koko - en to ia translation catalogue (118 entries)

en: Open Containing Folder
ia: Aperi dossier continente

en: &Copy
ia: &Copia

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ia: Copia location

[ctx: @title]
en: Koko is an image viewer for your image collection.
ia: Koko es un visor de imagines per tu collection de imagines

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2020 KDE Contributors
ia: (c) 2013-2020, contributores de KDE

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ia: Disveloppator

en: Reset the database
ia: Reinitia le Base de Datos

en: path of image you want to open
ia: percurso de imagine que tu vole aperir

en: Sharing failed
ia: Falleva compartir

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
ia: Url compartite per imagine es <a href='%1'>%1</a>

en: 1 Image | %1 Images
ia[0]: 1 Imagine
ia[1]: %1 imagines

en: Remove Bookmark
ia: Remove iste marcator de libro

[ctx: @action:button Bookmarks the current folder]
en: Bookmark Folder
ia: Dossier de marcator de libro

en: Go Up
ia: Vade in alto

en: Home
ia: Domo o initio

en: Root
ia: Radice

en: Delete Selection
ia: Dele selection

en: Move selected items to trash
ia: Move elementos seligite a corbe

en: Restore Selection
ia: Restabili Selection

en: Restore selected items from trash
ia: Restabili elementos seligite ex le corbe

en: Configure…
ia: Configura

en: Select All
ia: Selige toto

en: Selects all the media in the current view
ia: Selige omne le multimedia in le vista currente

en: Deselect All
ia: De-selectiona toto

en: De-selects all the selected media
ia: De-selige omne le multimedia seligite

en: No Media Found
ia: Nulle multimedia trovate

en: Pictures
ia: Photos

en: Favorites
ia: Favoritos

en: Places
ia: Placias

en: Discard changes
ia: Abandona modificationes

en: Are you sure you want to discard all changes?
ia: Tu es secur que tu vole abandonar omne modificationes?

en: Cancel
ia: Cancella

en: Yes
ia: Si

en: Edit
ia: Modifica

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
ia: Salveguarda

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit this file.
ia: Incapace a salveguardar file. Verifica si tu ha le correcte permission per modificar iste file.

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
ia: Annulla

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
ia: Talia

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
ia: Redimensiona

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
ia: Rota a sinistra

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
ia: Rota a dextera

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
ia: Colpa

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
ia: Speculo

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
ia: Dimension:

en: Save As
ia: Salveguarda como

en: You are now editing a new file.
ia: Tu nunc es modificante un nove file.

en: Seek slider
ia: Glissator de cerca

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
ia[0]: Salta retro 1 secunda
ia[1]: Salta retro %1 secundas

en: Pause playback
ia: Pausa reproduction sonor

en: Continue playback
ia: Continua reproduction (playback)

en: Unmute audio
ia: Audio Non silente

en: Mute audio
ia: Audio Silente

en: Volume slider
ia: Glissator de Volumine

en: Repeat current video
ia: Repete video currente

en: Don't repeat current video
ia: Non repete video currente

en: See information about video
ia: Vide information re video

en: See information about image
ia: Vide information re imagine

en: Favorite
ia: Favorito

en: Remove from favorites
ia: Remove ex favoritos

en: Add to favorites
ia: Adde a favoritos

[ctx: verb, edit an image]
en: Edit
ia: Modifica

en: Share Video
ia: Comparti video

en: Share Image
ia: Comparti imagine

[ctx: verb, share an image/video]
en: Share
ia: Comparti

en: Start Slideshow
ia: Starta presentation (slideshow)

en: Slideshow
ia: Slideshow (Sequentia de diapositivas)

en: Thumbnail Bar
ia: Barra de Miniatura

en: Hide Thumbnail Bar
ia: Cela Barra de Miniatura

en: Show Thumbnail Bar
ia: Monstr aBarra de Miniatura

en: Toggle Thumbnail Bar
ia: Commuta barra de miniatura

en: Fullscreen
ia: Schermo plen

en: Exit Fullscreen
ia: Exi schermo plen

en: Enter Fullscreen
ia: Passa a schermo plen

en: Previous image
ia: Previe imagine

en: Next image
ia: Proxime imagine

en: More
ia: Plus

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
ia: Intervallo de slideshow (sequentia de diapositivas):

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
ia[0]: 1 secunda
ia[1]: %1 secundas

[ctx: @option:check]
en: Loop
ia: Anella

[ctx: @option:check]
en: Randomize
ia: Aleatori

en: Stop Slideshow
ia: Stoppa presentation (slideshow)

en: Show All Controls
ia: Monstra omne controlos

en: Metadata
ia: Metadatos

en: File Name
ia: Nomine de file

en: Size
ia: Dimension

en: Created
ia: Create

en: Model
ia: Modello

en: Rating
ia: Evalutation

en: Current rating %1
ia: Classification currente %1

en: Set rating to %1
ia: Assigna classification a %1

en: Image description…
ia: Description de Imagine ...

en: Tags
ia: Etiquettas

en: Add Tag
ia: Adde etiquetta

en: Configure
ia: Configura

en: Images
ia: Imagines

en: Folders
ia: Dossieres

en: Network
ia: Rete

en: Trash
ia: Corbe

en: Pinned Folders
ia: Dossieres con spinula

en: Locations
ia: Locationes

en: Countries
ia: Paises

en: States
ia: Statos

en: Cities
ia: Citates

en: Time
ia: Tempore

en: Years
ia: Annos

en: Months
ia: Menses

en: Weeks
ia: Septimanas

en: Days
ia: Dies

[ctx: @title:window]
en: Settings
ia: Preferentias

en: Thumbnails size:
ia: Grandor de Miniatura:

[ctx: @title:group]
en: Slideshow settings:
ia: Preferentias de Slideshow (Sequentia de diapositivas)

en: About Koko
ia: A proposito de Koko

en: Share
ia: Comparti

en: Share the selected media
ia: Comparti le media selectionate

en: Filter by
ia: Filtra per

en: Settings
ia: Preferentias

en: Add new tag…
ia: Adde nove etiquetta...
