kirigami-addons - en to ja translation catalogue (46 entries)

en: Close
ja: 閉じる

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Rotate left
ja: 左に回転

en: Rotate right
ja: 右に回転

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show caption
ja: キャプションを表示

[ctx: @action:intoolbar]
en: Hide caption
ja: キャプションを隠す

en: Save as
ja: 名前を付けて保存

en: Previous image
ja: 前の画像

en: Next image
ja: 次の画像

[ctx: @action:button]
en: Close
ja: 閉じる

en: Download
ja: ダウンロード

[ctx: @action:button]
en: Volume
ja: 音量

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: @action:button]
en: Select
ja: 選択

[ctx: @action:button]
en: Go Previous
ja: 前に移動

[ctx: @action:button]
en: Jump to today
ja: 今日に移動

[ctx: @action:button]
en: Go Next
ja: 次に移動

en: About KDE
ja: KDE について

en: KDE is a world-wide community of software engineers, artists, writers, translators and creators who are committed to Free Software development. KDE produces the Plasma desktop environment, hundreds of applications, and the many software libraries that support them.
    
    KDE is a cooperative enterprise: no single entity controls its direction or products. Instead, we work together to achieve the common goal of building the world's finest Free Software. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.
ja: KDE はソフトウェアエンジニア、アーティスト、作家、翻訳者などのフリーソフトウェアの開発に協力する人々による世界的なコミュニティです。KDE は Plasma デスクトップ環境や、数百ものアプリケーション、それらをサポートするたくさんのライブラリを作り出しています。
    
    KDE は協力事業です: 一つの企業が方向性や製品をコントロールすることはありません。代わりに、私達は世界最高級のフリーソフトウェアを作成するという共通のゴールを達成するために共に働いています。あなたを含む誰もが KDE に参加して貢献することが歓迎されています。

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Report bugs
ja: バグを報告

en: Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.
    
    KDE has a bug tracking system. Use the button below to file a bug, or use the program's About page to report a bug specific to this application.
    
    If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".
ja: ソフトウェアは常に進化しています。KDE チームも日々改良に努めていますが、それにはユーザであるあなたの協力が必要です。何かがうまく動作しなかったり、改善できる個所に気が付かれたりしたときには、ぜひ私たちに教えてください。
    
    KDE にはバグ追跡システムがあります。下のボタンを押してバグを報告できます。もしくは、「〜について」ページからこのアプリケーションに特有のバグを報告できます。
    
    改良のためのいいアイデアをお持ちの場合も、バグ追跡システムを使ってあなたの要望をどしどしお寄せください。この場合、重要度には "Wishlist" (要望) を指定してください。

en: Report a bug
ja: バグを報告

en: Join us
ja: KDE に参加

en: You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the language teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!
ja: KDE チームに加わるには、必ずしもソフトウェア開発者である必要はありません。プログラムのインターフェースを翻訳する各言語の翻訳チームに参加したり、グラフィック、テーマ、サウンドあるいはドキュメントの改善で貢献していただくこともできます。さあ、あとはあなた次第です!

en: Get Involved
ja: 参加する

en: Developer Documentation
ja: 開発者向けの文書

en: Support us
ja: KDE を支援

en: KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.
    
    To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters.
    
    KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings.
    
    We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation.
    
    Thank you very much in advance for your support.
ja: KDE は無償で配布されていますが、開発には費用がかかります。
    
    KDE コミュニティはドイツの Tuebingen で法的に創設された KDE e.V. という非営利組織を形成しています。KDE e.V. は KDE プロジェクトの法的、経済的なことを扱っています。
    
    KDE チームは経済的な援助も必要としています。お金のほとんどは、メンバーその他の人々が KDE に貢献するために支払った費用の払い戻しに充てられます。
    
    寄付のご検討をどうぞよろしくお願いします。
    
    将来のあなたのサポートに感謝します。

en: Donate
ja: 寄付

en: About %1
ja: %1 について

en: Copyright
ja: 著作権

en: License | Licenses
ja[0]: ライセンス

en: Libraries in use
ja: 使用されているライブラリ

en: Authors
ja: 作者

en: Credits
ja: クレジット

en: Translators
ja: 翻訳者

en: Visit %1's KDE Store page
ja: %1 の KDE Store ページを訪れる

en: Send an email to %1
ja: %1 にメールを送る

[ctx: @action:button]
en: Color
ja: 色

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
ja: 現在の色 "%1"

[ctx: Displayed in place of the date if the selected day is today]
en: Today
ja: 今日

[ctx: Date is not set]
en: Not set
ja: 設定されていません

[ctx: @title:window]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: @title:window]
en: Settings — %1
ja: 設定 — %1
