libconversion - en to fr translation catalogue (1646 entries)

en: Acceleration
fr: Accélération

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (acceleration)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: acceleration unit symbol]
en: m/s²
fr: m / s²

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
fr: mètres par seconde carrée

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
fr: mètre par seconde carrée;mètres par seconde carrée;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
fr: %1 mètres par seconde carrée

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
fr[0]: %1 mètre par seconde carrée
fr[1]: %1 mètres par seconde carrée

[ctx: acceleration unit symbol]
en: ft/s²
fr: ft / s²

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
fr: pieds par seconde carrée

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
fr: pied par seconde carrée;pieds par seconde carrée;ft/s²;ft/s2;ft/s^2;pi/s²;pi/s2;pi/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
fr: %1 pieds par seconde carrée

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
fr[0]: %1 pied par seconde carrée
fr[1]: %1 pieds par seconde carrée

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
fr: gravité standard

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
fr: gravité standard;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
fr: %1 fois la gravité standard

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
fr[0]: %1 gravité standard
fr[1]: %1 fois la gravité standard

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (angle)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
fr: degrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
fr: deg ; degré ; degrés ; °

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
fr: %1 degrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
fr[0]: %1 degré
fr[1]: %1 degrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
fr: rad ; radian ; radians

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
fr: gradients

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
fr: grad ; gradian ; gradians ; grade ; gon ; gradient ; gradients

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
fr: %1 gradients

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
fr[0]: %1 gradient
fr[1]: %1 gradients

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
fr: arc-minutes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
fr: minutes d'arc;MOA;arcminute;minute;'

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
fr: %1 arc-minutes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
fr[0]: %1 arc-minute
fr[1]: %1 arc-minutes

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
fr: arc-secondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
fr: seconde d'arc ; arcseconde ; seconde ;

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
fr: %1 arc-secondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
fr[0]: %1 arc-seconde
fr[1]: %1 arc-secondes

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
fr: Superficie

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (area)]
note: i18n: Used when converting to symbol string e.g. 2.34 m²
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
fr: yottamètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
fr: yottamètre carré;yottamètres carrés;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
fr: %1 yottamètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
fr[0]: %1 yottamètre carré
fr[1]: %1 yottamètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
fr: zettamètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
fr: zettamètre carré;zettamètres carrés;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
fr: %1 zettamètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
fr[0]: %1 zettamètre carré
fr[1]: %1 zettamètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
fr: examètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
fr: examètre carré;examètres carrés;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
fr: %1 examètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
fr[0]: %1 examètre carré
fr[1]: %1 examètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
fr: pétamètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
fr: pétamètre carré;pétamètres carrés;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
fr: %1 pétamètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
fr[0]: %1 pétamètre carré
fr[1]: %1 pétamètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
fr: téramètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
fr: téramètre carré;téramètres carrés;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
fr: %1 téramètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
fr[0]: %1 téramètre carré
fr[1]: %1 téramètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
fr: gigamètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
fr: gigamètre carré;gigamètres carrés;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
fr: %1 gigamètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
fr[0]: %1 gigamètre carré
fr[1]: %1 gigamètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
fr: mégamètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
fr: mégamètre carré ; mégamètres carrés ; Mm² ; Mm/-2;Mm^2 ; Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
fr: %1 mégamètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
fr[0]: %1 mégamètre carré
fr[1]: %1 mégamètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
fr: kilomètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
fr: kilomètre carré ; kilomètres carrés ; km² ; km / -2 ; km^2 ; km2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
fr: %1 kilomètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
fr[0]: %1 kilomètre carré
fr[1]: %1 kilomètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
fr: hectomètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
fr: hectomètre carré;hectomètres carrés;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
fr: %1 hectomètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
fr[0]: %1 hectomètre carré
fr[1]: %1 hectomètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
fr: décamètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
fr: décamètre carré;décamètres carrés;dam²;dam/-2;dam^2;dam2;are;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
fr: %1 décamètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
fr[0]: %1 décamètre carré
fr[1]: %1 décamètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
fr: mètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
fr: mètre carré ; mètres carrés ; m² ; m / -2 ; m^2 ; m2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
fr: %1 mètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
fr[0]: %1 mètre carré
fr[1]: %1 mètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
fr: décimètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
fr: décimètre carré;décimètres carrés;dm²;dm/-2;dm^2;dm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
fr: %1 décimètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
fr[0]: %1 décimètre carré
fr[1]: %1 décimètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
fr: centimètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
fr: centimètre carré ; centimètres carrés ; cm² ; cm / -2 ; cm^2 ; cm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
fr: %1 centimètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
fr[0]: %1 centimètre carré
fr[1]: %1 centimètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
fr: millimètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
fr: millimètre carré ; millimètres carrés ; mm² ; mm / -2 ; mm^2 ; mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
fr: %1 millimètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
fr[0]: %1 millimètre carré
fr[1]: %1 millimètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
fr: micromètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
fr: micromètre carré;micromètres carrés;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
fr: %1 micromètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
fr[0]: %1 micromètre carré
fr[1]: %1 micromètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
fr: nanomètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
fr: nanomètre carré;nanomètres carrés;nm²;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
fr: %1 nanomètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
fr[0]: %1 nanomètre carré
fr[1]: %1 nanomètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
fr: picomètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
fr: picomètre carré;picomètres carrés;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
fr: %1 picomètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
fr[0]: %1 picomètre carré
fr[1]: %1 picomètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
fr: femtomètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
fr: femtomètre carré;femtomètres carrés;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
fr: %1 femtomètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
fr[0]: %1 femtomètre carré
fr[1]: %1 femtomètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
fr: attomètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
fr: attomètre carré;attomètres carrés;am²;am/-2;am^2;am2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
fr: %1 attomètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
fr[0]: %1 attomètre carré
fr[1]: %1 attomètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
fr: zeptomètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
fr: zeptomètre carré;zeptomètres carrés;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
fr: %1 zeptomètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
fr[0]: %1 zeptomètre carré
fr[1]: %1 zeptomètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
fr: yoctomètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
fr: yoctomètre carré;yoctomètres carrés;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
fr: %1 yoctomètres carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
fr[0]: %1 yoctomètre carré
fr[1]: %1 yoctomètres carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
fr: pieds carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
fr: pied carré;pieds carrés;ft²;pi²;pi carré;pi carrés;pieds²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
fr: %1 pieds carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
fr[0]: %1 pied carré
fr[1]: %1 pieds carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
fr: pouces carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
fr: pouce carré;pouces carrés;in²;po²;po carré;po carrés;pouce²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
fr: %1 pouces carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
fr[0]: %1 pouce carré
fr[1]: %1 pouces carrés

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
fr: milles carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
fr: mille carré;milles carrés;mile carré;miles carrés;mi²;mi carré;mi carrés;mile²;miles²;mille²;milles²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
fr: %1 milles carrés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
fr[0]: %1 mille carré
fr[1]: %1 milles carrés

en: Binary Data
fr: Données binaires

en: Binary Data Size
fr: Taille de données binaires

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (binary data)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: binary data unit symbol]
en: YiB
fr: Yio

[ctx: unit description in lists]
en: yobibytes
fr: yobioctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YiB;yobibyte;yobibytes
fr: Yio;yobioctet;yobioctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibytes
fr: %1 yobioctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yobibyte | %1 yobibytes
fr[0]: %1 yobioctet
fr[1]: %1 yobioctets

[ctx: binary data unit symbol]
en: YB
fr: Yo

[ctx: unit description in lists]
en: yottabytes
fr: yottaoctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YB;yottabyte;yottabytes
fr: Yo;yottaoctet;yottaoctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabytes
fr: %1 yottaoctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottabyte | %1 yottabytes
fr[0]: %1 yottaoctet
fr[1]: %1 yottaoctets

[ctx: binary data unit symbol]
en: ZiB
fr: Zio

[ctx: unit description in lists]
en: zebibytes
fr: zébioctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZiB;zebibyte;zebibytes
fr: Zio;zébioctet;zébioctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibytes
fr: %1 zébioctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zebibyte | %1 zebibytes
fr[0]: %1 zébioctet
fr[1]: %1 zébioctets

[ctx: unit description in lists]
en: zebibits
fr: zébibits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zib;zebibit;zebibits
fr: Zib;zébibit;zébibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zebibits
fr: %1 zébibits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zebibit | %1 zebibits
fr[0]: %1 zébibit
fr[1]: %1 zébibits

[ctx: binary data unit symbol]
en: ZB
fr: Zo

[ctx: unit description in lists]
en: zettabytes
fr: zettaoctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZB;zettabyte;zettabytes
fr: Zo;zettaoctet;zettaoctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabytes
fr: %1 zettaoctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettabyte | %1 zettabytes
fr[0]: %1 zettaoctet
fr[1]: %1 zettaoctets

[ctx: binary data unit symbol]
en: EiB
fr: Eio

[ctx: unit description in lists]
en: exbibytes
fr: exbioctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EiB;exbibyte;exbibytes
fr: Eio;exbioctet;exbioctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exbibytes
fr: %1 exbioctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exbibyte | %1 exbibytes
fr[0]: %1 exbioctet
fr[1]: %1 exbioctets

[ctx: binary data unit symbol]
en: EB
fr: Eo

[ctx: unit description in lists]
en: exabytes
fr: exaoctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: EB;exabyte;exabytes
fr: Eo;exaoctet;exaoctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exabytes
fr: %1 exaoctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exabyte | %1 exabytes
fr[0]: %1 exaoctet
fr[1]: %1 exaoctets

[ctx: binary data unit symbol]
en: PiB
fr: Pio

[ctx: unit description in lists]
en: pebibytes
fr: pébioctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PiB;pebibyte;pebibytes
fr: Pio;pébioctet;pébioctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibytes
fr: %1 pébioctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pebibyte | %1 pebibytes
fr[0]: %1 pébioctet
fr[1]: %1 pébioctets

[ctx: unit description in lists]
en: pebibits
fr: pébibits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pib;pebibit;pebibits
fr: Pib;pébibit;pébibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pebibits
fr: %1 pébibits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pebibit | %1 pebibits
fr[0]: %1 pébibit
fr[1]: %1 pébibits

[ctx: binary data unit symbol]
en: PB
fr: Po

[ctx: unit description in lists]
en: petabytes
fr: pétaoctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: PB;petabyte;petabytes
fr: Po;pétaoctet;pétaoctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabytes
fr: %1 pétaoctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petabyte | %1 petabytes
fr[0]: %1 pétaoctet
fr[1]: %1 pétaoctets

[ctx: unit description in lists]
en: petabits
fr: pétabits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Pb;petabit;petabits
fr: Pb;pétabit;pétabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabits
fr: %1 pétabits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petabit | %1 petabits
fr[0]: %1 pétabit
fr[1]: %1 pétabits

[ctx: binary data unit symbol]
en: TiB
fr: Tio

[ctx: unit description in lists]
en: tebibytes
fr: tébioctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TiB;tebibyte;tebibytes
fr: Tio;tébioctet;tébioctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibytes
fr: %1 tébioctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tebibyte | %1 tebibytes
fr[0]: %1 tébioctet
fr[1]: %1 tébioctets

[ctx: unit description in lists]
en: tebibits
fr: tébibits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tib;tebibit;tebibits
fr: Tib;tébibit;tébibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibits
fr: %1 tébibits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tebibit | %1 tebibits
fr[0]: %1 tébibit
fr[1]: %1 tébibits

[ctx: binary data unit symbol]
en: TB
fr: To

[ctx: unit description in lists]
en: terabytes
fr: téraoctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TB;terabyte;terabytes
fr: To;téraoctet;téraoctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabytes
fr: %1 téraoctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terabyte | %1 terabytes
fr[0]: %1 téraoctet
fr[1]: %1 téraoctets

[ctx: unit description in lists]
en: terabits
fr: térabits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Tb;terabit;terabits
fr: Tb;térabit;térabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabits
fr: %1 térabits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terabit | %1 terabits
fr[0]: %1 térabit
fr[1]: %1 térabits

[ctx: binary data unit symbol]
en: GiB
fr: Gio

[ctx: unit description in lists]
en: gibibytes
fr: gibioctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GiB;gibibyte;gibibytes
fr: Gio;gibioctet;gibioctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibytes
fr: %1 gibioctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gibibyte | %1 gibibytes
fr[0]: %1 gibioctet
fr[1]: %1 gibioctets

[ctx: binary data unit symbol]
en: GB
fr: Go

[ctx: unit description in lists]
en: gigabytes
fr: gigaoctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GB;gigabyte;gigabytes
fr: Go;gigaoctet;gigaoctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabytes
fr: %1 gigaoctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigabyte | %1 gigabytes
fr[0]: %1 gigaoctet
fr[1]: %1 gigaoctets

[ctx: binary data unit symbol]
en: MiB
fr: Mio

[ctx: unit description in lists]
en: mebibytes
fr: mébioctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MiB;mebibyte;mebibytes
fr: Mio;mébioctet;mébioctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibytes
fr: %1 mébioctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mebibyte | %1 mebibytes
fr[0]: %1 mébioctet
fr[1]: %1 mébioctets

[ctx: unit description in lists]
en: mebibits
fr: mébibits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mib;mebibit;mebibits
fr: Mib;mébibit;mébibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 mebibits
fr: %1 mébibits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mebibit | %1 mebibits
fr[0]: %1 mébibit
fr[1]: %1 mébibits

[ctx: binary data unit symbol]
en: MB
fr: Mo

[ctx: unit description in lists]
en: megabytes
fr: mégaoctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MB;megabyte;megabytes
fr: Mo;mégaoctet;mégaoctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabytes
fr: %1 mégaoctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megabyte | %1 megabytes
fr[0]: %1 mégaoctet
fr[1]: %1 mégaoctets

[ctx: unit description in lists]
en: megabits
fr: mégabits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mb;megabit;megabits
fr: Mb;mégabit;mégabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabits
fr: %1 mégabits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megabit | %1 megabits
fr[0]: %1 mégabit
fr[1]: %1 mégabits

[ctx: binary data unit symbol]
en: KiB
fr: Kio

[ctx: unit description in lists]
en: kibibytes
fr: kibioctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: KiB;kiB;kibibyte;kibibytes
fr: KiO ; kiO ; kibioctet ; kibioctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibytes
fr: %1 kibioctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kibibyte | %1 kibibytes
fr[0]: %1 kibioctet
fr[1]: %1 kibioctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Kib;kib;kibibit;kibibits
fr: Kib ; kib ; kibibit ; kibibits

[ctx: binary data unit symbol]
en: kB
fr: ko

[ctx: unit description in lists]
en: kilobytes
fr: kilooctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kB;KB;kilobyte;kilobytes
fr: kO ; KO ; kilooctet ; kilooctets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobytes
fr: %1 kilooctets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobyte | %1 kilobytes
fr[0]: %1 kilooctet
fr[1]: %1 kilooctets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kb;Kb;kilobit;kilobits
fr: kb ; Kb ; kilobit ; kilobits

[ctx: binary data unit symbol]
en: B
fr: o

[ctx: unit description in lists]
en: bytes
fr: octets

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: B;byte;bytes
fr: o;octet;octets

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bytes
fr: %1 octets

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 byte | %1 bytes
fr[0]: %1 octet
fr[1]: %1 octets

en: Currency
fr: Devise

en: From ECB
fr: D'après la BCE

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (currency)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
fr: Schilling autrichien

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
fr: shilling;shillings

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
fr: %1 shillings

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 schilling | %1 schillings
fr[0]: %1 shilling
fr[1]: %1 shillings

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
fr: Franc belge

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
fr: %1 francs belges

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
fr[0]: %1 franc belge
fr[1]: %1 francs belges

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
fr: Florin néerlandais

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
fr: florin;florins

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
fr: %1 florins

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
fr[0]: %1 florin
fr[1]: %1 florins

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
fr: Mark finlandais

[ctx: FIM Finnish Markka - unit synonyms for matching user input]
en: markka;markkas;markkaa
fr: markka ; markkas ; markkaa ; mark finlandais ; marks finlandais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
fr[0]: %1 mark finlandais
fr[1]: %1 mark finlandais

[ctx: currency name]
en: French Franc
fr: Franc français

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
fr: franc ; francs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
fr: %1 francs français

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
fr[0]: %1 franc français
fr[1]: %1 francs français

[ctx: currency name]
en: German Mark
fr: Mark allemand

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
fr: mark ; marks ; deutschemark ; deutschemarks

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
fr: Livre irlandaise

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
fr: livre irlandaise ; livres irlandaises

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
fr: %1 livres irlandaises

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
fr[0]: %1 livre irlandaise
fr[1]: %1 livres irlandaises

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
fr: Lire italienne

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
fr: lira ; lire ; lires

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
fr: %1 lires italiennes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
fr[0]: %1 lire italienne
fr[1]: %1 lires italiennes

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
fr: Franc luxembourgeois

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
fr: franc ; francs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
fr: %1 francs luxembourgeois

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
fr[0]: %1 franc luxembourgeois
fr[1]: %1 francs luxembourgeois

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
fr: Escudo portugais

[ctx: PTE Portuguese Escudo - unit synonyms for matching user input]
en: escudo;escudos
fr: escudo ; escudos

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
fr: Peseta espagnole

[ctx: ESP Spanish Peseta - unit synonyms for matching user input]
en: peseta;pesetas
fr: peseta ; pesetas

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
fr: Drachme grecque

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
fr: drachme ; drachmes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
fr: %1 drachmes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
fr[0]: %1 drachme
fr[1]: %1 drachmes

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
fr: Tolar slovène

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
fr: tolar ; tolars ; tolarjev

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
fr: Livre chypriote

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
fr: livre chypriote;livres chypriotes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
fr: %1 livres chypriotes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
fr[0]: %1 livre chypriote
fr[1]: %1 livres chypriotes

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
fr: Lire maltaise

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
fr: lire maltaise;lires maltaises

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
fr: %1 lires maltaises

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
fr[0]: %1 lire maltaise
fr[1]: %1 lires maltaises

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
fr: Couronne slovaque

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
fr: koruna;korunas;koruny;korun;couronne slovaque;couronnes slovaques

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
fr: %1 couronnes slovaques

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
fr[0]: %1 couronne slovaque
fr[1]: %1 couronnes slovaques

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
fr: Dollars américains

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
fr: %1 dollars américains

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
fr[0]: %1 dollar américain
fr[1]: %1 dollars américains

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
fr: Yen japonais

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yen
fr: %1 yens

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yen | %1 yen
fr[0]: %1 yen
fr[1]: %1 yens

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
fr: Lev bulgare

[ctx: BGN Bulgarian Lev - unit synonyms for matching user input]
en: lev;leva
fr: lev;leva;levs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leva
fr: %1 levs

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lev | %1 leva
fr[0]: %1 lev
fr[1]: %1 levs

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
fr: Couronne tchèque

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
fr: koruna ; korunas ; couronne tchèque ; couronnes tchèques

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
fr: %1 couronnes tchèques

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
fr[0]: %1 couronne tchèque
fr[1]: %1 couronnes tchèques

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
fr: couronne danoise ; couronnes danoises

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
fr: %1 couronnes danoises

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
fr[0]: %1 couronne danoise
fr[1]: %1 couronnes danoises

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
fr: Couronne estonienne

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
fr: kroon ; kroons ; krooni ; couronne estonienne ; couronnes estoniennes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
fr: %1 couronnes estoniennes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
fr[0]: %1 couronne estonienne
fr[1]: %1 couronnes estoniennes

[ctx: currency name]
en: British Pound
fr: Livre sterling

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
fr: pound ; pounds ; pound sterling ; pounds sterling ; livre ; livres ; livre sterling ; livres sterling

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
fr: %1 livres sterling

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
fr[0]: %1 livre sterling
fr[1]: %1 livres sterling

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
fr: Forint hongrois

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
fr: Nouveau shekel israélien

[ctx: ILS Israeli New Shekel - unit synonyms for matching user input]
en: shekel;shekels;sheqel;sheqels;sheqalim
fr: shekel ; shekels ; sheqel ; sheqels ; sheqalim

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
fr: Litas lituanien

[ctx: LTL Lithuanian Litas - unit synonyms for matching user input]
en: litas;litai;litu
fr: litas ; litai ; litu

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
fr: Lat letton

[ctx: LVL Latvian Lats - unit synonyms for matching user input]
en: lats;lati
fr: lats ; lati ; lat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lats | %1 lati
fr[0]: %1 lat
fr[1]: %1 lati

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
fr: Złoty polonais

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
fr: zloty ; zlotys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
fr: %1 złotys

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zloty | %1 zlotys
fr[0]: %1 złoty
fr[1]: %1 złotys

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
fr: Leu roumain

[ctx: RON Romanian Leu - unit synonyms for matching user input]
en: leu;lei
fr: leu ; lei

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
fr: krona ; kronor ; couronne suédoise ; couronnes suédoises

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
fr: %1 couronnes suédoises

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 krona | %1 kronor
fr[0]: %1 couronne suédoise
fr[1]: %1 couronnes suédoises

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
fr: franc ; francs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
fr: %1 francs suisses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
fr[0]: %1 franc suisse
fr[1]: %1 francs suisses

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
fr: couronne norvégienne ; couronnes norvégiennes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
fr: %1 couronnes norvégiennes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
fr[0]: %1 couronne norvégienne
fr[1]: %1 couronnes norvégiennes

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
fr: Kuna croate

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
fr: kuna ; kune ; kunas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kune
fr: %1 kunas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kuna | %1 kune
fr[0]: %1 kuna
fr[1]: %1 kunas

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
fr: Rouble russe

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
fr: rouble ; roubles

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
fr: %1 roubles

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
fr[0]: %1 rouble
fr[1]: %1 roubles

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
fr: Livre turque

[ctx: TRY Turkish Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira
fr: lira ; livre turque ; livres turques

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
fr: %1 livres turques

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
fr[0]: %1 livre turque
fr[1]: %1 livres turques

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
fr: dollar australien ; dollars australiens

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
fr: %1 dollars australiens

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
fr[0]: %1 dollar australien
fr[1]: %1 dollars australiens

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
fr: Réal brésilien

[ctx: BRL Brazilian Real - unit synonyms for matching user input]
en: real;reais
fr: real ; reais ; réal ; réais ; réaux

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 reais
fr: %1 réaux

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 real | %1 reais
fr[0]: %1 réal
fr[1]: %1 réaux

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
fr: dollar canadien ; dollars canadiens

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
fr: %1 dollars canadiens

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
fr[0]: %1 dollar canadien
fr[1]: %1 dollars canadiens

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
fr: Yuan chinois

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
fr: dollar de Hong Kong ; dollars de Hong Kong

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
fr: %1 dollars de Hong Kong

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
fr[0]: %1 dollar de Hong Kong
fr[1]: %1 dollars de Hong Kong

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
fr: Roupie indonésienne

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
fr: rupiah ; rupiahs ; roupie indonésienne ; roupies indonésiennes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
fr: %1 roupies indonésiennes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
fr[0]: %1 roupie indonésienne
fr[1]: %1 roupies indonésiennes

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
fr: Roupie indienne

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
fr: roupie ; roupies

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
fr: %1 roupies

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
fr[0]: %1 roupie
fr[1]: %1 roupies

[ctx: currency name]
en: Korean Won
fr: Won coréen

[ctx: KRW Korean Won - unit synonyms for matching user input]
en: won
fr: won ; wons

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 won
fr: %1 wons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 won | %1 won
fr[0]: %1 won
fr[1]: %1 wons

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
fr: Peso mexicain

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
fr: peso mexicain ; pesos mexicains

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
fr: %1 pesos mexicains

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
fr[0]: %1 peso mexicain
fr[1]: %1 pesos mexicains

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
fr: Ringgit malaisien

[ctx: MYR Malaysian Ringgit - unit synonyms for matching user input]
en: ringgit;ringgits
fr: ringgit ; ringgits

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
fr: dollar néo-zélandais ; dollars néo-zélandais

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
fr: %1 dollars néo-zélandais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
fr[0]: %1 dollar néo-zélandais
fr[1]: %1 dollars néo-zélandais

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
fr: Peso philippin

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
fr: peso philippin ; pesos philippins

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
fr: %1 pesos philippins

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
fr[0]: %1 peso philippin
fr[1]: %1 pesos philippins

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
fr: Dollar de Singapour

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
fr: dollar de Singapour ; dollars de Singapour

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
fr: %1 dollars de Singapour

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
fr[0]: %1 dollar de Singapour
fr[1]: %1 dollars de Singapour

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
fr: Baht thaïlandais

[ctx: THB Thai Baht - unit synonyms for matching user input]
en: baht
fr: baht ; bahts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 baht
fr: %1 bahts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 baht | %1 baht
fr[0]: %1 baht
fr[1]: %1 bahts

[ctx: currency name]
en: South African Rand
fr: Rand sud-africain

[ctx: South African Rand - unit synonyms for matching user input]
en: rand
fr: rand ; rands

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rand
fr: %1 rands

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rand | %1 rand
fr[0]: %1 rand
fr[1]: %1 rands

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
fr: Couronne islandaise

[ctx: Icelandic Krona - unit synonyms for matching user input]
en: Icelandic krona;Icelandic crown
fr: Couronne islandaise ; Krona islandaise

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Icelandic kronar
fr: %1 couronne islandaise

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronar
fr[0]: %1 couronne islandaise
fr[1]: %1 couronnes islandaises

en: Density
fr: Densité

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (density)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: density unit symbol]
en: kg/m³
fr: kg / m³

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
fr: kilogrammes par mètre cube

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
fr: kilogramme par mètre cube ; kilogrammes par mètre cube ; kg / m³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
fr: %1 kilogrammes par mètre cube

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
fr[0]: %1 kilogramme par mètre cube
fr[1]: %1 kilogrammes par mètre cube

[ctx: density unit symbol]
en: kg/l
fr: kg / l

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
fr: kilogrammes par litre

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
fr: kilogramme par litre ; kilogrammes par litre ; kg / l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
fr: %1 kilogrammes par litre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
fr[0]: %1 kilogramme par litre
fr[1]: %1 kilogrammes par litre

[ctx: density unit symbol]
en: g/l
fr: g / l

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
fr: grammes par litre

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
fr: gramme par litre ; grammes par litre ; g / l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
fr: %1 grammes par litre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
fr[0]: %1 gramme par litre
fr[1]: %1 grammes par litre

[ctx: density unit symbol]
en: g/ml
fr: g / ml

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
fr: grammes par millilitre

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
fr: gramme par millilitre ; grammes par millilitre ; g / ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
fr: %1 grammes par millilitre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
fr[0]: %1 gramme par millilitre
fr[1]: %1 grammes par millilitre

[ctx: density unit symbol]
en: oz/in³
fr: oz / in³

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
fr: onces par pouce cube

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
fr: once par pouce cube ; onces par pouce cube ; oz / in³ ; oz / po³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
fr: %1 onces par pouce cube

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
fr[0]: %1 once par pouce cube
fr[1]: %1 onces par pouce cube

[ctx: density unit symbol]
en: oz/ft³
fr: oz / ft³

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
fr: onces par pied cube

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
fr: once par pied cube ; onces par pied cube ; oz /ft³ ; oz / pi³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
fr: %1 onces par pied cube

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
fr[0]: %1 once par pied cube
fr[1]: %1 onces par pied cube

[ctx: density unit symbol]
en: lb/in³
fr: lb / in³

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
fr: livres par pouce cube

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
fr: livre par pouce cube ; livres par pouce cube ; lb / in³ ; lb / po³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
fr: %1 livres par pouce cube

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
fr[0]: %1 livre par pouce cube
fr[1]: %1 livres par pouce cube

[ctx: density unit symbol]
en: lb/ft³
fr: lb / ft³

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
fr: livres par pied cube

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
fr: livre par pied cube ; livres par pied cube ; lb / ft³ ; lb / pi³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
fr: %1 livres par pied cube

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
fr[0]: %1 livre par pied cube
fr[1]: %1 livres par pied cube

[ctx: density unit symbol]
en: lb/yd³
fr: lb / yd³

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
fr: livres par yard cube

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
fr: livre par yard cube ; livres par yard cube ; livre par verge cube ; livres par verge cube ; lb / yd³ ; lb / vg³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
fr: %1 livres par yard cube

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
fr[0]: %1 livre par yard cube
fr[1]: %1 livres par yard cube

en: ElectricalCurrent
fr: Courant électrique

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (electrical current]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
fr: yottaampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
fr: yottaampère ; yottaampères ; YA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
fr: %1 yottaampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaampere | %1 yottaamperes
fr[0]: %1 yottaampère
fr[1]: %1 yottaampères

[ctx: unit description in lists]
en: zettaamperes
fr: zettaampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaampere;zettaamperes;ZA
fr: zettaampère ; zettaampères ; ZA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
fr: %1 zettaampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaampere | %1 zettaamperes
fr[0]: %1 zettaampère
fr[1]: %1 zettaampères

[ctx: unit description in lists]
en: exaamperes
fr: exaampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaampere;exaamperes;EA
fr: exaampère ; exaampères ; EA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaamperes
fr: %1 exaampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaampere | %1 exaamperes
fr[0]: %1 exaampère
fr[1]: %1 exaampères

[ctx: unit description in lists]
en: petaamperes
fr: pétaampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaampere;petaamperes;PA
fr: pétaampère ; pétaampères ;PA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaamperes
fr: %1 pétaampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaampere | %1 petaamperes
fr[0]: %1 pétaampère
fr[1]: %1 pétaampères

[ctx: unit description in lists]
en: teraamperes
fr: téraampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraampere;teraamperes;TA
fr: téraampère ; téraampères ; TA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraamperes
fr: %1 téraampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraampere | %1 teraamperes
fr[0]: %1 téraampère
fr[1]: %1 téraampères

[ctx: unit description in lists]
en: gigaamperes
fr: gigaampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaampere;gigaamperes;GA
fr: gigaampère ; gigaampères ; GA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaamperes
fr: %1 gigaampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaampere | %1 gigaamperes
fr[0]: %1 gigaampère
fr[1]: %1 gigaampères

[ctx: unit description in lists]
en: megaamperes
fr: mégaampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaampere;megaamperes;MA
fr: mégaampère ; mégaampères ; MA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaamperes
fr: %1 mégaampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaampere | %1 megaamperes
fr[0]: %1 mégaampère
fr[1]: %1 mégaampères

[ctx: unit description in lists]
en: kiloamperes
fr: kiloampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloampere;kiloamperes;kA
fr: kiloampère ; kiloampères ; kA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloamperes
fr: %1 kiloampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloampere | %1 kiloamperes
fr[0]: %1 kiloampère
fr[1]: %1 kiloampères

[ctx: unit description in lists]
en: hectoamperes
fr: hectoampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoampere;hectoamperes;hA
fr: hectoampère ; hectoampères ; hA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoamperes
fr: %1 hectoampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoampere | %1 hectoamperes
fr[0]: %1 hectoampère
fr[1]: %1 hectoampères

[ctx: unit description in lists]
en: decaamperes
fr: décaampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaampere;decaamperes;daA
fr: décaampère ; décaampères ; daA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaamperes
fr: %1 décaampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaampere | %1 decaamperes
fr[0]: %1 décaampère
fr[1]: %1 décaampères

[ctx: unit description in lists]
en: amperes
fr: ampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: amp;amps;ampere;amperes;A
fr: ampère ; ampères ; A

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 amperes
fr: %1 ampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ampere | %1 amperes
fr[0]: %1 ampère
fr[1]: %1 ampères

[ctx: unit description in lists]
en: deciamperes
fr: déciampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciampere;deciamperes;dA
fr: déciampère ; déciampères ; dA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciamperes
fr: %1 déciampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciampere | %1 deciamperes
fr[0]: %1 déciampère
fr[1]: %1 déciampères

[ctx: unit description in lists]
en: centiamperes
fr: centiampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiampere;centiamperes;cA
fr: centiampère ; centiampères ; cA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiamperes
fr: %1 centiampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiampere | %1 centiamperes
fr[0]: %1 centiampère
fr[1]: %1 centiampères

[ctx: unit description in lists]
en: milliamperes
fr: milliampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliamp;milliamps;milliampere;milliamperes;mA
fr: milliamp ; milliamps ; milliampère ; milliampères ; mA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliamperes
fr: %1 milliampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliampere | %1 milliamperes
fr[0]: %1 milliampère
fr[1]: %1 milliampères

[ctx: unit description in lists]
en: microamperes
fr: microampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microamp;microamps;microampere;microamperes;µA;uA
fr: microamp ; microamps ; microampère ; microampères ; µA ; uA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microamperes
fr: %1 microampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microampere | %1 microamperes
fr[0]: %1 microampère
fr[1]: %1 microampères

[ctx: unit description in lists]
en: nanoamperes
fr: nanoampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nanoamperes;nA
fr: nanoamp ; nanoamps ; nanoampère ; nanoampères ; nA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoamperes
fr: %1 nanoampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoampere | %1 nanoamperes
fr[0]: %1 nanoampère
fr[1]: %1 nanoampères

[ctx: unit description in lists]
en: picoamperes
fr: picoampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoamp;picoamps;picoampere;picoamperes;pA
fr: picoamp ; picoamps ; picoampère ; picoampères ; pA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoamperes
fr: %1 picoampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoampere | %1 picoamperes
fr[0]: %1 picoampère
fr[1]: %1 picoampères

[ctx: unit description in lists]
en: femtoamperes
fr: femtoampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoampere;femtoamperes;fA
fr: femtoampère ; femtoampères ; fA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoamperes
fr: %1 femtoampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoampere | %1 femtoamperes
fr[0]: %1 femtoampère
fr[1]: %1 femtoampères

[ctx: unit description in lists]
en: attoamperes
fr: attoampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoampere;attoamperes;aA
fr: attoampère ; attoampères ; aA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoamperes
fr: %1 attoampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoampere | %1 attoamperes
fr[0]: %1 attoampère
fr[1]: %1 attoampères

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoamperes
fr: zeptoampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoampere;zeptoamperes;zA
fr: zeptoampère ; zeptoampères ; zA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoamperes
fr: %1 zeptoampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoampere | %1 zeptoamperes
fr[0]: %1 zeptoampère
fr[1]: %1 zeptoampères

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoamperes
fr: yoctoampères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoampere;yoctoamperes;yA
fr: yoctoampère ; yoctoampères ; yA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoamperes
fr: %1 yoctoampères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoampere | %1 yoctoamperes
fr[0]: %1 yoctoampère
fr[1]: %1 yoctoampères

en: Resistance
fr: Résistance

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (electrical resistance]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaohm;yottaohms;YΩ
fr: yottaohm ; yottaohms ; YΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaohm;zettaohms;ZΩ
fr: zettaohm ; zettaohms ; ZΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaohm;exaohms;EΩ
fr: exaohm ; exaohms ; EΩ

[ctx: unit description in lists]
en: petaohms
fr: pétaohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaohm;petaohms;PΩ
fr: pétaohm ; pétaohms ; PΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaohms
fr: %1 pétaohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaohm | %1 petaohms
fr[0]: %1 pétaohm
fr[1]: %1 pétaohms

[ctx: unit description in lists]
en: teraohms
fr: téraohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraohm;teraohms;TΩ
fr: téraohm ; téraohms ; TΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraohms
fr: %1 téraohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraohm | %1 teraohms
fr[0]: %1 téraohm
fr[1]: %1 téraohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaohm;gigaohms;GΩ
fr: gigaohm ; gigaohms ; GΩ

[ctx: unit description in lists]
en: megaohms
fr: mégaohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaohm;megaohms;MΩ
fr: mégaohm ; mégaohms ; MΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaohms
fr: %1 mégaohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaohm | %1 megaohms
fr[0]: %1 mégaohm
fr[1]: %1 mégaohms

[ctx: unit description in lists]
en: kiloohms
fr: kilohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloohm;kiloohms;kΩ
fr: kilohm ; kilohms ; kΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloohms
fr: %1 kilohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloohm | %1 kiloohms
fr[0]: %1 kilohm
fr[1]: %1 kilohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoohm;hectoohms;hΩ
fr: hectoohm ; hectoohms ; hΩ

[ctx: unit description in lists]
en: decaohms
fr: décaohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaohm;decaohms;daΩ
fr: décaohm ; décaohms ; daΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaohms
fr: %1 décaohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaohm | %1 decaohms
fr[0]: %1 décaohm
fr[1]: %1 décaohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ohm;ohms;Ω
fr: ohm ; ohms ; Ω

[ctx: unit description in lists]
en: deciohms
fr: déciohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciohm;deciohms;dΩ
fr: déciohm ; déciohms ; dΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciohms
fr: %1 déciohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciohm | %1 deciohms
fr[0]: %1 déciohm
fr[1]: %1 déciohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiohm;centiohms;cΩ
fr: centiohm ; centiohms ; cΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliohm;milliohms;mΩ
fr: milliohm ; milliohms ; mΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microohm;microohms;µΩ;uΩ
fr: microohm ; microohms ; µΩ ; uΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoohm;nanoohms;nΩ
fr: nanoohm ; nanoohms ; nΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoohm;picoohms;pΩ
fr: picoohm ; picoohms ; pΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoohm;femtoohms;fΩ
fr: femtoohm ; femtoohms ; fΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoohm;attoohms;aΩ
fr: attoohm ; attoohms ; aΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoohm;zeptoohms;zΩ
fr: zeptoohm ; zeptoohms ; zΩ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoohm;yoctoohms;yΩ
fr: yoctoohm ; yoctoohms ; yΩ

en: Energy
fr: Énergie

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (energy)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
fr: yottajoule ; yottajoules ; YJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
fr: zettajoule ; zettajoules ; ZJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exajoule;exajoules;EJ
fr: exajoule ; exajoules ; EJ

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
fr: pétajoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petajoule;petajoules;PJ
fr: pétajoule ; pétajoules ; PJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
fr: %1 pétajoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petajoule | %1 petajoules
fr[0]: %1 pétajoule
fr[1]: %1 pétajoules

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
fr: térajoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terajoule;terajoules;TJ
fr: térajoule ; térajoules ; TJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
fr: %1 térajoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terajoule | %1 terajoules
fr[0]: %1 térajoule
fr[1]: %1 térajoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
fr: gigajoule ; gigajoules ; GJ

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
fr: mégajoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megajoule;megajoules;MJ
fr: mégajoule ; mégajoules ; MJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
fr: %1 mégajoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megajoule | %1 megajoules
fr[0]: %1 mégajoule
fr[1]: %1 mégajoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
fr: kilojoule ; kilojoules ; kJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
fr: hectojoule; hectojoules; hJ

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
fr: décajoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
fr: décajoule ; décajoules ; daJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
fr: %1 décajoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
fr[0]: %1 décajoule
fr[1]: %1 décajoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule;joules;J
fr: joule ; joules ; J

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
fr: décijoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decijoule;decijoules;dJ
fr: décijoule ; décijoules ; dJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
fr: %1 décijoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decijoule | %1 decijoules
fr[0]: %1 décijoule
fr[1]: %1 décijoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centijoule;centijoules;cJ
fr: centijoule ; centijoules ; cJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
fr: millijoule ; millijoules ; mJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
fr: microjoule ; microjoules ; µJ ; uJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanojoule;nanojoules;nJ
fr: nanojoule ; nanojoules ; nJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
fr: picojoule ; picojoules ; pJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtojoule;femtojoules;fJ
fr: femtojoule ; femtojoules ; fJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attojoule;attojoules;aJ
fr: attojoule ; attojoules ; aJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptojoule;zeptojoules;zJ
fr: zeptojoule ; zeptojoules ; zJ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
fr: yoctojoule ; yoctojoules ; yJ

[ctx: energy unit symbol]
en: GDA
fr: RNJ

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
fr: repère nutritionnel journalier

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
fr: repère nutritionnel journalier ; repère nutritionnel journalier ; RNJ ; GDA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
fr: %1 repère nutritionnel journalier

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
fr[0]: %1 repère nutritionnel journalier
fr[1]: %1 repère nutritionnel journalier

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
fr: électrons-volts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
fr: électron-volt ; électrons-volts ; eV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
fr: %1 électrons-volts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
fr[0]: %1 électron-volt
fr[1]: %1 électrons-volts

[ctx: energy unit symbol]
en: J/mol
fr: J / mol

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
fr: joule par mole

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
fr: joule par mole ; joule-par-mole ; joulemol ; jmol ; j / mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
fr: %1 joules par mole

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
fr[0]: %1 joule par mole
fr[1]: %1 joules par mole

[ctx: energy unit symbol]
en: kJ/mol
fr: kJ / mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
fr: kilojoules par mole

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
fr: kilojoule par mole ; kilojoule-par-mole ; kilojoule par mole ; kilojoulemol ; kjmol ; kj / mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
fr: %1 kilojoules par mole

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
fr[0]: %1 kilojoule par mole
fr[1]: %1 kilojoules par mole

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rydberg;rydbergs;Ry
fr: rydberg ; rydbergs ; Ry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
fr: kilocalorie ; kilocalories ; kcal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Btu;BTU;Btus;BTUs
fr: BTU ; BTU

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Erg;erg;Ergs;ergs
fr: Erg ; erg ; Ergs ; ergs

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
fr: longueur d'onde du photon en nanomètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
fr: nm ; longueur d'onde du photon

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
fr: %1 nanomètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
fr[0]: %1 nanomètre
fr[1]: %1 nanomètres

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (force]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottanewton;yottanewtons;YN
fr: yottanewton ; yottanewtons ; YN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettanewton;zettanewtons;ZN
fr: zettanewton ; zettanewtons ; ZN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exanewton;exanewtons;EN
fr: exanewton ; exanewtons ; EN

[ctx: unit description in lists]
en: petanewtons
fr: pétanewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petanewton;petanewtons;PN
fr: pétanewton ; pétanewtons ; PN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petanewtons
fr: %1 pétanewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petanewton | %1 petanewtons
fr[0]: %1 pétanewton
fr[1]: %1 pétanewtons

[ctx: unit description in lists]
en: teranewtons
fr: téranewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teranewton;teranewtons;TN
fr: téranewton ; téranewtons ; TN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teranewtons
fr: %1 téranewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teranewton | %1 teranewtons
fr[0]: %1 téranewton
fr[1]: %1 téranewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: giganewton;giganewtons;GN
fr: giganewton ; giganewtons ; GN

[ctx: unit description in lists]
en: meganewtons
fr: méganewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meganewton;meganewtons;MN
fr: méganewton ; méganewtons ; MN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meganewtons
fr: %1 méganewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meganewton | %1 meganewtons
fr[0]: %1 méganewton
fr[1]: %1 méganewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewtons;kN
fr: kilonewton ; kilonewtons ; kN

[ctx: unit description in lists]
en: decanewtons
fr: décanewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decanewton;decanewtons;daN
fr: décanewton;décanewtons;daN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decanewtons
fr: %1 décanewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decanewton | %1 decanewtons
fr[0]: %1 décanewton
fr[1]: %1 décanewtons

[ctx: unit description in lists]
en: decinewtons
fr: décinewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decinewton;decinewtons;dN
fr: décinewton;décinewtons;dN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decinewtons
fr: %1 décinewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decinewton | %1 decinewtons
fr[0]: %1 décinewton
fr[1]: %1 décinewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
fr: dyne ; dynes ; dyn

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
fr: kilogrammes-force

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
fr: kilogramme-force ; kilogrammes-force ; kilopond ; kiloponds ; kp ; kgf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
fr: %1 kilogrammes-force

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopond | %1 kiloponds
fr[0]: %1 kilogramme-force
fr[1]: %1 kilogrammes-force

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
fr: livre-force

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
fr: livre-force ; lbf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
fr: %1 livre-force

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
fr[0]: %1 livre-force
fr[1]: %1 livre-force

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: poundal;poundals;pdl
fr: poundal ; poundals ; pdl

en: Frequency
fr: Fréquence

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (frequency]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
fr: yottahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottahertz;yottahertzs;YHz
fr: yottahertz ; yottahertzs ; YHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
fr: %1 yottahertz

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
fr: zettahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
fr: zettahertz ; zettahertzs ; ZHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
fr: %1 zettahertz

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
fr: exahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exahertz;exahertzs;EHz
fr: exahertz ; exahertzs ; EHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
fr: %1 exahertz

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
fr: pétahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petahertz;petahertzs;PHz
fr: pétahertz ; pétahertzs ; PHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
fr: %1 pétahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petahertz | %1 petahertzs
fr[0]: %1 pétahertz
fr[1]: %1 pétahertz

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
fr: térahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terahertz;terahertzs;THz
fr: térahertz ; térahertzs ; THz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
fr: %1 térahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terahertz | %1 terahertzs
fr[0]: %1 térahertz
fr[1]: %1 térahertz

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
fr: gigahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
fr: gigahertz ; gigahertzs ; GHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
fr: %1 gigahertz

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
fr: mégahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megahertz;megahertzs;MHz
fr: mégahertz ; mégahertzs ; MHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
fr: %1 mégahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megahertz | %1 megahertzs
fr[0]: %1 mégahertz
fr[1]: %1 mégahertz

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
fr: kilohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
fr: kilohertz ; kilo-hertz ; kHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
fr: %1 kilohertz

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
fr: hectohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectohertz;hectohertzs;hHz
fr: hectohertz ; hectohertzs ; hHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
fr: %1 hectohertz

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
fr: décahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
fr: décahertz ; décahertzs ; daHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
fr: %1 décahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decahertz | %1 decahertzs
fr[0]: %1 décahertz
fr[1]: %1 décahertz

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
fr: hertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hertz;hertzs;Hz
fr: hertz ; hertzs ; Hz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
fr: %1 hertz

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
fr: décihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decihertz;decihertzs;dHz
fr: décihertz ; décihertzs ; dHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
fr: %1 décihertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decihertz | %1 decihertzs
fr[0]: %1 décihertz
fr[1]: %1 décihertz

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
fr: centihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centihertz;centihertzs;cHz
fr: centihertz ; centihertzs ; cHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
fr: %1 centihertz

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
fr: millihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
fr: millihertz ; millihertzs ; mHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
fr: %1 millihertz

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
fr: microhertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microhertz;microhertzs;µHz;uHz
fr: microhertz ; microhertzs ; µHz ; uHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
fr: %1 microhertz

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
fr: nanohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanohertz;nanohertzs;nHz
fr: nanohertz ; nanohertzs ; nHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
fr: %1 nanohertz

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
fr: picohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picohertz;picohertzs;pHz
fr: picohertz ; picohertzs ; pHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
fr: %1 picohertz

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
fr: femtohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtohertz;femtohertzs;fHz
fr: femtohertz ; femtohertzs ; fHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
fr: %1 femtohertz

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
fr: attohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attohertz;attohertzs;aHz
fr: attohertz ; attohertzs ; aHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
fr: %1 attohertz

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
fr: zeptohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptohertz;zeptohertzs;zHz
fr: zeptohertz ; zeptohertzs ; zHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
fr: %1 zeptohertz

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
fr: yoctohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctohertz;yoctohertzs;yHz
fr: yoctohertz ; yoctohertzs ; yHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
fr: %1 yoctohertz

[ctx: frequency unit symbol]
en: RPM
fr: tr / min

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
fr: tours par minute

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
fr: tours par minute ; tour par minute ; RPM ; tr / min

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
fr: %1 tours par minute

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
fr[0]: %1 tour par minute
fr[1]: %1 tours par minute

en: Fuel Efficiency
fr: Efficacité du combustible

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (fuel efficiency)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: l/100 km
fr: l / 100 km

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
fr: litres pour 100 kilomètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
fr: litres pour 100 kilomètres ; litres pour 100 kilomètres ; l / 100 km ; L / 100 km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
fr: %1 litres pour 100 kilomètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
fr[0]: %1 litres pour 100 kilomètres
fr[1]: %1 litres pour 100 kilomètres

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
fr: milles par gallon américain

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
fr: mile par gallon américain ; miles par gallon américain ; mille par gallon américain ; milles par gallon américain ; mpg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
fr: %1 milles par gallon américain

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
fr[0]: %1 mille par gallon américain
fr[1]: %1 milles par gallon américain

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: mpg (imperial)
fr: mpg (impérial)

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
fr: milles par gallon impérial

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per imperial gallon;miles per imperial gallon;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)
fr: mile par gallon impérial ; miles par gallon impérial ; mille par gallon impérial ; milles par gallon impérial ; mpg (impérial) ; imp mpg ; mpg (imp)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
fr: %1 milles par gallon impérial

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
fr[0]: %1 mille par gallon impérial
fr[1]: %1 milles par gallon impérial

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: kmpl
fr: km / l

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
fr: kilomètres par litre

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
fr: kilomètre par litre ; kilomètres par litre ; kmpl ; km / l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
fr: %1 kilomètres par litre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
fr[0]: %1 kilomètre par litre
fr[1]: %1 kilomètres par litre

en: Length
fr: Longueur

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (length]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
fr: yottamètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
fr: yottamètre ; yottamètres ; Ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
fr: %1 yottamètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
fr[0]: %1 yottamètre
fr[1]: %1 yottamètres

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
fr: zettamètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
fr: zettamètre ; zettamètres ; Zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
fr: %1 zettamètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
fr[0]: %1 zettamètre
fr[1]: %1 zettamètres

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
fr: examètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
fr: examètre ; examètres ; Em

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
fr: %1 examètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
fr[0]: %1 examètre
fr[1]: %1 examètres

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
fr: pétamètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
fr: pétamètre ; pétamètres ; Pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
fr: %1 pétamètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
fr[0]: %1 pétamètre
fr[1]: %1 pétamètres

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
fr: téramètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
fr: téramètre ; téramètres ; Tm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
fr: %1 téramètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
fr[0]: %1 téramètre
fr[1]: %1 téramètres

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
fr: gigamètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
fr: gigamètre ; gigamètres ; Gm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
fr: %1 gigamètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
fr[0]: %1 gigamètre
fr[1]: %1 gigamètres

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
fr: mégamètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
fr: mégamètre ; mégamètres ; Mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
fr: %1 mégamètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
fr[0]: %1 mégamètre
fr[1]: %1 mégamètres

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
fr: kilomètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
fr: kilomètre ; kilomètres ; km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
fr: %1 kilomètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
fr[0]: %1 kilomètre
fr[1]: %1 kilomètres

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
fr: hectomètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
fr: hectomètre ; hectomètres ; hm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
fr: %1 hectomètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
fr[0]: %1 hectomètre
fr[1]: %1 hectomètres

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
fr: décamètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
fr: décamètre ; décamètres ; dam

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
fr: %1 décamètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
fr[0]: %1 décamètre
fr[1]: %1 décamètres

[ctx: unit description in lists]
en: meters
fr: mètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
fr: mètre ; mètres ; m

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
fr: %1 mètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
fr[0]: %1 mètre
fr[1]: %1 mètres

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
fr: décimètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
fr: décimètre ; décimètres ; dm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
fr: %1 décimètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
fr[0]: %1 décimètre
fr[1]: %1 décimètres

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
fr: centimètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
fr: centimètre ; centimètres ; cm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
fr: %1 centimètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
fr[0]: %1 centimètre
fr[1]: %1 centimètres

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
fr: millimètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
fr: millimètre ; millimètres ; mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
fr: %1 millimètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
fr[0]: %1 millimètre
fr[1]: %1 millimètres

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
fr: micromètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
fr: micromètre ; micromètres ; µm ; um

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
fr: %1 micromètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
fr[0]: %1 micromètre
fr[1]: %1 micromètres

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
fr: nanomètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
fr: nanomètre ; nanomètres ; nm

[ctx: unit description in lists]
en: Ångström
fr: ångström

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströms;Ångstroms;Angströms;Angstroms;Å
fr: Ångström ; Ångstrom ; Angström  ; Angstrom ; Ångströms ; Ångstroms ; Angströms ; Angstroms ; Å

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
fr: %1 ångströms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Ångström | %1 Ångströms
fr[0]: %1 ångström
fr[1]: %1 ångströms

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
fr: picomètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
fr: picomètre ; picomètres ; pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
fr: %1 picomètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
fr[0]: %1 picomètre
fr[1]: %1 picomètres

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
fr: femtomètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
fr: femtomètre ; femtomètres ; fm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
fr: %1 femtomètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
fr[0]: %1 femtomètre
fr[1]: %1 femtomètres

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
fr: attomètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
fr: attomètre ; attomètres ; am

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
fr: %1 attomètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
fr[0]: %1 attomètre
fr[1]: %1 attomètres

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
fr: zeptomètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
fr: zeptomètre ; zeptomètres ; zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
fr: %1 zeptomètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
fr[0]: %1 zeptomètre
fr[1]: %1 zeptomètres

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
fr: yoctomètres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
fr: yoctomètre ; yoctomètres ; ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
fr: %1 yoctomètres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
fr[0]: %1 yoctomètre
fr[1]: %1 yoctomètres

[ctx: unit description in lists]
en: inches
fr: pouces

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
fr: pouce ; pouces ; in ; po ; "

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
fr: %1 pouces

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
fr[0]: %1 pouce
fr[1]: %1 pouces

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
fr: millièmes de pouce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: thou;mil;point;thousandth of an inch;thousandths of an inch
fr: thou ; mil ; point ;millième de pouce ; millièmes de pouce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
fr: %1 millièmes de pouce

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
fr[0]: %1 millième de pouce
fr[1]: %1 millièmes de pouce

[ctx: unit description in lists]
en: feet
fr: pieds

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
fr: pied ; pieds ; ft ; pi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
fr: %1 pieds

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
fr[0]: %1 pied
fr[1]: %1 pieds

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
fr: yard ; yards ; verge ; verges ; yd ; vg

[ctx: unit description in lists]
en: miles
fr: milles

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
fr: mile ; miles ; mille ; milles ; mi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
fr: %1 milles

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
fr[0]: %1 mille
fr[1]: %1 milles

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
fr: milles marins

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
fr: mile marin ; miles marins ; mille marin ; milles marins ; nmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
fr: %1 milles marins

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
fr[0]: %1 mille marin
fr[1]: %1 milles marins

[ctx: length unit symbol]
en: ly
fr: al

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
fr: années-lumière

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
fr: année-lumière ; années-lumière ; ly ; al ; année lumière ; années lumière

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
fr: %1 années-lumière

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
fr[0]: %1 année-lumière
fr[1]: %1 années-lumière

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: parsec;parsecs;pc
fr: parsec ; parsecs ; pc

[ctx: length unit symbol]
en: au
fr: ua

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
fr: unités astronomiques

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
fr: unité astronomique ; unités astronomiques ; au ; ua

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
fr: %1 unités astronomiques

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
fr[0]: %1 unité astronomique
fr[1]: %1 unités astronomiques

en: Mass
fr: Masse

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (mass)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
fr: yottagrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
fr: yottagramme ; yottagrammes ; Yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
fr: %1 yottagrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
fr[0]: %1 yottagramme
fr[1]: %1 yottagrammes

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
fr: zettagrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
fr: zettagramme ; zettagrammes ; Zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
fr: %1 zettagrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
fr[0]: %1 zettagramme
fr[1]: %1 zettagrammes

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
fr: exagrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
fr: exagramme ; exagrammes ; Eg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
fr: %1 exagrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
fr[0]: %1 exagramme
fr[1]: %1 exagrammes

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
fr: pétagrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
fr: pétagramme ; pétagrammes ; Pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
fr: %1 pétagrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petagram | %1 petagrams
fr[0]: %1 pétagramme
fr[1]: %1 pétagrammes

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
fr: téragrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
fr: téragramme ; téragrammes ; Tg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
fr: %1 téragrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teragram | %1 teragrams
fr[0]: %1 téragramme
fr[1]: %1 téragrammes

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
fr: gigagrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
fr: gigagramme ; gigagrammes ; Gg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
fr: %1 gigagrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigagram | %1 gigagrams
fr[0]: %1 gigagramme
fr[1]: %1 gigagrammes

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
fr: mégagrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
fr: mégagramme ; mégagrammes ; Mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
fr: %1 mégagrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megagram | %1 megagrams
fr[0]: %1 mégagramme
fr[1]: %1 mégagrammes

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
fr: kilogrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
fr: kilogramme ; kilogrammes ; kg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
fr: %1 kilogrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram | %1 kilograms
fr[0]: %1 kilogramme
fr[1]: %1 kilogrammes

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
fr: hectogrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
fr: hectogramme ; hectogrammes ; hg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
fr: %1 hectogrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
fr[0]: %1 hectogramme
fr[1]: %1 hectogrammes

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
fr: décagrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
fr: décagramme ; décagrammes ; dag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
fr: %1 décagrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
fr[0]: %1 décagramme
fr[1]: %1 décagrammes

[ctx: unit description in lists]
en: grams
fr: grammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
fr: gramme ; grammes ; g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
fr: %1 grammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram | %1 grams
fr[0]: %1 gramme
fr[1]: %1 grammes

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
fr: décigrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
fr: décigramme ; décigrammes ; dg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
fr: %1 décigrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
fr[0]: %1 décigramme
fr[1]: %1 décigrammes

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
fr: centigrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
fr: centigramme ; centigrammes ; cg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
fr: %1 centigrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
fr[0]: %1 centigramme
fr[1]: %1 centigrammes

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
fr: milligrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
fr: milligramme ; milligrammes ; mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
fr: %1 milligrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
fr[0]: %1 milligramme
fr[1]: %1 milligrammes

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
fr: microgrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
fr: microgramme ; microgrammes ; µg ; ug

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
fr: %1 microgrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
fr[0]: %1 microgramme
fr[1]: %1 microgrammes

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
fr: nanogrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
fr: nanogramme ; nanogrammes ; ng

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
fr: %1 nanogrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanogram | %1 nanograms
fr[0]: %1 nanogramme
fr[1]: %1 nanogrammes

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
fr: picogrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
fr: picogramme ; picogrammes ; pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
fr: %1 picogrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
fr[0]: %1 picogramme
fr[1]: %1 picogrammes

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
fr: femtogrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
fr: femtogramme ; femtogrammes ; fg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
fr: %1 femtogrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtogram | %1 femtograms
fr[0]: %1 femtogramme
fr[1]: %1 femtogrammes

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
fr: attogrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
fr: attogramme ; attogrammes ; ag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
fr: %1 attogrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attogram | %1 attograms
fr[0]: %1 attogramme
fr[1]: %1 attogrammes

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
fr: zeptogrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
fr: zeptogramme ; zeptogrammes ; zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
fr: %1 zeptogrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptogram | %1 zeptograms
fr[0]: %1 zeptogramme
fr[1]: %1 zeptogrammes

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
fr: yoctogrammes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
fr: yoctogramme ; yoctogrammes ; yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
fr: %1 yoctogrammes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
fr[0]: %1 yoctogramme
fr[1]: %1 yoctogrammes

[ctx: unit description in lists]
en: tons
fr: tonnes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ton;tons;t;tonne;tonnes
fr: tonne ; tonnes ; t ;ton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
fr: %1 tonnes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
fr[0]: %1 tonne
fr[1]: %1 tonnes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: carat;carats;CD;ct
fr: carat ; carats ; CD ; ct

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
fr: livres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;lb;lbs
fr: livre ;livres ; lb ; lbs ;

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
fr: %1 livres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
fr[0]: %1 livre
fr[1]: %1 livres

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
fr: onces

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
fr: once ; onces ; oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
fr: %1 onces

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
fr[0]: %1 once
fr[1]: %1 onces

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
fr: onces troy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
fr: once troy ; onces troy ; t oz ; ozt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
fr: %1 onces troy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
fr[0]: %1 once troy
fr[1]: %1 onces troy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewton;kN
fr: kilonewton ; kilonewton ; kN

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: stone;st
fr: stone ; st

en: Permeability
fr: Perméabilité

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Darcy;Darcys;Dar;Darc
fr: Darcy ; Darcys ; Dar ; Darc

[ctx: unit description in lists]
en: Milli-Darcy
fr: MilliDarcy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Milli-Darcy;MilliDarcy;MilliDar;mDarcy;mDar;mDarc
fr: Milli-Darcy ; MilliDarcy ; MilliDar ; mDarcy ; mDar ; mDarc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Milli-Darcy
fr: %1 MilliDarcy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Milli-Darcy | %1 Milli-Darcys
fr[0]: %1 MilliDarcy
fr[1]: %1 MilliDarcys

[ctx: unit description in lists]
en: squaremicrometers
fr: micromètres carrés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Permeability;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2
fr: Perméabilité ; Pµm² ;Pµm carré ; micromètres carrés ; Pµm^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers²
fr: %1 micromètres²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer² | %1 micrometers²
fr[0]: %1 micromètre²
fr[1]: %1 micromètres²

en: Power
fr: Puissance

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (power)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
fr: yottawatt ; yottawatts ; YW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
fr: zettawatt ; zettawatts ; ZW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
fr: exawatt ; exawatts ; EW

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
fr: pétawatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
fr: pétawatt ; pétawatts ; PW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
fr: %1 pétawatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petawatt | %1 petawatts
fr[0]: %1 pétawatt
fr[1]: %1 pétawatts

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
fr: térawatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terawatt;terawatts;TW
fr: térawatt ; térawatts ; TW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
fr: %1 térawatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terawatt | %1 terawatts
fr[0]: %1 térawatt
fr[1]: %1 térawatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
fr: gigawatt ; gigawatts ; GW

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
fr: mégawatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
fr: mégawatt ; mégawatts ; MW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
fr: %1 mégawatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megawatt | %1 megawatts
fr[0]: %1 mégawatt
fr[1]: %1 megawatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
fr: kilowatt ; kilowatts ; kW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
fr: hectowatt ; hectowatts ; hW

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
fr: décawatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
fr: décawatt ; décawatts ; daW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
fr: %1 décawatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
fr[0]: %1 décawatt
fr[1]: %1 décawatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
fr: watt ; watts ; W

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
fr: déciwatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
fr: déciwatt ; déciwatts ; dW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
fr: %1 déciwatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciwatt | %1 deciwatts
fr[0]: %1 déciwatt
fr[1]: %1 déciwatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
fr: centiwatt ; centiwatts ; cW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
fr: milliwatt ; milliwatts ; mW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
fr: microwatt ; microwatts ; µW ; uW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
fr: nanowatt ; nanowatts ; nW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
fr: picowatt ; picowatts ; pW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
fr: femtowatt ; femtowatts ; fW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
fr: attowatt ; attowatts ; aW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
fr: zeptowatt ; zeptowatts ; zW

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
fr: yoctowatt ; yoctowatts ; yW

[ctx: power unit symbol]
en: hp
fr: ch

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
fr: chevaux-vapeur

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
fr: cheval-vapeur ; chevaux-vapeur ; hp ; ch

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
fr: %1 chevaux-vapeur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
fr[0]: %1 cheval-vapeur
fr[1]: %1 chevaux-vapeur

[ctx: unit description in lists]
en: decibel kilowatts
fr: décibel kilowatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dBk;dBkW;dB(kW)
fr: dBk ; dBkW ; dB(kW)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel kilowatts
fr: %1 décibel kilowatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel kilowatt | %1 decibel kilowatts
fr[0]: %1 décibel kilowatt
fr[1]: %1 décibel kilowatts

[ctx: unit description in lists]
en: decibel watts
fr: décibel watts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dBW;dB(W)
fr: dBW ; dB(W)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel watts
fr: %1 décibel watts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel watt | %1 decibel watts
fr[0]: %1 décibel watt
fr[1]: %1 décibel watts

[ctx: unit description in lists]
en: decibel milliwatts
fr: décibel milliwatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dBm;dBmW;dB(mW)
fr: dBm ; dBmW ; dB(mW)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel milliwatts
fr: %1 décibel milliwatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel milliwatt | %1 decibel milliwatts
fr[0]: %1 décibel milliwatt
fr[1]: %1 décibel milliwatts

[ctx: unit description in lists]
en: decibel microwatts
fr: décibel microwatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dBuW;dBµW;dB(uW);dB(µW)
fr: dBuW ; dBµW ; dB(uW) ; dB(µW)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel microwatts
fr: %1 décibel microwatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel microwatt | %1 decibel microwatts
fr[0]: %1 décibel microwatt
fr[1]: %1 décibel microwatts

en: Pressure
fr: Pression

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (pressure)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
fr: yottapascal ; yottapascals ; YPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
fr: zettapascal ; zettapascals ; ZPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
fr: exapascal ; exapascals ; EPa

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
fr: pétapascals

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
fr: pétapascal ; pétapascals ; PPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
fr: %1 pétapascals

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petapascal | %1 petapascals
fr[0]: %1 pétapascal
fr[1]: %1 pétapascals

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
fr: térapascals

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
fr: térapascal ; térapascals ; TPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
fr: %1 térapascals

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terapascal | %1 terapascals
fr[0]: %1 térapascal
fr[1]: %1 térapascals

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
fr: gigapascal ; gigapascals ; GPa

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
fr: mégapascals

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
fr: mégapascal ; mégapascals ; MPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
fr: %1 mégapascals

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megapascal | %1 megapascals
fr[0]: %1 mégapascal
fr[1]: %1 mégapascals

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
fr: kilopascal ; kilopascals ; kPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
fr: hectopascal ; hectopascals ; hPa

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
fr: décapascals

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
fr: décapascal ; décapascals ; daPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
fr: %1 décapascals

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
fr[0]: %1 décapascal
fr[1]: %1 décapascals

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
fr: pascal ; pascals ; Pa

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
fr: décipascals

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
fr: décipascal ; décipascals ; dPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
fr: %1 décipascals

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decipascal | %1 decipascals
fr[0]: %1 décipascal
fr[1]: %1 décipascals

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
fr: centipascal ; centipascals ; cPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
fr: millipascal ; millipascals ; mPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
fr: micropascal ; micropascals ; µPa ; uPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
fr: nanopascal ; nanopascals ; nPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
fr: picopascal ; picopascals ; pPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
fr: femtopascal ; femtopascals ; fPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
fr: attopascal ; attopascals ; aPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
fr: zeptopascal ; zeptopascals ; zPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
fr: yoctopascal ; yoctopascals ; yPa

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
fr: bar ; bars ; bar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
fr: millibar ; millibars ; mbar ; mb

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
fr: décibars

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
fr: décibar ; décibars ; dbar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
fr: %1 décibars

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
fr[0]: %1 décibar
fr[1]: %1 décibars

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 torr
fr: %1 torrs

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 torr | %1 torr
fr[0]: %1 torr
fr[1]: %1 torrs

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
fr: atmosphères techniques

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
fr: atmosphère technique ; atmosphères techniques ; at

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
fr: %1 atmosphères techniques

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
fr[0]: %1 atmosphère technique
fr[1]: %1 atmosphères techniques

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
fr: atmosphères

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
fr: atmosphère ; atmosphères ; atm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
fr: %1 atmosphères

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
fr[0]: %1 atmosphère
fr[1]: %1 atmosphères

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
fr: livres par pouce carré

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
fr: livre par pouce carré ; livres par pouce carré ; livre-force par pouce carré ; livre-force par pouces carrés ; psi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
fr: %1 livres par pouce carré

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
fr[0]: %1 livre par pouce carré
fr[1]: %1 livres par pouce carré

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
fr: pouces de mercure

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
fr: pouce de mercure ; pouces de mercure ; inHg ; poHg ; in" ; in po"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
fr: %1 pouces de mercure

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
fr[0]: %1 pouces de mercure
fr[1]: %1 pouces de mercure

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
fr: millimètres de mercure

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
fr: millimètre de mercure ; millimètres de mercure ; mmHg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
fr: %1 millimètres de mercure

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
fr[0]: %1 millimètres de mercure
fr[1]: %1 millimètres de mercure

en: Temperature
fr: Température

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (temperature)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kelvin;kelvins;K
fr: kelvin ; kelvins ; K

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Celsius;°C;C
fr: Celsius ; °C  ;C

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
fr: %1 degrés Celsius

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
fr[0]: %1 degré Celsius
fr[1]: %1 degrés Celsius

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Fahrenheit;°F;F
fr: Fahrenheit ; °F ; F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
fr: %1 degrés Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
fr[0]: %1 degré Fahrenheit
fr[1]: %1 degrés Fahrenheit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rankine;°R;R;Ra
fr: Rankine ; °R ; R ; Ra

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Delisle;°De;De
fr: Delisle ; °De ; De

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
fr: %1 degrés Delisle

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
fr[0]: %1 degré Delisle
fr[1]: %1 degrés Delisle

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Newton;°N;N
fr: Newton ; °N ; N

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
fr: %1 degrés Newton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
fr[0]: %1 degré Newton
fr[1]: %1 degrés Newton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re
fr: Réaumur ; °Ré ; Ré ; Reaumur ; °Re ; Re

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
fr: %1 degrés Réaumur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
fr[0]: %1 degré Réaumur
fr[1]: %1 degrés Réaumur

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rømer;°Rø;Rø;Romer;°Ro;Ro
fr: Rømer ; °Rø ; Rø ; Romer ; °Ro ; Ro ; Roemer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
fr: %1 degrés Rømer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
fr[0]: %1 degré Rømer
fr[1]: %1 degrés Rømer

en: Thermal Conductivity
fr: Conductivité thermique

[ctx: thermal conductivity unit symbol]
en: W/m·K
fr: W / m·K

[ctx: unit description in lists]
en: watt per meter kelvin
fr: watt par mètre-kelvin

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per meter kelvin;watt per meter-kelvin;W/mK;W/m.K
fr: watt par mètre kelvin ; watt par mètre-kelvin ; W / mK ; W / m.K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per meter kelvin
fr: %1 watts par mètre-kelvin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per meter kelvin | %1 watts per meter kelvin
fr[0]: %1 watt par mètre-kelvin
fr[1]: %1 watts par mètre-kelvin

[ctx: thermal conductivity unit symbol]
en: Btu/ft·hr·°F
fr: BTU / ft·hr·°F

[ctx: unit description in lists]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit
fr: BTU par pied heure degré Fahrenheit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit;btu per foot hour Fahrenheit;btu per foot-hour-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F
fr: BTU par pied heure degré Fahrenheit ; BTU par pied heure Fahrenheit ; BTU par pied-heure-Fahrenheit ; BTU / ft-hr-F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
fr: %1 BTU par pied heure degré Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit | %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
fr[0]: %1 BTU par pied heure degré Fahrenheit
fr[1]: %1 BTU par pied heure degré Fahrenheit

[ctx: thermal conductivity unit symbol]
en: Btu/ft²·hr·°F/in
fr: BTU / ft²·hr·°F / in

[ctx: unit description in lists]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
fr: BTU par pied carré heure degré Fahrenheit par pouce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch;btu per foot squared hour Fahrenheit per inch;btu per sq foot-hour-Fahrenheit per inch;Btu/ft^2-hr-F/in
fr: BTU par pied carré heure degré Fahrenheit par pouce ; BTU par pied carré heure Fahrenheit par pouce ; BTU par pied carré-heure-degré Fahrenheit par pouce ; BTU/ft^2-hr-F / in

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
fr: %1 BTU par pied carré heure degré Fahrenheit par pouce

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch | %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
fr[0]: %1 BTU par pied carré heure degré Fahrenheit par pouce
fr[1]: %1 BTU par pied carré heure degré Fahrenheit par pouce

en: Thermal Flux Density
fr: Densité de flux thermique

[ctx: thermal flux unit symbol]
en: W/m²
fr: W / m²

[ctx: unit description in lists]
en: watt per square meter
fr: watt par mètre carré

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per square meter;W/m2;W/m^2
fr: watt par mètre carré ; W / m2 ; W / m^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per square meter
fr: %1 watts par mètre carré

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per square meter | %1 watts per square meter
fr[0]: %1 watt par mètre carré
fr[1]: %1 watts par mètre carré

[ctx: thermal flux unit symbol]
en: Btu/hr/ft²
fr: BTU / hr / ft²

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per square foot
fr: BTU par heure par pied carré

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per square foot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr
fr: BTU par heure par pied carré ; BTU / hr / ft2 ; BTU / hr / ft^2 ; BTU / ft^2 / hr ; BTU / ft2 / hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per square foot
fr: %1 BTU par heure par pied carré

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per square foot | %1 btu per hour per square foot
fr[0]: %1 BTU par heure par pied carré
fr[1]: %1 BTU par heure par pied carré

en: Thermal Generation
fr: Génération thermique

[ctx: thermal generation unit symbol]
en: W/m³
fr: W / m³

[ctx: unit description in lists]
en: watt per cubic meter
fr: watt par mètre cube

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per cubic meter;W/m3;W/m^3
fr: watt par mètre cube ; W / m3 ; W / m^3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per cubic meter
fr: %1 watts par mètre cube

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per cubic meter | %1 watts per cubic meter
fr[0]: %1 watt par mètre cube
fr[1]: %1 watts par mètre cube

[ctx: thermal generation unit symbol]
en: Btu/hr/ft³
fr: BTU / hr / ft³

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per cubic foot
fr: BTU par heure par pied cube

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per cubic foot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr
fr: BTU par heure par pied cube ; BTU / hr / ft3 ; BTU / hr / ft^3 ; BTU / ft^3 / hr ; BTU / ft3 / hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per cubic foot
fr: %1 BTU par heure par pied cube

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per cubic foot | %1 btu per hour per cubic foot
fr[0]: %1 BTU par heure par pied cube
fr[1]: %1 BTU par heure par pied cube

en: Time
fr: Temps

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (time)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
fr: yottasecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
fr: yottaseconde ; yottasecondes ; Ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
fr: %1 yottasecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
fr[0]: %1 yottaseconde
fr[1]: %1 yottasecondes

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
fr: zettasecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
fr: zettaseconde ; zettasecondes ; Zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
fr: %1 zettasecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
fr[0]: %1 zettaseconde
fr[1]: %1 zettasecondes

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
fr: exasecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
fr: exaseconde ; exasecondes ; Es

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
fr: %1 exasecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
fr[0]: %1 exaseconde
fr[1]: %1 exasecondes

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
fr: pétasecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
fr: pétaseconde ; pétasecondes ; Ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
fr: %1 pétasecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
fr[0]: %1 pétaseconde
fr[1]: %1 pétasecondes

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
fr: térasecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
fr: téraseconde ; térasecondes ; Ts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
fr: %1 térasecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
fr[0]: %1 téraseconde
fr[1]: %1 térasecondes

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
fr: gigasecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
fr: gigaseconde ; gigasecondes ; Gs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
fr: %1 gigasecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
fr[0]: %1 gigaseconde
fr[1]: %1 gigasecondes

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
fr: mégasecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
fr: mégaseconde ; mégasecondes ; Ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
fr: %1 mégasecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
fr[0]: %1 mégaseconde
fr[1]: %1 mégasecondes

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
fr: kilosecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
fr: kiloseconde ; kilosecondes ; ks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
fr: %1 kilosecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
fr[0]: %1 kiloseconde
fr[1]: %1 kilosecondes

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
fr: hectosecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
fr: hectoseconde ; hectosecondes ; hs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
fr: %1 hectosecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
fr[0]: %1 hectoseconde
fr[1]: %1 hectosecondes

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
fr: décasecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
fr: décaseconde ; décasecondes ; das

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
fr: %1 décasecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
fr[0]: %1 décaseconde
fr[1]: %1 décasecondes

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
fr: secondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
fr: seconde ; secondes ; s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
fr: %1 secondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
fr[0]: %1 seconde
fr[1]: %1 secondes

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
fr: décisecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
fr: déciseconde ; décisecondes ; ds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
fr: %1 décisecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
fr[0]: %1 déciseconde
fr[1]: %1 décisecondes

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
fr: centisecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
fr: centiseconde ; centisecondes ; cs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
fr: %1 centisecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
fr[0]: %1 centiseconde
fr[1]: %1 centisecondes

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
fr: millisecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
fr: milliseconde ; millisecondes ; ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
fr: %1 millisecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
fr[0]: %1 milliseconde
fr[1]: %1 millisecondes

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
fr: microsecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
fr: microseconde ; microsecondes ; µs ; us

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
fr: %1 microsecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
fr[0]: %1 microseconde
fr[1]: %1 microsecondes

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
fr: nanosecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
fr: nanoseconde ; nanosecondes ; ns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
fr: %1 nanosecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
fr[0]: %1 nanoseconde
fr[1]: %1 nanosecondes

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
fr: picosecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
fr: picoseconde ; picosecondes ; ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
fr: %1 picosecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
fr[0]: %1 picoseconde
fr[1]: %1 picosecondes

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
fr: femtosecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
fr: femtoseconde ; femtosecondes ; fs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
fr: %1 femtosecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
fr[0]: %1 femtoseconde
fr[1]: %1 femtosecondes

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
fr: attosecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
fr: attoseconde ; attosecondes ; as

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
fr: %1 attosecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
fr[0]: %1 attoseconde
fr[1]: %1 attosecondes

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
fr: zeptosecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
fr: zeptoseconde ; zeptosecondes ; zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
fr: %1 zeptosecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
fr[0]: %1 zeptoseconde
fr[1]: %1 zeptosecondes

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
fr: yoctosecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
fr: yoctoseconde ; yoctosecondes ; ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
fr: %1 yoctosecondes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
fr[0]: %1 yoctoseconde
fr[1]: %1 yoctosecondes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
fr: minute ; minutes ; min

[ctx: unit description in lists]
en: hours
fr: heures

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
fr: heure ; heures ; h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
fr: %1 heures

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
fr[0]: %1 heure
fr[1]: %1 heures

[ctx: time unit symbol]
en: d
fr: j

[ctx: unit description in lists]
en: days
fr: jours

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
fr: jour ; jours ; j

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
fr: %1 jours

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
fr[0]: %1 jour
fr[1]: %1 jours

[ctx: time unit symbol]
en: w
fr: sem

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
fr: semaines

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
fr: semaine ; semaines

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
fr: %1 semaines

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
fr[0]: %1 semaine
fr[1]: %1 semaines

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
fr: années juliennes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
fr: année julienne ; années juliennes ; a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
fr: %1 années juliennes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
fr[0]: %1 année julienne
fr[1]: %1 années juliennes

[ctx: time unit symbol]
en: lpy
fr: bisle

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
fr: années bissextiles

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
fr: année bissextile ; années bissextiles

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
fr: %1 années bissextiles

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
fr[0]: %1 année bissextile
fr[1]: %1 années bissextiles

[ctx: time unit symbol]
en: y
fr: an

[ctx: unit description in lists]
en: year
fr: année

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
fr: année ; années ; an

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
fr: %1 année

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
fr[0]: %1 année
fr[1]: %1 années

en: Speed
fr: Vitesse

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (velocity)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: velocity unit symbol]
en: m/s
fr: m / s

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
fr: mètres par seconde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
fr: mètre par seconde ; mètres par seconde ; m / s ; ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
fr: %1 mètres par seconde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
fr[0]: %1 mètre par seconde
fr[1]: %1 mètres par seconde

[ctx: velocity unit symbol]
en: km/h
fr: km / h

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
fr: kilomètres par heure

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;kph
fr: kilomètre par heure ; kilomètres par heure ; km / h ; kmh

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
fr: %1 kilomètres par heure

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
fr[0]: %1 kilomètre par heure
fr[1]: %1 kilomètres par heure

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
fr: milles par heure

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
fr: mile par heure ; miles par heure ; mille par heure ; milles par heure ; mph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
fr: %1 milles par heure

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
fr[0]: %1 mille par heure
fr[1]: %1 milles par heure

[ctx: velocity unit symbol]
en: ft/s
fr: ft / s

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
fr: pieds par seconde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
fr: pied par seconde ; pieds par seconde ; ft / s ; pi / s ; ft / sec ; pi / sec ; fps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
fr: %1 pieds par seconde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
fr[0]: %1 pied par seconde
fr[1]: %1 pieds par seconde

[ctx: velocity unit symbol]
en: in/s
fr: in / s

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
fr: pouces par seconde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
fr: pouce par seconde ; pouces par seconde ; in / s ;po / s ;in / sec ;po / sec ; ips

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
fr: %1 pouces par seconde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
fr[0]: %1 pouce par seconde
fr[1]: %1 pouces par seconde

[ctx: velocity unit symbol]
en: kt
fr: nd

[ctx: unit description in lists]
en: knots
fr: nœuds

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
fr: nœud ; nœuds ; nd ; kt ; miles marins par heure ;

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
fr: %1 nœuds

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
fr[0]: %1 nœud
fr[1]: %1 nœuds

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
fr: mach ; machs ; Ma ; vitesse du son

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
fr: vitesse de la lumière

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
fr: vitesse de la lumière;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
fr: %1 vitesse de la lumière

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
fr[0]: %1 vitesse de la lumière
fr[1]: %1 vitesse de la lumière

[ctx: velocity unit symbol]
en: bft
fr: bf

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Beaufort;Bft
fr: Beaufort ; Bft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
fr: %1 sur l'échelle de Beaufort

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
fr[0]: %1 sur l'échelle de Beaufort
fr[1]: %1 sur l'échelle de Beaufort

en: Voltage
fr: Tension

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottavolt;yottavolts;YV
fr: yottavolt ; yottavolts ; YV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettavolt;zettavolts;ZV
fr: zettavolt ; zettavolts ; ZV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exavolt;exavolts;EV
fr: exavolt ; exavolts ; EV

[ctx: unit description in lists]
en: petavolts
fr: pétavolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petavolt;petavolts;PV
fr: pétavolt ; pétavolts ; PV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petavolts
fr: %1 pétavolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petavolt | %1 petavolts
fr[0]: %1 pétavolt
fr[1]: %1 pétavolts

[ctx: unit description in lists]
en: teravolts
fr: téravolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teravolt;teravolts;TV
fr: téravolt ; téravolts ; TV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teravolts
fr: %1 téravolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teravolt | %1 teravolts
fr[0]: %1 téravolt
fr[1]: %1 téravolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigavolt;gigavolts;GV
fr: gigavolt ; gigavolts ; GV

[ctx: unit description in lists]
en: megavolts
fr: mégavolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megavolt;megavolts;MV
fr: mégavolt ; mégavolts ; MV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megavolts
fr: %1 mégavolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megavolt | %1 megavolts
fr[0]: %1 mégavolt
fr[1]: %1 mégavolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilovolt;kilovolts;kV
fr: kilovolt ; kilovolts ; kV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectovolt;hectovolts;hV
fr: hectovolt ; hectovolts ; hV

[ctx: unit description in lists]
en: decavolts
fr: décavolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decavolt;decavolts;daV
fr: décavolt ; décavolts ; daV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decavolts
fr: %1 décavolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decavolt | %1 decavolts
fr[0]: %1 décavolt
fr[1]: %1 décavolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: volt;volts;V
fr: volt ; volts ; V

[ctx: unit description in lists]
en: decivolts
fr: décivolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decivolt;decivolts;dV
fr: décivolt ; décivolts ; dV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decivolts
fr: %1 décivolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decivolt | %1 decivolts
fr[0]: %1 décivolt
fr[1]: %1 décivolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centivolt;centivolts;cV
fr: centivolt ; centivolts ; cV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millivolt;millivolts;mV
fr: millivolt ; millivolts ; mV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microvolt;microvolts;µV;uV
fr: microvolt ; microvolts ; µV ; uV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanovolt;nanovolts;nV
fr: nanovolt ; nanovolts ; nV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picovolt;picovolts;pV
fr: picovolt ; picovolts ; pV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtovolt;femtovolts;fV
fr: femtovolt ; femtovolts ; fV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attovolt;attovolts;aV
fr: attovolt ; attovolts ; aV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptovolt;zeptovolts;zV
fr: zeptovolt ; zeptovolts ; zV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctovolt;yoctovolts;yV
fr: yoctovolt ; yoctovolts ; yV

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: statvolt;statvolts;stV
fr: statvolt ; statvolts ; stV

[ctx: %1 value, %2 unit symbol (volume)]
en: %1 %2
fr: %1 %2

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
fr: yottamètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
fr: yottamètre cube ; yottamètres cubes ; Ym³ ; Ym / -3 ; Ym^3 ; Ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
fr: %1 yottamètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
fr[0]: %1 yottamètre cube
fr[1]: %1 yottamètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
fr: zettamètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
fr: zettamètre cube ; zettamètres cubes ; Zm³ ; Zm / -3 ; Zm^3 ; Zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
fr: %1 zettamètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
fr[0]: %1 zettamètre cube
fr[1]: %1 zettamètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
fr: examètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
fr: examètre cube ; examètres cubes ; Em³ ; Em / -3 ; Em^3 ; Em3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
fr: %1 examètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
fr[0]: %1 examètre cube
fr[1]: %1 examètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
fr: pétamètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
fr: pétamètre cube ; pétamètres cubes ; Pm³ ; Pm / -3 ; Pm^3 ; Pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
fr: %1 pétamètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
fr[0]: %1 pétamètre cube
fr[1]: %1 pétamètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
fr: téramètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
fr: téramètre cube ; téramètres cubes ; Tm³ ; Tm / -3 ; Tm^3 ; Tm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
fr: %1 téramètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
fr[0]: %1 téramètre cube
fr[1]: %1 téramètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
fr: gigamètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
fr: gigamètre cube ; gigamètres cubes ; Gm³ ; Gm / -3 ; Gm^3 ; Gm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
fr: %1 gigamètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
fr[0]: %1 gigamètre cube
fr[1]: %1 gigamètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
fr: mégamètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
fr: mégamètre cube ; mégamètres cubes ; Mm³ ; Mm / -3 ; Mm^3 ; Mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
fr: %1 mégamètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
fr[0]: %1 mégamètre cube
fr[1]: %1 mégamètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
fr: kilomètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
fr: kilomètre cube ; kilomètres cubes ; km³ ; km / -3 ; km^3 ; km3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
fr: %1 kilomètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
fr[0]: %1 kilomètre cube
fr[1]: %1 kilomètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
fr: hectomètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
fr: hectomètre cube ; hectomètres cubes ; hm³ ; hm / -3 ; hm^3 ; hm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
fr: %1 hectomètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
fr[0]: %1 hectomètre cube
fr[1]: %1 hectomètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
fr: décamètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
fr: décamètre cube ; décamètres cubes ; dam³ ; dam / -3 ; dam^3 ; dam3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
fr: %1 décamètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
fr[0]: %1 décamètre cube
fr[1]: %1 décamètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
fr: mètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
fr: mètre cube ; mètres cubes ; m³ ; m / -3 ; m^3 ; m3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
fr: %1 mètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
fr[0]: %1 mètre cube
fr[1]: %1 mètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
fr: décimètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
fr: décimètre cube ; décimètres cubes ; dm³ ; dm / -3 ; dm^3 ; dm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
fr: %1 décimètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
fr[0]: %1 décimètre cube
fr[1]: %1 décimètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
fr: centimètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
fr: centimètre cube ; centimètres cubes ; cm³ ; cm / -3 ; cm^3 ; cm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
fr: %1 centimètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
fr[0]: %1 centimètre cube
fr[1]: %1 centimètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
fr: millimètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
fr: millimètre cube ; millimètres cubes ; mm³ ; mm / -3 ; mm^3 ; mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
fr: %1 millimètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
fr[0]: %1 millimètre cube
fr[1]: %1 millimètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
fr: micromètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
fr: micromètre cube ; micromètres cubes ; µm³ ; um³ ; µm / -3 ; µm^3 ; µm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
fr: %1 micromètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
fr[0]: %1 micromètre cube
fr[1]: %1 micromètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
fr: nanomètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
fr: nanomètre cube ; nanomètres cubes ; nm³ ; nm / -3 ; nm^3 ; nm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
fr: %1 nanomètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
fr[0]: %1 nanomètre cube
fr[1]: %1 nanomètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
fr: picomètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
fr: picomètre cube ; picomètres cubes ; pm³ ; pm / -3 ; pm^3 ; pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
fr: %1 picomètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
fr[0]: %1 picomètre cube
fr[1]: %1 picomètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
fr: femtomètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
fr: femtomètre cube ; femtomètres cubes ; fm³ ; fm / -3 ; fm^3 ; fm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
fr: %1 femtomètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
fr[0]: %1 femtomètre cube
fr[1]: %1 femtomètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
fr: attomètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
fr: attomètre cube ; attomètres cubes ; am³ ; am / -3 ; am^3 ; am3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
fr: %1 attomètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
fr[0]: %1 attomètre cube
fr[1]: %1 attomètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
fr: zeptomètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
fr: zeptomètre cube ; zeptomètres cubes ; zm³ ; zm / -3 ; zm^3 ; zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
fr: %1 zeptomètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
fr[0]: %1 zeptomètre cube
fr[1]: %1 zeptomètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
fr: yoctomètres cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
fr: yoctomètre cube ; yoctomètres cubes ; ym³ ; ym / -3 ; ym^3 ; ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
fr: %1 yoctomètres cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
fr[0]: %1 yoctomètre cube
fr[1]: %1 yoctomètres cubes

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
fr: yottalitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
fr: yottalitre ; yottalitres ; Yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
fr: %1 yottalitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaliter | %1 yottaliters
fr[0]: %1 yottalitre
fr[1]: %1 yottalitres

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
fr: zettalitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
fr: zettalitre ; zettalitres ; Zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
fr: %1 zettalitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaliter | %1 zettaliters
fr[0]: %1 zettalitre
fr[1]: %1 zettalitres

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
fr: exalitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
fr: exalitre ; exalitres ; El

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
fr: %1 exalitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaliter | %1 exaliters
fr[0]: %1 exalitre
fr[1]: %1 exalitres

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
fr: pétalitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
fr: pétalitre ; pétalitres ; Pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
fr: %1 pétalitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaliter | %1 petaliters
fr[0]: %1 pétalitre
fr[1]: %1 pétalitres

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
fr: téralitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
fr: téralitre ; téralitres ; Tl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
fr: %1 téralitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraliter | %1 teraliters
fr[0]: %1 téralitre
fr[1]: %1 téralitres

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
fr: gigalitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
fr: gigalitre ; gigalitres ; Gl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
fr: %1 gigalitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaliter | %1 gigaliters
fr[0]: %1 gigalitre
fr[1]: %1 gigalitres

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
fr: mégalitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
fr: mégalitre ; mégalitres ; Ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
fr: %1 mégalitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaliter | %1 megaliters
fr[0]: %1 mégalitre
fr[1]: %1 mégalitres

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
fr: kilolitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
fr: kilolitre ; kilolitres ; kl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
fr: %1 kilolitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloliter | %1 kiloliters
fr[0]: %1 kilolitre
fr[1]: %1 kilolitres

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
fr: hectolitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
fr: hectolitre ; hectolitres ; hl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
fr: %1 hectolitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
fr[0]: %1 hectolitre
fr[1]: %1 hectolitres

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
fr: décalitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
fr: décalitre ; décalitres ; dal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
fr: %1 décalitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
fr[0]: %1 décalitre
fr[1]: %1 décalitres

[ctx: unit description in lists]
en: liters
fr: litres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
fr: litre ; litres ; l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
fr: %1 litres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liter | %1 liters
fr[0]: %1 litre
fr[1]: %1 litres

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
fr: décilitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
fr: décilitre ; décilitres ; dl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
fr: %1 décilitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
fr[0]: %1 décilitre
fr[1]: %1 décilitres

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
fr: centilitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
fr: centilitre ; centilitres ; cl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
fr: %1 centilitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiliter | %1 centiliters
fr[0]: %1 centilitre
fr[1]: %1 centilitres

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
fr: millilitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
fr: millilitre ; millilitres ; ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
fr: %1 millilitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliliter | %1 milliliters
fr[0]: %1 millilitre
fr[1]: %1 millilitres

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
fr: microlitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
fr: microlitre ; microlitres ; µl ; ul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
fr: %1 microlitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
fr[0]: %1 microlitre
fr[1]: %1 microlitres

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
fr: nanolitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
fr: nanolitre ; nanolitres ; nl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
fr: %1 nanolitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoliter | %1 nanoliters
fr[0]: %1 nanolitre
fr[1]: %1 nanolitres

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
fr: picolitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
fr: picolitre ; picolitres ; pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
fr: %1 picolitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
fr[0]: %1 picolitre
fr[1]: %1 picolitres

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
fr: femtolitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
fr: femtolitre ; femtolitres ; fl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
fr: %1 femtolitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoliter | %1 femtoliters
fr[0]: %1 femtolitre
fr[1]: %1 femtolitres

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
fr: attolitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
fr: attolitre ; attolitres ; al

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
fr: %1 attolitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoliter | %1 attoliters
fr[0]: %1 attolitre
fr[1]: %1 attolitres

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
fr: zeptolitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
fr: zeptolitre ; zeptolitres ; zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
fr: %1 zeptolitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoliter | %1 zeptoliters
fr[0]: %1 zeptolitre
fr[1]: %1 zeptolitres

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
fr: yoctolitres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
fr: yoctolitre ; yoctolitres ; yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
fr: %1 yoctolitres

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
fr[0]: %1 yoctolitre
fr[1]: %1 yoctolitres

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
fr: pieds cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
fr: pied cube ; pieds cubes ; ft³ ; pi³ ; pi cube ; pi cubes ; pieds³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
fr: %1 pieds cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
fr[0]: %1 pied cube
fr[1]: %1 pieds cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
fr: pouces cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
fr: pouce cube ; pouces cubes ; in³ ; po³ ; po cube ; po cubes ; pouce³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
fr: %1 pouces cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
fr[0]: %1 pouce cube
fr[1]: %1 pouces cubes

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
fr: milles cubes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
fr: mile cube ; miles cubes ; mille cube ; milles cubes ; mi³ ; mi cube ; mi cubes ; mille³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
fr: %1 milles cubes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
fr[0]: %1 mille cube
fr[1]: %1 milles cubes

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
fr: onces liquides

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
fr: once liquide ; onces liquides ; fl.oz. ; oz.liq. ; oz.fl. ; oz. fl ; oz. liq ; fl. oz. ; fl oz ; oz liq

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
fr: %1 onces liquides

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
fr[0]: %1 once liquide
fr[1]: %1 onces liquides

[ctx: unit description in lists]
en: cups
fr: tasses

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
fr: tasse ; tasses ; cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
fr: %1 tasses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
fr[0]: %1 tasse
fr[1]: %1 tasses

[ctx: volume unit symbol]
en: tsp
fr: cac

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
fr: cuillère à café

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
fr: cuillère à café ; cuillères à café ; cac ;

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
fr: %1 cuillères à café

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
fr[0]: %1 cuillère à café
fr[1]: %1 cuillères à café

[ctx: volume unit symbol]
en: tbsp
fr: cas

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
fr: cuillère à soupe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
fr: cuillères à soupe ; cuillère à soupe ; cas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
fr: %1 cuillères à soupe

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
fr[0]: %1 cuillère à soupe
fr[1]: %1 cuillères à soupe

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
fr: gallons (américain)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
fr: gallon (américain) ; gallons (américain) ; gal ; gallon ; gallons

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
fr: %1 gallons (américain)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
fr[0]: %1 gallon (américain)
fr[1]: %1 gallons (américain)

[ctx: volume unit symbol]
en: imp gal
fr: gal imp

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (imperial)
fr: gallons (impériaux)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (imperial);gallons (imperial);imp gal;imp gallon;imp gallons;imperial gal;imperial gallon;imperial gallons
fr: gallon (impérial) ; gallons (impériaux) ; gal imp ; gallon imp ; gallons imp ; gal impérial ; gallon impérial ; gallons impériaux

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (imperial)
fr: %1 gallons (impériaux)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (imperial) | %1 gallons (imperial)
fr[0]: %1 gallon (impérial)
fr[1]: %1 gallons (impériaux)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
fr: pintes (impériales)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
fr: pinte (impériale) ; pintes (impériales) ; pt ; pinte ; pintes ; p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
fr: %1 pintes (impériales)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
fr[0]: %1 pinte (impériale)
fr[1]: %1 pintes (impériales)

[ctx: volume unit symbol]
en: US pt
fr: pt américaine

[ctx: unit description in lists]
en: pints (U.S. liquid)
fr: pintes (américaines)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (U.S. liquid);pints (U.S. liquid);US pt;US pint;US pints;US p
fr: pinte (américaine) ; pintes (américaines) ; pt américaine ; pinte américaine ; pintes américaines ; p américaine

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (U.S. liquid)
fr: %1 pintes (américaines)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (U.S. liquid) | %1 pints (U.S. liquid)
fr[0]: %1 pinte (américaine)
fr[1]: %1 pintes (américaines)

[ctx: unit description in lists]
en: oil barrels
fr: barils de pétrole

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: oil barrels;oil barrel;bbl
fr: barils de pétrole ; baril de pétrole ; bbl ; bl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 oil barrels
fr: %1 barils de pétrole

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 oil barrel | %1 oil barrels
fr[0]: %1 baril de pétrole
fr[1]: %1 barils de pétrole

en: Weight per Area
fr: Poids surfacique

[ctx: area unit symbol]
en: g/m²
fr: g / m²

[ctx: unit description in lists]
en: grams per square meter
fr: grammes par mètre carré

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gsm;g/m;g/m2;gm2;grams per meter;grams per square meter;grams per meter²
fr: gsm ; g / m ;g / m2 ; gm2 ; gramme par mètre ; grammes par mètre carré ; grammes par mètre²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per square meter
fr: %1 grammes par mètre carré

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 grams per square meter | %1 grams per square meter
fr[0]: %1 grammes par mètre carré
fr[1]: %1 grammes par mètre carré

[ctx: area unit symbol]
en: oz/yd²
fr: oz / yd²

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per square yard
fr: onces par yard carré

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ounces per yard;ounces per square yard;ounces per yard²
fr: ozyd ; ozyd2 ; oz / yd ; oz / yd2 ; onces par yard ; onces par yard carré ; onces par yard²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per square yard
fr: %1 onces par yard carré

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounces per square yard | %1 ounces per square yard
fr[0]: %1 onces par yard carré
fr[1]: %1 onces par yard carré
