kio-extras - en to ro translation catalogue (32 entries)

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
ro: Aceste modificări vor intra în vigoare după ce reporniți aplicațiile care rulează deja.

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
ro: Actualizare eșuată

note: i18n: ectx: label, entry (DisablePassiveMode), group (DesktopIcons)
en: Disable Passive FTP
ro: Dezactivează FTP pasiv

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisablePassiveMode), group (DesktopIcons)
en: When FTP connections are passive the client connects to the server, instead of the other way round, so firewalls do not block the connection; old FTP servers may not support Passive FTP though.
ro: Când conexiunile FTP sunt pasive, clientul se conectează la server astfel încât zidurile de foc (firewall-urile) nu blochează conexiunea. Serverele FTP foarte vechi s-ar putea să nu susțină FTP pasiv.

note: i18n: ectx: label, entry (MarkPartial), group (DesktopIcons) i18n: ectx: label, entry (MarkPartial), group (Global Options)
en: Mark partially uploaded files
ro: Marchează fișierele încărcate parțial

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkPartial), group (DesktopIcons) i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkPartial), group (Global Options)
en: While a file is being uploaded its extension is ".part". When fully uploaded it is renamed to its real name.
ro: La încărcarea unui fișier, extensia acestuia va fi „*.part”. După încheierea încărcării, acesta este redenumit cu denumirea reală.

en: Timeout Values
ro: Valori temporizări

en: Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is 1 second. | Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is %1 seconds.
ro[0]: Aici puteți configura valori pentru temporizări. S-ar putea să fie nevoie să le ajustați atunci când conexiunea dumneavoastră este prea lentă. Valoarea maximă permisă este de 1 secundă.
ro[1]: Aici puteți configura valori pentru temporizări. S-ar putea să fie nevoie să le ajustați atunci când conexiunea dumneavoastră este prea lentă. Valoarea maximă permisă este de %1 secunde.
ro[2]: Aici puteți configura valori pentru temporizări. S-ar putea să fie nevoie să le ajustați atunci când conexiunea dumneavoastră este prea lentă. Valoarea maximă permisă este de %1 de secunde.

en:  second |  seconds
ro[0]:  secundă
ro[1]:  secunde
ro[2]:  de secunde

en: Soc&ket read:
ro: Citire &soclu:

en: Pro&xy connect:
ro: Conectare la pro&xy:

en: Server co&nnect:
ro: Co&nectare la server:

en: &Server response:
ro: Răspuns de la &server:

en: Global Options
ro: Opțiuni globale

en: Mark &partially uploaded files
ro: Marchează fișierele încărcate &parțial

en: <p>Marks partially uploaded files through SMB, SFTP and other protocols.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
ro: <p>Marchează fișierele transferate parțial prin SMB, SFTP și alte protocoale.</p><p>Dacă această opțiune este activă, atunci fișierele care au fost încărcate parțial vor avea extensia „.part”. Această extensie va fi eliminată în momentul în care transferul se încheie.</p>

en:  byte |  bytes
ro[0]:  octet
ro[1]:  octeți
ro[2]:  de octeți

[ctx: @label:spinbox]
en: If cancelled, automatically delete partially uploaded files smaller than:
ro: Dacă se renunță, șterge automat fișierele încărcate parțial mai mici de:

en: FTP Options
ro: Opțiuni FTP

en: Enable passive &mode (PASV)
ro: Activează regi&mul pasiv (PASV)

en: Enables FTP's "passive" mode. This is required to allow FTP to work from behind firewalls.
ro: Activează „regimul pasiv”. Acesta e necesar pentru a permite protocolului FTP să lucreze din spatele unui zid de foc (firewall).

en: <p>Marks partially uploaded FTP files.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
ro: <p>Marchează fișierele încărcate parțial prin FTP.</p><p>Dacă această opțiune este aleasă, atunci fișierele transferate parțial vor avea extensia „.part”. Această extensie va fi eliminată odată ce transferul este complet.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProxyDialogUI)
en: <qt>
    Setup proxy configuration.
    <p>
    A proxy server is an intermediate machine that sits between your computer and the Internet and provides services such as web page caching and filtering. Caching proxy servers give you faster access to web sites you have already visited by locally storing or caching those pages; filtering proxy servers usually provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.
    <p>
    If you are uncertain whether or not you need to use a proxy server to connect to the Internet, consult your Internet service provider's setup guide or your system administrator.
    </qt>
ro: <qt><p>Configurare parametri proxy</p><p>Un server proxy este un calculator intermediar care este poziționat între calculatorul dumneavoastră și Internet, și oferă servicii precum prestocarea și filtrarea paginilor web.</p><p>Serverele proxy pentru caching vă oferă acces mai rapid la saiturile pe care le-ați vizitat deja, memorând local conținutul acelor pagini. Serverele proxy pentru filtrare oferă posibilitatea de a bloca cererile pentru reclame, spam sau orice altceva doriți să blocați.</p><p>Dacă nu sunteți sigur dacă doriți sau nu să utilizați un server proxy pentru a vă conecta la Internet, consultați furnizorul dumneavoastră de servicii Internet sau întrebați administratorul de sistem.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noProxyRadioButton)
en: Connect to the Internet directly.
ro: Conectează direct la Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoDiscoverProxyRadioButton)
en: Detect proxy configuration automatically
ro: Detectează automat configurația proxy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, autoScriptProxyRadioButton)
en: Use the specified proxy script to configure the proxy settings.
ro: Folosește scriptul de configurare specificat pentru parametrii de server proxy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoScriptProxyRadioButton)
en: Use proxy auto configuration URL:
ro: Folosește URL de configurare automată proxy:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, proxyScriptUrlRequester)
en: Enter the address for the proxy configuration script.
ro: Introduceți adresa scriptului de configurare proxy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systemProxyRadioButton)
en: Use system proxy configuration:
ro: Folosește configurația proxy din sistem:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, autoDetectButton)
en: <qt>Attempt automatic discovery of the environment variables used for setting system wide proxy information.<p> This feature works by searching for commonly used variable names such as HTTP_PROXY, FTP_PROXY and NO_PROXY.</qt>
ro: <qt>Încearcă determinarea automată a variabilelor de mediu utilizate la configurările proxy valabile pentru întreg sistemul.<p>Această funcționalitate este îndeplinită prin căutarea variabilelor de mediu utilizate în mod obișnuit pentru proxy: HTTP_PROXY, FTP_PROXY și NO_PROXY</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autoDetectButton)
en: Auto D&etect
ro: D&etectează automat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, systemProxyHttpLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemProxyHttpEdit)
en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTP_PROXY</b>, used to store the address of the HTTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    Introduceți denumirea variabilei de mediu, de exemplu <b>HTTP_PROXY</b>, utilizată la memorarea adresei serverului proxy HTTP.<p>
    Alternativ, puteți apăsa butonul <b>„Detectează automat”</b> pentru a încerca descoperirea automată a acestei variabile.</p>
    </qt>
