koko - en to fr translation catalogue (123 entries)

en: Open Containing Folder
fr: Ouvrir le dossier contenant

en: &Copy
fr: &Copier

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
fr: Copier un emplacement

[ctx: @title]
en: Koko is an image viewer for your image collection.
fr: Koko est un afficheur d'images pour votre collection d'images.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2020 KDE Contributors
fr: (c) 2015-2020, Les contributeurs de KDE

[ctx: @info:credit]
en: Developer
fr: Développeur

en: Reset the database
fr: Ré-initialiser la base de données

en: path of image you want to open
fr: Emplacement de l'image que vous voulez ouvrir

en: Sharing failed
fr: Échec du partage

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
fr: L'URL partagée pour l'image est <a href='%1'>%1</a>

en: 1 Image | %1 Images
fr[0]: Une image
fr[1]: %1 images

en: Remove Bookmark
fr: Supprimer un signet

[ctx: @action:button Bookmarks the current folder]
en: Bookmark Folder
fr: Ajouter un signet sur ce dossier

en: Go Up
fr: Remonter

en: Home
fr: Accueil

en: Root
fr: Racine

en: Delete Selection
fr: Supprimer la sélection

en: Move selected items to trash
fr: Déplacer les éléments sélectionnés vers la corbeille

en: Restore Selection
fr: Rétablir la sélection

en: Restore selected items from trash
fr: Restaurer les éléments sélectionnés à partir de la corbeille

en: Configure…
fr: Configurer

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Selects all the media in the current view
fr: Sélectionne toutes les média de la vue actuelle

en: Deselect All
fr: Tout désélectionner

en: De-selects all the selected media
fr: Dé-sélectionne toutes les média sélectionnés.

en: No Media Found
fr: Aucune média trouvé.

en: Pictures
fr: Images

en: Videos
fr: Vidéos

en: Favorites
fr: Préférés

en: Places
fr: Emplacements

en: Discard changes
fr: Abandonner les changements

en: Are you sure you want to discard all changes?
fr: Voulez-vous vraiment annuler toutes les modifications ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

en: Edit
fr: Modifier

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
fr: Enregistrer

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit this file.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier. Veuillez vérifier que vous avez les droits d'accès nécessaires pour modifier ce fichier.

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
fr: Rogner

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
fr: Redimensionner

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
fr: Tourner vers la gauche

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
fr: Tourner vers la droite

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
fr: Retourner

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
fr: Dupliquer par reflet

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
fr: Taille :

[ctx: @title:group for crop area position spinboxes]
en: Position:
fr: Position :

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: You are now editing a new file.
fr: Vous êtes en cours de modification d'un nouveau document.

en: Seek slider
fr: Curseur de recherche

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
fr[0]: Revenir en arrière de une seconde
fr[1]: Revenir en arrière de %1 secondes

en: Pause playback
fr: Mettre la lecture en pause

en: Continue playback
fr: Poursuivre la lecture

en: Unmute audio
fr: Remettre le son

en: Mute audio
fr: Mettre le son en pause

en: Volume slider
fr: Curseur de volume

en: Repeat current video
fr: Répéter la vidéo courante

en: Don't repeat current video
fr: Ne pas répéter la vidéo courante

en: Info
fr: Informations

en: See information about video
fr: Afficher les informations sur cette vidéo.

en: See information about image
fr: Afficher des informations sur cette image

en: Remove
fr: Supprimer

en: Favorite
fr: Préféré

en: Remove from favorites
fr: Supprimer des préférés

en: Add to favorites
fr: Ajouter aux préférés

[ctx: verb, edit an image]
en: Edit
fr: Modifier

en: Share Video
fr: Partager une vidéo

en: Share Image
fr: Partager une image

[ctx: verb, share an image/video]
en: Share
fr: Partager

en: Start Slideshow
fr: Démarrer un diaporama

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Thumbnail Bar
fr: Barre de vignettes

en: Hide Thumbnail Bar
fr: Masquer la barre de vignettes

en: Show Thumbnail Bar
fr: Afficher la barre de vignettes

en: Toggle Thumbnail Bar
fr: Basculer la barre de vignettes

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Exit Fullscreen
fr: Sortir du mode « Plein écran »

en: Enter Fullscreen
fr: Passer en mode « Plein écran »

en: Previous image
fr: Image précédente

en: Next image
fr: Image suivante

en: More
fr: Plus

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
fr: Intervalle du diaporama :

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
fr[0]: 1 seconde
fr[1]: %1 secondes

[ctx: @option:check]
en: Loop
fr: En boucle

[ctx: @option:check]
en: Randomize
fr: Choisir au hasard

en: Stop Slideshow
fr: Arrêter le diaporama

en: Show All Controls
fr: Afficher tous les contrôles

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: Size
fr: Taille

en: Created
fr: Créé

en: Model
fr: Modèle

en: Rating
fr: Notation

en: Current rating %1
fr: Notation courante %1

en: Set rating to %1
fr: Définir la notation courante à %1

en: Image description…
fr: Description de l'image...

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Add Tag
fr: Ajouter une étiquette

en: Configure
fr: Configurer

en: Folders
fr: Dossiers

en: Network
fr: Réseau

en: Trash
fr: Corbeille

en: Pinned Folders
fr: Dossiers épinglés

en: Locations
fr: Emplacements

en: Countries
fr: Pays

en: States
fr: États

en: Cities
fr: Villes

en: Time
fr: Heure

en: Years
fr: Années

en: Months
fr: Mois

en: Weeks
fr: Semaines

en: Days
fr: Jours

[ctx: @title:window]
en: Settings
fr: Configuration

en: General
fr: Général

en: Thumbnails size:
fr: Taille de la vignette :

[ctx: @title:group]
en: Slideshow settings:
fr: Configuration du diaporama :

en: About Koko
fr: À propos de Koko

en: Share
fr: Partager

en: Share the selected media
fr: Partager le média sélectionné

en: Filter by
fr: Filtrer par

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
fr: Distant

en: Settings
fr: Configuration

en: Add new tag…
fr: Ajouter une nouvelle étiquette...
