katepart4 - en to da translation catalogue (957 entries)

en: Argument-hints
da: Argument-tips

en: Best matches
da: Bedste resultater

en: Language keywords
da: Sprogets nøgleord

en: Auto Word Completion
da: Automatisk ordfuldførelse

en: Shell Completion
da: Skal-fuldførelse

en: Reuse Word Above
da: Genbrug ordet ovenfor

en: Reuse Word Below
da: Genbrug ordet nedenfor

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: R&edigér

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
da: Find varianter

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: Tekst&vindue

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
da: Tekstombrydning

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
da: Kanter

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
da: &tekstfoldning

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
da: Tekstfuldførelse

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
da: Stavekontrol

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
da: Hvis denne indstilling er markeret, vil hvert nyt tekstvindue vise mærker for tekstfoldning.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
da: Hvis denne indstilling er markeret, forhåndsvises den foldede tekst i en pop-op når musen føres over et foldet område.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
da: <p>Hvis denne indstilling er aktiveret, vil hvert nyt tekstvindue vise et ikonpanel i venstre side.</p><p>Ikonpanelet viser bl.a. bogmærkesymboler.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil hvert nyt tekstvindue vise linjenumre i venstre side.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
da: Vis &linjenumre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
da: Hvis denne indstilling er markeret, vises en lille indikator for ændrede og gemte linjer i venstre side.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
da: <p>Hvis denne indstilling er aktiveret, vil hvert nyt tekstvindue vise mærker på den lodrette rullebjælke.</p><p>Disse mærker vil for eksempel vise bogmærker.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
da: <p>Hvis denne indstilling er aktiveret, forhåndsvises teksten hvis musen holdes over den lodrette rullebjælke.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
da: Synlighed af ru&llebjælker:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
da: Altid til

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
da: Vis efter behov

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
da: Altid fra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil hvert nyt tekstvindue vise et minikort på den lodrette rullebjælke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
da: Bredde på mini&kort:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
da: Hvis denne indstilling er markeret, vil hvert nyt tekstvindue vise et minikort over hele dokumentet på den lodrette rullebjælke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
da: Kortlæg hele dokumentet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
da: Hvert nyt bogmærke vil blive tilføjet til bunden uafhængigt af hvor det er placeret i dokumentet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
da: Bogmærkerne vil blive sorteret efter de linjenumre de er placeret på.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
da: Aktivér &auto-fuldførelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoSelectFirstEntry)
en: Auto select &first completion entry
da: Auto-markér &første fuldførelsesindgang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
da: Minimal ordlængde der skal fuldføres:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
da: Fjern hale fra et foregående ord når fuldførelseselement vælges fra en liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
da: Fjern hale ved fuldførelse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
da: &Nøgleordsfuldførelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
da: Nøgleordsfuldførelse giver forslag baseret på nøgleord som findes i i dokumentets sprog.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
da: <p>Start automatisk en ny linje, når den nuværende linje er længere end længden angivet af <b>Tekstombrydning ved:</b>.</p><p>Denne indstilling ombryder ikke eksisterende tekstlinjer - brug <b>Anvend statisk tekstombrydning</b> i <b>Værktøjer</b>-menuen til dette formål.</p><p>Hvis du ønsker at linjerne skal <i>ombrydes visuelt</i> i tekstvinduets bredde i stedet for skal <b>Dynamisk ordombrydning</b> aktiveres i konfigurationssiden <b>Udseende</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
da: <p>Hvis denne indstilling er aktiveret, vil en lodret linje blive vist ved tekstombrydnings-kolonnen som defineret i egenskaber for <strong>Redigering</strong>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
da: Tekstom&bryd ord ved:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
da: Hvis "Tekstombrydning" er valgt vil denne indstilling bestemme længden (i tegn) hvor en ny linje automatisk startes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
da: Standard input-tilstand:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
da: Når noget tekst markeres, vil disse tegn blive tilføjet på begge sider af markeringen på en måde som "autoklammer" gør

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
da: &Filtype:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
da: Vælg den filtype du vil ændre.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
da: Opret en ny filtype.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
da: &Ny

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
da: Slet denne filtype.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
da: &Slet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
da: Egenskaber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
da: &Navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
da: Navnet på filtypen vil være teksten for det tilsvarende menupunkt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
da: &Afsnit:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
da: Afsnit bruges til at organisere filtyperne i menuer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
da: &Variabler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
da: <p>Denne streng lader dig redigere Kates indstillinger for de filer der vælges af denne mimetype ved brug af Kate-variabler. Du kan sætte næsten et alle indstillinger, såsom syntaksfremhævningstilstand, indrykningstilstand, tegnsæt, osv.</p><p>For en fuld liste af kendte variabler, se manualen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
da: &Syntaksfremhævning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
da: &Indrykningstilstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
da: File&ndelser:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
da: Jokertegn tillader dig at vælge filer efter filnavn. En typisk maske bruger en stjerne og filendelsen, for eksempel <code>*.txt; *.text</code>. Strengener en liste af masker adskilt af semikoloner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
da: Mime&typer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
da: Mimetype-masken tillader dig at vælge filer efter mimetype. Strengen er en liste af mimetyper adskilt af semikoloner, for eksempel <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
da: Viser en guide der hjælper dig med at vælge mimetyper.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
da: Prio&ritet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
da: Sætter en prioritet for denne filtype. Hvis mere end en filtype vælger den samme fil, vil den filtype med den højeste prioritet blive anvendt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
da: Standard indrykningstilstand:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
da: Dette er en liste over tilgængelige indrykningstilstande. Den specificerede indrykningstilstand vil blive brugt i alle nye dokumenter. Vær opmærksom på at det også er muligt at sætte indrykningstilstanden med dokumentvariabler, dokumenttilstande eller en .kateconfig-fil.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
da: Indrykning med

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
da: Indrykningsbredden er antallet af mellemrum som bruges til at indrykke en linje. Hvis indstillingen <b>Indsæt mellemrum i stedet for tabulatorer</b> i sektionen <b>Redigering</b> er deaktiveret indsættes <b>tabulator</b>-tegn når indrykningen er delelig med tabulatorbredden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
da: &Mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
da: &Indrykningsbredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
da: Tabulatorbre&dde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
da: &Tabulatorer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
da: Tabulatorer &og mellemrum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
da: Indrykningsegenskaber

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
da: Hvis denne indstilling er deaktiveret, vil ændring af indrykningsniveauet justere en linje i forhold til en multiplikator af bredden angivet i <b>Indrykningsbredde</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
da: &Behold ekstra mellemrum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, indrykkes kode som indsættes fra udklipsholderen. Ved at bruge valget <b>fortryd</b> kan indrykningen fjernes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
da: Tilpas indrykning af kode som in&dsættes fra udklipsholderen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
da: Indrykningshandlinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, formindsker <b>Backspace</b>-tasten indrykningsniveauet hvis markøren er placeret i den foranstillede blanke del af en linje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
da: &Backspace-tast i foranstillede blanktegn af-indrykker

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
da: Hvis denne indstilling er valgt, indsætter <b>Tabulator</b>-tasten altid mellemrum således at næste tabulatorstop nås. Hvis indstillingen <b>Indsæt mellemrum i stedet for tabulatorer</b> i sektionen <b>Redigering</b> er aktiveret indsættes mellemrum. Ellers indsættes en enkelt tabulator.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
da: Gå altid frem til &næste tabulatorposition

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
da: Hvis denne indstilling er valgt, indrykker <b>Tabulator</b>-tasten altid den nuværende linje med antallet af tegnpositioner angivet i <b>Indrykningsbredde</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
da: Forøg altid indryknings&niveau

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
da: Hvis denne indstilling er valg, indrykker <b>Tabulator</b>-tasten enten den nuværende linje eller går frem til næste tabulatorposition.<p> Hvis indsættelsespunktet er ved eller før det første tegn som ikke er et mellemrum i linjen, eller hvis der er en markering, indrykkes den nuværende linje med antallet af tegnpositioner angivet i <b>Indrykningsbredde</b>.<p> Hvis indsættelsespunktet er placeret efter det første tegn som ikke er et mellemrum og der ikke er nogen markering, indsættes mellemrum således at den næste tabulatorposition nås. Hvis indstillingen <b>Indsæt mellemrum i stedet for tabulatorer</b> i sektionen <b>Redigering</b> er aktiveret, indsættes mellemrum. Ellers indsætte en enkelt tabulator.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
da: Forøg indrykningsniveau hvis i &foranstillede mellemrum

en: Indentation
da: Indrykning

en: Auto Completion
da: Auto-fuldførelse

en: Spellcheck
da: Stavekontrol

en: Text Navigation
da: Tekstnavigation

en: Feature is not active
da: Funktionen er ikke aktiv

en: Disable Feature
da: Deaktivér funktion

en: May be handy with Markdown
da: Kan være nyttigt med markdown

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
da: Spejl karakterer, minder om, men er ikke det samme som, autoklammer

en: Non letter character
da: Tegn som ikke er bogstaver

en: Editing
da: Redigering

en: Editing Options
da: Redigeringsindstillinger

en: Off
da: Fra

en: Follow Line Numbers
da: Følg linjenumre

en: Appearance
da: Udseende

en: Advanced
da: Avanceret

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
da: Du angav ikke en endelse eller præfiks for backup-filen, bruger standardendelse: "~"

en: No Backup Suffix or Prefix
da: Ingen filendelse eller præfiks til backup

en: Open/Save
da: Åbn/gem

en: File Opening & Saving
da: Åbning og gemning af filer

en: &Line:
da: &linje:

en: Go to line number from clipboard
da: Gå til linjenummer fra udklipsholderen

en: Go to
da: Gå til

en: No valid line number found in clipboard
da: Intet gyldigt linjenummer fundet i udklipsholderen

en: Dictionary:
da: Ordbog:

en: Enable Auto Reload
da: Aktivér autogenindlæsning

en: View &Difference
da: Vis &forskel

en: &Reload
da: &Genindlæs

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
da: &Luk fil

en: Lets you select a location and save the file again.
da: Lader dig vælge en placering og gemme filen igen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
da: &Ignorér

en: Ignores the changes on disk without any action.
da: Ignorerer ændringerne på disken uden handling.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
da: Kørsel af diff-kommandoen mislykkedes. Sørg for at diff(1) er installeret og i din søgesti (PATH).

en: Error Creating Diff
da: Fejl ved oprettelse af diff

en: The files are identical.
da: Filerne er identiske.

en: Diff Output
da: Diff-output

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
da: Tekstmarkør-bevægelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
da: Hvis aktiveret, vil tryk på Home-tasten få markøren til at ignorere blanke tegn og gå til begyndelsen af en linjes tekst. Det samme gælder for End-tasten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
da: Smart &home og smart end

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
da: Bestemmer om PageUp- og PageDown-tasterne skal ændre den lodrette placering af markøren relativt til toppen af tekstvinduet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
da: &PageUp/PageDown flytter markør

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
da: Vælg om markøren springer hele ord eller stopper ved store bogstaver (camel case).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Enable camel case cursor movement
da: Aktivér markørbevægelse efter store bogstaver (camel case)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
da: &Autocentrér markør:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
da: Indstiller antaller af linjer der skal holdes synlige over og under markøren om muligt.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
da:  linjer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
da: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
da: Tekstmarkeringstilstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
da: Tillad rulning forbi dokumentets slutning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
da: Når markeret fjernes udvidede tegn med deres diakritiske tegn i stedet for kun at fjerne basistegnet. Dette er nyttigt til indiske lokalitetsindstillinger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
da: Backspace-tasten fjerner basistegnet med dets diakritiske tegn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil der blive taget backup af lokale filer når de gemmes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
da: &Lokale filer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil der blive taget backup af eksterne filer når de gemmes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
da: &Eksterne filer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
da: Angiv det præfiks som backup-fillens navn skal starte med.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
da: Angiv den endelse der skal tilføjes til backup-filers navn.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
da: Filformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
da: &Tegnsæt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
da: Dette bestemmer standardtegnsættet der skal bruges til at åbne/gemme filer, hvis det ikke ændres i åbn-/gem-dialogen eller ved brug af et kommandolinjetilvalg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
da: D&etektering af tegnsæt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
da: Hvis hverken det tegnsæt der er valgt som standard ovenfor, eller tegnsættet angivet i åbn-/gem-dialogen, eller tegnsættet angivet på kommandolinjen, matcher indholdet af filen vil denne detektering blive kørt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
da: &Reservetegnsæt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
da: Dette bestemmer det reservetegnsæt der skal prøves til åbning af filer, hvis hverken det tegnsæt der er valgt som standard ovenfor, eller tegnsættet angivet i åbn-/gem-dialogen, eller tegnsættet angivet på kommandolinjen, matcher indholdet af filen. Før dette bruges gøres et forsøg på at bestemme tegnsættet ved at lede efter en byterækkefølge-markør i starten af filen. Hvis der findes en, vil det korrekte unicode-tegnsæt blive valgt, ellers vil tegnsætdetekteringen køre, hvis begge fejler vil reservetegnsættet blive prøvet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
da: &Linjeafslutning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret vil editoren automatisk vælge linjeafslutningstype. Den først forekommende linjeafslutningstype vil blive brugt i hele filen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
da: A&utodetektion af linjeafslutning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
da: Byterækkefølge-markøren er en særlig sekvens i begyndelsen af dokumenter med Unicode-tegnsæt. Det hjælper editorer med at åbne tekstdokumenter med det korrekte Unicode-tegnsæt. Byterækkefølge-markøren er ikke synlig i det viste dokument.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
da: Aktivér byterækkefølge-mærke (BOM)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
da: Grænse på linjelængde:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
da: Ubegrænset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
da: Automatisk oprydning ved gem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
da: Efterstillede mellemrum fjernes ved gemning afhængigt af valget. Enten i hele dokumentet eller kun ved ændrede linjer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
da: &Fjern efterstillede mellemrum:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
da: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
da: Ved ændrede linjer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
da: I hele dokumentet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
da: Der tilføjes et linjeskift til dokumentet ved gemning, hvis der ikke allerede er et. Linjeskiftet er synligt efter genindlæsning af filen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
da: Tilføj linjeskift nederst i filen ved gemning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
da: Editorskrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show whitespace indicators:
da: Vis indikering af blanktegn:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
da: Ved linjens slutning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
da: Altid

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
da: Størrelse på den synlige fremhævningsmarkør.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
da: Et symbol som angiver et tabulatur-tegn i teksten vil blive vist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
da: Klamme-matchning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret vil området mellem de markerede modsvarende klammer blive fremhævet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
da: Fremhæv område mellem markerede klammer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
da: Vis den matchende klamme-start og omkringliggende linjer for kontekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
da: Fremhæv sammenhørende klammer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
da: Hvis dette er aktiveret, bliver sammenhørende klammer animeret, så de bliver mere synlige.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Counts:
da: Tæller:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
da: Vis/skjul antal ord i statuslinjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
da: Vis antal ord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
da: Vis/skjul antal linjer i statuslinjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
da: Vis antal linjer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
da: Når denne indstilling er aktiveret vil editor-tekstvinduet automatisk
    foldning af kommentarblokke som starter på dokumentets første linje. Dette
    er nyttigt til at skjule licens-headers som ofte placeres i starten
    af en fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
da: Dynamisk ordombrydning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAnywhere)
en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
da: Se bort fra ordgrænser ved dynamisk ombrydning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
da: Indikering af d&ynamisk ordombrydning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
da: Vælg hvornår dynamiske tekstombrydningsindikatorer skal vises.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
da: <p>Starten af dynamisk ombrudte linjer bliver justeret lodret til indrykningsniveauet for den første linje. Dette kan hjælpe til at gøre kode og opmarkering mere læsbar.</p><p>Dertil kan du sætte en maksimal bredde for skærmen som en procentdel, efter hvilken dynamisk ombrudte linjer ikke længere vil blive justeret lodret. For eksempel ved 50%, vil linjer efterfølgende en linje hvis indrykningsniveau er dybere end 50% af skærmens bredde ikke blive justeret lodret.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
da: % af tekstvinduets bredde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil editoren vise en lodret linje der hjælper med at identificere indrykningsniveauer.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
da: Ny fil

en: Auto Reload Document
da: Genindlæs dokument automatisk

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
da: Genindlæs automatisk dokumentet når det blev ændret på disken

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
da: Filen %1 kunne ikke indlæses, da det ikke var muligt at læse fra den.<br />Kontrollér om du har læseadgang til denne fil.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
da: Prøv igen

en: &Close
da: &Luk

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
da: Filen %1 blev åbnet med tegnsættet %2 men indeholdt ugyldige tegn.<br />Den er sat i skrivebeskyttet tilstand da indholdet kan blive ødelagt hvis den gemmes.<br />Åbn filen igen med det korrekte tegnsæt valgt eller aktivér læs/skriv-tilstand igen i menuen Værktøjer for at kunne redigere den.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
da: Filen %1 blev åbnet og indeholdt linjer der var længere end den konfigurerede grænse for linjelængde (%2 tegn).<br />Den længste af de linjer var %3 tegn lang<br />Disse linjer er blevet ombrudt og dokumentet er sat til skrivebeskyttet tilstand, da gemning vil ændre indholdet.

en: Temporarily raise limit and reload file
da: Hæv grænsen midlertidigt og genindlæs filen

en: Close
da: Luk

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
da: Vil du virkelig at gemme denne ikke-ændrede fil? Du kunne overskrive ændrede data i filen på disken.

en: Trying to Save Unmodified File
da: Forsøger at gemme uændret fil

en: Save Nevertheless
da: Gem alligevel

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
da: Vil du virkelig at gemme denne fil? Både din åbne fil og filen på disken er ændret. Datatab kan forekomme.

en: Possible Data Loss
da: Muligt datatab

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
da: Det valgte tegnsæt indeholder ikke alle Unicode-tegn i dokumentet. Vil du virkelig gemme det? Datatab kan forekomme.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
da: Dokumentet kunne ikke gemmes, da det ikke var muligt at skrive til %1.
    Kontrollér at du har skriveadgang til denne fil og at der er plads nok på disken.
    Den oprindelige fil kan være gået tabt eller beskadiget. Afslut ikke programmet før filen er gemt.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
da: Backup af filen %1 kunne ikke oprettes. Hvis en fejl forekommer mens filen gemmes kan du miste filens data. En grund kunne være at mediet du gemmer på er fuldt eller at du ikke har skriveadgang til mappen.

en: Failed to create backup copy.
da: Kunne ikke oprette backup-kopi.

en: Try to Save Nevertheless
da: Forøg at gemme alligevel

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
da: Vil du virkelig fortsætte med at lukke denne fil? Datatab kan forekomme.

en: Close Nevertheless
da: Luk alligevel

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Save File
da: Gem fil

en: Save failed
da: Kunne ikke gemme

en: Save Copy of File
da: Gem kopi af filen

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
da: Dokumentet kunne ikke gemmes, da det ikke var muligt at skrive til %1.
    
    Kontrollér at du har skriveadgang til denne fil og at der er plads nok på disken.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
da: Bruger forældet modelinje "remove-trailing-space". Erstat venligst med "remove-trailing-spaces modified;". Se https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
da: Bruger forældet modelinje "replace-trailing-space-save" Erstat venligst med "remove-trailing-spaces all;". https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
da: Dokumentet "%1" er blevet ændret.
    Vil du gemme dine ændringer eller kassere dem?

en: Close Document
da: Luk dokument

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
da: Filen <a href="%1">%2</a> er stadig ved at blive indlæst.

en: &Abort Loading
da: &Afbryd indlæsning

en: OVERWRITE
da: OVERSKRIV

en: INSERT
da: INDSÆT

en: Normal Mode
da: Normal tilstand

en: VI: INSERT MODE
da: Vi: INDSÆTNINGSTILSTAND

en: VI: NORMAL MODE
da: Vi: NORMALTILSTAND

en: VI: VISUAL
da: Vi: VISUEL

en: VI: VISUAL BLOCK
da: VI: VISUEL BLOK

en: VI: VISUAL LINE
da: Vi: VISUEL LINJE

en: VI: REPLACE
da: VI: ERSTAT

en: vi-mode
da: vi-tilstand

en: recording
da: optagelse

en: Vi Input Mode
da: VI-input-tilstand

en: <Unchanged>
da: <Uændret>

en: Use Default
da: Brug standard

en: Properties of %1
da: Egenskaber for %1

en: New Filetype
da: Ny filtype

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
da: Vælg de mimetyper du ønsker for denne fil.
    Bemærk at dette automatisk vil ændre de associerede filendelser.

en: Select Mime Types
da: Vælg mimetyper

en: Modes && Filetypes
da: Tilstande og filtyper

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
da: Søg efter syntaksfremhævning-tilstande efter sprognavn eller filendelse (f.eks. C++ eller .cpp)

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
da: Ingen elementer matcher din søgning

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
da: Bedste søgeresultat

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
da: Bedste søgeresultater

en: Te&xt Settings
da: Te&kstindstillinger

en: Print line &numbers
da: Udskriv linje&numre

en: Print &legend
da: Udskriv syntaksfork&laring

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
da: <p>Hvis aktiveret, vil linjenumre blive udskrevet på venstre side af siderne.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
da: <p>Udskriv en boks som viser typografiske konventioner for dokumenttypen, som defineret af den anvendte syntaksfremhævning.</p>

en: Hea&der && Footer
da: Si&dehoved og sidefod

en: Pr&int header
da: Udskr&iv sidehoved

en: Pri&nt footer
da: Udskri&v sidefod

en: Header/footer font:
da: Skrifttype for sidehoved/-fod:

en: Header Properties
da: Egenskaber for sidehoved

en: Colors:
da: Farver:

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: Bac&kground
da: Ba&ggrund

en: Footer Properties
da: Egenskaber for sidefod

en: &Background
da: &Baggrund

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
da: <p>Sidehovedets format. Følgende mærker er understøttet:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
da: <ul><li><tt>%u</tt>: Aktuelt brugernavn</li><li><tt>%d</tt>: Fuldstændig dato/klokkeslæt i kort format</li><li><tt>%D</tt>: Fuldstændig dato/klokkeslæt i langt format</li><li><tt>%h</tt>: Aktuelt tidspunkt</li><li><tt>%y</tt>: Aktuel dato i kort format</li><li><tt>%Y</tt>: Aktuel dato i langt format</li><li><tt>%f</tt>: Filnavn</li><li><tt>%U</tt>: Dokumentets fulde URL</li><li><tt>%p</tt>: sidetal</li><li><tt>%P</tt>: antal sider i alt</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
da: <p>Sidefodens format. Følgende mærker er understøttet:</p>

en: Add Placeholder...
da: Tilføj pladsholder...

en: Current User Name
da: Navn på aktuel bruger

en: Complete Date/Time (short format)
da: Komplet dato/klokkeslæt (kort format)

en: Complete Date/Time (long format)
da: Komplet dato/klokkeslæt (langt format)

en: Current Time
da: Aktuelt tidspunkt

en: Current Date (short format)
da: Aktuel dato (kort format)

en: Current Date (long format)
da: Aktuel dato (langt format)

en: File Name
da: Filnavn

en: Full document URL
da: Fuld URL til dokument

en: Page Number
da: Sidetal

en: Total Amount of Pages
da: Antal sider i alt

en: &Color theme:
da: &Farvetema:

en: Draw bac&kground color
da: Brug bag&grundsfarve

en: Draw &boxes
da: Tegn &rammer

en: Box Properties
da: Ramme-egenskaber

en: W&idth:
da: &Bredde:

en: &Margin:
da: &Margen:

en: Co&lor:
da: &Farve:

en: Select the color theme to use for the print.
da: Vælg det farvetema der skal bruges til udskriften.

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
da: <p>Hvis aktiveret, vil en ramme som defineret i egenskaberne forneden blive tegnet rundt om indholdet på hver side. Sidehoved og sidefod vil ligeledes blive adskilt fra indholdet med en linje.</p>

en: The width of the box outline
da: Bredden af rammens linjer

en: The margin inside boxes, in pixels
da: Margenen inden i rammer i pixel

en: The line color to use for boxes
da: Linjefarve til rammer

en: (Selection of)
da: (Markering af)

en: Typographical Conventions for %1
da: Typografiske konventioner for %1

en: text
da: tekst

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
da: Udvid forkortelse

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
da: Udvider forkortelsen med Emmet-udtryk. Se http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
da: Ombryder den markerede tekst i XML-opmærkning konstrueret ud fra det angivne Emmet-udtryk (standard er div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
da: Flytter caret til den aktuelle opmærknings par

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
da: Markér indhold af HTML-/XML-opmærkning, flytter indad ved fortsættende invokationer

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
da: Markér indhold af HTML-/XML-opmærkning, flytter udad ved fortsættende invokationer

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
da: Flyt til næste redigeringspunkt (opmærkning eller tom attribut).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
da: Flyt til forrige redigeringspunkt (opmærkning eller tom attribut).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
da: Markér næste redigeringspunkt (opmærkning eller tom attribut).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
da: Markér forrige redigeringspunkt (opmærkning eller tom attribut).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
da: Slå kommentar for aktuel opmærkning eller CSS-vælger til/fra

en: Deletes tag under cursor
da: Sletter opmærkning under markør

en: Splits or joins a tag
da: Opdel eller flet opmærkning

en: Evaluates a simple math expression
da: Evaluerer et simpelt matematisk udtryk

en: Decrement number under cursor by 1
da: Formindsk tal under markør med 1

en: Decrement number under cursor by 10
da: Formindsk tal under markør med 10

en: Decrement number under cursor by 0.1
da: Formindsk tal under markør med 0,1

en: Increment number under cursor by 1
da: Forøg tal under markør med 1

en: Increment number under cursor by 10
da: Forøg tal under markør med 10

en: Increment number under cursor by 0.1
da: Forøg tal under markør med 0,1

en: Move cursor to previous matching indent
da: Flyt markør til forrige matchende indrykning

en: Move cursor to next matching indent
da: Flyt markør til næste matchende indrykning

[ctx: Script command category]
en: Editing
da: Redigering

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
da: Flyt linjer ned

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
da: Flyt linjer op

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
da: Duplikér markerede linjer nedad

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
da: Duplikér markerede linjer opad

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
da: URI-indkod markeret tekst

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
da: URI-dekod markeret tekst

en: Sort the selected text or whole document.
da: Sortér den markerede tekst eller hele dokumentet.

en: Move selected lines down.
da: Flyt de markerede linjer nedad.

en: Move selected lines up.
da: Flyt de markerede linjer opad.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
da: Fjern duplikerede linjer fra den markerede tekst eller hele dokumentet.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
da: Sortér den markerede tekst eller hele dokumentet i naturlig rækkefølge.<br>Her er et eksempel for at vise forskellen til den normale sorteringsmetode:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
da: Trimmer efterstillede blanktegn fra markeringen eller hele dokumentet.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
da: Trimmer foranstillede blanktegn fra markeringen eller hele dokumentet.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
da: Trimmer foran- og efterstillede blanktegn fra markeringen eller hele dokumentet.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
da: Sammenføjer de markerede linjer eller hele dokumentet. Det kan vælges at indgive en adskiller mellem hver linje:<br><code>join ', '</code> vil f.eks. sammenflette linjer og separere dem med et komma.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
da: Fjerner tomme linjer fra markeringen eller hele dokumentet.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
da: Med en JavaScript-funktion som argument, kaldes denne funktion for listen af (markerede) linjer og de erstattes af returværdien for tilbagekaldet. <br>Eksempel (sammenføj markerede linjer):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>For at spare lidt indtastning kan du også opnå det samme med:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
da: Med en JavaScript-funktion som argument, kaldes denne funktion for listen af (markerede) linjer og fjern dem hvor tilbagekaldet returnerer falsk. <br>Eksempel (se også <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>For at spare lidt indtastning kan du også opnå det samme ved at gøre:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
da: Med en JavaScript-funktion som argument, kaldes denne funktion for listen af (markerede) linjer og erstatte linjen med tilbagekaldets returværdi. <br>Eksempel (se også <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>For at spare lidt indtastning kan du også opnå det samme ved at gøre:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
da: Duplikerer de markerede linjer opad.

en: Duplicates the selected lines down.
da: Duplikerer de markerede linjer nedad.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
da: Indkod specialtegn i en enkeltlinjemarkering, så den resulterende tekst kan bruges som URI.

en: Reverse action of URI encode.
da: Omvend handling af URI-indkodning.

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
da: C++/boost-stil

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
da: C-stil

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
da: XML-stil

en: Function '%1' not found in script: %2
da: Funktionen "%1" blev ikke fundet i script: %2

en: Error calling %1
da: Fejl ved kald af %1

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
da: Forkert citation i kald: %1. Escape venligst enkeltcitationsteng med omvendt skråstreg.

en: Could not access view
da: Kunne ikke tilgå tekstvindue

en: Error calling 'help %1'
da: Fejl ved kald af "help %1"

en: No help specified for command '%1' in script %2
da: Ingen hjælp angivet for kommandoen "%1" i scriptet %2

en: Error loading script %1
da: Fejl under indlæsning af scriptet %1

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
da: Genindlæs alle JavaScript-filer (indrykninger, kommandolinje-scripts, osv.)

en: Command not found: %1
da: Kommando ikke fundet: %1

en: Add...
da: Tilføj...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
da[0]: 1 erstatning foretaget
da[1]: %1 erstatninger foretaget

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
da[0]: 1 fund
da[1]: %1 fund

en: Reached top, continued from bottom
da: Nåede toppen, fortsatte fra bunden

en: Reached bottom, continued from top
da: Nåede enden, fortsatte fra toppen

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Bottom of file reached. Continue from top?
da: Bunden af filen er nået. Vil du fortsætte fra toppen?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
da: Toppen af filen er nået. Vil du fortsætte fra bunden?

en: Continue search?
da: Fortsæt søgning?

en: SearchHighLight
da: FremhævningsSøgning

en: Beginning of line
da: Begyndelse af linje

en: End of line
da: Linjeafslutning

en: One or more occurrences
da: En eller flere forekomster

en: Zero or more occurrences
da: Nul eller flere forekomster

en: Zero or one occurrences
da: Nul eller en forekomst

en: <a> through <b> occurrences
da: <a> til <b> forekomster

en: Group, capturing
da: Gruppe, reference

en: Or
da: Eller

en: Set of characters
da: Sæt af tegn

en: Negative set of characters
da: Negativt sæt af tegn

en: Whole match reference
da: Reference til fuld match

en: Line break
da: Linjeskift

en: Tab
da: Tabulator

en: Word boundary
da: Ordgrænse

en: Not word boundary
da: Ikke ordgrænse

en: Digit
da: Ciffer

en: Non-digit
da: Ikke-ciffer

en: Whitespace (excluding line breaks)
da: Mellemrum (undtagen linjeskift)

en: Non-whitespace
da: Ikke-blanktegn

en: Word character (alphanumerics plus '_')
da: Ordtegn (alfanumeriske tegn plus "_")

en: Non-word character
da: Tegn som ikke er ordkarakterer

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
da: Oktal tegnrepresentation 000 til 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
da: Hextegn 0000 til FFFF (2^16-1)

en: Group, non-capturing
da: Gruppe, uden reference

en: Positive Lookahead
da: Positivt fremadkig

en: Negative lookahead
da: Negativt fremadkig

en: Begin lowercase conversion
da: Påbegynd konvertering til små bogstaver

en: Begin uppercase conversion
da: Påbegynd konvertering til store bogstaver

en: End case conversion
da: Afslut konvertering af store/små bogstaver

en: Lowercase first character conversion
da: Konvertering af første bog til lille

en: Uppercase first character conversion
da: Konvertering af første bog til stort

en: Replacement counter (for Replace All)
da: Erstatningstæller (til Erstat alle)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
da: Tekst at søge efter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
da: Gå til næste match

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
da: Gå til forrige match

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
da: Versalfølsom matchning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
da: Skift til avanceret søg og erstat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
da: E&rstat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
da: &Tilstand:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
da: Søgetilstand

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
da: Klartekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
da: Hele ord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
da: Undvigesekvenser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
da: Regulært udtryk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
da: Søg kun i det markerede

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
da: Erstat næste forekomst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
da: &Erstat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
da: Erstat alle forekomster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
da: Erstat &alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
da: &Find alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
da: Annullér

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
da: Skift til fortløbende søgelinje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
da: Tekst der skal erstattes med

en: Spell check canceled.
da: Stavekontrol annulleret.

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
da: Stavekontrol

en: Spell check complete.
da: Stavekontrol gennemført.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
da: <qt><p>Dette ord blev opfattet som et "ukendt ord" fordi det ikke matcher nogen indgang i den ordbog du bruger. Det kan også være et ord fra et andet sprog.</p>
    <p>Hvis ordet ikke er stavet forkert, kan du tilføje det til ordbogen ved at klikke på <b>Tilføj til ordbog</b>.Hvis du ikke ønsker at tilføje det ukendte ord til ordbogen, men du ønsker at lade det være uændret, så klik på <b>Ignorér</b> eller <b>Ignorér alle</b>.</p>
    <p>Hvis ordet imidlertid er stavet forkert, kan du prøve at finde den rigtige erstatning på listen nedenfor. Hvis du ikke kan finde en erstatning der, kan du skrive den i tekstfeltet nedenfor, og klikke på <b>Erstat</b> eller <b>Erstat alle</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
da: Ukendt ord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
da: Ukendt ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
da: <b>forkert stavet</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Det ukendte ord blev detekteret og opfattet som ukendt fordi det ikke er inkluderet i ordbogen.<br>
    Klik her hvis du mener det ukendte ord ikke er stavet forkert og du ønsker at undgå, at detektere det forkert igen engang i fremtiden. Hvis du ønsker at lade det forblive som det er, men ikke at tilføje det til ordbogen, så klik på <b>Ignorér</b> eller <b>Ignorér alle</b> i stedet for.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
da: << Føj til ordbog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Hvis det ukendte ord er stavet forkert, kan du skrive rettelsen her for det forkert stavede ord eller vælge det på listen nedenfor.</p>
    <p>Du kan så klikke på <b>Erstat</b> hvis du ønsker kun at rette denne forekomst af ordet eller <b>Erstat alle</b> hvis du vil rette alle forekomster.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
da: Erstat med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
da: &Forslag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Klik her for at erstatte denne forekomst af den ukendte tekst med teksten i redigeringsfeltet ovenfor (i venstre side).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Klik her for at lade denne forekomst af det ukendte ord forblive som den er.</p>
    <p>Denne handling er nyttig når ordet er et navn, en forkortelse, et udenlandsk ord eller et vilkårligt andet ord du ønsker at bruge uden at tilføje det til ordbogen.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Vælg sproget for det dokument du læser korrektur på her.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
da: S&prog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
da: Sprogvalg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Klik her for at lade alle forekomster af de ukendte ord forblive som de er.</p>
    <p>Denne handling er nyttig når ordet er et navn, en forkortelse, et udenlandsk ord eller et vilkårligt andet ord du ønsker at bruge uden at tilføje det til ordbogen.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
da: Autokorrigér

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Klik her for at erstatte alle forekomster af den ukendte tekst med teksten i redigeringsfeltet ovenfor (til venstre).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
da: &Erstat alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
da: I&gnorér alle

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
da: Kontrollér dokumentets stavning fra markøren og fremad

en: Ignore Word
da: Ignorér ord

en: Add to Dictionary
da: Føj til ordbog

en: The file was not closed properly.
da: Filen blev ikke lukket korrekt.

en: View Changes
da: Vis ændringer

en: Recover Data
da: Gendan data

en: Discard
da: Kassér

en: None
da: Ingen

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
da: Kontekst

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
da: Markeret

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
da: Baggrund

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
da: Baggrund for markering

en: Use Default Style
da: Brug standardstil

en: &Bold
da: &Fed

en: &Italic
da: &Kursiv

en: &Underline
da: &Understreg

en: S&trikeout
da: Gennems&treg

en: Unset Normal Color
da: Fjern normal farve

en: Unset Selected Color
da: Fjern valgt farve

en: Unset Background Color
da: Nulstil baggrundsfarve

en: Unset Selected Background Color
da: Nulstil markeret baggrundsfarve

en: Use &Default Style
da: Brug &standardtypografi

[ctx: No text or background color set]
en: None set
da: Ingen valgt

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
da: "Brug standardtypografi" vil automatisk blive deaktiveret når du ændrer en typografi-indstilling.

en: Kate Styles
da: Kate-temaer

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
da: Nøgleord

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
da: Funktion

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
da: Variabel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
da: Operatør

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
da: Indbygget

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
da: Filendelse

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
da: Præprocesser

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
da: Attribut

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
da: Tegn

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
da: Specialtegn

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
da: Streng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
da: Ordret streng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
da: Speciel streng

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
da: Importer, moduler, inkluderingsfiler

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
da: Datatype

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
da: Decimal/værdi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
da: Base-N heltal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
da: Decimaltal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
da: Konstant

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
da: Dokumentation

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
da: Kommentarvariabel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
da: Områdemærke

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
da: Advarsel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
da: Advarsel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
da: Andre

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
da: Fejl

en: Editor Background Colors
da: Baggrundsfarver for editor

en: Text Area
da: Tekstområde

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
da: <p>Indstiller baggrundsfarven for redigeringsområdet.</p>

en: Selected Text
da: Markeret tekst

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
da: <p>Indstiller baggrundsfarven for markeringen.</p> <p>For at sætte tekstfarven for markeret tekst, brug dialogen &quot;<b>Indstil fremhævning</b>&quot;.</p>

en: Current Line
da: Aktuel linje

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
da: <p>Indstiller baggrundsfarven for den aktuelt aktive linje, dvs. den linje hvor tekstmarkøren er.</p>

en: Search Highlight
da: Fremhævning af søgning

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
da: <p>Angiver baggrundsfarven for søgeresultater.</p>

en: Replace Highlight
da: Fremhævning af erstatning

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
da: <p>Angiver baggrundsfarven for erstattet tekst.</p>

en: Icon Border
da: Ikonkant

en: Background Area
da: Baggrundsområde

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
da: <p>Angiver baggrundsfarven for ikonkanter.</p>

en: Line Numbers
da: Linjenumre

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
da: <p>Denne farve vil blive brugt til linjenumre (hvis aktiveret).</p>

en: Current Line Number
da: Aktuel linjenummer

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
da: <p>Denne farve vil blive brugt til linjenumre i den aktuelle fil (hvis aktiveret).</p>

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
da: <p>Denne farve vil blive brugt til at tegne linjen mellem linjenumre og ikonkanterne, hvis begge er aktiveret.</p>

en: Word Wrap Marker
da: Tekstombrydningsmærke

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
da: <p>Indstiller farven på tekstombrydningsmærker:</p><dl><dt>Statisk tekstombrydning</dt><dd>En lodret linje som viser kolonnen, hvor teksten skal ombrydes</dd><dt>Dynamisk tekstombrydning</dt><dd>En pil vist ud for de visuelt ombrudte linjer</dd></dl>

en: Code Folding
da: Tekstfoldning

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
da: <p>Angiver farven på tekstfoldningslinjen.</p>

en: Modified Lines
da: Ændrede linjer

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
da: <p>Angiver farven på linjeændringsmærke for ændrede linjer.</p>

en: Saved Lines
da: Gemte linjer

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
da: <p>Angiver farven på linjeændringsmærke for gemte linjer.</p>

en: Text Decorations
da: Tekstdekorationer

en: Spelling Mistake Line
da: Linje med stavefejl

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
da: <p>Sætter linjefarven der bruges til at indikere stavekontroller.</p>

en: Tab and Space Markers
da: Tabulator- og mellemrumsmærker

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
da: <p>Indstiller farven på tabulatormærker.</p>

en: Indentation Line
da: Indrykningslinje

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
da: <p>Angiver farven på de lodrette indrykningslinjer.</p>

en: Bracket Highlight
da: Parentesfremhævning

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
da: <p>Indstiller farven for modsvarende parenteser. Det betyder at hvis du f.eks. sætter markøren ved et <b>(</b>, så vil den modsvarende <b>)</b> blive fremhævet med denne farve.</p>

en: Marker Colors
da: Mærkefarver

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: Active Breakpoint
da: Aktivt breakpoint

en: Reached Breakpoint
da: Aktuelt breakpoint

en: Disabled Breakpoint
da: Deaktiveret breakpoint

en: Execution
da: Kørsel

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
da: <p>Angiver baggrundsfarven for mærketypen.</p><p><b>Bemærk</b>: Mærkefarven vises lyst på grund af gennemsigtighed.</p>

en: Text Templates & Snippets
da: Tekstskabeloner og -stumper

en: Background
da: Baggrund

en: Editable Placeholder
da: Redigérbar pladsholder

en: Focused Editable Placeholder
da: Fokuseret redigérbar pladsholder

en: Not Editable Placeholder
da: Ikke-redigérbar pladsholder

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
da: Almindelig tekst og kildekode

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
da: Tal, typer og konstanter

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
da: Strenge og tegn

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
da: Kommentarer og dokumentation

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
da: Diverse

en: H&ighlight:
da: Syntaksf&remhævning:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
da: <p>Denne liste viser kontekst-typografierne for den aktuelle syntaksfremhævningstilstand og giver mulighed for at redigere dem. Kontekstnavnets typografi viser den aktuelle indstilling.</p><p>For at redigere ved brug af tastaturet, tryk på <strong>&lt;MELLEMRUM&gt;</strong> og vælg en egenskab fra popop-menuen.</p><p>For at redigere en farve skal du klikke på de farvede firkanter eller vælge farven der skal redigeres fra popop-menuen.</p><p>Du kan nulstille baggrund- og markeret baggrunds-farverne fra kontekstmenuen som det passer dig.</p>

en: &Theme:
da: &Tema:

en: Colors
da: Farver

en: Default Text Styles
da: Standardtypografier

en: Highlighting Text Styles
da: Typografier til syntaksfremhævning

en: Color theme
da: Farvetema

en: Delete Nevertheless
da: Slet alligevel

en: Copy theme
da: Kopiér tema

en: Copy Theme
da: Kopiér tema

en: Color Themes
da: Kopiér temaer

[ctx: Autoindent mode]
en: None
da: Ingen

en: Set &Bookmark
da: Sæt &bogmærke

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
da: Hvis en linje ikke har noget bogmærke, så sæt et, ellers fjern det.

en: Clear &All Bookmarks
da: Ryd &alle bogmærker

en: Remove all bookmarks of the current document.
da: Fjerner alle bogmærker i det aktuelle dokument.

en: Next Bookmark
da: Næste bogmærke

en: Go to the next bookmark.
da: Gå til det næste bogmærke.

en: Previous Bookmark
da: Forrige bogmærke

en: Go to the previous bookmark.
da: Gå til det forrige bogmærke.

en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

en: &Next: %1 - "%2"
da: &Næste: %1 - "%2"

en: &Previous: %1 - "%2"
da: &Forrige: %1 - "%2"

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
da: <p>indent</p><p>Indrykker de markerede linjer eller den aktuelle linje</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
da: <p>unindent</p><p>Afindrykker de markerede linjer eller den aktuelle linje</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
da: <p>cleanindent</p><p>Rydder indrykningen af de markerede linjer eller den aktuelle linje i henhold til dokumentets indrykningsindstillinger. </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
da: <p>comment</p><p>Indsætter kommentarmarkører for at gøre markeringen, markerede linjer eller den aktuelle linje til kommentarer i henhold til tekstformatet, som defineret af dokumentets syntaksfremhævningsdefinition.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
da: <p>uncomment</p><p>Fjerner kommentarmarkører fra markeringen, markerede linjer eller den aktuelle linje i henhold til tekstformatet, som defineret af dokumentets syntaksfremhævningsdefinition.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
da: <p>goto <b>linjenummer</b></p><p>Denne kommando går til det angivne linjenummer.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
da: <p> set-show-indent <b>aktivér</b></p><p>Hvis dette er aktiveret vil indrykning af tekst der indsættes fra udklipsholderen blive justeret med den aktuelle indrykker.</p><p> mulige sande værdier: 1 on true<br/>mulige falske værdier: 0 off false</p>

en: Deletes the current line.
da: Sletter den aktuelle linje.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
da: <p>set-tab-width <b>bredde</b></p><p>Sætter tabulatorbredden til tallet <b>bredde</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
da: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>Tabulatorer erstattes med mellemrum mens du skriver, hvis det er aktiveret.</p><p>Mulige sande værdier: 1 on true<br/>mulige falske værdier: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
da: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>Tabulatortegn og efterstillede blanktegn vil blive synliggjort med en lille prik, hvis det er aktiveret.</p><p>Mulige sande værdier: 1 on true<br/>mulige falske værdier: 0 off false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
da: <p>set-remove-trailing-spaces <b>tilstand</b></p><p>Fjerner de efterstillede mellemrum i dokumentet afhængigt af <b>tilstanden</b>.</p><p>Mulige værdier:<ul><li><b>none</b>: fjern aldrig efterstillede mellemrum.</li><li><b>modified</b>: fjern efterstillede mellemrum ved ændrede linjer.</li><li><b>all</b>: fjern efterstillede mellemrum i hele dokumentet.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
da: <p>set-indent-width <b>bredde</b></p><p>Sætter indrykningsbredden til tallet <b>bredde</b>. Bruges kun hvis du laver indrykning med mellemrum.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
da: <p>set-indent-mode <b>tilstand</b></p><p>Tilstandsparameteren er en værdi som set i menuen Værktøjer - Indrykning</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
da: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Aktivér eller deaktivér autoindrykning.</p><p>mulige sande værdier: 1 on true<br/>mulige falske værdier: 0 off false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
da: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Angiver synligheden af linjenummerpanelet.</p><p> mulige sande værdier: 1 on true<br/>mulige falske værdier: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
da: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Angiver synligheden af  foldningsmærkepanelet.</p><p> mulige sande værdier: 1 on true<br/>mulige falske værdier: 0 off false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
da: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Angiver synligheden af ikonkanten.</p><p> mulige sande værdier: 1 on true<br/>mulige falske værdier: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
da: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Aktiverer dynamisk ordombrydning i henhold til <b>enable</b></p><p> mulige sande værdier: 1 on true<br/>mulige falske værdier: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
da: <p>set-word-wrap-column <b>bredde</b></p><p>Angive linjebredden til hård ombrydning til <b>bredde</b>. Dette bruges hvis du har automatisk tekstombrydning.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
da: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>Når dette er aktiveret vil tabulatorer blive erstattet med blanktegn når dokumentet gemmes.</p><p> mulige sande værdier: 1 on true<br/>mulige falske værdier: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
da: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Angiver dokumentets syntaksfremhævningssystem. Argumentet skal være et gyldigt fremhævningsnavn som de kan ses i menuen Værktøjer → Fremhævning. Denne kommando giver en autofuldførelsesliste for dens argument.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
da: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Angiver tilstanden som den kan ses i Værktøjer - Tilstand</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
da: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>Hvis dette er aktiveret vil indrykning blive synliggjort af en lodret stiplet linje.</p><p> mulige sande værdier: 1 on true<br/>mulige falske værdier: 0 off false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
da: <p>Åbn udskriftsdialogen for at udskrive det aktuelle dokument.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
da: Manglende argument. Anvendelse: %1 <value>

en: No such highlighting '%1'
da: Syntaksfremhævningen "%1" findes ikke

en: No such mode '%1'
da: Tilstanden "%1" findes ikke

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
da: Kunne ikke konvertere argumentet "%1" til heltal.

en: Width must be at least 1.
da: Bredde skal være mindst 1.

en: Column must be at least 1.
da: Kolonne skal være mindst 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
da: Anvendelse: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
da: Forkert argument "%1". Anvendelse: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
da: Brug: set-remove-trailing-spaces 0|-|none eller 1|+|mod|modified eller 2|*|all

en: Unknown command '%1'
da: Ukendt kommando "%1"

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
da: <p> char <b>identifier</b> </p><p>Denne kommando lader dig indsætte bogstavelige tegn efter deres numeriske identifikator i decimal, oktal eller hexadecimal form.</p><p>Eksempler:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
da: <p>date or date <b>format</b></p><p>Indsætter en dato-/klokkeslætstreng som defineret af den angivne format, eller formatet åååå-MM-dd hh:mm:ss hvis intet er angivet.</p><p>Mulig formatspecificering er :<table><tr><td>d</td><td>Dagen som tal uden nul foran (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>Dagen som tal med nul foran (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>Det forkortede lokaliserede dagnavn (fx "Man".."Søn").</td></tr><tr><td>dddd</td><td>Det lange lokaliserede dagnavn (fx "Mandag".."Søndag").</td></tr><tr><td>M</td><td>Måneden som tal uden nul foran (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>Måneden som tal med nul foran (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>Det forkortede lokaliserede navn (fx "Jan".."Dec").</td></tr><tr><td>yy</td><td>Året som tocifret tal (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>Året som fircifret tal (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>Timetallet uden nul foran(0..23 eller 1..12 med AM/PM-visning).</td></tr><tr><td>hh</td><td>Timetallet med nul foran (00..23 eller 01..12 med AM/PM-visning).</td></tr><tr><td>m</td><td>Minut uden nul foran (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>Minut med nul foran (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>Sekund uden nul foran (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>Sekund med nul foran (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Millisekunder uden nuller foran (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Millisekunder med nuller foran (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Brug AM/PM-visning. AP vil blive erstattet med "AM" eller "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Brug am/pm-visning. ap vil blive erstattet med "am" eller "pm".</td></tr></table></p>

en: Embeddable editor component
da: Editor-komponent til indlejring

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Core Developer
da: Kerneudvikler

en: Developer
da: Udvikler

en: On-the-fly spell checking
da: Løbende stavekontrol

en: Large scale bug fixing
da: Fejlrettelser på stor skala

en: The cool buffersystem
da: Det smarte buffersystem

en: The Editing Commands
da: Redigeringskommandoer

en: Testing, ...
da: Tester, ...

en: Former Core Developer
da: Tidligere kerneudvikler

en: KWrite port to KParts
da: KWrite-portering til KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
da: KWrite Fortryd-historik, KSpell-integration

en: KWrite XML Syntax highlighting support
da: Understøttelse af KWrite XML-syntaksfremhævning

en: Patches and more
da: Patches og mere

en: Various bugfixes
da: Diverse fejlrettelser

en: Selection, KColorScheme integration
da: Markering, integration af KColorScheme

en: Search bar back- and front-end
da: Understøttelse og brugerflade for søgelinje

en: Original KWrite Author
da: Oprindelig udvikler af KWrite

en: QA and Scripting
da: QA og scripting

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
da: Fremhævning for RPM spec-filer, Perl, Diff og mere

en: Highlighting for VHDL
da: Fremhævning for VHDL

en: Highlighting for SQL
da: Fremhævning for SQL

en: Highlighting for Ferite
da: Fremhævning for Ferite

en: Highlighting for ILERPG
da: Fremhævning for ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
da: Fremhævning for LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
da: Fremhævning for Make-filer, Python

en: Highlighting for Python
da: Fremhævning for Python

en: Highlighting for Scheme
da: Fremhævning for system

en: PHP Keyword/Datatype list
da: PHP-nøgleord/datatypeliste

en: Very nice help
da: Meget god hjælp

en: Highlighting for Lua
da: Fremhævning af Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
da: Alle de mennesker der har hjulpet og som jeg har glemt at nævne

en: Configure
da: Indstil

en: replace with %1?
da: erstat med %1?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
da[0]: 1 erstatning foretaget på %2
da[1]: %1 erstatninger foretaget på %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
da[0]: 1 linje
da[1]: %1 linjer

en: Insert variable
da: Indsæt variabel

en: Variables
da: Variabler

en: Please select a variable.
da: Vælg en variabel.

en: Current value: %1<value>
da: Nuværende værdi: %1<value>

en: Current value: %1
da: Nuværende værdi: %1

en: File base name without path and suffix of the current document.
da: Filens basisnavn uden sti og filendelse for det aktuelle dokument.

en: File extension of the current document.
da: Filendelsen for det aktuelle dokument.

en: File name without path of the current document.
da: Filnavnet uden sti for det aktuelle dokument.

en: Full path of the current document including the file name.
da: Fuld sti for det aktuelle dokument inklusiv filnavnet.

en: Contents of the current document.
da: Det aktuelle dokuments indhold.

en: Full path of the current document excluding the file name.
da: Den fulde stil til det aktuelle dokument undtaget filnavnet.

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
da: Fuld sti til dokumentet inklusiv filnavn med hjemmehørende sti-separator (backslash på Windows).

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
da: Fuld sti til dokumentet undtaget filnavn med hjemmehørende sti-separator (backslash på Windows).

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
da: Linjenummer for tekstmarkørpositionen i det aktuelle dokument (starter med 0).

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
da: Kolonnenummer for tekstmarkørpositionen i det aktuelle dokument (starter med 0).

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
da: X-komponent i globale skærmkoordinater for markørpositionen.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
da: Y-komponent i globale skærmkoordinater for markørpositionen.

en: Text selection of the current document.
da: Markeret tekst i det aktuelle dokument.

en: Start line of selected text of the current document.
da: Startlinje i den markerede tekst i det aktuelle dokument.

en: Start column of selected text of the current document.
da: Startkolonne i den markerede tekst i det aktuelle dokument.

en: End line of selected text of the current document.
da: Slutlinje i den markerede tekst i det aktuelle dokument.

en: End column of selected text of the current document.
da: Slutkolonne i den markerede tekst i det aktuelle dokument.

en: Number of rows of the current document.
da: Antal rækker i det aktuelle dokument.

en: The current date in current locale format.
da: Den aktuelle dato i det nuværende lokalitetsformat.

en: The current date (ISO).
da: Den aktuelle dato (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
da: Den aktuelle dato (QDate-formatstreng).

en: The current time in current locale format.
da: Det aktuelle tidspunkt i det nuværende lokalitetsformat.

en: The current time (ISO).
da: Den aktuelle tid (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
da: Den aktuelle tid (QDate-formatstreng).

en: Access to environment variables.
da: Adgang til miljøvariable.

en: Evaluate simple JavaScript statements.
da: Evaluér simple JavaScript-udtryk.

en: Encode text to make it URL compatible.
da: Indkod tekst for at gøre den URL-kompatibel.

en: Generate a new UUID.
da: Generér et nyt UUID.

en: Kate Handbook.
da: Kate-håndbogen.

en: true
da: sand

en: false
da: falsk

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
da: ingen

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
da: ændret

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
da: alle

en: Show list of valid variables.
da: Vis liste over gyldige variable.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
da: Aktivér automatisk indsættelse af klammer.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
da: Sæt antal af autocentrerede linjer.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
da: Angiv baggrundsfarve for dokumenter.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
da: Tryk på Backspace i foranstillede blanktegn af-indrykker.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
da: Aktivér blokmarkeringstilstand.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
da: Aktivér byterækkefølge-mærke (BOM) ved gemning af Unicode-filer.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
da: Vælg farve til fremhævning af klammer.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
da: Vælg baggrundsfarve for den aktuelle linje.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
da: Vælg standardordbog til stavekontrol.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
da: Aktivér automatisk ordombrydning af lange linjer.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
da: Angiver tilstand for linjeafslutning.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
da: Aktivér foldningsmærker i editor-kanten.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
da: Aktivér forhåndsvisning af foldning i editor-kanten.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
da: Angiver punktstørrelse for dokumentskrifttypen.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
da: Angiv dokumentets skrifttype.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
da: Angiv syntaksfremhævning.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
da: Angiv farve på ikonbjælken.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
da: Aktivér ikonkanten i editor-visningen.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
da: Vælg stil for autoindrykning.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
da: Tilpas indrykning af tekst som indsættes fra udklipsholderen.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
da: Angiv indrykningsdybden for hvert indrykningsniveau.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
da: Tillad ulige indrykningsniveau (intet multiplum af indrykningsbredde).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
da: Vis linjenumre.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
da: Indsæt linjeskift nederst i filen ved gemning.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
da: Aktivér overskrivningstilstand i dokumentet.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
da: Aktivér persistent tekstmarkering.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
da: Erstat tabulatorer med mellemrum ved gemning af dokumentet.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
da: Erstat tabulatorer med mellemrum.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
da: Fjern efterstillede mellemrum ved gemning af dokumentet.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
da: Vis minikort på rullebjælken.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
da: Forhåndsvisning på rullebjælken.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
da: Vælg farveskema.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
da: Vælg tekstmarkeringsfarve.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
da: Visualisér tabulatorer og efterstillede mellemrum.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
da: Aktivér smart hjemnavigation.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
da: Tryk på Tab-tasten indrykker.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
da: Sæt visningsbredde for tabulator.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
da: Vælg antal fortrydelsestrin der skal huske (0 lig med uendelig).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
da: Angiv kolonne for ordombrydning.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
da: Vælg farve på ordombrydningsmærke.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
da: Aktivér ordombrydning under skrivning.

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
da: Aktuel markørposition. Klik for at gå til den specifikke linje.

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
da: Indsæt-tilstand og indikator for VI-indsættilstand. Klik for at ændre tilstand.

en: Change dictionary
da: Skift ordbog

en: Tab Width
da: Tabulatorbredde

en: Indentation Width
da: Indrykningsbredde

en: Indentation Mode
da: Indrykningstilstand

en: Tabulators && Spaces
da: Tabulatorer og mellemrum

en: Tabulators
da: Tabulatorer

en: Spaces
da: Mellemrum

en: Encoding
da: Tegnsæt

en: Mode
da: Tilstand

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
da: Her kan du vælge hvilken tilstand der skal bruges til det aktive dokument. Dette vil have indflydelse på for eksempel syntaksfremhævning og tekst-foldning.

en: Syntax highlighting
da: Syntaksfremhævning

en: [BLOCK] %1
da: [BLOK] %1

en: Line %1 of %2, Column %3
da: Linje %1 af %2, kolonne %3

en: Line %1, Column %2
da: Linje %1, kolonne %2

en: Soft Tabs: %1
da: Bløde tabulatorer: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
da: Bløde tabulatorer: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
da: Tabulator-størrelse: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
da: Indrykning/Tab: %1/%2

en: Other (%1) | Other (%1)
da[0]: Andet (%1)
da[1]: Andet (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
da: Angiv den ønskede tabulatorbredde:

en: Please specify the wanted indentation width:
da: Angiv den ønskede indrykningsbredde:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
da: Ord %1/%2, tegn %3/%4

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
da: Klip den markerede tekst ud og flyt den til udklipsholderen

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
da: Indsæt det sidst kopierede eller udklippede indhold fra udklipsholderen

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
da: Brug denne kommando til at kopiere den aktuelt markerede tekst til systemets udklipsholder.

en: Paste Selection
da: Indsæt markering

en: Save the current document
da: Gem det aktive dokument

en: Revert the most recent editing actions
da: Fortryd de seneste redigeringshandlinger

en: Revert the most recent undo operation
da: Omgør den seneste fortryd-handling

en: Apply &Word Wrap
da: Anvend &ordombrydning

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
da: Brug dette for at ombryde den aktuelle linje, eller til at reformatere de markerede linjer som afsnit, for at passe med indstillingen "Tekstombryd ord ved" i konfigurationsdialogen. <br /><br />Dette er en statisk tekstombrydning, dvs. at selve dokumentet ændres.

en: &Clean Indentation
da: &Ryd op i indrykning

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
da: Brug denne til at rydde op i en indrykket markeret tekstblok (kun tabulatorer/kun mellemrum).<br /><br />I indstillingsdialogen kan du indstille om tabulatorer skal bruges eller om de skal erstattes af mellemrum.

en: C&omment
da: Udk&ommentér

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
da: Denne kommando udkommenterer den aktuelle linje eller en markeret tekstblok.<br /><br />Tegnene for enkelt- eller fler-linjes-kommentarmarkering er defineret i sprogets syntaks-fremhævningsdefinition.

en: Unco&mment
da: Fjern udkom&mentering

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
da: Denne kommando fjerner kommentarmarkering fra den aktuelle linje eller en markeret tekstblok.<br /><br />Tegnene for enkelt- eller fler-linje-kommentarmarkering er defineret i sprogets syntaks-fremhævningsdefinition.

en: Toggle Comment
da: Slå kommentar til/fra

en: &Read Only Mode
da: S&krivebeskyttet

en: Lock/unlock the document for writing
da: Slå skrivebeskyttelse af dokumentet til/fra

en: Uppercase
da: Til store bogstaver

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
da: Konvertér den markerede tekst til store bogstaver, eller tegnet til højre for markøren hvis ingen tekst er markeret.

en: Lowercase
da: Til små bogstaver

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
da: Konvertér den markerede tekst til små bogstaver, eller tegnet til højre for markøren hvis ingen tekst er markeret.

en: Capitalize
da: Store begyndelsesbogstaver

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
da: Lav det første bogstav i hvert ord i den markerede tekst, eller i ordet under markøren hvis ingen tekst er markeret, om til en versal.

en: Join Lines
da: Slå linjer sammen

en: Invoke Code Completion
da: Start kodefuldførelse

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
da: Start kodefuldførelse manuelt, normalt ved at bruge en genvej tildelt til denne handling.

en: Print the current document.
da: Udskriv det aktuelle dokument.

en: Show print preview of current document
da: Vis udskrift af det aktuelle dokument

en: Reloa&d
da: Genind&læs

en: Reload the current document from disk.
da: Genindlæs det aktuelle dokument fra disken.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
da: Gem det aktuelle dokument til disken under et navn du vælger.

en: Save a copy of the current document to disk.
da: Gem en kopi af det aktuelle dokument på disken.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
da: Denne kommando åbner en dialog og lader dig vælge en linje som du vil flytte markøren til.

en: Move upwards to the previous modified line.
da: Gå op til den forrige ændrede linje.

en: Move downwards to the next modified line.
da: Gå ned til den næste ændrede linje.

en: Configure various aspects of this editor.
da: Indstil denne editors forskellige dele.

en: &Mode
da: &Tilstand

en: &Highlighting
da: Syntaks&fremhævning

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
da: Her kan du vælge hvilken syntaksfremhævning der skal bruges i det aktuelle dokument.

en: &Indentation
da: &Indrykning

en: Select the entire text of the current document.
da: Markér al tekst i det aktuelle dokument.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
da: Hvis du har markeret noget i det aktuelle dokument, vil det ikke længere være markeret.

en: Enlarge Font
da: Forstør skrift

en: This increases the display font size.
da: Dette forøger skriftstørrelsen.

en: Shrink Font
da: Formindsk skrift

en: This decreases the display font size.
da: Dette formindsker skriftstørrelsen.

en: Reset Font Size
da: Nulstil skriftstørrelse

en: This resets the display font size.
da: Dette nulstiller den viste skriftstørrelse.

en: Bl&ock Selection Mode
da: B&lokmarkeringstilstand

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
da: Denne kommando tillader skift mellem normal (linjebaseret) markeringstilstand og blokmarkeringstilstand.

en: Switch to the next input mode.
da: Skift til den næste input-tilstand.

en: Overwr&ite Mode
da: Overskr&ivningstilstand

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
da: Vælg om indtastet tekst skal indsættes eller overskrive eksisterende tekst.

en: &Dynamic Word Wrap
da: &Dynamisk ombrydning

en: Dynamic Word Wrap Indicators
da: Dynamiske tekstombrydningsindikatorer

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
da: Vælg hvornår "Dynamiske tekstombrydningsindikatorer" skal vises

en: &Off
da: &Fra

en: Follow &Line Numbers
da: Følg &linjenumre

en: &Always On
da: &Altid til

en: Static Word Wrap
da: Statisk linjeombrydning

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil tekstlinjer blive ombrudt ved den kolonne som er angivet i redigeringsegenskaberne.

en: Show Static &Word Wrap Marker
da: Vis statisk &tekstombrydningsmærker

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
da: Vis/skjul tekstombrydningsmærket, en lodret linje tegnet ved tekstombrydningskolonnen som defineret  i redigeringsindstillingerne

en: Show Folding &Markers
da: Vis tekst&foldningsmærker

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
da: Du kan vælge om tekstfoldningsmærker skal vises når tekstfoldning er mulig.

en: Show &Icon Border
da: Vis &ikonpanel

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
da: Vis/skjul ikonpanel.<br /><br />Ikonpanelet viser f.eks. bogmærkesymboler.

en: Show &Line Numbers
da: Vis &linjenumre

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
da: Vis/skjul linjenumrene i venstre side af tekstvinduet.

en: Show Scroll&bar Marks
da: Vis mærker på rulle&bjælken

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
da: Vis/skjul mærker på den lodrette rullebjælke. <br /><br />Mærkerne viser f.eks. bogmærker.

en: Show Scrollbar Mini-Map
da: Vis minikort på rullebjælken

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
da: Vis/skjul minikortet på den lodrette rullebjælke.<br /><br />Minikortet viser en oversigt over hele dokumentet.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
da: Vis mellemrum som ikke kan udskrives

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
da: Vis/skjul boks omkring mellemrum som ikke kan udskrives

en: Switch to Command Line
da: Skift til kommandolinjen

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
da: Vis/skjul kommandolinjen nederst i tekstvinduet.

en: Input Modes
da: Input-tilstande

en: Activate/deactivate %1
da: Aktivér/deaktivér %1

en: &End of Line
da: &Linjeafslutning

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
da: Vælg hvilken type linjeafslutninger der skal bruges når du gemmer dokumentet.

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
da: Tilføj &byterækkefølge-markør (BOM)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
da: Aktivér/deaktivér angivelse af byterækkefølge (BOM) for UTF-8-/UTF-16-indkodede filer ved gemning

en: E&ncoding
da: &Tegnsæt

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
da: Find den første forekomst af et stykke tekst eller et regulært udtryk.

en: Find Selected
da: Find det markerede

en: Finds next occurrence of selected text.
da: Finder den næste forekomst af markeret tekst.

en: Find Selected Backwards
da: Find det markerede baglæns

en: Finds previous occurrence of selected text.
da: Find forrige forekomst af markeret tekst.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
da: Find den næste forekomst af søgeudtrykket.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
da: Find den forrige forekomst af søgeudtrykket.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
da: Find et stykke tekst eller et regulært udtryk og erstat resultatet med en given tekst.

en: Automatic Spell Checking
da: Automatisk stavekontrol

en: Enable/disable automatic spell checking
da: Aktivér/deaktivér automatisk stavekontrol

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
da: Skift ordbog der bruges til stavekontrol.

en: Clear Dictionary Ranges
da: Ryd ordbogsområder

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
da: Fjern alle separate ordbogsområder der blev sat til stavekontrol.

en: Copy as &HTML
da: Kopiér som &HTML

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
da: Brug denne kommando til at kopiere den aktuelt markerede tekst som HTML til systemets udklipsholder.

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
da: Denne kommando lader dig eksportere det aktuelle dokument med alle fremhævningsinformationer til et HTML-dokument.

en: Move Word Left
da: Flyt ord til venstre

en: Select Character Left
da: Markér tegn til venstre

en: Select Word Left
da: Markér ord til venstre

en: Move Word Right
da: Flyt ord til højre

en: Select Character Right
da: Markér tegn til højre

en: Select Word Right
da: Markér ord til højre

en: Move to Beginning of Line
da: Gå til begyndelsen af linjen

en: Move to Beginning of Document
da: Gå til begyndelse af dokument

en: Select to Beginning of Line
da: Markér til begyndelsen af linjen

en: Select to Beginning of Document
da: Markér til begyndelsen af dokumentet

en: Move to End of Line
da: Gå til slutning af linje

en: Move to End of Document
da: Gå til slutning af dokument

en: Select to End of Line
da: Markér til slutningen af linjen

en: Select to End of Document
da: Markér til slutningen af dokumentet

en: Select to Previous Line
da: Markér til forrige linje

en: Scroll Line Up
da: Rul én linje op

en: Move to Next Line
da: Gå til næste linje

en: Move to Previous Line
da: Gå til forrige linje

en: Move Cursor Right
da: Flyt markør til højre

en: Move Cursor Left
da: Flyt markør til venstre

en: Select to Next Line
da: Markér til næste linje

en: Scroll Line Down
da: Rul én linje ned

en: Scroll Page Up
da: Rul én side op

en: Select Page Up
da: Markér én side op

en: Move to Top of View
da: Gå til toppen af den synlige tekst

en: Select to Top of View
da: Markér indtil toppen af den synlige tekst

en: Scroll Page Down
da: Rul én side ned

en: Select Page Down
da: Markér én side ned

en: Move to Bottom of View
da: Flyt til bunden af vinduet

en: Select to Bottom of View
da: Markér til bunden af vinduet

en: Select to Matching Bracket
da: Markér til modsvarende klamme

en: Transpose Characters
da: Byt tegn

en: Transpose Words
da: Transponér ord

en: Delete Line
da: Slet linje

en: Delete Word Left
da: Slet ord til venstre

en: Delete Word Right
da: Slet ord til højre

en: Delete Next Character
da: Slet næste tegn

en: Insert Smart Newline
da: Smart indsæt ny linje

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
da: Indsæt en ny linje indeholdende foranstillet ikke-alfanumerisk tekst fra den nuværende.

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
da: Indsæt en ny linje uden indrykning, uafhængigt af indrykningsindstillingerne.

en: &Indent
da: &Indryk

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
da: Brug denne til at indrykke en markeret tekstblok.<br /><br />I indstillingsdialogen kan du indstille om tabulatorer skal bruges eller om de skal erstattes af mellemrum.

en: &Unindent
da: &Afindryk

en: Use this to unindent a selected block of text.
da: Brug dette til at afindrykke en markeret tekstblok.

en: Fold Toplevel Nodes
da: Fold topniveauknuder

en: Unfold Toplevel Nodes
da: Udfold topniveauknuder

en: Toggle Current Node
da: Skift aktuel knude

en: Toggle Contained Nodes
da: Skift indeholdte knuder

en: Search wrapped
da: Søg med ombrydning

en: Export File as HTML
da: Eksportér fil som HTML

en: Available Commands
da: Tilgængelige kommandoer

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
da: <p>For hjælp med individuelle kommandoer, brug <code>"help &lt;command&gt;"</code></p>

en: No help for '%1'
da: Ingen hjælp for "%1"

en: No such command <b>%1</b>
da: Kommandoen <b>%1</b> findes ikke

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
da: <p>Dette er Kateparts <b>kommandolinje</b>.<br />Syntaks: <code><b>kommando [ argumenter ]</b></code><br />For en liste over tilgængelige kommandoer, indtast <code><b>help list</b></code><br />For hjælp med enkelte kommmandoer, indtast <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
da: Kommandoen "%1" findes ikke

en: Error: No range allowed for command "%1".
da: Fejl: Linjeområde er ikke tilladt med kommandoen "%1"

en: Success:
da: Succes:

en: Command "%1" failed.
da: Kommandoen "%1" mislykkedes.

en: Mark Type %1
da: Mærketype %1

en: Set Default Mark Type
da: Sæt standardmærketype

en: Disable Annotation Bar
da: Deaktivér annotationslinje

en: All documents written to disk
da: Alle dokumenter skrevet til disk

en: Document written to disk
da: Dokument skrevet til disk

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
da: <p><b>w/wa &mdash; skriv dokumenter til disk</b></p><p>Brug: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Skriver de aktuelle dokumenter til disk. Den kan kaldes på to måder:<br /> <tt>w</tt> &mdash; skriver det aktuelle dokument til disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; skriver alle dokumenter til disk.</p><p>Hvis intet filnavn er knyttet til dokumentet, vil en fildialog blive vist.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
da: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [skriv og] afslut</b></p><p>Brug: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Afslutter programmet. Hvis der sættes  <tt>w</tt> foran, skriver den også dokumenterne til disk. Denne kommando kan kaldes på mange måder:<br /> <tt>q</tt> &mdash; lukker det aktuelle tekstvindue.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; lukker alle tekstvinduer, hvorved programmet i praksis afsluttes.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; skriver det aktuelle dokument til disken og lukker dets tekstvindue.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; skriver alle dokumenter til disk og afslutter.</p><p>I alle tilfælde afslutter programmet, hvis tekstvinduet der lukkes er det sidste. Hvis intetfilnavn er knyttet til dokumentet og det skal skrives til disk, vil en fildialog blive vist.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
da: <p><b>x/xa &mdash; skriv og afslut</b></p><p>Brug: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Gemmer dokumenter og afslutter (e<b>x</b>its). Denne kommando kan kaldes på to måder:<br /> <tt>x</tt> &mdash; lukker det aktuelle tekstvindue.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; lukker alle tekstvinduer, hvorved programmet i praksis lukkes.</p><p>I alle tilfælde vil programmet afsluttes, hvis tekstvinduet der lukkes er det sidste. Hvis intet filnavn er knyttet til dokumentet og det skal skrives til disk, vil en fildialog blive vist.</p><p>Modsat "w"-kommandoerne skriver denne kommando kun dokumentet hvis det er blevet ændret.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
da: <p><b>sp,split&mdash; Opdel det aktuelle tekstvindue vandret i to</b></p><p>Brug: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Resultatet er to tekstvinduer i sammedokument.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
da: <p><b>sp,split&mdash; Opdel det aktuelle tekstvindue lodret i to</b></p><p>Brug: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Resultatet er to tekstvinduer i sammedokument.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
da: <p><b>clo[se]&mdash; Luk det aktuelle tekstvindue</b></p><p>Brug: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Efter kørsel vil det aktuelle tekstvindue blive lukket.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
da: <p><b>[v]new &mdash; opdel tekstvindue og opret nyt dokument</b></p><p>Brug: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Opdeler det aktuelle tekstvindue og åbner et nyt dokument i det ny tekstvindue. Denne kommando kan kaldes på to måder:<br /> <tt>new</tt> &mdash; opdeler tekstvinduet vandret og åbner et nyt dokument.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; opdeler tekstvinduet lodret og åbner et nyt dokument.<br /></p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
da: <p><b>b,buffer &mdash; Redigér dokument N fra dokumentlisten</b></p><p>Brug: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
da: <p><b>bp,bprev &mdash; forrige buffer</b></p><p>Brug: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Går til <b>[N]</b>'e forrige dokument ("<b>b</b>uffer") i dokumentlisten. </p><p> <b>[N]</b> er 1 som standard. </p><p>Fortsætter nedefra ved starten af dokumentlisten.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
da: <p><b>bn,bnext &mdash; skift til næste dokument</b></p><p>Brug: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Går til <b>[N]</b>'e næste dokument ("<b>b</b>uffer") i dokumentlisten.<b>[N]</b> er 1 som standard. </p><p>Fortsætter fra oven ved slutningen af dokumentlisten.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
da: <p><b>bf,bfirst &mdash; første dokument</b></p><p>Brug: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Går til det <b>f</b>ørste dokument ("<b>b</b>uffer") i dokumentlisten.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
da: <p><b>bl,blast &mdash; sidste dokument</b></p><p>Brug: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Går til det <b>S</b>idste dokument ("<b>b</b>uffer") i dokumentlisten.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
da: <p><b>ls</b></p><p>oplist aktuelle buffere<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
da: Manglende argument. Brug: %1 <fra>

en: No mapping found for "%1"
da: Ingen kobling fundet for "%1"

en: "%1" is mapped to "%2"
da: "%1" er koblet til "%2"

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
da: Manglende argumenter. Brug: %1 <fra> [<til>]

en: Wrong arguments
da: Forkerte argumenter

en: Unable to open the config file for reading.
da: Kan ikke åbne konfigurationsfilen til læsning.

en: Unable to open file
da: Kan ikke åbne filen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
da: Hvis aktiveret vil VI-kommandoer bruges i stedet for Kate-komponentens interne handlinger. Eksempel: Ctrl + R vil omgøre, og erstatte standardhandlingen (vis søg or erstat-dialogen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
da: Vi kommandoer erstatter Kate-komponentens genveje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
da: Vis linjenummeret relativt til linjen med markøren foran hver linje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
da: Vis relative linjenumre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
da: Tastekobling bruges til at skifte betydningen af trykkede taster. Dette lader dig flytte kommandoer til andre taster eller oprette særlige tastetryk til at udføre en serie af kommandoer.
    
    Eksempel:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    Dette vil sætte "-- " foran en linje ved tryk på F2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
da: Tastekobling

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
da: Normal tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
da: Kommando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
da: Erstatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
da: Rekursivt?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
da: Indsætningstilstand

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
da: Visuel tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
da: Fjern det markerede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
da: Tilføj ny tastekobling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
da: Læs en vimrc-fil og forsøg at importere bindinger som er angivet med kommandoen "[n]noremap".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
da: Importér fra vimrc-fil

en: Mark set: %1
da: Mærke sat: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
da: Der er ikke flere tegn til det næste bogmærke.

en: Nothing in register %1
da: Intet i registret %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
da: "%1" %2,  hex %3,  oktalt %4

en: Mark not set: %1
da: Mærke ikke sat: %1
