kio_man - en to mr translation catalogue (17 entries)

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
mr: नोंद: जर तुम्ही man page तुमच्या भाषेत वाचत असाल तर काळजी ठेवा की त्यात चुका असु शकतील किंवा ते अप्रचलित असु शकते. शंका वाटल्यास इंग्रजी अनुवाद बघा.

en: User Commands
mr: वापरकर्ता आदेश

en: User Commands (POSIX)
mr: वापरकर्ता आदेश (POSIX)

en: System Calls
mr: प्रणाली कॉल

en: Subroutines
mr: उपकार्यक्रम

en: Perl Modules
mr: Perl विभाग

en: Network Functions
mr: संजाळ कार्ये

en: Devices
mr: साधन

en: File Formats
mr: फाईल स्वरूप

en: Games
mr: खेळ

en: Miscellaneous
mr: किरकोळ

en: System Administration
mr: प्रणाली व्यवस्थापक

en: Kernel
mr: कर्नल

en: Local Documentation
mr: स्थानिक दस्तऐवजीकरण

en: New
mr: नवीन

en: Section %1
mr: विभाग %1

en: Generating Index
mr: निर्देशिका बनवीत आहे
