ksysguard - en to ia translation catalogue (190 entries)

[ctx: @title]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: @title]
en: Total Usage
ia: Uso total

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
ia: Uso

[ctx: @title]
en: System Usage
ia: Uso de systema

[ctx: @title, Short for 'System Usage']
en: System
ia: Systema

[ctx: @title, Short for '%1 System Usage']
en: %1 System
ia: %1 Systema

[ctx: @title]
en: User Usage
ia: Uso de usator

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
ia: Usator

[ctx: @title, Short for '%1 User Usage']
en: %1 User
ia: %1 Usator

[ctx: @title]
en: Wait Usage
ia: Pausa uso

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
ia: Pausa

[ctx: @title, Short for '%1 Wait Load']
en: %1 Wait
ia: %1 Pausa

[ctx: @title]
en: Current Frequency
ia: Frequentia currente

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
ia: Frequentia currente per le CPU

[ctx: @title]
en: Current Temperature
ia: Temperatura currente

[ctx: @title]
en: All
ia: Omne

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
ia: Frequentia de CPU maxime

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
ia: Frequentia Max

[ctx: @info]
en: Current maximum frequency between all CPUs
ia: Frequentia maxime currente inter omnes CPUs

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Frequency
ia: Frequentia de CPU minime

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
ia: Frequentia MIn

[ctx: @info]
en: Current minimum frequency between all CPUs
ia: Frequentia minime currente inter omnes CPUs

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
ia: Frequentia de CPU medie

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
ia: Frequentia medie

[ctx: @info]
en: Current average frequency between all CPUs
ia: Frequentia medie currente inter omnes CPUs

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
ia: Maxime Temperatura de CPU

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
ia: Max Temperatura

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
ia: Minime Temperatura

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
ia: Min Temperatura

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
ia: Temperatura medie de CPU

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
ia: Temperatura medie

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
ia: Numero de CPU

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
ia: !

[ctx: @title]
en: Number of Cores
ia: Numero de cores (nucleos)

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
ia: Nucleos

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
ia: Numero de cores de CPU trans omne physic CPUs

[ctx: @title]
en: Load Averages
ia: Medias de carga

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
ia: Media de carga (1 minutas)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
ia: Media de carga (5 minutas)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
ia: Media de carga (15 minutas)

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
ia: Media de carga (1m)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
ia: Media de carga (5m)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
ia: Media de carga (15m)

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 1 minute
ia: Numero de jobs in le cauda de executar sur 1 minuta

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 5 minutes
ia: Numero de jobs in le cauda de executar sur 5 minutas

[ctx: @info]
en: Number of jobs in the run queue averaged over 15 minutes
ia: Numero de jobs in le cauda de executar sur 15 minutas

[ctx: @title]
en: Total Space
ia: Spatio total

[ctx: @title]
en: Read Rate
ia: Frequentia de lectura

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
ia: Lege

[ctx: @title]
en: Write Rate
ia: Frequentia de scriptura

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
ia: Scribe

[ctx: @title]
en: Used Space
ia: Spatio usate

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
ia: Usate

[ctx: @title]
en: Free Space
ia: Spatio libere

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
ia: Libere

[ctx: @title]
en: Percentage Used
ia: Percentage usate

[ctx: @title]
en: Percentage Free
ia: Percentage Libere

en: Disks
ia: Discos

[ctx: @title]
en: All Disks
ia: Omne discos

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
ia: Libere

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
ia: Usate

[ctx: @title]
en: All GPUs
ia: Omne GPUs

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
ia: Omne Usage de GPUs

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
ia: Uso

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
ia: Omne memoria total de GPUs

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
ia: Omne memoria usate de GPUs

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
ia: Usate

[ctx: @title]
en: Usage
ia: Uso

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
ia: Memoria video total

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
ia: Memoria video usate

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
ia: Usate

[ctx: @title]
en: Frequency
ia: Frequentia

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
ia: Frequentia de memoria

[ctx: @title]
en: Temperature
ia: Temperatura

[ctx: @title]
en: Power
ia: Potentia

en: Hardware Sensors
ia: Sensores hardware

[ctx: @title]
en: Physical Memory
ia: Memoria physic

[ctx: @title]
en: Swap Memory
ia: Memoria de swap

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
ia: Total memoria physic

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
ia: Memoria physic usate

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
ia: Usate

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
ia: Percentage de memoria physic usate

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
ia: Memoria physic libere

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
ia: Libere

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
ia: Percentage de memoria physic libere

[ctx: @title]
en: Application Memory
ia: Memoria de application

[ctx: @title]
en: Application Memory Percentage
ia: Percentage de memoria de application

[ctx: @title]
en: Cache Memory
ia: Memoria cache

[ctx: @title]
en: Cache Memory Percentage
ia: Percentage de memoria cache

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
ia: Memoria de buffer

en: Amount of memory used for caching disk blocks
ia: Amonta de memoria usate per blocos de disco de poner in cache

[ctx: @title]
en: Buffer Memory Percentage
ia: Percentage de memoria de buffer

[ctx: @title]
en: Total Swap Memory
ia: Total memoria de swap:

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory
ia: Memoria swap usate

[ctx: @title, Short for 'Used Swap Memory']
en: Used
ia: Usate

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory Percentage
ia: Percentage de memoria swap usate

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory
ia: Memoria de swap libere

[ctx: @title, Short for 'Free Swap Memory']
en: Free
ia: Libere

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory Percentage
ia: Percentage de memoria swap libere

[ctx: @title]
en: Memory
ia: Memoria

[ctx: @title]
en: All Network Devices
ia: Omne dispositivos de rete

[ctx: @title]
en: Download Rate
ia: Frequentia de discargamento

[ctx: @title Short for Download Rate]
en: Download
ia: Discarga

[ctx: @title]
en: Upload Rate
ia: Frequentia de incargar

[ctx: @title Short for Upload Rate]
en: Upload
ia: Carga

[ctx: @title]
en: Total Downloaded
ia: Total discargate

[ctx: @title Short for Total Downloaded]
en: Downloaded
ia: Discargate

[ctx: @title]
en: Total Uploaded
ia: Total incargate

[ctx: @title Short for Total Uploaded]
en: Uploaded
ia: Cargate

[ctx: @title]
en: Network Name
ia: Nomine de rete

[ctx: @title Short of Network Name]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: @title]
en: Signal Strength
ia: Fortia de signal

[ctx: @title]
en: IPv4 Address
ia: Adresse IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Subnet Mask
ia: IPv4 Subnet Mask (mascara de rete)

[ctx: @title Short of IPv4 Subnet Mask]
en: IPv4 Subnet Mask
ia: IPv4 Subnet Mask (mascara de rete)

[ctx: @title]
en: IPv4 with Prefix Length
ia: IPv4 con Longitude de Prefixo

[ctx: @title]
en: IPv6 Address
ia: Adresse IPv4

[ctx: @title Short of IPv6 Address]
en: IPv6
ia: IPv4

[ctx: @title]
en: IPv6 Subnet Mask
ia: IPv6 Subnet Mask (mascara de rete)

[ctx: @title Short of IPv6 Subnet Mask]
en: IPv6 Subnet Mask
ia: IPv6 Subnet Mask (mascara de rete)

[ctx: @title]
en: IPv6 with Prefix Length
ia: IPv6 con Longitude de Prefixo

[ctx: @title Short of IPv6 Prefix Length]
en: IPv6
ia: IPv4

[ctx: @title]
en: Network Devices
ia: Dispositivos de rete

[ctx: @title]
en: Operating System
ia: Systema operative

[ctx: @title]
en: Kernel Name
ia: Nomine de kernel

[ctx: @title]
en: Kernel Version
ia: Version de Kernel

[ctx: @title]
en: Kernel Name and Version
ia: Nomine e version de kernel

[ctx: @title]
en: System
ia: Systema

[ctx: @title]
en: Hostname
ia: Nomine de Hospite

[ctx: @title]
en: Operating System Name
ia: Nomine de systema operative (systema operational)

[ctx: @title]
en: Operating System Version
ia: Version de systema operative

[ctx: @title]
en: Operating System Name and Version
ia: Nomine e version de systema operative

[ctx: @title Operating System Name and Version]
en: OS
ia: SO

[ctx: @title]
en: Operating System Logo
ia: Logo de systema operative

[ctx: @title]
en: Operating System URL
ia: URL de systema operative

[ctx: @title]
en: Uptime
ia: Tempopre de functionar (uptime)

[ctx: @title]
en: Qt Version
ia: Version de Qt

[ctx: @title]
en: KDE Frameworks Version
ia: Version de KDE Frameworks

[ctx: @title]
en: KDE Plasma Version
ia: Version de SC de KDE

[ctx: @title]
en: Window System
ia: Fenestra de Fenestra (Window)

[ctx: @info]
en: Unknown
ia: Incognite

[ctx: @title]
en: Design Capacity
ia: Capacitate de dessigno

en: Amount of energy that the Battery was designed to hold
ia: Amonta de energia per le qual le batteria esseva dessignate de mantener

[ctx: @title]
en: Current Capacity
ia: Capacitate currente

en: Amount of energy that the battery can currently hold
ia: Amonta de energia que le batteria pote currentemente mantener

[ctx: @title]
en: Health
ia: Sanitate

en: Percentage of the design capacity that the battery can hold
ia: Percentage del capacitate de dessigno que le batteria pote mantener

[ctx: @title]
en: Charge
ia: Cargamento

en: Amount of energy that the battery is currently holding
ia: Amonta de energia que le batteria es currentemente mantenente

[ctx: @title]
en: Charge Percentage
ia: Percentage de cargamento

en: Percentage of the current capacity that the battery is currently holding
ia: Percentage del capacitate currente que le batteria es currentemente mantenente

[ctx: @title]
en: Charging Rate
ia: Frequentia de Cargar

[ctx: @title]
en: Charging  Rate
ia: Frequentia de cargar

en: Power that the battery is being charged with (positive) or discharged (negative)
ia: Energia con le qual le batteria es cargate (positive) o discargate (negative)

[ctx: @title]
en: Pressure
ia: Pression

[ctx: @title]
en: Memory Pressure
ia: Pression de memoria

[ctx: @title]
en: Some (10 second average)
ia: Qualque (media de 10 secundas)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de memoria disponibile, mediate sur 10 secundas

[ctx: @title]
en: Some (1 minute average)
ia: Qualque (media de 1 secundas)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de memoria disponibile, mediate sur 1 secunda

[ctx: @title]
en: Some (5 minute average)
ia: Qualque (media de 5 secundas)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de memoria disponibile, mediate sur 5 secundas

[ctx: @title]
en: Total Some Stall Time
ia: Tempore Total de Qualque Stallo

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
ia: Amonta de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de memoria disponibile, mesurate in microsecundas

[ctx: @title]
en: Full (10 second average)
ia: Plen (media de 10 secundas)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de CPU disponibile, mediate sur 10 secundas

[ctx: @title]
en: Full (1 minute average)
ia: Plen (media de 1 secundas)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de CPU disponibile, mediate sur 1 secundas

[ctx: @title]
en: Full (5 minute average)
ia: Plen (media de 5 secundas)

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de CPU disponibile, mediate sur 5 secundas

[ctx: @title]
en: Total Full Stall Time
ia: Tempore Total de Stallo Plen

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
ia: Amonta de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de CPU disponibile, mesurate in microsecundas

[ctx: @title]
en: CPU Pressure
ia: Pression de CPU

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de IO disponibile, mediate sur 10 secundas

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de IO disponibile, mediate sur 1 minuta

[ctx: @info]
en: Percentage of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de IO disponibile, mediate sur 5 minutas

[ctx: @info]
en: Amount of time that at least one task is stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
ia: Amonta de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de IO disponibile, mesurate in microsecundas

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 10 seconds
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de memoria disponibile, mediate sur 10 secundas

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 1 minutes
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de memoria disponibile, mediate sur 1 minuta

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, averaged over 5 minutes
ia: Percentage de tempore que al minus un carga es ponite in stallo expectante ressources de memoria disponibile, mediate sur 5 minutas

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available memory resources, measured in microseconds
ia: Amonta de tempore que omne cargas es ponite in stallo expectante ressources de memoria disponibile, mesurate in microsecundas

[ctx: @title]
en: IO Pressure
ia: Pression de IO

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 10 seconds
ia: Percentage de tempore que omne cargas es ponite in stallo expectante ressources de CPU disponibile, mediate sur 10 secundas

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 1 minutes
ia: Percentage de tempore que omne cargas es ponite in stallo expectante ressources de CPU disponibile, mediate sur 1 minuta

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, averaged over 5 minutes
ia: Percentage de tempore que omne cargas es ponite in stallo expectante ressources de CPU disponibile, mediate sur 5 minutas

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available CPU resources, measured in microseconds
ia: Amonta de tempore que omne cargas es ponite in stallo expectante ressources de CPU disponibile, mesurate in microsecundas

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 10 seconds
ia: Percentage de tempore que omne cargas es ponite in stallo expectante ressources de IO disponibile, mediate sur 10 secundas

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 1 minutes
ia: Percentage de tempore que omne cargas es ponite in stallo expectante ressources de IO disponibile, mediate sur 1 minuta

[ctx: @info]
en: Percentage of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, averaged over 5 minutes
ia: Percentage de tempore que omne cargas es ponite in stallo expectante ressources de IO disponibile, mediate sur 5 minutas

[ctx: @info]
en: Amount of time that all tasks are stalled waiting for available IO resources, measured in microseconds
ia: Amonta de tempore que omne cargas es ponite in stallo expectante ressources de IO disponibile, mesurate in microsecundas
