kirigami-addons - en to tr translation catalogue (101 entries)

en: Close
tr: Kapat

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Rotate left
tr: Sola döndür

en: Rotate right
tr: Sağa döndür

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show caption
tr: Alt yazıyı göster

[ctx: @action:intoolbar]
en: Hide caption
tr: Alt yazıyı gizle

en: Save as
tr: Farklı kaydet

en: Previous image
tr: Önceki görsel

en: Next image
tr: Sonraki görsel

[ctx: @action:button]
en: Close
tr: Kapat

en: Download
tr: İndir

[ctx: @title:dialog]
en: Success
tr: Başarılı

[ctx: @title:dialog]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @title:dialog]
en: Error
tr: Hata

[ctx: @title:dialog]
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: @label:checkbox]
en: Do not show again
tr: Bir daha gösterme

[ctx: @action:button]
en: Volume
tr: Ses Düzeyi

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @action:button]
en: Select
tr: Seç

en: Day
tr: Gün

en: Month
tr: Ay

en: Year
tr: Yıl

[ctx: @action:button]
en: Go Previous
tr: Öncekine Git

[ctx: @action:button]
en: Jump to today
tr: Bugüne Atla

[ctx: @action:button]
en: Go Next
tr: Sonrakine Git

en: Hours
tr: Saat

en: Minutes
tr: Dakika

en: About KDE
tr: KDE Hakkında

en: Be Free!
tr: Özgür Olun!

en: KDE is a world-wide community of software engineers, artists, writers, translators and creators who are committed to Free Software development. KDE produces the Plasma desktop environment, hundreds of applications, and the many software libraries that support them.
    
    KDE is a cooperative enterprise: no single entity controls its direction or products. Instead, we work together to achieve the common goal of building the world's finest Free Software. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.
tr: KDE, dünyanın dört bir yanında bulunan ve Özgür Yazılım geliştirme felsefesini benimsemiş yazılım mühendislerinin, sanatçıların, yazarların ve çevirmenlerin katılımı ile oluşmuş bir topluluktur. KDE; Plasma masaüstü ortamını, yüzlerce uygulamayı ve bu uygulamaları destekleyen çok sayıda yazılım kitaplığını geliştirir.
    
    KDE, işbirliğine dayalı bir kuruluştur; yönünü veya ürünlerini tek başına denetleyen bir kuruluş yoktur. Bunun yerine, dünyanın en iyi Özgür Yazılım’ını oluşturma ortak hedefine ulaşmak için birlikte çalışıyoruz. Siz de dahil olmak üzere herkes KDE’ye katılabilir ve katkıda bulunabilir.

en: Homepage
tr: Ana Sayfa

en: Report bugs
tr: Hata Bildir

en: Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.
    
    KDE has a bug tracking system. Use the button below to file a bug, or use the program's About page to report a bug specific to this application.
    
    If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".
tr: Bir yazılım, doğası gereği her zaman iyileştirmeye açıktır ve KDE takımının tek amacı budur. Kullanıcılar olarak, bir şeyler beklediğiniz gibi çalışmadığında veya kimi şeylerin daha iyi olabileceğini düşündüğünüzde lütfen bize bunları bildirin.
    
    KDE Masaüstü Ortamı’nın bir hata izleme sistemi vardır. Bir hata bildirmek için aşağıdaki düğmeyi veya bu uygulamaya özgü bir hatayı bildirmek için uygulamanın ‘Hakkında’ sayfasına bakın.
    
    Bir iyileştirme önerisinde bulunmak için de hata izleme sistemini kullanabilirsiniz. ‘Wishlist’ önceliğini seçtiğinizden emin olun.

en: Report a bug
tr: Hata Bildir

en: Join us
tr: Bize Katıl

en: You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the language teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!
tr: KDE Takımının bir üyesi olmak için yazılım mühendisi olmanız gerekmez. Uygulama arayüzleri çevirisi için kendi dilinizin çeviri takımınıza katılabilirsiniz. İsterseniz grafikler, temalar, sesler yaratabilir ve yardım belgeleri yazıp var olanları geliştirebilirsiniz. Karar sizin!

en: Get Involved
tr: Katıl

en: Developer Documentation
tr: Geliştirici Belgelendirmesi

en: Support us
tr: Bizi Destekle

en: KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.
    
    To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters.
    
    KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings.
    
    We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation.
    
    Thank you very much in advance for your support.
tr: KDE yazılımları ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır; ancak onları yapmak bedava değildir.
    
    KDE topluluğu, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan KDE e.V’yi Almanya’da kurmuştur. KDE e.V, KDE topluluğunu finansal ve hukuki konularda temsil etmektedir.
    
    KDE Takımı’nın her zaman finansal desteğe gereksinimi vardır. Yapılan bağışlar; yasal destek, KDE geliştiricilerinin KDE’ye yaptıkları desteğin sürekliliğini sağlamak ve toplantıların/konferansların organizasyonu için harcanır.
    
    Çabalarımızı maddi bir bağışla desteklemenizi teşvik etmek istiyoruz.
    
    Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

en: Donate
tr: Bağış Yap

en: About %1
tr: %1 Hakkında

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Description
tr: Açıklama

en: License | Licenses
tr[0]: Lisans
tr[1]: Lisanslar

en: Report a Bug
tr: Hata Bildir

en: Libraries in use
tr: Kullanılan Kitaplıklar

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Credits
tr: Emeği Geçenler

en: Translators
tr: Çeviriler

en: Visit %1's KDE Store page
tr: KDE Store sayfasına git: %1

en: Send an email to %1
tr: E-posta gönder: %1

[ctx: @action:button]
en: Color
tr: Renk

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
tr: Geçerli renk “%1”

[ctx: Displayed in place of the date if the selected day is today]
en: Today
tr: Bugün

[ctx: Date is not set]
en: Not set
tr: Ayarlanmadı

[ctx: @title:window]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @title:window]
en: Settings — %1
tr: Ayarlar — %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Go back
tr: Geri git

[ctx: @title]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @title:group]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable automatic spell checking
tr: Kendiliğinden yazım denetimini etkinleştir

[ctx: @label:checkbox]
en: Ignore uppercase words
tr: BÜYÜK harfleri yok say

[ctx: @label:checkbox]
en: Ignore hyphenated words
tr: Tireli harfleri yok say

[ctx: @label:checkbox]
en: Detect language automatically
tr: Dili kendiliğinden algıla

[ctx: @label:listbox]
en: Selected default language:
tr: Seçili öntanımlı dil:

[ctx: No selected language]
en: None
tr: Yok

[ctx: @label:listbox]
en: Additional Spell Checking Languages
tr: Ek Yazım Denetimi Dilleri

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
tr: %1, kendiliğinden yazım denetimi etkinleştirildiğinde burada listelenen diller için yazım denetimi ve öneriler sağlar.

[ctx: @action:button]
en: Open Personal Dictionary
tr: Kişisel Sözlüğü Aç

[ctx: @title:window]
en: Spell checking languages
tr: Yazım Denetimi Dilleri

en: Default Language
tr: Öntanımlı Dil

[ctx: @title:window]
en: Spell checking dictionary
tr: Yazım Denetimi Sözlüğü

[ctx: Placeholder message]
en: Add a new word to your personal dictionary…
tr: Kişisel sözlüğe yeni bir sözcük ekle…

[ctx: @action:button]
en: Add Word
tr: Sözcük Ekle

[ctx: @action:button]
en: Delete word
tr: Sözcüğü Sil

[ctx: @action:button]
en: Spell Checking
tr: Yazım Denetimi

en: Open Command Bar
tr: Komut Çubuğunu Aç

[ctx: @title:dialog]
en: Reserved Shortcut
tr: Ayrılmış Kısayol

[ctx: @info]
en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
tr: F12 düğmesi Windows’ta ayrılmıştır; bu yüzden global bir kısayol için kullanılamaz.
    Lütfen başka bir tane seçin.

[ctx: @title:dialog This happen when a global shortcut is already defined with the same shortcut]
en: Global Shortcut Shadowing
tr: Global Kısayol Gölgelemesi

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
tr: “%1” düğme kombinasyonu, aşağıdaki global eylemler tarafından gölgelenir:

[ctx: @info]
en: Action '%1' in context '%2'
tr: “%2” bağlamındaki “%1” eylemi

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination shadows following global actions:
tr: “%1” düğme kombinasyonu, aşağıdaki global eylemleri gölgeler:

[ctx: @title:dialog]
en: Conflict with Standard Application Shortcut
tr: Standart Uygulama Kısayoluyla Çakışma

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
tr: “%1” düğme kombinasyonu, bazı uygulamaların kullandığı “%2” standart eylemi için de kullanılıyor.
    Bunu bir global kısayol olarak kullanmayı gerçekten istiyor musunuz?

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
tr: Giriş

[ctx: No shortcut defined]
en: None
tr: Yok

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
tr: Düğmeye tıklayın, sonra programda kullanmak istediğiniz kısayolu girin.
    Örneğin, Kontrol+A için Kontrol düğmesine basılı tutun ve A’ya basın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
tr: Düğme dizisini temizle

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
tr: Düğme dizisi kaydını iptal et

[ctx: @info:placeholder]
en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

[ctx: @title:window]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

[ctx: @label:textbox]
en: Filter…
tr: Süz…

[ctx: @title:window]
en: Shortcut: %1
tr: Kısayol: %1

[ctx: @label]
en: Shortcut:
tr: Kısayol:

[ctx: @label]
en: Alternative:
tr: Alternatif:

[ctx: Placeholder message]
en: No shortcuts found
tr: Kısayol bulunamadı

[ctx: @title:window]
en: About %1
tr: %1 Hakkında

[ctx: @title:window]
en: About KDE
tr: KDE Hakkında
