kdelibs4 - en to hi translation catalogue (36 entries)

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n day(s) | %n day(s)
hi[0]: %n दिन
hi[1]: %n दिन

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n hour(s) | %n hour(s)
hi[0]: %n घंटे
hi[1]: %n घंटे

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n minute(s) | %n minute(s)
hi[0]: %n मिनट
hi[1]: %n मिनट

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n second(s) | %n second(s)
hi[0]: %n सेकंड
hi[1]: %n सेकंड

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext days and hours.]
en: %1 and %2
hi: %1 और %2

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext hours and minutes.]
en: %1 and %2
hi: %1 और %2

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext minutes and seconds.]
en: %1 and %2
hi: %1 और %2

[ctx: KStatusBarJobTracker|]
en: Stop
hi: रूकें

[ctx: KStatusBarJobTracker|]
en:  Stalled
hi:  स्थगित

[ctx: KStatusBarJobTracker|]
en:  %1/s
hi:  %1/से

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 of %2 complete | %1 of %2 complete
hi[0]: %2 में से %1 पूर्ण
hi[1]: %2 में से %1 पूर्ण

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 / %n folder(s) | %1 / %n folder(s)
hi[0]: %1 / %n फ़ोल्डर
hi[1]: %1 / %n फ़ोल्डर

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 / %n file(s) | %1 / %n file(s)
hi[0]: %1 / %n फ़ाइल
hi[1]: %1 / %n फ़ाइलें

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 / %n item(s) | %1 / %n item(s)
hi[0]: %1 / %n वस्तु(एँ)
hi[1]: %1 / %n वस्तुएँ

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1% of %2
hi: %2 में से %1%

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1% of %n file(s) | %1% of %n file(s)
hi[0]: %1% में से %n फ़ाइल
hi[1]: %1% में से %n फ़ाइलें

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Stalled
hi: स्थगित

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1/s (%2 remaining) | %1/s (%2 remaining)
hi[0]: %1/से ( %2 बचा है )
hi[1]: %1/s ( %2 बचें हैं )

[ctx: KWidgetJobTracker|speed in bytes per second]
en: %1/s
hi: %1/से

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Close
hi: बंद करें (&C)

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Close the current window or document
hi: मौज़ूदा विंडो या दस्तावेज़ बंद करें

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1/s (done)
hi: %1/से (सम्पन्न)

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Resume
hi: पुनरारंभ (&R)

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Pause
hi: ठहरें (&P)

[ctx: KWidgetJobTracker|The source url of a job]
en: Source:
hi: स्रोत :

[ctx: KWidgetJobTracker|The destination url of a job]
en: Destination:
hi: गंतव्य:

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Click this to expand the dialog, to show details
hi: विवरण दिखाने के लिए, संवाद का विस्तार करने के लिए इसे क्लिक करें

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Keep this window open after transfer is complete
hi: हस्तांतरण पूरा होने के बाद इस विंडो को खुला रखें। (&K)

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Open &File
hi: फ़ाइल खोलें (&F)

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Open &Destination
hi: गंतव्य खोलें (&D)

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Cancel
hi: रद्द करें (&C)

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Progress Dialog
hi: प्रगति संवाद

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %n item(s) | %n item(s)
hi[0]: %n वस्तुएँ
hi[1]: %n वस्तुएँ

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %n folder(s) | %n folder(s)
hi[0]: %n फ़ोल्डर
hi[1]: %n फ़ोल्डर

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %n file(s) | %n file(s)
hi[0]: %n फ़ाइल
hi[1]: %n फ़ाइलें

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Click this to collapse the dialog, to hide details
hi: संवाद को संक्षिप्त करने के लिए, विवरण छिपाने के लिए इस पर क्लिक करें
