koko - en to tr translation catalogue (131 entries)

en: Open Containing Folder
tr: İçeren Klasörü Aç

en: &Copy
tr: K&opyala

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
tr: Konumu Kopyala

[ctx: @title]
en: Koko is an image viewer for your image collection.
tr: Koko, görsel koleksiyonunuz için bir görüntüleyicidir.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2020 KDE Contributors
tr: © 2013–2020 KDE Katkıcıları

[ctx: @info:credit]
en: Vishesh Handa
tr: Vişeş Handa

[ctx: @info:credit]
en: Developer
tr: Geliştirici

[ctx: @info:credit]
en: Atul Sharma
tr: Atul Şarma

en: Reset the database
tr: Veritabanını sıfırla

en: path of image you want to open
tr: açmak istediğiniz görselin yolu

en: Sharing failed
tr: Paylaşma başarısız

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
tr: Görselin paylaşılan URL'si <a href='%1'>%1</a>

en: 1 Image | %1 Images
tr[0]: 1 Görsel
tr[1]: %1 Görsel

en: Remove Bookmark
tr: Yer İmini Kaldır

[ctx: @action:button Bookmarks the current folder]
en: Bookmark Folder
tr: Yer İmi Klasörü

en: Go Up
tr: Yukarı Git

en: Home
tr: Ev

en: Root
tr: Kök

en: Delete Selection
tr: Seçimi Sil

en: Move selected items to trash
tr: Seçili ögeleri çöp kutusuna taşı

en: Restore Selection
tr: Seçimi Geri Yükle

en: Restore selected items from trash
tr: Seçili ögeleri çöp kutusundan geri yükler

en: Configure…
tr: Yapılandır…

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Selects all the media in the current view
tr: Geçerli görünümdeki tüm ortamı seçer

en: Deselect All
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

en: De-selects all the selected media
tr: Seçili ortamın tümünün seçimini kaldırır

en: No Media Found
tr: Ortam Bulunamadı

en: Pictures
tr: Resimler

en: Videos
tr: Videolar

en: Favorites
tr: Sık Kullanılanlar

en: Places
tr: Yerler

en: Discard changes
tr: Değişiklikleri at

en: Are you sure you want to discard all changes?
tr: Tüm değişiklikleri atmak istediğinizden emin misiniz?

en: Cancel
tr: İptal

en: Yes
tr: Evet

en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
tr: Kaydet

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit this file.
tr: Dosya kaydedilemedi. Bu dosyayı düzenlemek için gerekli izinlere sahip olduğunuzu denetleyin.

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
tr: Kırp

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
tr: Yeniden Boyutlandır

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
tr: Sola Döndür

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
tr: Sağa Döndür

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
tr: Ters Çevir

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
tr: Yansıla

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
tr: Boyut:

[ctx: @title:group for crop area position spinboxes]
en: Position:
tr: Konum:

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: You are now editing a new file.
tr: Şu anda yeni bir dosyayı düzenliyorsunuz.

en: Seek slider
tr: Arama sürgüsü

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
tr[0]: 1 saniye geri atla
tr[1]: %1 saniye geri atla

en: Pause playback
tr: Oynatmayı duraklat

en: Continue playback
tr: Oynatmayı sürdür

en: Unmute audio
tr: Sesi aç

en: Mute audio
tr: Sesi kapat

en: Volume slider
tr: Ses düzeyi sürgüsü

en: Repeat current video
tr: Geçerli videoyu yinele

en: Don't repeat current video
tr: Geçerli videoyu yineleme

en: Info
tr: Bilgi

en: See information about video
tr: Video hakkında bilgi gör

en: See information about image
tr: Görsel hakkında bilgi gör

en: Remove
tr: Kaldır

en: Favorite
tr: Sık Kullanılan

en: Remove from favorites
tr: Sık kullanılanlardan kaldır

en: Add to favorites
tr: Sık kullanılanlara ekle

[ctx: verb, edit an image]
en: Edit
tr: Düzenle

en: Share Video
tr: Video Paylaş

en: Share Image
tr: Görsel Paylaş

[ctx: verb, share an image/video]
en: Share
tr: Paylaş

en: Start Slideshow
tr: Slayt Gösterisi Başlat

en: Slideshow
tr: Slayt Gösterisi

en: Thumbnail Bar
tr: Küçük Görsel Çubuğu

en: Hide Thumbnail Bar
tr: Küçük Görsel Çubuğunu Gizle

en: Show Thumbnail Bar
tr: Küçük Görsel Çubuğunu Göster

en: Toggle Thumbnail Bar
tr: Küçük Görsel Çubuğunu Aç/Kapat

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Exit Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Çık

en: Enter Fullscreen
tr: Tam Ekrana Gir

en: Previous image
tr: Önceki görsel

en: Next image
tr: Sonraki görsel

en: More
tr: Daha Fazla

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
tr: Slayt gösterisi aralığı:

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
tr[0]: 1 saniye
tr[1]: %1 saniye

[ctx: @option:check]
en: Loop
tr: Döngü

[ctx: @option:check]
en: Randomize
tr: Rastgeleleştir

en: Stop Slideshow
tr: Slayt Gösterisini Durdur

en: Show All Controls
tr: Tüm Denetimleri Göster

en: Metadata
tr: Üstveri

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: Dimension
tr: Ölçü

[ctx: dimensions]
en: %1 x %2
tr: %1 × %2

en: Size
tr: Boyut

en: Created
tr: Oluşturma

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Current rating %1
tr: Geçerli derecelendirme %1

en: Set rating to %1
tr: Derecelendirmeyi %1 olarak ayarla

en: Description
tr: Açıklama

en: Image description…
tr: Görsel açıklaması…

en: Tags
tr: Künyeler

en: Add Tag
tr: Künye Ekle

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Images
tr: Görseller

en: Folders
tr: Klasörler

en: Network
tr: Ağ

en: Trash
tr: Çöp Kutusu

en: Pinned Folders
tr: İğnelenmiş Klasörler

en: Locations
tr: Konumlar

en: Countries
tr: Ülkeler

en: States
tr: Eyaletler

en: Cities
tr: Kentler

en: Time
tr: Zaman

en: Years
tr: Yıl

en: Months
tr: Ay

en: Weeks
tr: Hafta

en: Days
tr: Gün

[ctx: @title:window]
en: Settings
tr: Ayarlar

en: General
tr: Genel

en: Thumbnails size:
tr: Küçük görsel boyutu:

[ctx: @title:group]
en: Slideshow settings:
tr: Slayt gösterisi ayarları:

en: About Koko
tr: Koko Hakkında

en: Share
tr: Paylaş

en: Share the selected media
tr: Seçili ortamı paylaş

en: Filter by
tr: Şuna Göre Sırala

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
tr: Uzak Konum

en: %1 px
tr: %1 pks

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Add new tag…
tr: Yeni künye ekle…
