libconversion - en to es translation catalogue (1742 entries)

en: Acceleration
es: Aceleración

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
es: metros por segundo al cuadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
es: metro por segundo al cuadrado;metros por segundo al cuadrado;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
es: %1 metros por segundo al cuadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
es[0]: %1 metro por segundo al cuadrado
es[1]: %1 metros por segundo al cuadrado

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
es: pies por segundo al cuadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
es: pie por segundo al cuadrado;pies por segundo al cuadrado;ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
es: %1 pies por segundo al cuadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
es[0]: %1 pie por segundo al cuadrado
es[1]: %1 pies por segundo al cuadrado

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
es: gravedad estándar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
es: gravedad estándar;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
es: %1 veces la gravedad estándar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
es[0]: %1 gravedad estándar
es[1]: %1 veces la gravedad estándar

en: Angle
es: Ángulo

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
es: grados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
es: grado;grados;°

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
es: %1 grados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
es[0]: %1 grado
es[1]: %1 grados

[ctx: unit description in lists]
en: radians
es: radianes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
es: rad;radián;radianes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
es: %1 radianes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
es[0]: %1 radián
es[1]: %1 radianes

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
es: gradianes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
es: grad;gradián;gradianes;grade;gon

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
es: %1 gradianes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
es[0]: %1 gradián
es[1]: %1 gradianes

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
es: minutos de arco

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
es: minuto de arco;MDA;arcminuto;minuto;'

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
es: %1 minutos de arco

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
es[0]: %1 minuto de arco
es[1]: %1 minutos de arco

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
es: segundos de arco

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
es: segundo de arco;arcsegundo;segundo;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
es: %1 segundos de arco

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
es[0]: %1 segundo de arco
es[1]: %1 segundos de arco

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
es: Área

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
es: yottametros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
es: yottametro cuadrado;yottametros cuadrados;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
es: %1 yottametros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
es[0]: %1 yottametro cuadrado
es[1]: %1 yottametros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
es: zettametros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
es: zettametro cuadrado;zettametros cuadrados;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
es: %1 zettametros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
es[0]: %1 zettametro cuadrado
es[1]: %1 zettametros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
es: exámetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
es: exametro cuadrado;exametros cuadrados;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
es: %1 exámetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
es[0]: %1 exámetro cuadrado
es[1]: %1 exámetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
es: petámetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
es: petametro cuadrado;petametros cuadrados;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
es: %1 petámetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
es[0]: %1 petámetro cuadrado
es[1]: %1 petámetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
es: terámetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
es: terámetro cuadrado;terámetros cuadrados;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
es: %1 terámetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
es[0]: %1 terámetro cuadrado
es[1]: %1 terámetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
es: gigámetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
es: gigámetro cuadrado;gigámetros cuadrados;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
es: %1 gigámetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
es[0]: %1 gigámetro cuadrado
es[1]: %1 gigámetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
es: megámetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
es: megámetro cuadrado;megámetros cuadrados;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
es: %1 megámetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
es[0]: %1 megámetro cuadrado
es[1]: %1 megámetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
es: kilómetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
es: kilómetro cuadrado;kilómetros cuadrados;km²;km/-2;km^2;km2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
es: %1 kilómetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
es[0]: %1 kilómetro cuadrado
es[1]: %1 kilómetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
es: hectómetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
es: hectómetro cuadrado;hectómetros cuadrados;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
es: %1 hectómetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
es[0]: %1 hectómetro cuadrado
es[1]: %1 hectómetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
es: decámetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
es: decámetro cuadrado;decámetros cuadrados;dam²;dam/-2;dam^2;dam2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
es: %1 decámetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
es[0]: %1 decámetro cuadrado
es[1]: %1 decámetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
es: metros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
es: metro cuadrado;metros cuadrados;m²;m/-2;m^2;m2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
es: %1 metros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
es[0]: %1 metro cuadrado
es[1]: %1 metros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
es: decímetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
es: decímetro cuadrado;decímetros cuadrados;dm²;dm/-2;dm^2;dm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
es: %1 decímetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
es[0]: %1 decímetro cuadrado
es[1]: %1 decímetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
es: centímetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
es: centímetro cuadrado;centímetros cuadrados;cm²;cm/-2;cm^2;cm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
es: %1 centímetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
es[0]: %1 centímetro cuadrado
es[1]: %1 centímetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
es: milímetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
es: milímetro cuadrado;milímetros cuadrados;mm²;mm/-2;mm^2;mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
es: %1 milímetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
es[0]: %1 milímetro cuadrado
es[1]: %1 milímetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
es: micrómetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
es: micrómetro cuadrado;micrómetros cuadrados;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
es: %1 micrómetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
es[0]: %1 micrómetro cuadrado
es[1]: %1 micrómetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
es: nanómetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
es: nanómetro cuadrado;nanómetros cuadrados;nm²;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
es: %1 nanómetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
es[0]: %1 nanómetro cuadrado
es[1]: %1 nanómetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
es: picómetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
es: picómetro cuadrado;picómetros cuadrados;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
es: %1 picómetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
es[0]: %1 picómetro cuadrado
es[1]: %1 picómetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
es: femtómetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
es: femtómetro cuadrado;femtómetros cuadrados;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
es: %1 femtómetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
es[0]: %1 femtómetro cuadrado
es[1]: %1 femtómetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
es: attómetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
es: attómetro cuadrado;attómetros cuadrados;am²;am/-2;am^2;am2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
es: %1 attómetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
es[0]: %1 attómetro cuadrado
es[1]: %1 attómetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
es: zeptómetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
es: zeptómetro cuadrado;zeptómetros cuadrados;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
es: %1 zeptómetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
es[0]: %1 zeptómetro cuadrado
es[1]: %1 zeptómetros cuadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
es: yoctómetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
es: yoctómetro cuadrado;yoctómetros cuadrados;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
es: %1 yoctómetros cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
es[0]: %1 yoctómetro cuadrado
es[1]: %1 yoctómetros cuadrados

[ctx: area unit symbol]
en: ft²
es: pies²

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
es: pies cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
es: pie cuadrado;pies cuadrados;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
es: %1 pies cuadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
es[0]: %1 pie cuadrado
es[1]: %1 pies cuadrados

[ctx: area unit symbol]
en: in²
es: pulgadas²

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
es: pulgadas cuadradas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
es: pulgada cuadrada;pulgadas cuadradas;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
es: %1 pulgadas cuadradas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
es[0]: %1 pulgada cuadrada
es[1]: %1 pulgadas cuadradas

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
es: millas cuadradas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
es: milla cuadrada;millas cuadradas;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
es: %1 millas cuadradas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
es[0]: %1 milla cuadrada
es[1]: %1 millas cuadradas

en: Binary Data
es: Datos binarios

en: Binary Data Size
es: Tamaño de los datos binarios

en: Currency
es: Divisas

en: From ECB
es: Del BCE

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
es: Chelín austriaco

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
es: chelín austriaco;chelines austriacos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
es: %1 chelines austriacos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 schilling | %1 schillings
es[0]: %1 chelín austriaco
es[1]: %1 chelines austriacos

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
es: Franco belga

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
es: franco belga;francos belgas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
es: %1 francos belgas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
es[0]: %1 franco belga
es[1]: %1 francos belgas

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
es: Florín neerlandés

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
es: florín neerlandés;florines neerlandeses

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
es: %1 florines neerlandeses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
es[0]: %1 florín neerlandés
es[1]: %1 florines neerlandeses

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
es: Marco finlandés

[ctx: FIM Finnish Markka - unit synonyms for matching user input]
en: markka;markkas;markkaa
es: marco finlandés;marcos finlandeses

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
es: %1 marcos finlandeses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
es[0]: %1 marco finlandés
es[1]: %1 marcos finlandeses

[ctx: currency name]
en: French Franc
es: Franco francés

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
es: franco francés;francos franceses

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
es: %1 francos franceses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
es[0]: %1 franco francés
es[1]: %1 francos franceses

[ctx: currency name]
en: German Mark
es: Marco alemán

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
es: marco;marcos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
es: %1 marcos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
es[0]: %1 marco
es[1]: %1 marcos

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
es: Libra irlandesa

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
es: libra irlandesa;libras irlandesas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
es: %1 libras irlandesas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
es[0]: %1 libra irlandesa
es[1]: %1 libras irlandesas

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
es: Lira italiana

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
es: lira italiana;liras italianas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
es: %1 lira italiana

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
es[0]: %1 lira italiana
es[1]: %1 liras italianas

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
es: Franco luxemburgués

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
es: franco luxemburgués;francos luxemburgueses

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
es: %1 francos luxemburgueses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
es[0]: %1 franco luxemburgués
es[1]: %1 francos luxemburgueses

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
es: Escudo portugués

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
es: Peseta española

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
es: Dracma griego

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
es: dracma;dracmas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
es: %1 dracmas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
es[0]: %1 dracma
es[1]: %1 dracmas

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
es: Tólar esloveno

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
es: tólar esloveno;tólares eslovenos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
es: %1 tólares eslovenos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
es[0]: %1 tólar esloveno
es[1]: %1 tólares eslovenos

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
es: Libra chipriota

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
es: libra chipriota;libras chipriotas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
es: %1 libras chipriotas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
es[0]: %1 libra chipriota
es[1]: %1 libras chipriotas

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
es: Lira maltesa

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
es: lira maltesa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
es: %1 liras maltesas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
es[0]: %1 lira maltesa
es[1]: %1 liras maltesas

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
es: Corona eslovaca

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
es: corona eslovaca;coronas eslovacas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
es: %1 coronas eslovacas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
es[0]: %1 corona eslovaca
es[1]: %1 coronas eslovacas

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
es: Dólar estadounidense

[ctx: USD United States Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: dollar;dollars
es: dólar estadounidense;dólares estadounidenses

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
es: %1 dólares estadounidenses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
es[0]: %1 dólar estadounidense
es[1]: %1 dólares estadounidenses

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
es: Yen japonés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yen | %1 yen
es[0]: %1 yen
es[1]: %1 yenes

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
es: Lev búlgaro

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
es: Corona checa

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
es: corona checa;coronas checas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
es: %1 coronas checas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
es[0]: %1 corona checa
es[1]: %1 coronas checas

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
es: Corona danesa

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
es: corona danesa;coronas danesas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
es: %1 coronas danesas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
es[0]: %1 corona danesa
es[1]: %1 coronas danesas

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
es: Corona estonia

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
es: corona estonia;coronas estonias;krooni

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
es: %1 coronas estonias

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
es[0]: %1 corona estonia
es[1]: %1 coronas estonias

[ctx: currency name]
en: British Pound
es: Libra británica

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
es: libra;libras;libra esterlina;libras esterlinas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
es: %1 libras esterlinas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
es[0]: %1 libra esterlina
es[1]: %1 libras esterlinas

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
es: Florín húngaro

[ctx: HUF hungarian Forint - unit synonyms for matching user input]
en: forint
es: florín húngaro

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 forint
es: %1 florines húngaros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 forint | %1 forint
es[0]: %1 florín húngaro
es[1]: %1 florines húngaros

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
es: Nuevo séquel israelí

[ctx: ILS Israeli New Shekel - unit synonyms for matching user input]
en: shekel;shekels;sheqel;sheqels;sheqalim
es: séquel;séqueles;shekel;shekeles;shequel;shequeles;sheqalim

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 shekels
es: %1 séqueles

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 shekel | %1 shekels
es[0]: %1 séquel
es[1]: %1 séqueles

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
es: Litas lituana

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
es: Lats letón

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
es: Zloty polaco

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
es: zloty;zlotys;zlotis

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
es: %1 zlote

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zloty | %1 zlotys
es[0]: %1 zloty
es[1]: %1 zlote

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
es: Leu rumano

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
es: Corona sueca

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
es: corona sueca;coronas suecas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
es: %1 coronas suecas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 krona | %1 kronor
es[0]: %1 corona sueca
es[1]: %1 coronas suecas

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
es: Franco suizo

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
es: franco suizo;francos suizos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
es: %1 francos suizos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
es[0]: %1 franco suizo
es[1]: %1 francos suizos

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
es: Corona noruega

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
es: corona noruega;coronas noruegas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
es: %1 coronas noruegas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
es[0]: %1 corona noruega
es[1]: %1 coronas noruegas

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
es: Corona croata

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
es: corona croata;coronas croatas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kune
es: %1 coronas croatas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kuna | %1 kune
es[0]: %1 corona croata
es[1]: %1 coronas croatas

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
es: Rublo ruso

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
es: rublo;rublos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
es: %1 rublos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
es[0]: %1 rublo
es[1]: %1 rublos

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
es: Lira turca

[ctx: TRY Turkish Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira
es: liras turcas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
es: %1 liras turcas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
es[0]: %1 lira turca
es[1]: %1 liras turcas

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
es: Dólar australiano

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
es: dólar australiano;dólares australianos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
es: %1 dólares australianos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
es[0]: %1 dólar australiano
es[1]: %1 dólares australianos

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
es: Real brasileño

[ctx: BRL Brazilian Real - unit synonyms for matching user input]
en: real;reais
es: real;reales

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 reais
es: %1 reales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 real | %1 reais
es[0]: %1 real
es[1]: %1 reales

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
es: Dólar canadiense

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
es: dólar canadiense;dólares canadienses

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
es: %1 dólares canadienses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
es[0]: %1 dólar canadiense
es[1]: %1 dólares canadienses

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
es: Yuan chino

[ctx: Chinese Yuan - unit synonyms for matching user input]
en: yuan
es: yuanes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yuan
es: %1 yuanes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yuan | %1 yuan
es[0]: %1 yuan
es[1]: %1 yuanes

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
es: Dólar de Hong Kong

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
es: dólar de Hong Kong;dólares de Hong Kong

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
es: %1 dólares de Hong Kong

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
es[0]: %1 dólar de Hong Kong
es[1]: %1 dólares de Hong Kong

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
es: Rupia indonesia

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
es: rupia indonesia;rupias indonesias

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
es: %1 rupias indonesias

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
es[0]: %1 rupia indonesia
es[1]: %1 rupias indonesias

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
es: Rupia india

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
es: rupia india;rupias indias

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
es: %1 rupias indias

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
es[0]: %1 rupia india
es[1]: %1 rupias indias

[ctx: currency name]
en: Korean Won
es: Won coreano

[ctx: KRW Korean Won - unit synonyms for matching user input]
en: won
es: wons

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 won
es: %1 wons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 won | %1 won
es[0]: %1 won
es[1]: %1 wons

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
es: Peso mexicano

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
es: peso mexicano;pesos mexicanos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
es: %1 pesos mexicanos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
es[0]: %1 peso mexicano
es[1]: %1 pesos mexicanos

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
es: Ringgit malasio

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ringgit | %1 ringgit
es[0]: %1 ringgit
es[1]: %1 ringgits

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
es: Dólar neozelandés

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
es: dólar neozelandés;dólares neozelandeses

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
es: %1 dólares neozelandeses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
es[0]: %1 dólar neozelandés
es[1]: %1 dólares neozelandeses

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
es: Peso filipino

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
es: peso filipino;pesos filipinos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
es: %1 pesos filipinos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
es[0]: %1 peso filipino
es[1]: %1 pesos filipinos

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
es: Dólar de Singapur

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
es: dólar de Singapur;dólares de Singapur

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
es: %1 dólares de Singapur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
es[0]: %1 dólar de Singapur
es[1]: %1 dólares de Singapur

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
es: Baht tailandés

[ctx: THB Thai Baht - unit synonyms for matching user input]
en: baht
es: bahts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 baht
es: %1 bahts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 baht | %1 baht
es[0]: %1 baht
es[1]: %1 bahts

[ctx: currency name]
en: South African Rand
es: Rand sudafricano

[ctx: South African Rand - unit synonyms for matching user input]
en: rand
es: rands

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rand
es: %1 rands

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rand | %1 rand
es[0]: %1 rand
es[1]: %1 rands

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
es: Corona islandesa

[ctx: Icelandic Krona - unit synonyms for matching user input]
en: Icelandic krona;Icelandic crown
es: Corona islandesa;Krona islandesa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Icelandic kronar
es: %1 coronas islandesas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronar
es[0]: %1 corona islandesa
es[1]: %1 coronas islandesas

en: Density
es: Densidad

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
es: kilogramos por metro cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
es: kilogramo por metro cúbico;kilogramos por metro cúbico;kg/m³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
es: %1 kilogramos por metro cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
es[0]: %1 kilogramo por metro cúbico
es[1]: %1 kilogramos por metro cúbico

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
es: kilogramos por litro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
es: kilogramo por litro;kilogramos por litro;kg/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
es: %1 kilogramos por litro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
es[0]: %1 kilogramo por litro
es[1]: %1 kilogramos por litro

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
es: gramos por litro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
es: gramo por litro;gramos por litro;g/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
es: %1 gramos por litro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
es[0]: %1 gramo por litro
es[1]: %1 gramos por litro

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
es: gramos por mililitro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
es: gramo por mililitro;gramos por mililitro;g/ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
es: %1 gramos por mililitro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
es[0]: %1 gramo por mililitro
es[1]: %1 gramos por mililitro

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
es: onzas por pulgada cúbica

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
es: onza por pulgada cúbica;onzas por pulgada cúbica;oz/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
es: %1 onzas por pulgada cúbica

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
es[0]: %1 onza por pulgada cúbica
es[1]: %1 onzas por pulgada cúbica

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
es: onzas por pie cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
es: onza por pie cúbico;onzas por pie cúbico;oz/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
es: %1 onzas por pie cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
es[0]: %1 onza por pie cúbico
es[1]: %1 onzas por pie cúbico

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
es: libras por pulgada cúbica

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
es: libra por pulgada cúbica;libras por pulgada cúbica;lb/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
es: %1 libras por pulgada cúbica

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
es[0]: %1 libra por pulgada cúbica
es[1]: %1 libras por pulgada cúbica

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
es: libras por pie cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
es: libra por pie cúbico;libras por pie cúbico;lb/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
es: %1 libras por pie cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
es[0]: %1 libra por pie cúbico
es[1]: %1 libras por pie cúbico

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
es: libras por yarda cúbica

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
es: libra por yarda cúbica;libras por yarda cúbica;lb/yd³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
es: %1 libras por yarda cúbica

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
es[0]: %1 libra por yarda cúbica
es[1]: %1 libras por yarda cúbica

en: ElectricalCurrent
es: Corriente eléctrica

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
es: yottaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
es: yottaamperio;yottaamperios;YA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
es: %1 yottaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaampere | %1 yottaamperes
es[0]: %1 yottaamperio
es[1]: %1 yottaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: zettaamperes
es: zettaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaampere;zettaamperes;ZA
es: zettaamperio;zettaamperios;ZA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
es: %1 zettaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaampere | %1 zettaamperes
es[0]: %1 zettaamperio
es[1]: %1 zettaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: exaamperes
es: exaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaampere;exaamperes;EA
es: exaamperio;exaamperios;EA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaamperes
es: %1 exaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaampere | %1 exaamperes
es[0]: %1 exaamperio
es[1]: %1 exaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: petaamperes
es: petaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaampere;petaamperes;PA
es: petaamperio;petaamperios;PA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaamperes
es: %1 petaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaampere | %1 petaamperes
es[0]: %1 petaamperio
es[1]: %1 petaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: teraamperes
es: teraamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraampere;teraamperes;TA
es: teraamperio;teraamperios;TA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraamperes
es: %1 teraamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraampere | %1 teraamperes
es[0]: %1 teraamperio
es[1]: %1 teraamperios

[ctx: unit description in lists]
en: gigaamperes
es: gigaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaampere;gigaamperes;GA
es: gigaamperio;gigaamperios;GA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaamperes
es: %1 gigaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaampere | %1 gigaamperes
es[0]: %1 gigaamperio
es[1]: %1 gigaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: megaamperes
es: megaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaampere;megaamperes;MA
es: megaamperio;megaamperios;MA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaamperes
es: %1 megaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaampere | %1 megaamperes
es[0]: %1 megaamperio
es[1]: %1 megaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: kiloamperes
es: kiloamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloampere;kiloamperes;kA
es: kiloamperio;kiloamperio;kA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloamperes
es: %1 kiloamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloampere | %1 kiloamperes
es[0]: %1 kiloamperio
es[1]: %1 kiloamperios

[ctx: unit description in lists]
en: hectoamperes
es: hectoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoampere;hectoamperes;hA
es: hectoamperio;hectoamperios;hA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoamperes
es: %1 hectoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoampere | %1 hectoamperes
es[0]: %1 hectoamperio
es[1]: %1 hectoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: decaamperes
es: decaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaampere;decaamperes;daA
es: decaamperio;decaamperios;daA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaamperes
es: %1 decaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaampere | %1 decaamperes
es[0]: %1 decaamperio
es[1]: %1 decaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: amperes
es: amperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: amp;amps;ampere;amperes;A
es: amp;amps;amperio;amperios;ampere;amperes;A

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 amperes
es: %1 amperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ampere | %1 amperes
es[0]: %1 amperio
es[1]: %1 amperios

[ctx: unit description in lists]
en: deciamperes
es: deciamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciampere;deciamperes;dA
es: deciamperio;deciamperios;dA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciamperes
es: %1 deciamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciampere | %1 deciamperes
es[0]: %1 deciamperio
es[1]: %1 deciamperios

[ctx: unit description in lists]
en: centiamperes
es: centiamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiampere;centiamperes;cA
es: centiamperio;centiamperios;cA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiamperes
es: %1 centiamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiampere | %1 centiamperes
es[0]: %1 centiamperio
es[1]: %1 centiamperios

[ctx: unit description in lists]
en: milliamperes
es: miliamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliamp;milliamps;milliampere;milliamperes;mA
es: miliamp;miliamps;miliamperio;miliamperios;mA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliamperes
es: %1 miliamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliampere | %1 milliamperes
es[0]: %1 miliamperio
es[1]: %1 miliamperios

[ctx: unit description in lists]
en: microamperes
es: microamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microamp;microamps;microampere;microamperes;µA;uA
es: microamp;microamps;microamperio;microamperios;µA;uA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microamperes
es: %1 microamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microampere | %1 microamperes
es[0]: %1 microamperio
es[1]: %1 microamperios

[ctx: unit description in lists]
en: nanoamperes
es: nanoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nanoamperes;nA
es: nanoamp;nanoamps;nanoamperio;nanoamperios;nA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoamperes
es: %1 nanoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoampere | %1 nanoamperes
es[0]: %1 nanoamperio
es[1]: %1 nanoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: picoamperes
es: picoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoamp;picoamps;picoampere;picoamperes;pA
es: picoamp;picoamps;picoamperio;picoamperios;pA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoamperes
es: %1 picoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoampere | %1 picoamperes
es[0]: %1 picoamperio
es[1]: %1 picoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: femtoamperes
es: femtoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoampere;femtoamperes;fA
es: femtoamperio;femtoamperios;fA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoamperes
es: %1 femtoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoampere | %1 femtoamperes
es[0]: %1 femtoamperio
es[1]: %1 femtoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: attoamperes
es: attoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoampere;attoamperes;aA
es: attoamperio;attoamperios;aA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoamperes
es: %1 attoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoampere | %1 attoamperes
es[0]: %1 attoamperio
es[1]: %1 attoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoamperes
es: zeptoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoampere;zeptoamperes;zA
es: zeptoamperio;zeptoamperios;zA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoamperes
es: %1 zeptoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoampere | %1 zeptoamperes
es[0]: %1 zeptoamperio
es[1]: %1 zeptoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoamperes
es: yoctoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoampere;yoctoamperes;yA
es: yoctoamperio;yoctoamperios;yA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoamperes
es: %1 yoctoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoampere | %1 yoctoamperes
es[0]: %1 yoctoamperio
es[1]: %1 yoctoamperios

en: Resistance
es: Resistencia

[ctx: unit description in lists]
en: yottaohms
es: yottaohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaohm;yottaohms;YΩ
es: yottaohmio;yottaohmios;YΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaohms
es: %1 yottaohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaohm | %1 yottaohms
es[0]: %1 yottaohmio
es[1]: %1 yottaohmio

[ctx: unit description in lists]
en: zettaohms
es: zettaohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaohm;zettaohms;ZΩ
es: zettaohmio;zettaohmios;ZΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaohms
es: %1 zettaohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaohm | %1 zettaohms
es[0]: %1 zettaohmio
es[1]: %1 zettaohmios

[ctx: unit description in lists]
en: exaohms
es: exaohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaohm;exaohms;EΩ
es: exaohmio;exaohmios;EΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaohms
es: %1 exaohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaohm | %1 exaohms
es[0]: %1 exaohmio
es[1]: %1 exaohmios

[ctx: unit description in lists]
en: petaohms
es: petaohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaohm;petaohms;PΩ
es: petaohmio;petaohmios;PΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaohms
es: %1 petaohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaohm | %1 petaohms
es[0]: %1 petaohmio
es[1]: %1 petaohmios

[ctx: unit description in lists]
en: teraohms
es: teraohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraohm;teraohms;TΩ
es: teraohmio;teraohmios;TΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraohms
es: %1 teraohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraohm | %1 teraohms
es[0]: %1 teraohmio
es[1]: %1 teraohmios

[ctx: unit description in lists]
en: gigaohms
es: gigaohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaohm;gigaohms;GΩ
es: gigaohmio;gigaohmios;GΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaohms
es: %1 gigaohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaohm | %1 gigaohms
es[0]: %1 gigaohmio
es[1]: %1 gigaohmios

[ctx: unit description in lists]
en: megaohms
es: megaohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaohm;megaohms;MΩ
es: megaohmio;megaohmios;MΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaohms
es: %1 megaohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaohm | %1 megaohms
es[0]: %1 megaohmio
es[1]: %1 megaohmios

[ctx: unit description in lists]
en: kiloohms
es: kiloohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloohm;kiloohms;kΩ
es: kiloohmio;kiloohmios;kΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloohms
es: %1 kiloohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloohm | %1 kiloohms
es[0]: %1 kiloohmio
es[1]: %1 kiloohmios

[ctx: unit description in lists]
en: hectoohms
es: hectoohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoohm;hectoohms;hΩ
es: hectoohmio;hectoohmios;hΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoohms
es: %1 hectoohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoohm | %1 hectoohms
es[0]: %1 hectoohmio
es[1]: %1 hectoohmios

[ctx: unit description in lists]
en: decaohms
es: decaohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaohm;decaohms;daΩ
es: decaohmio;decaohmios;daΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaohms
es: %1 decaohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaohm | %1 decaohms
es[0]: %1 decaohmio
es[1]: %1 decaohmios

[ctx: unit description in lists]
en: ohms
es: ohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ohm;ohms;Ω
es: ohmio;ohmios;ohms;ohms;Ω

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ohms
es: %1 ohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ohm | %1 ohms
es[0]: %1 ohmio
es[1]: %1 ohmios

[ctx: unit description in lists]
en: deciohms
es: deciohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciohm;deciohms;dΩ
es: deciohmio;deciohmios;dΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciohms
es: %1 deciohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciohm | %1 deciohms
es[0]: %1 deciohmio
es[1]: %1 deciohmios

[ctx: unit description in lists]
en: centiohms
es: centiohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiohm;centiohms;cΩ
es: centiohmio;centiohmios;cΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiohms
es: %1 centiohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiohm | %1 centiohms
es[0]: %1 centiohmio
es[1]: %1 centiohmios

[ctx: unit description in lists]
en: milliohms
es: miliohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliohm;milliohms;mΩ
es: miliohmio;miliohmios;mΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliohms
es: %1 miliohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliohm | %1 milliohms
es[0]: %1 miliohmio
es[1]: %1 miliohmios

[ctx: unit description in lists]
en: microohms
es: microohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microohm;microohms;µΩ;uΩ
es: microohmio;microohmios;µΩ;uΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microohms
es: %1 microohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microohm | %1 microohms
es[0]: %1 microohmio
es[1]: %1 microohmios

[ctx: unit description in lists]
en: nanoohms
es: nanoohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoohm;nanoohms;nΩ
es: nanoohmio;nanoohmios;nΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoohms
es: %1 nanoohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoohm | %1 nanoohms
es[0]: %1 nanoohmio
es[1]: %1 nanoohmios

[ctx: unit description in lists]
en: picoohms
es: picoohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoohm;picoohms;pΩ
es: picoohmio;picoohmios;pΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoohms
es: %1 picoohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoohm | %1 picoohms
es[0]: %1 picoohmio
es[1]: %1 picoohmios

[ctx: unit description in lists]
en: femtoohms
es: femtoohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoohm;femtoohms;fΩ
es: femtoohmio;femtoohmios;fΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoohms
es: %1 femtoohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoohm | %1 femtoohms
es[0]: %1 femtoohmio
es[1]: %1 femtoohmios

[ctx: unit description in lists]
en: attoohms
es: attoohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoohm;attoohms;aΩ
es: attoohmio;attoohmios;aΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoohms
es: %1 attoohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoohm | %1 attoohms
es[0]: %1 attoohmio
es[1]: %1 attoohmios

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoohms
es: zeptoohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoohm;zeptoohms;zΩ
es: zeptoohmio;zeptoohmios;zΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoohms
es: %1 zeptoohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoohm | %1 zeptoohms
es[0]: %1 zeptoohmio
es[1]: %1 zeptoohmios

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoohms
es: yoctoohmios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoohm;yoctoohms;yΩ
es: yoctoohmio;yoctoohmios;yΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoohms
es: %1 yoctoohmios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoohm | %1 yoctoohms
es[0]: %1 yoctoohmio
es[1]: %1 yoctoohmios

en: Energy
es: Energía

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
es: yottajulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
es: yottajulio;yottajulio;YJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
es: %1 yottajulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottajoule | %1 yottajoules
es[0]: %1 yottajulio
es[1]: %1 yottajulios

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
es: zettajulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
es: zettajulio;zettajulios;ZJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
es: %1 zettajulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettajoule | %1 zettajoules
es[0]: %1 zettajulio
es[1]: %1 zettajulios

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
es: exajulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exajoule;exajoules;EJ
es: exajulio;exajulios;EJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
es: %1 exajulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exajoule | %1 exajoules
es[0]: %1 exajulio
es[1]: %1 exajulios

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
es: petajulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petajoule;petajoules;PJ
es: petajulio;petajulios;PJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
es: %1 petajulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petajoule | %1 petajoules
es[0]: %1 petajulio
es[1]: %1 petajulios

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
es: terajulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terajoule;terajoules;TJ
es: terajulio;terajulios;TJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
es: %1 terajulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terajoule | %1 terajoules
es[0]: %1 terajulio
es[1]: %1 terajulios

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
es: gigajulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
es: gigajulio;gigajulios;GJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
es: %1 gigajulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigajoule | %1 gigajoules
es[0]: %1 gigajulio
es[1]: %1 gigajulios

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
es: megajulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megajoule;megajoules;MJ
es: megajulio;megajulios;MJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
es: %1 megajulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megajoule | %1 megajoules
es[0]: %1 megajulio
es[1]: %1 megajulios

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
es: kilojulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
es: kilojulio;kilojulios;kJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
es: %1 kilojulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule | %1 kilojoules
es[0]: %1 kilojulio
es[1]: %1 kilojulios

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
es: hectojulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
es: hectojulio;hectojulios;hJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
es: %1 hectojulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
es[0]: %1 hectojulio
es[1]: %1 hectojulios

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
es: decajulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
es: decajulio;decajulios;daJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
es: %1 decajulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
es[0]: %1 decajulio
es[1]: %1 decajulios

[ctx: unit description in lists]
en: joules
es: julios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule;joules;J
es: julio;julios;J

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
es: %1 julios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule | %1 joules
es[0]: %1 julio
es[1]: %1 julios

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
es: decijulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decijoule;decijoules;dJ
es: decijulio;decijulios;dJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
es: %1 decijulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decijoule | %1 decijoules
es[0]: %1 decijulio
es[1]: %1 decijulios

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
es: centijulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centijoule;centijoules;cJ
es: centijulio;centijulios;cJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
es: %1 centijulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centijoule | %1 centijoules
es[0]: %1 centijulio
es[1]: %1 centijulios

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
es: milijulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
es: milijulio;milijulios;mJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
es: %1 milijulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millijoule | %1 millijoules
es[0]: %1 milijulio
es[1]: %1 milijulios

[ctx: unit description in lists]
en: microjoules
es: microjulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
es: microjulio;microjulios;µJ;uJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microjoules
es: %1 microjulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microjoule | %1 microjoules
es[0]: %1 microjulio
es[1]: %1 microjulios

[ctx: unit description in lists]
en: nanojoules
es: nanojulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanojoule;nanojoules;nJ
es: nanojulio;nanojulios;nJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanojoules
es: %1 nanojulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanojoule | %1 nanojoules
es[0]: %1 nanojulio
es[1]: %1 nanojulios

[ctx: unit description in lists]
en: picojoules
es: picojulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
es: picojulio;picojulios;pJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picojoules
es: %1 picojulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picojoule | %1 picojoules
es[0]: %1 picojulio
es[1]: %1 picojulios

[ctx: unit description in lists]
en: femtojoules
es: femtojulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtojoule;femtojoules;fJ
es: femtojulio;femtojulios;fJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtojoules
es: %1 femtojulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtojoule | %1 femtojoules
es[0]: %1 femtojulio
es[1]: %1 femtojulios

[ctx: unit description in lists]
en: attojoules
es: attojulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attojoule;attojoules;aJ
es: attojulio;attojulios;aJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attojoules
es: %1 attojulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attojoule | %1 attojoules
es[0]: %1 attojulio
es[1]: %1 attojulios

[ctx: unit description in lists]
en: zeptojoules
es: zeptojulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptojoule;zeptojoules;zJ
es: zeptojulio;zeptojulios;zJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptojoules
es: %1 zeptojulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptojoule | %1 zeptojoules
es[0]: %1 zeptojulio
es[1]: %1 zeptojulios

[ctx: unit description in lists]
en: yoctojoules
es: yoctojulios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
es: yoctojulio;yoctojulios;yJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctojoules
es: %1 yoctojulios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctojoule | %1 yoctojoules
es[0]: %1 yoctojulio
es[1]: %1 yoctojulios

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
es: cantidad diaria recomendada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
es: cantidad diaria recomendada;cantidad diaria recomendada;CDR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
es: %1 cantidad diaria recomendada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
es[0]: %1 cantidad diaria recomendada
es[1]: %1 cantidad diaria recomendada

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
es: electronvoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
es: electronvoltio;electronvoltios;eV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
es: %1 electronvoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
es[0]: %1 electronvoltio
es[1]: %1 electronvoltios

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
es: julios por mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
es: julios por mol;juliospormol;juliomol;jmol;j/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
es: %1 julios por mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
es[0]: %1 julio por mol
es[1]: %1 julios por mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
es: kilojulios por mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
es: kilojulio por mol;kilojuliopormol;kilojulio por mol;kilojuliomol;kjmol;kj/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
es: %1 kilojulios por mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
es[0]: %1 kilojulio por mol
es[1]: %1 kilojulios por mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
es: kilocalorías

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
es: kilocaloría;kilocalorías;kcal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
es: %1 kilocalorías

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
es[0]: %1 kilocaloría
es[1]: %1 kilocalorías

[ctx: unit description in lists]
en: British Thermal Unit
es: British thermal unit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Btu;BTU;Btus;BTUs
es: Btu;BTu;BTU;Btus;BTus;BTUs

[ctx: energy unit symbol]
en: Erg
es: Ergio

[ctx: unit description in lists]
en: ergs
es: ergios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Erg;erg;Ergs;ergs
es: Ergio;ergio;Erg;erg;Ergios;ergios;Ergs;ergs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ergs
es: %1 ergios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 erg | %1 erg
es[0]: %1 ergio
es[1]: %1 ergios

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
es: longitud de onda del fotón en nanometros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
es: nm;longitud de onda del fotón

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
es: %1 nanómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
es[0]: %1 nanómetro
es[1]: %1 nanómetros

en: Force
es: Fuerza

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
es: milinewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millinewton;millinewtons;mN
es: milinewton;milinewtons;mN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
es: %1 milinewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millinewton | %1 millinewtons
es[0]: %1 milinewton
es[1]: %1 milinewtons

[ctx: unit description in lists]
en: dynes
es: dinas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
es: dina;dinas;dyn

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 dynes
es: %1 dinas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
es[0]: %1 dina
es[1]: %1 dinas

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
es: kilopondios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
es: kilogramo-fuerza;kilopondio;kilopondios;kp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
es: %1 kilopondios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopond | %1 kiloponds
es[0]: %1 kilopondio
es[1]: %1 kilopondios

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
es: libra-fuerza

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
es: libra-fuerza;lbf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
es: %1 libras-fuerza

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
es[0]: %1 libra-fuerza
es[1]: %1 libras-fuerza

[ctx: unit description in lists]
en: poundals
es: poundales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: poundal;poundals;pdl
es: poundal;poundales;pdl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
es: %1 poundales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 poundal | %1 poundals
es[0]: %1 poundal
es[1]: %1 poundales

en: Frequency
es: Frecuencia

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
es: yottahercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottahertz;yottahertzs;YHz
es: yottahercio;yottahercios;YHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
es: %1 yottahercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottahertz | %1 yottahertzs
es[0]: %1 yottahercio
es[1]: %1 yottahercios

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
es: zettahercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
es: zettahercio;zettahercios;ZHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
es: %1 zettahercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettahertz | %1 zettahertzs
es[0]: %1 zettahercio
es[1]: %1 zettahercios

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
es: exahercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exahertz;exahertzs;EHz
es: exahercio;exahercios;EHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
es: %1 exahercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exahertz | %1 exahertzs
es[0]: %1 exahercio
es[1]: %1 exahercios

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
es: petahercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petahertz;petahertzs;PHz
es: petahercio;petahercios;PHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
es: %1 petahercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petahertz | %1 petahertzs
es[0]: %1 petahercio
es[1]: %1 petahercios

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
es: terahercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terahertz;terahertzs;THz
es: terahercio;terahercios;THz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
es: %1 terahercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terahertz | %1 terahertzs
es[0]: %1 terahercio
es[1]: %1 terahercios

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
es: gigahercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
es: gigahercio;gigahercios;GHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
es: %1 gigahercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigahertz | %1 gigahertzs
es[0]: %1 gigahercio
es[1]: %1 gigahercios

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
es: megahercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megahertz;megahertzs;MHz
es: megahercio;megahercios;MHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
es: %1 megahercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megahertz | %1 megahertzs
es[0]: %1 megahercio
es[1]: %1 megahercios

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
es: kilohercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
es: kilohercio;kilohercios;kHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
es: %1 kilohercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilohertz | %1 kilohertzs
es[0]: %1 kilohercio
es[1]: %1 kilohercios

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
es: hectohercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectohertz;hectohertzs;hHz
es: hectohercio;hectohercios;hHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
es: %1 hectohercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectohertz | %1 hectohertzs
es[0]: %1 hectohercio
es[1]: %1 hectohercios

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
es: decahercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
es: decahercio;decahercios;daHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
es: %1 decahercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decahertz | %1 decahertzs
es[0]: %1 decahercio
es[1]: %1 decahercios

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
es: hercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hertz;hertzs;Hz
es: hercio;hercios;Hz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
es: %1 hercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hertz | %1 hertzs
es[0]: %1 hercio
es[1]: %1 hercios

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
es: decihercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decihertz;decihertzs;dHz
es: decihercio;decihercios;dHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
es: %1 decihercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decihertz | %1 decihertzs
es[0]: %1 decihercio
es[1]: %1 decihercios

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
es: centihercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centihertz;centihertzs;cHz
es: centihercio;centihercios;cHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
es: %1 centihercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centihertz | %1 centihertzs
es[0]: %1 centihercio
es[1]: %1 centihercios

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
es: milihercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
es: milihercio;milihercios;mHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
es: %1 milihercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millihertz | %1 millihertzs
es[0]: %1 milihercio
es[1]: %1 milihercios

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
es: microhercio

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microhertz;microhertzs;µHz;uHz
es: microhercio;microhercios;µHz;uHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
es: %1 microhercio

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microhertz | %1 microhertzs
es[0]: %1 microhercio
es[1]: %1 microhercio

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
es: nanohercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanohertz;nanohertzs;nHz
es: nanohercio;nanohercios;nHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
es: %1 nanohercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanohertz | %1 nanohertzs
es[0]: %1 nanohercio
es[1]: %1 nanohercios

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
es: picohercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picohertz;picohertzs;pHz
es: picohercio;picohercios;pHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
es: %1 picohercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picohertz | %1 picohertzs
es[0]: %1 picohercio
es[1]: %1 picohercios

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
es: femtohercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtohertz;femtohertzs;fHz
es: femtohercio;femtohercios;fHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
es: %1 femtohercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtohertz | %1 femtohertzs
es[0]: %1 femtohercio
es[1]: %1 femtohercios

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
es: attohercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attohertz;attohertzs;aHz
es: attohercio;attohercios;aHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
es: %1 attohercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attohertz | %1 attohertzs
es[0]: %1 attohercio
es[1]: %1 attohercios

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
es: zeptohercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptohertz;zeptohertzs;zHz
es: zeptohercio;zeptohercios;zHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
es: %1 zeptohercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptohertz | %1 zeptohertzs
es[0]: %1 zeptohercio
es[1]: %1 zeptohercios

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
es: yoctohercios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctohertz;yoctohertzs;yHz
es: yoctohercio;yoctohercios;yHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
es: %1 yoctohercios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctohertz | %1 yoctohertzs
es[0]: %1 yoctohercio
es[1]: %1 yoctohercios

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
es: revoluciones por minuto

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
es: revoluciones por minuto;revolución por minuto;RPM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
es: %1 revoluciones por minuto

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
es[0]: %1 revolución por minuto
es[1]: %1 revoluciones por minuto

en: Fuel Efficiency
es: Eficiencia de combustible

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
es: litros cada 100 kilómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
es: litro por 100 kilómetros;litros por 100 kilómetros;l/100 km;L/100 km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
es: %1 litros cada 100 kilómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
es[0]: %1 litro cada 100 kilómetros
es[1]: %1 litros cada 100 kilómetros

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
es: millas por galón estadounidense

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
es: milla por galón estadounidense;millas por galón estadounidense;mpg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
es: %1 millas por galón estadounidense

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
es[0]: %1 milla por galón estadounidense
es[1]: %1 millas por galón estadounidense

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
es: millas por galón imperial

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per imperial gallon;miles per imperial gallon;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)
es: milla por galón imperial;millas por galón imperial;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
es: %1 millas por galón imperial

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
es[0]: %1 milla por galón imperial
es[1]: %1 millas por galón imperial

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
es: kilómetros por litro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
es: kilómetro por litro;kilómetros por litro;kmpl;km/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
es: %1 kilómetros por litro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
es[0]: %1 kilómetro por litro
es[1]: %1 kilómetros por litro

en: Length
es: Longitud

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
es: yottámetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
es: yottámetro;yottámetros;Ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
es: %1 yottámetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
es[0]: %1 yottámetro
es[1]: %1 yottámetros

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
es: zettámetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
es: zettámetro;zettámetros;Zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
es: %1 zettámetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
es[0]: %1 zettámetro
es[1]: %1 zettámetros

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
es: exámetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
es: exámetro;exámetros;Em

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
es: %1 exámetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
es[0]: %1 exámetro
es[1]: %1 exámetros

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
es: petámetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
es: petámetro;petámetros;Pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
es: %1 petámetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
es[0]: %1 petámetro
es[1]: %1 petámetros

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
es: terámetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
es: terámetro;terámetros;Tm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
es: %1 terámetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
es[0]: %1 terámetro
es[1]: %1 terámetros

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
es: gigámetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
es: gigámetro;gigámetros;Gm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
es: %1 gigámetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
es[0]: %1 gigámetro
es[1]: %1 gigámetros

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
es: megámetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
es: megámetro;megámetros;Mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
es: %1 megámetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
es[0]: %1 megámetro
es[1]: %1 megámetros

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
es: kilómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
es: kilómetro;kilómetros;km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
es: %1 kilómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
es[0]: %1 kilómetro
es[1]: %1 kilómetros

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
es: hectómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
es: hectómetro;hectómetros;hm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
es: %1 hectómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
es[0]: %1 hectómetro
es[1]: %1 hectómetros

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
es: decámetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
es: decámetro;decámetros;dam

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
es: %1 decámetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
es[0]: %1 decámetro
es[1]: %1 decámetros

[ctx: unit description in lists]
en: meters
es: metros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
es: metro;metros;m

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
es: %1 metros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
es[0]: %1 metro
es[1]: %1 metros

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
es: decímetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
es: decímetro;decímetros;dm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
es: %1 decímetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
es[0]: %1 decímetro
es[1]: %1 decímetros

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
es: centímetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
es: centímetro;centímetros;cm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
es: %1 centímetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
es[0]: %1 centímetro
es[1]: %1 centímetros

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
es: milímetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
es: milímetro;milímetros;mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
es: %1 milímetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
es[0]: %1 milímetro
es[1]: %1 milímetros

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
es: micrómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
es: micrómetro;micrómetros;µm;um

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
es: %1 micrómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
es[0]: %1 micrómetro
es[1]: %1 micrómetros

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
es: nanómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
es: nanómetro;nanómetros;nm

[ctx: unit description in lists]
en: Ångström
es: angstrom

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströms;Ångstroms;Angströms;Angstroms;Å
es: Ångström;Ångstrom;Angström;angstrom;Ångströms;Ångstroms;Angströms;angstroms;Å

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
es: %1 angstroms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Ångström | %1 Ångströms
es[0]: %1 angstrom
es[1]: %1 angstroms

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
es: picómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
es: picómetro;picómetros;pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
es: %1 picómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
es[0]: %1 picómetro
es[1]: %1 picómetros

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
es: femtómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
es: femtómetro;femtómetros;fm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
es: %1 femtómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
es[0]: %1 femtómetro
es[1]: %1 femtómetros

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
es: attómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
es: attómetro;attómetros;am

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
es: %1 attómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
es[0]: %1 attómetro
es[1]: %1 attómetros

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
es: zeptómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
es: zeptómetro;zeptómetros;zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
es: %1 zeptómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
es[0]: %1 zeptómetro
es[1]: %1 zeptómetros

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
es: yoctómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
es: yoctómetro;yoctómetros;ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
es: %1 yoctómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
es[0]: %1 yoctómetro
es[1]: %1 yoctómetros

[ctx: unit description in lists]
en: inches
es: pulgadas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
es: pulgada;pulgadas;in;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
es: %1 pulgadas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
es[0]: %1 pulgada
es[1]: %1 pulgadas

[ctx: length unit symbol]
en: thou
es: mil

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
es: milésimas de pulgada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: thou;mil;point;thousandth of an inch;thousandths of an inch
es: mil;punto;milésima de pulgada;milésimas de pulgada

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
es: %1 milésimas de pulgada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
es[0]: %1 milésima de pulgada
es[1]: %1 milésimas de pulgada

[ctx: unit description in lists]
en: feet
es: pies

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
es: pie;pies;ft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
es: %1 pies

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
es[0]: %1 pie
es[1]: %1 pies

[ctx: unit description in lists]
en: yards
es: yardas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
es: yarda;yardas;yd

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
es: %1 yardas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yard | %1 yards
es[0]: %1 yarda
es[1]: %1 yardas

[ctx: unit description in lists]
en: miles
es: millas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
es: milla;millas;mi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
es: %1 millas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
es[0]: %1 milla
es[1]: %1 millas

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
es: millas náuticas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
es: milla náutica;millas náuticas;nmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
es: %1 millas náuticas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
es[0]: %1 milla náutica
es[1]: %1 millas náuticas

[ctx: length unit symbol]
en: ly
es: al

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
es: años luz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
es: año luz;años luz;al;año-luz;años-luz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
es: %1 años luz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
es[0]: %1 año luz
es[1]: %1 años luz

[ctx: length unit symbol]
en: au
es: ua

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
es: unidades astronómicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
es: unidad atronómica;unidades astronómicas;ua

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
es: %1 unidades astronómicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
es[0]: %1 unidad astronómica
es[1]: %1 unidades astronómicas

en: Mass
es: Masa

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
es: yottagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
es: yottagramo;yottagramos;Yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
es: %1 yottagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
es[0]: %1 yottagramo
es[1]: %1 yottagramos

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
es: zettagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
es: zettagramo;zettagramos;Zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
es: %1 zettagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
es[0]: %1 zettagramo
es[1]: %1 zettagramos

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
es: exagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
es: exagramo;exagramos;Eg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
es: %1 exagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
es[0]: %1 exagramo
es[1]: %1 exagramos

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
es: petagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
es: petagramo;petagramos;Pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
es: %1 petagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petagram | %1 petagrams
es[0]: %1 petagramo
es[1]: %1 petagramos

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
es: teragramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
es: teragramo;teragramos;Tg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
es: %1 teragramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teragram | %1 teragrams
es[0]: %1 teragramo
es[1]: %1 teragramos

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
es: gigagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
es: gigagramo;gigagramos;Gg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
es: %1 gigagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigagram | %1 gigagrams
es[0]: %1 gigagramo
es[1]: %1 gigagramos

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
es: megagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
es: megagramo;megagramos;Mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
es: %1 megagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megagram | %1 megagrams
es[0]: %1 megagramo
es[1]: %1 megagramos

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
es: kilogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
es: kilogramo;kilogramos;kg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
es: %1 kilogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram | %1 kilograms
es[0]: %1 kilogramo
es[1]: %1 kilogramos

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
es: hectogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
es: hectogramo;hectogramos;hg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
es: %1 hectogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
es[0]: %1 hectogramo
es[1]: %1 hectogramos

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
es: decagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
es: decagramo;decagramos;dag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
es: %1 decagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
es[0]: %1 decagramo
es[1]: %1 decagramos

[ctx: unit description in lists]
en: grams
es: gramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
es: gramo;gramos;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
es: %1 gramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram | %1 grams
es[0]: %1 gramo
es[1]: %1 gramos

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
es: decigramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
es: decigramo;decigramos;dg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
es: %1 decigramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
es[0]: %1 decigramo
es[1]: %1 decigramos

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
es: centigramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
es: centigramo;centigramos;cg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
es: %1 centigramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
es[0]: %1 centigramo
es[1]: %1 centigramos

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
es: miligramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
es: miligramo;miligramos;mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
es: %1 miligramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
es[0]: %1 miligramo
es[1]: %1 miligramos

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
es: microgramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
es: microgramo;microgramos;µg;ug

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
es: %1 microgramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
es[0]: %1 microgramo
es[1]: %1 microgramos

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
es: nanogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
es: nanogramo;nanogramos;ng

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
es: %1 nanogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanogram | %1 nanograms
es[0]: %1 nanogramo
es[1]: %1 nanogramos

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
es: picogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
es: picogramo;picogramos;pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
es: %1 picogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
es[0]: %1 picogramo
es[1]: %1 picogramos

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
es: femtogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
es: femtogramo;femtogramos;fg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
es: %1 femtogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtogram | %1 femtograms
es[0]: %1 femtogramo
es[1]: %1 femtogramos

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
es: attogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
es: attogramo;attogramos;ag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
es: %1 attogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attogram | %1 attograms
es[0]: %1 attogramo
es[1]: %1 attogramos

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
es: zeptogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
es: zeptogramo;zeptogramos;zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
es: %1 zeptogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptogram | %1 zeptograms
es[0]: %1 zeptogramo
es[1]: %1 zeptogramos

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
es: yoctogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
es: yoctogramo;yoctogramos;yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
es: %1 yoctogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
es[0]: %1 yoctogramo
es[1]: %1 yoctogramos

[ctx: unit description in lists]
en: tons
es: toneladas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ton;tons;t;tonne;tonnes
es: ton;tons;t;tona;tonas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
es: %1 toneladas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
es[0]: %1 tonelada
es[1]: %1 toneladas

[ctx: unit description in lists]
en: carats
es: quilates

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: carat;carats;CD;ct
es: quilate;quilates;CD;kt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
es: %1 quilates

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
es[0]: %1 quilate
es[1]: %1 quilates

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
es: libras

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;lb;lbs
es: libra;libras;lb;lbs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
es: %1 libras

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
es[0]: %1 libra
es[1]: %1 libras

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
es: onzas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
es: onza;onzas;oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
es: %1 onzas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
es[0]: %1 onza
es[1]: %1 onzas

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
es: onzas troy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
es: onza troy;onzas troy;t oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
es: %1 onzas troy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
es[0]: %1 onza troy
es[1]: %1 onzas troy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewton;kN
es: kilonewton;kilonewtons;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 stone
es: %1 stones

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 stone | %1 stone
es[0]: %1 stone
es[1]: %1 stones

en: Permeability
es: Permeabilidad

[ctx: unit description in lists]
en: Milli-Darcy
es: milidarcy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Milli-Darcy;MilliDarcy;MilliDar;mDarcy;mDar;mDarc
es: Milidarcy;Millidar;mDarcy;mDar;mDarc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Milli-Darcy
es: %1 milidarcy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Milli-Darcy | %1 Milli-Darcys
es[0]: %1 Milidarcy
es[1]: %1 Milidarcys

[ctx: unit description in lists]
en: squaremicrometers
es: micrómetros cuadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Permeability;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2
es: Permeabilidad;Pµm²;Pµm cuadrados;micrómetros cuadrados;Pµm^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers²
es: %1 micrómetros²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer² | %1 micrometers²
es[0]: %1 micrómetro²
es[1]: %1 micrómetros²

en: Power
es: Potencia

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
es: yottavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
es: yottavatio;yottavatios;YW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
es: %1 yottavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottawatt | %1 yottawatts
es[0]: %1 yottavatio
es[1]: %1 yottavatios

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
es: zettavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
es: zettavatio;zettavatios;ZW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
es: %1 zettavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettawatt | %1 zettawatts
es[0]: %1 zettavatio
es[1]: %1 zettavatios

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
es: exavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
es: exavatio;exavatios;EW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
es: %1 exavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exawatt | %1 exawatts
es[0]: %1 exavatio
es[1]: %1 exavatios

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
es: petavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
es: petavatio;petavatios;PW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
es: %1 petavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petawatt | %1 petawatts
es[0]: %1 petavatio
es[1]: %1 petavatios

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
es: teravatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terawatt;terawatts;TW
es: teravatio;teravatios;TW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
es: %1 teravatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terawatt | %1 terawatts
es[0]: %1 teravatio
es[1]: %1 teravatios

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
es: gigavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
es: gigavatio;gigavatios;GW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
es: %1 gigavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigawatt | %1 gigawatts
es[0]: %1 gigavatio
es[1]: %1 gigavatios

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
es: megavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
es: megavatio;megavatios;MW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
es: %1 megavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megawatt | %1 megawatts
es[0]: %1 megavatio
es[1]: %1 megavatios

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
es: kilovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
es: kilovatio;kilovatios;kW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
es: %1 kilovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilowatt | %1 kilowatts
es[0]: %1 kilovatio
es[1]: %1 kilovatios

[ctx: unit description in lists]
en: hectowatts
es: hectovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
es: hectovatio;hectovatios;hW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectowatts
es: %1 hectovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectowatt | %1 hectowatts
es[0]: %1 hectovatio
es[1]: %1 hectovatios

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
es: decavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
es: decavatio;decavatios;daW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
es: %1 decavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
es[0]: %1 decavatio
es[1]: %1 decavatios

[ctx: unit description in lists]
en: watts
es: vatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
es: vatio;vatios;W

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
es: %1 vatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt | %1 watts
es[0]: %1 vatio
es[1]: %1 vatios

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
es: decivatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
es: decivatio;decivatios;dW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
es: %1 decivatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciwatt | %1 deciwatts
es[0]: %1 decivatio
es[1]: %1 decivatios

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
es: centivatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
es: centivatio;centivatios;cW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
es: %1 centivatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiwatt | %1 centiwatts
es[0]: %1 centivatio
es[1]: %1 centivatios

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
es: milivatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
es: milivatio;milivatios;mW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
es: %1 milivatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliwatt | %1 milliwatts
es[0]: %1 milivatio
es[1]: %1 milivatios

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
es: microvatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
es: microvatio;microvatios;µW;uW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
es: %1 microvatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
es[0]: %1 microvatio
es[1]: %1 microvatios

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
es: nanovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
es: nanovatio;nanovatios;nW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
es: %1 nanovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanowatt | %1 nanowatts
es[0]: %1 nanovatio
es[1]: %1 nanovatios

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
es: picovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
es: picovatio;picovatios;pW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
es: %1 picovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
es[0]: %1 picovatio
es[1]: %1 picovatios

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
es: femtovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
es: femtovatio;femtovatios;fW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
es: %1 femtovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtowatt | %1 femtowatts
es[0]: %1 femtovatio
es[1]: %1 femtovatios

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
es: attovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
es: attovatio;attovatios;aW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
es: %1 attovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attowatt | %1 attowatts
es[0]: %1 attovatio
es[1]: %1 attovatios

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
es: zeptovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
es: zeptovatio;zeptovatios;zW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
es: %1 zeptovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptowatt | %1 zeptowatts
es[0]: %1 zeptovatio
es[1]: %1 zeptovatios

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
es: yoctovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
es: yoctovatio;yoctovatios;yW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
es: %1 yoctovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctowatt | %1 yoctowatts
es[0]: %1 yoctovatio
es[1]: %1 yoctovatios

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
es: caballos de vapor

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
es: caballo de vapor;caballos de vapor;hp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
es: %1 caballos de vapor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
es[0]: %1 caballo de vapor
es[1]: %1 caballos de vapor

[ctx: unit description in lists]
en: decibel kilowatts
es: decibelio-kilovatios

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel kilowatts
es: %1 decibelio-kilovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel kilowatt | %1 decibel kilowatts
es[0]: %1 decibelio-kilovatio
es[1]: %1 decibelio-kilovatios

[ctx: unit description in lists]
en: decibel watts
es: decibelio-vatios

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel watts
es: %1 decibelio-vatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel watt | %1 decibel watts
es[0]: %1 decibelio-vatio
es[1]: %1 decibelio-vatios

[ctx: unit description in lists]
en: decibel milliwatts
es: decibelio-milivatios

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel milliwatts
es: %1 decibelio-milivatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel milliwatt | %1 decibel milliwatts
es[0]: %1 decibelio-milivatio
es[1]: %1 decibelio-milivatios

[ctx: unit description in lists]
en: decibel microwatts
es: decibelio-microvatios

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel microwatts
es: %1 decibelio-microvatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel microwatt | %1 decibel microwatts
es[0]: %1 decibelio-microvatio
es[1]: %1 decibelio-microvatios

en: Pressure
es: Presión

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
es: yottapascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
es: yottapascal;yottapascales;YPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
es: %1 yottapascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottapascal | %1 yottapascals
es[0]: %1 yottapascal
es[1]: %1 yottapascales

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
es: zettapascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
es: zettapascal;zettapascales;ZPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
es: %1 zettapascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettapascal | %1 zettapascals
es[0]: %1 zettapascal
es[1]: %1 zettapascales

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
es: exapascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
es: exapascal;exapascales;EPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
es: %1 exapascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exapascal | %1 exapascals
es[0]: %1 exapascal
es[1]: %1 exapascales

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
es: petapascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
es: petapascal;petapascales;PPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
es: %1 petapascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petapascal | %1 petapascals
es[0]: %1 petapascal
es[1]: %1 petapascales

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
es: terapascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
es: terapascal;terapascales;TPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
es: %1 terapascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terapascal | %1 terapascals
es[0]: %1 terapascal
es[1]: %1 terapascales

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
es: gigapascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
es: gigapascal;gigapascales;GPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
es: %1 gigapascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigapascal | %1 gigapascals
es[0]: %1 gigapascal
es[1]: %1 gigapascales

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
es: megapascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
es: megapascal;megapascales;MPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
es: %1 megapascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megapascal | %1 megapascals
es[0]: %1 megapascal
es[1]: %1 megapascales

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
es: kilopascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
es: kilopascal;kilopascales;kPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
es: %1 kilopascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopascal | %1 kilopascals
es[0]: %1 kilopascal
es[1]: %1 kilopascales

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
es: hectopascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
es: hectopascal;hectopascales;hPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
es: %1 hectopascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
es[0]: %1 hectopascal
es[1]: %1 hectopascales

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
es: decapascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
es: decapascal;decapascales;daPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
es: %1 decapascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
es[0]: %1 decapascal
es[1]: %1 decapascales

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
es: pascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
es: pascal;pascales;Pa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
es: %1 pascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pascal | %1 pascals
es[0]: %1 pascal
es[1]: %1 pascales

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
es: decipascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
es: decipascal;decipascales;dPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
es: %1 decipascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decipascal | %1 decipascals
es[0]: %1 decipascal
es[1]: %1 decipascales

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
es: centipascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
es: centipascal;centipascales;cPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
es: %1 centipascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centipascal | %1 centipascals
es[0]: %1 centipascal
es[1]: %1 centipascales

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
es: milipascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
es: milipascal;milipascales;mPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
es: %1 milipascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millipascal | %1 millipascals
es[0]: %1 milipascal
es[1]: %1 milipascales

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
es: micropascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
es: micropascal;micropascales;µPa;uPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
es: %1 micropascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
es[0]: %1 micropascal
es[1]: %1 micropascales

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
es: nanopascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
es: nanopascal;nanopascales;nPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
es: %1 nanopascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanopascal | %1 nanopascals
es[0]: %1 nanopascal
es[1]: %1 nanopascales

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
es: picopascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
es: picopascal;picopascales;pPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
es: %1 picopascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
es[0]: %1 picopascal
es[1]: %1 picopascales

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
es: femtopascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
es: femtopascal;femtopascales;fPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
es: %1 femtopascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtopascal | %1 femtopascals
es[0]: %1 femtopascal
es[1]: %1 femtopascales

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
es: attopascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
es: attopascal;attopascales;aPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
es: %1 attopascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attopascal | %1 attopascals
es[0]: %1 attopascal
es[1]: %1 attopascales

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
es: zeptopascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
es: zeptopascal;zeptopascales;zPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
es: %1 zeptopascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptopascal | %1 zeptopascals
es[0]: %1 zeptopascal
es[1]: %1 zeptopascales

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
es: yoctopascales

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
es: yoctopascal;yoctopascales;yPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
es: %1 yoctopascales

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
es[0]: %1 yoctopascal
es[1]: %1 yoctopascales

[ctx: unit description in lists]
en: bars
es: bares

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
es: bar;bares;bar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
es: %1 bares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 bar | %1 bars
es[0]: %1 bar
es[1]: %1 bares

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
es: milibares

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
es: milibar;milibares;mbar;mb

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
es: %1 milibares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millibar | %1 millibars
es[0]: %1 milibar
es[1]: %1 milibares

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
es: decibares

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
es: decibar;decibares;dbar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
es: %1 decibares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
es[0]: %1 decibar
es[1]: %1 decibares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 torr | %1 torr
es[0]: %1 torr
es[1]: %1 torrs

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
es: atmósferas técnicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
es: atmósfera técnica;atmósferas técnicas;at

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
es: %1 atmósferas técnicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
es[0]: %1 atmósfera técnica
es[1]: %1 atmósferas técnicas

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
es: atmósferas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
es: atmósfera;atmósferas;atm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
es: %1 atmósferas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
es[0]: %1 atmósfera
es[1]: %1 atmósferas

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
es: libras de fuerza por pulgada cuadrada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
es: libra de fuerza por pulgada cuadrada;libras de fuerza por pulgadas cuadradas;psi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
es: %1 libras de fuerza por pulgadas cuadradas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
es[0]: %1 libra de fuerza por pulgada cuadrada
es[1]: %1 libras de fuerza por pulgada cuadrada

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
es: pulgadas de mercurio

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
es: pulgada de mercurio;pulgadas de mercurio;inHg;in"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
es: %1 pulgadas de mercurio

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
es[0]: %1 pulgada de mercurio
es[1]: %1 pulgadas de mercurio

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
es: milímetros de mercurio

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
es: milímetro de mercurio;milímetros de mercurio;mmHg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
es: %1 milímetros de mercurio

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
es[0]: %1 milímetro de mercurio
es[1]: %1 milímetros de mercurio

en: Temperature
es: Temperatura

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
es: %1 grados Celsius

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
es[0]: %1 grado Celsius
es[1]: %1 grados Celsius

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
es: %1 grados Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
es[0]: %1 grado Fahrenheit
es[1]: %1 grados Fahrenheit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
es: %1 grados Delisle

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
es[0]: %1 grado Delisle
es[1]: %1 grados Delisle

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
es: %1 grados Newton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
es[0]: %1 grado Newton
es[1]: %1 grados Newton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
es: %1 grados Réaumur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
es[0]: %1 grado Réaumur
es[1]: %1 grados Réaumur

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
es: %1 grados Rømer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
es[0]: %1 grado Rømer
es[1]: %1 grados Rømer

en: Thermal Conductivity
es: Conductividad térmica

[ctx: unit description in lists]
en: watt per meter kelvin
es: vatio por metro y kelvin

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per meter kelvin;watt per meter-kelvin;W/mK;W/m.K
es: vatio por metro y kelvin;vatio por metro-kelvin;W/mK;W/m.K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per meter kelvin
es: %1 vatios por metro y kelvin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per meter kelvin | %1 watts per meter kelvin
es[0]: %1 vatio por metro y kelvin
es[1]: %1 vatios por metro y kelvin

[ctx: thermal conductivity unit symbol]
en: Btu/ft·hr·°F
es: Btu/ft·h·°F

[ctx: unit description in lists]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit
es: btu por pie, hora y grado Fahrenheit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit;btu per foot hour Fahrenheit;btu per foot-hour-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F
es: btu por pie, hora y grado Fahrenheit;btu por pie, hora y Fahrenheit;btu por pie-hora-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
es: %1 btu por pie, hora y grado Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit | %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
es[0]: %1 btu por pie, hora y grado Fahrenheit
es[1]: %1 btu por pie, hora y grado Fahrenheit

[ctx: thermal conductivity unit symbol]
en: Btu/ft²·hr·°F/in
es: Btu/ft²·h·°F/in

[ctx: unit description in lists]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
es: Btu por pie cuadrado, hora y grado Fahrenheit por pulgada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch;btu per foot squared hour Fahrenheit per inch;btu per sq foot-hour-Fahrenheit per inch;Btu/ft^2-hr-F/in
es: Btu por pie cuadrado, hora y grado Fahrenheit por pulgada;Btu por pie cuadrado-hora-grado Fahrenheit por pulgada;Btu/ft^2-hr-F/in

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
es: %1 btu por pie cuadrado, hora y grado Fahrenheit por pulgada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch | %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
es[0]: %1 btu por pie cuadrado, hora y grado Fahrenheit por pulgada
es[1]: %1 btu por pie cuadrado, hora y grado Fahrenheit por pulgada

en: Thermal Flux Density
es: Densidad de flujo térmico

[ctx: unit description in lists]
en: watt per square meter
es: vatio por metro cuadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per square meter;W/m2;W/m^2
es: vatio por metro cuadrado;W/m2;W/m^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per square meter
es: %1 vatios por metro cuadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per square meter | %1 watts per square meter
es[0]: %1 vatio por metro cuadrado
es[1]: %1 vatios por metro cuadrado

[ctx: thermal flux unit symbol]
en: Btu/hr/ft²
es: Btu/h/ft²

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per square foot
es: btu por hora por pie cuadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per square foot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr
es: btu por hora por pie cuadrado;Btu/h/ft2;Btu/h/ft^2;Btu/ft^2/h;Btu/ft2/h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per square foot
es: %1 btu por hora por pie cuadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per square foot | %1 btu per hour per square foot
es[0]: %1 btu por hora por pie cuadrado
es[1]: %1 btu por hora por pie cuadrado

en: Thermal Generation
es: Generación térmica

[ctx: unit description in lists]
en: watt per cubic meter
es: vatio por metro cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per cubic meter;W/m3;W/m^3
es: vatio por metro cúbico;W/m3;W/m^3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per cubic meter
es: %1 vatios por metro cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per cubic meter | %1 watts per cubic meter
es[0]: %1 vatio por metro cúbico
es[1]: %1 vatios por metro cúbico

[ctx: thermal generation unit symbol]
en: Btu/hr/ft³
es: Btu/h/ft³

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per cubic foot
es: btu por hora por pie cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per cubic foot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr
es: btu por hora por pie cúbico;Btu/h/ft3;Btu/h/ft^3;Btu/ft^3/h;Btu/ft3/h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per cubic foot
es: %1 btu por hora por pie cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per cubic foot | %1 btu per hour per cubic foot
es[0]: %1 btu por hora por pie cúbico
es[1]: %1 btu por hora por pie cúbico

en: Time
es: Tiempo

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
es: yottasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
es: yottasegundo;yottasegundos;Ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
es: %1 yottasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
es[0]: %1 yottasegundo
es[1]: %1 yottasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
es: zettasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
es: zettasegundo;zettasegundos;Zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
es: %1 zettasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
es[0]: %1 zettasegundo
es[1]: %1 zettasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
es: exasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
es: exasegundo;exasegundos;Es

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
es: %1 exasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
es[0]: %1 exasegundo
es[1]: %1 exasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
es: petasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
es: petasegundo;petasegundos;Ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
es: %1 petasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
es[0]: %1 petasegundo
es[1]: %1 petasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
es: terasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
es: terasegundo;terasegundos;Ts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
es: %1 terasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
es[0]: %1 terasegundo
es[1]: %1 terasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
es: gigasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
es: gigasegundo;gigasegundos;Gs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
es: %1 gigasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
es[0]: %1 gigasegundo
es[1]: %1 gigasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
es: megasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
es: megasegundo;megasegundos;Ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
es: %1 megasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
es[0]: %1 megasegundo
es[1]: %1 megasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
es: kilosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
es: kilosegundo;kilosegundos;ks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
es: %1 kilosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
es[0]: %1 kilosegundo
es[1]: %1 kilosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
es: hectosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
es: hectosegundo;hectosegundos;hs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
es: %1 hectosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
es[0]: %1 hectosegundo
es[1]: %1 hectosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
es: decasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
es: decasegundo;decasegundos;das

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
es: %1 decasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
es[0]: %1 decasegundos
es[1]: %1 decasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
es: segundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
es: segundo;segundos;s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
es: %1 segundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
es[0]: %1 segundo
es[1]: %1 segundos

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
es: decisegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
es: decisegundo;decisegundos;ds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
es: %1 decisegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
es[0]: %1 decisegundo
es[1]: %1 decisegundos

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
es: centisegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
es: centisegundo;centisegundos;cs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
es: %1 centisegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
es[0]: %1 centisegundo
es[1]: %1 centisegundos

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
es: milisegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
es: milisegundo;milisegundos;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
es: %1 milisegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
es[0]: %1 milisegundo
es[1]: %1 milisegundos

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
es: microsegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
es: microsegundo;microsegundos;µs;us

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
es: %1 microsegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
es[0]: %1 microsegundo
es[1]: %1 microsegundos

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
es: nanosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
es: nanosegundo;nanosegundos;ns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
es: %1 nanosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
es[0]: %1 nanosegundo
es[1]: %1 nanosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
es: picosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
es: picosegundo;picosegundos;ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
es: %1 picosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
es[0]: %1 picosegundo
es[1]: %1 picosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
es: femtosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
es: femtosegundo;femtosegundos;fs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
es: %1 femtosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
es[0]: %1 femtosegundo
es[1]: %1 femtosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
es: attosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
es: attosegundo;attosegundos;as

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
es: %1 attosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
es[0]: %1 attosegundo
es[1]: %1 attosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
es: zeptosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
es: zeptosegundo;zeptosegundos;zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
es: %1 zeptosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
es[0]: %1 zeptosegundo
es[1]: %1 zeptosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
es: yoctosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
es: yoctosegundo;yoctosegundos;ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
es: %1 yoctosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
es[0]: %1 yoctosegundo
es[1]: %1 yoctosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
es: minutos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
es: minuto;minutos;min

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
es: %1 minutos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
es[0]: %1 minuto
es[1]: %1 minutos

[ctx: unit description in lists]
en: hours
es: horas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
es: hora;horas;h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
es: %1 horas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
es[0]: %1 hora
es[1]: %1 horas

[ctx: unit description in lists]
en: days
es: días

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
es: día;días;d

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
es: %1 días

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
es[0]: %1 día
es[1]: %1 días

[ctx: time unit symbol]
en: w
es: s

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
es: semanas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
es: semana;semanas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
es: %1 semanas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
es[0]: %1 semana
es[1]: %1 semanas

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
es: años julianos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
es: año juliano;años julianos;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
es: %1 años julianos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
es[0]: %1 año juliano
es[1]: %1 años julianos

[ctx: time unit symbol]
en: lpy
es: ab

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
es: años bisiestos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
es: año bisiesto;años bisiestos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
es: %1 años bisiestos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
es[0]: %1 año bisiesto
es[1]: %1 años bisiestos

[ctx: time unit symbol]
en: y
es: a

[ctx: unit description in lists]
en: year
es: año

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
es: año;años;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
es: %1 año

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
es[0]: %1 año
es[1]: %1 años

en: Speed
es: Velocidad

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
es: metros por segundo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
es: metro por segundo;metros por segundo;m/s;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
es: %1 metros por segundo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
es[0]: %1 metro por segundo
es[1]: %1metros por segundo

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
es: kilómetros por hora

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;kph
es: kilómetro por hora;kilómetros por hora;km/h;kmh;kph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
es: %1 kilómetros por hora

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
es[0]: %1 kilómetro por hora
es[1]: %1 kilómetros por hora

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
es: millas por hora

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
es: milla por hora;millas por hora;mph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
es: %1 millas por hora

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
es[0]: %1 milla por hora
es[1]: %1 millas por hora

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
es: pies por segundo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
es: pie por segundo;pies por segundo;ft/s;ft/sec;fps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
es: %1 pies por segundo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
es[0]: %1 pie por segundo
es[1]: %1 pies por segundo

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
es: pulgadas por segundo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
es: pulgada por segundo;pulgadas por segundo;in/s;in/seg;ips

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
es: %1 pulgadas por segundo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
es[0]: %1 pulgada por segundo
es[1]: %1 pulgadas por segundo

[ctx: unit description in lists]
en: knots
es: nudos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
es: nudo;nudos;kt;millas náuticas por hora

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
es: %1 nudos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
es[0]: %1 nudo
es[1]: %1 nudos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
es: mach;machs;Ma;velocidad del sonido

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
es: velocidad de la luz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
es: velocidad de la luz;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
es: %1 velocidades de la luz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
es[0]: %1 velocidad de la luz
es[1]: %1 velocidades de la luz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
es: %1 en la escala de Beaufort

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
es[0]: %1 en la escala de Beaufort
es[1]: %1 en la escala de Beaufort

en: Voltage
es: Voltaje

[ctx: unit description in lists]
en: yottavolts
es: yottavoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottavolt;yottavolts;YV
es: yottavoltio;yottavoltios;YV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottavolts
es: %1 yottavoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottavolt | %1 yottavolts
es[0]: %1 yottavoltio
es[1]: %1 yottavoltios

[ctx: unit description in lists]
en: zettavolts
es: zettavoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettavolt;zettavolts;ZV
es: zettavoltio;zettavoltios;ZV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettavolts
es: %1 zettavoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettavolt | %1 zettavolts
es[0]: %1 zettavoltio
es[1]: %1 zettavoltios

[ctx: unit description in lists]
en: exavolts
es: exavoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exavolt;exavolts;EV
es: exavoltio;exavoltios;EV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exavolts
es: %1 exavoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exavolt | %1 exavolts
es[0]: %1 exavoltio
es[1]: %1 exavoltios

[ctx: unit description in lists]
en: petavolts
es: petavoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petavolt;petavolts;PV
es: petavoltio;petavoltios;PV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petavolts
es: %1 petavoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petavolt | %1 petavolts
es[0]: %1 petavoltio
es[1]: %1 petavoltios

[ctx: unit description in lists]
en: teravolts
es: teravoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teravolt;teravolts;TV
es: teravoltio;teravoltios;TV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teravolts
es: %1 teravoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teravolt | %1 teravolts
es[0]: %1 teravoltio
es[1]: %1 teravoltios

[ctx: unit description in lists]
en: gigavolts
es: gigavoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigavolt;gigavolts;GV
es: gigavoltio;gigavoltios;GV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigavolts
es: %1 gigavoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigavolt | %1 gigavolts
es[0]: %1 gigavoltio
es[1]: %1 gigavoltios

[ctx: unit description in lists]
en: megavolts
es: megavoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megavolt;megavolts;MV
es: megavoltio;megavoltios;MV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megavolts
es: %1 megavoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megavolt | %1 megavolts
es[0]: %1 megavoltio
es[1]: %1 megavoltios

[ctx: unit description in lists]
en: kilovolts
es: kilovoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilovolt;kilovolts;kV
es: kilovoltio;kilovoltios;kV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilovolts
es: %1 kilovoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilovolt | %1 kilovolts
es[0]: %1 kilovoltio
es[1]: %1 kilovoltios

[ctx: unit description in lists]
en: hectovolts
es: hectovoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectovolt;hectovolts;hV
es: hectovoltio;hectovoltios;hV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectovolts
es: %1 hectovoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectovolt | %1 hectovolts
es[0]: %1 hectovoltio
es[1]: %1 hectovoltios

[ctx: unit description in lists]
en: decavolts
es: decavoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decavolt;decavolts;daV
es: decavoltio;decavoltios;daV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decavolts
es: %1 decavoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decavolt | %1 decavolts
es[0]: %1 decavoltio
es[1]: %1 decavoltios

[ctx: unit description in lists]
en: volts
es: voltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: volt;volts;V
es: voltio;voltios;V

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 volts
es: %1 voltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 volt | %1 volts
es[0]: %1 voltio
es[1]: %1 voltios

[ctx: unit description in lists]
en: decivolts
es: decivoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decivolt;decivolts;dV
es: decivoltio;decivoltios;dV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decivolts
es: %1 decivoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decivolt | %1 decivolts
es[0]: %1 decivoltio
es[1]: %1 decivoltios

[ctx: unit description in lists]
en: centivolts
es: centivoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centivolt;centivolts;cV
es: centivoltio;centivoltios;cV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centivolts
es: %1 centivoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centivolt | %1 centivolts
es[0]: %1 centivoltio
es[1]: %1 centivoltios

[ctx: unit description in lists]
en: millivolts
es: milivoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millivolt;millivolts;mV
es: milivoltio;milivoltios;mV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millivolts
es: %1 milivoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millivolt | %1 millivolts
es[0]: %1 milivoltio
es[1]: %1 milivoltios

[ctx: unit description in lists]
en: microvolts
es: microvoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microvolt;microvolts;µV;uV
es: microvoltio;microvoltios;µV;uV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microvolts
es: %1 microvoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microvolt | %1 microvolts
es[0]: %1 microvoltio
es[1]: %1 microvoltios

[ctx: unit description in lists]
en: nanovolts
es: nanovoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanovolt;nanovolts;nV
es: nanovoltio;nanovoltios;nV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanovolts
es: %1 nanovoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanovolt | %1 nanovolts
es[0]: %1 nanovoltio
es[1]: %1 nanovoltios

[ctx: unit description in lists]
en: picovolts
es: picovoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picovolt;picovolts;pV
es: picovoltio;picovoltios;pV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picovolts
es: %1 picovoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picovolt | %1 picovolts
es[0]: %1 picovoltio
es[1]: %1 picovoltios

[ctx: unit description in lists]
en: femtovolts
es: femtovoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtovolt;femtovolts;fV
es: femtovoltio;femtovoltios;fV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtovolts
es: %1 femtovoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtovolt | %1 femtovolts
es[0]: %1 femtovoltio
es[1]: %1 femtovoltios

[ctx: unit description in lists]
en: attovolts
es: attovoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attovolt;attovolts;aV
es: attovoltio;attovoltios;aV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attovolts
es: %1 attovoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attovolt | %1 attovolts
es[0]: %1 attovoltio
es[1]: %1 attovoltios

[ctx: unit description in lists]
en: zeptovolts
es: zeptovoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptovolt;zeptovolts;zV
es: zeptovoltio;zeptovoltios;zV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptovolts
es: %1 zeptovoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptovolt | %1 zeptovolts
es[0]: %1 zeptovoltio
es[1]: %1 zeptovoltios

[ctx: unit description in lists]
en: yoctovolts
es: yoctovoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctovolt;yoctovolts;yV
es: yoctovoltio;yoctovoltios;yV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctovolts
es: %1 yoctovoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctovolt | %1 yoctovolts
es[0]: %1 yoctovoltio
es[1]: %1 yoctovoltios

[ctx: unit description in lists]
en: statvolts
es: estatvoltios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: statvolt;statvolts;stV
es: estatvoltio;estatvoltios;stV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 statvolts
es: %1 estatvoltios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 statvolt | %1 statvolts
es[0]: %1 estatvoltio
es[1]: %1 estatvoltios

en: Volume
es: Volumen

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
es: yottámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
es: yottámetro cúbico;yottámetros cúbicos;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
es: %1 yottámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
es[0]: %1 yottámetro cúbico
es[1]: %1 yottámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
es: zettámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
es: zettámetro cúbico;zettámetros cúbicos;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
es: %1 zettámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
es[0]: %1 zettámetro cúbico
es[1]: %1 zettámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
es: exámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
es: exámetro cúbico;exámetros cúbicos;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
es: %1 exámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
es[0]: %1 exámetro cúbico
es[1]: %1 exámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
es: petámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
es: petámetro cúbico;petámetros cúbicos;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
es: %1 petámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
es[0]: %1 petámetro cúbico
es[1]: %1 petámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
es: terámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
es: terámetro cúbico;terámetros cúbicos;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
es: %1 terámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
es[0]: %1 terámetro cúbico
es[1]: %1 terámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
es: gigámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
es: gigámetro cúbico;gigámetros cúbicos;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
es: %1 gigámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
es[0]: %1 gigámetro cúbico
es[1]: %1 gigámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
es: megámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
es: megámetro cúbico;megámetros cúbicos;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
es: %1 megámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
es[0]: %1 megámetro cúbico
es[1]: %1 megámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
es: kilómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
es: kilómetro cúbico;kilómetros cúbicos;km³;km/-3;km^3;km3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
es: %1 kilómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
es[0]: %1 kilómetro cúbico
es[1]: %1 kilómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
es: hectómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
es: hectómetro cúbico;hectómetros cúbicos;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
es: %1 hectómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
es[0]: %1 hectómetro cúbico
es[1]: %1 hectómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
es: decámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
es: decámetro cúbico;decámetros cúbicos;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
es: %1 decámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
es[0]: %1 decámetro cúbico
es[1]: %1 decámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
es: metros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
es: metro cúbico;metros cúbicos;m³;m/-3;m^3;m3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
es: %1 metros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
es[0]: %1 metro cúbico
es[1]: %1 metros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
es: decímetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
es: decímetro cúbico;decímetros cúbicos;dm³;dm/-3;dm^3;dm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
es: %1 decímetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
es[0]: %1 decímetro cúbico
es[1]: %1 decímetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
es: centímetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
es: centímetro cúbico;centímetros cúbicos;cm³;cm/-3;cm^3;cm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
es: %1 centímetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
es[0]: %1 centímetro cúbico
es[1]: %1 centímetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
es: milímetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
es: milímetro cúbico;milímetros cúbicos;mm³;mm/-3;mm^3;mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
es: %1 milímetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
es[0]: %1 milímetro cúbico
es[1]: %1 milímetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
es: micrómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
es: micrómetro cúbico;micrómetros cúbicos;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
es: %1 micrómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
es[0]: %1 micrómetro cúbico
es[1]: %1 micrómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
es: nanómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
es: nanómetro cúbico;nanómetros cúbicos;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
es: %1 nanómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
es[0]: %1 nanómetro cúbico
es[1]: %1 nanómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
es: picómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
es: picómetro cúbico;picómetros cúbicos;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
es: %1 picómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
es[0]: %1 picómetro cúbico
es[1]: %1 picómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
es: femtómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
es: femtómetro cúbico;femtómetros cúbicos;fm³;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
es: %1 femtómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
es[0]: %1 femtómetro cúbico
es[1]: %1 femtómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
es: attómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
es: attómetro cúbico;attómetros cúbicos;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
es: %1 attómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
es[0]: %1 attómetro cúbico
es[1]: %1 attómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
es: zeptómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
es: zeptómetro cúbico;zeptómetros cúbicos;zm³;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
es: %1 zeptómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
es[0]: %1 zeptómetro cúbico
es[1]: %1 zeptómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
es: yoctómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
es: yoctómetro cúbico;yoctómetros cúbicos;ym³;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
es: %1 yoctómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
es[0]: %1 yoctómetro cúbico
es[1]: %1 yoctómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
es: yottalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
es: yottalitro;yottalitros;Yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
es: %1 yottalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaliter | %1 yottaliters
es[0]: %1 yottalitro
es[1]: %1 yottalitros

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
es: zettalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
es: zettalitro;zettalitros;Zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
es: %1 zettalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaliter | %1 zettaliters
es[0]: %1 zettalitro
es[1]: %1 zettalitros

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
es: exalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
es: exalitro;exalitros;El

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
es: %1 exalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaliter | %1 exaliters
es[0]: %1 exalitro
es[1]: %1 exalitros

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
es: petalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
es: petalitro;petalitros;Pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
es: %1 petalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaliter | %1 petaliters
es[0]: %1 petalitro
es[1]: %1 petalitros

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
es: teralitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
es: teralitro;teralitros;Tl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
es: %1 teralitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraliter | %1 teraliters
es[0]: %1 teralitro
es[1]: %1 teralitros

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
es: gigalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
es: gigalitro;gigalitros;Gl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
es: %1 gigalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaliter | %1 gigaliters
es[0]: %1 gigalitro
es[1]: %1 gigalitros

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
es: megalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
es: megalitro;megalitros;Ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
es: %1 megalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaliter | %1 megaliters
es[0]: %1 megalitro
es[1]: %1 megalitros

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
es: kilolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
es: kilolitro;kilolitros;kl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
es: %1 kilolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloliter | %1 kiloliters
es[0]: %1 kilolitro
es[1]: %1 kilolitros

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
es: hectolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
es: hectolitro;hectolitros;hl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
es: %1 hectolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
es[0]: %1 hectolitro
es[1]: %1 hectolitros

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
es: decalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
es: decalitro;decalitros;dal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
es: %1 decalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
es[0]: %1 decalitro
es[1]: %1 decalitros

[ctx: unit description in lists]
en: liters
es: litros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
es: litro;litros;l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
es: %1 litros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liter | %1 liters
es[0]: %1 litro
es[1]: %1 litros

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
es: decilitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
es: decilitro;decilitros;dl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
es: %1 decilitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
es[0]: %1 decilitro
es[1]: %1 decilitros

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
es: centilitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
es: centilitro;centilitros;cl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
es: %1 centilitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiliter | %1 centiliters
es[0]: %1 centilitro
es[1]: %1 centilitros

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
es: mililitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
es: mililitro;mililitros;ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
es: %1 mililitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliliter | %1 milliliters
es[0]: %1 mililitro
es[1]: %1 mililitros

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
es: microlitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
es: microlitro;microlitros;µl;ul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
es: %1 microlitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
es[0]: %1 microlitro
es[1]: %1 microlitros

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
es: nanolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
es: nanolitro;nanolitros;nl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
es: %1 nanolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoliter | %1 nanoliters
es[0]: %1 nanolitro
es[1]: %1 nanolitros

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
es: picolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
es: picolitro;picolitros;pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
es: %1 picolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
es[0]: %1 picolitro
es[1]: %1 picolitros

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
es: femtolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
es: femtolitro;femtolitros;fl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
es: %1 femtolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoliter | %1 femtoliters
es[0]: %1 femtolitro
es[1]: %1 femtolitros

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
es: attolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
es: attolitro;attolitros;al

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
es: %1 attolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoliter | %1 attoliters
es[0]: %1 attolitro
es[1]: %1 attolitros

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
es: zeptolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
es: zeptolitro;zeptolitros;zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
es: %1 zeptolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoliter | %1 zeptoliters
es[0]: %1 zeptolitro
es[1]: %1 zeptolitros

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
es: yoctolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
es: yoctolitro;yoctolitros;yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
es: %1 yoctolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
es[0]: %1 yoctolitro
es[1]: %1 yoctolitros

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
es: pies cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
es: pie cúbico;pies cúbicos;ft³;ft cúbico;pies cu;cu ft;pies cu;pies³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
es: %1 pies cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
es[0]: %1 pie cúbico
es[1]: %1 pies cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
es: pulgadas cúbicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
es: pulgada cúbica;pulgadas cúbicas;in³;pulgada cúbica;in cúbica;pulgadas cu;pulgada cu;cu in;pulgada³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
es: %1 pulgadas cúbicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
es[0]: %1 pulgada cúbica
es[1]: %1 pulgadas cúbicas

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
es: millas cúbicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
es: milla cúbica;millas cúbicas;mi³;milla cúbica;mi cúbica;millas cu;milla cu;mi cu;milla³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
es: %1 millas cúbicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
es[0]: %1 milla cúbica
es[1]: %1 millas cúbicas

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
es: onzas líquidas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
es: onza líquida;onzas líquidas;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;onza líquida

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
es: %1 onzas líquidas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
es[0]: %1 onza líquida
es[1]: %1 onzas líquidas

[ctx: volume unit symbol]
en: cp
es: taza

[ctx: unit description in lists]
en: cups
es: tazas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
es: taza;tazas;cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
es: %1 tazas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
es[0]: %1 taza
es[1]: %1 tazas

[ctx: volume unit symbol]
en: tsp
es: cdta

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
es: cucharadita

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
es: cucharadita;cucharaditas;cdta;cdtas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
es: %1 cucharaditas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
es[0]: %1 cucharadita
es[1]: %1 cucharaditas

[ctx: volume unit symbol]
en: tbsp
es: cda

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
es: cucharada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
es: cucharada;cucharadas;cda;cdas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
es: %1 cucharadas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
es[0]: %1 cucharada
es[1]: %1 cucharadas

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
es: galones (líquidos en EE. UU.)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
es: galón (líquido EE. UU.);galones (líquido EE. UU.);gal;galón;galones

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
es: %1 galones (líquidos en EE. UU.)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
es[0]: %1 galón (líquidos en EE. UU.)
es[1]: %1 galones (líquidos en EE. UU.)

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (imperial)
es: galones (imperiales)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (imperial);gallons (imperial);imp gal;imp gallon;imp gallons;imperial gal;imperial gallon;imperial gallons
es: galón (imperial);galones (imperiales);imp gal;galón imp;galones imp;gal imperial;galón imperial;galones imperiales

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (imperial)
es: %1 galones (imperiales)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (imperial) | %1 gallons (imperial)
es[0]: %1 galón (imperial)
es[1]: %1 galones (imperiales)

[ctx: volume unit symbol]
en: pt
es: pinta

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
es: pintas (imperiales)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
es: pinta (imperial);pintas (imperiales);pt;pinta;pintas;p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
es: %1 pintas (imperiales)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
es[0]: %1 pinta (imperial)
es[1]: %1 pintas (imperiales)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (U.S. liquid)
es: pintas (líquidos en EE. UU.)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (U.S. liquid);pints (U.S. liquid);US pt;US pint;US pints;US p
es: pinta (líquidos en EE. UU.);pintas (líquidos en EE. UU.);pt EE. UU.;pinta EE. UU.;pintas EE. UU.;p EE. UU.

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (U.S. liquid)
es: %1 pintas (líquidos en EE. UU.)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (U.S. liquid) | %1 pints (U.S. liquid)
es[0]: %1 pinta (líquidos en EE. UU.)
es[1]: %1 pintas (líquidos en EE. UU.)

[ctx: unit description in lists]
en: oil barrels
es: barriles de crudo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: oil barrels;oil barrel;bbl
es: barriles de crudo;barril de crudo;bbl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 oil barrels
es: %1 barriles de crudo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 oil barrel | %1 oil barrels
es[0]: %1 barril de crudo
es[1]: %1 barriles de crudo

en: Weight per Area
es: Peso por área

[ctx: unit description in lists]
en: grams per square meter
es: gramos por metro cuadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gsm;g/m;g/m2;gm2;grams per meter;grams per square meter;grams per meter²
es: gmc;g/m;g/m2;gm2;gramos por metro;gramos por metro cuadrado;gramos por metro²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per square meter
es: %1 gramos por metro cuadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 grams per square meter | %1 grams per square meter
es[0]: %1 gramo por metro cuadrado
es[1]: %1 gramos por metro cuadrado

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per square yard
es: onzas por yarda cuadrada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ounces per yard;ounces per square yard;ounces per yard²
es: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;onzas por yarda;onzas por yarda cuadrada;onzas por yarda²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per square yard
es: %1 onzas por yarda cuadrada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounces per square yard | %1 ounces per square yard
es[0]: %1 onza por yarda cuadrada
es[1]: %1 onzas por yarda cuadrada
