kdelibs4 - en to tr translation catalogue (39 entries)

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n day(s) | %n day(s)
tr[0]: %n gün
tr[1]: %n gün

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n hour(s) | %n hour(s)
tr[0]: %n saat
tr[1]: %n saat

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n minute(s) | %n minute(s)
tr[0]: %n dakika
tr[1]: %n dakika

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n second(s) | %n second(s)
tr[0]: %n saniye
tr[1]: %n saniye

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext days and hours.]
en: %1 and %2
tr: %1 ve %2

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext hours and minutes.]
en: %1 and %2
tr: %1 ve %2

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext minutes and seconds.]
en: %1 and %2
tr: %1 ve %2

[ctx: KNotificationJobUiDelegate|]
note: Job name, e.g. Copying has failed
en: %1 (Failed)
tr: %1 (Başarısız)

[ctx: KStatusBarJobTracker|]
en: Stop
tr: Durdur

[ctx: KStatusBarJobTracker|]
en:  Stalled
tr:  Durakladı

[ctx: KStatusBarJobTracker|]
en:  %1/s
tr:  %1/sn

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 of %2 complete | %1 of %2 complete
tr[0]: %2/%1 tamamlandı
tr[1]: %2/%1 tamamlandı

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 / %n folder(s) | %1 / %n folder(s)
tr[0]: %1/%n klasör
tr[1]: %1/%n klasör

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 / %n file(s) | %1 / %n file(s)
tr[0]: %1/%n dosya
tr[1]: %1/%n dosya

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 / %n item(s) | %1 / %n item(s)
tr[0]: %1/%n öge
tr[1]: %1/%n öge

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1% of %2
tr: %​%1/%2

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1% of %n file(s) | %1% of %n file(s)
tr[0]: %​%1/%n dosya
tr[1]: %​%1/%n dosya

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1%
tr: %​%1

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Stalled
tr: Durakladı

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1/s (%2 remaining) | %1/s (%2 remaining)
tr[0]: %1/sn (%2 kaldı)
tr[1]: %1/sn (%2 kaldı)

[ctx: KWidgetJobTracker|speed in bytes per second]
en: %1/s
tr: %1/sn

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Close
tr: &Kapat

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Close the current window or document
tr: Geçerli pencereyi veya belgeyi kapat

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1/s (done)
tr: %1/sn (tamamlandı)

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Resume
tr: &Sürdür

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Pause
tr: D&uraklat

[ctx: KWidgetJobTracker|The source url of a job]
en: Source:
tr: Kaynak:

[ctx: KWidgetJobTracker|The destination url of a job]
en: Destination:
tr: Hedef:

[ctx: KWidgetJobTracker|Progress bar percent value, %p is the value, % is the percent sign. Make sure to include %p in your translation.]
en: %p%
tr: %​%p

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Click this to expand the dialog, to show details
tr: Ayrıntıları göstermek üzere bu iletişim kutusunu genişletmek için tıkla

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Keep this window open after transfer is complete
tr: A&ktarım tamamlandıktan sonra bu pencereyi açık tut

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Open &File
tr: &Dosyayı Aç

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Open &Destination
tr: &Hedefi Aç

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Cancel
tr: İ&ptal

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Progress Dialog
tr: İlerleme İletişim Kutusu

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %n item(s) | %n item(s)
tr[0]: %n öge
tr[1]: %n öge

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %n folder(s) | %n folder(s)
tr[0]: %n klasör
tr[1]: %n klasör

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %n file(s) | %n file(s)
tr[0]: %n dosya
tr[1]: %n dosya

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Click this to collapse the dialog, to hide details
tr: Ayrıntıları gizlemek üzere bu iletişim kutusunu daraltmak için tıkla
