
hu: kilovolt;kilovolt;kV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilovolts
hu: %1 kilovolt

[ctx: unit description in lists]
en: hectovolts
hu: hektovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectovolt;hectovolts;hV
hu: hektovolt;hektovolt;hV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectovolts
hu: %1 hektovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectovolt | %1 hectovolts
hu[0]: %1 hektovolt
hu[1]: %1 hektovolt

[ctx: unit description in lists]
en: decavolts
hu: dekavolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decavolt;decavolts;daV
hu: dekavolt;dekavolt;daV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decavolts
hu: %1 dekavolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decavolt | %1 decavolts
hu[0]: %1 dekavolt
hu[1]: %1 dekavolt

[ctx: unit description in lists]
en: volts
hu: volt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: volt;volts;V
hu: volt;volt;V

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 volts
hu: %1 volt

[ctx: unit description in lists]
en: decivolts
hu: decivolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decivolt;decivolts;dV
hu: decivolt;decivolt;dV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decivolts
hu: %1 decivolt

[ctx: unit description in lists]
en: centivolts
hu: centivolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centivolt;centivolts;cV
hu: centivolt;centivolt;cV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centivolts
hu: %1 centivolt

[ctx: unit description in lists]
en: millivolts
hu: millivolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millivolt;millivolts;mV
hu: millivolt;millivolt;mV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millivolts
hu: %1 millivolt

[ctx: unit description in lists]
en: microvolts
hu: mikrovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microvolt;microvolts;µV;uV
hu: mikrovolt;mikrovolt;µV;uV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microvolts
hu: %1 mikrovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microvolt | %1 microvolts
hu[0]: %1 mikrovolt
hu[1]: %1 mikrovolt

[ctx: unit description in lists]
en: nanovolts
hu: nanovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanovolt;nanovolts;nV
hu: nanovolt;nanovolt;nV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanovolts
hu: %1 nanovolt

[ctx: unit description in lists]
en: picovolts
hu: pikovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picovolt;picovolts;pV
hu: pikovolt;pikovolt;pV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picovolts
hu: %1 pikovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picovolt | %1 picovolts
hu[0]: %1 pikovolt
hu[1]: %1 pikovolt

[ctx: unit description in lists]
en: femtovolts
hu: femtovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtovolt;femtovolts;fV
hu: femtovolt;femtovolt;fV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtovolts
hu: %1 femtovolt

[ctx: unit description in lists]
en: attovolts
hu: attovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attovolt;attovolts;aV
hu: attovolt;attovolt;aV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attovolts
hu: %1 attovolt

[ctx: unit description in lists]
en: zeptovolts
hu: zeptovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptovolt;zeptovolts;zV
hu: zeptovolt;zeptovolt;zV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptovolts
hu: %1 zeptovolt

[ctx: unit description in lists]
en: yoctovolts
hu: yoktovolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctovolt;yoctovolts;yV
hu: yoktovolt;yoktovolt;yV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctovolts
hu: %1 yoktovolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctovolt | %1 yoctovolts
hu[0]: %1 yoktovolt
hu[1]: %1 yoktovolt

[ctx: unit description in lists]
en: statvolts
hu: statvolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: statvolt;statvolts;stV
hu: statvolt;statvolt;stV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 statvolts
hu: %1 statvolt

en: Volume
hu: Térfogat

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
hu: köbyottaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
hu: köbyottaméter;köbyottaméter;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
hu: %1 köbyottaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
hu[0]: %1 köbyottaméter
hu[1]: %1 köbyottaméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
hu: köbzettaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
hu: köbzettaméter;köbettaméter;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
hu: %1 köbzettaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
hu[0]: %1 köbzettaméter
hu[1]: %1 köbzettaméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
hu: köbexaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
hu: köbexaméter;köbexaméter;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
hu: %1 köbexaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
hu[0]: %1 köbexaméter
hu[1]: %1 köbexaméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
hu: köbpetaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
hu: köbpetaméter;köbpetaméter;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
hu: %1 köbpetaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
hu[0]: %1 köbpetaméter
hu[1]: %1 köbpetaméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
hu: köbteraméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
hu: köbteraméter;köbteraméter;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
hu: %1 köbteraméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
hu[0]: %1 köbteraméter
hu[1]: %1 köbteraméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
hu: köbgigaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
hu: köbgigaméter;köbgigaméter;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
hu: %1 köbgigaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
hu[0]: %1 köbgigaméter
hu[1]: %1 köbgigaméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
hu: köbmegaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
hu: köbmegaméter;köbmegaméter;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
hu: %1 köbmegaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
hu[0]: %1 köbmegaméter
hu[1]: %1 köbmegaméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
hu: köbkilométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
hu: köbkilométer;köbkilométer;km³;km/-3;km^3;km3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
hu: %1 köbkilométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
hu[0]: %1 köbkilométer
hu[1]: %1 köbkilométer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
hu: köbhektométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
hu: köbhektométer;köbhektométer;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
hu: %1 köbhektométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
hu[0]: %1 köbhektométer
hu[1]: %1 köbhektométer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
hu: köbdekaméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
hu: köbdekaméter;köbdekaméter;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
hu: %1 köbdekaméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
hu[0]: %1 köbdekaméter
hu[1]: %1 köbdekaméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
hu: köbméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
hu: köbméter;köbméter;m³;m/-3;m^3;m3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
hu: %1 köbméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
hu[0]: %1 köbméter
hu[1]: %1 köbméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
hu: köbdeciméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
hu: köbdeciméter;köbdeciméter;dm³;dm/-3;dm^3;dm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
hu: %1 köbdeciméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
hu[0]: %1 köbdeciméter
hu[1]: %1 köbdeciméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
hu: köbcentiméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
hu: köbcentiméter;köbcentiméter;cm³;cm/-3;cm^3;cm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
hu: %1 köbcentiméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
hu[0]: %1 köbcentiméter
hu[1]: %1 köbcentiméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
hu: köbmilliméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
hu: köbmilliméter;mm³;mm/-3;mm^3;mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
hu: %1 köbmilliméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
hu[0]: %1 köbmilliméter
hu[1]: %1 köbmilliméter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
hu: köbmikrométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
hu: köbmikrométer;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
hu: %1 köbmikrométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
hu[0]: %1 köbmikrométer
hu[1]: %1 köbmikrométer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
hu: köbnanométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
hu: köbnanométer;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
hu: %1 köbnanométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
hu[0]: %1 köbnanométer
hu[1]: %1 köbnanométer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
hu: köbpikométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
hu: köbpikométer;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
hu: %1 köbpikométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
hu[0]: %1 köbpikométer
hu[1]: %1 köbpikométer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
hu: köbfemtométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
hu: köbfemtométer;fm³;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
hu: %1 köbfemtométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
hu[0]: %1 köbfemtométer
hu[1]: %1 köbfemtométer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
hu: köbattométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
hu: köbattométer;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
hu: %1 köbattométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
hu[0]: %1 köbattométer
hu[1]: %1 köbattométer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
hu: köbzeptométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
hu: köbzeptométer;zm³;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
hu: %1 köbzeptométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
hu[0]: %1 köbzeptométer
hu[1]: %1 köbzeptométer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
hu: köbyoctométer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
hu: köbyoctométer;ym³;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
hu: %1 köbyoctométer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
hu[0]: %1 köbyoctométer
hu[1]: %1 köbyoctométer

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
hu: yottaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
hu: yottaliter;Yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
hu: %1 yottaliter

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
hu: zettaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
hu: zettaliter;Zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
hu: %1 zettaliter

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
hu: exaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
hu: exaliter;El

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
hu: %1 exaliter

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
hu: petaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
hu: petaliter;Pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
hu: %1 petaliter

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
hu: teraliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
hu: teraliter;Tl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
hu: %1 teraliter

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
hu: gigaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
hu: gigaliter;Gl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
hu: %1 gigaliter

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
hu: megaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
hu: megaliter;Ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
hu: %1 megaliter

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
hu: kiloliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
hu: kiloliter;kl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
hu: %1 kiloliter

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
hu: hektoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
hu: hektoliter;hl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
hu: %1 hektoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
hu[0]: %1 hektoliter
hu[1]: %1 hektoliter

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
hu: dekaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
hu: dekaliter;dal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
hu: %1 dekaliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
hu[0]: %1 dekaliter
hu[1]: %1 dekaliter

[ctx: unit description in lists]
en: liters
hu: liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
hu: liter;l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
hu: %1 liter

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
hu: deciliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
hu: deciliter;dl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
hu: %1 deciliter

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
hu: centiliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
hu: centiliter;cl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
hu: %1 centiliter

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
hu: milliliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
hu: milliliter;ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
hu: %1 milliliter

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
hu: mikroliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
hu: mikroliter;µl;ul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
hu: %1 mikroliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
hu[0]: %1 mikroliter
hu[1]: %1 mikroliter

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
hu: nanoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
hu: nanoliter;nl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
hu: %1 nanoliter

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
hu: pikoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
hu: pikoliter;pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
hu: %1 pikoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
hu[0]: %1 pikoliter
hu[1]: %1 pikoliter

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
hu: femtoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
hu: femtoliter;fl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
hu: %1 femtoliter

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
hu: attoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
hu: attoliter;al

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
hu: %1 attoliter

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
hu: zeptoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
hu: zeptoliter;zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
hu: %1 zeptoliter

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
hu: yoctoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
hu: yoctoliter;yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
hu: %1 yoctoliter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
hu: köbláb

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
hu: köbláb;ft³;láb³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
hu: %1 köbláb

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
hu[0]: %1 köbláb
hu[1]: %1 köbláb

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
hu: köbhüvelyk

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
hu: köbhüvelyk;in³;hüvelyk³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
hu: %1 köbhüvelyk

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
hu[0]: %1 köbhüvelyk
hu[1]: %1 köbhüvelyk

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
hu: köbmérföld

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
hu: köbmérföld;mi³;mérföld³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
hu: %1 köbmérföld

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
hu[0]: %1 köbmérföld
hu[1]: %1 köbmérföld

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
hu: folyadék uncia

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
hu: folyadék uncia;fl.oz;oz.fl.;fl. oz.;oz. fl;fl oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
hu: %1 folyadék uncia

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
hu[0]: %1 folyadék uncia
hu[1]: %1 folyadék uncia

[ctx: unit description in lists]
en: cups
hu: csésze

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
hu: csésze;cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
hu: %1 csésze

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
hu[0]: %1 csésze
hu[1]: %1 csésze

[ctx: volume unit symbol]
en: tsp
hu: csésze

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
hu: teáskanál

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
hu: teáskanál;tk

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
hu: %1 teáskanál

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
hu[0]: %1 teáskanál
hu[1]: %1 teáskanál

[ctx: volume unit symbol]
en: tbsp
hu: ek

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
hu: evőkanál

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
hu: evőkanál;ek

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
hu: %1 evőkanál

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
hu[0]: %1 evőkanál
hu[1]: %1 evőkanál

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
hu: gallon (amerikai, folyadék)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
hu: gallon (amerikai, folyadék);gal;gallon

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
hu: %1 gallon (amerikai, folyadék)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
hu[0]: %1 gallon (amerikai, folyadék)
hu[1]: %1 gallon (amerikai, folyadék)

[ctx: volume unit symbol]
en: imp gal
hu: gal imp

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (imperial)
hu: gallon (imperial)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (imperial);gallons (imperial);imp gal;imp gallon;imp gallons;imperial gal;imperial gallon;imperial gallons
hu: gallon (imperial);gallon (imperial);gal imp;gallon imp;gallon imp;gal imperial;gallon imperial;gallon imperial

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (imperial)
hu: %1 gallon (imperial)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
hu: pint (angolszász)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
hu: pint (angolszász);pt;pint;p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
hu: %1 pint (angolszász)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
hu[0]: %1 pint (angolszász)
hu[1]: %1 pint (angolszász)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (U.S. liquid)
hu: pint (amerikai, folyadék)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (U.S. liquid);pints (U.S. liquid);US pt;US pint;US pints;US p
hu: pint (amerikai, folyadék);pint (amerikai, folyadék);US pt;US pint;US pint;US p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (U.S. liquid)
hu: %1 pint (amerikai, folyadék)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (U.S. liquid) | %1 pints (U.S. liquid)
hu[0]: %1 pint (amerikai, folyadék)
hu[1]: %1 pint (amerikai, folyadék)

[ctx: unit description in lists]
en: oil barrels
hu: hordó

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: oil barrels;oil barrel;bbl
hu: hordó;hordó;bbl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 oil barrels
hu: %1 hordó

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 oil barrel | %1 oil barrels
hu[0]: %1 hordó
hu[1]: %1 hordó

en: Weight per Area
hu: Súly per terület

[ctx: unit description in lists]
en: grams per square meter
hu: gramm per négyzetméter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gsm;g/m;g/m2;gm2;grams per meter;grams per square meter;grams per meter²
hu: gnm;g/m;g/m2;gm2;gramm per méter;gramm per négyzetméter;gramm per méter²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per square meter
hu: %1 gramm per négyzetméter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 grams per square meter | %1 grams per square meter
hu[0]: %1 gramm per négyzetméter
hu[1]: %1 gramm per négyzetméter

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per square yard
hu: uncia per négyzetyard

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ounces per yard;ounces per square yard;ounces per yard²
hu: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;uncia per yard;uncia per négyzetyard;uncia per yard²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per square yard
hu: %1 uncia per négyzetyard

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounces per square yard | %1 ounces per square yard
hu[0]: %1 uncia per négyzetyard
hu[1]: %1 uncia per négyzetyard
