ktexteditor - en to eu translation catalogue (1236 entries)

en: Argument-hints
eu: Argumentuen iradokizunak

en: Best matches
eu: Egokien datozenak

en: Language keywords
eu: Hizkuntzaren gako-hitzak

en: Auto Word Completion
eu: Hitz osatze automatikoa

en: Shell Completion
eu: Shell osatzea

en: Reuse Word Above
eu: Berrerabili gaineko hitza

en: Reuse Word Below
eu: Berrerabili azpiko hitza

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eu: &Fitxategia

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Print/Export
eu: In&primatu/Esportatu

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eu: &Editatu

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
eu: Aurkitu aldaerak

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
eu: Hautapena

note: i18n: ectx: Menu (capitalization)
en: Capitalization
eu: Aurreneko letra larriz ipintzea

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
eu: &Ikuspegia

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
eu: Itzulbira

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
eu: Ertzak

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
eu: &Kodea tolestea

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
eu: &Joan

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
eu: &Tresnak

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
eu: Hitz osatzea

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
eu: Ortografia

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: Text to Speech
eu: Testutik hizketara

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
eu: &Ezarpenak

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eu: Tresna-barra nagusia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Code block folding:
eu: Kode-blokea tolestea:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
eu: Aukera hau markatuta badago, ikuspegi berri guztiek erakutsiko dituzte tolesteko markak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show arrows to collapse code blocks
eu: Erakutsi kode-blokeak tolesteko geziak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
eu: Markatuta badago, tolestutako eskualde baten gainetik igarotzean tolestutako testuaren aurreikuspegi gainerakor bat erakusten du.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded blocks on hover
eu: Erakutsi tolestutako kodearen aurreikuspegia gainetik igarotzean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Folding arrows visibility:
eu: Tolesteko gezien ikusgaitasuna:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show on Hover
eu: Erakutsi gainetik igarotzean

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show Always
eu: Beti erakutsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Left side:
eu: Ezker aldea:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
eu: <p>Gaituta badago, ikuspegi berri guztiek ikono-ertza erakutsiko dute ezkerreko aldean.</p><p>Ikono-ertzak laster-marka ikurrak erakutsiko ditu, adibidez.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show marks
eu: Erakutsi markak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
eu: Gaituta badago, ikuspegi berri guztiek lerro-zenbakiak erakutsiko dituzte ezkerreko aldean.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
eu: Erakutsi &lerro-zenbakiak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
eu: Aukera hau gaituta badago, adierazle txiki bat erakutsiko da eskuin aldean aldatutako eta gordetako lerroetan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Highlight changed and unsaved lines
eu: Nabarmendu aldatutako eta gorde gabeko lerroak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scrollbars:
eu: Kiribiltzeko-barrak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
eu: <p>Aukera hau gaituta badago, ikuspegi berri guztiek markak erakutsiko dituzte labaintze-barra bertikalean</p><p>Marka hauek, adibidez, laster-markak erakutsiko dituzte.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
eu: <p>Aukera hau markatuta badago, labaintze-barra bertikalaren gainetik igarotzean testuaren aurreikuspegi bat erakutsiko du.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show preview when hovering over scrollbar
eu: Erakutsi aurreikuspegia kiribiltzeko-barraren gainetik igarotzean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
eu: &Labaintze-barren ikusgaitasuna:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
eu: Beti piztuta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
eu: Erakutsi beharrezko denean

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
eu: Beti itzalita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
eu: Mapa-txikia:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
eu: Gaituta badago, ikuspegi berri guztiek mapa txiki bat erakutsiko dute labaintze-barra bertikalean.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
eu: Erakutsi mapa-txikia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
eu: M&apa-txikiaren zabalera:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
eu: Gaituta badago, ikuspegi berri guztiek erakutsiko dute dokumentuaren mapa-txiki bat labaintze-barra bertikalean.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
eu: Mapatu dokumentu osoa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
eu: Laster-marka berriak beheko aldean gehituko dira, dokumentuan zer tokitan kokatzen diren kontuan hartu gabe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: By date created
eu: Sorrera dataren arabera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
eu: Laster-markak kokatuta dauden lerro-zenbakien arabera ordenatu egingo dira.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By line number
eu: Lerro-zenbakiaren arabera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
eu: Sailkatu laster-marken menua:

en: Select text to paste.
eu: Hautatu itsatsi beharreko testua.

en: No entries in clipboard history
eu: Arbelaren historian sarrerarik ez

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
eu: Orokorra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
eu: Gaitu osatze &automatikoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoSelectFirstEntry)
en: Auto select &first completion entry
eu: Automatikoki hautatu osatzeko &aurreneko sarrera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTabCompletion)
en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
eu: Zikloa osatzeko zerrendan zehar Tab / Maius. + Tab erabiliz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkEnterCompletion)
en: Pressing enter will insert the text of selected completion item into the editor. If disabled, Tab key or double-click can still be used to trigger completion.
eu: Sartu sakatzean, testua, edo hautatutako osatze-aukera editorean sartuko du. Ezgaituta badago, Tabulazio tekla edo klik-bikoitza erabil daitezke osatzea eragiteko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnterCompletion)
en: Use Enter key to insert selected completion
eu: Erabili Sartu tekla hautatutako osatze-aukera txertatzeko

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
eu: Hitz-osatze a&utomatikoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
eu: Hitzaren gutxieneko luzera osatzeko:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
eu: Kendu aurreko hitz baten atzekoa osatze elementu bat zerrenda batetik hautatzean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
eu: Kendu atzekoa osatzean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
eu: Hitzak osatzeak, dokumentuan aurkitutako hitzetan oinarritutako iradokizunak ematen ditu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
eu: Ga&ko-hitzak osatzea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
eu: Gako-hitzak osatzeak iradokizunak hornitzen ditu dokumentuaren hizkuntzan dauden gako-hitzetan oinarrituta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowDoc)
en: Documentation with completion
eu: Dokumentazioa osatzeko aukerarekin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
eu: Erakutsi dokumentazioa osatze-laukiaren ondoan. Ezgaituta badago, dokumentazioa Alt tekla sakatuz erakuts daiteke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
eu: Itzulbiratzea:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
eu: <p>Hasi testu lerro berria automatikoki uneko lerroak <b>Itzulbiratu hemen:</b> aukeran ezarritako luzera gainditzen duenean. </p><p>Aukera honek ez ditu aurretik dauden lerroak itzulbiratzen - horretarako erabili <b>Tresnak</b> menuko <b>Aplikatu itzulbiratze estatikoa</b> aukera.</p><p>Horren ordez lerroak ikuspegi zabaleraren arabera, <i>bisualki egokitzea</i> nahi baduzu, <b>Itzulbiratze dinamikoa</b> gaitu <b>Itxura</b> konfigurazioko orrian.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: Wrap &words at a fixed column
eu: Itzul&biratu zutabe finko batean

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
eu: <p>Hautamarka badu, marra bertikal bat marraztuko da itzulbiratzeko zutabean, <strong>Editatzea</strong>ren propietateetan zehazten den bezala.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: &Draw vertical line at the word wrap column
eu: &Marraztu lerro bertikal bat itzulbiratzeko zutabean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
eu: Itzul&biratu hitzak hemen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
eu: Itzulbiratzeko aukera hautatuta egonez gero, sarrera honek lerro berria hasteko zelako luzera behar den (karakteretan neurturik) adierazten du.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
eu: Sarrera modu lehenetsia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Brackets:
eu: Parentesiak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
eu: Parentesiak automatikoki itxi irekierako parentesia tekleatzean

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
eu: Testu bat hautatzen denean, karaktere hauek gehituko zaizkio alde banatan "Parentesi automatikoen" gisara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: Enclosing characters:
eu: Karaktere inguratzaileak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
eu: Kopiatu eta itsatsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTextDragAndDrop)
en: Move selected text when dragged
eu: Mugitu hautatutako testua hura arrastatzean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
eu: Kopiatu/ebaki uneko lerroa hautatutako testurik gabe deitzean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMousePasteAtCursorPosition)
en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
eu: Ez mugitu testuaren kurtsorea sagu bidez itsastean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClipboardHistoryEntries)
en: Max Clipboard History Entries:
eu: Arbeleko gehieneko historia-sarrera:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbClipboardHistoryEntries)
en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
eu: Horrek zehazten du arbelaren historian mantendu beharreko sarrera kopurua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBracketHelp)
en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
eu: Testua hautatuta dagoen bitartean karaktere horiek tekleatzen badituzu, hautatutako testua ordeztu beharrean hura inguratuko dute.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAccessibility)
en: Enable accessibility notifications
eu: Gaitu irisgarritasun jakinarazpenak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accessibility:
eu: Irisgarritasuna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
eu: &Fitxategi mota:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
eu: Hautatu aldatu nahi duzun fitxategi mota.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
eu: Sortu fitxategi mota berria.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
eu: &Berria

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
eu: Ezabatu uneko fitxategi mota.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
eu: &Ezabatu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
eu: Propietateak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
eu: &Izena:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
eu: Fitxategi motaren izena dagokion menuko elementuaren testua da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
eu: &Atala:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
eu: Atalaren izena erabiliko da fitxategi motak menuetan antolatzeko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
eu: &Aldagaiak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
eu: <p>Kate honek 'Kate' programako aldagaiak erabiliz mime motak hautatutako fitxategien ezarpenak zehazten utziko dizu. Konfigurazioko aukera gehienak ezar ditzakezu, adib.: nabarmentzea, koska-moduak, kodeketa, etab.</p> <p>Irakurri eskuliburua onartutako aldagai guztiak ezagutzeko.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
eu: &Nabarmentzea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
eu: &Koska modua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
eu: Fitxategi-&luzapenak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
eu: Erabili komodinak fitxategiak izenen arabera hautatzeko. Gehien erabiltzen den komodina izartxoa (*) da, adib.: <code>*.txt; *.text</code>. Katea puntu eta komaz bereiztutako komodinen zerrenda da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
eu: MIME &motak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
eu: Mime motaren maskarak erabili fitxategiak mime motaren arabera hautatzeko. Katea puntu eta komaz bereiztutako mime moten zerrenda da, adib: <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
eu: Mime motak erraz hautatzen lagunduko dizun morroia bistaratzen du.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
eu: Lehenta&suna:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
eu: Fitxategi motaren lehentasuna ezartzen du. Fitxategi mota bat baino gehiagok fitxategi berdina hautatzen badu, lehentasun handiena duena erabiliko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
eu: Koska-modu lehenetsia:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
eu: Koska-modu erabilgarrien zerrenda bat da hau. Zehaztutako koska-modua dokumentu berrietan erabiliko da. Jakin ezazu koska-modua dokumentuko aldagaietan, moduetan edo .kateconfig fitxategian ezar daitekeela baita ere.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
eu: Erabilitako koska

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
eu: Koskaren zabalera, lerro bati koska ipintzeko erabiliko den zuriune kopurua da.<b>Editatzea</b> ataleko <b>Txertatu zuriuneak tabulazioen ordez</b> aukera desgaitzen bada, <b>Tab</b> karaktere bat txertatuko da koska tabulazio zabaleragatik zatigarria bada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
eu: &Zuriuneak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
eu: &Koskaren zabalera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
eu: Tabulazioaren &zabalera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
eu: &Tabulazioak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
eu: Tabulazioak &eta zuriuneak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoDetectIndent)
en: Automatically detect file indentation
eu: Automatikoki atzeman fitxategiaren koskatzea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
eu: Koskaren propietateak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
eu: Aukera hau desgaitzen bada, koska-maila aldatzeak <b>Koskaren zabalera</b>n zehaztutakoaren multiplo batekin lerrokatuko da lerro bat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
eu: &Mantendu zuriune gehigarriak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
eu: Aukera hau hautatzen bada, arbeletik itsatsitako kodean koska ipiniko da. <b>Desegin</b> ekintza abiaraziz, koska kenduko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
eu: Doitu arbeletik &itsatsitako kodearen koska

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
eu: Koskaren ekintzak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
eu: Aukera hau hautatzen bada, <b>Atzera-tekla</b>k koskaren maila gutxiagotuko du kurtsorea lerro bateko leku hutsean kokatuta badago.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
eu: &Atzera teklak hasierako zuriunetan koska kentzen du

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
eu: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab teklaren ekintza (hautapenik ez badago) <a href="<b>Tab</b>ek, «Emacs»en antzera,  uneko lerroa uneko kode blokean lerrokatzea nahi baduzu, «Emacs»en antzera, egin <b>Tab</b> -> <b>Koskaren formatua</b> ekintzaren lasterbide izan dadin.<span>Gehiago ...</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
eu: Aukera hau hautatuta badago, <b>Tab</b> teklak zuriuneak txertatuko ditu hurrengo tabulazio kokalekura iristeko. <b>Editatzea</b> ataleko <b>Txertatu zuriuneak tabulazioen ordez</b> aukera gaitzen bada, zuriuneak txertatuko dira; bestela, tabulazio bakar bat txertatuko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
eu: Beti aurreratu &hurrengo tabulazio kokalekura

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
eu: Aukera hau hautatzen bada, <b>Tab</b> teklak beti uneko lerroan koska ipiniko du <b>Koskaren zabalera</b>n zehaztutako karaktere kopuruagatik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
eu: Handiagotu beti koskaren &maila

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
eu: Aukera hau hautatzen bada, <b>Tab</b> teklak uneko lerroan koska ipiniko du edo hurrengo tabulazio kokalekura aurreratuko du.<p>Txertatzeko puntua lerroko aurreneko zuriunea ez den karakterean edo aurretik badago, edo hautapen bat egonez gero, <b>Koskaren zabalera</b>k zehaztutako karaktere kopuruaren araberako koska ipiniko da.<p>Txertatzeko puntua lerro bateko zuriunea ez den aurreneko karakterearen ondoren kokatzen bada eta hautapenik ez badago, zuriunea txertatuko da hurrengo tabulazio kokalekura iristeko: <b>Editatzea</b> ataleko <b>Txertatu zuriuneak tabulatzaileen ordez</b> aukera gaitzen bada, zuriuneak txertatuko dira, bestela tabulazio bakar bat txertatuko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
eu: Handiagotu koskaren maila &hasierako zuriunean

en: %v character | %v characters
eu[0]: karaktere %v
eu[1]: %v karaktere

en: Indentation
eu: Koska

en: Auto Completion
eu: Osatze automatikoa

en: Spellcheck
eu: Ortografia-egiaztapena

en: Ctrl
eu: Ktrl

en: Ctrl + Meta
eu: Ktrl + Meta

en: Cmd
eu: Kmd

en: Cmd + Alt
eu: Kmd + Alt

en: Cmd + Ctrl
eu: Kmd + Ktrl

en: Text Navigation
eu: Testuan nabigatzea

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en: %v character | %v characters
eu[0]: karaktere %v
eu[1]: %v karaktere

en: Feature is not active
eu: Eginbidea ez dago aktibo

en: Disable Feature
eu: Desgaitu eginbidea

en: May be handy with Markdown
eu: Markdown-ekin erabilgarria gerta liteke

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
eu: Ispilu karaktereak, «auto parentesien» antzekoak baino ez berdin-berdinak

en: Non letter character
eu: Letra ez den karakterea

en: Editing
eu: Editatzea

en: Editing Options
eu: Edizioko aukerak

en: Statusbar
eu: Egoera-barra

en: Off
eu: Desgaituta

en: Follow Line Numbers
eu: Jarraitu lerro-zenbakiak

en: Appearance
eu: Itxura

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
eu: %1(e)k, "trukatze fitxategietan", gorde gabeko fitxategien babeskopia egiten du. Trukatze-fitxategiek, sistema kraskatzen den kasuan, %1(e)ri zure lana berreskuratzen laguntzen diote. Trukatze-fitxategiak ezgaitzea, sistema kraskatzen den kasuan, datuen galera eragin dezakete.

en: Advanced
eu: Aurreratua

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
eu: Ez duzu babeskopiaren aurrizki edo atzizkirik eman. Atzizki lehentsia erabiltzen: '~'

en: No Backup Suffix or Prefix
eu: Babeskopia atzizki edo aurrizkirik gabe

en: Open/Save
eu: Ireki/Gorde

en: File Opening & Saving
eu: Fitxategia irekitzea eta gordetzea

en: &Line:
eu: &Lerroa:

en: Go to line number from clipboard
eu: Joan arbelean dagoen lerro zenbakira

en: Go to
eu: Joan hona

en: No valid line number found in clipboard
eu: Ez da aurkitu arbelean baliozko lerro zenbakirik

en: Dictionary:
eu: Hiztegia:

en: Enable Auto Reload
eu: Gaitu birzamatze automatikoa

en: Reloads and will automatically reload without warning about disk changes from now until you close either the tab or window.
eu: Diskoko aldaketen abisurik gabe birzamatzen du eta automatikoki birzamatuko du orain hasi eta fitxa edo leihoa ixten duzun arte.

en: View &Difference
eu: Ikusi &desberdintasunak

en: Shows a diff of the changes.
eu: Aldaketek eragindako desberdintasunak erakusten ditu.

en: &Reload
eu: Bi&rkargatu

en: Reloads the file from disk. Unsaved changes will be lost.
eu: Fitxategia diskotik birzamatzen du. Gorde gabeko aldaketak galdu egingo dira.

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
eu: &Itxi fitxategia

en: Closes the file, discarding its content.
eu: Fitxategia ixten du, edukia baztertuz.

[ctx: @action]
en: &Save As…
eu: &Gorde honela...

en: Lets you select a location and save the file again.
eu: Kokapena hautatzen uzten dizu, baita fitxategia berriro gordetzen ere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
eu: Ez &ikusi egin

en: Ignores the changes on disk without any action.
eu: Diskoko aldaketei ezikusi egin inolako ekintzarik gabe.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
eu: diff komandoak huts egin du. Egiaztatu diff(1) instalatuta eta inguruneko PATH aldagaian dagoela.

en: Error Creating Diff
eu: Errorea Diff sortzean

en: The files are identical.
eu: Fitxategiak berdin-berdinak dira.

en: Diff Output
eu: Diff irteera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
eu: Testuko kurtsorearen mugimendua

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
eu: Hautatuta egonez gero, Hasiera tekla sakatzean kurtsoreak zuriunea saltatu eta testuaren lerro hasierara joango da. Gauza bera Amaiera teklarekin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
eu: Hasiera eta Amaiera &azkarrak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
eu: 'Orri-gora' eta 'Orri-behera' tekek kurtsorearen kokapen (ikuspegiaren goialdearekiko) bertikala aldatu dezaketen edo ez hautatzen du.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
eu: &Orri-gora/Orri-behera kurtsorea mugitzen du

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
eu: Kurtsoreak hitz osoak jauzi edo gamelu-konkorretan eteten duen hautatzen du.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Enable camel case cursor movement
eu: Gaitu gamelu-kaxa kurtsore mugimendua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
eu: &Auto-erdiratu kurtsorea:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
eu: Kurtsorearen gainean eta azpian ikusgarri ahal bada mantenduko diren lerro-kopurua ezartzen du.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
eu: Desgaituta

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
eu:  lerro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
eu: Hainbat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
eu: Testuaren hautapen modua:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
eu: Arrunta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
eu: Iraunkorra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
eu: Baimendu labaintzea dokumentuaren amaiera gainditzean

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
eu: Hautatua dagoenean, konposatutako karaktereak kentzen dira beraien diakritikoekin batera, soilik oinarri karakterea kendu ordez. Hau baliagarria da «Indic» tokiko-ezarpenekin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
eu: Atzera teklak karakterearen oinarria kentzen du bere diakritikoekin batera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMulticursor)
en: Multicursor
eu: Kurtsore anizkoitza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMulticursormodifiers)
en: Multiple Cursor Modifiers
eu: Kurtsore aldarazle anizkoitzak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoReloadVersionControl)
en: Auto reload files in version control
eu: Automatikoki birzamatu bertsio-kontrolpeko fitxategiak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Write a backup file on save for:
eu: Gordetzean idatzi honen babeskopia bat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
eu: Aukeratu hau lokaleko fitxategien babeskopiak egitea nahi baduzu gordetzean.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
eu: &Lokaleko fitxategiak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
eu: Aukeratu hau urruneko fitxategien babeskopiak egitea nahi baduzu gordetzean.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
eu: &Urruneko fitxategiak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prefix for backup files:
eu: Babeskopia fitxategien aurrizkia:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
eu: Sartu babeskopia fitxategi-izenen aurretik jartzeko aurrizkia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Suffix for backup files:
eu: Babeskopia fitxategien atzizkia:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
eu: Sartu babeskopia fitxategi-izenen atzetik jartzeko atzizkia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file mode:
eu: Trukatu fitxategi-modua:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Default Directory
eu: Gaituta, gorde lehenetsitako direktorioan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Custom Directory
eu: Gaituta, gorde neurrira ipinitako direktorioan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Store swap files in:
eu: Gorde trukaketa fitxategia hemen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Save swap files every:
eu: Gorde trukaketa fitxategiak hainbestero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExplanatory)
en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
eu: Kate hori «katedialogs.cpp» fitxategiko «KateSaveConfigTab» eraikitzailean kokatua dago.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEditorConfig)
en: Honor settings in .editorconfig file
eu: «.editorconfig» fitxategiko ezarpenak konplitu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
eu: Fitxategi-formatua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
eu: &Kodeketa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
eu: Fitxategiak irekitzeko/ixteko erabiliko den kodeketa estandarra definitzen du, ireki/itxi elkarrizketa-koadroan edo komando-lerroko aukera bat erabiliz aldatzen ez bada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
eu: Kod&eketa antzematea:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
eu: Baldin eta goian estandar gisa hautatutako kodeketa, ez eta ireki/gorde elkarrizketa-koadroan zehaztutako kodeketa, ez eta komando-lerroan zehaztutako kodeketak ez badatoz bat fitxategiaren edukiaren, detekzio hau exekutatuko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
eu: E&rreserbako kodeketa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
eu: Honek fitxategiak irekitzeko erreserbako kodeketa definitzen du baldin eta goian estandar gisa hautatutako kodeketa, ez eta ireki/gorde elkarrizketa-koadroan zehaztutako kodeketa, ez eta komando lerroan zehaztutako kodeketak ez badatoz bat fitxategiaren edukiaren. Hau erabili aurretik, kodeketa zehazteko saiakera bat egingo da fitxategi hasieran byte ordenaren marka bat bilatuz: bat aurkitzen bada, Unicode kodeketa zuzena hautatuko da; bestela kodeketa detekzioa martxan jarriko da, biek huts egiten badute, erreserbako kodeketarekin saiatuko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
eu: Lerro-&amaiera:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
eu: Gaitu aukera hau editoreak lerro-amaiera mota automatikoki detektatzea nahi baduzu. Aurkitutako lehen lerro-amaiera mota fitxategi osoan erabiliko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
eu: Lerro-amaieraren detekzio &automatikoa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
eu: Byte ordenaren marka Unicode-rekin kodetutako dokumentuek hasieran daukaten sekuentzia berezi bat da. Editoreei testu dokumentuak Unicode kodeketa zuzenarekin irekitzen laguntzen die. Byte ordenaren marka ez da ikusgarria bistaratutako dokumentuan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
eu: Gaitu byte ordenaren marka (BOM)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
eu: Lerro luzeraren muga:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
eu: Mugagabea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
eu: Garbiketa automatikoak gordetzean

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
eu: Aukeraren arabera, amaierako zuriuneak kenduko dira dokumentua gordetzean, dokumentu osoan edo aldatutako lerroetan soilik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
eu: Ke&ndu amaierako zuriuneak:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
eu: Inoiz ere ez

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
eu: Aldatutako lerroetan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
eu: Dokumentu osoan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
eu: Gordetzean, lerro jauzi bat eransten da dokumentuan aurrez ez badago. Lerro jauzia ikusgai izango da fitxategia birzamatu ondoren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
eu: Erantsi lerro-berria fitxategiaren amaieran gordetzean

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoSave)
en: Enable Auto Save (local files only)
eu: Gaitu gordetze automatikoa (fitxategi lokalak bakarrik)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoSaveOnFocus)
en: Auto save document when the active document is losing focus
eu: Gorde dokumentua automatikoki jarduneko dokumentuak fokua galtzen duenean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto save interval:
eu: Automatikoki gordetzeko bitartea:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval)
en:  seconds
eu:  segundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowHighlightingMode)
en: Show highlighting mode
eu: Erakutsi sintaxia nabarmentzeko modua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowInputMode)
en: Show input mode
eu: Erakutsi sarrera-modua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowActiveDictionary)
en: Show active dictionary
eu: Erakutsi hiztegi aktiboa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowTabSetting)
en: Show tab setting
eu: Erakutsi Tab ezarpena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowLineColumn)
en: Show line column
eu: Erakutsi lerroa zutabea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEncoding)
en: Show File Encoding
eu: Erakutsi fitxategiaren kodeketa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEOL)
en: Show Line Ending Type
eu: Erakutsi lerro-amaiera mota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
eu: Editorearen letra-tipoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLineHeight)
en: &Line Height Multiplier:
eu: &Lerro-altueraren biderkatzailea:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spbLineHeightMultiplier)
en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
eu: Balio hori letra-tipoaren lerro-altuera lehenetsiarekin biderkatuko da. 1,0ko balio batekin altuera lehenetsia erabiliko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show whitespace indicators:
eu: Erakutsi zuriune adierazleak:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
eu: Lerro baten amaieran

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
eu: Beti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMarkerDescription)
en: Whitespace indicator si&ze:
eu: Zuriune adierazleen ne&urria:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
eu: Nabarmentzeko marka ikusgaien neurria.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show &tab indicators:
eu: Erakutsi &Tab adierazleak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
eu: Editoreak ikur bat erakutsiko du testuan tabulazio bat dagoela adierazteko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
eu: Parentesiak parekatzea:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
eu: Gaitzen bada, hautatutako bat datozen parentesien arteko barrutia nabarmenduko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
eu: Nabarmendu hautatutako parentesien barrutia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
eu: Erakutsi dagokion irekiera parentesia eta haren alboko lerroak testuinguru gisa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
eu: Hori gaitzen bada, dagokion irekiera parentesiaren ondoko lerroen aurreikuspegi bat erakusten du. Horrek itxiera parentesi baten testuingurua azkar zehazten lagun dezake, bereziki funtzio/klase deklarazio luzeetan eta sakon habiaratutako bandintza blokeetan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show preview of matching open bracket
eu: Erakutsi dagokion irekiera parentesiaren aurreikuspegia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
eu: Keinua bat datozen parentesietan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
eu: Hau gaituta badago, bat datozen parentesiak animatzen dira ikusgaitasuna hobetze aldera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
eu: Keinu egin bat datorkion parentesian, kurtsorea bikoteko beste parentesira mugitzen denean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Counts:
eu: Kopurua:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
eu: Erakutsi/ezkutatu hitz kopurua egoera barran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
eu: Erakutsi hitz kopurua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
eu: Erakutsi/ezkutatu lerro kopurua egoera barran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
eu: Erakutsi lerro kopurua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Fold first line:
eu: Tolestu lehenengo lerroa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
eu: Ezarpen hau gaituta dagoenean, editorearen ikuspegiak automatikoki
    tolesten ditu dokumentuaren lehen lerroan hasten diren iruzkin blokeak.
    Hau lagungarria da fitxategi hasieran jarri ohi diren lizentzia goiburuak
    ezkutatzeko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
eu: Itzulbira dinamikoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAtStaticMarker)
en: Wrap dynamically at static word wrap marker
eu: Itzulbira dinamikoa hitzen itzulbiratze estatikoaren markatzailean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAnywhere)
en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
eu: Ez begiratu hitzen mugei itzulbira dinamikorako

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
eu: Itzulbira &dinamikoaren adierazleak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
eu: Aukeratu itzulbira dinamikoaren adierazleak bistaratu behar direnean.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: I&ndent wrapped lines:
eu: &Koskatu itzulbiratutako lerroak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators_2)
en: &Don't indent lines wider than:
eu: E&z koskatu hau baino zabalagoak diren lerroak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
eu: <p>Lerroen itzulbiratze dinamikoaren hasiera gaitzen du, beste lerroak lehen lerroaren koskaren mailan bertikalki lerrokatzeko. Honi esker, kodea eta etiketak ulergarriagoak bihur daitezke.</p><p>Gainera, honen bitartez pantailaren gehienezko zabalera ezar dezakezu, ehunekotan, kasu. Honen ostean dinamikoki itzulbiratutako lerroak ez dira gehiago bertikalki lerrokatuko. Adibidez, % 50ean ezarriz gero, pantailaren % 50a baino koska handiagoa duten lerroen ondorengo itzulbiratutako lerroetan ez da lerrokatze bertikalik aplikatuko.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
eu: ikuspegiaren zabaleraren ehunekoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Show i&ndentation lines:
eu: Erakutsi &koska-lerroak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
eu: Gaituta badago, editoreak marra bertikala bistaratuko du koska duten lerroak antzematen laguntzeko.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
eu: Fitxategi berria

en: Auto Reload Document
eu: Automatikoki birzamatu dokumentua

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
eu: Automatikoki birzamatu dokumentua diskoan aldatua izan denean

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
eu: %1 fitxategia ezin izan da zamatu, ezin izan baita irakurri.<br />Egiaztatu fitxategi hau irakurtzeko baimenik duzun.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
eu: Berriz saiatu

en: &Close
eu: &Itxi

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
eu: Itxi mezua

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
eu: %1 fitxategia %2 kodeketarekin ireki da baino baliogabeko karaktereak ditu. <br />Irakurtzeko soilik moduan ezarri da, gordetzeak bere edukia deuseztatudezakeelako.<br />Berrireki fitxategia kodeketa egokia hautatuz edo gaitu berriz irakurri-idazteko modua tresnen menuan berau editatu ahal izateko.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
eu: %1 fitxategia ireki da eta konfiguratutako lerro luzera muga (%2 karaktere) gainditzen duten lerroak ditu.<br /> Lerro horietan luzeenak %3 karaktereko luzera du.<br/>Lerro horiek itzulbiratu egin dira eta dokumentua soilik irakurtzeko moduan ezarri da, gordetzeak bere edukia aldatuko lukeelako.

en: Temporarily raise limit and reload file
eu: Aldi baterako altxatu muga eta birzamatu fitxategia

en: Close
eu: Itxi

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
eu: Aldatu gabeko fitxategia gordetzea nahi duzu? Diskoko fitxategian aldatutako datuak gainidatz ditzakezu.

en: Trying to Save Unmodified File
eu: Aldatu gabeko fitxategia gordetzen saiatzen

en: Save Nevertheless
eu: Gorde hala ere

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
eu: Fitxategia gordetzea nahi duzu? Bai irekitako fitxategia bai diskoan dagoena aldatuta daude. Baliteke datu batzuk galtzea.

en: Possible Data Loss
eu: Datuen galera posiblea

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
eu: Hautatutako kodeketak ezin ditu dokumentuko unicode karaktere guztiak kodetu. Benetan gorde nahi duzu? Baliteke datu batzuk galtzea.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
eu: Dokumentua ezin izan da gorde, ezin izan delako idatzi %1-era.
    Egiaztatu fitxategi honetan idazteko atzipena duzula edo diskoan behar adina leku erabilgarri dagoela.
    Jatorrizko fitxategia galduta edo kaltetua egon daiteke. Ez irten aplikaziotik fitxategia ondo idatzi den arte.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
eu: Ezingo da %1 fitxategiaren babeskopiarik sortu gorde aurretik. Errore bat gertatzen bada gordetzean, fitxategi honetako datuak gal ditzakezu. Baliteke gordetzea nahi duzun euskarrian lekurik ez egotea, edo fitxategiaren direktorioak irakurtzeko soilik baimena izatea zuretzako.

en: Failed to create backup copy.
eu: Huts egin du babeskopia sortzean.

en: Try to Save Nevertheless
eu: Saiatu gordetzen hala ere

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
eu: Ziur zaude fitxategia ixtea nahi duzula? Baliteke datu batzuk galtzea.

en: Close Nevertheless
eu: Itxi hala ere

en: Untitled
eu: Titulu gabea

en: Save File
eu: Gorde fitxategia

en: Save failed
eu: Gordetzeak huts egin du

en: Save Copy of File
eu: Gorde fitxategiaren kopia

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
eu: Ezin da dokumentua gorde, ez baitago %1(e)n idazterik.
    
    Egiaztatu fitxategian idazteko baimena duzula, edo diskoan nahikoa leku dagoela.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
eu: Zaharkitutako 'remove-trailing-space' lerro-modua erabiltzen ari du. Mesedez, horren ordez ipini 'remove-trailing-spaces modified;' , begiratu https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
eu: Zaharkitutako 'replace-trailing-space-save' lerro-modua erabiltzen du. Mesedez, horren ordez ipini 'remove-trailing-spaces all;' , begiratu https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: The file '%1' was modified on disk.
eu: '%1' fitxategia diskoan aldatu da.

en: The file '%1' was created on disk.
eu: '%1' fitxategia diskoan sortu da.

en: The file '%1' was deleted or moved on disk.
eu: '%1' fitxategia diskotik ezabatu da edo mugitu egin da.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
eu: «%1» dokumentua aldatu egin da.
    Aldaketak gorde edo baztertu nahi dituzu?

en: Close Document
eu: Itxi dokumentua

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
eu: <a href="%1">%2</a> fitxategia oraindik zamatzen ari da.

en: &Abort Loading
eu: G&alarazi zamatzea

en: OVERWRITE
eu: GAINIDATZI

en: INSERT
eu: TXERTATU

en: Normal Mode
eu: Modu arrunta

en: VI: INSERT MODE
eu: VI: txertatze modua

en: VI: NORMAL MODE
eu: VI: modu arrunta

en: VI: VISUAL
eu: VI: bisuala

en: VI: VISUAL BLOCK
eu: VI: bloke bisuala

en: VI: VISUAL LINE
eu: VI: lerro bisuala

en: VI: REPLACE
eu: VI: ordeztu

en: vi-mode
eu: vi-modua

en: recording
eu: grabatzen

en: Vi Input Mode
eu: Vi sarrera modua

en: <Unchanged>
eu: <aldatu gabea>

en: Use Default
eu: Erabili lehenetsia

en: Properties of %1
eu: %1(r)en ezaugarriak

en: New Filetype
eu: Fitxategi mota berria

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
eu: Hautatu fitxategi motari dagokion MIME motak.
    Jakin ezazu automatikoki editatuko direla esleitutako fitxategi-luzapenak ere.

en: Select Mime Types
eu: Hautatu MIME motak

en: Modes && Filetypes
eu: Moduak eta fitxategi motak

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
eu: Bilatu...

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
eu: Bilatu sintaxia nabarmentzeko moduak lengoaia-izen edo fitxategi-luzapenaren arabera (adibidez, c++ edo .cpp)

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
eu: Ez dago zure bilaketarekin bat datorren elementurik

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
eu: Bilaketaren bat-etortze onena

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
eu: Bilaketaren bat-etortze onenak

en: Te&xt Settings
eu: Te&stuaren ezarpenak

en: Print line &numbers
eu: Inprimatu &lerroen zenbakiak

en: Print &legend
eu: Inprimatu &legenda

en: Don't print folded code
eu: Ez inprimatu tolestutako kodea

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
eu: <p>Gaituta badago, lerroen zenbakiak orrialdeen ezkerraldean inprimatuko dira.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
eu: <p>Dokumentu motaren arau tipografikoen koadroa bistaratzen du, erabilitzen ari den sintaxi nabarmenduraren arabera.</p>

en: Hea&der && Footer
eu: Goi&burua eta orri-oina

en: Pr&int header
eu: Inpr&imatu goiburua

en: Pri&nt footer
eu: I&nprimatu orri-oina

en: Header/footer font:
eu: Goiburuaren/orri-oinaren letra-tipoa:

en: Header Properties
eu: Goiburuaren propietateak

en: &Format:
eu: &Formatua:

en: Colors:
eu: Koloreak:

en: Foreground:
eu: Aurreko planoa:

en: Bac&kground
eu: Atze&ko planoa

en: Footer Properties
eu: Orri-oinaren propietateak

en: For&mat:
eu: For&matua:

en: &Background
eu: A&tzeko planoa

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
eu: <p>Orrialdearen goiburuaren formatua. Honako etiketak onartzen dira:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
eu: <ul><li><tt>%u</tt>: uneko erabiltzailearen izena</li><li><tt>%d</tt>: data osoa/ordua formatu laburrean</li><li><tt>%D</tt>: data osoa/ordua formatu luzean</li><li><tt>%h</tt>: uneko ordua</li><li><tt>%y</tt>: uneko data formatu laburrean</li><li><tt>%Y</tt>: uneko data formatu luzean</li><li><tt>%f</tt>: fitxategiaren izena</li><li><tt>%U</tt>: dokumentuaren URL osoa</li><li><tt>%p</tt>: orrialdearen zenbakia</li><li><tt>%P</tt>:orrialde kopuru osoa</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
eu: <p>Orrialde oinaren formatua. Honako etiketak onartzen dira:</p>

en: Add Placeholder...
eu: Gehitu leku-marka...

en: Current User Name
eu: Uneko erabiltzaile-izena:

en: Complete Date/Time (short format)
eu: Data osoa/Ordua (formatu laburra)

en: Complete Date/Time (long format)
eu: Data osoa/Ordua (formatu luzea)

en: Current Time
eu: Uneko ordua

en: Current Date (short format)
eu: Uneko data (formatu laburra)

en: Current Date (long format)
eu: Uneko data (formatu luzea)

en: File Name
eu: Fitxategi-izena

en: Full document URL
eu: Dokumentuaren URL osoa

en: Page Number
eu: Orrialdearen zenbakia

en: Total Amount of Pages
eu: Orrialdeen kopuru osoa

en: L&ayout
eu: &Diseinua

en: &Color theme:
eu: &Kolore-gaia:

en: Font:
eu: Letra-tipoa:

en: Draw bac&kground color
eu: Margotu atzeko planoaren &kolorea

en: Draw &boxes
eu: &Marraztu koadroak

en: Box Properties
eu: Koadroaren propietateak

en: W&idth:
eu: &Zabalera:

en: &Margin:
eu: Ma&rjina:

en: Co&lor:
eu: &Kolorea:

en: Select the color theme to use for the print.
eu: Hautatu inprimatzean erabili beharreko kolore-gaia.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
eu: <p>Gaituta badago, editorearen atzeko planoaren kolorea erabiliko da.</p> <p>Erabilgarria izan daiteke zure kolore-gaia hondo ilun baterako diseinatuta badago.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
eu: <p>Gaituta badago, beheko propietateen araberako kutxa marraztuko da orrialde bakoitzaren edukien inguruan. Goiburukoa eta oina marra batez bereiztuko dira edukitik.</p>

en: The width of the box outline
eu: Koadroaren eskemaren zabalera

en: The margin inside boxes, in pixels
eu: Koadroen barruko marjinak, pixeletan

en: The line color to use for boxes
eu: Koadroetan erabiliko den marren kolorea

en: (Selection of)
eu: (hautapena)

en: Typographical Conventions for %1
eu: %1(r)en tipografia arauak

en: text
eu: testua

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
eu: Zabaldu laburdura

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
eu: Bildu etiketarekin

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
eu: Eraman kurtsorea bat datorren etiketara

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
eu: Hautatu HTML/XML etiketa barneko edukia

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
eu: Hautatu HTML/XML etiketa kanpoko edukia

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
eu: Txandakatu iruzkina

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
eu: Joan editatzeko hurrengo puntura

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
eu: Joan editatzeko aurreko puntura

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
eu: Hautatu editatzeko hurrengo puntua

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
eu: Hautatu editatzeko aurreko puntua

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
eu: Ezabatu kurtsorearen azpiko etiketa

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
eu: Etiketa bat zatitu edo batu

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
eu: Ebaluatu matematikako adierazpen samur bat

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
eu: Zenbakiari 1 kentzea

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
eu: Zenbakiari 10 kentzea

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
eu: Zenbakiari 0,1 kentzea

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
eu: Zenbakiari 1 gehitzea

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
eu: Zenbakiari 10 gehitzea

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
eu: Zenbakiari 0,1 gehitzea

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
eu: Laburdura zabaltzen du Emmet adierazpenak erabiliz; begiratu http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
eu: Hautatutako testua hornitutako Emmet adierazpenetatik eraikitako XML etiketatan biltzen du (lehenetsian div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
eu: Kurtsorearen zeinua uneko etiketa bikotera eramaten du

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
eu: Hautatu HTML/XML etiketaren edukia, dei jarraituetan barrurantz mugituz

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
eu: Hautatu HTML/XML etiketaren edukia, dei jarraituetan kanporantz mugituz

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
eu: Mugitu editatzeko hurrengo puntura (etiketa edo ezaugarri hutsa).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
eu: Mugitu editatzeko aurreko puntura (etiketa edo ezaugarri hutsa).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
eu: Hautatu hurrengo editatzeko puntua (etiketa edo ezaugarri hutsa).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
eu: Hautatu aurreko editatzeko puntua (etiketa edo ezaugarri hutsa).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
eu: Aktibatu/desaktibatu uneko etiketa edo CSS hautatzailearen iruzkina

en: Deletes tag under cursor
eu: Kurtsorearen azpiko etiketa ezabatzen du

en: Splits or joins a tag
eu: Etiketa bat zatitu edo batzen du

en: Evaluates a simple math expression
eu: Balioztatu adierazpen matematiko erraz bat

en: Decrement number under cursor by 1
eu: Gutxitu 1 kurtsorearen azpiko zenbakiari

en: Decrement number under cursor by 10
eu: Gutxitu 10 kurtsorearen azpiko zenbakiari

en: Decrement number under cursor by 0.1
eu: Gutxitu 0,1 kurtsorearen azpiko zenbakiari

en: Increment number under cursor by 1
eu: Gehitu 1 kurtsorearen azpiko zenbakiari

en: Increment number under cursor by 10
eu: Gehitu 10 kurtsorearen azpiko zenbakiari

en: Increment number under cursor by 0.1
eu: Gehitu 0,1 kurtsorearen azpiko zenbakiari

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
eu: Eraman kurtsorea bat datorren aurreko koskara

[ctx: Script command category]
en: Navigation
eu: Nabigazioa

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
eu: Eraman kurtsorea bat datorren hurrengo koskara

en: Move cursor to previous matching indent
eu: Eraman kurtsorea bat datorren aurreko koskara

en: Move cursor to next matching indent
eu: Eraman kurtsorea bat datorren hurrengo koskara

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Paragraph
eu: Joan hurrengo paragrafora

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Paragraph
eu: Joan aurreko paragrafora

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
eu: Kendu amaierako zuriuneak

[ctx: Script command category]
en: Editing
eu: Editatzea

[ctx: Script command name]
en: Remove Leading Spaces
eu: Kendu hasierako zuriuneak

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing and Leading Spaces
eu: Kendu amaierako eta hasierako zuriuneak

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
eu: Elkartu lerroak

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
eu: Eraman lerroak behera

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
eu: Eraman lerroak gora

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
eu: Bikoiztu hautatutako lerroak behean

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
eu: Bikoiztu hautatutako lerroak goian

[ctx: Script command name]
en: Duplicate selected text
eu: Bikoiztu hautatutako testua

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
eu: URI-kodetu hautatutako testua

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
eu: URI-deskodetu hautatutako testua

[ctx: Script command name]
en: Remove Empty Lines
eu: Kendu lerro hutsak

en: Sort the selected text or whole document.
eu: Ordenatu hautatutako testua edo dokumentu osoa.

en: Move selected lines down.
eu: Eraman hautatutako lerroak behera

en: Move selected lines up.
eu: Eraman hautatutako lerroak gora

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
eu: Kendu bikoiztutako lerroak hautatutako testutik edo dokumentu osotik

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
eu: Ordenatu hautatutako testu edo dokumentu osoa ordena naturalean.<br>Ordena normalaren metodoarekin dituen desberdintasunak erakusteko adibide bat:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
eu: Amaierako zuriuneak kentzen ditu hautapenetik edo dokumentu osotik.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
eu: Kendu bukaerako zuriuneak hautapena edo dokumentu osotik.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
eu: Hasierako eta bukaerako zuriuneak kentzen ditu hautapenetik edo dokumentu osotik.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
eu: Elkartu hautatuko lerroak edo dokumentu osoa. Lerroen artean ipintzeko banatzaile bat pasatzea hautazkoa da:<br><code>join ', '</code> adib. lerroak elkartu eta koma bitartez banatuko ditu.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
eu: Lerro hutsak ezabatzen ditu hautapenetik edo dokumentu osotik.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
eu: Komando horrek, hautatutako blokeko edo dokumentu osoko lerroak argumentu gisa emandako adierazpen erregular batek adierazitako zutabean lerrokatzen ditu.<br><br>Eredua hutsik ematen baduzu, era lehenetsian, zuriunea ez den aurreneko karakterean lerrokatuko da.<br>Ereduak kaptura bat badu, koska, kapturarekin bat etortzen den horretan ipiniko du.<br><br><i>Adibidez:</i>:<br>'<code>alignon -</code> ipiniz gero, zuriuneak txertatuko ditu lerro bakoitzeko lehenengo '-' aurretik, guztiak zutabe berean lerrokatu daitezen.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' ipiniz gero, zuriuneak txertatuko ditu, bi puntuen ondoren, zuriunea ez den lehenengo karakterearen aurretik, guztiak zutabe berean lerrokatu daitezen.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
eu: JavaScript funtzio bat argumentu bezala emanda, hori deitu (hautatutako) lerroen zerrendarentzako eta deiaren itzulera balioarekin ordeztu. <br>Adibidea (elkartu hautatutako lerroak):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ";}'</code><br>Tekla batzuk sakatzea aurrezteko, hau egin dezakezu berdina lortzeko:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
eu: JavaScript funtzio bat argumentu bezala emanda, hori deitu (hautatutako) lerroen zerrendarentzako eta deiaren itzulerak gezurra itzultzen duen horiek kendu. <br>Adibidea (begiratu <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>Tekla batzuk sakatzea aurrezteko, hau egin dezakezu berdina lortzeko:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
eu: JavaScript funtzio bat argumentu bezala emanda, hori deitu (hautatutako) lerroen zerrendarentzako eta ordeztu lerroa deiak itzulitako balioarekin. <br>Adibidez (begiratu <code>ltrim</code> ere):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>Tekla batzuk sakatzea aurrezteko, hau egin dezakezu berdina lortzeko:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
eu: Hautatuko lerroak gorantz bikoizten ditu.

en: Duplicates the selected lines down.
eu: Hautatuko lerroak beherantz bikoizten ditu.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
eu: Kodetu karaktere bereziak lerro bakarreko hautapen batean, emaitza testua URI gisa erabili ahal izan dadin.

en: Reverse action of URI encode.
eu: URI kodetzearen alderantzizko ekintza.

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
eu: Aukeratu testua aurreraka, kurtsorearen uneko kokapenetik, haren ondoren, emandako argumentuaren aurreneko agerpena arte (edo era lehenetsian, uneko lerroaren bukaera arte).

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
eu: Aukeratu testua atzeraka, kurtsorearen uneko kokapenetik haren aurretik, emandako argumentuaren azken agerpena arte (edo era lehenetsian, uneko lerroaren hasiera arte).

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
eu: C++/boost estiloa

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
eu: C estiloa

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
eu: XML estiloa

en: Function '%1' not found in script: %2
eu: '%1' funtzioa ez da aurkitu script-ean: %2

en: Error calling %1
eu: Akatsa %1 deitzean

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
eu: Okerreko aipua deian: %1. Jarri komatxo bakunak ihes-karakterearekin (alderantzizko barrarekin).

en: Could not access view
eu: Ezin izan da ikuspegia atzitu

en: Error calling 'help %1'
eu: Errorea 'help %1' deitzean

en: No help specified for command '%1' in script %2
eu: Ez da '%1' komandoaren laguntza zehaztu %2 script-ean

en: Error loading script %1
eu: Errorea %1 script-a kargatzean

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
eu: Birzamatu JavaScript fitxategi guztiak (koskatzaileak, komando-lerroko script-ak, etab.)

en: Command not found: %1
eu: Ez da komandoa aurkitu: %1

en: Add...
eu: Gehitu...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
eu[0]: Ordezte 1 egin da
eu[1]: %1 ordezte egin dira

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
eu[0]: Bat etortze 1 aurkitu da
eu[1]: %1 bat etortze aurkitu dira

en: Reached top, continued from bottom
eu: Goraino iritsi da, behetik jarraitzen

en: Reached bottom, continued from top
eu: Beheraino iritsi da, goitik jarraitzen

en: Not found
eu: Ez da aurkitu

en: Bottom of file reached. Continue from top?
eu: Fitxategiaren bukaerara iritsi da. Hasieratik jarraitu?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
eu: Hasierara iritsi da. Bukaeratik jarraitu?

en: Continue search?
eu: Bilaketarekin jarraitu?

en: SearchHighLight
eu: Bilaketa nabarmendu

en: Beginning of line
eu: Lerroaren hasiera

en: End of line
eu: Lerroaren amaiera

en: Match any character excluding new line (by default)
eu: Bat etorri edozein karaktererekin, lerro berriarekin izan ezik (lehenetsia)

en: One or more occurrences
eu: Agerraldi bat edo gehiago

en: Zero or more occurrences
eu: Zero agerraldi edo gehiago

en: Zero or one occurrences
eu: Zero edo bat agerraldi

en: <a> through <b> occurrences
eu: <a> <b> agerraldietan zehar

en: Group, capturing
eu: Taldea, kapturatzea

en: Or
eu: Edo

en: Set of characters
eu: Karaktere-jokoa

en: Negative set of characters
eu: Negatiboen karaktere-jokoa

en: Whole match reference
eu: Erabat bat datorren erreferentzia

en: Reference
eu: Erreferentzia

en: Line break
eu: Lerro-jauzia

en: Word boundary
eu: Hitzaren muga

en: Not word boundary
eu: Hitzaren mugarik ez

en: Digit
eu: Digitua

en: Non-digit
eu: Ez-digitua

en: Whitespace (excluding line breaks)
eu: Zuriunea (lerro-jauzia ezik)

en: Non-whitespace
eu: Ez-zuriunea

en: Word character (alphanumerics plus '_')
eu: Hitz karakterea (alfanumerikoa gehi '_')

en: Non-word character
eu: Ez-hitz karakterea

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
eu: 000tik 377 arteko karaktere zortzitarra (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
eu: 0000 eta FFFF arteko karaktere hamaseitarra (2^16-1)

en: Backslash
eu: Alderantzizko barra

en: Group, non-capturing
eu: Taldea, ez-kapturatzea

en: Positive Lookahead
eu: Aurrerantz begiratze positiboa

en: Negative lookahead
eu: Aurrerantz begiratze negatiboa

en: Fixed-length positive lookbehind
eu: Luzera finkoko aurrerantz begiratze positiboa

en: Fixed-length negative lookbehind
eu: Luzera finkoko atzerantz begiratze positiboa

en: Begin lowercase conversion
eu: Hasi minuskuletara bihurtzen

en: Begin uppercase conversion
eu: Hasi maiuskuletara bihurtzen

en: End case conversion
eu: Amaitu maiuskulak/minuskulak bihurtzea

en: Lowercase first character conversion
eu: Bihurtu lehenengo karakterea minuskuletara

en: Uppercase first character conversion
eu: Bihurtu lehenengo karakterea maiuskuletara

en: Replacement counter (for Replace All)
eu: Ordezkapen zenbatzailea ('Ordeztu guztiak'-entzako)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
eu: &Bilatu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
eu: Testua bilatzeko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
eu: Joan bat datorren hurrengora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
eu: Joan bat datorren aurrekora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
eu: Maiuskula/minuskula bat-etortzea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
eu: Aldatu bilaketa eta ordezkapen barra aurreratura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fin&d:
eu: &Bilatu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
eu: &Ordeztu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
eu: &Modua:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
eu: Bilaketa modua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
eu: Testu laua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
eu: Hitz osoak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
eu: Ihes-sekuentziak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
eu: Adierazpen erregularra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
eu: Bilatu hautapenean soilik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
eu: Ordeztu bat datorren hurrengoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
eu: &Ordeztu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
eu: Ordeztu  bat datozen &denak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
eu: Ordeztu &denak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
eu: &Bilatu denak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
eu: Utzi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
eu: Aldatu bilaketa inkrementalaren barrara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
eu: Ordezko testua

en: Spell check canceled.
eu: Ortografia-egiaztatzea utzi da.

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
eu: Ortografia-azterketa egiten...

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
eu: Egiaztatu ortografia

en: Spell check complete.
eu: Ortografia-egiaztatzea burutu da.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
eu: <qt><p>Hitz hau "hitz ezezaguna" bezala kontsideratu da, uneko hiztegian hitzari buruzko sarrerarik ez dagoelako. Baliteke atzerriko hizkuntza bateko hitza izatea.</p>
    <p>Hitza gaizki idatzita ez badago, hiztegira gehi dezakezu <b>Gehitu hiztegira</b> erabiliz. Hitz ezezaguna hiztegira gehitu nahi ez baduzu baina dagoenean utzi nahi baduzu, egin klik <b>Ez ikusi egin</b> edo <b> Ez ikusi egin guztiei</b>.</p>
    <p>Hala ere, hitza gaizki idatzita badago, ordezko hitza bila dezakezu beheko zerrendan. Ordezkorik aurkitu ezin baduzu, beheko testu-koadroan idatzi eta egin klik <b>Ordeztu</b> edo <b>Ordeztu guztiak</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
eu: Hitz ezezaguna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
eu: Hitz ezezaguna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
eu: <b>gaizki idatzia</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
eu: <qt>
    <p>Hitz ezezaguna hauteman da, ezezaguntzat hartu da hiztegian ez dagoelako.<br>
    Egin klik hemen hitz ezezaguna zuzen idatzita dagoela uste baduzu, etaetorkizunean berriz ezezagun gisa hautematea ekiditeko. Dagoenean utzi nahi baduzu, baino hiztegira gehitzerik ez baduzu nahi, klik egin <b>Ez ikusi egin</b> edo <b>Ez ikusi egin guztiei</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
eu: << Gehitu hiztegira

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
eu: <qt>
    <p>Hitz ezezaguna gaizki idatzi bada, harentzako zuzenketa hemen tekleatu beharko zenuke edo azpiko zerrendatik hautatu.</p>
    <p>Ondoren <b>Ordeztu</b>n klik egin dezakezu agerpen hau bakarrik zuzentzeko, edo <b>Ordeztu denak</b> agerpen guztiak zuzendu nahi badituzu.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
eu: Ordeztu honekin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
eu: Iradokiz&una

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
eu: <qt>
    <p>Egin klik hemen testu ezezagunaren agerpen hau, gaineko (ezkerrera), editatzeko koadroko testuarekin ordezteko.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
eu: <qt>
    <p>Egin klik hitz ezezagunaren agerpen hau dagoen bezala uzteko.</p>
    <p>Ekintza hau erabilgarria da hitza, izena, akronimoa, atzerriko hitza, edo beste edozein hitz ezezaguna izanik erabili nahi duzunean baino hiztegira gehitu ez.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
eu: <qt>
    <p>Hautatu zuzentzen ari zaren dokumentuaren hizkuntza.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
eu: &Hizkuntza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
eu: Hizkuntza hautapena

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
eu: <qt>
    <p>Egin klik hemen hitz ezezagunaren agerpen guztiak dauden bezala uzteko.</p>
    <p>Ekintza hau erabilgarria da hitza, izena, akronimoa, atzerriko hitza, edo beste edozein hitz ezezaguna izanik erabili nahi duzunean baino hiztegira gehitu ez.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
eu: Zuzeketa automatikoa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
eu: <qt>
    <p>Egin klik hemen testu ezezagunaren agerpen guztiak, gaineko (ezkerrera) editatzeko koadroko testuarekin ordezteko.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
eu: Ord&eztu guztiak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
eu: Ez ikusi e&gin denei

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
eu: Ortografia (kurtsoretik)...

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
eu: Egiaztatu dokumentuaren ortografia kurtsoretik aurrera.

en: Ignore Word
eu: Ez ikusi hitza

en: Add to Dictionary
eu: Gehitu hiztegiari

en: Spelling '%1'
eu: '%1'(r)(e)n ortografia

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
eu: Ezin izan du «diff» komando aurkitu. Ziurtatu «diff(1)» instalatuta eta zure inguruneko «PATH» aldagaian dagoela.

en: The diff command '%1' could not be started.
eu: Ezin izan da '%1' «diff» komandoa abiarazi.

en: The file was not closed properly.
eu: Fitxategia ez zen era egokian itxi.

en: View Changes
eu: Ikusi aldaketak

en: Recover Data
eu: Datuak berreskuratu

en: Discard
eu: Baztertu

en: Use default color from the color theme
eu: Erabili kolore-gaiko kolore lehenetsia

en: None
eu: Bat ere ez

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
eu: Testuingurua

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
eu: Arrunta

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
eu: Hautatuta

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
eu: Atzeko planoa

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
eu: Atzeko planoa hautatuta

en: Use Default Style
eu: Erabili estilo lehenetsia

en: &Bold
eu: &Lodia

en: &Italic
eu: &Etzana

en: &Underline
eu: &Azpimarratua

en: S&trikeout
eu: &Marratua

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
eu: &Kolore arrunta...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
eu: &Hautatutako kolorea...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
eu: A&tzeko planoaren kolorea...

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
eu: &Hautatutako atzeko planoaren kolorea...

en: Unset Normal Color
eu: Desaktibatu kolore arrunta

en: Unset Selected Color
eu: Desaktibatu hautatutako kolorea

en: Unset Background Color
eu: Desgaitu atzeko planoaren kolorea

en: Unset Selected Background Color
eu: Desgaitu hautatutako atzeko planoaren kolorea

en: Use &Default Style
eu: Erabili estilo &lehenetsia

[ctx: No text or background color set]
en: None set
eu: Bat ere ez ezarrita

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
eu: "Erabili estilo lehenetsia" automatikoki desgaituko da edozein estiloren propietateak aldatzen dituzunean.

en: Kate Styles
eu: Kate-estiloak

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
eu: Arrunta

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
eu: Gako-hitza

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
eu: Funtzioa

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
eu: Aldagaia

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
eu: Kontrolaren fluxua

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
eu: Operadorea

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
eu: Barneratua

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
eu: Hedapena

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
eu: Aurreprozesatzailea

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
eu: Ezaugarri

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
eu: Karakterea

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
eu: Karaktere berezia

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
eu: Katea

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
eu: Kate literala

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
eu: Kate berezia

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
eu: Inportatzeak, moduluak, eransteak

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
eu: Datu mota

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
eu: Hamartarra/Balioa

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
eu: N oinarriko osokoa

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
eu: Koma mugikorra

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
eu: Konstantea

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
eu: Iruzkina

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
eu: Dokumentazioa

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
eu: Oharpena

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
eu: Iruzkin aldagaia

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
eu: Eremuaren marka

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
eu: Informazioa

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
eu: Abisua

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
eu: Alerta

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
eu: Besteak

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
eu: Errorea

en: Use Default Colors
eu: Erabili kolore lehenetsiak

en: Editor Background Colors
eu: Editatu hondoko koloreak

en: Text Area
eu: Testu azalera

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
eu: <p>Edizioko arearen atzeko planoaren kolorea ezartzen du</p>

en: Selected Text
eu: Hautatutako testua:

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
eu: <p>Hautapen hondoaren kolorea ezartzen du.</p><p>Hautatutako testuaren kolorea ezartzeko, erabili &quot;<b>Konfiguratu nabarmentzea</b>&quot; elkarrizketa-koadroa.</p>

en: Current Line
eu: Uneko lerroa

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
eu: <p>Uneko lerro aktiboaren atzeko planoaren kolorea ezartzen du, kurtsorea gainean duen lerroarena alegia.</p>

en: Search Highlight
eu: Bilaketaren nabarmentzea

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
eu: <p>Bilaketa emaitzen hondoko kolorea ezartzen du.</p>

en: Replace Highlight
eu: Ordezkatzearen nabarmentzea

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
eu: <p>Ordezkatutako testuaren hondoko kolorea ezartzen du.</p>

en: Icon Border
eu: Ikonoen ertza

en: Background Area
eu: Hondoko azalera

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
eu: <p>Ikono ertzen hondoko kolorea ezartzen du.</p>

en: Line Numbers
eu: Lerro-zenbakiak

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
eu: <p>Kolore hau erabiliko da lerro-zenbakiak marrazteko (gaituz gero).</p>

en: Current Line Number
eu: Uneko lerroa-zenbakia

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
eu: <p>Kolore hau erabiliko da uneko lerroaren Lerro-zenbakia marrazteko (gaituz gero).</p>

en: Separator
eu: Bereizlea

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
eu: <p>Kolore hau erabiliko da lerro-zenbakien eta ikono-ertzen arteko marra marrazteko, biak gaituz gero.</p>

en: Word Wrap Marker
eu: Itzulbira marka

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
eu: <p>Itzulbirarekin zerikusia duten marken kolorea ezartzen du:</p> <dl> <dt>Itzulbira estatikoa</dt> <dd>Marra bertikal bat testua tolestuko den zutabea erakusten duena</dd><dt>Itzulbira dinamikoa</dt><dd>Itzulbiratuta ikusten diren lerroen ezkerraldean erakusten den gezi bat</dd> </dl>

en: Code Folding
eu: Kode-tolestea

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
eu: <p>Kodea tolesteko barraren kolorea ezartzen du</p>

en: Modified Lines
eu: Aldatutako lerroak

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
eu: <p>Aldatutako lerroentzako aldatutako lerro markaren kolorea ezartzen du.</p>

en: Saved Lines
eu: Gordetako lerroak

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
eu: <p>Gordetako lerroentzako aldatutako lerro markaren kolorea ezartzen du.</p>

en: Text Decorations
eu: Testuaren apaingarriak

en: Spelling Mistake Line
eu: Akats ortografikodun lerroa

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
eu: <p>Akats ortografikoak adierazteko erabiltzen den lerroaren kolorea ezartzen du.</p>

en: Tab and Space Markers
eu: Tabulazio eta zuriune markak

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
eu: <p>Tabulazio marken kolorea ezartzen du.</p>

en: Indentation Line
eu: Koskadun lerroa

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
eu: <p>Koska bertikaleko lerroentzako kolorea ezartzen du.</p>

en: Bracket Highlight
eu: Parentesiak nabarmentzea

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
eu: <p>Parentesien parekatze-kolorea ezartzen du. Hots, kurtsorea <b>(</b>-an kokatuz gero, honi dagokion <b>)</b> kolore hau erabiliz nabarmenduko dela.</p>

en: Marker Colors
eu: Marken koloreak

en: Bookmark
eu: Laster-marka

en: Active Breakpoint
eu: Eten-puntu aktiboa

en: Reached Breakpoint
eu: Eten-punturaino iritsi da

en: Disabled Breakpoint
eu: Eten-puntua desgaituta

en: Execution
eu: Exekuzioa

en: Warning
eu: Abisua

en: Error
eu: Errorea

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
eu: <p>Marka motaren hondoko kolorea ezartzen du.</p><p><b>Oharra</b>: markaren kolorea motel bistaratuko da gardentasuna dela eta.</p>

en: Text Templates & Snippets
eu: Testu txantiloiak eta testu-zatiak

en: Background
eu: Hondoa

en: Editable Placeholder
eu: Leku-marka editagarria

en: Focused Editable Placeholder
eu: Fokudun leku-marka editagarria

en: Not Editable Placeholder
eu: Leku-marka ez editagarria

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
eu: <p>Zerrenda honek uneko kolore-gaiaren estilo lehenetsiak azaltzen ditu eta haiek editatzeko aukera eskaintzen du. Estiloaren izenak uneko estiloaren ezarpenak islatzen ditu.</p><p>Koloreak editatzeko, egin klik koloredun laukitxoetan, edo hautatu editatu beharreko kolorea laster-menutik.</p><p>Egokia denean, laster-menutik, atzeko planoa eta atzeko planorako hautatutako koloreak ezgai ditzakezu.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
eu: Testu arrunta eta iturburu kodea

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
eu: Zenbakiak, datu-motak eta konstanteak

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
eu: Karaktere-kateak eta karaktereak

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
eu: Iruzkinak eta dokumentazioa

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
eu: Beste zenbait

en: H&ighlight:
eu: Na&barmentzea:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
eu: <p>Zerrenda honek uneko sintaxi-nabarmentze moduaren ingurua erakusten du, eta editatzeko aukera eskaintzen du. Inguruaren izenak uneko estiloaren ezarpenak adierazten ditu.</p><p>Teklatuaren bidez editatzeko, sakatu <strong>&lt;ZURIUNEA&gt;</strong> eta hautatu ezaugarri bat laster-menutik. </p><p>Koloreak editatzeko, egin klik koloredun laukitxoetan, edo hautatu kolorea laster-menutik eta editatu.</p><p>Bai atzeko planoa bai hautatutako atzeko planoaren koloreak ere desgai ditzakezu laster-menutik hala behar denean.</p>

en: Default Theme
eu: Gai lehenetsia

en: Theme Editor
eu: Gai-editorea

en: Select theme:
eu: Hautatu gaia:

en: &Theme:
eu: &Gaia:

[ctx: @action:button]
en: &Copy…
eu: &Kopiatu...

[ctx: @action:button]
en: Export…
eu: Esportatu...

[ctx: @action:button]
en: Import…
eu: Inportatu...

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
eu: Fardelean bildutako irakurketa soileko gaia. Gaia aldatzeko, mesedez, kopiatu.

en: Colors
eu: Koloreak

en: Default Text Styles
eu: Testu-estilo lehenetsia

en: Highlighting Text Styles
eu: Testu-estilo nabarmenduak

en: Exporting color theme: %1
eu: Kolore-gaia inportatzen: %1

en: Color theme
eu: Kolore-gaia

en: Importing Color Theme
eu: Kolore-gaia inportatzen

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
eu: Inportatzeak aurretik dagoen "%1" gai fitxategia gainidatziko du. Hori ezin da desegin.

en: Import Nevertheless
eu: Inportatu hala ere

en: Follow System Color Scheme
eu: Erabili sistemaren kolore-antolaera

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
eu: Benetan ezabatu nahi duzu "%1" gaia? Hori ezin da desegin.

en: Delete Nevertheless
eu: Ezabatu hala ere

en: Copy theme
eu: Kopiatu gaia

en: Name for copy of color theme "%1":
eu: "%1" kolore-gaiaren kopiaren izena:

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
eu: <p>%1 gaia dagoeneko badago.</p><p>Mesedez, hautatu beste gai-izen bat.</p>

en: Copy Theme
eu: Kopiatu gaia

en: Color Themes
eu: Kolore-gaiak

[ctx: Autoindent mode]
en: None
eu: Bat ere ez

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
eu: Arrunta

en: Set &Bookmark
eu: Ezarri &laster-marka

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
eu: Lerroak ez badu laster-markarik, bat gehitu, bestela dagoena ezabatu.

en: Clear &All Bookmarks
eu: Garbitu laster-marka &guztiak

en: Remove all bookmarks of the current document.
eu: Kendu laster-marka guztiak uneko dokumentutik.

en: Next Bookmark
eu: Hurrengo laster-marka

en: Go to the next bookmark.
eu: Joan hurrengo laster-markara.

en: Previous Bookmark
eu: Aurreko laster-marka

en: Go to the previous bookmark.
eu: Joan aurreko laster-markara.

en: &Bookmarks
eu: &Laster-markak

en: &Next: %1 - "%2"
eu: Hurre&ngoa: %1 - "%2"

en: &Previous: %1 - "%2"
eu: A&urrekoa: %1 - "%2"

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
eu: <p>indent</p><p>Hautatutako lerroan edo unekoa lerroan koska txertatzen du</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
eu: <p>unindent</p><p>Hautatutako lerroak edo uneko lerroa koskagabetzen ditu.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
eu: <p>cleanindent</p><p>Hautatutako lerroen edo uneko lerroaren koska garbitzen du dokumentuaren koska ezarpenetan oinarrituta. </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
eu: <p>comment</p><p>Iruzkin markak txertatzen ditu hautapena edo hautatutako lerroak edo hautatuko uneko lerroa iruzkin egiteko dokumentuaren sintaxi nabarmentze definizioak adierazitako testu formatuaren arabera.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
eu: <p>uncomment</p><p>Iruzkin markak kentzen ditu hautapenetik edo hautatutako lerroetatik edo hautatuko uneko lerrotik dokumentuaren sintaxi nabarmentze definizioak adierazitako testu formatuaren arabera.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
eu: <p>goto <b>lerro zenbakia</b></p><p>Komando honek adierazitako lerro zenbakira nabigatzen du.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eu: <p>set-indent-pasted-text <b>gaitu</b></p><p>Gaituta badago, arbeletik itsatsitako testua uneko koskatzailea erabiliz doituko da.</p><p>Izan ditzakeen egiazko balioak: 1, on, true<br/>Izan ditzakeen gezurrezko balioak: 0, off, false</p>

en: Deletes the current line.
eu: Uneko lerroa ezabatzen du.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
eu: <p>set-tab-width <b>zabalera</b></p><p>Tab zabalera <b>zabalera</b> zenbakira ezartzen du</p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eu: <p>set-replace-tab <b>gaitu</b></p><p>Gaituta badago, tabulazioak zuriuneekin ordezkatuko dira zuk idatzi ahala.</p><p>Izan ditzakeen egiazko balioak: 1, on, true<br/>Izan ditzakeen gezurrezko balioak: 0, off, false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eu: <p>set-show-tabs <b>gaitu</b></p><p>Gaituta badago, TAB karaktereak eta and amaierako zuriuneak puntu txiki batekin irudikatuko dira.</p><p>Izan ditzakeen egiazko balioak: 1, on, true<br/>Izan ditzakeen gezurrezko balioak: 0, off, false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
eu: <p>set-remove-trailing-spaces <b>modua</b></p><p>Amaierako zuriuneak kentzen ditu <b>modua</b>n oinarrituta.</p><p>Izan ditzakeen balioak:<ul><li><b>bat ere ez</b>: ez kendu inoiz amaierako zuriuneak.</li><li><b>aldatua</b>: kendu amaierako zuriuneak soilik aldatutako lerroetan.</li><li><b>Guztia</b>: kendu amaierako zuriuneak dokumentu osoan.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
eu: <p>set-indent-width <b>zabalera</b></p><p>Koska zabalera <b>zabalera</b> zenbakiaren baliora ezartzen du. Koska zuriuneekin egiten baduzu baino ez da erabiltzen.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
eu: <p>set-indent-mode <b>modua</b></p><p>Modua parametroa Tresnak - Koska menuanikusitakoa bezalako balio bat da</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eu: <p>set-auto-indent <b>gaitu</b></p><p>Koska automatikoa gaitu edo desgaitu. </p><p>Izan ditzakeen egiazko balioak: 1, on, true<br/>Izan ditzakeen gezurrezkobalioak: 0, off, false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eu: <p>set-line-numbers <b>gaitu</b></p><p>Lerro zenbakien panelaren ikusgaitasuna ezartzen du.</p><p> Izan ditzakeen egiazko balioak: 1, on, true<br/>Izan ditzakeen gezurrezko balioak: 0, off, false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eu: <p>set-folding-markers <b>gaitu</b></p><p>Toleste marken panelaren ikusgaitasuna ezartzen du.</p><p>Izan ditzakeen egiazko balioak: 1, on,  true<br/>Izan ditzakeen gezurrezko balioak: 0, off, false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eu: <p>set-icon-border <b>gaitu</b></p><p>Ikono ertzen ikusgaitasuna ezartzen du.</p><p>Izan ditzakeen egiazko balioak: 1, on, true<br/>Izan ditzakeen gezurrezko balioak: 0, off, false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eu: <p>set-word-wrap <b>gaitu</b></p><p>Itzulbira automatikoa gaitzen du <b>gaitu</b> balioaren arabera.</p><p>Izan ditzakeen balioak: 1, on, true<br/> Izan ditzakeen gezurrezko balioak: 0, off, false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
eu: <p>set-word-wrap-column <b>zabalera</b></p><p>Itzulbirarako lerro zabalera <b>zabalera</b> baliora ezartzen du. Hau erabiltzen da zure testuaren itzulbira  automatikoa gaituta baduzu.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eu: <p>set-replace-tabs-save <b>gaitu</b></p><p>Gaituta dagoenean, tabulazioak zuriuneekin ordeztuko dira dokumentua gordetzen den bakoitzean.</p><p>Izan ditzakeen egiazko balioak: 1, on, true<br/>Izan ditzakeen gezurrezko balioak: 0, off, false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
eu: <p>set-highlight <b>nabarmentzea</b></p><p>Dokumentuarekin erabili beharreko nabarmentze sistema ezartzen du. Argumentua balizko nabarmentze izen bat izan behar da, Tresnak → Nabarmentzea menukoak bezalakoak. Komando honek osatze automatikorako zerrenda bat hornitzen du bere argumentuetarako.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
eu: <p>set-mode <b>modua</b></p><p>Modua ezartzen du Tresnak → Modua menuan ikusi bezala</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
eu: <p>set-show-indent <b>gaitu</b></p><p>Gaituta badago, koska irudikatukoda puntuz osatutako marra bertikal baten bidez.</p><p>Izan ditzakeen egiazko balioak: 1, on, true<br/>Izan ditzakeen gezurrezko balioak: 0, off, false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
eu: <p>Ireki inprimatze elkarrizketa-koadroa uneko dokumentua inprimatzeko.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
eu: Argumentua falta da. Erabilera: %1 <balioa>

en: No such highlighting '%1'
eu: Ez dago '%1' bezalako nabarmentzeko estilorik

en: No such mode '%1'
eu: Ez dago honelako modurik:  '%1'

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
eu: Huts egin du '%1' argumentua osoko bihurtzean.

en: Width must be at least 1.
eu: Zabalera gutxienez 1 izan beharko litzateke.

en: Column must be at least 1.
eu: Zutabea gutxienez 1 izan beharko litzateke.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
eu: Erabilera: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
eu: '%1' argumentua desegokia da. Erabilera: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
eu: Erabilera: set-remove-trailing-spaces 0|-|bat ere ez edo 1|+|ald|aldatua edo 2|*|guztia

en: Unknown command '%1'
eu: '%1' komando ezezaguna

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
eu: <p> char <b>identifikatzailea</b> </p><p>Komando honek karaktereak beraien zenbakizko identifikatzailearen bidez txertatzen uzten dizu, hamartar, zortzitar edo hamaseitar gisa.</p><p>Adibidez:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
eu: <p>date or date <b>formatua</b></p><p>Data/ordu kate bat txertatzen duadierazitako formatuak zehaztutakoaren arabera, edo yyyy-MM-dd hh:mm:ss batere adierazten ez bada.</p><p>Formatu adierazleak izan daitezke:<table> <tr><td>d</td><td>Eguna zenbaki gisa aurretik zero gabe (1-31).</td></tr> <tr><td>dd</td><td>Eguna zenbaki gisa aurretik zeroarekin (01-31).</td></tr> <tr><td>ddd</td><td>Lokalizatutako egun izen laburtua (adib. 'Asl'..'Iga').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>Lokalizatutako izen luzea (adib. 'Astelehena'..'Igandea'). </td></tr><tr><td>M</td><td>Eguna zenbaki gisa aurretik zero gabe (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>Eguna zenbaki gisa aurretik zerorekin (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>Lokalizatutako hile izen laburtua (adib. 'Urt'..'Abe').</td></tr><tr><td>yy</td><td>Urtea bi digituko zenbaki gisa (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>Urtea 4 digituko zenbaki gisa (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>Ordua aurretik zero gabe (0..23 edo 1..12 AM/PM).</td></tr><tr><td>hh</td><td>Ordua aurretik aurretik zerorekin (00..23 edo 01..12 AM/PM).</td></tr><tr><td>m</td><td>Minutuak aurretik zero gabe (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>Minutuak aurretik zerorekin (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>Segundoak aurretik zero gabe (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>Segundoak aurretik zeroekin (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Milisegundoak aurretik zero gabe (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Milisegundoak aurretik zeroekin (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Erabili AM/PM. AP "AM" edo "PM"-rekin ordeztuko da.</td></tr><tr><td>ap</td><td>Erabili am/pm. ap "am" edo "pm"rekin ordezkuko da.</td></tr></table></p>

en: Remove Duplicate Lines
eu: Kendu bikoiztutako lerroak

en: Remove Duplicates and Sort Text Alphabetically
eu: Kendu bikoiztuak eta sailkatu testua alfabetikoki

en: Sort Text Naturally
eu: Sailkatu testua era naturalean

en: Sort Selected Text Alphabetically
eu: Sailkatu hautatutako testua alfabetikoki

en: <p>sort</p><p>Sort the selected text or whole document if there is no selection</p>
eu: <p>sort</p><p>Sailkatu hautatutako testua edo dokumentu osoa hautapenik ez badago.</p>

en: <p>uniq</p><p>Remove duplicate lines from the selected text or whole document if there is no selection.</p>
eu: <p>uniq</p><p>Kendu bikoiztutako lerroak hautatutako testutik edo dokumentu osotik hautapenik ez badago.</p>

en: <p>sortuniq</p><p>Sort the selected text or whole document and then remove all duplicate lines.</p>
eu: <p>sortuniq</p><p>Sailkatu hautatutako testua edo dokumentu osoa hautapenik ez badago eta gero kendu bikoiztutako lerroak.</p>

en: <p>natsort</p><p>Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>
eu: <p>natsort</p><p>Sailkatu hautatutako testua edo dokumentu osoa ordena naturalean. <br>Sailkapen normalaren metodoarekin dituen desberdintasunak erakusteko adibide bat:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>

en: Kate Part
eu: Kate zatia

en: Embeddable editor component
eu: Editore-osagai kapsulagarria

en: (c) 2000-2022 The Kate Authors
eu: (c) 2000-2022 «Kate»n egileak

en: Maintainer
eu: Arduraduna

en: Core Developer
eu: Garatzaile nagusia

en: Developer
eu: Garatzailea

en: On-the-fly spell checking
eu: Idatzi ahala ortografia aztertzea

en: Large scale bug fixing
eu: Eskala handiko akatsen konponketa

en: The cool buffersystem
eu: Buffer-sistema dotorea

en: The Editing Commands
eu: Edizioko komandoak

en: Testing, ...
eu: Probak,...

en: Former Core Developer
eu: Hasierako garatzaile nagusia

en: KWrite port to KParts
eu: KWrite KParts-era bihurtua

en: KWrite Undo History, Kspell integration
eu: KWrite-ren 'Desegin historia', KSpell-en integrazioa

en: KWrite XML Syntax highlighting support
eu: KWrite-ren XML sintaxia nabarmentzeko euskarria

en: Patches and more
eu: Adabakiak eta bestelakoak

en: Various bugfixes
eu: Hainbat akatsen konponketak

en: Selection, KColorScheme integration
eu: Hautaketa, KColorScheme-aren integrazioa

en: Search bar back- and front-end
eu: Bilaketa-barraren motorra eta interfazea

en: Original KWrite Author
eu: KWrite-ren jatorrizko egilea

en: QA and Scripting
eu: QA eta scriptak

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
eu: RPM Spec-fitxategien, Perl, Diff eta bestelakoen nabarmentzea

en: Highlighting for VHDL
eu: VHDLren nabarmentzea

en: Highlighting for SQL
eu: SQLren nabarmentzea

en: Highlighting for Ferite
eu: Ferite-ren nabarmentzea

en: Highlighting for ILERPG
eu: ILERPGren nabarmentzea

en: Highlighting for LaTeX
eu: LaTex-en nabarmentzea

en: Highlighting for Makefiles, Python
eu: Makefiles-en, Python-en nabarmentzea

en: Highlighting for Python
eu: Python-en nabarmentzea

en: Highlighting for Scheme
eu: Scheme-ren nabarmentzea

en: PHP Keyword/Datatype list
eu: PHP pasahitzen/datu moten zerrenda

en: Very nice help
eu: Oso lagungarriak

en: Highlighting for Lua
eu: Lua-ren nabarmentzea

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
eu: Lagundu duten eta aipatzea ahaztu ditudan partehartzaile guztiak

en: Configure
eu: Konfiguratu

en: replace with %1?
eu: %1-rekin ordeztu?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
eu[0]: Ordezkapen 1 egin da %2(e)n
eu[1]: %1 ordezkapen egin dira %2(e)n

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
eu[0]: Lerro 1
eu[1]: %1 lerro

en: <value>
eu: <balioa>

en: Insert variable
eu: Txertatu aldagaia

en: Variables
eu: Aldagaiak

en: Filter
eu: Iragazi

en: Please select a variable.
eu: Hautatu aldagai bat.

en: Current value: %1<value>
eu: Uneko balioa: %1<balioa>

en: Current value: %1
eu: Uneko balioa: %1

en: File base name without path and suffix of the current document.
eu: Uneko dokumentuaren fitxategi-izen oinarria bide-izenik eta atzizkirik gabe.

en: File extension of the current document.
eu: Uneko dokumentuaren fitxategi-luzapena.

en: File name without path of the current document.
eu: Uneko dokumentuaren fitxategi-izena bide-izenik gabe.

en: Full path of the current document including the file name.
eu: Uneko dokumentuaren bide-izen osoa fitxategi-izena barne.

en: Contents of the current document.
eu: Uneko dokumentuaren edukia.

en: Full path of the current document excluding the file name.
eu: Uneko dokumentuaren bide-izen osoa fitxategi-izenik gabe.

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
eu: Dokumentuaren bide-izen osoa fitxategi-izena barne, berezko bide-bereizleekin (alderantzizko barra zeiharra Windows inguruneetan)

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
eu: Dokumentuaren bide-izen osoa fitxategi-izena kanpo, berezko bide-bereizleekin (alderantzizko barra zeiharra Windows inguruneetan)

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
eu: Testu kurtsorearen kokapenaren lerro zenbakia uneko dokumentuan (0tik hasten da).

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
eu: Testu kurtsorearen kokapenaren zutabe zenbakia uneko dokumentuan (0tik hasten da).

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
eu: Kurtsore kokapenaren X osagaia pantailako koordenatu orokorretan.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
eu: Kurtsore kokapenaren Y osagaia pantailako koordenatu orokorretan.

en: Text selection of the current document.
eu: Uneko dokumentuko testu hautapena.

en: Start line of selected text of the current document.
eu: Hautatutako testuaren haserako lerroa uneko dokumentuan.

en: Start column of selected text of the current document.
eu: Hautatutako testuaren haserako zutabea uneko dokumentuan.

en: End line of selected text of the current document.
eu: Hautatutako testuaren amaierako lerroa uneko dokumentuan.

en: End column of selected text of the current document.
eu: Hautatutako testuaren amaierako zutabea uneko dokumentuan.

en: Number of rows of the current document.
eu: Lerro kopurua uneko dokumentuan.

en: Read a document variable.
eu: Irakurri dokumentu-aldagai bat.

en: The current date in current locale format.
eu: Uneko data indarrean dagoen tokiko formatuan.

en: The current date (ISO).
eu: Uneko data (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
eu: Uneko data (QDate formatuko katea).

en: The current time in current locale format.
eu: Uneko ordua indarrean dagoen tokiko formatuan.

en: The current time (ISO).
eu: Uneko ordua (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
eu: Uneko ordua (QDate formatuko katea).

en: Access to environment variables.
eu: Ingurune-aldagaiak atzitzea.

en: Evaluate simple JavaScript statements.
eu: Balioztatu JavaScript adierazpen errazak.

en: Encode text to make it URL compatible.
eu: Kodetu testua URL bateragarria izan dadin.

en: Generate a new UUID.
eu: UUID berri bat sortu.

en: Kate Handbook.
eu: Kate-ren eskuliburua.

en: true
eu: egia

en: false
eu: gezurra

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
eu: bat ere ez

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
eu: Aldatua

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
eu: guztia

en: Show list of valid variables.
eu: Erakutsi aldagai baliodunen zerrenda.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
eu: Gaitu parentesien txertatze automatikoa.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
eu: Ezarri autoerdiratutako lerro kopurua.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
eu: Ezarri dokumentuaren atz. planoko kolorea.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
eu: Hasierako zuriuneetan Atzera tekla sakatzeak koska kentzen du.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
eu: Gaitu blokeen hautapen modua.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
eu: Gaitu byte ordenaren marka (BOM) unicode fitxategiak gordetzean.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
eu: Ezarri parentesiak nabarmentzeko kolorea.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
eu: Ezarri uneko lerroaren atz. planoaren kolorea.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
eu: Ezarri hiztegi lehenetsia ortografia aztertzeko.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
eu: Gaitu lerro luzeen itzulbiratze dinamikoa.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
eu: Lerro moduaren amaiera ezartzen du.

[ctx: short translation please]
en: Enable whether pressing enter will insert selected auto completion item.
eu: Gaitu, sartu sakatzea, hautatutako osatze-aukera automatikoa txertatuko duen.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
eu: Gaitu markatzaileak editorearen ertzean tolestea.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
eu: Gaitu tolestuen aurreikuspena editorearen ertzean.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
eu: Ezarri dokumentuaren letra-tipoaren puntuaren tamaina.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
eu: Ezarri dokumentuaren letra-tipoa.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
eu: Ezarri sintaxiaren nabarmentzea

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
eu: Ezarri ikono-barraren kolorea.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
eu: Gaitu ikonoaren ertza editorearen ikuspegian.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
eu: Ezarri koska automatiko estiloa.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
eu: Doitu arbeletik itsatsitako testuaren koska ipintzea.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
eu: Ezarri koskaren sakonera koskaren maila bakoitzarentzako.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
eu: Baimendu koska maila bitxia (koska zabaleraren multiploa ez izatea)

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
eu: Erakutsi lerro-zenbakiak.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
eu: Txertatu lerro-berria fitxategiaren amaieran gordetzerakoan.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
eu: Gaitu gainidazteko modua dokumentuan.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
eu: Gaitu testuaren hautapen iraunkorra.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
eu: Ordeztu tabulazioak zuriuneekin dokumentua gordetzean.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
eu: Ordeztu tabulazioak zuriuneekin.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
eu: Kendu bukaerako zuriuneak dokumentua gordetzean.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
eu: Erakutsi labaintze-barrako mapa-txikia

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
eu: Erakutsi labaintze-barrako aurreikuspegia

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
eu: Ezarri kolore-eskema.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
eu: Ezarri testu hautapenaren kolorea.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
eu: Bistaratu tabulazioak eta bukaerako zuriuneak.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
eu: Gaitu etxeko nabigazio azkarra.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
eu: TAB tekla sakatzeak koska ipintzen du.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
eu: Ezarri tabulazioak erakutsiko duen zabalera.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
eu: Ezarri gogoratu beharreko desegin urrats kopurua (0 ipinita infinitua).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
eu: Ezarri itzulbiratzeko zutabea.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
eu: Ezarri itzulbirako markatzailearen kolorea.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
eu: Gaitu itzulbiraketa testua tekleatu bitartean.

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
eu: Kurtsorearen uneko kokapena. Klik egin lerro zehatz batera joateko.

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
eu: Txertatu moduaren eta VI sarrera moduaren adierazlea. Klik egin modua aldatzeko.

en: Change dictionary
eu: Aldatu hiztegia

en: Tab Width
eu: Tabulazio zabalera

en: Indentation Width
eu: Koskaren zabalera

en: Indentation Mode
eu: Koska modua

en: Tabulators && Spaces
eu: Tabulazioak e&ta zuriuneak

en: Tabulators
eu: Tabulazioak

en: Spaces
eu: Zuriuneak

en: Encoding
eu: Kodeketa

en: End of line type
eu: Lerro-amaiera mota

en: Mode
eu: Modua

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
eu: Hemen uneko dokumentuan erabiliko den modua aukera dezakezu. Honek erabiltzen den nabarmentze eta tolestean eragingo du adibidez.

en: Syntax highlighting
eu: Sintaxia nabarmentzea

en: Line/Column compact mode
eu: Lerro/Zutabe modu trinkoa

en: [BLOCK] %1
eu: [BLOK] %1

en: Line %1 of %2, Column %3
eu: Lerroa %1/%2, zutabea %3

en: Line %1, Column %2
eu: Lerroa %1, zutabea %2

en: Soft Tabs: %1
eu: Tabulazio ahulak: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
eu: Tabulazio ahulak: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
eu: Tabulazio neurria: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
eu: Koska/Tab: %1/%2

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
eu: Bestelakoa...

en: Other (%1) | Other (%1)
eu[0]: Bestelakoa (%1)
eu[1]: Bestelakoa (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
eu: Zehaztu nahi den tabulazio zabalera:

en: Please specify the wanted indentation width:
eu: Zehaztu nahi den koska zabalera:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
eu: Hitzak %1/%2, karaktereak %3/%4

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
eu: Hitzak %1, karaktereak %2

en: Zoom: %1%
eu: Zooma: %%1

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
eu: Ebaki hautatutako testua eta eraman arbelera

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
eu: Itsatsi lehen kopiatu edo ebakitako arbeleko edukia

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
eu: Erabili komando hau unean hautatutako testua arbelean kopiatzeko.

en: Clipboard &History Paste
eu: Arbelaren &historia itsastea

en: Paste Selection
eu: Itsatsi hautapena

en: Paste previously mouse selection contents
eu: Itsatsi aldez aurretik saguarekin hautatutako edukia

en: Copy File Location
eu: Kopiatu fitxategien kokalekua

en: Copy the current file name and line number
eu: Kopiatu uneko fitxategiaren izena eta lerro-zenbakia

en: Swap with Clipboard Contents
eu: Trukatu arbeleko edukiarekin

en: Swap the selected text with the clipboard contents
eu: Trukatu hautatutako testua arbeleko edukiarekin

en: Take Screenshot of Selection
eu: Hartu hautapenaren pantaila-argazkia

en: Save the current document
eu: Gorde uneko dokumentua

en: Revert the most recent editing actions
eu: Leheneratu edizioko azken ekintzak

en: Revert the most recent undo operation
eu: Leheneratu desegiteko azken ekintzak

en: &Scripts
eu: &Script-ak

en: Apply &Word Wrap
eu: Aplikatu &itzulbiratzea

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
eu: Erabili hau uneko lerroa itzulbiratzeko, edo hautatutako lerroei paragrafo formatua emateko, konfigurazio elkarrizketa-koadroko 'Itzulbiratu hitzak hemen' ezarpenera egokitzeko.<br /><br />Lerroaren itzulbiratze estatiko bat da hau, horrek esan nahi du dokumentua aldatu egingo dela.

en: &Clean Indentation
eu: &Garbitu koska

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
eu: Erabili hautatutako testuari koskak kentzeko (tabulazioak soilik/zuriuneak soilik) <br /><br />Tabulazioak antzeman eta erabiliko diren, edo zuriuneek ordeztuko dituzten ezar dezakezu konfigurazioaren elkarrizketa-koadroan.

en: Convert Indentation to Spaces
eu: Koskak zuriune bihurtu

en: Convert Indentation to Tabs
eu: Koskak tabulazio bihurtu

en: &Format Indentation
eu: Koskaren &formatua

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
eu: Hau erabili uneko lerroa edo testu blokea bere koska maila egokian automatikoki koskatzeko.

[ctx: @action]
en: &Align On…
eu: &Lerrokatu hemen...

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
eu: Komando horrek, hautatutako blokeko edo dokumentu osoko lerroak eskatzen zaizun adierazpen erregular batek adierazitako zutabean lerrokatzen ditu.<br />Eredua hutsik ematen baduzu, era lehenetsian, zuriunea ez den aurreneko karakterean lerrokatuko da.<br />Ereduak kaptura bat badu, koska, kapturarekin bat etortzen den horretan ipiniko du.<br /><br /><i>Adibidez:</i>:<br />alignon - ipiniz gero, zuriuneak txertatuko ditu lerro bakoitzeko lehenengo '-' aurretik, guztiak zutabe berean lerrokatu daitezen.<br />alignon :\s+(.)' ipiniz gero, zuriuneak txertatuko ditu, bi puntuen ondoren, zuriunea ez den lehenengo karakterearen aurretik, guztiak zutabe berean lerrokatu daitezen.

en: C&omment
eu: &Iruzkina

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
eu: Komando honek iruzkina itsasten dio uneko lerroari edo hautatutako testuari. <br /><br />Lerro bakar/lerro anitzeko iruzkinen karaktereak hizkuntzaren nabarmentze baitan ezartzen dira.

en: Go to Previous Editing Location
eu: Joan editatzeko aurreko kokalekura

en: Go to Next Editing Location
eu: Joan editatzeko hurrengo kokalekura

en: Unco&mment
eu: Kendu &iruzkina

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
eu: Komando honek iruzkinak kentzen ditu uneko lerrotik edo hautatutako testutik. <br /> <br />Lerro bakar/lerro anitzeko iruzkinen karaktereak hizkuntzaren nabarmentze baitan ezartzen dira.

en: Toggle Comment
eu: Txandakatu iruzkina

en: &Read Only Mode
eu: '&Irakurtzeko soilik' modua

en: Lock/unlock the document for writing
eu: Blokeatu/Desblokeatu dokumentua idazteko

en: &Force RTL Direction
eu: &Behartu RTL noranzkoa

en: Force RTL Text Direction
eu: Behartu eskuinetik ezkerrera (RTL) noranzkoa

en: Uppercase
eu: Maiuskulak

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
eu: Bihurtu hautapena maiuskuletara, edo kurtsorearen eskuinean dagoen karakterea (testua ez badago hautatuta).

en: Lowercase
eu: Minuskulak

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
eu: Bihurtu hautapena minuskuletara, edo kurtsorearen eskuinean dagoen karakterea (testua ez badago hautatuta).

en: Capitalize
eu: Kapitalizatu

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
eu: Kapitalizatu hautapena, edo kurtsore pean dagoen karakterea (testua ez badago hautatuta).

en: Join Lines
eu: Elkartu lerroak

en: Invoke Code Completion
eu: Deitu kode osatzea

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
eu: Deitu eskuz komando osatzeari, normalean ekintza honi esleitutako laster-tekla erabiliz.

en: Remove Trailing Spaces
eu: Kendu amaierako zuriuneak

en: Print the current document.
eu: Inprimatu uneko dokumentua.

en: Show print preview of current document
eu: Erakutsi uneko dokumentuaren inprimatze aurreikuspena

en: Reloa&d
eu: Birkar&gatu

en: Reload the current document from disk.
eu: Birkargatu uneko dokumentua diskotik.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
eu: Gorde uneko dokumentua diskoan, aukeratzen duzun izenarekin.

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
eu: Gorde honela &kodeketa honekin...

[ctx: @action]
en: Save Cop&y As…
eu: Gorde &kopia honela...

en: Save a copy of the current document to disk.
eu: Gorde uneko dokumentuaren kopia bat diskoan.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
eu: Komando honek elkarrizketa-koadroa irekitzen du, eta lerroa hautatzen uzten dizu kurtsorea berton kokatzeko.

en: Go to Previous Modified Line
eu: Joan aldatutako aurreko lerrora

en: Move upwards to the previous modified line.
eu: Mugitu gora aldatutako aurreko lerrora.

en: Go to Next Modified Line
eu: Joan aldatutako hurrengo lerrora

en: Move downwards to the next modified line.
eu: Mugitu beherantz aldatutako hurrengo lerrora.

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
eu: &Konfiguratu editorea...

en: Configure various aspects of this editor.
eu: Konfiguratu editore honen ezaugarri batzuk.

en: &Mode
eu: &Modua

en: &Highlighting
eu: &Nabarmentzea

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
eu: Uneko dokumentua nola nabarmendu behar den hauta dezakezu.

en: &Editor Color Theme
eu: &Editorearen kolore-gaia

en: &Indentation
eu: &Koska

en: Select the entire text of the current document.
eu: Hautatu uneko dokumentuko testu osoa.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
eu: Uneko dokumentuan zerbait hautatuko bazenu ez zatekeen berriro hautatua izango.

en: Enlarge Font
eu: Handiagotu letra-tipoa

en: This increases the display font size.
eu: Honek pantailako letra-tamaina handiagotzen du.

en: Shrink Font
eu: Txikiagotu letra-tipoa

en: This decreases the display font size.
eu: Honek pantailako letra-tipoa txikiagotzen du.

en: Reset Font Size
eu: Berrezarri letra-tipoaren neurria

en: This resets the display font size.
eu: Honek bistaratzaileko letra-tipo neurria berrezartzen du.

en: Bl&ock Selection Mode
eu: &Bloke-hautapen modua

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
eu: Komando honek hautapen normalaren (lerroan oinarritutakoa) eta bloke-hautapenaren artean aldatzea eskaintzen dizu.

en: Switch to Next Input Mode
eu: Aldatu hurrengo sarrera-modura

en: Switch to the next input mode.
eu: Aldatu hurrengo sarrera modura.

en: Overwr&ite Mode
eu: &Gainidazte modua

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
eu: Aukeratu idazten duzun testua txertatua izatea nahi duzun edo aurretiko testua gainidatzi dezan nahi duzun.

en: Show Whitespace
eu: Erakutsi zuriunea

en: If this option is checked, whitespaces in this document will be visible.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
eu: Aukera hau markatua badago, dokumentu honetako zuriuneak ikusgai egongo dira.<br /><br />Hau ikus aukera bat baino ez da, beraz, dokumentua ez da aldatuko.

en: &Dynamic Word Wrap
eu: Itzulbiratze &dinamikoa

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
eu: Aukera hau markatua badago, testu-lerroak pantailako ikuspegiaren mugan itzulbiratuko dira.<br /><br />Hau ikus aukera bat baino ez da, beraz, dokumentua ez da aldatuko.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
eu: Itzulbiratze dinamikoaren adierazleak

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
eu: Aukeratu itzulbira dinamikoaren adierazleak bistaratu behar direnean

en: &Off
eu: &Desgaitu

en: Follow &Line Numbers
eu: Jarraitu &lerro-zenbakiak

en: &Always On
eu: &Beti piztuta

en: Static Word Wrap
eu: Itzulbiratze estatikoa

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
eu: Markatua badago, testu-lerroak editatze propietateetan zehaztutako zutabean itzulbiratuko dira.

en: Show Static &Word Wrap Marker
eu: Erakutsi &itzulbira estatikoaren marka

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
eu: Erakutsi/ezkutatu itzulbiraren marka, itzulbiraren zutabean marraztutako marra bertikala, edizioaren propietateetan ezarri den bezala.

en: Show Folding &Markers
eu: Erakutsi tolesturaren &markak

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
eu: Tolestutako kodearen markak erakutsiko diren edo ez aukera dezakezu, kodea tolestea posible bada.

en: Show &Icon Border
eu: Erakutsi &ikonoen ertza

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
eu: Erakutsi/ezkutatu ikonoen ertza.<br /><br />Ikonoen ertzak laster-marken sinboloak erakusten ditu, adibidez.

en: Show &Line Numbers
eu: Erakutsi &lerro-zenbakiak

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
eu: Erakutsi/ezkutatu lerro-zenbakiak ikuspegiaren ezkerreko aldean.

en: Show Scroll&bar Marks
eu: Erakutsi labaintze-&barrako markak

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
eu: Erakutsi/ezkutatu markak labaintze-barra bertikalean.<br /><br /> Markek, adibidez, laster-markak erakusten dituzte.

en: Show Scrollbar Mini-Map
eu: Erakutsi labaintze-barrako mapa-txikia

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
eu: Erakutsi/ezkutatu mapa-txikia labaintze-barra bertikalean.<br /><br />Mapa-txikiak dokumentuaren ikuspegi orokorra erakusten du.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
eu: Erakutsi zuriune inprimagaitzak

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
eu: Erakutsi/ezkutatu kutxa mugatzaile bat zuriune ez inprimagarrien inguruan

en: Switch to Command Line
eu: Aldatu komando-lerrora

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
eu: Erakutsi/ezkutatu komando-lerroaren ikuspegiaren beheko aldean.

en: Input Modes
eu: Sarrera moduak

en: Activate/deactivate %1
eu: Aktibatu/Desaktibatu %1

en: &End of Line
eu: Lerroaren &amaiera

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
eu: Aukeratu zer lerro amaiera erabili behar diren, dokumentua gordetzen duzunean

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
eu: Erantsi &Byte-en Orden Marka (BOM)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
eu: Gaitu/desgaitu byte ordenaren marka gehitzea UTF-8/UTF-16 kodetutako fitxategiei gordetzean

en: E&ncoding
eu: &Kodeketa

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
eu: Bilatu testu-zati edo adierazpen erregular baten aurreneko agerpena.

en: Find Selected
eu: Bilatu hautatutakoa

en: Finds next occurrence of selected text.
eu: Hautatutako testuaren hurrengo agerpena bilatzen du.

en: Find Selected Backwards
eu: Bilatu hautatua atzerantz

en: Finds previous occurrence of selected text.
eu: Bilatu hautatutako testuaren aurreko agerpena.

en: Find and Select Next Occurrence
eu: Aurkitu eta hautatu hurrengo agerraldia

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
eu: Kurtsorearen azpiko hitzaren hurrengo agerraldia aurkitu eta hautatzen du.

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
eu: Unean hautatutako hitza ezikusi gisa markatu

en: Marks the currently selected word as skipped.
eu: Unean hautatutako hitza ezikusi gisa markatzen du.

en: Find and Select All Occurrences
eu: Aurkitu eta hautatu agerraldi guztiak

en: Finds all occurrences of the word under cursor and selects them.
eu: Kurtsorearen azpiko hitzaren agerraldi guztiak aurkitu eta hautatzen ditu.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
eu: Bilatu esaldiaren hurrengo agerpena.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
eu: Bilatu esaldiaren aurreko agerpena.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
eu: Bilatu testu-zati edo adierazpen erregular bat, eta ordeztu emaitza emandako testuarekin.

en: Add Cursors to Line Ends
eu: Gehitu kurtsoreak lerroen bukaeran

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
eu: Kurtsore bat sortzen du hautapeneko lerro bakoitzaren amaieran.

en: Add Caret below Cursor
eu: Gehitu testu-kurtsorea kurtsorearen azpian

en: Adds a caret in the line below the current caret.
eu: Testu-kurtsore bat gehitzen du uneko testu-kurtsorearen azpiko lerroan.

en: Add Caret above Cursor
eu: Gehitu testu-kurtsorea kurtsorearen gainean

en: Adds a caret in the line above the current caret.
eu: Testu-kurtsore bat gehitzen du uneko testu-kurtsorearen gaineko lerroan.

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
eu: Txandakatu gamelu-kaxa kurtsore mugimendua

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
eu: Txandakatu hitzen mugimendu arrunta eta gamelu-kaxa kurtsore mugimenduaren artean.

en: Remove Cursors from Empty Lines
eu: Kendu kurtsoreak lerro hutsetatik

en: Remove cursors from empty lines
eu: Kendu kurtsoreak lerro hutsetatik

en: Automatic Spell Checking
eu: Ortografiaren egiaztapen automatikoa

en: Enable/disable automatic spell checking
eu: Gaitu/desgaitu ortografiaren egiaztapen automatikoa

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
eu: Aldatu hiztegia...

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
eu: Aldatu ortografia egiaztatzeko erabiltzen den hiztegia.

en: Clear Dictionary Ranges
eu: Garbitu hiztegiaren barrutiak

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
eu: Kendu ortografia egiaztapena egiteko ezarri ziren hiztegi barruti bereizi guztiak.

en: Copy as &HTML
eu: Kopiatu &HTML gisa

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
eu: Erabili komando hau unean hautatutako testua HTML gisa sistemaren arbelean kopiatzeko.

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
eu: E&sportatu HTML gisa...

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
eu: Komando honi esker uneko dokumentua esportatu ahalko duzu nabarmenduta duen informazio guztiarekin HTML dokumentu batera.

en: Move Word Left
eu: Eraman hitza ezkerrera

en: Select Character Left
eu: Hautatu karaktere bat ezkerrera

en: Select Word Left
eu: Hautatu hitza ezkerrera

en: Move Word Right
eu: Eraman hitza eskuinera

en: Select Character Right
eu: Hautatu karakterea eskuinera

en: Select Word Right
eu: Hautatu hitza eskuinera

en: Start the Marked Selection
eu: Abiatu markatutako hautapena

en: Emulate the Emacs-like selection mode, where the beginning is marked and then the selection is continuously updated.
eu: Emulatu «Emacs»en antzeko hautapen modua, non hasiera markatzen den, eta hondoren, hautapena era jarraian eguneratzen den.

en: Move to Beginning of Line
eu: Eraman lerroaren hasierara

en: Move to Beginning of Document
eu: Eraman dokumentuaren hasierara

en: Select to Beginning of Line
eu: Hautatu lerroaren hasieraraino

en: Select to Beginning of Document
eu: Hautatu dokumentuaren hasieraraino

en: Move to End of Line
eu: Eraman lerroaren amaierara

en: Move to End of Document
eu: Eraman dokumentuaren bukaerara

en: Select to End of Line
eu: Hautatu lerroaren amaieraraino

en: Select to End of Document
eu: Hautatu dokumentuaren amaieraraino

en: Select to Previous Line
eu: Hautatu aurreko lerroraino

en: Scroll Line Up
eu: Korritu lerro bat gora

en: Move to Next Line
eu: Eraman hurrengo lerrora

en: Move to Previous Line
eu: Eraman aurreko lerrora

en: Move Cursor Right
eu: Eraman kurtsorea eskuinera

en: Move Cursor Left
eu: Eraman kurtsorea ezkerrera

en: Select to Next Line
eu: Hautatu hurrengo lerroraino

en: Scroll Line Down
eu: Korritu lerro bat behera

en: Scroll Page Up
eu: Korritu orrialde bat gora

en: Select Page Up
eu: Hautatu orrialde bat gora

en: Move to Top of View
eu: Eraman ikuspegiaren gaineraino

en: Select to Top of View
eu: Hautatu ikuspegiaren gaineraino

en: Scroll Page Down
eu: Korritu orrialde bat behera

en: Select Page Down
eu: Hautatu orrialde bat behera

en: Move to Bottom of View
eu: Eraman ikuspegiaren behera

en: Select to Bottom of View
eu: Hautatu ikuspegiaren beheraino

en: Go to Matching Bracket
eu: Joan bat datorkion parentesira

en: Select to Matching Bracket
eu: Hautatu bat datorkion parentesiraino

en: Transpose Characters
eu: Aldatu karaktereak lekuz

en: Transpose Words
eu: Hitzen transposizioa

en: Delete Line
eu: Ezabatu lerroa

en: Delete Word Left
eu: Ezabatu ezkerreko hitza

en: Delete Word Right
eu: Ezabatu eskuineko hitza

en: Delete Next Character
eu: Ezabatu hurrengo karakterea

en: Backspace
eu: Atzera tekla

en: Insert Tab Character
eu: Sartu Tab karakterea

en: Insert Smart Newline
eu: Txertatu lerro-jauzi azkarra

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
eu: Txertatu lerro-jauzia uneko lerroko goiburuko karaktereak (hizki edo zenbakiak ez direnak) barne.

en: Insert a Non-Indented Newline
eu: Sartu koskatu gabeko lerro berri bat

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
eu: Txertatu lerro berri bat koskarik gabe, koskatze ezarpenei jaramonik egin gabe.

en: Insert a Newline Above Current Line
eu: Sartu lerro berri bat unekoaren gainean

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
eu: Sartu lerro berri bat unekoaren gainean uneko lerroa aldatu gabe.

en: Insert a Newline Below Current Line
eu: Sartu lerro berri bat unekoaren azpian

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
eu: Sartu lerro berri bat unekoaren azpian uneko lerroa aldatu gabe.

en: &Indent
eu: &Koska

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
eu: Erabili hau hautatutako testu bloke bati koska ipintzeko.<br /> <br />Tabulazioak aintzakotzat hartu behar diren, edo zuriuneek ordeztuko dituzten ezar dezakezu konfigurazioaren elkarrizketa-koadroan.

en: &Unindent
eu: &Kendu koska

en: Use this to unindent a selected block of text.
eu: Erabili hautatutako testuari koska kentzeko.

en: Fold Toplevel Nodes
eu: Tolestu goi mailako nodoak

en: Unfold Toplevel Nodes
eu: Zabaldu goi mailako nodoak

en: Toggle Current Node
eu: Txandakatu uneko nodoa

en: Toggle Contained Nodes
eu: Txandakatu barnean dituen nodoak

en: Say current selection or document
eu: Esan oraingo hautapena edo dokumentua

en: Stop current output
eu: Gelditu oraingo irteera

en: Pause current output
eu: Etenaldia oraingo irteeran

en: Resume current output
eu: Berrekin oraingo irteera

en: (R/O) %1
eu: (I/S) %1

en: Camel case movement disabled
eu: Gamelu-kaxa mugimendua ezgaituta

en: Camel case movement enabled
eu: Gamelu-kaxa mugimendua gaituta

en: Search wrapped
eu: Bilaketa zirkularra

en: Align On
eu: Lerrokatu hemen

en: Alignment pattern:
eu: Lerrokatze eredua:

en: Export File as HTML
eu: Esportatu fitxategia HTML gisa

en: Available Commands
eu: Komando erabilgarriak

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
eu: <p>Komando bati buruzko laguntza lortzeko, idatzi <code>'help &lt;komandoa&gt;'</code></p>

en: No help for '%1'
eu: Ez dago '%1'(r)i buruzko laguntzarik

en: No such command <b>%1</b>
eu: Ez dago halako komandorik: <b>%1</b>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
eu: <p>Hau Katepart-en <b>komando-lerroa</b> da. <br />Sintaxia: <code><b>komandoa [argumentuak]</b></code> <br />Komando erabilgarrien zerrenda lortzeko, idatzi <code><b>help list</b></code><br />Komando bati buruzko laguntza lortzeko, idatzi <code><b>help &lt;komandoa&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
eu: Ez dago halako komandorik:  "%1"

en: Error: No range allowed for command "%1".
eu: Errorea: ez da "%1" komandoaren barrutirik onartzen.

en: Success:
eu: Arrakastatsua:

en: Command "%1" failed.
eu: "%1" komandoak huts egin du.

en: Mark Type %1
eu: %1 motako marka

en: Set Default Mark Type
eu: Ezarri marka mota lehenetsia

en: Disable Annotation Bar
eu: Desgaitu oharpen-barra

en: Save
eu: Gorde

en: Copy
eu: Kopiatu

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
eu: Atzeko planoaren kolorea...

en: Show Extra Decorations
eu: Erakutsi leiho-apaingarri gehigarriak

en: Show Window Decorations
eu: Erakutsi leiho-apaingarriak

[ctx: @title:window]
en: Take Screenshot of Selection
eu: Hartu hautapenaren pantaila-argazkia

en: Don't Show Line Numbers
eu: Ez erakutsi lerro-zenbakiak

en: Show Line Numbers From 1
eu: Erakutsi lerro-zenbakiak 1etik

en: Show Actual Line Numbers
eu: Erakutsi benetako lerro-zenbakiak

[ctx: @title:window]
en: Screenshot saving failed
eu: Pantaila-argazkia gordetzea huts egin du

en: Screenshot saving failed: %1
eu: Pantaila-argazkia gordetzea huts egin du: %1

en: All documents written to disk
eu: Dokumentua denak diskoan idatzi dira

en: Document written to disk
eu: Dokumentua diskoan idatzi da

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
eu: <p><b>w/wa &mdash; idatzi dokumentua(k) diskoan</b></p><p>Erabilera: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Uneko dokumentua(k) diskoan idazten du. Bi eratan deitu daiteke:<br /> <tt>w</tt> &mdash; uneko dokumentua diskoan gordetzen du<br /> <tt>wa</tt> &mdash; dokumentu guztiak diskoan idazten ditu.</p><p>Dokumentuak izenik ez duenean, fitxategi elkarrizketa-koadro bat azalduko da.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
eu: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [idatzi eta] irten</b></p><p>Erabilera: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Aplikaziotik irten. Aurretik <tt>w</tt> jartzen bada, gainera  dokumentua(k) diskoan idazten d(it)u. Komandoa era desberdinetan deitu daiteke:<br /> <tt>q</tt> &mdash; uneko ikuspegia ixten du.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; ikuspegi guztiak ixten ditu, ondorioz aplikazioa itxiz.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; uneko dokumentua diskoan gordetzen du eta bere ikuspegia ixten du.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; dokumentu guztiak diskoan gorde eta irten.</p><p>Kasu guztietan, ixten den ikuspegia azkena bada, aplikaziotik irtengo da. Dokumentuak ez badu izenik eta diskoan idaztea beharrezkoa bada, fitxategi elkarrizketa-koadro bat azalduko da.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
eu: <p><b>x/xa &mdash; idatzi eta irten</b></p><p>Erabilera: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Dokumentua(k) gorde eta irten (e<b>x</b>its). Komando hau bi eratan deitu daiteke:<br /> <tt>x</tt> &mdash; uneko ikuspegia ixten du.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; ikuspegi guztiak ixten ditu, ondorioz aplikazioa itxiz.</p><p>Kasu guztietan, ixten den ikuspegia azkena bada, aplikaziotik irtengo da. Dokumentuak ez badu izenik eta diskoan idaztea beharrezkoa bada, fitxategi elkarrizketa-koadro bat azalduko da.</p><p>'w' komandoak ez bezala, komando honek dokumentua gordeko du soilik hura aldatu bada.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
eu: <p><b>sp,split&mdash; Zatitu horizontalki uneko ikuspegia bitan</b></p><p>Erabilera: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Emaitza dokumentu beraren bi ikuspegi izatean datza.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
eu: <p><b>vs,vsplit&mdash; Zatitu bertikalki uneko ikuspegia bitan</b></p><p>Erabilera: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Emaitza dokumentu beraren bi ikuspegi izatean datza.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
eu: <p><b>clo[se]&mdash; Itxi uneko ikuspegia</b></p><p>Erabilera: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Exekutatu ondoren, uneko ikuspegia itxi egingo da.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
eu: <p><b>[v]new &mdash; zatitu ikuspegia eta sortu dokumentu berria</b></p> <p>Erabilera: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Uneko ikuspegia bitan zatitzen du. Komando hau bi eratan deitu daiteke:<br /> <tt>new</tt> &mdash; ikuspegia horizontalki zatitzen du eta dokumentu berri bat irekitzen du.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; ikuspegia bertikalki zatitzen du eta dokumentu berri bat irekitzen du.<br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
eu: <p><b>e[dit] &mdash; birzamatu uneko dokumentua</b></p><p>Erabilera: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Uneko dokumentua berriz <b>e</b>ditatzen hasten da. Erabilgarria da, diskoan aldatu denean, uneko dokumentua berriz editatzeko.</p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
eu: <p><b>b,buffer &mdash; Editatu dokumentu zerrendako N dokumentua</b></p><p>Erabilera: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
eu: <p><b>bp,bprev &mdash; aldatu aurreko bufferrera</b></p><p>Erabilera: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Dokumentu zerrendan aurreko <b>[N]</b>. dokumentura ("<b>b</b>uffer") joango da. </p><p> <b>[N]</b>ren balio lehenetsia 1 da.</p><p>Zerrendaren hasieratik atzera joanda, amaierara joango da.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
eu: <p><b>bn,bnext &mdash; aldatu hurrengo bufferrera</b></p><p>Erabilera: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Dokumentu zerrendan hurrengo  <b>[N]</b>. dokumentura joango da.<b>[N]</b>ren balio lehenetsia bat da.</p><p>Zerrendaren amaieratik aurrera joanda, hasierara joango da.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
eu: <p><b>bf,bfirst &mdash; aldatu lehenengo dokumentura</b></p><p>Erabilera: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Dokumentu zerrendan lehenengo (<b>f</b>irst) dokumentura ("<b>b</b>uffer") joango da.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
eu: <p><b>bl,blast &mdash; aldatu azken dokumentura</b></p><p>Erabilera: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Dokumentu zerrendan azken (<b>l</b>ast) dokumentura ("<b>b</b>uffer") joango da.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
eu: <p><b>ls</b></p><p>zerrendatu uneko bufferrak<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
eu: Argumentua falta da. Erabilera: %1 <nondik>

en: No mapping found for "%1"
eu: Ez da aurkitu "%1"-(r)entzako mapaketarik

en: "%1" is mapped to "%2"
eu: "%1" "%2"-ra mapatuta dago

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
eu: Argumentuak falta dira. Erabilera: %1 <nondik> [<nora>]

en: Wrong arguments
eu: Argumentu okerrak

en: Unable to open the config file for reading.
eu: Ezin da konfigurazioko fitxategia irakurtzeko ireki.

en: Unable to open file
eu: Ezin da fitxategia ireki

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
eu: Hautatuta badago, vi-ko komandoek Kate-ren barneko komandoak gainjarriko ditu. Adibidez, Ktrl+R berregin egingo du, eta ekintza estandarra gainjarriko du (bilatu eta ordeztu elkarrizketa-koadroa erakustea).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
eu: VI-ko komandoek gainjarri Kate-ren laster-teklak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
eu: Erakutsi lerro zenbakia, kurtsorea dagoen lerroarekiko erlatibo, lerro bakoitzaren aurretik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
eu: Bistaratu lerroen zenbaki erlatiboak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
eu: Teklen mapaketa tekleatuetako teklen esanahia aldatzeko erabiltzen da. Honek komandoak beste tekla batzuetara mugitu edo komandoak egiteko tekla-sakatze bereziak egiteko aukera eskaintzen dizu.
    
    Adibidez:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    Honek lerro bati aurretik "-- " ipiniko dio F2 sakatzean.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
eu: Teklen mapaketa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
eu: Modu arrunta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
eu: Komandoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
eu: Ordezkapena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
eu: Errepikaria?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
eu: Sartzeko modua

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
eu: Ikus-modua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
eu: Ezabatu hautatutakoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
eu: Gehitu mapaketa berria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
eu: Irakurri vimrc fitxategia eta saiatu "[n] noremap" komandoarekin zehaztutako mapaketak inportatzen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
eu: Inportatu vimrc fitxategitik

en: Mark set: %1
eu: Marka ezarri: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
eu: Ez dago hurrengo laster-markarako karaktere gehiago.

en: Nothing in register %1
eu: Ezer ez %1 erregistroan

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
eu: '%1' %2,  Hamas. %3,  Zortz. %4

en: Mark not set: %1
eu: Marka ezarri gabe: %1
